Ce spunea Basescu despre denuntatorii lui Nastase si ce spune despre denuntatorii lui Udrea

de CZ     HotNews.ro

Traian Basescu, intre doua opinii despre denuntatori
Foto: Agerpres (colaj HotNews)
Traian Basescu a luat apararea procurorilor anticoruptie in fata politicienilor care ii acuzau ca fac "dosare politice" bazate pe simple denunturi. Se intampla in februarie 2009, cand anchetat era Adrian Nastase, iar social-democratii erau aliatii lui Traian Basescu in guveranarea Boc I. Dupa 6 ani, acelasi Traian Basescu "torpileza" anchetele  DNA impotriva Elenei Udrea, criticand dosarul procurorilor ca fiind bazat pe "moda denunurilor". O asemanare: si in februarie 2009, si in februarie 2015, Romania este supusa de Comisia Europeana Mecanismului de Monitorizare si Verificare (MCV) pe justitie si este refuzata sistematic la aderarea la Schengen. O deosebire: in februarie 2009, tinta denunturilor era fostul premier PSD Adrian Nastase, in februarie 2015, este Elena Udrea, cea pe care Traian Basescu a recunoscut ca a protejat-o si ajutat-o 10 ani.

17 februarie 2009.  Traian Basescu, presedinte la finalul primului sau mandat, se intalnea, la Cotrceni, cu demnitari si alti reprezentantii ai institutiilor responsabile de reforma justitiei, sa vada ce masuri sa ia pentru ca Romania sa isi indeplineasca obligatiile asumate cand a aderat la Uniunea Europeana.

Social-democratii acuzau Directia Nationala Anticoruptie si pe procurorul-sef de atunci, Daniel Morar, ca in dosarul Zambaccian, in care era anchetat fostul prim-ministru Adrian Nastase, magistratii ar fi facut un dosar politoc, bazat pe simple denunturi.

La intalnirea de la Cotroceni, presedintele Traian Basescu l-a pus imediat la punct pe Mircea Geoana, presedintele de atunci al PSD si al Senatului. Argumentul sefului statului: in dosarul Zambaccian, PSD-istii s-au turnat intre ei.
  • "Aceste dosare au fost la mine si eu le-am avizat pentru inceperea urmaririi penale si pot sa va spun ce era acolo, ca sa vedeti cat sunt de politice. Era plangerea lui Sergiu Sechelariu ca i-a dat spaga lui Adrian Nastase. Era plangerea doamnei care a fost inspector la Inspectoratul in Constructii, care si ea spunea ca pentru a fi numita a trebuit sa faca nu stiu ce. Era plangerea consulului sau declaratia consulului de la Beijing, care spunea cum domnul Adrian Nastase i-a dat 500 de mii de dolari ca sa cumpere mobilier. Si pe urma era iarasi declaratia lui Sergiu Sechelariu cu containerele din China au venit la Bacau.
  • Ei, asta e dosarul politic. Eu ce sa va spun? Politic, nepolitic, doar daca vi l-ati facut in acelasi partid. Ca domnul Sergiu Sechelariu a fost membru PSD, dansul a initiat plangerea, doamna de la Inspectoratul in Constructii a fost de la PSD, dansa a facut plangere. Consulul era numit de primul-ministru, la Beijing, deci consulii nu se numesc de presedinte, deci nu domnul Iliescu l-a numit, ci l-a numit primul-ministru. Omul asta a scris ce a trebuit.
  • Dosarele astea au fost la mine. Deci de unde le scoateti politice? Chiar este o chestie de eleganta. Eu am aici acest dosar. Prima data cand mai aud ca dosarele lui Adrian Nastase sunt politice le fac publice ca sa ne linistim odata cu minciuna asta. V-ati facut voi de la PSD dosare unii la altii si tipati toata ziua ca e vinovat Daniel Morar si Traian Basescu".
Stenograma discutiilor a fost facuta publica de purtatorul de cuvant al lui Basescu, care i-a furnizat-o oficial agentiei Mediafax in anul 2011.

In februarie 2009, cand a avut loc discutia de la Cotroceni privind dosarul lui Nastase, o tanara de 35 de ani era ministru al Turismului de aproape 3 luni deja. Elena Udrea beneficia, insa, de protectia si ajutorul presedintelui Traian Basescu de vreo 4 ani, dupa cum avea sa afirme el in noiembrie 2014, spre finalul celui de-al doilea mandat de presedinte.

In 2015, Elena Udrea avea sa fie urmarita penal si arestata preventiv pentru infractiuni de coruptie de care este acuzata ca le-ar fi savarsit pe vremea cand era ministru.

La 6 ani de la discutia de la Cotroceni cu social-democratii, Traian Basescu, deja fost presedinte, nu mai are incredere in temeinicia dosarelor DNA, bazate pe "moda denunturilor". De data aceasta anchetata este Elena Udrea, care se afla in arest preventiv in dosarul "Gala Bute".
  • "Eu va spun un singur lucru pe care o sa-l repet pana cand acest proces se va termina la ultima instanta. Am incredere in justitie si am incredere in Elena Udrea, ca a aparut moda denuntatorilor, asta e. De multe ori am avut experiente cu oameni care au zis m-a trimis Basescu, i-am dat lui Basescu. Eu am incredere in Elena Udrea din acest punct de vedere", a spus Basescu, duminica, 1 martie 2015, la sediul Partidului Miscarea Populara (PMP). (Mediafax).
  • "Se pare ca avem o problema si un risc, datorita presiunii care e pe procuror, sa faca rapid dosarele, ca sunt multe, exista aceasta presiune sa lupte impotriva coruptiei si parca incep sa se axeze prea mult pe denunturi.
  • Langa denunt trebuie sa mai pui ceva si sa nu-i lasi pe cei care au luat banii sa se pna de acord si sa incrimnezi ministrul. Zici ca ai luat 900.000 de dolari si i-ai dus la ministru. Tu ai luat banii si esti liber, spunand ca i-ai dus la ministru. Tu smecher care iti faci tot soiul de investitii ti-au trecut prin mana 900.000  de dolari si nu ai luat si tu o mie de acolo?", a mai spus Basescu despre denunturile din dosarul Gala Bute, in 24 februarie, intr-un interviu la postul B1TV.


