Stolojan a batut palma cu Boc

PLD si PD vor colabora in Parlament si vor infiinta o fundatie

de B.B.     HotNews.ro
Miercuri, 27 decembrie 2006, 0:00


Liderii viitorului Partid Liberal Democrat, Theodor Stolojan, Valeriu Stoica si Gheorghe Flutur, s-au intalnit cu cei ai PD, Emil Boc, Adriean Videanu si Liviu Negoita, si au stabilit ca cele dou formatiuni sa colaboreze pe plan parlamentar si sa infiinteze o fundatie "pentru unitatea dreptei".

Colaborarea va privi inclusiv proiecte controversate, cum ar fi cel al ANI, al audiovizualului sau cel a restructurarii guvernului.

La iesirea de la discutii, Theodor Stolojan a afirmat ca cele doua formatiuni nu au nevoie de protocoale pentru a colabora. "Noi suntem cei care am luptat pentru Alianta DA. Cei care vorbesc astazi in numele PNL sunt cei care au votat impotriva Aliantei Dreptate si Adevar si cred ca nu gresesc daca spun ca au facut tot ce era posibil pentru a o dinamita", a afirmat fostul presedinte al PNL.


















62 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Viitorul Romaniei (Miercuri, 27 decembrie 2006, 16:36)

    AP [anonim]

    Mult succes initiativei lui Th Stolojan. Impreuna cu Traian Basescu vor asigura stabilitatea politica de care Romania are nevoie pentru a indrazni reforme cu impact pe termen lung si efecte pozitive pentru fiecare dintre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne Ajuta ! (Miercuri, 27 decembrie 2006, 17:28)

    BAS [anonim]

    Asta e singura speranta ferma pe care o am pentru anul 2007 - in rest, praf si pulbere s-a ales din ce am votat noi in 2004. Au distrus alianta, au incetinit reformele, au dat spatiu de manevra PSD-ului si lui vadim - in loc ca astazi sa avem un martid puternic de dreapta care sa le scuipe-n cap mardeiasilor comunisti.

    Asa ne trebuie, daca am stat 4 ani cu capul plecat in fata PSD-ului ! la umbra PSD-ului a crescut PNL-ul, mai imbecil ca PSD-ul, dar numai bun ca masa de manevra pentru PSD.

    Hai salut, La multi Ani si sa speram ca de data asta vom alege bine !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu aduce anul ce aduce ceasul rau al PNL. (Miercuri, 27 decembrie 2006, 19:09)

    OARE CINE [anonim]

    PLD este ceasul rau al PNL, dupa ce liberalii s-au multumit sa se puna bine cu ...oare cine, numai cat sa treaca puntea si platforma.

    Au stat cu fundul in doua luntrii (asa cum au procedat inclusiv cu ANI sau vor proceda cu votul uninominal) pana li se infunda cu fundatia dreptei, adica propria tzeapa de tras nadejde, fara discernamant, ca exclusii pe banda nu le vor acorda exclusivitate si atentie.

    Te apuca rasul cand vezi ca au mai ramas in PNL fostii anonimi, dupa ce au fost nevoite sa plece tocmai persoanele cele mai active si reprezentative, care intr-adevar au pledat, cu sinceritate, in favoarea Aliantei.

    Nu aduce anul 2007 tot, ce aduce ceasul rau al PNL.
    E suficienta numai partea de inceput ...la anul si la multi ani!
  • 0 (0 voturi)    
    pld=apr=ufd=0 (Miercuri, 27 decembrie 2006, 20:04)

    wassa [anonim]

    cam asta s-a intamplat cu toate dizidentele...au ajuns un mare 0 barat. SI inca UFD avea doctrina enuntata logic, corect si bine scrisa.

