VIDEO A murit medicul pediatru Alexandru Pesamosca

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2011, 9:59 Actualitate | Esenţial

Acad.prof.dr. Alexandru Pesamosca
Foto: Agerpres
Chirurg pediatru Alexandru Pesamosca a decedat miercuri seara in urma unui stop cardiac, la Spitalul "Marie Curie", la varsta de 81 de ani, informeaza Agerpres.

In urma cu doua luni prof. dr. Alexandru Pesamosca a fost internat la sectia Terapie Intensiva a Spitalului Floreasca in stare grava, avand o insuficienta respiratorie severa.

Trupul neinsufletit va fi depus joi la biserica din curtea Spitalului 'Marie Curie' iar vineri va fi depus la Facultatea de Medicina din Bucuresti.

Potrivit unor surse medicale, prof. Pesamosca isi dorea sa fie inmormantat langa biserica din curtea Spitalului "Marie Curie". Sursele citate au precizat ca se fac demersuri pentru ca dorinta marelui chirurg sa fie respectata.

Renumit chirurg pediatru, Pesamosca locuia de mai multi ani intr-o incapere din Spitalul 'Marie Curie' (fostul Budimex) din Bucuresti.

Medicul Alexandru Pesamosca (supranumit 'tata Pesi' de copii) se numara printre marile nume din istoria chirurgiei romanesti, rezolvand un urias numar de cazuri in chirurgia plastica pediatrica (fara sa fie chirurg plastic), inclusiv in domeniul malformatiilor congenitale ale copilului, indiferent de tipul malformatiei. Cazurile operate de el au fost rezolvate definitiv, fara sechele.



Citeste mai multe despre   






















11003 vizualizari

  • Dumnezul sa-l ierte (Joi, 1 septembrie 2011, 10:10)

    Lache [anonim]

    s-a mai dus un roman de valoare, un om deosebit care a tratat si salvat atattia copii.
    Dumnezeu sa-l odihneasca!
    • Asa e.. (Vineri, 2 septembrie 2011, 7:35)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Lache

      Eu unul m-am numar printre fostii lui pacienti, acum 24 de ani..
      Pacat insa ca un om ca el nu a avut o batranete usoara! Poate ii e mai bine unde e acum..
  • pace lui (Joi, 1 septembrie 2011, 10:17)

    alpha [anonim]

    un mare om ,un mare medic .pace lui.
  • regret! (Joi, 1 septembrie 2011, 10:19)

    mary [anonim]

    Am fost cu copilul meu la un control la domnul doctor Pesamosca si am primit sfaturi extrem de utile care au facut sa fie evitata o interventie chirurgicala.

    Regrete! RIP
    • Pesamosca (Joi, 1 septembrie 2011, 12:35)

      Dumitriu [anonim] i-a raspuns lui mary

      Dumnezeu sa-l odihneasca!A fost un chirurg eminent si un MARE OM.A avut un suflet de aur.Imi pare nespus de rau ca nu mai este printre noi.
  • Pacat! (Joi, 1 septembrie 2011, 10:20)

    Marcel Ionita [utilizator]

    S-a dus un om care si-a dedicat viata unui ideal nobil. Cred ca iti ajung degetele de la maini sa numeri astfel de oameni in tara asta. Pacat.

    Sa se odihneasca in pace!
    • Pesamosca (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:15)

      Gabriela [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Suntem mult mai saraci ca neam fara dr Pesamosca, un OM fara pereche, iar ca doctor, nu mai sunt acum ca el. Dumnezeu sa il odihneasca in lumina Lui.
  • Dumnezeu sa il ierte! (Joi, 1 septembrie 2011, 10:26)

    Tom Macaragiu [anonim]

    Am urmarit acum ceva vreme un reportaj dedicat lui si am fost impresionat de blandetea acestui om si de faptul ca si-a dedicat viata profesiei lui.
    Sper ca a reusit, prin atitudine si performanta, sa dea un exemplu mai tinerilor sai colegi de breasla.
  • vedeti ca faceti greseli de ortografie... (Joi, 1 septembrie 2011, 10:27)

    iulia [anonim]

    si de continut. "De cativa ani, medicul, considerat unul dintre cei mai buni pediatrii din tara": In primul rand ati scris "pediatrii" si-n al doilea rand Prof. Pesamosca a fost chirurg, nu pediatru, sunt specializari diferite. Spuneti-i profesorului Burnei, care a preluat sectia dupa el, pediatru..
    • burnei? care a evacuat acum tot spitalul? (Joi, 1 septembrie 2011, 11:55)

      postac [anonim] i-a raspuns lui iulia

      ce urmas al lui pesamosca e burnei asta care a evacuat saloanele si a trimis acum acasa copii programati la operatii?