Citeste mai multe despre   






















16074 vizualizari

  • -7 (59 voturi)    
    unde-ai fost si ce-ai ajuns (Marţi, 3 martie 2015, 15:41)

    Gustav666 [utilizator]

    O figura jalnica, speriata de momentul in care procurorii ii vor bate la usa.
    • -14 (40 voturi)    
      Mda, asta a fost (Marţi, 3 martie 2015, 15:45)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Mda, asta a fost Zeul imbecililor !
      • -4 (46 voturi)    
        Nu inteleg articolul! (Marţi, 3 martie 2015, 16:25)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Denunturile facute in cazul lui Adrian Nastase erau insotite de dovezi clare, inscrisuri, tranzactii, stenograme. In cazul Udrea sunt doar denunturi pe banda, fara dovezi.
        In cazul lui Adrian Nastase, desi erau dovezi clare, fostul premier nu a stat nicio o ora in arest preventiv desi se impunea si nici catuse n-a purtat cand a intrat in puscarie. Elena Udrea a avut 8 cereri de arest, de ziceai ca cele 900.000 de euro erau exact suma care facea diferenta ca Romania sa nu fie un stat mafiot.
        De fapt, care e rostul acestui articol? Un alt atac la adresa lui Traian Basescu? Nu ma mira, Hotnews a devenit un site uselist, la picioarele doamnei Carmen Iohannis.
        • -3 (21 voturi)    
          Prietene, nu esti echipat sa intelegi articolul (Marţi, 3 martie 2015, 16:32)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Prietene, nu esti echipat sa intelegi articolul.
          Serios.

          Mai ieri, un alt basist, Tapalaga o tinea langa-danga cu "suspectul sa-si dovedeasca nevinovatia". El zice ca nu e basist, ca basismul ar fi aderenta la Basescu, nu prostia crunta, fudula, imbecilitatea cu emfaza, rautatea cu cei mici si slugarnicia fata de cei mari a necititilor si frustratilor.

          Amice, printre cele cateva PRINCIPII FUNDAMENTALE, probabil ca "prezumptia de nevinovatie" e primul intr-un stat de drept. Deci "suspectul" nu are nimic a dovedi; acuzatorul trebuie sa probeze vina acestuia.

          Pai, in conditiile in care unul dintre pilonii de baza ai Justitiei intr-un stat democratic e negat sau neinteles, chiar mai rau, aplicat invers...cum poate cineva avea pretentia ca intelege ceva cu asa negura intre urechi?
          • +6 (14 voturi)    
            Vorbind de negura dintre urechi.. (Marţi, 3 martie 2015, 16:58)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui newlook

            ..cine ti-a spus tie ca "basismul ar fi aderenta la Basescu"?

            In rest, te-ai descris cum nimeni nu o putea face mai bine: "prostia crunta, fudula, imbecilitatea cu emfaza, rautatea cu cei mici si slugarnicia fata de cei mari a necititilor si frustratilor.". Cu precizarea ca esti unul din cei "frustrati si necititi".
            • 0 (6 voturi)    
              Ai descris exact unlatrinar (Marţi, 3 martie 2015, 19:25)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              USLamist..aka new look...mazeta
          • +1 (5 voturi)    
            Am intales... (Marţi, 3 martie 2015, 19:13)

            TRAHANACHE [anonim] i-a raspuns lui newlook

            din gangaveala ta, ca ai cap ca sa nu te ploua in gat. Mai pe intelesul tau " Pacat ca prostia nu doare".
        • -3 (11 voturi)    
          Nu-s numai denunturi!! (Marţi, 3 martie 2015, 18:36)

          lili [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Asa spune E Udrea catre noi, ca sa mai scada presiunea opiniei publice care o vede corupta cea mai cea, asa cum E Udrea a si declarat!
          Doar n-o sa ne spuna cat a furat!
          Uitati-va la articol de mai jos, procurorii au PROBE greu de aparat de catre E Udrea si au stabilit deja traseul spagilor!!
          "Aceste beneficii ale Elenei Udrea sînt reconstituite de către DNA din documente comerciale și bancare, nu din depoziții. S-au uitat în contabilitatea lui Lungu, au văzut unde s-au dus banii, au vorbit cu firmele și au aflat ce au prestat pentru Udrea.
          Nu e epoca delațiunii, e procuratură ”old fashion”, cu hîrtii ștampilate de la firme și bănci."

