Chirurgul pediatru Alexandru Pesamosca, supranumit "Ingerul copiilor", a fost inmormantat cu onoruri militare

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 10:05 Actualitate | Esenţial

Alexandru Pesamosca
Foto: Agerpres
Prof. dr. Alexandru Pesamosca a fost inmormantat sambata, langa bisericuta din curtea Spitalului de copii ''Marie Curie'', potrivit dorintei sale si a membrilor familiei, transmite Agerpres. Sute de oameni au aplaudat in momentul in care sicriul cu trupul neinsufletit a fost coborat in pamant. Pesamosca a decedat miercuri seara in urma unui stop cardiac, la Spitalul "Marie Curie", la varsta de 81 de ani.

La slujba au luat parte prieteni, medici, colegi si elevi ai profesorului Pesamosca, precum si fosti pacienti, unii dintre ei veniti de la sute de km distanta.

"Ingerul copiilor", asa cum era cunoscut profesorul Pesamosca, a fost inmormantat cu onoruri militare.

Trupul neinsufletit a fost depus joi la biserica din curtea Spitalului "Marie Curie" (fostul Budimex). El locuia de mai multi ani intr-o incapere din spital.

In urma cu doua luni, Pesamosca a fost internat la sectia Terapie Intensiva a Spitalului Floreasca in stare grava, avand o insuficienta respiratorie severa.

Potrivit unor surse medicale, prof. Pesamosca isi dorea sa fie inmormantat langa biserica din curtea Spitalului "Marie Curie".

Medicul Alexandru Pesamosca (supranumit "tata Pesi" de copii) se numara printre marile nume din istoria chirurgiei romanesti, rezolvand un urias numar de cazuri in chirurgia plastica pediatrica (fara sa fie chirurg plastic), inclusiv in domeniul malformatiilor congenitale ale copilului, indiferent de tipul malformatiei. Cazurile operate de el au fost rezolvate definitiv, fara sechele.

Pesamosca a operat peste 50.000 de copii.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5503 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Dumnezeu sa il odihneasca (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 11:05)

    Dani [anonim]

    Nici un comentariu aici ??
    Nu e cu pitzi si cu bote ?...nu e interesant.
    Dumnezeu sa odihneasca in pace un astfel de OM !
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant (Luni, 5 septembrie 2011, 10:23)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Dani

      Pun pariu ca la o inmormantare esti genul care comenteaza vestimentatia celorlalti. Asadar tu iti exprimi 'durerea' stropsindu-te la cei care nu scriu comentarii? Si ziceai ceva de pitzi?
  • +6 (6 voturi)    
    OM, OM, OM. (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 11:23)

    cornel19 [utilizator]

    Un OM, in ro. nu prezinta interes ptr. ,,elita,,. Acestea sunt datele cu care trebuie sa operam. Sigur ca ptr. ei intra in sfera anormalului. Sa se odihneasca in pace.
  • -17 (17 voturi)    
    medici (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 12:22)

    io [anonim]

    le dati atata importanta acestor personaje! romania produce matematicieni excelenti si nimeni nu se uita la ce fac, daca moare vreunu! matematica cere geniu, medicina cere tocilari! ce importanta are inca un medic?
    • +8 (8 voturi)    
      felicitari pt. inteligenta (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 12:36)

      Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui io

      Comentariul tau nu merita nici macar un raspuns...
    • +8 (8 voturi)    
      nu meriti un raspuns (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 12:54)

      1 din 50000 [anonim] i-a raspuns lui io

      nu meriti un raspuns dar totusi: acest OM a fost un fel de inger pentru mai mult de 50000 de copii. Le-a redat acestora viata pe care intamplarea a incerat sa o curme. Nu a cerut in schimbul geniului sau decat un zambet.

      PS: intamplator am terminat matematica, dar de atunci (acum 15 ani) si pana acum nu am salvat nicio viata.
      • -8 (8 voturi)    
        tu nu ai nico importanta (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 14:20)

        io [anonim] i-a raspuns lui 1 din 50000

        probabil ca nu salvezi pentru ca nu poti!
        iar de laudat ca sunt geniu la tocit eu nu m as lauda! sunt multi care salveaza mai multe vieti pe zi decat un medic si nu a parte de ziar! pentru ce sa dai importanta mai mare decat merita unui medic? e acolo pentru ca asta e meseria lui, asta si a ales! in plus a facut un juramant, nu isi face meseria pentru bani, nu ar trebui platit mai mult ca un matematician adevarat!
        • +3 (3 voturi)    
          esti frustrat! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 17:49)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui io

          asta este sigur!
          Sunt de acord ca este alegerea lui, dar pentru alegerea asta are tot respectul meu!
          Facand o paralela, tu crezi ca la un militar care merge in misiune in zona de conflict este suficient faptul ca ii platesti solda si ii un echipment de cacat. Eu as zice ca merita si o doza mare de respect pentru simplul fapt ca omul isi risca viata acolo pt cetateni si nu se duce pe de zece ori mai multi bani ca angajat al unei companii de securitate din zona.
          La fel si instalatorul merita o gramada de respect pt activitatea sa si isi ia si o gramada de bani pentru asta, pentru ca altfel ar trebui sa ne multumim doar cu respectul pe care-l tinem pentru noi si balta de cacat in care am sta plini de respect deoarece nu am invatat meseria sa.
          • -1 (1 vot)    
            nu imi place sa repet dar... (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:00)

            io [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

            daca e nevoie pentru tine, repet: daca voi nu aveti valoare nu puteti aprecia adevarata valoare! nu oricine poate aprecia adevarata valoare!
        • +2 (2 voturi)    
          ptiu (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 21:16)

          DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui io

          intre ochi.
    • +3 (3 voturi)    
      nu chiar (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 17:40)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui io

      in afara de tocilari mai cere si oameni cu o tona de curaj!
      Fara sa am ceva cu matematicienii (cu care sunt oarecum "inrudit"), cati matematicieni crezi ca au curajul sa puna mana pe bisturiu si sa inceapa sa faca incizii pe fata unor copii?
      Desi pare ciudat, in medicina nu s-a descoperit tot si inca mai apar tehnici noi de operatie in fiecare an si medicii trebuie sa aibe curaj sa faca lucruri noi aproape in fiecare an.
    • +1 (1 vot)    
      io [anonim] (Duminică, 4 septembrie 2011, 10:15)

      Ciupete [anonim] i-a raspuns lui io

      Data viitoare cand oi fi tu bolnav,du-te la un matematician,poate-ti rezolva ala vreo integrala!
  • +6 (6 voturi)    
    un mare chirurg, un si mai mare om (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 12:24)

    Klaus_CT [anonim]

    Dumnezeu sa il ierte. Un om bun, al carui scop in viata a fost sa isi faca bine meseria, dar in primul rand sa faca bine, un bine neconditionat, de care ceilalti isi aduca aminte in prezent si-i multumesc. Ar fi mai corect sa aratam celor care se pun in slujba binelui respect in timpul vietii lor, nu dupa ce acestia dispar in nefiinta. Sa te odihnesti in pace, stimate domn doctor! Ai facut mai mult bine decat ai primit...
  • +6 (6 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca ! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 12:29)

    Dorin [anonim]

    Un mare OM. Fie ca sufletul lui cel bun sa fie asezat intre sfinti.
  • +2 (2 voturi)    
    To Be or Not (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 12:53)

    abc [anonim]

    " este inmormantat " - nu pare a fi cea mai potrivita/corecta exprimare -
    Odihneasca-se in pace !
  • +2 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 13:30)

    Rares [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihnesca si sa-l ierte.
    Asta e respectul care il datoram marilor romani? Saracul a murit izolat prin spitalul in care a lucrat cateva decenii.
    Trag un semnal de alarma tuturor romanilor care isi amintesc de valorile neamului acesta napastuit si ascuns in istorie, doar cand mai moare cate unul, cand mai cade cate o stea...si atunci doar pentru cateva zile cat ii prezinta la televizor.
    Fratilor, ne-am pierdut valorile, marea parte a culturii oamenilor de azi e o pseudocultura preluata de la televizor si din documentare care amesteca minciuna cu adevarul.
    Romani, treziti-va, am dormit destul!

    http://ortodoxiesaumoarte.wordpress.com/
    • +2 (4 voturi)    
      sintem neam de rahat... (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 15:32)

      cica [anonim] i-a raspuns lui Rares

      nu ne mai trezeste nimeni, ma uit in jur, citesc, ascult si ...am tras concluzia. doar orbii nu vad...
  • +4 (4 voturi)    
    UN GIGANT AL UMANISMULUI (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 13:42)

    MUGUREL [anonim]

    In fata unui asemenea OM umanitatea trebuie sa se incline!Este un gigant al adevaratului umanism romanesc,un reprezentant al Romaniei profunde,adevarate care inca exista langa noi!Romania profunda,cea adevarata,nealterata de rautate si ipocrizie,de goana dupa avere si sfidarea bunului simt inca respira langa noi prin asemenea oameni!
    Minunatul doctor PESAMOSCA este si va ramane unul dintre luminatorii neamului nostru si al umanitatii,un sfant in sensul deplin al cuvantului!Pentru OAMENI CA EL ne este draga Romania,pentru OAMENI ca el deplangem tot raul care macina de zeci de ani acest popor!
    Sa-l onoram neuitandu-l niciodata si fiindu-ne model!
  • -5 (7 voturi)    
    onoruri militare??? (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 14:15)

    colonelul [anonim]