      cum sa plece mamele cu copii in provincie ca sa se intoarca peste cateva zile, cand isi revin din doliu cadrele medicale de la budimex? astia vor paranghelie pe seama bietului pesamosca?

      ce doctori sunt astia? ce au lasat in urma lui in romani marii nostri doctori?

      cred ca toti aia de talia lui pesamosca au plecat si au ramas numai orgoliosii si ciudatii. cine o mai veni din urma cu asemenea modele, nu stiu.
      • asa-i! (Joi, 1 septembrie 2011, 12:06)

        iulia [anonim] i-a raspuns lui postac

        desi din punct de vedere profesional Burnei se poate compara cu Pesamosca, din punctul de vedere al calitatii umane nici nu poate ridica ochii. Poate si din cauza ca traim alte vremuri, si ca si ei, doctorii, trebuie sa se adapteze si sa-si foloseasca tot arsenalul de care dispun in lupta pentru afirmare.
        Totusi, raman la parerea ca a fi doctor de copii inseamna mai mult decat a le repara corpurile.
        • Pesamosca (Joi, 1 septembrie 2011, 19:59)

          Mihaela [anonim] i-a raspuns lui iulia

          Regrete eterne ,pentru un om deosebit! O fosta pacienta din Pitesti.DUMNEZEU SA-L ODINEASCA!
  • RIP :( (Joi, 1 septembrie 2011, 10:30)

    Vizitiul [utilizator]

    Am fost operat de domnul doctor Pesamosca intrucat m-am nascut cu ditai buza de iepure paros :)

    A fost un om de un caracter impecabil!
  • Dumnezeu sa-l ierte! (Joi, 1 septembrie 2011, 10:35)

    decs [anonim]

    Un om exceptional, o mare pierdere pentru noi.
  • dr.Pesamosca (Joi, 1 septembrie 2011, 10:36)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    A murit un OM adevarat,un SUFLET mare si un
    DOCTOR fara pereche.A fost un adevarat APOSTOL al medicinii.
    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • Dumnezeu sa-l ierte (Joi, 1 septembrie 2011, 10:39)

    anonim [anonim]

    acest om i-a salvat viata fratelui meu. nu cred ca in prezent mai exista vreun doctor atat de dedicat . pentru el salvarea vietilor unor copii era motivul principal de a trai. imi pare tare rau...
  • fie-i tarina usoara (Joi, 1 septembrie 2011, 10:40)

    Stefan [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca.
    Am fost si eu operat de dinsul cind eram mic. Mare doctor! Pe-atunci spitalul se numea Budimex.

    Totusi spitalul a fost terminat in '84, deci domnul doctor n-avea cum sa activeze 60 de ani in acest spital. Va rog, dragi ziaristi, sa corectati ce e de corectat. Poate-ati vrut sa spuneti 6 ani, nu 60.
  • Dumnezeu să-l odihnească! (Joi, 1 septembrie 2011, 10:49)

    Audit [utilizator]

    Ce om extraordinar. Acel doctor fără de arginţi din Biblie.
  • Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! (Joi, 1 septembrie 2011, 10:51)

    Cineva [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Datorita dinsului sunt intreg, merg si n-am probleme.
  • Dumnezeu sa-l odihneasca! (Joi, 1 septembrie 2011, 11:21)

    Madalin [anonim]

    un om care a trait pentru un ideal nobil!
  • dumnezeu sa-l odihneasca (Joi, 1 septembrie 2011, 11:25)

    kalu [anonim]

    pentru ca rar se intalnesc oameni atat de dezinteresati cum a fost el. Nu-l cunosc, dar am lacrimat cand am citit povestile copiilor care ii datoreaza viata acestui om. Sper ca macar ei sau parintii lor sa mearga cu o floare, sa-si ia ramas bun...si sa nu-l uite niciodata pe acest OM caruia, printr-o ironie a sortii i-a murit unicul copil...
    • nu ca ar conta (Joi, 1 septembrie 2011, 14:12)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui kalu

      Profesorul a avut doi baieti, ambii au murit la diferenta de cativa ani. Dumnezeu sa-l odihneasca pe Domnul Profesor, un adevarat OM.
  • A plecat.. (Joi, 1 septembrie 2011, 11:33)

    catalin_mattei [utilizator]

    a plecat un OM MARE... Ne plecam capetele in fata unuia din cei mai mari chirurgi din medicina romaneasca
  • Regrete ! (Joi, 1 septembrie 2011, 11:46)

    craciun catalin [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca ! Ii datorez viata.
  • ma bucur (Joi, 1 septembrie 2011, 12:11)

    iulia [anonim]

    .ca ati mai citit cate ceva despre Prof. Pesamosca si ati refacut articolul. Omul asta chiar este dintre cei in fata carora iti vine pur si simplu sa te inclini.