          http://www.tolo.ro/2015/03/03/greu-de-aparat-un-soft-din-spaga-pe-ipad-ul-lui-udrea-si-un-bancher-disparut/
      • +6 (16 voturi)    
        Corect! (Marţi, 3 martie 2015, 16:45)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Cam asta cu Nascase al vostru.
      • 0 (2 voturi)    
        Despre imbecili (Miercuri, 4 martie 2015, 11:07)

        noman [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ai zis-o ! Te asteptam si la noi cu comentarii la fel de inteligente!
    • +16 (26 voturi)    
      pe tov Bombonel nu il deranjeaza (Marţi, 3 martie 2015, 15:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      la Brutarie s a obishnuit deja...are vacanta acum....dar vine si cate un Bechtel..pe Dambovita
      • -2 (2 voturi)    
        Daca nastase lua min 20 de ani si (Miercuri, 4 martie 2015, 8:22)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ilici pe viata, intelegeam de ce ritzi a primit 5 ani.
        Asa cuvantul justitie e relativ...
        • 0 (2 voturi)    
          Exact (Miercuri, 4 martie 2015, 12:55)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui rov

          hai sa le dam drumul la toti ce naiba, doar Iliescu e inca liber, Base plange dupa o femeie de servici sa ii curete vila, Videanu are hemoroizii inflamati si Mazare cauta o valiza mai mare pentru sabaticalul din Brazilia...

          Ce ii mai bagam la racoare, ca doar e murdar si inghesuit acolo, o sa ne umple ziarele de lamentari.

          PS: mi-a placut de Udrea, daca nu poate cumpara judecatori vrea sa renoveze camera de la arest. Curat egalitate!
    • -3 (15 voturi)    
      ce-a fost?! (Marţi, 3 martie 2015, 18:29)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      Un ipocrit si un mincinos de proportii!
      Asa este si protejata lui, E Udrea!
      Acest om a condus Romania timp de 10 ani si exact asa a procedat de nenumarate ori.
      Eu le-am comentat de-a lungul timpului, mi-e sila sa le mai caut sa-mi pired vremea...
      Mi-amintesc numai cum il ataca mereu pe Tariceanu ca a marit pensiile si salariile si ajutoarele sociale, dar asta NU l-a impiedicat sa se laude in campania prezidentiala din 2009(ptr al 2-lea mandat!) cu cat au crescut pensiile, salariile si ajutoarele sociale in mandatul lui!
      Si multe, multe altele...
      Chiar am fost dezamagita ca la ultimul interviu la B1 TV cu Catalin Striblea si cu Ion Cristoiu, aceesta din urma nu l-a taxat pe TB cand a invocat moda denunturiilor in cazul Udrea..
      Dar, bineinteles ca asa intrebari incomode NU vom vedea niciodata la B1TV ptr T Basescu, la fel cum NU vom vedea niciodata la Romania TV sau la Antena 3 ptr V Ponta!
      Asta-i media romaneasca, asta-i fostul Presedinte Basescu, de a carui ipocrizie majoritatea romanilor si-a dat seama demuuuult...
  • +12 (30 voturi)    
    Nu e singurul (Marţi, 3 martie 2015, 15:47)

    CosminMaricari [utilizator]

    Din păcate, foarte mulți cei care ridicau ode DNA-ului acum un an sunt astăzi convinși că e noua Securitate... La noi politica se face de pe poziții partizane, nu principiale, așa că totul e filtrat prin logica ”ai noștri versus ai lor”. DNA a fost un apărător al democrației, justiției și libertății. Dar DNA a mușcat mâna care-l hrănea, așa că DNA nu mai e bun. Românește.
    • +22 (32 voturi)    
      DNA este bun in continuare (Marţi, 3 martie 2015, 16:25)

      math [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Poate cel mai bun lucru care s-a intamplat in Romania "democrata". Si asta s-a facut la presiunea "imperialistilor" din SUA si UE pentru ca mafiotii nostri se intelegeau intre ei si imparteau tunurile inca 100 de ani.
      Nu este nici o contradictie in mesajele de mai sus. este foarte bine ca sunt incurajate denunturile, pe baza lor se vor cauta si se vor gasi probe elocvente. Daca sunt si denunturi false, ar trebui sa se poate dovedi, si sa speram ca legea este la fel de aspra.
      • +9 (17 voturi)    
        ... (Marţi, 3 martie 2015, 16:37)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui math

        Asta am încercat și eu să spun, DNA-ul este în continuare la fel de bun, doar că publicul reacționează ipocrit atunci când DNA-ul începe să le aresteze favoriții. Că viața politică românească e concurs de popularitate.
      • -1 (7 voturi)    
        test poligraf (Marţi, 3 martie 2015, 17:51)

        ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui math

        nu stiu daca rezultatele testului poligraf (detectorul de minciuni) sunt acceptate de instante. dar treaba e stiintifica, n-ar putea, macar procurorii, sa-si faca o idee despre buna credinta a denuntatorilor, mai inainte de a-si intemeiea acuzatiile pe niste marturii care pot fi mincinoase? de fapt, daca ma gandesc bine, procurorilor le vine bine orice fel de denunt, intemeiat sau nu, pentru ca le da prilejul sa bage la racoare pe oricine si, sub presiunea sobolanilor din celula, sa-l faca sa spuna lucruri pe care, in conditii de libertate, nu le-ar fi scos de la el.
        • +5 (7 voturi)    
          ... (Marţi, 3 martie 2015, 18:49)

          CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui ion ionescu

          ”Treaba” nu e deloc științifică, din contră, detectorul de minciuni nu mai este considerat de încredere cam nicăieri în lume. Pentru comunitatea științifică, poligraful este un produs al pseudoștiinței, iar în sistemul juridic american există o mulțime de cazuri de persoane condamnate pe nedrept din cauza unor rezultate viciate. Și vă rog să consultați diverse surse de pe Internet pentru a vă lămuri, nu mă credeți pe cuvânt.
  • -7 (31 voturi)    
    vaai (Marţi, 3 martie 2015, 15:49)

