In ciuda promisiunii facute de Israel

Un nou atac aerian in sudul Libanului

de     HotNews.ro
Luni, 31 iulie 2006, 0:00

Aviatia israeliana a anuntat ca suspenda atacurile timp de 48 de ore, dar ofensiva terestra continua
Foto: AFP

Aviatia israeliana a deschis focul, luni, asupra regiunii Taybeh din sudul Libanului, pentru a sprijini fortele terestre care se luptau cu gherilele Hezbollah. Anuntul a fost facut de un purtator de cuvant al armatei, citat de Reuters, care a explicat ca a fost vorba de o neintelegere si si-a exprimat regretul pentru acest incident.

Anterior, Israelul anuntase suspendarea raidurilor aeriene in aceasta regiune, timp de 48 de ore.

In cursul diminetii, armata israeliana a dezmintit ca rachetele Hezbollah au lovit luni orasul israelian Kiryat Shmona, aflat in apropierea granitei cu Libanul, asa cum anuntase anterior, relateaza France Presse. Exploziile de luni din nordul Israelului nu au fost cauzate de rachetele Hezbollah, ci mai degraba, de explozii „controlate” ale politiei - au anuntat surse militare.

Ministrul israelian al Justitiei a declarat ca suspendarea atacurilor aeriene asupra Libanului timp de doua zile nu inseamna sfarsitul razboiului impotriva Hezbollah.

Si ministrul israelian al Apararii a precizat ca tara sa are in vedere o extindere a operatiunilor militare impotriva miscarii Hezbollah. Mai mult, acesta a acuzat Iranul ca incurajeaza actiunile ucigase ale acestei grupari.

"Luptam impotriva Hezbollah, care nu este altceva decat avangarda regimului extremist de la Teheran, care finanteaza si incurajeaza activitatile sale ucigase", a spus el. Ministrul israelian al Apararii a acuzat si guvernul libanez ca "a abandonat populatia Libanului in mainile Hezbollah". El a apreciat ca razboiul dus de Israel impotriva Hezbollah "va schimba realitatea din regiune".

Avioane de lupta israeliene au atacat, duminica dimineata, mai multe cladiri din localitatea libaneza Qana, din sudul tarii. Dupa cum transmite corespondentul Radio Romania in Liban, aproximativ 60 de persoane au fost ucise, printre care si numerosi copii.

Sefi de state si de guvern din intreaga lume au acuzat masacrul israelian din Qana. SUA si Marea Britanie s-au abtinut sa condamne acest atac, exprimandu-si doar regretul fata de vietile pierdute.

Autoritatile israeliene au anuntat ca va intrerupe atacurile aeriene pentru 48 de ore si si-au exprimat regretul fata de moartea civililor, apreciind ca miscarea Hezbollah este responsabila de aceasta tragedie. Libanul a decretat ziua de luni, zi de doliu national.

Organizatia Natiunilor Unite a precizat ca 600 de persoane, dintre care aproximativ o treime copii, au fost ucise in timpul operatiunilor militare israeliene in Liban, declansate in urma cu aproape trei saptamani.


















52 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mai putine prejudecati si autosuficienta ! (Luni, 31 iulie 2006, 13:22)

    martin [anonim]

    Am citit cu interes , dar si cu neplacere comentariile de ieri de la articolul despre Orientul Apropiat. Am gasit multe prejudecati mai ales antievreesti si mult mai putin antiarabe, dar mai ales multa suficienta in sensul ca aici nu se poate intampla nimic. Sa ne integem, ca cetatean al Romaniei sunt bucuros ca aici e liniste, dar totusi nimeni nu stie ce ascunde viitorul. Fiecare ar trebui sa gandeasca ca nu i-ar conveni de loc daca i s-ar aplica metoda terorista in casa, in oras, in tara. In acest nefericit caz ma tem ca nu va aplica principii nobile si pentru suferintele proprii va dori ca cei ce ridica sabia, sa plateasca pe masura, chiar daca ar aparea si victime colaterale nevinovate.
    Pe de alta parte imi amintesc ca sarbii care trageau in piata din Saraievo se pare ca erau de fapt musulmani bosniaci. Asa ca nu m-ar mira deloc, daca s-ar afla candva ca cei care au aruncat in aer cladirea din Cana ca si explozia care a ucis copii pe o plaja din Gaza, sa fie puse la cale de niste eroi musulmani, ca lor morala le permite orice mod de lupta ,iar metoda terorista li se potriveste ca o manusa !
  • 0 (0 voturi)    
    o premiera (Luni, 31 iulie 2006, 14:23)

    lucid [anonim]

