Alitalia, acuzata de comportament abuziv

de     HotNews.ro
Marţi, 12 decembrie 2006, 0:00


O sesizare a unui cititor HotNews.ro acuza compania aeronautica Alitalia de comportament abuziv. Potrivit informatiilor obtinute, un cunoscut om de afaceri bucurestean a fost oprit sa paraseasca teritoriul Romaniei pe motiv ca nu detine si biletul de intoarcere in tara.

Cazul este cu atat mai surprinzator in condiitile in care acesta este membru al clubului Ulisse, club ce reuneste toti utilizatorii serviciilor companiei Alitalia ce au parcurs mai mult de 25 de mii de mile intr-un an.

Filmul evenimentelor

In dimineata zilei de marti, persoana in cauza a incercat sa se imbarce la bordul unui avion apartinand comapaniei Alitalia cu destinatia Italia. Acesta a fost oprit de reprezentantii companiei aeronautice pe motiv ca nu detine biletul de intoarcere in Romania.

Incercarea de procurare a unui bilet de zbor pentru intoarcerea in Romania nu a avut succesul dorit, intrucat anagajatii companiei nu au acceptat plata cu ajutorul cardului bancar!

Legea romana stipuleaza ca pentru iesirea din in tara cu destinatia Italia, o persoana are nevoie fie de bilet dus-intors, fie numai de bilet dus cu precizarea ca trebuia sa faca dovada detinerii unei sume de 150 de euro, bani necesari asigurarii drumului de intoarcere in Romania.

Aceasta varianta nu a fost mentionata de reprezentantii Alitalia, astfel incat zborul a fost ratat.

Intr-o prima faza, reprezentantii la Bucuresti ai companiei italiene au declarat ca cetateanul roman nu putea pleca fara a avea si bilet de intoarcere. Cand redactorii HotNews.ro au incercat sa afle punctul lor de vedere in ceea ce priveste imposibilitatea utilizarii cardului de credit, reprezentantii Alitalia nu au mai putut fi contactati.

Surse oficiale ce au tinut sa-si pastreze anonimatul au declarat ca astfel de situatii sunt des intalnite in cazul Alitalia in momentul in care se confrunt cu situatii de overbooking (mai multi pasageri pe aceleasi locuri/clase de locuri). Cu alte cuvinte, in loc sa rezolve situatiile conflictuale, le expediaza cautand nod in papura pasagerilor.















771 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Peripetii cu Alitalia !?! (Marţi, 12 decembrie 2006, 23:41)

    Daniela [anonim]

    Trist dar adevarat :( mie acum 2 saptamani mi s-a spus ca mi s-a anulat zborul Roma -Torino. Am fost rugata sa ma adresez biroului Alitalia din Aeroportul Otopeni unde cele doua reprezentante au dat din umeri spunand ca nu stiu de ce Alitalia, (compania pt care lucrau ) a anulat un zbor periodic. Am fost transferata la un alt zbor.... o escala de 5 ore... o intarziere de alte 3! Cel mai frumos a fost sa vad, in Roma, ca zborul nu fusese anulat si ca nici macar nu au existat probleme sau vreun motiv pentru care putea fi anulat temporar!
  • 0 (0 voturi)    
    austrian airlines (Miercuri, 13 decembrie 2006, 3:19)

    paul [anonim]

    hai ca si austrian airlines sunt si mai de cacao...din vina exclusiva a acestora am pierdut un zbor de legatura si am avut un sejur in Viena de 10 ore...un ucrainean a stat 28 ore din aceasta cauza...explicatia e mai mult decat simpla! Protectia consumatorului e nula!!! Bun venit in Europa!
  • 0 (0 voturi)    
    carpatair face la fel! (Miercuri, 13 decembrie 2006, 9:55)

    alien [anonim]

    dar se arata foarte usor dispusi sa-ti vanda bilet de intoarcere care nu-ti trebe ... ca tot zboara cam goi.

    sa speram ca de la anu, companiile low-cost si/sau cele serioase (lufthansa, BA) o sa sparga nesimtirea asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Aceeasi ALITALIA (Miercuri, 13 decembrie 2006, 9:57)

    Laurentiu Ghita [anonim]