    Mazeta [utilizator]

    Un articol critic la adresa lui Băsescu după ce acesta nu mai e la putere. Jurnalism, frate!
  • +1 (11 voturi)    
    O mica-mare diferenta (Marţi, 3 martie 2015, 15:50)

    crisab [utilizator]

    Nu cumva datele problemei sunt altele......prin noua Cod penal "moda denunturilor" nu inseamna ca faci un denunt si primesti mai putina pedeapsa?
    • +4 (18 voturi)    
      Arestarea preventivă în urma denunțului (Marţi, 3 martie 2015, 16:34)

      Harald [anonim] i-a raspuns lui crisab

      Ceea ce omitem este faptul că Adrian Năstase n-a făcut nicio zi de arest preventiv, deci denunțurile nu au avut efecte concrete și imediate, ci doar au stat la baza instrumentării dosarului, așa cum e normal să fie.

      În cazul Elenei Udrea, a plouat cu cereri de arestare preventivă în urma unor denunțuri dictate de procurori. Ca o paralelă cu frații noștri de la răsărit, Vladimir Putin avea cel mai mult de pierdut din asasinarea lui Boris Nemțov, deci n-a făcut-o el, corect? :P
      • +1 (5 voturi)    
        Motivarea deciziei de arestare preventiva - Udrea (Marţi, 3 martie 2015, 19:52)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Harald

        http://www.romanialibera.ro/politica/institutii/motivarea-iccj-pentru-arestarea-elenei-udrea--in-dosarul-gala-bute-369194
    • +6 (14 voturi)    
      bine punctat (Marţi, 3 martie 2015, 16:38)

      deer [utilizator] i-a raspuns lui crisab

      Mai e o diferenta. Poti fi eliberat din arest preventiv, daca denunti "pe cine trebuie".
  • +7 (19 voturi)    
    comentariu (Marţi, 3 martie 2015, 15:57)

    ionucmora [anonim]

    Se pare ca si judedecatorii de la CEDO sunt basisisti.Domnul reporter ce ar trebui sa fie impartial uita sa mentioneze ca bombonel a facut apel la CEDO si i-a fost respins apelul.Da trebuie sa manca si el (reporteru)
  • +1 (29 voturi)    
    Pacat ca sustine o tzoapa vulgara si agresiva (Marţi, 3 martie 2015, 15:59)

    Maniu [utilizator]

    pina-n pinzele albe. Pacat, dar o sa treaca si mizeria asta si or sa ramina lucrurile bune pe care le-a facut. Totusi ar fi bine sa nu mai munceasca atita pentru plescoianca fiindca s-a aratat nemultumita. Intrebata ce parere are ca TB I-a luat apararea a zis "mda, multa lume imi ia apararea" si a continuat "da, e bine ca SI Traian Basescu ...". Traiane, las-o tata, ca te baga in mocirla daca n-a facut-o deja!
  • -1 (37 voturi)    
    O mica - mare deosebire! (Marţi, 3 martie 2015, 16:00)

    Primula [utilizator]

    In 2009, Traian Basescu vorbea in calitate de Presedinte al tarii si asa trebuia sa faca: sa apere justitia! Acum vorbeste in calitate de cetatean, isi exprima o opinie ca fiecare dintre noi ceilalti, care nu ne putem abtine sa ne dam cu parerea chiar si atunci cand nu avem neaparat dreptate. Nu vi se pare ca exista o diferenta? Si nici legislatia nu mai e aceeasi, acum denunturile sunt o modalitate a celor cercetati in stare de arest preventiv de a scapa mai usor si a obtine un arest la domiciliu. E adevarat ca ele ajuta justitia sa reconstituie retelele infractionale. Doar ca atunci cand se fac aceste denunturi, ele ar trebui ca sa fie insotite si probe. Ori, in majoritatea cazurilor denuntatorii nu prezinta probele. De aceea e posibil ca Traian Basescu sa aiba dreptate acum.
    • +1 (9 voturi)    
      deosebire irelevanta (Marţi, 3 martie 2015, 17:52)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Primula

      Din calitate de Presedinte a atacat toate celalte institutii ale statului. Si tocmai, din calitate de presedinte nu trebuia sa sustina pana in panzele albe un sistem despre care spune acum ca e corupt.
  • -4 (24 voturi)    
    Ne minunam si noi, fiti linistiti, dar presa? (Marţi, 3 martie 2015, 16:14)

    Cristiann80 [utilizator]

    Numai Presedintele Basescu are indoieli in privinta turnatorilor/turnatoriilor?
    Si noi cei care citim si ne minunam dar si analizam ceea ce ni se da zi de zi, ne intrebam despre modelul de Justitie care se practica in prezent adica; cei nevinovati sunt retinuti, cei care au spaguit sunt liberi!
    Presa ce face, nu se mira, nu se intreaba, nu se teme? Deoarece nu este jurnalist care sa nu fi primit bani de partide, mai ales in campanii! Dar nu stiu daca acel jurnalist trebuia sa stie ce fel de bani sunt, negri, curati, exact ca in cazul Elenei Udrea!
    De unde sa stie ea ce faceau aia pe la minister, la PDL? Ii spunea cineva ceva? Categoric nu, pentru ca ar fi stiut ca sefa lor i-ar fi dat afara imediat.
    Consider ca presa trebuie sa se trezeasca, sa reactioneze, ceva nu este in regula, practic eu incep sa ma simt ca pe vremea parintilor mei in regimul securisto-comunist!!!
  • -8 (24 voturi)    
    Praf in ochii oamenilor (Marţi, 3 martie 2015, 16:15)