    Este primul razboi "modern" in care victimele armatelor sunt de cateva ori mai multzi copii decat combatanti inamici inarmatzi. Asta inseamna ca Armaghedonul e aproape, daca nu-i oprim pe cei care vor sa subjuge intreaga omenire.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari de om lucid... (Luni, 31 iulie 2006, 15:00)

    cititoru [anonim]

    Nu stiu cati dintre cei care nutresc o antipatie atat de evidenta la adresa evreilor, si-au pus vreo secunda intrebarea "de ce au fost rapiti cei doi soldati evrei?" sau "de ce miscarea Hezbolah n-a incetat nici macar o secunda hartuirea cu rachete a civililor din nordul Israelului? Sunt 12 ani de cand Israelul a parasit Libanul, dar atacurile cu rachete n-au incetat. Oare de ce? Apoi, are oare importanta ca mor 60 de oameni nevinovati (in "atacul" din Qana), sau ca mor 10 civili evrei in atacurile cu rachete ale Hezbolah? Am ajuns sa contabilizam moartea cu unelte ale statisticii? Cei care omoara mai putini civili sunt "cei buni", iar cei care omoara mai multi sunt "cei rai"?
  • 0 (0 voturi)    
    "ipoteze" mossadiene (Luni, 31 iulie 2006, 15:18)

    viorel [anonim]

    Daca domnul Martin nu a auzit inca, si Israelul si aliatul sau au recunoscut "paternitatea" crimei. Dar poate ca sunt unii care nu citesc toate stirile si vor sa transforme negrul in alb!
    Poate ca acei copiii erau teroristi care trageau cu rachete in "blandul si tragicul "popor evreu! Pentru niste shekeli in plus (sau o bursa) unii ar sustine orice, chiar si aberatii.
    Si, evident, cine sustine asta e un "bun roman".
  • 0 (0 voturi)    
    Israel (Luni, 31 iulie 2006, 15:59)

    Dan [anonim]

    cititoru, Israelul s-a retras din Liban acum 6 ani, dupa 20 de ani de ocupatie.

    Faptul ca acolo s-au constituit gherile de rezistenta nu este de mirare, fiecare parte, inclusiv Iranul au un rol in asta. In plus, fiind sub ocupatie atatia ani Libanul nu si-a constituit o armata capabila sa faca fata si agresiunii Israelului si gruparilor teroriste tip Hezbollah.

    Pe de alta parte, Israelul are arsenal aerian care depaseste inclusiv capacitatile unor state ca Germania sau Franta. Saptamana trecuta s-a iscat un scandal pentru ca avioane americane ce transportau arme spre Israel au facut escale pentru alimentare in Marea Britanie, iar acum Tony Blair are probleme acasa pentru ca nu a luat pozitie la Washington fata de aceste actiuni neautorizate.

    Desi trebuie inteleasa nevoia Israelului de a se apara, atacarea fara discriminare tintelor civile, a podurilor, a aeroporturilor si autostrazilor, a zonelor turistice ale Libanului, care de-abia isi revenise dupa ocupatie si razboi de 20 de ani, si cunoscuse in ultimii 5 ani un reviriment formidabil, arata ca o motivatie este si impiedicarea dezvoltarii economice a acestei tari.

    De ce la tv nu se prezinta baze sau buncare hezbollah distruse. Poate pentru ca astea chiar nu au fost tintele principale.
  • 0 (0 voturi)    
    Alte si alte intrebari... (Luni, 31 iulie 2006, 16:18)

    cititoru [anonim]

    Citesc toate aceste pareri antievreiesti si ma crucesc, ca un bun crestin (sau "cruciat", cum suntem numiti de ei), punandu-mi din nou intrebari carora nu le gasesc raspunsul: oare de ce evreii sunt acuzati pentru victimele colaterale (dupa ce-au avertizat in repetate randuri populatia civila sa paraseasca zona), si nu Hamasul, care isi amplaseaza lansatoarele de rachete tocmai in zonele populate? Oare de ce n-au existat reactii antiarabe la fel de ferme cand au pierit cateva sute de copii in atentatul de la WTC, pe 11 septembrie? Si, mai presus de toate, ma intreb ce s-ar alege de simbolurile noastre crestine din Nazaret si din Ierusalim, daca scopul miscarilor Hamas si Hezbolah ar fi atins intr-o "buna" zi?
  • 0 (0 voturi)    
    cele trei religii (Luni, 31 iulie 2006, 16:34)

    tony [anonim]

    Desi ultimul secol au fost nenumarate razboiae motivate etnic sau religios, ceea ce se intampla in prezent are mai mult implicatii si conotatii economice si financiare.

    Daca se aduce in discutie intoleranta arabilor, sa nu uitam ca si evreii au fost vanati de Inchizitie, decimati in Germania predominant crestina, alungati din Rusia tarista ortodoxa, ulterior comunista. Cu toate acestea, in prezent, musulmani, crestini sau evrei convietuiesc in Europa, desi demografic populatia musulmana este in crestere.

