Sambata a fost zi plina in campionatele de fotbal din Europa. Romanul Laurentiu Reghecampf a transformat un penalty in Bundesliga, in remiza obtinuta de Aachen cu Hamburg (3-3). Benfica Lisabona, adversara lui Dinamo din Cupa UEFA, a trecut acasa cu 3-0 de Vitoria Setubal.

Romani in Bundesliga

Laurentiu Reghecampf a transformat un penalty in Bundesliga, in remiza obtinuta de Aachen cu Hamburg (3-3). Romanul a stabilit egalitatea la unu in minutul 63. Este al patrulea gol in acest sezon al campionatului german pentru Reghecampf.

Vlad Munteanu si Sergiu Radu au fost titulari la Energie Cottbus, in partida incheiata la egalitate, 0-0 pe teren propriu cu Stuttgart.

Premiership - Liverpool a ajuns pe podium

Etapa a 18-a din Premiership este dominata momentan de victoria lui Liverpool cu 3-0 in deplasarea de la Charlton Athletic. Cormoranii au urcat pe locul 3, depasind pe Arsenal si pe Portsmouth care au remizat, 2-2 in intalnirea directa. Portsmouth a condus cu 2-0 chiar la Londra, dar in trei minute tunarii au reusit egalarea prin Adebayor (min.58) si Gilberto Silva (min.60).

Primele doua clasate joaca duminica, Manchester United la West Ham si Chelsea la Everton.

Romanii - absenti de la Nantes si Valenciennes

Saint Etienne a urcat pe locul trei in prima liga franceza, dupa victoria clara de pe teren propriu, 3-0 cu Valenciennes. La oaspeti, Bratu a lipsit, accidentat. Nantes, cu Keseru titular si inlocuit in minutul 71, n-a izbutit sa invinga acasa pe Bordeaux, scor 0-0. Duminica seara se disputa derbiul campionatului intre primele doua clasate Lens (locul 2) si Lyon (locul 1). Distanta dintre cele doua este insa de 14 puncte.

Benfica defileaza in Portugalia

Benfica Lisabona, adversara lui Dinamo din Cupa UEFA, a trecut acasa cu 3-0 de Vitoria Setubal, goluri marcate de Nuno Gomes, Simao si Assis. Succesul ii urca pe locul 3 al clasamentului, dar diferenta fata de liderul Porto este de 8 puncte.