Orasul Timisoara a fost desemnat Capitala Europeana a Culturii 2021

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2016, 17:34 Actualitate | Cultură

Timisoara
Foto: Facebook/ Timisoara 2021
Orasul Timisoara a fost desemnat Capitala Europeana a Culturii (CEaC) 2021, a anuntat un juriu international delegat al UE, vineri, intr-o conferinta de presa organizata la Bucuresti, la sediul Bibliotecii Nationale a Romaniei.

In cursa s-au mai aflat orasele Bucuresti, Cluj-Napoca si Baia Mare.

La prezidiu s-au aflat Steve Green - presedintele juriului European Capital of Culture (ECoC), Karel Bartak - seful departamentului de Cultura din cadrul Comisiei Europene si Corina Suteu - Ministrul Culturii din Romania, precizeaza News.ro.

Ministrul Culturii Corina Suteu a vorbit in deschiderea conferintei de presa. "Cultura este cea care genereaza un sens al apartenentei Romaniei la Europa, iar diversitatea culturala este cea care ne tine impreuna", a spus Corina Suteu.

"Programele celor patru orase candidate la titlul de Capitala Europeana a Culturii 2021 au fost inovative, competitia fiind una tensionata", a declarat Karel Bartak. "Acest concurs se bazeaza pe dialogul intercultural, pe deschiderea oraselor europene catre lume, iar sectoarele culturale si creative au reusit sa reziste in aceste vremuri tulburi pe care le traverseaza Europa in fata altor ramuri economice", a adaugat el.

"Este un titlu care ramane pe viata, nu doar pentru un an", a declarat Steve Green, inainte de a anunta numele orasului castigator.

Oficialii europeni au felicitat toate cele patru orase candidate, conceptul comun al dosarelor fiind dorinta de a crea o punte intre culturile europene.

Orasul desemnat castigator, Timisoara, va primi din partea UE si un premiu de 1,5 milioane de euro.

Candidatura orasului Timisoara a utilizat sloganul "Lumineaza orasul prin tine!".


Orasul gazduieste anual intre 3.500 si 4.000 de evenimente culturale, iar 85-88% din bugetul cultural local este investit in sustinerea institutiilor publice, doar 12-15% fiind rezervat sectorului independent si ONG-urilor.

Timisoara si-a structurat programul cultural sub forma unei calatorii, cu "statii- program/proiect" si trasee pe si de-a lungul canalului Bega, care conecteaza idei, oameni, locuri.

Orasul de pe Bega dispune de 24 de biblioteci, 19 cinematografe, 11 sali de conferinta, 14 galerii de arta contemporana, sase teatre, patru muzee, o Filarmonica si o Opera, patru spatii culturale, 47 de situri de patrimoniu, 24 de scoli, opt centre ale industriei culturale si creative, 340 de piete si curti interioare, 18 cladiri publice si comerciale si doua centre de tranzit pentru refugiati.

Timisoara, capitala Banatului istoric, are o populatie de circa 320.000 de locuitori.

Timisoara colaboreaza frecvent cu orasele infratite Belgrad, Szeged, Novi Sad, Budapesta, Graz, Karlsruhe, Cernauti si Mulhouse. "TM2921 ne-a oferit sansa de a privi aceste relatii cu un ochi critic, de a alege parteneriatele culturale care au dat roade si de a dezvolta aria de aplicabilitate a proiectului la nivel paneuropean. Datorita pozitiei sale geografice si istoriei sale, Timisoara indeplineste toate conditiile necesare pentru a atinge acest obiectiv", se afirma in dosarul de candidatura al acestui oras.


Ministerul Culturii a lansat, in decembrie 2014, un apel oraselor din Romania care vor sa candideze la titlul de Capitala Europeana a Culturii (CEaC) pentru anul 2021.

Un juriu de experti a evaluat 14 candidaturi, iar orasele ramase in competitie au fost anuntate in decembrie 2015 - Bucuresti, Timisoara, Cluj-Napoca si Baia Mare.

Programul a fost initiat de Consiliul de Ministri ai Culturii din Uniunea Europeana, in 1985.

Anul acesta, localitatile San Sebastian (Spania) si Wroclaw (Polonia) sunt detinatoarele titlului.

Sibiu a fost Capitala Europeana a Culturii in 2007.

In 2021, vor fi trei Capitale Europene ale Culturii: una din tarile candidate la UE (Serbia si Muntenegru), una din Grecia si una din Romania.

Despre actiunea privind Capitalele europene ale culturii:

Numarul oraselor care au detinut titlul de Capitala europeana a culturii va ajunge la 60 in 2019. (Pana in 2001, titlul era Orasul european al culturii). Actiunea este deseori considerata initiativa emblematica culturala a Uniunii Europene.

Actiunea CEAC a evoluat semnificativ in raport cu perioada de inceput cand reprezenta in primul rand o celebrare a artelor dintr-un oras. Din 1980 s-a constientizat din ce in ce mai mult rolul culturii in viata oraselor, si anume de a contribui la bunastarea cetatenilor si la prosperitatea unui oras. Numeroase orase care au detinut titlul au beneficiat nu doar de un an de succes, ci si de o mostenire de durata.

Fiecare oras care intentioneaza sa-si depuna candidatura sau care este in curs de pregatire a candidaturii are propriile obiective locale care corespund circumstantelor si prioritatilor sale. Cu toate acestea, acesta este un premiu european cu criterii si obiective standard stabilite la nivelul UE. Orasele care reusesc sa obtina titlul combina obiectivele locale cu acest aspect european (si deseori international).

Printre consecintele raportate de orasele care au detinut anterior titlul se afla urmatoarele:

  • Titlul de Capitala europeana a culturii a actionat ca un catalizator pentru o schimbare majora a orasului sau a unei zone a orasului.
  • O crestere semnificativa a respectului de sine si a mandriei fata de oras in randul cetatenilor.
  • O implicare mai mare in raport cu oferta culturala a orasului, in special a unor categorii de public a caror participare e mai putin probabila.
  • Dezvoltarea unor noi oferte culturale, a unor noi competente si a unor noi oportunitati pentru artisti si pentru organizatiile culturale.
  • O mai buna intelegere si un profil mai bine definit la nivel international, care se traduc adesea prin dezvoltarea turismului si o reputatie mai buna.


Ce a insemnat pentru Sibiu titlul de capitala culturala europeana in 2007 evaluat in bani pentru proiecte, turism si avantaje politice




Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
18282 vizualizari
  • +8 (50 voturi)    
    Felicitari,nu am crezut ca pierde Clujul (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:39)

    Plagarus [utilizator]