    Pe de alta parte, statul Israel a dus in ultimele decenii o politica ce a descurajat dialogul cu populatia araba - care a fost izolata in settlements/colonii, mai nou inconjurate cu ziduri imense de beton armat, iar comunitati vechi de sute de ani sunt dezradacinate pentru a face loc unor zone de securitate.

    Raspunsul arabilor a fost crearea de retele teroriste, care continua sa faca victime. Singura solutie ramane insa dialogul si renuntarea, de fiecare parte, a pretentiilor de superioritate sau preeminenta.

    Desi au istorii diferite sau opuse, atat arabii cat si israelienii traiesc de milenii acolo. Mai mult, ca sa revenim la religie, crestinismul, islamul si iudaismul au izvoare comune si impartasesc multe valori.
  • 0 (0 voturi)    
    bun roman... (Luni, 31 iulie 2006, 16:42)

    cititoru [anonim]

    Domnul Viorel, a fi "bun roman" s-ar putea sa insemne a tine partea celor care ne numesc "cruciati necredinciosi", nu? Intreb si eu, ca tot am inceput sa-mi pun intrebari azi...
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Luni, 31 iulie 2006, 17:41)

    Coco Chanel [anonim]

    Acum sa stie si lumea cat de mult valoreaza cuvantul regimului de la Tel Aviv. Mie toata chestia asta imi suna mai mult ca un test la care Israelul supune lumea. "Cat rezistati inainte sa faceti ceva?" Ucidem, masacram, cucerim, invadam, colonizam, mintim, etc. Voi cand va prindeti?
  • 0 (0 voturi)    
    Care armistitiu? (Luni, 31 iulie 2006, 17:54)

    Ursu [anonim]

    urasc cand ziaristii se joaca cu cuvinte pe care nu le inteleg.... nici nu mai tin minte de cand nu am mai citit un articol competent pe tema...
    IDF, fortele israeliene, declarasera o incetare unilaterala a actiunilor aeriene, cu rezervareluarii acestora in caz de nevoie, scopul acestei intreruperi fiind de a ancheta evenimentul de la QANA si de a mai da o sansa civililor sa iasa din zona de conflict...
    mai informati-va
  • 0 (0 voturi)    
    Genocid... (Luni, 31 iulie 2006, 18:02)

    Trevor Stevens [anonim]

    In sudul Libanului avem de-aface cu un razboi nedeclarat inca din anii '70. Ce este culmea este faptul ca aceasta recrudescenta a violentei este motivata de catre conducerea israeliana prin prisma necesitatii asigurarii securitatii propriului teritoriu. In fapt, reizbucnirea conflictului s-a datorat masacrarii unei familii arabe de catre Tzahal, binenteles "din greseala"! Tot din greseala a fost bombardat si un bloc locuit de civili!Greseala justifica totul! Este foarte interesant blocajul reusit de catre statul evreu in cadrul ONU. Ei nu sunt vinovati...Vinovati sunt ceilalti! Modul in care postul public de televiziune din Romania reflecta acest dezastru umanitar este abject. Sursele (Ion Stiubea) reflecta doar punctul de vedere oficial israelian, nelasand loc unor pareri independente. De fapt, de la un stat fondat in urma unui act terorist (numele contelui Folke Bernadotte va spune ceva?) la care a participat chiar si un viitor prim-ministru (Shamir), ce poti sa ceri? Doar teroare!
  • 0 (0 voturi)    
    Paranoia complotului mondial.. (Luni, 31 iulie 2006, 19:13)

    roman [anonim]

    1. Evreii si arabii sunt genetic apropiati, de neam semit, diferiti de noi, indo-europeni. Mai nou, studiul facut de National Geografic asupra migratiilor umane (ADN mitocondrial, etc. vizitati site-ul) va arata ca majoritatea evreilor europeni sunt mai inruditi cu noi decat cu vecinii arabi:)). Evreii au fost ucisi cu milioanele in Europa dupa ce 2000 de ani nu au mai avut nici tara, fiind expulzati din Israelul antic de catre romani. Cred ca si-au platit factura asasinarii lui Isus si merita macar o bucata din pamanturile alea nisipoase intre Iordan si Mediterana, unde cand sapi dai de antichitati evreiesti si romane, triburile arabe venite din peninsula Arabiei dupa invazia islamica erau prea inapoiate sa construiasca altceva decat moschei (atunci cand nu transformau direct catedralele byzantine in spiritul de toleranta cunoscut in regiune:)).

