Radu Stroe a vorbit la Realitatea TV despre biletul primit de la Traian Basescu

Biletul dat de Traian Basescu lui Radu Stroe a fost facut public

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 15 ianuarie 2007, 0:00

"Biletul este copia unei stenograme a CSAT"
foto: Cotidianul

"Biletul" pe care presedintele Traian Basescu i l-a dat lui Radu Stroe atunci cand acesta a depus juramantul de numire in functie, biletel care l-a panicat pe moment pe demnitarul liberal, a fost facut public pentru prima oara de catre Cotidianul si Realitatea TV. Este vorba despre o copie a unei stenograme CSAT.

"Presedintele Traian Basescu mi-a dat acest bilet pentru a ma pune intr-un anumit gen de dificultate", a declarat Secretarul general al Guvernului, Radu Stroe, in editia speciala a stirilor Realitatea TV de luni seara.

Informatia pe scurt
  • In momentul in care Radu Stroe se pregatea sa depuna juramantul pentru numirea in functia de Secretar general al Guvernului, presedintele Traian Basescu ii inmaneaza acestuia un biletel.

    Citirea "biletelului prezidential" l-a debusulat serios pe Radu Stroe, in timp ce Traian Basescu nu-si ascundea satisfactia fata de reactia "victimei" liberale.

  • in presa au aparut imediat mai multe exoplicatii in legatura cu ceea ce putea sa cuprinda biletelul
  • cu toate ca presedintele Basescu a afirmat ca ceea ce scria pe foaia lui Stroe nu era niciun secret, Radu Stroe nu a nu a oferit detalii sporind si mai mult misterul.
  • recent, Radu Stroe a explicat ca nu a dorit sa faca public pana acum documentul pentru ca nu a stiut daca este legal sau secretizat. El a cerut o precizare, in acest sens, de la Administratia Prezidentiala.
  • Secretariatul Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, in calitate de emitent al intregului document, apreciaza ca acesta nu contine informatii secrete.

    Si-a incalcat Stroe cuvantul si a dat presei documente secretizate?
    Ce a vrut sa spuna Traian Basescu prin acel biletel? In februarie 2006 in CSAT se discutau legile sigurantei nationale. Atunci Traian Basescu le-a propus celorlalti membri ca proiectul de lege sa fie dezbatut mai intai cu toate partidele politice inainte de a fi date publicitatii.

    Alaturi de ceilalti membri si Radu Stroe si-a luat angajamentul sa nu dea presei informatii legate de acest proiect legislativ, cu atat mai mult cu cat cele discutate in sedinta CSAT aveau caracter secret.

    Numai ca la cateva zile dupa informatii legate de proiectul legilor sigurantei nationale apar in presa. Cel banuit a fost Radu Stroe, ministru liberal.

    De ce ar fi dat Radu Stroe informatii secretizate presei? Fiindca varianta sustinuta de presedintie nu ar fi fost agreate de catre premierul Tariceanu.

    In urma dezbaterilor ce au urmat legile sigurantei nationale au fost modificate la presiunea societatii civile intr-o forma pe care serviciile secrete nu o agreeaza nici in prezent.

    Biletelul lui Stroe vine sa-l contracareze pe cel al Elenei Udrea?

    Radu Stroe a declarat la Realitatea TV ca iesirea sa cu explicatii in presa abia acum nu este facuta cu scopul de a contracara efectele declaratiilor Elenei Udrea privind un alt biletel. "Am iesit azi fiindca abia acum am primit raspuns privind caracterul secret sau nu al biletului. Daca primeam raspunsul de acum o luna il dadeam publicitatii inca de atunci", a declarat Radu Stroe.

    Stroe isi va da demisia din functie intr-o saptamana sau doua

    Radu Stroe a declarat ca-si va da demisia din fruntea de secretar general al Guvernului abia peste o saptamna sau doua ca sa mai poata rezolva anumite probleme si ca sa demonteze acuzatiile aparute in presa privind posibile afaceri necurate facute de RAAPPS cu anumiti oameni de afaceri apropiati de el.



