    Dumitru Vaduva [anonim]

    Cand Basescu sutinea denunturile impotriva lui Nastase,existau si dovezile materiale ale infractiunilor comise de acest infractor. In privinta denunturilor impotriva Elenei Udrea,nu exista nici o dovada in acest sens ci numai declaratii.Cine nu vede aceasta diferenta intre cele doua aspecte este ori rauvoitor ori nu-l duce mintea mai departe. In privinta lui Nastase,au existat containerele din care acesta s-a infruptat din plin si asta nu e singura dovada palpabila.La Udrea nu exista nimic.Asta e diferenta,draga Hot News si draga Dan Tpalaga. Analizati cu mai multa grija lucrurile si nu mai aruncati praf in ochii cititorilor neinformati de dragu acuzarii lui Basescu si a Elenei Udrea. Nu zic ca nu s-au strans bani negrii in pdl pentru campanii electorale,dar asta au facut toate partidele,iar in privinta acestor bani nu exista dovezi ca Udrea i-a colectat,personal decat niste denunturi fara sustinere materiala. E asa greu de inteles ?
    Spre exemplu,ca sa inteleaga "tot boul din fund ",cineva ma acuza ca i-am furat 100 de lei.Cum demonstreaza el acest lucru ? Mi se fac perchezitii dar banii nu sunt gasiti. Ce se intampla cu mine,sunt arestat sau sunt absolvit de acuzatie ? E simplu ca buna ziua.Numai idiotii pot intoarce lucrurile si le pot rastalmaci pentru a ameti populatia si a o asmuti impotriva lui Basescu.Sa va fie rusine !
    • +2 (8 voturi)    
      oare? (Marţi, 3 martie 2015, 19:31)

      Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui Dumitru Vaduva

      Oare Nastase are zeci de hectare de teren?
      Oare Nastase are jdemii de case?
      Oare Nastase era toapa vulgara care nu mai stia ce sa faca cu banii?
      Oare Nastase are milioane de Euro pe care nu are cum sa le justifice daca e luat la intrebari de fisc?

      Daca esti asa bine informat, de unde are Udrea toata averea asta bre?

      Vorbesti ca sa n-adormi mon cher...
      • 0 (0 voturi)    
        Cu Nastase exista o certitudine: a fost condamnat (Miercuri, 4 martie 2015, 22:58)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

        Cu Elena inca nu
  • +3 (33 voturi)    
    Basescu, o melita neintrerupta (Marţi, 3 martie 2015, 16:15)

    EllenaS [utilizator]

    Basescu s-a contrazis de atatea ori, incat acum, chiar daca ar avea dreptate, nu e credibil. A fost un om fara o judecata, cum ar fi trebuit. Si-a dat cu parerea si cand trebuia, si cand nu era cazul, ca o mahalagioaica de profesie. Si, mai grav, tot ce a afirmat, a afirmat in sprijinul propriului interes. Acum e incoltit si continua sa trancaneasca. Mi-e lehamite de el!
    • +3 (13 voturi)    
      Mie de oameni ca tine! (Marţi, 3 martie 2015, 17:17)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      Din cauza USL-ului tara asta se va prabusi. Suntem datori sa ne luam tara inapoi de la cei care au luat-o dupa 10 ani!
      • -1 (11 voturi)    
        din cauza usl-ului am scapat de datorii ? (Marţi, 3 martie 2015, 17:54)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        si am avut 4 ani de crestere economica ? Asta voiai sa spui si tu, nu ? Spune-mi o guvernare PDL in care am avut crestere economica si nu a crescut datoria externa. De cand a venit USL datoria a scazut in fiecare an.
        • +1 (3 voturi)    
          Datoria publica (Marţi, 3 martie 2015, 22:45)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          2008 - 13.2%
          2009 - 23.2%
          2010 - 29.9%
          2011 - 34.2%
          2012 - 37.3%
          2013 - 38.0%
          2014 - 40.0% din PIB
          Crestere economica
          2011 - 2.3% guvernul Boc
  • -8 (20 voturi)    
    Cool oare .... (Marţi, 3 martie 2015, 16:30)

    bubaru [utilizator]

    Nu inteleg de ce unii au un orizont asa de ingust si nu vad ca a fost cel mai bun presedinte al tarii.
    Dupa ce va muri ar trebui sa botezam cu numele si in cinstea LUI, strazi si chiar localitati din Romania. Avand in vedere ca a fost primarul capitalei, presedinte si prim-ministru nu vad de ce nu am schimba numele capitalei, ca semn de mare pretuire pe care i-o purtam.
    Un coleg de serviciu a zis ca ar fi bine sa-l facem acum mumie, ca cea a lui Lenin, si sa o punem la intrare in Casa Poporului ca sa-i chinuie zilnic pe parlamentari. Cata rautate!
    Daca a gresit in unele momente nu a fost vina LUI, ci a acelora care au stat langa el si l-au sfatuit, a acelora din servicii care ii puneau pe birou rapoarte incomplete sau partial adevarate. EL este o victima la fel ca Doamna Elena, discipolul si partenera lui politica. Cata rautate!
    • -1 (11 voturi)    
      Admit (Marţi, 3 martie 2015, 17:00)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui bubaru