    2. Inafara de islamisti, pt. care oficial, dupa Coran, sa omori un evreu sau un crestin nu e asa grav ca atunci cand omori un "credincios", nimeni in lumea moderna nu mai sustine astfel de aberatii ca uciderea voluntara, premeditata a civililor. Va rog sa accesati site-uri despre razboiul civil (1991-prezent)in Algeria, sa vedeti decapitari de copii musulmani de catre islamisti, cu binecuvantarea imamilor salafisti. Sau site-uri ca vladikavkaz.com unde islamistii ceceni se lauda cu asasinarea sutelor de copii la Beslan. Sau decapitari de civili irakieni facute de iordanianul Zarkaoui. Sau femei omorate cu pietre de talibani. Vreti sa aflati ce va promit mudjahedinii, voua si familiei dupa ce ajung majoritari in Europa? Credeti ca sunt ca astia care vin la "studii" sau ca "investitori" in Romania?

    3. Israelul modern e un avanpost al valorilor occidentale in mijlocul barbariei si feudalismului musulman..Cunoscatorii stiu ca islamistii ne-au declarat razboi total pt. a face din Occident "Dar-al-Islam", pamantul Islamului. Asa a fost de secole si nu se va opri maine, e prea mare ura intre asasinii de acolo..
  • 0 (0 voturi)    
    eroi sunt cei ce ucid copii azi pentru a nu da piept cu ei maine (Luni, 31 iulie 2006, 19:47)

    piktor [anonim]

    cititorule, mai lasa-ne cu crestinismul tau ca citindu-te incep sa am indoieli asupra lui;
    oricum, aici nu-i vorba de evrei, musulmani si crestini ci de ucigasi lasi, pentru ca asta inseamna sa ataci din aer un loc unde stii ca se afla zeci de copii... au murit 200 de copii in Liban in ultimele 3 saptamani si alti 400 de civili... asta e tinta statului israel, populatia din proximitatea sa, nu miscarea hezbolah - populatia si infrastructura!
    Ar trebui sa fie evident lucrul asta, avand in vedere raportul intre pierderile militare si cele civile din Liban.
    Si in conditiile astea, cum poti sa mai acuzi lumea de antisemitism?
    Cat priveste definitia terorismului, Israel practica terorism de stat de cand s-a infiintat pe teritoriile arabe, finantat evident de SUA.
    Iar momentul 9/11 - nici pana acum cel mai puternic stat din lume nu a reusit sa dovedeasca ca a fost mana terorismului arab, altfel decat aratand cu degetul acuzator.
  • 0 (0 voturi)    
    cititoru = roman (Luni, 31 iulie 2006, 21:16)

    cotcodac [anonim]

    1. "roman" s-a intors. numai ca acum isi spune "cititoru". se da singur de gol cand in fata unor argumente extrem de pertinente si logice ii acuza pe toti de pareri antievreiesti.
    2. un soldat nu poate fi rapit !!! el este capturat !
    3. Israelul are dreptul sa se apere! Dar cine oare l-a atacat ???!!!
    4. spre disperarea Israelului, comunitatile crestina si musulmana din Liban nu au ales calea razboiului civil, ADEVARATUL SCOP AL ISRAELULUI !

    SA NU UITAM CARE A FOST MOTIVUL PE CARE L-A INVOCAT GERMANIA NAZISTA PENTRU A INVADA POLONIA: A INSCENAT UN ATAC AL ARMATEI POLONE ASUPRA UNUI POST DE GRANICERI DE LA GRANITA COMUNA!!! credeti ca exista ceva similitudini...
  • 0 (0 voturi)    
    cine poarta vina (Luni, 31 iulie 2006, 21:48)

    Ionescu Adriana [anonim]

    daca vom condamna la nesfarsit israelul, tara fara vecini si vom legitima asa cum fac rusii, gruparea hizbolah, atunci ce va fi de viitorul nostru, vom mai avea viitor? In orientul mijlociu este cam asa: tu mi-ai luat un puisor, eu ti-am scos un ochisor...sau sa nu uiti ce ti-a facut amaleh...sau ce bine ca suntem crestini si nu traim acolo...visul israelienilor era o zona libera comerciala la GRANITZA CU IORDANIA SI EGIPTUL AU IESIT DIN GAZA SI... au primit rechete kasam la sderot si atentate la tel-aviv se contabilizeaza mortii dar cum arata ranitii nu doare pe nimeni capul
  • 0 (0 voturi)    
    o alta perspectiva (Luni, 31 iulie 2006, 22:11)

    andrei [anonim]

    Cand Europa nu era decat scena de lupte intre triburi si invadatori barbari, arabii puneau bazele [al]chimiei, medicinei, fizicii si matematicilor moderne. Cu mult inainte de Renasterea europeana. Arabii nu sunt o populatie inferioara, iar despre intoleranta lor, sa nu uitam arabii recunosc pe Iisus ca profet sau inaintas al credintei lor, pe cand evreii nu.