  • 730 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      bilete, bilete (Marţi, 16 ianuarie 2007, 4:04)

      monica L [anonim]

      Bag seama, la o ora de minima audienta insa (!?!) ca tarisoara noastra a cam ajuns sa fie condusa cu biletele... si ma intreb daca ele pot fi traduse in cele douzeci si ceva de limbi oficiale ale UE (noroc pe capul nostru ca dl. comisar Orban e responsabil cu Turnul Babel)... macar daca biletele alea erau de banca...
    • 0 (0 voturi)    
      Base si biletelele (Marţi, 16 ianuarie 2007, 8:36)

      calin [anonim]

      S-a demonstrat inca odata ca Base nu se da in laturi de la a obtine cu orice pret scor in sondaje pe barba liberalilor si in favoarea PD-ului.
    • 0 (0 voturi)    
      mai mult decat un bilet .. sunt doua (Marţi, 16 ianuarie 2007, 9:03)

      eu [anonim]

      "...primul ministrul m-a rugat sa introduc pe ordinea de zi un alt subiect. Analiza legalitatii interceptarii conv. telefonice.In..."

      Poate ca aberez in continuare, dar mi se pare totusi suspect momentul cand a aparut acest bilet - dupa un alt bilet si mai cu seama cine putea fixa momentul.

      Cea mai interesanta mie mi se pare ultima fraza care daca o analizezi ca parte din scenariul unui film de spionaj (bun sau prost ramane de vazut) o poti citi si altfel. Anume ca pe o punte de legatura dintre acest belet si celalalt belet.
      Adeca prim ministrul asta a si cerut in acel belet catre Presedinte - analiza legalitatii interceptarilor (poate ale lui Domn Petrol ca doar asta este singura parghie de care se mai poate lega in neintroducerea acuzatiilor sale - viciu de procedura).
      As merge mai departe si as spune ca TB a gandit mai inainte acest scenariu: Radu Stroe spune ca a dat drumul acestui bilet acum pt ca acum a primit raspunsul de secret ori ba. Dar oamenii care dau acest raspuns sunt supusi ai lui TB la fel cum "supusa" este si Udrea - concluzia: TB putea fixa cronologia actiunii "2 bilete".


      Pare teoria conspiratiei dar daca te gandesti la TB ca mod de actiune si pe langa asta mai recapitulezi fiecare etapa se poate spune macar ca se pot intampla, deci nu ca s-a si intaplat. Ramane sa gandeasca altii care au parghiile in a afla mai multe, parghii pe care eu nu-mi bat capul sa le caut ca unii mai avem si treaba in a munci cu adevarat in vederea imbunatatirii productivitatii tarii ca doar asa ne integram cu adevara.
      Deci, la munca romani si cu ai nostri politicieni si fara ca doar de noi depinde ce va fi....!!! Numa' de bine!
    • 0 (0 voturi)    
      mai mult decat un bilet .. sunt doua (Marţi, 16 ianuarie 2007, 9:05)

      eu [anonim]

      "...primul ministrul m-a rugat sa introduc pe ordinea de zi un alt subiect. Analiza legalitatii interceptarii conv. telefonice.In..."

      Poate ca aberez in continuare, dar mi se pare totusi suspect momentul cand a aparut acest bilet - dupa un alt bilet si mai cu seama cine putea fixa momentul.