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • Dumnezeu sa-l odihneasca (Joi, 1 septembrie 2011, 12:11)

    Doc [anonim]

    Datorita acestui om pot merge.
  • multumesc pentru viata (Joi, 1 septembrie 2011, 12:28)

    D [anonim]

    Mi-a salvat viata. Nu mai aveam nici o sansa cand am ajuns la el. Sa-i fie tarana usora!
  • a mai plecat (Joi, 1 septembrie 2011, 12:48)

    s [anonim]

    un inger
  • Dumnezeu sa il odihneasca (Joi, 1 septembrie 2011, 13:06)

    Ruxandra [anonim]

    Sa ii fie tarana usoara si sa se bucure de odihna, pacea si gloria eterna!
  • Dumnezeu sa-l odihneasca! (Joi, 1 septembrie 2011, 13:38)

    Mihai [anonim]

    Un mare om,un mare chirurg...politicienii sa ia aminte cum se ramane in istorie....
    • *Mihai (Joi, 1 septembrie 2011, 13:55)

      Ciupete [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Exact,pentru ca despre acest OM se va vorbi poate si peste 100 de ani,in timp ce despre "aia" nu vrem sa mai auzim nici maine.Nu pleci cu averi in mormant!
  • Mare om! (Joi, 1 septembrie 2011, 14:00)

    semanticool [anonim]

    Si pe mine m-a operat Dr. Pesamosca. M-a facut functional, desi aveam o malformatie. Acum pot avea o viata normal, datorita lui. Am vrut sa trec pe la el sa ii multumesc, si sa ii mai duc o floare, o mica atentie, nu pt ca trebuia, ci pt ca asa simteam, dar nu am mai apucat, ba munca, ba uitam. Acum regret nespus ca nu am apucat sa ii mai zic odata "MULTUMESC DOMNULE DOCTOR PESAMOSCA!"

    A patimit mult, nedrept pt cat bine a facut pe lumea asta! Sunt trist si mai mult ca niciodata deplang starea in care ne aflam si pe care a simtit-o si el.


    ADIO Dr. Pesamosca! Dumnezeu sa te odihneasca!
  • Sa-i fie tarana usoara! (Joi, 1 septembrie 2011, 14:41)

    mill [anonim]

    Si eu am fost operat de el! Un om extraordinar! Nu a primit nimic, de la nimeni. L-am vizitat acum 2 ani.

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • Omagiu (Joi, 1 septembrie 2011, 15:31)

    Paul [anonim]

    A murit un adevarat parinte al copiilor in suferinta. Odihneasca-se in pace!
  • D-zeu sa-l aiba in paza! (Joi, 1 septembrie 2011, 16:03)

    Mihaela [anonim]

    O viata nedreapta cu un om atat de bun!
    Nu am nicio indoiala ca se afla de-a dreapta Tatalui.
    Drum bun, domnule Doctor!
  • Dumnezeu sa-l odihneasca... (Joi, 1 septembrie 2011, 17:34)

    Marcel F. [anonim]

    Am fost operat de Domnul Profesor Doctor Alexandru Pesamosca.
    A fost singurul medic din Romania care a refuzat categoric sa primeasca bani sau alte recompense pentru operatie.
    Unic...
    Multumesc.
  • :( (Joi, 1 septembrie 2011, 19:05)

    Anda [anonim]

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
  • Dumnezeu sa-l ierte (Joi, 1 septembrie 2011, 19:31)

    Mariana [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte si sa fie printre ingeri un asemenea om sa puna atata suflet in cariera sa de doctor mai rar gasesti regret ca a plecat dintre noi prea devreme.
  • Dumnezeu sa-l ierte! (Joi, 1 septembrie 2011, 22:44)

    stefanescu catalin [anonim]

    Si pe mine m-a salvat acest minunat medic la numai cateva zile de la nastere. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA (Joi, 1 septembrie 2011, 22:56)

    ghinea gica -ionel [anonim]

    Am 42 de ani acum 35 de ani am avut un accident de masina in urma caruia ambele picioare au fost rupte mai ales dreptul a fost facut praf .dupa mai multe operatii nereusite,mai exact 7 sau 8 nu mai stiu exact nu spun numele doctorului care m-a ciopartit propriu zis timp de cativa ani .(as avea de povestit pe tema asta foarte mult dat fiind ca era si pe vremea lui ceausescu va dati seama) in cele din urma n-au mai suportat parintii mei si m-au dus la domnul dr. PESAMOSCA care dupa o consultatie ia linistit pe parintii mei spunandu-le ca o sa pot merge normal sa pot fugii ca orice copil normal ( o singura precizare vreau sa fac si anume ca in momentul cand m-a consultat a ramas uimit de starea in care ma adusese doctorul x nui dau numele pentru ca nu e frumos ,asta mi-a povestit mama ) practic pe mine TATA PESI m-a reparat pur si simplu dintr-o singura operatie ,as avea multe de povestit dar...... in fine ar fi pacat daca spitalul Grigore Alexandrescu nu iar purta numele ALEXANDRU PESAMOSCA. Am fost si ii voi fi VESNIC RECUNOSCATOR pentru sansa de a avea o viata normala . DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE
  • RIP (Joi, 1 septembrie 2011, 23:25)