    Sa fie iarasi Banatul,fruncea.
    • +14 (20 voturi)    
      Pff (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:00)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Cred ca am cobit in comentariile din celalalt articol. E bine pt Romania, dar nu pot sa nu ma oftic putin. Sper ca centrul cultural Transilvania, muzeul de arta contemporana, Open Academy of Change si platforma pt conectarea artistilor cu mediul privat sa se realizeze oricum.
      • -9 (17 voturi)    
        Nu pune inca sampania la rece (Vineri, 16 septembrie 2016, 21:56)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        Nu pune inca sampania la rece.
        Uita-te la an: 2021.
        Daca se mentine ritmul, in 2021 s-ar putea sa nu mai existe Uniunea Europeana...
    • -12 (60 voturi)    
      . (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:02)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Timisoara a fost desemnata pentru a nu se mari si mai mult decalajul cultural fata de Bucuresti si Cluj, care si asa este destul de mare. In ciuda acestui titlu onorific, preconizez ca Timisoara tot nu se va apropia de calitatea si cantitatea culturala a celor doua orase amintite mai sus.
    • -14 (50 voturi)    
      LA ASA O FRUNTE,,, (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:07)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      e bine sa nu-ti scoti caciula niciodata!
      Timisoara o sa prezinte o tarla de manelisti si bulibasi!
      • +1 (19 voturi)    
        Totusi merita sa ne bucuram pt. TM / RO (Vineri, 16 septembrie 2016, 21:22)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Timisoara se mandreste cu prima strada asfaltata, primul meci de fotbal organizat, prima biblioteca publica, prima fabrica de bere, prima strada iluminata sau primul tramvai tras de cai. 7.5% din investiile straine din Romania sunt in Timisoara.
        Un mare avantaj al TM este faptul că nu-i pune pe străini în postura neplăcută de a străbate sute de kilometri pe drumurile din România.
        Astfel, distanţa de la Timişoara la Viena se poate parcurge în doar 5 ore, iar până la Budapesta în doar 3 ore
        Se va ridica la nivelul aleselor din 2016 +17/18 :
        San Sebastian, Spania, şi Breslava, din Polonia, apoi, în 2017, de danezul Aarhus şi de cipriotul Pafo, urmând, în 2018, oraşul olandez Leeuwarden şi La Valetta din Malta.
        • +8 (8 voturi)    
          se poate (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:12)

          MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          mandri si cu primul primar
          care are scop PRIMAR (principal) sa si vopseasca parul intr-una si nimic altceva
        • +7 (7 voturi)    
          Corect (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:37)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          Si prima manea despre pokemoni a aparut tot la TM, gratie lui Costi din Banat care a luat fata astfel lui Blondu din Banat, Ionut printul Banatului, Dani printul Banatului si, bineinteles, reginei neincoronate a manelelor Carmen Serban. :p
        • +4 (6 voturi)    
          Doar atat? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 15:28)

          malaka [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

          Si alte orase din Romania se mandresc cu lucruri mult mai vechi?Din ce an este atestata Timisoara?1300?Eheee! Pana la 1300 in alte orase din Romania se intimplau multe lucruri!
          Asa ca lasa vrajala cu primul tramvai si alte vrejeli.Nu au nici o legatura cu Timisoara de azi plina de tigani! Toate asa zis palate din tm sunt facute de menti si unguri nu de tiganii de azi care populeaza Timisoara! Lasa vrajala!
    • -13 (41 voturi)    
      Clujul se descurca singur (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:09)

      vax [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      E bine cumva ca se subventioneaza totusi dezvoltarea oraselor de plutonul doi in domeniul cultural ce nu ar fi reusit acest lucru singure altfel.
    • -8 (38 voturi)    
      Felicitarile le meritam noi! (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:44)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Mare parte a felicitarilor le meritam noi, bucurestenii (da, miticii sudisti damboviteni).
      Daca am fi ales un primar normal, am fi avut O SANSA la "capital culturala".
      Nu prea mare, dar exista o sansa.
      Insa alegerea prolificei stiriste a Varanului la Primarie a spulberat definitiv orice pretentie.
      Alegatorii Gabitzei au scos din concurs Bucurestiul, lasand cale libera pentru Cluj, Craiova sau Timisoara.
      Deci meritam si noi ceva recunostinta!
      • -6 (24 voturi)    
        Mai curiand (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:47)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

        Bucurestiul merita cu prisosinta sa fie Caputala Europeana. A hotiei si coruptiei.
        • +17 (19 voturi)    
          ihi (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:05)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Daca-i verifici la buletine pe "miticii" cei hoti si corupti, descoperi cerneala proaspata. Basca faptul ca exista o probabilitate foarte mare sa provina din zona ta. Frustrati inceti de 2 lei.

          Cat timp Romania devine mai cunoscuta si un oras, ORICARE ar fi el, se dezvolta, este bine pentru toti. Este ceea ce se numeste parere de bucurestean. Bafta Timisoarei.
      • -6 (6 voturi)    
        Hai lasa (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 15:59)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

        Hai lasa, ca Bucurestiul haleste cea mai mare parte din bugetul tarii. La provincie voi dati doar firimiturile. Si acum Fierea va trage si mai multi bani catre Buc.
        • +7 (7 voturi)    
          Daca ai da o cautare pe net... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 18:05)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          ...ai vedea ca Bucurestiul este de departe cel mai mare contribuitor net (cat da la buget - cat primeste) din Romania si din banii redistribuiti din Bucuresti guvernul sustine mai multe alte judete. Totul e doar sa vrei sa afli adevarul.
          • -6 (8 voturi)    
            ei na (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 19:20)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

            BUC isi ia partea leului - apoi scoate ochii provinciei.
          • -5 (7 voturi)    
            Asta-i putin trasa de par, ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:13)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

            ... avand in vedere ca Bucurestiul e de cateva ori mai mare decat orice judet din Romania, ca populatie. Ar fi suspect de-a dreptul daca din taxe si impozite din Bucuresti s-ar aduna mai putini decat in dintr-un judet.
            • +6 (6 voturi)    
              Informatii corecte, (Duminică, 18 septembrie 2016, 10:02)

              Anges [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              dar n-ai inteles ce a zis Iomen.
              Ca sa clarific un pic: Buc, oficial, e 2-2,5 ori mai mare decat jud din top 10 dupa populatie, dar contribuie la PIB de vreo 6-7 ori mai mult. Idea e ca nu despre asta e vorba (desi saracu' Iomen v-a dat si formula, da' degeaba); vorbim de net, de contributia proprie la buget (taxe) din care Buc primeste doar o zecime inapoi! Jud ca PH, CJ,TM, BV primesc inapoi din cat contribuie cam jumate, iar altele sint efectiv finantate de la bugetul central. Deci marile orase, in cap cu Buc, sustin restul tarii, cum e si logic!
        • 0 (0 voturi)    
          Poftim? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 20:25)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Ce are una cu alta?
          Aici era vorba de DESEMNAREA Timisoarei drept Capitala Europeana. Eu stiam din strat ca Bucurestiul nu are sanse, dar alegerea prolificei stiriste a Vranului a redus aceste sanse nu la zero, ci la minus infinit!
          Iar fraza din final este de-a dreptulo aberanta: "Fierea va trage si mai multi bani catre Buc. "
          In primul rand, nu cred ca este POSBIL.
          In ala doilea rand, s-a facut Primaritza tocmai ca sa poata sa FURE cat mai mult pentreu pedesere. Nicidecum ca sa ne ADUCA aici bani!
      • -3 (5 voturi)    
        Nici macar ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:05)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

        ... cu cel mai prost primar nu va puteti lauda. Timisoara conduce detasat. Crede-ma, traiesc in Timisoara. Orice descriere a situatiei e palida, fata de realitate.