    Vad ca nu sunt singurul patit cu aceasta companie. Miercurea treuta, cand a fost ceta la Otopeni, eram in Milano, asteptand sa decolam. Ne-au dat jos din avion, dupa ce promisesera ca decolam si, in caz de ceata aterizam la Salonic, apoi ne-au dus cu zaharelul pana la cursa de seara, 20.45, care s-a anulat si ea. Apoi, cand a fost vorba sa asigure cazarea multimii de oameni furiosi, au scaldat-o, spunand ca preiau doar pe cei in tranzit, apoi, ce mai tare faza, un nesimtit de functionar, la ora 21.00 a inchis pur si simplu calculatorul si a plecat, lasand o coada imensa in fata ghiseului sau, zicand ca programul sau s-a terminat!!!!
    Pentru toate astea, rusine, ALITALIA!
  • 0 (0 voturi)    
    bun-venit (Miercuri, 13 decembrie 2006, 10:00)

    valer [anonim]

    in UE :)
  • 0 (0 voturi)    
    alitalia e falimentara (Miercuri, 13 decembrie 2006, 11:32)

    ricky [anonim]

    nu stiu de ce va mirati si mai huluiti alitalia este declarata falimentara si este pusa la banzare cititi ziarele... oare dece ? lowcost ii papa in italia ... si btw carpatair din timisoara zboara la aceleasi destinatii, din 1 ian de la arada zboara wizzair .... o sa mai fie si alte companii .... eu sunt socat de mizeria din napoli si de lasa-ma sa te las italienesc si " non ti preocupati " .... is mai lenesi de o mie de ori si mai imputiti decat noi ... au avut norocul ca au fost inaintea cortinei de fier .... ca in rest ... nu sunt ue sunt africa de nord .... niste nesimtiti galagiosi tiganosi si puturosi ...
  • 0 (0 voturi)    
    alitalia e falimentara (Miercuri, 13 decembrie 2006, 12:14)

    ricky [anonim]

    nu stiu de ce va mirati si mai huluiti alitalia este declarata falimentara si este pusa la banzare cititi ziarele... oare dece ? lowcost ii papa in italia ... si btw carpatair din timisoara zboara la aceleasi destinatii, din 1 ian de la arada zboara wizzair .... o sa mai fie si alte companii .... eu sunt socat de mizeria din napoli si de lasa-ma sa te las italienesc si " non ti preocupati " .... is mai lenesi de o mie de ori si mai imputiti decat noi ... au avut norocul ca au fost inaintea cortinei de fier .... ca in rest ... nu sunt ue sunt africa de nord .... niste nesimtiti galagiosi tiganosi si puturosi ...
  • 0 (0 voturi)    
    WizzAir (Miercuri, 13 decembrie 2006, 12:25)

    alien [anonim]

    Wizzair a anulat plecarea de la Arad! Ori nu a dat spaga destula, ori a dat Carpatair mai multa ca e singurul argument contra concurenti. Vezi site-ul wizzair.com
  • 0 (0 voturi)    
    Alitalia, dragostea mea (Miercuri, 13 decembrie 2006, 13:22)

    Petru Brediceanu [anonim]

    O poveste similara mi s-a intamplat si mie, poate chiar mai absurda, ceea ce m-a lamurit sa nu mai calc pe vreun avion Alitalia.
    Eu locuiesc si lucrez in mod foarte legal la Londra, si nu tocmai in cules capsuni. Fiind plecat pe doua saptamani cu serviciul la Berlin, in weekendul respectiv am decis sa vin pana la Bucuresti, asa ca mi-am luat fain-frumos bilet cu Alitalia Berlin-Bucuresti si retur, prin Milano.
    Cand sa plec, unde-i biletul de intoarcere. Oameni buni, nu ma intorc, fiindca eu locuiesc la Londra, uite aci viza de lucru pe 5 ani etc. Bun, dar mergetzi la Berlin. Da, da de-acolo plec la londra intr-o saptamana. Pai unde e biletul. Pai e e-ticket, si nici prin cap nu mi-a trecut sa-l tiparesc ca poate va apuca pe voi idei nastrushnice. Pai nu locuiti la Berlin, cum sa va las la Berlin, trebuie dovada ca va intoarcetzi in tzara. Pai daca de exemplu plec cu trenu la Londra prin Bruxelles? Pai nu se poate. Teatrul absurdului e o copilarie fatza de dialogul meu de la Otopeni.
    Concluzia? ca sa ma pot sui in avion in ultima clipa si sa nu intru in probleme cu serviciul (apuca-te si explica cuiva de ce ai intarziat la intalnirea de luni dimineatza) a trebuit sa cumpar pe loc un bilet rambursabil Berlin-Bucuresti, care m-a costat 1200 de euro. Noroc cu cartzile de credit... La returnarea biletului, am luat insa inapoi cu 35 de euro mai putzin, taxa de procesare, pe care mi-i mai da papa de la Roma inapoi. Pe lumea ailanta, desigur.
    A, un mic comentariu. In incercarea lor de a se spala pe maine de responabilitate, onor. personalul Alitalia de la Otopeni o tzinea una ca "eu v-as lasa, dar o sa va intoarca de la Milano inapoi granicerii, va garantez, nu e prima data, e pentru binele dvs., doar nu vretzi sa va plimbatzi inainte si-napoi degeaba, fitzi rezonabil etc, plus ca probabil nu va lasa nici politzia de frontiera romana sa iesitzi, e pt. dvs."
    Desigur ca noul achizitzionat bilet a stat frumos la mine in buzunar fara sa-i treaca cuiva prin cap a-l cere
  • 0 (0 voturi)    
    Alitalia (Miercuri, 13 decembrie 2006, 13:40)

