Gimnastica: Floarea Leonida a cazut in cap!

de     Libertatea
Luni, 31 octombrie 2005, 0:00

Gimnastul roman Marian Dragulescu a castigat proba de sol, cu 9,587, din cadrul concursului de Cupa Mondiala de la Maribor (Slovenia), devansandu-l pe ungurul Robert Gal (9,425). Alin Jivan s-a clasat pe locul 6 la sol cu 8,462. La cal cu manere, Ioan Suciu a fost al 7-lea (8,550), proba fiind adjudecata de ungurul Krisztian Berki (9,737).

La inele, Alin Jivan s-a clasat pe locul 6 (9,350), victoria revenindu-i olandezului Jury van Gelder (9,700). in proba feminina de sarituri, Floarea Leonida a fost a 8-a, cu nota 4,00, prima clasandu-se sportiva ceha Jana Komrskova (9,112).

Floarea a produs mari emotii delegatiei "tricolore", dupa ce a aterizat direct in cap! Pana la urma, emotiile s-au rispit, sportiva alegandu-se doar cu o sperietura groaznica. Ieri au avut loc ultimele finale pe aparate in care erau calificati Catalina Ponor, Floarea Leonida, Alexandra Eremia si Marian Dragulescu.