      A fost cel mai bun presedinte al tarii pana acum. Asta nu e un motiv de lauda, e de-a dreptul trist si jenant. Bine ca macar acum in al doisprezecelea ceas avem la Cotroceni o persoana cu stofa de presedinte. Oricum, banuiesc ca a fost sarcastic comentariul tau, dar pe site-ul asta nu poti fi sigur.
    • +1 (3 voturi)    
      Excelent, bubaru! (Marţi, 3 martie 2015, 22:50)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui bubaru

      Îți apreciez simțul dezvoltat al umorului. Cred că și dom' Băsescu ar râde cu lacrimi (dacă n-a făcut-o deja...).
  • -2 (12 voturi)    
    Nu inteleg ce e stire aici (Marţi, 3 martie 2015, 16:42)

    cosvaTIM [utilizator]

    Titlul te face sa crezi ca exista o contradictie intre ce a zis Base atunci in calitate de presedinte si ce zice azi in calitate de cetatean. Pai, nu este dar titlul ma facut sa citesc "stirea" si din start incerca sa iti creeze ideia ca Base se contrazice... Ca sa parafrazez: Mare stire , mare fas...
  • +3 (11 voturi)    
    Ar fi o diferenta importanta (Marţi, 3 martie 2015, 16:43)

    dorin bretan [anonim]

    Aia din 2009 s-au dus sa faca denunturi, astia erau priponiti deja si au inceput sa faca denunturi...( asta nu insemna ca e nevinovata)
  • +2 (20 voturi)    
    in 2009 (Marţi, 3 martie 2015, 16:44)

    victor L [utilizator]

    piratul era dictator :P
    Acum este un simplu cetatean.
    In plus, cam dezinformati: Basescu a spus clar si a repetat-o si pentru babele surde: am incredere in Justitie, dar am incredere si in Udrea. Daca Justitia o va condamna, accept verdictul Justitiei.
    - incazul lui Nastase Justitia a dovedit ca e vinovat;
    - in cazul blondei inca nu, si exista premisele ca sa existe greseli in dosare.
    C. Z.,
    dvoastra ati auzit de prezumtia de nevinovatie?
    • +2 (10 voturi)    
      face si dansu' un denuntz :) (Marţi, 3 martie 2015, 17:01)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      d'aia si semneaza anonym.
      la bonbonelu s'a dovedit in instanta, bazat pe probe.
      udrea zice ca denunturile sunt false, delatiuni, fara probe.
      base nu zice nimic de dna, ci numai ca el crede in udrea, si spera sa'si dovedeasca nevinovatia.
      intr'un dosar, intr'un process, sunt doua parti presupuse egale.
      acuzarea si apararea. iar doamna legata la ochi, cu balanta, hotaraste bazat pe probe.
      deci, daca udrea este, pana la pronuntzare, parte egala, dece am da crezare numai acuzarii, mai ales bazata pe denunturi neprobate.
      in fata legii, toti suntem egali, mai ales acuzatorii si aparatorii..
      io zic ca daca erau dosare beton, udrea era deja trimisa la tribunal. pana la hotararea definitiva, se recomanda rabdare si tutun. pentru pontaci, popcorn

      deci, mai draga, acest domn, care semneaza anonym, confirma inca odata ca hn s'a inscris in corul "jos basescu!", corul usl.
      usl care s'a rupt, da mai exista, atat din punct de vedere legal, cat si de facto, mai ales pe la vot in palavrament.
      caci, precauti, baietii n'au facut pasul la judecator.
      dupa dottore, crinutza ar fi fugit de acasa, cu herr klauz. numai c'a fost sedus si abandonat..

      usl treieste ! :))
      jos acoperitii, jos secoritatea !
    • +4 (10 voturi)    
      O fractura de logica, (Marţi, 3 martie 2015, 17:07)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      daca si-n Elena are incredere si-n justitie are incredere atunci cine greseste aici,caci cineva trebuie sa fi gresit!!!
      • -3 (9 voturi)    
        asteapta decizia judecatorilor, (Marţi, 3 martie 2015, 18:42)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        nu o condamna tu pentru ca te injectezi cu ura.
        Ruptura logica este in judecata ta.
        Basescu a spus ca se poate insela, dar deocamdata are incredere in blonda.
        Logic si normal.
  • +1 (11 voturi)    
    ''Justitia e cu voi'' (Marţi, 3 martie 2015, 17:24)

    Munaff [anonim]

    Nastase a scapat prea ieftin, trebuia sa ia minim 100 de ani cu executare, dar nu au avut dosare beton decat gluma cu matusa Tamara.
    Totusi, nu-i inchide nimeni gura celui mai mare blatist, si anume Basexu Braunovici ? Trebuia sa fie demult la brutarie, dar se pare ca odata cu scandalul Udrea (pe care a bagat-o pe faras, ca deobicei, ca pe oricare colaborator anterior-brobabil afland de originea rroma), a cazut la blat cu Coldea sa dispara toate dosarele de filaj/ santaj/ oruptie/evaziune/ jaf , etc, si care ar fi dus inclusiv la incatusarea lui Chiorete si celorlalti bercovici.
    Ma intreb daca Coldea a ramas cu ceva din milioanele alea plimbate prin Irak... Romania, e o tzara de poveste :)
    • +1 (7 voturi)    
      Bre Ibn Munaff, Basescu-i constantean si (Marţi, 3 martie 2015, 17:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Munaff

      moldovean, asa ca nu-l mai ponegri cu munitie de antisemit tampit.
      • 0 (0 voturi)    
        Alogenii au distrus Romania (Miercuri, 4 martie 2015, 19:10)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Cat de aroganti puteti fi voi 'telectualii lui peste de Dambovitza (fudulie=prostie)...mai spuneti ca sunteto si ''jurnalisti'' dar ascundeti adevarul sub presul axeiTel-Aviv Washington !
        V-au condus spre dezastru pana acum 3 tigani (Iliescu, Nascase si Udrea) si doi khazari (Constantinescu si Basescu - sa nu mai zic de Berceanu...). Deci nu mai dati lectii de intelepciune ca sunteti varza ! Uita-te bine cine au fost cei care au distrus Transporturile, fosti securici dinainte de '89...Berceanu (bercovici) si Baseanu (braunovici), care nici macar nu sunt evrei, ci khazari.