    Gusti [anonim]

    Ha,ha,ha , bine ca v-ati trezit ,abuzurile astea ale Alitaliei sint de o gramada de timp .Eu zic sa asteptam 1 ianuarie sa vedem daca o sa avem acelasi tratament noneuro
  • 0 (0 voturi)    
    Casele nationalizate (Miercuri, 13 decembrie 2006, 14:01)

    DANIELA ANGHELUS [anonim]

    Sunt unul din miile de proprietari care s-au luptat in instanta din anii 90' pentru a indrepta abuzurile comuniste, adica de a recupera imobilul din care bunicii si strabunicii au fost evacuati. Dupa 8 ani de instante, 15.000 EURO cheltuiti, ca daca ar fi trebuit sa-i strang nu as fi fost in stare, iata-ma intr-o situatie inedita. Desi am hotarare judecatoreasca irevocabila si definitiva inca din 1999, desi platesc impozite inca din acest an, cu milioanele, desi am rol deschis la Administratia Financiara sector 2, sunt intabulata, constat ca chiriasa mea a vandut apartamentul amantului ei care la randul lui a subanchiriat pe bani grei, 1000, EURO/luna la un post de radio cu pile "Itsy Bitsy" . Am incercat sa discutat cu actele pe masa cu ilustrii patroni ai radioului, in persoana lui Felix si Nadia Tatar, pentru a mai evita inca ani de instante si scandaluri. Ce credeti, ei au facut campania de imagine a lui Base, si mi-au dat un mare flit. Dl. patron Felix s-a dat drept altcineva si mi-a cerut sa-i fac copii dupa toate actele mele de proprietate si sa le las la radio secretarei lui pentru a fi chipurile studiate de avocati priceputi. Am solicitat o intrevedere si de atunci nu mi se mai raspunde. Incerc sa intru in imobil si nu reusesc. Nu mai am resursele financiare si puterea psihica de a continua. Sunt un om fara pile si relatii si care nu este dispus sa unga pe nimeni!!!! AM NEVOIE DE AJUTORUL DVS.
    • 0 (0 voturi)    
      daniela anghelus (Luni, 23 martie 2009, 11:23)

      constantina pusu [anonim] i-a raspuns lui DANIELA ANGHELUS

      cand faci rau unui om, gandeste-te de doua ori ca dumnezeu ti-o plateste inzecit . daca pe unii te lauzi ca poti sa-i duci de nas, pe dumnezeu nu poti.
  • 0 (0 voturi)    
    tot despre Alitalia (Joi, 14 decembrie 2006, 11:02)

    Mihai [anonim]

    28 de ore e putin... Ce ziceti de doua zile - nu din Asia, ci din Europa?

    Bilet de intoarcere Bruxelles-Bucuresti, via Milano. Pana la Milano a fost OK, dar de aici incepe distractia. Avionul care trebuia sa ajunga la Bucuresti a avut o defectiune si n-a mai decolat. In seara cu pricina, functionarul n-a mai gasit locuri la nici un avion de Bucuresti. Dormit in aeroport. Dimineata, alt functionar, alta asteptare. In fine, mi-au gasit bilet seara, prin Budapesta, cu Matav. Doar ca au uitat sa transmita si la Matav ca mai vine unu' de la Milano. Matav a pus de o afacere si a comasat doua zboruri intr-unul singur, cu escala - eu am ramas pe afara, anyway, pe motiv de overbooking. Asa ca am ajuns in Bucuresti a treia zi dimineata. Singura diferenta a fost ca Matav mi-a platit hotelul, taxiul si despagubire pe loc (ceva mai mult decat a costat tot biletul de la Bruxelles).

    Bottom line, recomandarea e clara. Si in general preferati zborurile directe, chiar si daca costa mai mult.