      Cea mai interesanta mie mi se pare ultima fraza care daca o analizezi ca parte din scenariul unui film de spionaj (bun sau prost ramane de vazut) o poti citi si altfel. Anume ca pe o punte de legatura dintre acest belet si celalalt belet.
      Adeca prim ministrul asta a si cerut in acel belet catre Presedinte - analiza legalitatii interceptarilor (poate ale lui Domn Petrol ca doar asta este singura parghie de care se mai poate lega in neintroducerea acuzatiilor sale - viciu de procedura).
      As merge mai departe si as spune ca TB a gandit mai inainte acest scenariu: Radu Stroe spune ca a dat drumul acestui bilet acum pt ca acum a primit raspunsul de secret ori ba. Dar oamenii care dau acest raspuns sunt supusi ai lui TB la fel cum "supusa" este si Udrea - concluzia: TB putea fixa cronologia actiunii "2 bilete".


      Pare teoria conspiratiei dar daca te gandesti la TB ca mod de actiune si pe langa asta mai recapitulezi fiecare etapa se poate spune macar ca se pot intampla, deci nu ca s-a si intaplat. Ramane sa gandeasca altii care au parghiile in a afla mai multe, parghii pe care eu nu-mi bat capul sa le caut ca unii mai avem si treaba in a munci cu adevarat in vederea imbunatatirii productivitatii tarii ca doar asa ne integram cu adevara.
      Deci, la munca romani si cu ai nostri politicieni si fara ca doar de noi depinde ce va fi....!!! Numa' de bine!
    • 0 (0 voturi)    
      Si e moarte dupa mine (Marţi, 16 ianuarie 2007, 10:18)

      Radu [anonim]

      Rogute Bunule Dumnezeu sa-l trimiti pe maestru Caragiele sa descurce itele si sa-i profesionalizeze in ale circului politic, scrisorele , biletele

      Ce cred strainii, analistii ambasadelor, ambasadorii , guvernele, NATO, UE si cel de SUS ,despre noi , este greu de spus .Cu siguranta cred ca este o arma secreta de "derutaa" folosita doar in Romania. Nimeni nu va sti cu adevarat ce se intampla , ce va urma si cine sunt protagonistii.

      Jonatan Scheele a remarcat : Romania cu cat o cunosti mai bine , cu atit nu o mai intelegi deloc

      Ne-am facut de Calafat ,asa intram in istoria europeana.

      Rezolvati-va fratilor problema la o bere, un wisky ,pe o plaja oriunde , dar terminati cu biletele cu soricaria .

      Lasati-ne sa credem ca sunteti buni, ca sunteti maturi, ca sunteti politicieni cu maniera , diplomati, cu staif , uzind de strategii coerente
      Dusmanii oricit de mult s-ar ura , daca au un obiectiv comun conlucreza.
      Ca si cu rudele, in politica putem sa spunem ca asa a vrut Dumnezeu.
      Daca sunteti patrioti, iubiti tara , poporul in slujba caruia v-ati pus si caruia i-ati promis bunastarea si prosperitatea , abtineti-va de la circoteca pe care o traim in fiecare saptamana.

      Ne-a inebunit Vadim cu ungurii si evrei , a mai aparut pe post cu o cata care la coborit in sondaje. Madam Buruiena a devenit idolul Elenei . Ne tocati cu anticipatele, Stol se doreste Prim , Ministri bagati in privatizari, Conservatorii vor intoarcerea trupelor, Spada de lumina , trambitasul credincios doneaza case si plateste datorii. Televiziune ne abureste cu prostii care nu ar apare pe nici un post strain. Citiva analisti au din gros de lucru disecind prostia numita " MISTER" in lumea politica.


      Cred ca ideal ar fi sa se modernizeze si baietii , sa-si transmita o discheta , un CD si nu biletele. Poate ca detectivi din "Tradati in Dragoste " vor deschide o noua emisiune cu "Tradati din dragoste politica"

      Asteptam in continuare new prostia perpetua a Conducatorilor de tara. Succes!
    • 0 (0 voturi)    
      minimalizari (Marţi, 16 ianuarie 2007, 10:25)

      dan [anonim]