        Va meritati soarta idiotilor !
  • 0 (16 voturi)    
    Pai mai tovarase . . . . (Marţi, 3 martie 2015, 17:46)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . hotnews! Unde vezi dumneata ca Basescu critica procuratura si se amesteca in dosare. In prima ta observatie spune ca are incredere in justitie si in Elena Udrea. E dreptul lui ca cetatean sa creada in cine vrea! Si eu cred in Regina Angliei! Care e problema? In al doilea punct spune ca pe procurori exista o presiune mare datorita numarului urias de hoti ce risca sa ramana nepedepsiti si din aceasta cauza ei se bazeaza pe denunturi. Numai ca potrivit celui de al treilea punct al tau orice denunt trebuie sa fie si probat pentru ca o simpla vorba nu poate baga un om la inchisoare oricata convingere ai avea tu ca magistrate ca omul ar fi vinovat. Vad, ca e la moda acum sa ii gasiti chichite lui Basescu pentru ca nu mai e la putere dar nu o sa aveti nici o sansa mai ales cu subtirimi din acestea ca din editorialul de fata!
  • 0 (12 voturi)    
    Si inca nu au aparut denuntatorii lui TB (Marţi, 3 martie 2015, 17:52)

    M.aura [anonim]

    Atunci sa vedeti rasturnare de declaratii cu 180 o. Ar fi spus mai demult daca DNA s-ar fi ocupat de dosarele anturajului apropiat si nu dupa ce nu a mai fost presedinte.
  • -1 (3 voturi)    
    De fapt (Marţi, 3 martie 2015, 17:58)

    M.aura [anonim]

    A zis si acum 4 ani:

    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-11005012-schimbarea-urata-presedintelui-basescu-despartirea-anticoruptie-integritate.htm
  • +2 (14 voturi)    
    la fel a procedat T Basescu in primul mandat.... (Marţi, 3 martie 2015, 18:33)

    lili [anonim]

    Cu multe subiecte...si in al 2-lea, la fel...
    In 2007 T Basescu a criticat marirea salariilor si pensiilor ai a ajutoarelor sociale facuta in mandatul lui Tariceanu, numai ca dupa 2007 si-a mai schimbat de 2 ori pozitia referitor la subiect, dupa cum a batut vantul sau cum i-au dictat interesele electorale!
    Adica, uite ce spunea ulterior T Basescu despre cresterea pensiilor, in 2009, adica in CAMPANIE prezidentiala(ce se mai infoia cu cresterea pensiilor din 2007!!) si mai apoi in 2010 cand CRIZA bantuia Romania si iar dadea lectii despre acelasi subiect, uitand ce declarase in campania prezidentiala din 2009 !!!!

    “SALARII

    Traian Băsescu, 2010(in plina criza!!):

    „Politicienii au făcut ce i-a dus capul, singurul lucru la care i-a dus capul a fost să dubleze salariile”.

    Băsescu Traian, 2009(Campanie Prezidentiala)

    „În mandatul meu, salariul mediu a crescut de la 815 la 1880 de lei”.

    PENSII

    Traian Băsescu, 2010(in plina criza!!):

    „Atât i-a dus capul pe politicienii români: să dubleze pensiile”.

    Băsescu Traian, 2009(campanie prezidentiala)

    „Tot în mandatul meu, pensia medie a crescut de la 230 la 700 de lei”.

    AJUTOARE

    Traian Băsescu, 2010(in plina criza!!):

    „Atât i-a dus capul pe politicienii români: să inventeze 222 de categorii de ajutoare sociale”.

    Băsescu Traian, 2009(campanie prezidentiala)

    „Şi tot în mandatul meu, pentru cei 1,5 miloane de bătrâni pensionari care au lucrat toată viaţa la CAP s-a introdus pensia minimă garantată de 350 de lei”.

    NO COMMENT!
    IPOCRIZIE si minciuna!
    • 0 (4 voturi)    
      Sunt vreo cateva feluri de oameni interesati (Marţi, 3 martie 2015, 19:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

