Conform logicii, Olanda - Letonia: 3-0

de Mihai Igirosanu     Jurnalul National
Joi, 24 iunie 2004, 0:00

Omul meciului a fost Ruud Van Nisterlooij. Atacantul lui Manchester a facut repede 2-0 si a reusit cel mai bun meci de la Euro 2004. “Explozia“ sa a contrastat cu lipsa de chef a vedetei balticilor, Maris Verpakovskis, extrem de discret si in afara jocului. Finalul meciului a consemnat si golului lui Makaay, dar si fiesta celor 20.

000 de olandezi din tribune, care si-au tinut favoritii pe tot parcursul jocului la curent cu desfasurarea evenimentelor de la Lisabona. Fanii “Portocalei Mecanice“ au scandat minute in sir numele Cehiei, echipa care, practic, a calificat Olanda in sferturile de finala.