      "Le tinem secrete la comisie" spune Radu Stroie.......din cate imi aduc aminte,liberalii l-au acuzat pe Presedinte ca nu vrea desecretizarea legilor cu bucluc.......din ce s-a discutat eu inteleg altceva,una se spune si alta se "fumeaza"....inteleg ca Stroie demisioneaza!!!sa se fi saturat de "orbani,crini,nicolai,etc...."
    • 0 (0 voturi)    
      Solutie (Marţi, 16 ianuarie 2007, 10:33)

      Radu [anonim]

      In veremi de mult apuse, "Marii Conducatori " mai plecau la o mare ghicitoare prin Bulgaria. Si poveste cu ghicitoarele are radacini adinci in istorie, vezi Hitler, Stalin ...

      Mama Omida este capabila sa dezlege secretul si secretily !
      ln strategia de siguranta nationala "se impune " realizarea unui serviciu de "paranormali "combinat cu unul secret al ghicitoarelor.
      Momentele de "suspans politic " va fi rezolvat de pota vocea acestor servicii. Si cu "sigutanta " nici dracu nu va mai intelege ceva. Va fi pus in situatia de a-si de demisia.

      Daca de la un biletel un om demisioneaza dintr-o echipa , de ce n-ar demisiona si cei care au Km de biletele in arhiva SRI si SIE si troneaza in fotolii la Parlament, sforaind discret.
    • 0 (0 voturi)    
      Si e moarte dupa mine (Marţi, 16 ianuarie 2007, 10:39)

      Radu [anonim]

      Rogute Bunule Dumnezeu sa-l trimiti pe maestru Caragiele sa descurce itele si sa-i profesionalizeze in ale circului politic, scrisorele , biletele

      Ce cred strainii, analistii ambasadelor, ambasadorii , guvernele, NATO, UE si cel de SUS ,despre noi , este greu de spus .Cu siguranta cred ca este o arma secreta de "derutaa" folosita doar in Romania. Nimeni nu va sti cu adevarat ce se intampla , ce va urma si cine sunt protagonistii.

      Jonatan Scheele a remarcat : Romania cu cat o cunosti mai bine , cu atit nu o mai intelegi deloc

      Ne-am facut de Calafat ,asa intram in istoria europeana.

      Rezolvati-va fratilor problema la o bere, un wisky ,pe o plaja oriunde , dar terminati cu biletele cu soricaria .

      Lasati-ne sa credem ca sunteti buni, ca sunteti maturi, ca sunteti politicieni cu maniera , diplomati, cu staif , uzind de strategii coerente
      Dusmanii oricit de mult s-ar ura , daca au un obiectiv comun conlucreza.
      Ca si cu rudele, in politica putem sa spunem ca asa a vrut Dumnezeu.
      Daca sunteti patrioti, iubiti tara , poporul in slujba caruia v-ati pus si caruia i-ati promis bunastarea si prosperitatea , abtineti-va de la circoteca pe care o traim in fiecare saptamana.

      Ne-a inebunit Vadim cu ungurii si evrei , a mai aparut pe post cu o cata care la coborit in sondaje. Madam Buruiena a devenit idolul Elenei . Ne tocati cu anticipatele, Stol se doreste Prim , Ministri bagati in privatizari, Conservatorii vor intoarcerea trupelor, Spada de lumina , trambitasul credincios doneaza case si plateste datorii. Televiziune ne abureste cu prostii care nu ar apare pe nici un post strain. Citiva analisti au din gros de lucru disecind prostia numita " MISTER" in lumea politica.


      Cred ca ideal ar fi sa se modernizeze si baietii , sa-si transmita o discheta , un CD si nu biletele. Poate ca detectivi din "Tradati in Dragoste " vor deschide o noua emisiune cu "Tradati din dragoste politica"

      Asteptam in continuare new prostia perpetua a Conducatorilor de tara. Succes!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru pink panter (Marţi, 16 ianuarie 2007, 11:45)

      jo [anonim]

      Draga pink panter,