        Ca idee, eu ma asteptam sa castige Clujul. Nu-mi puteam imagina ca alt oras din Romania, in momentul de fata, poate inainta un proiect coerent si decent. Banuiesc ca proiectul Timisoarei a fost facut cu o implicare minima a primarului.
      • 0 (0 voturi)    
        Fals (Luni, 19 septembrie 2016, 9:26)

        Vasylica [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

        Nimic mai fals. Criteriile nu au fost unele politice. Adevarul este ca Bucurestiul nu merita sa detina acest titlu. Este o mizerie de oras: aerul e intoxicat de la gropile de gunoi neconforme de la periferia lui (pute a cct), traficul este infernal, mijloacele de tranport in comun de suprafata sunt o gluma proasta, tziganie si manelism total, droguri si prostitutie, iar partea culturala este prea putin semnificativa ca sa acopere toata aceasta mizerie.
    • +4 (22 voturi)    
      haha (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:46)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Poti sa numesti un singur eveniment cu adevarat cultural in Cluj? Dar ceva de nivel "european".
      • 0 (18 voturi)    
        Exemplu (Vineri, 16 septembrie 2016, 22:58)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        TIFF e cam cel mai important festival de film din Europa de Est. Fabrica de Pensule e cel mai important centru de creatie din Romania (ce-i drept nu e eveniment). Untold si Electric Castle sunt de nivel european dar poate ca nu le consideri evenimente culturale.
        • -5 (13 voturi)    
          nici nu mi-am putut imagina ca (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:32)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          Se va putea intampla ca un oras precum este Clujul sa scape nominalizarea.

          Imi pare extrem de rau ptr. Cluj.

          este evident ca este o chestiune politica.

          Primarul de la Cj - este de alta coloratura politica decat cel la TM - care are deja in spate niste scandaluri de coruptie...Poate nu mai apuca 2021 si atunci sa vezi dandana...

          Viata culturala din TM este la fel de bogata ca si cea din CJ - poate mai consolidata este cea din CJ, dar...

          Tot la TM gasesti o mafie imobiliara tiganeasca care este adevarat cea mai adevarata din RO si cam cu multa sudoare evropeana a fost cladita.

          Iubesc TM cum iubesc si Cj - dar asta nu ma poate face sa nu vad unde sunt porcariile politice.

          Cum poti sa mai crezi in proiectele europene?

          Pana la urma care au fost criteriile de selectie si cat a primit fiecare oras in parte? Transparenta cred ca este parte a proiectelor europene, nu este asa?
        • +9 (11 voturi)    
          Pe ce te bazezi? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:56)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          Cam care e criteriul de comparatie cu Karlovy Vary, Sarajevo, Sofia, Moscova, Salonic de-ti spune tie ca TIFF e cel mai important? Ai auzit macar de festivalurile astea? Cu Astra, Anonimul, Bucharest IFF, CineMAiubit, DaKino, ca sa iau doar primele litere din alfabet, ai facut vreo comparatie? Cata aroganta gratuita...
          • -5 (7 voturi)    
            Usor exagerat (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 3:14)

            RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Ca sa fiu mai precis trebuia sa folosesc printre cele mai importante festivaluri de film din UE de Est. Adevarul e ca in lista Raindance cu cele mai importante 100 de evenimente cinematografice din lume, singurele festivaluri din zona mai sus mentionata care apar sunt cele mentionate de tine(Karlovy Vary, Salonic, Sofia) si TIFF. Cred ca e cam dificil de facut o comparatie intre acestea. Poate Karlovy Vary e mai important fiindca e mult mai vechi decat celalalte. Cat despre festivalurile din Romania, cred ca e de domeniul evidentului ca cele listate de tine sunt din esalonul doi din punct de vedere al prestigiului international si national, al numelor de regizori si actori care vin pe acolo si al resurselor alocate. Daca tot veni vorba de esalonul doi, in ordinea ta alfabetica, cred ca poti include si Comedy Cluj in lista. Nu sunt expert in domeniu dar nu vorbesc nici total din burta.
          • -5 (7 voturi)    
            Inca o lista (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 3:39)

            RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Am zis sa vad ce zic si alte surse. Am mai gasit o lista intitulata 'A' list festivals. In primul esalon sunt incluse Talinn, Varsovia si Karlovy Vary, iar in cel secund TIFF si Sofia. Vad ca mai apare si intr-o lista "50 leading festivals" dar mi-e imposibil sa accesez lista completa. De cand google-uiesc nu am vazut niciun alt festival de film romanesc mentionat pe undeva.
            • +5 (9 voturi)    
              Nu i-ai raspuns omului la intrebari (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 18:37)

              Iomen [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

              Pe ce te bazai? Mie imi pare ca intai ai vorbit si pe urma te-ai uitat sa cauti argumente, ca multi aplaudaci ai CJ de pe aici.
              Revenind la postarile tale ele sint tot incomplete, asa ca nu stiu daca e lipsa de documentare sau intentie; pe raindance, un top probabil mai bine indexat, apar si Sarajevo si Moscova, mentionate de idsoc, dar si Praga si Worclaw.
              Ca sa-ti raspund la a 2-a postare, un alt top care apare in primele 5-6 raspunsuri (filmfreeway - top 100 best reviewed festivals) am gasit Bucuresti, Tirana, Ohrid, dar nimic despre TIFF. Asa ca pana vii cu niste date statistice TIFF ramane doar un festival ca multe altele, e drept cu o buna acoperire in presa romaneasca, dar asta tine mai degraba de PR decat de importanta.
              • 0 (0 voturi)    
                Statistici (Miercuri, 21 septembrie 2016, 3:52)

                RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

                E greu sa gasesc statistici pentru fiecare eveniment in parte. Am recunoscut ca am exagerat(la cald) cand am insinuat ca e cel mai important din zona. Sarajevo si Moscova nu sunt in UE. Evenimentele cinematografice din Praga si Wroclaw ce sunt trecute in lista Raindance nu sunt festivaluri de film. Nu retrag ca din Romania e de departe cel mai important eveniment de genul. Iti dau datele legate de ultima editie TIFF: buget de 2 mil. de euro, 80 de mii de bilete de film vandute si 40 de mii de intrari la evenimente auxiliare(workshop-uri, seminarii, etc). Nu ai decat sa cauti printre celelalte festivaluri romanesti date statistice care se compara. Legat de ce am spus initial, pot sa spun ca festivalul din Karlovy Vary pare cu o clasa mai faimos si mai "glamoros". Sofia, Salonic, Talinn si Varsovia par cat se poate de comparabile.
        • +7 (7 voturi)    
          E evident (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:45)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          ca Electric si Untold sint evenimente de nivel european. Orice dealer care se respecta trebuie sa fie prezent cu "stand" la festival. Si dat fiind ca mai pune si statu' banu' se poate vorbi chiar de un incubator de afaceri pe bani europeni. ;)
        • -3 (7 voturi)    
          Sunt multi pedeseristi pe HN! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 20:28)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          Altfel cum se explica minusuirl pe car ele primesti la descrierea uno FAPTE OBIECTIVE?
          Ah, daca spuneai ca ar fi meritat Clujul poztita, era normal sa fie aprige dezbateri pros i contro, cu si fara argumente intemeiate.
          Dar cand tu spui de TIFF, Untold si Electric, iar unii iti dau minus, este clar ca respectivii sunt fani Ilici!
          • +6 (6 voturi)    
            Sau mai rau (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:56)

            Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

            Poate e chiar o manevra FSB-ului care simte ca TIFF ar putea sa ia fata festivalului de la Moscova si vrea sa-l discrediteze. :)
    • -2 (22 voturi)    
      Stii de ce n-ai crezut ca Clujul pierde ? (Vineri, 16 septembrie 2016, 21:12)