    Daniel [anonim]

    Am fost operat de el, m-a ajutat enorm. Un mare om, sa se odihneasca in pace.
  • Tata Pesi (Vineri, 2 septembrie 2011, 0:53)

    Dan Doboseriu [anonim]

    Unui titan al medicinei româneşti :

    Acad.prof.univ.dr. ALEXANDRU PESAMOSCA

    Zecilor de mii de îngeri şi la ai lor părinţi ,
    Le-a alungat durerea şi lacrimile fierbinţi ;
    De-aceea Pesamosca, doctor fără de arginţi ,
    Va merge azi la locul său : adică între sfinţi !
  • cinstire (Vineri, 2 septembrie 2011, 6:05)

    un roman [anonim]

    Domnul Iisus Hristos sa-l fericeasca pe doctorul fara de arginti,Alexandru Pesamosca,cu toti cei buni, in frumusetea vesnica a Imparatiei Sale, caci a luptat lupta cea buna !
  • Propunere (Vineri, 2 septembrie 2011, 7:48)

    Vipera [anonim]

    Spitalul "Marie Curie" ar trebui sa se numeasca de acum Spitalul "ALEXANDRU PESAMOSCA". Ce treaba avem noi cu un savant polonez??? Spitalele ar trebui denumite dupa mari medici romani, pt ca strainii nu isi denumesc nimic dupa savantii nostrii.
    Asadar propun schimbarea numelui spitalului in Alexandru Pesamosca.
    Odihneasca-se in pace!
  • Dumnezeu sa l odihneasca. (Vineri, 2 septembrie 2011, 8:20)

    Mircea Zamfir [anonim]

    A cazut un mare om si din pacate momentan este de neinlocuit.

    Sa mi explice si mie cineva de ce "Trupul neinsufletit va fi depus vineri la Facultatea de Medicina din Bucuresti."

    De ce trebuie sa plimbam toti profesorii prin curtile facultatilor?Si-au dorit asta?Vor fi mai speciali?
    • de aia (Vineri, 2 septembrie 2011, 10:46)

      George [anonim] i-a raspuns lui Mircea Zamfir

      Uite asa si dinozaurii de la facultati o sa mai beneficieze de ceva bagare in seama din partea populatiei suferinde si cotizante. Pacat ca intre timp nu ia exemplu de la medicul decedat.
  • sa ramana in istorie (Vineri, 2 septembrie 2011, 9:03)

    Lacche [anonim]

    Spitalul "Marie-Curie" sa se numeasca Alexandru Pesamosca
  • un inger (Vineri, 2 septembrie 2011, 13:39)

    tom [anonim]

    nu l-am cunoscut pe acest OM , dar dupa toate comentariile de mai sus mi-am dat seama ce fel de doctor a fost d-l Pesamosca..nu pot decat sa ma inclin si sa ma rog pt odihna lui.. luati exemplu, d-lor doctori din Romania!!!! chiar merita sa fie declarat sfant de BOR, nu St cel Mare
  • Doctor (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:28)

    Prisecaru [anonim]

    Asta Om si Doctor ...
    99% din colegii mei de servici nu dau valoare nici macar post-mortem acestui OM . Sunt toti CFR-isti vechi .
    Daca copii lor ar fi nevoit sa ajunga la acest doctor ? Sau daca vor trebui sa ajunga in viitor ?
    Eu asa as face servici medicale dupa cum apreciaza oamenii din popor ...
  • Dumnezeu sa-l ierte! (Vineri, 2 septembrie 2011, 14:37)

    Ana [anonim]

    Cine nu l-a cunoscut, nici nu isi poate imagina ce OM a fost. Doctor cu miini de aur, suflet mare si un barbat absolut superb la tinerete!

    Cit despre numele spitalului in care a lucrat, se cheama Marie Curie pentru ca e construit cu bani donati de polonezi dupa cutremurul din 1977!
  • Dumnezeu sa-l odihneasca (Vineri, 2 septembrie 2011, 16:19)

    andreea [anonim]

    Am fost si eu pacienta domnului doctor acum 29 de ani. Parintii mei au ramas cu un respect imens fata de dansul. Desi nu mi-l mai amintesc (eram nou-nascuta), parintii mi-au vorbit deseori despre dansul si despre felul in care mi-a schimbat intreaga viata. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • regret (Vineri, 2 septembrie 2011, 20:22)

    nicol [anonim]

    cinste lui ptr tot ce-a facut si Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace..........