    PLD n-are nici macar o idee ce sa mai vorbim de doctrina. SIngura pseudoidee e ca ne-a furat tariceanu locurile din fruntea partidului. Si noi nu mai avem scaun. si nu ne prezentam la nici o alegere interna ca poate nu castigam. vrem scaunele ca suntem noi mai frumosi si-i place lu' base de noi.

    am mai spus-o si o repet...un grup de pucisti care isi impart electoratul cu pd...in nici un caz cu pnl. stolojan da de 2 ani in tariceanu si pnl n-a pierdut mare lucru fata de ce a avut in alegeri. sunt curios cat o sa soata la primul sondaj fundatia, clubul sau cum s-o chema kestia asta care partid deocamdata nu e.
  • 0 (0 voturi)    
    Foaie verde (Miercuri, 27 decembrie 2006, 20:19)

    XXX [anonim]

    PLD - este un fel de SIDA politica in Romania. Stolojan pe mine mai dezamagit. Dosarul tau de ofiter de securitate exista . Ai fost santajat de Basescu sa renunti la alegerile pentru presedentie tocmai cu acest dosar. Te-ai facut mic si ai tras pe dreapta. Cred sincer ca esti terminat . Basescu a dorit sa-ti ofere postul de prim ministru pentru ca te-ai retras , de aceia a dorit anticipatele. Domnule esti bagat in mizerii si joci stramb.Daca esti Liberal esti Liberal pina la moarte. Daca cineva iti sufla in puf la radacina este foarte rosu. Cit priveste convertirea la "secta" inventata cu tipi care-si cauta indentitatea , e discutabil... Flutur -multe gauri negre, Mona - a crezut ca abureste Romania, Stoica - bani dupa export de copii.......... Cat priveste povestia cu Fundatia - lasati-o moarta. Faceti ceva serios in PNL, bateti-va , omoriti-va , schimbari, inlaturati-l pe Tariceanu , dovediti ceva ! Ce faceti voi se numeste SORICARIE. Europa ride cu posteriorul de politicieni ca voi. Tipi sint destepti si chiar cunosc Politica autentica . In Romania sunt politicieni care si-au cumparat posturile. De la anul si in viitorii ani apele se vor limpezi . De s-ar intampla mai repede!
  • 0 (0 voturi)    
    Alianta DA =PD-PLD (Miercuri, 27 decembrie 2006, 20:48)

    Vera [anonim]

    Acesti oameni (din PD si PLD) au constituit alianta ,au batut tara in campaiile electorale din 2004 si au suportat calomniile pesedistilor sponsorizati de Patriciu. Liberalii lui Patriciu ( Orban, Antonescu, Melescanu, Nicolai s.a. ejusdem farinae) s-au intristat foarte tare cand Traian Basescu a castigat prezidentialele si le-a stricat planurile cu PSD.Acum au ajuns sa cerseasca mila si voturile lui Hrebenciuc si Vadim Tudor si sa-l linguseasca pe Voiculescu numai sa nu cada Tariceanu de pe scaun (!) si sa ramana patricienii si SRS-ul in coruptia goala!
  • 0 (0 voturi)    
    Reala shimbare! (Miercuri, 27 decembrie 2006, 21:12)

    nomoft [anonim]

    'Te apuca rasul' in a vedea in Stolojan coagulantul dreptei romanesti! Viitorul eshafodaj politic nu mai poate fi al gindirii si crezului citorva 'papusari' care au ampretat lamentabil ceea ce ar fi trebuit sa fie o democratie viabila. Viabilitatea va deveni evidenta odata cu rejectarea celor ce evident sunt niste sechelari ai trecutului de care vrem sa ne desprindem! Evolutie naturala, sanatoasa, si nu una prin toleranta fata de de malformatii si aberatii!
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni care zambesc frumos ! (Miercuri, 27 decembrie 2006, 21:25)

    Keep walking ! [anonim]

    M-am uitat la gala 10 pentru Romania si un lucru mi-a atras atentia: acesti oameni (din PLD, Stolo, Stoica, Cristi, Raluca)sunt niste oameni care stiu sa zambeasca frumos !
    Imi explic acum popularitatea lui Stolo. Zambetul acestor oameni este un zambet generos, este zambetul oamenilor care stiu sa imparta orice cu ceilalti. Putini politicieni au acest dar.