      Sorin Aradean [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ptr ca esti una din multele victime ale propagandei romanesti totale prin care Clujul e "orasul merituos" iar Timisoara "derizorie in oferta culturala". De asta n-ai crezut ca Clujul va pierde.
      Trebuia sa-ti atraga atentia la jurizarea anterioara in care au cazut restul de 10 orase, cind Comisia a spus despre candidatura Timisoarei ca e cea mai buna dintre toate, si ca Timisoara are sanse cu o probabilitate de peste 60% sa cistige cursa finala. De atunci trebuia sa-ti dai seama ca Timisoara nu e un candidat oarecare, si ca indeplineste cu brio 2 cerinte cruciale despre care Comisia vorbise atunci la semifinale: orasul cistigator trebuie sa aiba cu cine si cu ce. Timisoara are si cu cine, si cu ce.
      O va dovedi.
      • +11 (13 voturi)    
        laude (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:08)

        VerdesCristian [anonim] i-a raspuns lui Sorin Aradean

        de sine nu miroase bine..hai mai,ca nu Timisoara coroana tarisoarei,mai are ff.mult de facut..dar cu incompetentii din administratia timisoreana,poti sa castigi ce titlu vrei, pe aia nu-i mai schimbi,
        • -3 (3 voturi)    
          O fi, ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:18)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui VerdesCristian

          ... da' mie personal agramatismul imi pute de-a dreptul.
      • -8 (12 voturi)    
        si Clujul (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:34)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Aradean

        Nu are cu cine si cu ce???

        M-a tot mir...
      • -5 (5 voturi)    
        Sunt doar ros de invidie,ca-s mitic in Cluj (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 10:23)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Aradean

        Corul Robilor cu turnuletze,ma face sa fiu totusi pesimist si trist.
    • 0 (0 voturi)    
      Da felicitari, Romania e frumoasa (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 16:44)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Da, a fost o concurenta mare. Toate orasele au avut o candidatura buna. Eu as zice ca ar trebui organizat si o capitala culturala la sat, nu numai la oras. In Romania sunt inca multe sate traditionale. Uite un site care le prezinta: http://traditionalvillages.blogspot.com
    • 0 (0 voturi)    
      sa fie Banatul fruncea (Luni, 19 septembrie 2016, 14:23)

      Nick85 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      dar la mare cautare e ceafa :))
  • -13 (51 voturi)    
    bafta Timisoara (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:53)

    mihai2013 [utilizator]

    iar Ardealul, iar Vestul...restul Romaniei nu exista. Iar n-o sa le mai ajunga nimeni timisorenilor cu prajina la nas, ei fiind oricum convinsi ca sunt o specie aparte de romani, fruncea, etc (dar asta o cred doar ei :))) Asta in ciuda faptului ca in ultimii ani orasul e in declin, iar centrul a intrat pe mana interlopilor imobiliari.
    oricum, bine ca nu a iesit Clujul, oras care a sustinut basismul cu frenezie, fiind singurul oras beneficiar al acelui regim sinistru, pe filiera Boc.
    • -3 (15 voturi)    
      Ardeal? (Vineri, 16 septembrie 2016, 23:31)

      GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

      Vezi de ce nu ati luat voi Capitala Culturala? Pai daca spui ca Timisoara e in Ardeal, mai trebuie sa treci un pic pe la scoala. Desi cred ca deja esti impermeabil!
    • -3 (3 voturi)    
      inapoi (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:42)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui mihai2013

      la scoala @ mihai2013.
      Daca nu esti chiar impermeabil :P
  • +23 (45 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:55)

    astan [utilizator]

    Felcitari Timisoara! - un oras special! Un oras care multi ani a fost ignorat de conducatorii acestei tari fie ei comunisti sau post-comunisti.
    • -5 (15 voturi)    
      Timisoara ca si Clujul (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:35)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui astan

      Mereu au avut propria lor identitate culturala.
      Asta nu se face de pe o zi pe alta.
  • +8 (28 voturi)    
    Felicitari, am stiu ca Iasul e in est (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:05)

    Piersicel [utilizator]

    Iasul are nevoie de un proces de curatare profund. Mafia e foarte mare in regiunea Moldovei. De fapt tot ce e inspre estul Romaniei, trebuie curatat. nu prea a trecut DNA-ul pe la Iasi.
    • +1 (17 voturi)    
      Provincialism de inalta clasa (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:50)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Piersicel

      Cultura ieseana e la pamint, pe masura mafiilor lui Nichita si Fenechiu (Chirica, mai de curind). Nu a mia produs ceva in cultura si traieste din trecut sau din pelerinajul de Cuvioasa Paraschiva. Cam atât. COnsilier cltura la primarie este... COnstantin SImirad. Ar mai fi ceva de comentat?
  • +17 (39 voturi)    
    Era si normal , (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:14)

    /./ [utilizator]

    , Bucurestiu nu avea cum , Baia Mare cu un primar hot dovedit si votat inca o data de HOTI nu avea cum si au mai ramas in cursa Timisoara si Cluj.Clujul e prea cu nasul pe sus ( parca au devenit niste olteni laudarosi) si probabil asa au facut si dosarul.Dc se decidea in Romania clar Clujul castiga dar cum juriul a fost strain sunt curios ce mai zic acum restu.
    • +9 (23 voturi)    
      Cum ce zic restu?? (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:55)

      Harpalete [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Steve Green e nume tipic in satul Sacalaz de langa Timisoara si toata lumea stie ca in Banat sunt multi de origine ceha / slovaca. Numai cu Suteu aia nu se explica dar oricum la ce blat a fost intre Sacalaz si Karel, n-avea nici o sansa tipa.

      Revenind in sfera reala, Bucuresti e capitala tarii, Baia Mare e cam mica, Cluj si Timisoara sunt sensibil egale, si TOATE 4 partajeaza acelasi jeg si dezgust romanesc, aceasi incivilizatie si mentalitate de "descurcareti". Hai sa ne bucuram ca in 2021 va mai auzi lumea un pic de Romania si poate din astea devenim cu o secunda mai destepti!
    • +11 (11 voturi)    
      de la Cluj (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:31)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui /./

      De la Cluj iti dau dreptate. "Clujul e prea cu nasul pe sus" si am uitat de unde am plecat.
    • +9 (9 voturi)    
      Asa e (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:51)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui /./

      La TM se pot organiza si lupte medievale pe strada si nici nu e nevoie sa angajezi actori pt asta. Fac o incaierare cu sabii clanu' Carpaci cu clanu' Stancu mai ceva ca-n Kurosawa. :)
  • +13 (15 voturi)    
    mare e timisoara , dom'le ! (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:29)

    TataVali [anonim]

    frumos . da' de cand are timisoara 1,7 miloane de locuitori ?
    • -2 (10 voturi)    
      ok (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:19)

      TataVali [anonim] i-a raspuns lui TataVali

      in sfarsit , s-a rectificat ! 320000 e aproape real ...
  • +15 (17 voturi)    
    Poftim???? (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:51)

    MihaescuCorneliu [anonim]

    Timisoara, capitala Banatului istoric, are o populatie de 1,7 milioane de locuitori. WTF????
  • -4 (34 voturi)    
    been there, seen that... (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:02)

    demaGOGU [utilizator]

    ...probabil cel mai cocalarizat&manelizat oras din Ro.