    Dar nu cred ca trebuie sa ne axam pe partea religioasa a conflictului. Intr-adevar, asta ar dori neoconservatorii americani, care ascund in spatele unui 'razboi al civilizatiilor si religiilor' intentia proprie de dezbinare/dominare a unei regiuni cu mare potential. Acest conflict, ca si cel din Irak, ca si cel din Afghanistan are implicatii economice majore.
    O atitudine echilibrata dar ferma a europenilor poate pune capat violentelor. Oricum acesta e un razboi ce pare fara inceput si sfarsit.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsuri cotcodac (Luni, 31 iulie 2006, 22:31)

    Sagebush [anonim]

    2. Rapirea (capturarea) unui soldat aflat pe teritoriul national este motiv suficient pentru a declara razboi. Daca nu la place razboiul la babele alea plangacioase de harapi ar fi trebuit sa se abtina sa-i captureze pe israelieni. Daca fac pe cocosii si nu vor sa-i elibereze atunci sa fie barbati, sa lupte si sa se astepte sa fie decimati.
    3. Israelul a fost atacat de Hezbolah cu aprobarea tacita a guvernului libanez care cica nu poate sa faca nimic. Analogia cu Germania nazista nu tine pentru ca papagalii aia de arabi chiar se lauda cu vitejiile lor.

    Imi pare sincer rau pentru copiii care au murit din greseala in Qana insa imi pare si mai rau pentru civilii care sunt ucisi intentionat in Israel. Rachetele Hezbolah nu au precizie, ele sunt directionate catre orasele din Israel cu intentia clara ce a omari cat mai multi civili. Numarul victimelor civile din cele doua parti este irelevant pentru ca aici nu e meci de fotbal, sa tinem scorul. Intentia conteaza si nu ar trebui sa-i plangem pe arabi ca nu pot (desi ar vrea din tot sufletul) sa omoare mai multi israelieni.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsuri cotcodac (Luni, 31 iulie 2006, 23:19)

    Sagebush [anonim]

    2. Rapirea (capturarea) unui soldat aflat pe teritoriul national este motiv suficient pentru a declara razboi. Daca nu la place razboiul la babele alea plangacioase de harapi ar fi trebuit sa se abtina sa-i captureze pe israelieni. Daca fac pe cocosii si nu vor sa-i elibereze atunci sa fie barbati, sa lupte si sa se astepte sa fie decimati.
    3. Israelul a fost atacat de Hezbolah cu aprobarea tacita a guvernului libanez care cica nu poate sa faca nimic. Analogia cu Germania nazista nu tine pentru ca papagalii aia de arabi chiar se lauda cu vitejiile lor.

    Imi pare sincer rau pentru copiii care au murit din greseala in Qana insa imi pare si mai rau pentru civilii care sunt ucisi intentionat in Israel. Rachetele Hezbolah nu au precizie, ele sunt directionate catre orasele din Israel cu intentia clara ce a omari cat mai multi civili. Numarul victimelor civile din cele doua parti este irelevant pentru ca aici nu e meci de fotbal, sa tinem scorul. Intentia conteaza si nu ar trebui sa-i plangem pe arabi ca nu pot (desi ar vrea din tot sufletul) sa omoare mai multi israelieni.
  • 0 (0 voturi)    
    "Satul de civilizatie" (Marţi, 1 august 2006, 9:48)

    Dan [anonim]

    Oare cat de mult a decazut aceasta omenire in care argumentul religios este justificare pentru masacrarea a sute de copii nevinovati!
    Cat de departe putem fi de adevaratele valori atat de cautate si adulate de "civilizatia occidentala"...
    Ce valori ii mana pe cei ce reusesc ca in mai putin de 2 saptamani sa ucida fara discernamant sute de civili....intr-un razboi fara de inceput si final....
    DAR ce valori ii mana pe cei ce desi instiintati ca vor fi atacati atat aerian cat si terestru.. isi mentin copii in teatrul de operatii israelian... in numele unei religii sau unui patriotism desartu...
    Ce valori ii mana pe cei ce se sinucid aruncand in aer impreuna cu ei zeci de civili nevinovati....

    "Numele Domnului".... justifica acest lucru?

    oare ce valori ii mana pe cei ce in fotolii confortabile privesc la monitoare si comenteaza sau ca intr-un film macabru cuantifica "victimele colaterale".....

    De fapt intreaga civilizatie a fost cladita pe aceste valori... doar ca acum acumularile de avutii sunt mult mai concentrate si putearea este la cativa....care se considera superiori, civilizati... occidentali....
    Restul saracilor incearca sa supravietuiasca cu arma in mana.... manipulati la randul lor de cei avuti...

