Schimbare la Romania Libera dupa noua ani

Turturica i-a luat postul lui Ficeac

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 5 ianuarie 2007, 0:00

Foto: setimes.com

De luni, Dan Turturica va ocupa postul de redactor-sef al cotidianului Romania Libera, dupa ce Bodgan Ficeac s-a retras din aceasta functie din cauza unei diferente de viziune privind anuntata relansare a ziarului. Ficeac a condus redactia Rpmania Libera timp de noua ani.

Intr-un comunicat aparut in editia de vineri a ziarului Romania Libera, Consiliul de Administratie al Societatii "R", compania care editeaza cotidianul, anunta ca Bogdan Ficeac se retrage din functia de redactor-sef, ca urmare a unei decizii luate de comun acord de cele doua parti.

De asemenea, documentul precizeaza ca Ficeac va continua colaborarea cu Societatea "R" pe alte planuri. Bogdan Ficeac s-a aflat timp de noua ani in conducerea ziarului Romania libera.

„Suntem intr-un proces de relansare si intr-o luna, maximum doua, Romania Libera se va transforma intr-un alt ziar. Vor fi schimbari de layout, dar vor avea loc si reimprospatari de personal”, a declarat pentru HotNews.ro noul sef al publicatiei, Dan Turturica.

El a mai spus ca ca relansarea nu presupune schimbarea profilului ziarului, Romania Libera urmand sa fie in continuare pozitionat ca un cotidian serios, echilibrat. Relansarea va aduce o schimbare majora, atat de continut, cat si de grafica.

Cine e Turturica

Dan Turturica a fost numit initial director de dezvoltare al Societatii "R", in luna noiembrie a anului trecut. La acea vreme Turturica a declarat pentru HotNews ca in proiectul sau are in vedere nu numai relansarea cotidianului Romania Libera, ci si sa aduca pe piata inca doua publicatii.

Numele lui Dan Turturica este legat de conflictul de acum trei ani, dintre redactia ziarului Evenimentul Zilei (EVZ) si patronii trustului Ringier, care aveau de gand sa schimbe linia editoriala a cotidianului. Turturica, impreuna cu o parte a redactiei, a parasit atunci EVZ.

Un an si jumatate, mai tarziu, jurnalistul a lansat pe piata saptamanalul „Prezent” (editat de Greek Media Group), proiect pe care l-a considerat „incheiat” in urma cu cateva luni, cand a hotarat sa plece la Romania Libera.

Pe langa postul de la Romania Libera, Turturica este moderatorul emisiunii „Prim Plan” de la TVR1.


















47 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Inca un ziar definitiv cotrocenist (Vineri, 5 ianuarie 2007, 14:09)

    Johnny Bravo [anonim]

    Opiniile lui Ficeac si ale lui Bacanu, care nu marsau mai deloc, spre deosebire de cei mai multi de la RL, la cintarea maretului conducator, se pare ca i-au costat. Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    schimbari (Vineri, 5 ianuarie 2007, 15:28)

    monica L [anonim]

    Citeam permanent tocmai pentru ca-si mentinea expresia si atitudinea societatii civile cu atitudine civica. Era un ziar in care aflai opiniile intelectualilor neafiliati, lupilor singuratici care urla la luna. Regret plecarea lui Bogdan Ficeac si probabil si a altora care il vor urma. N-am auzit in viata mea de acest Turturica, presupun ca e unul din jurnalistii mercenari care s-au tot foit in toamna asta prin pustiia media, interesat mai degraba de tiraje, audiente, cote de piata si profit pentru stapin, decit de cum se scrie si ce se scrie in ziar. Sper pentru el sa stapineasca limba romana si sa aiba cunostinte solide de gramatica, asta in cazul in care ar dori sa scrie vreun editorial. Daca ar fi stiut sa scrie bine in general, as fi auzit de el, Nu e cazul.
    Timp de 16 ani si mai bine am citit doua cotidiane: Rl si Adevarul. Asa m-am informat si mi-am format partial opiniile politice. Cind a aparut Gandul neinregimentat l-am citit si pe acesta. Zi de zi. Apoi, cam de vreun an aproape, am renuntat, si la Adevarul si la Gandul. Ma despart probabil si de ultimul jurnal. Bun venit, capitalism!
  • 0 (0 voturi)    
    pt monica l (Vineri, 5 ianuarie 2007, 16:38)

    ciprian [anonim]

    gindul numai neinregimentat nu este dar in fine...mai sint si alti ziaristi in afara de CTP asa ca bun venit capitalism, te asteptam de 45 ani
  • 0 (0 voturi)    
    Replica la 'schimbari ' (Vineri, 5 ianuarie 2007, 19:38)

    Clara Ion [anonim]

    Monica , cea de mai sus , nu stie sa citeasca presa. Consumatorii de presa scrisa stiu cine e Turturica. Am citit Prezentul numai cand a fost el acolo. Un saptamanal bun si asta datorita lui.Sunt sigura ca o sa faca treaba buna la RL, deoarece e singurul jurnalist tanar care stie sa faca presa.
    Ii urez mult succes !
  • 0 (0 voturi)    
    Bai, Adamestene, ai gresit, taticule... (Vineri, 5 ianuarie 2007, 23:15)

    Bozeshan [anonim]

    Bai ala de te numesti patron acum la Societatea R, am sa-ti zic doua vorbe: esti un bou. Turturica asta e o canalie securista, care te-a prostit cu misiunea de a termina adevaratul cotidian Romania Libera, cel construit de-a lungul a multi ani de istorie, de oameni ca Bacanu, Ficeac, Uncu, Eliade, de care tu nici nu stiai cand ai dat de lovele si ti-ai permis sa cumperi actiuni R. Iti spun eu, ca un observator neutru, ca inca o data esti un bou. Trebuia sa lasi aceeasi oameni acolo, dar sa faci salarii mai mari si sa aduci oameni mai tineri, pe langa aia batrani cu experienta. Iar astia tineri sa-i pui la munca, sa vina cu idei noi in sedinte de "stoarcere a creierelor" de care tu poate oricum nu ai auzit. Tu ai gresit ca ai atacat direct "creierele" de acolo, si pt asta vei plati, in curand. Cum? Te vei duce pe rapa cu tot cu ziar, care va ajunge sa nu mai contezez pe piata media romaneasca. Din nou, de ce? Pt ca esti un bou si nu un manager adevarat, care sa conduca si condus de creier nu numai de imboldul dat de bani si putere... Regret nespus ca pana la urma singurul cotidian adevarat din Romania, care ne-a salvat de multe faradelegi comise si necomise de neo-comunisti, a ajuns la final... Adamestene, da-ti taticule demisia, sau mai bine sinucide-te decent.
  • 0 (0 voturi)    
    schimbarile de la RL (Sâmbătă, 6 ianuarie 2007, 21:12)

    Antivirus [anonim]

    Dl Ficeac a scris ani de zile ca e adeptul "schimbarii".uite ca i se aplica si lui.Sa-i dea D-zeu sanatate.se va descurca el ca e baiat capabil,nu-i duceti grija.
  • 0 (0 voturi)    
    ultimul mohican (Luni, 8 ianuarie 2007, 7:45)

    mike [anonim]

    sincer depling plecarea d-lui Bogdan Ficeac de la RL, si il consider ultimul mohican care a scris impotriva Klanului. Bine ai venit Europa, in Romania ultimul ziar liber a murit. Se impune si schimbarea numelui...