    nefericita alegere.
    • -7 (11 voturi)    
      nu chiar ;) (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:57)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ideea NU este sa faci "capitala" un oras care deja are o situatie "buna" - ideea e sa revitalizezi ceva si sa-i dai sansa sa "renasca" ;)
      Citeste Ghidul! :)
      • -6 (6 voturi)    
        Ai primit 8 minusuri, pana cand am citit eu (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 14:54)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        comentariul tau, 8 din 8, pentru un comentariu foarte corect, referitor la o informatie, nu la o parere. Ce dracu'? aia 8 care ti-au dat minus n-au habar de un principiu de baza al competitiei de nominalizare pentru capitala culturala europeana si totusi isi exprima prin vot negativ "parerea"?
  • -14 (30 voturi)    
    Tind sa cred ca a fost aleasa Timisoara (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:04)

    Susufler0 [utilizator]

    doar pt faptul ca in acest oras este mai evident multi culturalismul decat in Cluj. Altfel ar fi fost ales cu ochii inchisi Clujul.
    • +10 (24 voturi)    
      Bati campii (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:35)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Tu crezi ca totul se rezuma la Untold ??Am mai zis ca ardelenii din Cluj au ajuns mai rai ca oltenii la laudat.Sa iti dau doar cateva exemple la care Timisoara e peste Cluj la orice ora, cladiri istorice , nici nu se compara ca si numar ca cele din Cluj, un centru 80% pietonal chiar daca nu e perfect comparativ cu Clujul , filarmonica si opera din Timisoara sunt peste cele din Cluj ( daca nu crezi cauta sa vezi cate concerte in aer liber au cele 2 in Timisoara si cate au cele din Cluj, plus la cate participe in afara tarii).Dar dc ne reducem doar la muzica house acolo sunteti primii.
      • -7 (19 voturi)    
        Aprox. (Vineri, 16 septembrie 2016, 23:08)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Aveti mai multe cladiri istorice, dar sunt intr-o stare mai jalnica. Probabil asta se va schimba cu ocazia CCE 2021 ceea ce e foarte bine. Centrul vechi e predominant pietonal in ambele orase. Te cred ca asa e cu filarmonica si opera, dar la capitolul arte vizuale Clujul e de departe miezul tarii. De asemenea, Timisoara nu are inca un festival pe masura TIFF, dar probabil veti avea unul dupa CCE. Untold a aparut cu ocazia CET 2015, iar festivalul de teatru din Sibiu a inflorit cu ocazia CCE 2007. Nu zice nimeni ca Timisoara nu e un castigator capabil si meritoriu, dar nu jigni Clujul spunand ca evenimentele de acolo se rezuma la muzica electronica.
        • -10 (14 voturi)    
          din necunostere (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:39)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          poate...

          Poate nu are prea mare habar ce oameni de cultura a dat Clujul. Nu zic ca Timisoara nu a dat si ea...
        • +7 (7 voturi)    
          Plus ca (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 9:06)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          la cluburi de manale ati castigat detasat batalia cu CJ: Atmosphere, Dracula, Crystal, One Milion Club (ortografia apartine probabil d-lui patron, celebrul Dan Bursuc). Ce sa mai...top of the top, sa moara dusmanii! Si apropo de pietonal si centru, ati cerut voie la Carpaci si Stancu, ca sinteti pe proprietatile lor acolo?
      • -9 (13 voturi)    
        Bati dealurile (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:13)

        VerdesCristian [anonim] i-a raspuns lui /./

        zici de laudarosi si tocmai tu te lauzi dar complet aiurea..nu stii face diferenta intre a-ti iubi orasul si laudarosenie..untold a fost un festival rasunator si poate a eclipsat restul evenimentelor,.dar pana sa aveti voi un TIFF si oameni creativi la timisoara,mai aveti mult de lucru...ma rog,oameni creativi doar daca ii aduceti de undeva.
        • -4 (4 voturi)    
          Nu stiu eu care bate campii (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 11:23)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui VerdesCristian

          Eu doar am dat niste exemple la care Timisoara este peste Cluj nu doar la multi culturalism.Ce e asa greu de inteles??In plus dc ai fi citit conditiile desemnari castigatorului ai fi aflat ca dosarul este cel mai important mai putin conteaza cultura actuala.

          - A forward-looking programme. A city is not awarded the title based on its cultural heritage or its current vibrant cultural offers. These may act as a basis for a bid but not the bid itself. (An ECOC is not a variation on the UNESCO or European heritage labels) A city is awarded the title based on its programme set out in its bid-book.
          - Not business as usual. Some candidates have submitted bids by pulling together their existing cultural activities under an “ECOC” banner. They were not successful. The ECOC is awarded on the basis of a specific programme over and above the normal cultural activity of a city.
  • -10 (22 voturi)    
    o da (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:22)

    ClaudiuO [utilizator]

    Mai are cineva dubiu ce inseamna titulatura de capitala europeana a culturii? Un fel de casa de ajutor reciproc europeana. E suficient sa treci prin cateva orase din Germania , Spania , Franta , Italia , Austria ...etc etc ca sa iti dai seama ca la nivelul cultural nici la degetul mic nu ii ajungem.

    Clujul are alte evenimente "culturale" ( sa zicem) aducatoare de profit... mult peste implicatiile economice ale titulaturii de CEC (ca pana la urma asta e scopul , economic)
    • -6 (8 voturi)    
      o da , ce ? (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:22)

      TataVali [anonim] i-a raspuns lui ClaudiuO

      ca nu prea se intelege ideea , ma-ntzelegi ?
  • -4 (20 voturi)    
    Nu mai mintiti (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:44)

    malaka [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred cate minciuni citesc in acest articol.Asa cum Brasovul se promoveaza cu minciuna Dracula si atrage anual zeci de mii de fraieri de occidentali care dupa ce vad Branul isi taie venele de ciuda ca totul este o minciuna gognata.
    Asa si Timisoara. 19 cinematografe?Cine crede minciuna asta?Poate 19 sali de cinematograf.
    24 de biblioteci?Frate! Cine mai citeste in ziua de azi carti?3500 -4000 de evenimente culturale pe an??? Adica in medie 10 pe zi!!!! Frate! Pe cine mintiti voi?Si in zilele de sarbatoare legala?SI in perioda verii cand lumea este in concediu sau vacanta?NU MAI MINTITI! Lasati-o asa! Ati dat spaga la Bucuresti si la aia 2 care s-au lasat mintiti si mergeti pe burta.NU MAI MINTITI!
    • -4 (4 voturi)    
      Carti ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:26)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui malaka

      ... citesc aia care-s mai destepti ca tine.
  • 0 (18 voturi)    
    citind HotNews (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:29)

    victor L [utilizator]

    inveti ce e tenisul si afli cit de neinsemnat e orasul Timisoara (in genul vulpii "ce acri sint strugurii!")
    Oras de manelisti, ha, ha, ha, de parca Guta si Adi de la Vilcea sint din buricul Pietei Unirii :P
    "Manelistii" timisoreni de azi sint urmasii altor "manelisti" care au murit ca sa scrie unii ca @ radukku tot felul de prostii pe net :D
  • +6 (18 voturi)    
    ! (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:35)

    tudorr [utilizator]

    Hoti de buzunare si tiganimea din centru sunt cei mai multumiti :)))
  • +2 (18 voturi)    
    Timisoara (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:50)

    vorenus [utilizator]

    Multumesc celor care au muncit la pregatirea candidaturii!
    Timisoara este un oras minunat, va invit sa-l descoperiti cu adevarat!!
  • +5 (21 voturi)    
    fruncea lu' bulibasa (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:57)

    pardalian [utilizator]