    Nu e de mirare ca au fost, din 2004 si pana astazi, consecventi ideilor pentru care a fost fondata Alianta, intre care, cea mai importanta, este sa nu se mai intoarca niciodata inapoi regimul oligarhic care a crescut sub Nastase si care a ucis partidele romanesti "infestandu-le" pe toate cu clone PSD-iste.

    Am incredere in zambetul lui Stolo. Stolo, Keep Walking !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Incredere (Miercuri, 27 decembrie 2006, 21:57)

    AP [anonim]

    Stolojan este al doilea cel mai respectat om politic din Romania dupe Presedintele tarii--nu veti pute voi, ordinari de meserie, sa influentati evolutia, finalmente pozitiva, a Romaniei!
  • 0 (0 voturi)    
    Apreciez valoarea acolo unde este (Miercuri, 27 decembrie 2006, 22:53)

    Isidor [anonim]

    Am folosit drept titlu un citat din Marele Stolo! Macar acesta a avut curajul sa recunoasca faptul ca el il apreciaza (admira?) pe Ion Iliescu. Nu ii inteleg pe cei din acest forum cand il numesc pe Tariceanu PSD-ist. Nu imi amintesc vreo declaratie admirativa a acestuia la adrea unui PSD-ist. In schimb imi amintesc un guvern condus de Stolojan care a dus Romania inapoi cu zeci de ani. Din acel guvern mi-l amintesc si pe Ministrul Transporturilor. Toti acesti serveau un PSD, pe atunci cu alt nume. Toti acestia il admirau pe Ion Iliescu! Acum sunt la putere (din nou!) si colegii de forum ii numesc anti-psd-isti. Cred ca incep sa inteleg: sunt pesedisti cei care au refuzat colaborarea cu PSD si cei care arata fata urata a acestui partid. Sa ma ierte Dumnezeu dar prefer un Tariceanu sincer unor Stolojan-Basesti-Muste care "Vin ai nostri, pleaca ai nostri!" noi ramanem tot ca prostii!
  • 0 (0 voturi)    
    Participarea PNL in guvernul Stolojan (Miercuri, 27 decembrie 2006, 23:10)

    Istorie [anonim]

    Stolojan a organizat in 1992 prima vizita oficiala a MS Regelui Mihai I - vizita la care au participat oameni din toata tara. A fost prima data cand MS Regele n-a mai fost intors de la granita, cand a fost primit CU DEMNITATE - si prima oara cand NU minerii au venit in bucuresti - ci cand Majestatea Sa l-a alungat pe Iliescu din Bucuresti ...:))))

    Iliescu pur si simplu a fugit din Bucuresti ca sa nu dea ochii cu Regele.
    Dupa asta Stolo l-a depasit in popularitate pe Iliescu !
    Stolo a nationalizat valuta securistilor care faceau afaceri prin fostele ICE-uri deruland ilegal contractele de export ale lui ceausescu prin firmele lor private si incasand banii cuveniti statului in conturile lor.
    Stolo a facut un act legitim de restabilire a dreptatii - pentru ca furtul portofoliului de clienti de la stat nu exista ca infractiune.
    A fost inca un motiv pentru care populatia l-a iubit, pentru ca populatia stia cine sunt privatizatii anului 1991-1992 :)))
    Iar securistii nu l-au iertat nici acum dupa cum se vede ... :))