    Insa in realitate atat evreii, cat si arabii sau occidentalii, suntem cu totii la fel.....
    Manati de o singura valoare....BANUL!
  • 0 (0 voturi)    
    unde sunt hezbollahii ucisi? (Marţi, 1 august 2006, 11:03)

    lucid [anonim]

    Toti avem cred acces la numeroase posturi TV care au corespondenti la fatza locului. Intreb, a vazut pana acum cineva la vreun TV hezbollahi ucisi? Sa zicem ca erau imbracatzi civil, dar macar O SINGURA racheta sau UN SINGUR lansator de rachete distrus (in afara de camionul cu utilaj de forare "rachetat" la Beirut acum o saptamana pe cand se indrepta spre zonele afectate sa sape putzuri caci conductele de apa erau distruse) a vazut cineva pana acum?
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit am inteles scenariul... (Marţi, 1 august 2006, 11:24)

    cititoru [anonim]

    Citind comentariile de mai jos, m-am lamurit in sfarsit cum au stat lucrurile in orasul Qana. Cel mai probabil ca unul dintre comandantii militari israelieni, a trimis o scrisoare liderilor Hezbolah, care suna cam asa:

    "Dragii mei,
    Avand in vedere faptul ca rachetele voastre trase la intamplare ne ucid femei si copii in orasele din nord, am decis sa vi le distrugem. Avand in vedere faptul ca lansatoarele dumneavoastra de rachete sunt amplasate pe acoperisurile cladirilor civile, respectuos va solicitam pe aceasta cale sa le dati jos de acolo si sa le mutati in afara oraselor, pentru a vi le putea distruge fara sa periclitam viata populatiei civile.
    Multumindu-va pentru intelegere, cu respect,
    al dumneavoastra Strul,
    comandant de armata"

    Intr-adevar, evreii sunt vinovati fiindca s-au grabit si n-au asteptat ca Hezbolahul sa mute lansatoarele in afara orasului. Abia acum am inteles...
  • 0 (0 voturi)    
    Intr-adevar, unde sunt cei ucisi? (Marţi, 1 august 2006, 11:33)

    cititoru [anonim]

    Asta ma intreb si eu, oare de ce gruparea Hezbolah nu vrea sa filmeze lansatoarele de rachete si militantii ucisi, sa arate lumii "uite ce ne-au facut evreii, ia priviti cati militanti ne-au ucis si cate lansatoare de rachete ne-au distrus, ca mai au putin si ne lasa fara lansatoare". Sau, daca nu dispun de tehnica video, de ce oare nu se duc cei de la televiziunile internationale, sau cele din Israel, sa filmeze acolo? Ca e foarte usor, le pot trimite o cerere militantilor Hezbolah, prin care sa-i roage sa-i lase sa filmeze linistiti, fara sa-i rapeasca sau sa le strice camerele video. Dupa care, la sfarsitul cererii, sa nu uite sa mentioneze "Cu respect, al dvs. cameraman neinfricat, Itzig"
  • 0 (0 voturi)    
    pentru 15 Ionescu Adriana (Marţi, 1 august 2006, 11:35)

    Vladimir [anonim]

    Stimata Adriana. Rusii, sau mai bine zis Federatia Rusa a invitat la discutii formatiunea politica castigatoare in alegerile palestiniene. Tacit sau nu USA sau Israel accepta acel guvern insa cu conditii. Dati-mi voie sa va spun ca sunteti prada dezinformarii care nu prezinta guverne precum cel britanic care sprijina direct si fara menajamente un asa zis guvern cecen in exil. In fapt acesti fugari nu sunt altceva decat niste teroristi urmariti in tara lor pentru crime impotriva spitalelor si scolilor. Nu au fost alesi niciodata de populatia civila cecena si sunt vazuti ca niste criminali de chiar poporul lor. Populatia cecena nu a optat inca pentru statul cu fundul in sus si barba. Doar o mica parte prin forta fricii a incercat sa impuna Sharia desi marea majoritate a localnicilor va repet nu prea are de a face cu fondurile Arabiei Saudite pentru fratii intru Allah sau cu sprijinul britanic pentru ajungerea in zona petroliera caspica/caucaziana.
  • 0 (0 voturi)    
    victime (Marţi, 1 august 2006, 11:35)

    Adi [anonim]

    Intr-adevar, lucid, este o intrebare pe care mi-am pus-o si eu. Daca tot tintele principale sunt gherilele unde sunt teroristii? Nu se difuzeaza deloc imagini cu distrugerile aduse 'bazelor' teroriste, ci doar cu poduri, blocuri, strazi, plaje, statii de televiziune distruse de bombe.