    Acum cand vor veni straini (cu milioanele :))) sa vada capitala culturala lu' peste prajit si vor vedea cladirile din centrul istoric pline de tigani (legal chiar multumita primarului vopsit si pensat) care isi tin caii in curte si se caca sub scara, o sa stie a cui e tara asta. Dixit!
  • +8 (26 voturi)    
    take it with a grain of salt (Vineri, 16 septembrie 2016, 21:20)

    dystophilia [utilizator]

    Vad ca majoritatea comentatorilor considera nedreapta alegerea Timisoarei si as vrea sa ofer si o perspectiva (sper eu echidistanta) din partea unui timisorean. Mentionez ca toate cele 4 orase imi sunt foarte familiare si le-am vizitat in multiple ocazii in ultimii ani (familie, prieteni ..). Timisoara are o caruta de probleme e foarte adevarat. O administratie de multe ori incompetenta care are tendinta sa deraieze multe proiecte bune ; infrastructura deficitara; o mafie imobiliara bine infipta (desi mult mai putin activa in ultimii ani); plus un procent semnificativ de ghiolbani si needucati (din pacate omniprezenti in orice zona din tara). Dar pe langa asta are si un potential imens care incet se concretizeaza orice ar zice multi gica contra din oras sau din afara. Sa enumar cateva:
    - E o bijuterie arhitecturala avand cel mai mare patrimoniu de cladiri istorice din tara, potential din pacate in mare parte neexploatat. Multe cladiri sunt lasate in paragina si cred ca acesta e cel mai important aspect de rezolvat pana in 2021 si dupa.
    - E cel mai multicultural oras din tara si o poveste de succes pe deasupra. Si in trecut, si in prezent toate etniile orasului s-au inteles de minune, fie ei romani, maghiari, sarbi sau etnici nemti. Cred ca e singurul oras unde in acceasi seara poti alege sa vezi fie o piesa in limba romana, maghiara sau germana.
    - Centrul istoric a devenit recent in totalitate pietonal (cu exceptia a 2 strazi), si asta contribuie la dezvoltarea lui ca si un nucleu turistic. Se impanzeste de magazinase si terase cochete sau si asta incepe sa ii ofere un iz foarte boem, occidental.
    - Are una din cele mai bune infrastructuri pentru biciclisti din tara, care continua sa se largeasca si sa se imbunatateasca
    - Comunitatea de tineri este foarte proactiva si deschisa catre inovatie si cred ca asta e motorul ce poate transforma orasul in ceva care chiar sa merite titlul de capitala culturala.
    ...
    • -7 (7 voturi)    
      Ardealul si Banatul sunt Fruncea !!! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 17:19)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui dystophilia

      Lasati-i pe Bucuresteni sa se descarce. Dupa ce ne iau impozitul pentru firmele mari din tara, cica au cel mai mare PIB (normal daca iti iau impozitul ) mai si latra.
      Din pacate acesti mitici de Bucuresti sunt fostii nostri colegi, prieteni etc. , parca ar fi un virus in momentul cand ajungi acolo, te contaminezi. Tot respectul pentru cetatenii Bucurestiului care sunt onesti , cinstiti dar in momenul cand vad ca o majoritate covarsitoare alege un primar PSD ma apuca plansul. Inseamna ca politica pilelor si relatiilor inca functioneaza ca pe vremea PCR-ului.
      Deci ciocul mic , de ce credeti ca au ales Timisoara. Priml oras liber din Romania de comunism in 1989. Pacat ca nu s-a legiferat Proclamatia de la Timisoara, azi nu am fi avut parlamentari, presedinti care au colaborat cu SECU.
      Felicitari Timisoara !!!
      • +7 (7 voturi)    
        Esti prost documentat (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 18:49)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Nu doar impozitele firmelor mari se duc la Buc, ci toate impozitele (deci n-are relevanta ce spui) de unde sint redistribuite de administratia condusa in prezent de 2 ardeleni. Buc contribuie mai mult decat primeste de la buget, deci el sustine provincia si nu invers.
        Faptul ca marii contribuabili sint administrati de la Buc nu le schimba inregistrarea de la Recom; ei tot la PIB-ul judetului de inregistrare sint socotiti.
        Pe viitor cand vorbiti, poate va si informati.
    • 0 (0 voturi)    
      Doua observatii - una calda, una rece (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:42)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dystophilia

      Infrastructura pentru biciclisti e cel putin in parte compensata de politica anti-biciclisti impusa aparent de unu' vopsit - stii de cine zic - de cand a chemat timisorenii sa pedaleze cu el la inaugurarea pasajului si n-a venit nici unu'. Daca traversezi Piata Operei pe bicicleta iei amenda mai mare decat unu' care parcheaza masina ilegal in Unirii.

      Despre teatre: nu doar ca poti sa vizionezi in sezon piese in ce limba a locului iti tuna tie, da' la teatrul german se traduce sincron la casca in romana, asa ca nu tre' musai sa vorbesti nemteste ca sa vezi piesele.
  • +5 (25 voturi)    
    continuare (Vineri, 16 septembrie 2016, 21:21)

    dystophilia [utilizator]

    ...
    - Numarul de evenimente culturale a crescut exponential in ultimii ani. La orice ora se intampla ceva, tot timpul ai de ales intre un concert, vernisaj, workshop etc
    - Ar mai fi f multe de enumerat aici (o multime de parcuri renovate cum trebuie, Bega urmeaza sa redevina navigabil pentru transportul in comun, nod important industrial etc..)

    Sper doar ca orasul sa nu iroseasca sansa asta, ar fi pacat pentru toata tara dar in special pentru timisoreni

    *Mentionez ca mi-ar fi placut sa castige si Baia Mare (the underdog), dpmdv o poveste de succes a ultimilor ani. Fost oras minier cu perspective sumbre dupa Revolutie, multi au crezut in anii 90 ca va ajunge un alt oras muribund (vezi Petrosani sau Resita). Si totusi a reusit sa prospere in ciuda coruptiei generalizate (intrinseca oraselor romanesti) si s-a transformat intr-un oras demn de candidatura CEC. Felicitari baimarenilor pentru asta!

    In rest numai de bine!
    • -5 (13 voturi)    
      A contat in alegere potentialul de dezvoltare (Vineri, 16 septembrie 2016, 23:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dystophilia

      si multiculturalismul de care da dovada orasul, mult superior celorlalte trei finaliste.

