Corespondenta din Italia

Un roman prins fara bilet a luat ostatica o pasagera in trenul Roma-Milano

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2011, 16:01 Actualitate | Diasporă

Teroare pe intercity-ul Roma-Milano: sambata, un cetatean roman a pus cutitul la gat unei italience, dupa ce controlorii au descoperit ca barbatul nu avea bilet, scrie Corriere della Sera. Vizibil tulburat dupa ce a fost prins de controlorii de pe "Freccia Rossa" (numele trenului n.r.),  romanul a scos un cutit si s-a repezit asupra unei pasagere, luand-o ca ostatica.

Au urmat 15 minute de teroare interminabile pentru martori: ceilalti pasageri s-au refugiat in alte vagoane, in timp ce controlorii stateau la mica distanta, gata sa intervina pentru a-i smulge cutitul romanului.

Odata ajunsi in gara Bologna, barbatul si-a abandonat victima si a fost prins de politisti.

Dupa ce si-a revenit din soc, femeia a declarat ca barbatul parea "inspaimantat, mai degraba tulburat si inofensiv decit periculos". Ea a adaugat ca a discutat cu romanul, in timp ce avea cutitul la gat. Dupa ce si-a dat seama ca nu-i va face niciun rau, femeia a incercat ea insasi sa-l calmeze pe agresor, spunandu-i ca, daca o elibereaza, nu va pati nimic.


Citeste mai multe despre   






















3800 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Dement (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:04)

    Mario [anonim]

    15 ani de puscarie si dupa ce iasa isi va lua bilet peste tot!
    • +2 (4 voturi)    
      Belet :)) (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:26)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      Sper ca-l lasa fara belet la puscarie ca sa fie in spiritul blatului :)))

      Asta e noua; sa faci blatul la puscarie! LOL
  • +2 (4 voturi)    
    Ne cultivam (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:18)

    moucha [anonim]

    1. Am trecut de etapa in care in astfel de situatii se lua ostatic un copil, macar in carucior ca sa nu opuna rezistenta.

    2. Inca se pune botul la sintagma "daca imi dai drumul nu vei pati nimic". Dupa 2001 asta nu se mai aplica pe nicaieri, iar astfel de cazuri sunt tratate deosebit de serios.

    3. Inca nu au trcut granita cu pistoale cu bile. Sa vezi atunci distractie ca ii impusca pe italieni ca pe ciori cu pusca cu sare.

    4. Vorbim langui straineri sau au invatat italienii limba stramosilor dacilor. Altfel o discutie in gestica veche, cu cutitul la gat e destul de dificila.

    5. Din pacate tot nu stim ce e acela un bilet de calatorie.

    Deci, facem progrese dar incet, incat.
  • -3 (3 voturi)    
    Mda (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:22)

    CGiboi [utilizator]

    Si se mai mira lumea cand le zic ca nu merg in Italia in vacanta ca ma linseaza aia pe strada ca sunt roman...
  • +2 (4 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:31)

    MRSmrs [utilizator]

    Daca pentru un bilet de tren face asta....
    Sa fie inchis pe viata sau executat!
    De indivizi ca el nu are nevoie aceasta planeta...iar societatea se va simti mai in siguranta fara acest individ.
  • +3 (5 voturi)    
    Intrebari (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:35)

    Vizitiul [utilizator]

    1. Era roman roman sau tigan de cetatenia Romana? :)
    2. Merita inchisoarea fata de cat o fi o amenda pentru ca nu avea bilet? Prosti da' multi!

    Selectia naturala; bine ca nu a patit nimic femeia in cauza.
    • +2 (2 voturi)    
      Raspuns la 1 (Duminică, 4 septembrie 2011, 19:54)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Intrebarea 1 este asa, ca sa va gadile la culoarea pielii. Pe ceilalti nu intereseaza decat ce scrie in pasaport. Caci indiferent de culoarea pielii s-a nascut aici, a trait aici, a fost (ne)educat aici, vorbeste romana. Deci e roman. Iar pentru un drept de munca pe undeva veti sta la aceeasi coada cu el, caci nu sunt cozi diferite: romani si romani de alta etnie decat romani :)
  • 0 (0 voturi)    
    Eeee-te-te (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:49)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    II dadeam o palma imediat si il intrebam, :

    "Mai omule, ce e in capul tau!"

    :P
  • 0 (0 voturi)    
    Background vocals (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:52)

    nelu [anonim]

    In acest timp, pe fundal se auzea: "Sa dea dumnezeu/ sa dea dumnezeu/ sa cada nasu' pe scara..."
  • +5 (5 voturi)    
    cat de prost trebuie sa fii? (Duminică, 4 septembrie 2011, 16:55)

    daroc [utilizator]

    Cat de prost trebuie sa fii ca sa pui cutitul la gatul unui necunoscut ca sa scapi de o banala amenda ca n-ai avut bilet?
    Cat de cretin trebuie sa fii sa iti "asiguri" ani grei de inchisoare (ca doar e luare de ostatici, nu e deloc o gluma!), pentru un amarat de bilet?
    Cat de idiot trebuie sa fii ca, in agitatia si tensiunea care se creeaza invariabil in astefel de situatii, sa risti - din greseala - chiar sa iei viata unui om (tai din greseala o vena mai inportanta care trece prin gat, si l-ai omorat) si implicit sa fii acuzat de crima pentru...... un bilet de tren?
    Chiar daca omul asta de fapt nu se temea de amenda de bilet de tren si avea el lucruri mai grave de ascuns, tot un idiot fara pereche a fost ca a facut gestul asta! (care automat ii aduce o identificare muult mai amanuntita decat daca ar fi luat o banala amenda!).
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:42)

    ion stan [anonim]

    complet neinteresant.
  • 0 (2 voturi)    
    hah (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:54)

    Claudiu [anonim]

    daca mergea cu eurostar cred si eu ca n-avea bani de bilet, costa cat un salariu din romania;
    mai bine sa se intoarca in romania, aici inca se mai merge cu nasu
    • +1 (1 vot)    
      navetist de Romania (Luni, 5 septembrie 2011, 8:46)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Daca a fost omul obisnuit sa mearga in Romania fara bilet, o fi zis ca se poate si in Italia. Daca in Romania ar fi fost sanse sa se inteleaga cu nasul, refuzul controlorului italian l-o fi descumpanit atat de rau ca a pus mana pe cutit. Oricum inca o intamplare care contribuie la imaginea proasta a romanilor in peninsula.
  • 0 (2 voturi)    
    romanul (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:22)

    adib [anonim]

    nu era cumva rrom?
  • +2 (4 voturi)    
    Poate unu mai colorat (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:24)

    Adina [anonim]

    ... mai ales ca avea sisul in dotare...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce român poartă cuţit? (Marţi, 6 septembrie 2011, 0:12)

    un român [anonim]

    Ce român poartă cuţit?
    Individul ăsta are altă "educaţie"
    Iar presa ar trebui să spună lucrurilor pe nume!