    Asa cum s-a mai spus acesta pare sa fie si un razboi de uzura care are ca scop distrugerea infrastructurii Libanuluio, stat fara armata, care a reusit totusi sa se ridice economic in ultimii ani.
  • 0 (0 voturi)    
    pt 16 - andrei (Marţi, 1 august 2006, 11:41)

    Vladimir [anonim]

    Da, arabii ca toti oamenii sunt la fel. Au aceeasi natura. Au creeat Algebra si multe invataturi. Insa va las pe dumneavoastra sa deduceti de unde aceasta cadere si inapoiere care i-a adus intr-o atat de inapoi. Va dau un indiciu: nu sunt neaaparat "jidanii" care vor petrolul. Aceasta resursa a fost gasita relativ tarziu "marele"secret este ca deja da semne de epuizare, in timp ce analfabetismul, saracia, lipsa elementara a infrastructurii sau altor elemente care sa genereze bunastare se vede. Ce se fac domnii cu shalvari in vreo 30-50 de ani? Atunci cine o sa fie de vina? Tot americanii and evreii?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt.Andrei si Lucid (Marţi, 1 august 2006, 12:48)

    roman [anonim]

    1. Draga Andrei, e uimitor ca ai asimilat teoriile de extrema stanga din tari UE unde exista inca comunisti si trozkisti nostalgici de URSS:)) In politologie, putin pejorativ, se vorbeste de "vulgata dominatiei" pt. a descrie rapid amestecul de afirmatii, cu caracter ideologic, anti-americane (chiar se spune: antiamericanism primar), anti-occidentale, anti-capitaliste. Sunt termeni "sacralizati" in retorica asta si vad ca nu eziti: neo-conservatori, dominatie, razboi al civilizatiilor :))). Cu "ochelarii de cal" ai ideologiei, realitatea e perceputa deformat, folosesti o prisma de lectura "anti-capitalista" inventata de teoreticieni de stanga comunista si de studentii anarhisti (cei care au distrus o parte din Sorbona in primavara si au lasat un tag mare pe perete: moarte democratiei !). Daca totusi stii unde te bagi cu astfel de afirmatii simpliste, aplica aceeasi grila la actiunile Iranului fata de protejatii siiti din regiunea unde vrea sa "domine", la cele ale Arabiei Saudite fata de ONG-urile islamiste pe care le sponsorizeaza, la expansiunea Chinei in aceeasi regiune.

    2. Andrei, pune-te la punct cu noutatile istoriografice in stiinta, e dovedit de ani de zile ca arabii au preluat informatii de la hindusi (faimoasele cifre de azi), de la persani (Avicena e persan), de la bizantini(au gasit tratate de matematica si chimie elaborate de grecii antici dupa invaziile in Egipt, Siria, Liban) si le-au transcris partial in araba (Avicena, berberul din Cordoba cu mama crestina) de unde au fost "recuperate" de occidentali , ei au servit drept "curea de transmisie" si nu de matrice creatoare. Toata istoria triburilor arabe e aceeasi: comert si calatorii, sclavagism si invazii. De aceea societatea lor "islamica" stagneaza de peste 1000 de ani.

    3. Lucid, zeci de corpuri de hezbollahi se gasesc la morga in Israel, vor fi folositi la schimb cu corpuri de soldati evrei, e "traditia" acolo. Musulmanii ingroapa repede mortul, in aceeasi zi, inainte de apusul soarelui !
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Dan (Marţi, 1 august 2006, 13:12)

    roman [anonim]

    1. Ai dreptate cand aplici morala iudeo-crestina la interpretarea evenimentelor, dezamagit de "decaderea" (a propos, crezi ca umanitatea dinaintea noastra era mai "morala"?) omenirii. Azi zeci de copii mor intr-un macel fara sfarsit intre evrei si arabi, sute de copii la Beslan/Madrid/Londra/New York, in razboiul pe care ni l-a declarat Islamul. Dar cum privesti tu, pe aceeasi scara de valori, miile de copii ucisi de englezi in distrugerea orasului Dresda (fara argument religios) sau miile de copii vietnamiezi ucisi in bombardamente americane? Omenirea pe care o plangi se auto-distruge inca de la origini si argumentul religios e doar un pretext in plus. Doar ca de-a lungul timpului au aparut diferente notabile intre societati, unele tind sa se organizeze pt. a fi mai putin criminogene si chiar reduc valoarea argumentului religios. Altele, social, axiologic, raman "in urma" (cu Islamul e un decalaj pe care sociologii il apreciaza la 600 de ani) si conflictele sunt astfel inevitabile.