      Felicitari !
      • +8 (14 voturi)    
        pe bune? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:52)

        VerdesCristian [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        multiculturalism mult superior?asta daca traiesti in timisoara si nu ai iesit din viziuna.
        • +3 (3 voturi)    
          viata bate filmul (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 10:18)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui VerdesCristian

          oare nu in Cluj erau faimoasele bancute multicolore? (tricolore mai exact) ... am vizitat Clujul pe timpul lui Funar si era un oras trist, divizat etnic de politicieni...un oras care recent s-a rupt de trecutul rusinos datorita tinerilor ( o majoritate care a votat cu labilul psihic Funar e o rusine) insa generatiile lui Funar n-au murit.... in Timisoara au trait in pace toate etniile: romani,sarbi,unguri, germani,tigani, etc...
          Cand in Cluj lumea aplauda la discursuri nationaliste, Timisoara respira un aer european...
          • +1 (1 vot)    
            Zici tu ceva, ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:44)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dadan

            ... da' si-au dat si timisorenii in petec in ultimii ani, votandu-l (repetat) pe actualul primar. Funar era fanatic, robu e prost.
      • +10 (16 voturi)    
        Faci o confuzie (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:11)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        intre idea de oras cu multe minoritati nationale si cea de oras multicultural/cosmopolit. Statistic Bucurestiul are cea mai variata compozitie, atat din zone din tara, cat si oameni veniti de afara RO, straini. E vizibil si pe strada si in atitudinea oamenilor care nici nu-si pun problema de unde esti; altii inca se bat cu pumnul in piept ca Bantu-i fruntea sau Ardealu-i mintea...Asta-i provincialism, nu multiculturalism. TM fata de Buc e cum e Strasbourgul fata de Paris. Restul e PR...
        • +7 (9 voturi)    
          corect (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 3:08)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          Cat timp te comporti normal pe aici, poti fi si de pe luna. Ca-i mai facem frustrati pe frustrati, este pentru ca sunt.
        • -6 (8 voturi)    
          Ca Bucurestiul (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 4:49)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          Ca Bucurestiul tare "european" mai este.....
        • -2 (10 voturi)    
          multiculturalism (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 10:40)

          dystophilia [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          Multiculturalism are o conotatie istorica si se refera la existenta, acceptarea si promovarea unor etnii minoritare. A nu se confunda cu cosmopolismul care e cu totul altceva. Si Bucurestiul si Clujul sunt mai cosmopolite, nu disputa nimeni asta, dar nu mai multiculturale. Timisoara are gimnazii si licee cu predare in maghiara, germana si sarba. Are teatre si evenimente culturale organizate de si pentru fiecare etnie mai importanta. Si nu in ultimul rand e un exemplu rar de coexistenta pasnica de-a lungul timpului (sunt multe lucrari academice pe subiect, iti pot cita daca vrei). De exemplu, la inceputul secolului XX componenta etnica a orasului era aproape perfect impartita intre romani, maghiari, nemti, sarbi si evrei. Si asta se vede in cultura orasului si in special in arhitectura.

          Daca cunosti alte exemple mai pertinente in Romania te rog sa le enumeri. Singurul demn de mentionat ar fi Bucuresti care a avut in trecut comunitati semnificative de turci, greci, aromani care si-au lasat amprenta asupra culturii locale.. Ce sens are sa aduci in discutie Strasbourgul cand noi vorbim de orase din Romania?
          • +4 (10 voturi)    
            Ia DEX-ul (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 19:09)

            Iomen [utilizator] i-a raspuns lui dystophilia

            Multiculturalism se refera la inglobarea mai multor culturi si atat; fara nici o conotatie istorica. Cosmopolit, intr-unul din sensuri, inseamna acelasi lucru. Culmea ca exact cosmopolit are ca unul din sensuri populatie pestrita, formata din mai multe natii.
            Deci idsoc are dreptate; faceti confuzii. V-a dat omul Strasbourg/Paris ca exemplu general, ca sa intelegeti, si voi il intrebati ce a vrut sa zica. Astia sint aplaudacii de TM: mult zgomot (uneori de manele), putina pregatire.
            • -3 (9 voturi)    
              Tu chiar esti tipul de manelist "cult"... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 20:08)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

              Cu DEX-ul dupa el. Dar care ca si @idsoc habar nu are ce este multiculturalismul.

              Timisoara a castigat pt ca este un oras multicultural.

              @dystophilia v-a si explicat in mare ce inseamna multiculturalismul, dandu-va exemple, eu v-am explicat ca multiculturalismul este functional acolo unde nu se intalnesc nici discriminari negative, nici discriminari pozitive ale etnicilor, dar suficienta voastra este inspaimantatoare.

              PS. Spalati-va pe cap cu ea ! Ciao !...

              PPS. Btw, nu sunt, nici timisorean, nici clujean, sunt bucurestean.
              • +3 (9 voturi)    
                Mda (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:03)

                Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Idsoc nu stie, Iomen nu stie, Academia Romana nu stie si implicit DEX-ul e varza. Bine ca stii tu . Iar faptul ca ai spus ca esti bucurestean chiar a fost suprem ca argument final. :)
                • -5 (7 voturi)    
                  Am vrut doar sa intelegi (Duminică, 18 septembrie 2016, 0:32)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

                  ca nu vorbesc de pe pozitii partizane !
                  Pe de alta parte o definitie nu e suficienta pt a intelege si a-ti explica un fenomen cum este multiculturalismul.

                  Fara suparare dar esti superficial !

                  De exemplu nu ai inteles de ce Timisoara este orasul perfect pt a fi capitala europeana a culturii spre deosebire, de exemplu de Munchen.

                  In Timisoara nu este nevoie ca o etnie, un grup cultural sa fie discriminat pozitiv ca in Dresda, de exemplu pt a se putea manifesta, dupa cum nu exista nici discriminari negative la adresa grupurilor etnice: au ziarele lor, revistele lor de cultura, au televiziuni, teatre si filarmonice care le prezinta spectacolele lor.

                  De aceea Timisoara este cel mai bun exemplu de multiculturalism din Romania si merita sa castige.

                  Sunt doar cateva argumente prezentate in limita a ceea ce poate inseamna un comentariu pe un forum. Sunt convins ca tu, daca vrei, poti sa gasesti si altele.

                  PS. DACA VREI !
                  • +4 (8 voturi)    
                    Amice, esti subiectiv (Duminică, 18 septembrie 2016, 10:14)

                    Anges [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    Idea e ca TM nu e singurul oras multicultural din RO, Buc e un alt exemplu major. Desi se contreaza, chiar si dystophilia recunoaste asta. Doar tu o tii pe campii cu propria ta definitie a multiculturalismului. Devii penibil.
                    • -3 (5 voturi)    
                      De unde ai scos una ca asta, (Duminică, 18 septembrie 2016, 12:29)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                      ca eu sustin ca Timisoara ar fi singurul oras multicultural din Romania ?

                      Eu spun ca multiculturalismul a dat roadele cele mai bogate aici !

                      Normal ca si Bucurestiul este un oras multicultural dar cred ca alegerea cea mai potrivita este Timisoara.

                      Fara suparare, definitia multiculturalismului nu am dat-o eu.

                      Esti suficient de superficial(a) cat sa nu intelegi ca simpla existenta intr-un spatiu geografic a mai multor etnii nu inseamna automat multiculturalitate.

                      Trebuie ca acele etnii sa aiba cadrul legal de dezvoltare, sa se poata manifesta, sa poata fi acceptate. Din acest punct de vedere Timisoara mi se pare exemplul cel mai bun?

                      Ce este gresit in ceea ce am spus ? Cu ce nu esti de acord si de ce ?

                      Argumente, te rog, pt ca altfel, in lipsa argumentelor, nu am cum sa apreciez daca ai dreptate sau nu.
                      • +2 (6 voturi)    
                        Ti-au explicat mai multi (Duminică, 18 septembrie 2016, 13:12)

                        Anges [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                        Mai citeste o data maca ce ti-a scris Iomen, argumentat, respectiv definitia multiculturalismul din DEX. DEX-ul e girat de Academia Romana. Dar, cum ziceau niste baieti din Buc, colt cu Socului - Salajean, " unii nu-nteleeeg".
                        • -3 (5 voturi)    
                          Exact cum banuiam ! (Duminică, 18 septembrie 2016, 14:02)

                          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                          Ai luat o definitie in brate (CARE NU CONTRAZICE NIMIC DIN CEEA CE AM SPUS EU DESPRE MULTICULTURALISM); ai mai luat si pe "ti-a zis si cutare", dar tu, nimic ! Doar un misto, ieftin.