    Ce treaba are un medic, care a avut recunosc o activitate importanta in slujba societatii, cu onorurile militare? Guvernul incearca sa anihileze categoria militarilor in rezerva facandu-i civili si pe de alta parte un civil este inmormantat cu onoruri militare. Este tara cui? A lui Papura Voda. Dumnezeu sa-l odihneasca si rugaciunile celor pe care i-a salvat sa-i lumineze calea
    • +5 (5 voturi)    
      exact! (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:13)

      obosita [anonim] i-a raspuns lui colonelul

      Profesorul Pesamosca era decorat inca din anul 2000 cu ordinul national Serviciu Credincios in grad de comandor care este asimilat gradului de colonel! Poate inainte sa aruncati cu piatra va informati! Avea tot dreptul conform legii la onoruri militare, desi ar fi avut tot dreptul si daca nu era decorat, daca ne gandim la binele pe care l-a facut atator copii!
      • -2 (2 voturi)    
        citeste contextul (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 19:10)

        colonelul [anonim] i-a raspuns lui obosita

        in care am facut observatia si apoi comenteaza. Daca nu, las-o balta, mai ales ca nu am aruncat cu piatra
      • -2 (2 voturi)    
        TOT NU INTELEG (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 23:28)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui obosita

        ce are militaria cu activitatea absolut meritorie ba chiar eroica a unor civili ? Insusi sistemul de recompense este viciat prin aceasta sau, asa cum sugereaza unii, este o metoda de a lustrui armata nationala grav decrebilizata (ca sa nu folosesc cuvinte mult mai dure, asa cum le-ar merita).
    • +3 (3 voturi)    
      nu cunosti (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:53)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui colonelul

      dar majoritatea medicilor de dinainte de 1990 aveau si grad militar deoarece erau si militari in rezerva.
      Nu stiu daca se mai practica acest obicei, probabil ca nu, dar era un lucru bun deoarece mare parte din medici mai castigau ceva experienta si in afara specialitatilor lor.
  • +4 (4 voturi)    
    raspuns colonelul TATA PESI (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 15:03)

    cristian [anonim]

    Coonelule...ai trait degeaba. Imi pare rau pentru tine. Probabil ai o varsta. Ce treaba are un doctor cu onorurile militare? Daca atat ai invatat din viata asta inseamna ca nu ai inteles nimic pe Pamant. Pacat. Nici macar din ce inseamna a fi militar nu ai inteles nimic.
    Rusine. Du te si aprinde o lumanare la mormant. Poate asa un inger de sus te va ierta.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Luni, 5 septembrie 2011, 10:27)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      De ce nu ii explici tu, cristiane? Vad ca tot ce scrii sunt injurii, nicidecum explicatii.
      Acum ca l-ai facut prost, de ce nu ii spui TU care e legatura intre un medic si onorurile militare, doar stii, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      re (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 19:17)

      hulber [anonim] i-a raspuns lui cristian

      cristian.... labar,habar n-ai tu.....................
  • +3 (3 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 16:22)

    Doc [anonim]

    Datorita lui pot merge.
  • +3 (3 voturi)    
    medicina implica mult mai mult decat tocitul (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:48)

    anonim [anonim]

    in primul rad orice matematician invata niste teoreme definitii uneori chiar si formule(cele ce nu pot fi deduse logic) si doar dupa le pune in practica si isi face loc gandirea si inteligenta, un medic invata infinit mai mult decat matematicienii si dupa isi face loc gandirea si inteligenta iar acest "infinit mai mult" este una din multiplele diferente dintre un medic si un matematician; sa numai vorbim de disponibilitatea permanenta(vorbesc de chirurgi), de autocontrol si pastrarea calmului atunci cand omul de pe masa de operatie intra in stop cardiac, de ingeniozitate....iar daca tu crezi ca medicii sunt niste tocilari nu dovedesti ca ai avea inteligenta unui adevarat matematician
    In ceea cel priveste pe domnul doctor Pesamosca mai mult decat un geniu ce inventa practic noi metode de a salva vieti a fost un adevatat om ce nu a tarit degeaba, ce a lasat ceva in urma sa si de la care puteai sa inveti ce e modestia, ce e bunatatea, ce inseamna cu adevarat un spirit etic; un om cult cu o inteligenta rara
    • -1 (1 vot)    
      de asta... (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:04)

      io [anonim] i-a raspuns lui anonim

      a ajuns cel mai slabut coleg al meu "chirurg"! din modestie si inteligenta bucurestiul e condus de un chirirg si domnul "care este"...
  • +2 (2 voturi)    
    :( (Sâmbătă, 3 septembrie 2011, 18:59)

    cosmin [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +1 (1 vot)    
    Imi este rusine ca traiesc in aceasta tat (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:49)

    ggiiggii [anonim]

    Pentru carnatarul ala jegos din Calarasi...primarul a declarat zi de doliu local....
    Chiar nu se putea declara zi de doliu national pentru acest om minunat care si-a dedicat intreaga existenta pentru a ajuta pe cei de langa el....???
    Rusine Oprescu..rusine acestei tari care nu isi recunoaste adevaratele valori
  • +1 (1 vot)    
    mare OM si genial DOCTOR (Duminică, 4 septembrie 2011, 19:03)

    campean [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace!
    Iata adevaratele modele din tara noastra.