    PNL ca de obicei ascunde istoria colaborationismului cu FSN. Nimeni de la PNL nu are curajul sa spua ca, alaturi de Stolojan in guvern PNL a participat ca partid, avand trei ministri, Ionescu-Quintus - la Justitie (si asta nu oricand ci dupa mineriada din 1991 care a fost practic o lovitura de stat), Danielescu la Finante - omul care ulterior a devalizat SAFI, si inca unul.
    PNL a oferit atunci lui iliescu, ca partid de opozitie, legitimitate - dupa ce acesta pierduse sprijinul extern datorita inlaturarii prin lovitura de stat a guvernului Roman.

    http://www.hotnews.ro/articol_33428-Intentiile-pioase-ale-lui-Ion-Iliescu-comunicatul-negru-din-septembrie-1991.-Stenograma-de-Guvern.htm
    -----------------------------------------------------------------------------------
    Pentru PNL-isti : nu stiu cu ce va ajuta sa mintiti, daca tot ati dezamagit electoratul care v-a votat.
  • 0 (0 voturi)    
    Noul limbaj de lemn diplomatic (Joi, 28 decembrie 2006, 6:48)

    Vaporul esuat(nema flota roman [anonim]

    "Liderii viitorului Partid Liberal Democrat, Theodor Stolojan, Valeriu Stoica si Gheorghe Flutur, s-au intalnit cu cei ai PD, Emil Boc, Adriean Videanu si Liviu Negoita",
    Comentariul in limbaj romanesc, suna cam asa: "basescu s-a intalnit cu basescu"
  • 0 (0 voturi)    
    stolo, musca ,stoica si demnitatea,,,, (Joi, 28 decembrie 2006, 8:14)

    popescu maria [anonim]

    nadajduiesc ca aceasta triada sa aiba soarta ce o merita:niste maimute politice care nu vor obtine mai mult decat UFD, ApR etc si nu va mai auzi lumea de ei!!!!Ma uit la ei si ma crucesc cu cat aplomb clameaza moralitatea si verticalitatea Si sunt stupefiata ca totusi au si niscai admiratori.Mare e gradina domnului si destui cu mintea tulbure...
  • 0 (0 voturi)    
    2% pentru fundatie (Joi, 28 decembrie 2006, 10:03)

    Romanu fraier [anonim]

    Si uite asa romanii PNListi si PDisti care castiga bani nu gluma, vor dona 2% pentru fundatia nou-nascuta, iar prin bunavointa guvernului ceilalalti romani rupti in spate vor dona ceilalti 2%n bisericii ortodoxe (sfanta fundatie). asta pentru ca 2% sa incurajeze oamenii sa se implice in chestiunile sociale si sa creasca influenta societatii civile. Bravo voua, dragi guvernanti. Banii ce ii aveti nu sunt suficienti, trebuia (legal) sa va inbogatiti si cu astia. Sa murim bine!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 14 PNL-istule : a dona = a face CE VREI cu banii tai (Joi, 28 decembrie 2006, 10:19)

    minte-n cusma [anonim]

    donatia este un act liber. nu e ca la PNL unde sponsorizarea PSD-ului e sarcina de partid. si invers :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Vesti bune (Joi, 28 decembrie 2006, 10:37)

    Daniel Mircea [anonim]

    Felicitari PD-ului pentru atitudinea deschisa si cooperanta, iar initiatorilor PLD felicitari pentru actiunile clare si curajoase intreprinse pana acum.
  • 0 (0 voturi)    
    cu musca pe ...cat (Joi, 28 decembrie 2006, 13:02)

    PLD [anonim]

    PLD= praf in ochii prostimii
    unde sunt dosarele PD-istilor si PLD-istilor, ca doar toti am avut dosare dupa cum spus-a guru Voiculescu"???
    Stolo, flutur, stoica si musca au fost manevrati sa rupa PNL-ul sa-l faca aidoma PNTCD si in final sa ramana ce am avut la inceput
    PD+PSD+altii de umplutura = noul PCR=DRAMA POPORULUI ROMAN CARE NU ARE DE ALES DECAT DINTRE VECHII PCR-isti