                          PS. @Anges,esti un biet hipster iar eu mi-am pierdut vremea cu tine.

                          PPS. N-o sa se mai intample.
                          • +4 (4 voturi)    
                            Lasa ca a luat TM definitia buna (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:03)

                            Anges [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                            De atata multiculturalism bine inteles era sa-si ia prima sanctiune de rasism fata de un cetatean roman din istorie. Bine ca fost Banel, asa cu educatie ragateana de campie si fara traditii austriece, baiat de comitet si a zis ca n-a auzit nimic.
        • -3 (11 voturi)    
          Nu confund nimic ! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 13:12)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          Timisoara este orasul in care nu conteaza de ce etnie esti : sarb, maghiar, neamt, tigan etc, toti traiesc fara a fi discriminati in vreun fel, negativ sau pozitiv, se accepta, se dezvolta in cadrul aceluiasi spatiu.

          PS. Asta inseamna multiculturalism.
        • -6 (8 voturi)    
          Multiculturalism e altceva (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:51)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          E evident ca Bucurestiul, la gabaritul pe care-l are, are cea mai bogata viata culturala din tara - ar fi ciudat daca n-ar fi asa.

          Dar multiculturalism nu inseamna doar compozitie etnica variata. Inseamna o viata culturala activa a mai multor culturi diferite in paralel. Cu asa ceva, fata de Timisoara, poate doar Constanta, ca cel mai mare oras al Dobrogei, se poate lauda.

          In Bucuresti, comunitatile etnice/culturale distincte abia poate incep sa se formeze. Cata vreme n-ai teatre sau coruri sau orchestre italiene sau siriene, degeaba ai gramada de italieni sau sirieni, nu se cheama ca ai un oras multicultural.

          Din '89 incoace, s-au inmultit si-n Timisoara strainii - mai ales italienii si arabii. Contributia lor culturala e insa in continuare neglijabila, fata de cea a comunitatilor istorice (romani, unguri, nemti, sarbi, evrei - mai exista comunitati etnice in Banat, dar nu foarte bine reprezentate in Timisoara).
          • +6 (8 voturi)    
            Gresesti (Duminică, 18 septembrie 2016, 10:53)

            Anges [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Si asta fiindca f probabil vorbesti despre Buc de la distanta. Ca sa-ti dau doar un exemplu; comunitatea maghiara si-a creat o viata culturala in Buc inca din prin 1848, cand multi intelectuali maghiari au venit aici dupa infrangerea revolutiei. Asociatia Hunnia care a aparut vreo 10 ani mai tarziu s-a ocupat de centrul cultural (care cred ca e acelasi cu Sandor Petofi de azi de langa Cismigiu), biblioteca, presa. Exista liceu maghiar in Buc, teatrele de stat maghiare au periodic spectacole (acum in oct vine cel din CJ) centru cultural al ambasadei si Sandor Petofi organizeza evenimente, inclusiv concerte de camera sau muzica medievala. Ce sa-ti mai zic? De teatrul evreiesc de stat, liceu german si 2 centre culturale, Goethe si Schiller, concerte de orga la biserica luterana, 2 licee italiane, comunitate si biserica italiana dinainte de primul razboi, chiar pe Magheru, centrul cultural francez cu sala Elvira Popesco unde au loc tot felul de evenimente, liceul francez cu traditie dinainte de razboi, comunitatea musulmana care e aici de sute de ani si a influentat si limba si bucataria, si sint 3 centre culturale si 5 moschei. Buc e parte din toata tara si chiar mai mult. TM nu e inca acolo, desi ii doresc sa fie; e important insa ca multi sa treaca de autosuficienta si aroganta asta in care se scalda.
  • +9 (19 voturi)    
    un clujean (Vineri, 16 septembrie 2016, 22:57)

    Serj [utilizator]

    Felicitari Timisoara!
    Fratilor din Cluj? C'mon ... "Servus 2021" e un slogan de capitala culturala?!?!?
    • -7 (9 voturi)    
      era mai bine sa fie (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 0:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Serj

      Ora doi se da in Cluj???
      • -5 (5 voturi)    
        Imi explic minusurile ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:54)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        ... doar prin ignoranta celor care-au votat. Pe de alta parte, nici io n-as fi priceput bancul daca nu as fi avut o cunostinta din Tg. Mures - si acolo e ora doi.
  • -8 (16 voturi)    
    ... (Vineri, 16 septembrie 2016, 23:39)

    stani [utilizator]

    A castigam Timisoara pentru ca au bagat placa cu multiculturalismul. Restul e can-can.
  • -15 (15 voturi)    
    se observa putina invidie (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:00)

    ggengin [utilizator]

    si nu are sens. Bucurestiul mai are pana sa intre in Europa, poate insa concura la concursul similar asiatic.
    • +8 (8 voturi)    
      invidia ca invidia (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 3:09)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ggengin

      dar cate frustrare data de origini si amplificata de o copilarie nefericita
      • 0 (2 voturi)    
        La obiect (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:12)

        ggengin [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ... Frustrare, copilărie..., Foarte inteligent comentariu
        • 0 (2 voturi)    
          dap (Duminică, 18 septembrie 2016, 16:48)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ggengin

          E documentat inclusiv prin comentariile de mai sus. Nu am folosit si abordarea oedipiana dar, daca doresti, povesteste-mi mai multe despre tine.
  • +2 (6 voturi)    
    Se bucura (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 4:48)

    Toni_Romania [utilizator]

    Se bucura probabil si clanul Carpaci, nu?
  • +5 (5 voturi)    
    asta inseamna (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 8:10)

    MoemBius [utilizator]

    ca vopseaua de par a lu tovarashu primar o sa fie gratis?
  • -3 (7 voturi)    
    Timisoara a fost mai frumos ambalat (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 11:33)

    ..13 [utilizator]

    M-am uitat pe documentel elaborate de Timisoara pentru a isi sustine candidatura. Mult mai elaborate, mult mai cloare trasate axele colaborarii intre diferitti participanti-actori.

    Titlul este minunat.
    Preyentarea pe prima pagina a Stategiei a momentului din Dec. 1989 + de mare impact.
    Structura strategiei extrem de elaborata, extrem de documentate si fundamentata metodologic.
    Toate aceste activitati de pregatire au fost ritmice, nu in sincope, si banatenii si+au urmarit atent intentiile pe durata mai multor ani ceea ce da greutate in alegerea unui oras +capitala europeana.

    Stiu sigur ca si Clujul putea.
    Si Bucuresti+ul poate mai mult daca vrea si nu este supt ritmic de catre politicienii si pretenii lor.

    In final + Felicitari si spor la treaba Timisoara!

    Acum ar trebui ca eforturile de tara sa fie orientate in sustinerea Timisoarei care are reale sanse de a castiga in fata altor surate europene.

    Deci de acum inainte pentru a sustine Timisoara, Romania in obtinerea premiului de CAPITALA EUROPEANA.

    As vrea sa vad un mesaj clar venit de la PM si de la alti romani ca TIMISOARA MERITA!
    • -6 (6 voturi)    
      Premierul ... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:56)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ... deja si-a declarat sustinerea.
  • -1 (3 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:42)

    Hungry_Henry [utilizator]

    Felicitari timisorenilor si multumim pentru revolutie. PS Faceti ceva cu infractionalitatea, e pacat.