      - cei ce vor sa arate frumos in fata noului presedinte
      - politicieni ce vor sa-si acopere vesnica ipotenta scotand in fata subiecte la moda: Basescu, Udrea
      - cei ce lupta din spatele unor zabrele
      - cei ce sunt pe o cale care sigur ii duc in spatele unor zabrele
      NO COMMENT!
      IPOCRIZIE si minciuna!
    • +3 (3 voturi)    
      Pensia minima nu e asistenta sociala! (Marţi, 3 martie 2015, 22:51)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Oamenii aia au lucrat la CAP dar nu aveau pensie. S-a facut dreptate,. Nu doar cei care au lucrat la oras sa aiba pensii, ci si cei de la tara. Ce este atat de greu de inteles. Esti postaca?
      • +1 (3 voturi)    
        Si in plus au fortati sa fie in CAP (Marţi, 3 martie 2015, 23:07)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        au murit mii de tarani care-au refuzat colectivizarea. Si toata productia le era luata si distribuita taranilor mutati la oras, sub forma de "proletariat", pe preturi de nimic, absolut de nimic! Au fost cei mai loviti si cei mai dispretuiti, de parca s-ar fi aplicat in cazul romanilor proverbul care-arata rusinea si neasumarea de origini cu "tiganul cand a ajuns imparat, intai pe ta'su l-a spanzurat".
      • -1 (3 voturi)    
        afirmatiile sunt cu ghilimele!! (Miercuri, 4 martie 2015, 6:43)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ele ii apartin lui T Basescu, cititi cum trebuie!
        Cautati-le pe net, le gasiti exact asa cum le-am pus eu intre ghilimele!!
        El a spus toate minunatiile astea dintre ghilimele, care se bat cap in cap, in stilul propriu lui T Basescu, chiar nu ati inteles?!
        Ma indoiesc !!
      • -2 (2 voturi)    
        DA, sunt postaca! (Miercuri, 4 martie 2015, 8:53)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Sunt ANTI Ponta, ANTI Basescu, ANTI PNL, ANTI PSD, ANTI toate partidele politice pline de clientelism incompetent, ANTI toata mizeria din politica romanesca!
        Ati inteles?!
        • -1 (3 voturi)    
          Am serioase indoieli (Miercuri, 4 martie 2015, 11:25)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

          Banuiesc ca esti obsedata de Basescu si Udrea si nu de raul pe care il fac partidele si politicienii prin actiunile sau inactiunile lor.
          • -1 (1 vot)    
            cand comentez de Ponta... (Miercuri, 4 martie 2015, 13:06)

            lili [anonim] i-a raspuns lui ty

            Banuiesc eu ca jubilati, nu ziceti nimic...
            Nu am vazut sa comentati, numai la TB si EU comentati postarile mele.
            De ce?!
            • 0 (0 voturi)    
              Fata draga e atat de evident (Miercuri, 4 martie 2015, 17:53)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

              Frecventa postarilor tale ce-i priveste pe TB si EU este cu mult mai mare decat in cazul lui ponta cu toate ca frecventa subiectelor in ce-l priveste pe ponta este cu mult mai mare dacat in cazul TB sau EU.
              In ce priveste banuiala mea pot spera la un raspuns?
  • +4 (6 voturi)    
    Corect (Marţi, 3 martie 2015, 23:22)

    wanderer04 [utilizator]

    Desi a fost cel mai bun presedinte, Basescu a dat cu bata-n-balta dupa ce si-a incheiat mandatul. Nu poti sa sustii si sa incurajezi justitia timp de doua mandate si acum sa vii sa sabotezi tot ce ai construit pentru o corupta. Macar te abtii daca ai simpatii pentru ea, dar nu iesi cu declaratii publice de sustinere de fiecare data cand se judeca o cerere de arestare sau mentinere a arestarii preventive... A adus grave prejudicii justitiei, SRI-ului, si singur si-a torpilat viitorul politic. Nu-l mai sustine nimeni de aici inainte, cei care l-au votat l-au sustinut tocmai pentru ca era pentru o justitie puternica si independenta...
  • +2 (4 voturi)    
    Politistii, deliberat militieni! (Miercuri, 4 martie 2015, 5:03)

    hotnewsfil [utilizator]

    Noi, romanii verzi, facem caz de bunatatea noastra, de sufletul nostru ales, de gradul nostru ridicat de civilizatie, de respectul nostru fata de semenii nostri.
    Dar, ca multi romani, si unii dintre cei ce gestioneaza situatia din puscarii (inclusiv cea a politiei capitaliei) sunt niste brute, niste farsori, niste demagogi care le maltrateaza deliberat pe femeile aflate in arest preventiv.
    Cum sa le respecte pe femeile din arestul preventiv (necondamnate definitiv si irevocabil de justitiv), daca multi dintre ei nu-si respecta nevestele care ii ingrijesc, care au serviciu si se ocupa totodata de gospodarie, de copii? Brutele le mai trag si cate o scatoalca atunci cand ii cicalesc amintindu-le ca au obligatii si fata de casa, de familie, nu numai sa mearga la meci, sa se intalneasca, la o bere, cu semenii lor (alte brute).
    Aceste brute fac cruci pana la pamant, ca sa-i vada lumea, cand trec pe langa o biserica (in care nu intra niciodata!).
  • +1 (3 voturi)    
    Unii politisti, deliberat militieni! (Miercuri, 4 martie 2015, 6:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Noi, romanii verzi, facem caz de bunatatea noastra, de sufletul nostru ales, de gradul nostru ridicat de civilizatie, de respectul nostru fata de semenii nostri.
    Dar, ca multi romani, si unii dintre cei ce gestioneaza situatia din puscarii (inclusiv cea a politiei capitaliei) sunt niste brute, niste farsori, niste demagogi.
    Cum sa le respecte pe femeile din arestul preventiv (necondamnate definitiv si irevocabil de justitiv), daca multi dintre ei nu-si respecta nevestele care ii ingrijesc, care au serviciu si se ocupa totodata de gospodarie, de copii? Brutele le mai trag si cate o scatoalca atunci cand ii cicalesc amintindu-le ca au obligatii si fata de casa, de familie, nu numai sa mearga la meci, sa se intalneasca, la o bere, cu semenii lor (alte brute).
    Aceste brute fac cruci pana la pamant, ca sa-i vada lumea, cand trec pe langa o biserica (in care nu intra niciodata!).