    2. Nici o "valoare" nu exista "in sine", ea nu are sens decat daca o delimitam prin comparatie. Pt. a intelege lumea suntem nevoiti sa ne comparam (organizare sociala, valori morale, prosperitate economica, avans tehnologic,IDH, PIB, etc.) si cand o facem uite ca inevitabil facem si alegeri. Majoritatea oamenilor pe planeta au preferat sistemul social-economic european si il imita mai mult sau mai putin reusit (stat de drept, libertate de exprimare, democratie politica reprezentativa, economie de piata, drepturi individuale). Altii vor sa se organizeze altfel (comunistii, islamistii, nazistii inaintea lor) si cand o fac provoaca imense distrugeri si renunta dupa catva timp. E impresionant sa vezi in Occident indivizi ce vin din societati anti-occidentale, dar care se simt protejati aici si chiar urand Occidentul nu vor sa mai plece la "oaza" lor "pura" moral.

    3. Deocamdata, Occidentul e "cea mai buna" alegere intre societatile umane propuse. Nu crezi? Incearca Arabia saudita!
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat ! (Marţi, 1 august 2006, 14:01)

    lulu [anonim]

    Mi se pare foarte cidat ca au murit atatia copii in acea zona ! Ce face orce om normal cand e vreun pericol ? Isi apara familia, isi pune copii la adapost (adica in afara zonei periculoase).
    Ce cautau atatia copii acolo ? Nu erau intentionat pusi in jurul bazelor Hezbolah, tocmai ca sa nu mai fie atacati ? Mai cunoastem si de pe la noi ce fac unii conationali mai de culoare cu copii lor ! Asa ca mai reflectati, cine este principalul vinovat , cel care-si expune, voit, copilul in bataia gloantelor, sau cei care trebuie sa se apere de rachetele trase aiurea, numai pentru a omora oameni. Uitati ca atentatele cu bombe pe care le fac vizeaza tocmai locurile publice, aglomeratiile, pentru a ucide...indiferent cine este acolo...
    Picioarele in apa rece si capul lucid !
  • 0 (0 voturi)    
    cinism si intrebari retorice (Marţi, 1 august 2006, 15:29)

    dania [anonim]

    pt. lulu - 28
    Din moment ce infrastructura a fost distrusa iar convoaiele de civili sunt atacate numai pt. ca sunt "suspecte"- vezi Marwaheen unde au murit copii intr-un microbuz tintit de armata israeliana - e un adevarat cinism sa te intrebi retoric ce cauta copiii acolo. Erau acolo pt. ca nu au putut fugi (de unde benzina cand totul se bombardeaza, un taxi costa 1000$ din Beirut pana la frontiera cu Siria) sau doreati sa fuga pe jos spre deliciul tintasilor israelieni? In zona aceea a lumii oamenii chiar fac copii, nu-i omoara in burta mamei, iar copiii aceia se ascunsesera in subsolul cladirii in care locuiau. Multi purtau inca pijamalele in care se culcasera. Asta-i tot. Ceea ce nu-i de inteles e modul "chirurgical de a actiona al armatei israeliene - daca spun ca se tragea din apropiere, de ce nu s-a inregistrat si distrugerea unei baze Hezbollah, de ce au distrus doar o cladire cu copii in ea?
  • 0 (0 voturi)    
    Sloganul ciocnirii civilizatiilor (Marţi, 1 august 2006, 16:02)

    dania [anonim]

    pt. roman
    care Islam a declarat razboi civilizatiei occidentale? Islamul papusilor de paie create de CIA si Mossad? Oare de ce site-urile islamiste sunt gazduite pe servere din Houston? Oare de ce neo-conservatorii vorbesc de "ciocnirea civilizatiilor" cu referire la crestinism si islam? Simplu, pentru ca cineva doreste sa distruga cele doua civilizatii - crestina si islamica, si cel mai simplu mod este sa le faci sa se ciocneasca intre ele.
    Simplu - creezi si / sponsorizezi niste grupari teroriste, niste "lideri religiosi" experti in spalarea creierilor, si ei iti furnizeaza toate motivele sa ataci si demonizezi islamul.
    Si apoi, ai toate motivele sa le iei pamanturile, sa aplici "solutia finala" palestinienilor (citat din Menachem Begin - prim minstru israelian), sa-i alungi si umilesti continuu! Si vreti sa stiti de ce Israelul are nevoie de gruparile acestea? Cititi un articol al unui profesor de filozofie evreu de la univ. din Southampon aparut astazi in The Independent - UK: "Pt. a sustine si conserva impresia de victima creata celorlalti, Israel trebuie sa cultive conditiile pentru violenta. De fiecare data cand violenta impotriva statului evreu scade, Israel trebuie sa faca totul pentru a o regenera: mitul ca este o victima care cauta pacea si care nu are partener de discutie pentru pace este paravanul in spatele caruia Israel isi ascunde imoralitatea perpetua".