S-a cazat la Hotel Intercontinental

Bill Gates a ajuns in Bucuresti

de     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2007, 0:00


Fondatorul Microsoft, Bill Gates, a ajuns in Bucuresti miercuri seara in jurul orei 19:00, aeronava aterizand pe aeroportul Baneasa. Bill Gates s-a cazat la Hotelul Intercontinental au precizat pentru Hotnews.ro surse din stafful organizatorilor. Cel mai bogat om din lume a parcurs drumul de la aeroport la hotel fara girofaruri si paza si a oprit la fiecare semafor, potrivit televiziunilor.

In cursul diminetii zilei de joi, 1 februarie, Gates va fi prezent la inaugurarea Centrului Global de Suport Tehnic al companiei americane la Bucuresti.

Totodata, Bill Gates va anunta lansarea oficiala a sistemului de operare Microsoft Windows Vista in Romania, produs pentru a carei promovarea compania a alocat un buget de 500 de milioane de dolari la nivel mondial.

La inaugurarea Centrului Global de Suport Tehnic va participa atat presedintele Romaniei, Traian Basescu, cat si premierul Calin Popescu Tariceanu.

Vizita lui Bill Gates in Romania a fost pregatita in avans de compania Primera Communicatios, intreg centrul Bucurestiului fiind ornat cu logo-ul Microsoft.

In cadrul campaniei publicitare vor fi folosite imagini de la festivalul de muzica Woodstock, imagini cu caderea zidului Berlinului, precum si reactiile unor copii la vederea primei zapezi.

Campania de promovare urmeaza sa se incheie pe data de 30 aprilie.

Boss-ul Microsoft urmeaza sa anunte disponibilitatea in Romania a sistemului de operare Microsoft Windows Vista si a programelor Microsoft Office 2007 si Microsoft Exchange Server 2007.

Compania Microsoft este prezenta in Romania incepand cu anul 1996. La nivel global, veniturile totale aferente anului 2006 au fost de aproximativ 45 de miliarde de dolari.

Lansare cu probleme

Mai multe companii concurente acuza Microsoft ca sistemul de operare Windows Vista perpetueaza practici catalogate drept ilegale de Uniunea Europeana in urma cu aproape trei ani, transmite Reuters.

Reprezentantii grupului care include companii precum IBM, Nokia, Sun Microsystems, Adobe, Oracle si Red Hat au spus ca plangerile facute anul trecut vor fi inaintate cu cateva zile inainte ca sistemul de operare sa fie lansat pe piata.

Comisia Europeana a stabilit in anul 2004 ca Microsoft s-a folosit de pozitia dominanta pentru a elimina de pe piata o serie de producatori de software in domeniul audio si video, iar sistemul Windows a fost facut incompatibil cu software-urile rivale.

Microsoft a contestat decizia Comisiei Europene din 2004, care include si o amenda record de aproape 500 de milioane de euro si ordinul de a-si modifica practicile de afaceri.

Bill Gates, cel mai mare filantrop din lume

Potrivit revistei Forbes, Bill Gates este cel mai bogat om din lume. Averea sa este estimata undeva in jurul cifrelor de 50 de miliarde de dolari. Din cauza averii sale uriase, fiscul din Statele Unite este obligat sa stocheze datele referitoare la el pe un calculator special, de fapt, un sistem de calcul alcatuit din mai multe computere.

In anul 2000, Gates, impreuna cu sotia sa, Melinda, infiinteaza fundatia de caritate „Bill and Medlinda Gates”, cea mai mare societate filantropica din lume cu un fond de aproape 30 de miliarde de dolari. Fundatia este cunoscuta in special pentru contributiile la imbunatatirea sanatatii populatiei din Africa.

Bill, Melinda Gates si Bono, solistul formatiei de rock U2, au fost declarati, de catre revista Time, „Oamenii anului” in 2005 pentru contributiile din Africa.

Fundatia lui Gates a donat peste 1,5 miliarde asociatiei Global Alliance for Vaccines and Immunization, care are un rol important in vaccinarea populatiei sarace a globului si in eradicarea unor maladii care nu mai au locul pe glob la inceputul secolului XXI (malarie, dizenterie etc.).

Bill Gates - scurta biografie

28 octombrie 1955 -William Henry Gates III se naste la Seattle.
1967- incepe studiile la Lakeside School, una dintre cele mai cunoscute scoli din Seatle.
1973- incepe studiile Harvard, dar in anul III renunta la cursurile universitare.
1977 - impreuna cu Paul Allen, prietenul sau din copilarie, infiinteaza compania Microsoft.
1980 - Bill Gates realizeaza prima afacere importanta cu IBM pentru 56,000 dolari. Sistemul de operare MS-DOS este disponibil pe PC-urile produse de IBM.
1985- Lanseaza prima versiune a Windows, sistem de operare ce va revolutiona lumea IT.
1989- Lanseaza Microsoft Office, care va devine intre timp cea mai populara suita de aplicatii de birou.
1986- Microsoft devine companie publica, fiind cotata la bursa.
2000- Impreuna cu sotia sa, infiinteaza fundatia de caritate “Bill and Melinda Gates”.
2005 - Regina Marii Britanii ii acorda titlul de “Cavaler al Imperiului Britanic”.
15 iunie 2006- Bill Gates isi anunta retragerea din Microsoft, incepand cu iulie 2008.



















100 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    BG (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 13:34)

    Amfitrion [anonim]

    Punetzi sarmalutzele la foc mic si preparatzi pasta de mici.
  • 0 (0 voturi)    
    stiati ca... (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 13:39)

    Johnny [anonim]

    Pe magheru sunt steguletze, de parca ar fi Craciunul, nu altceva...
  • 0 (0 voturi)    
    Iar populatia se gandeste cum sa intinda mana ... (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 13:53)

    Diana-Andreea [anonim]

    Oare ce gandeste Gigi Becali ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cine vine???? (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 13:55)

    Claudiu [anonim]

    Coboara cumva Iisus pe pamint si nu stim noi?
  • 0 (0 voturi)    
    A doua venire a lui Isus (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 14:17)

    Tiberiu Cristea [anonim]

    Daca Microsoft n-ar fi un monopol cu patalama, probabil ca dragii nostri guvernanti nu s-ar mai arunca cu capul inainte pentru a face poze cu Bill.

    In loc sa ia exemplu de la alte state care s-au trezit la timp si au introdus software liber si standarde deschise in administratia publica, Romania prefera sa ramana dependenta de un mastodont corporatist cu preturi exorbitante pentru produsele si serviciile sale. Banii zambesc mai mult decat accesul liber la software pe care sa ni-l permitem cu totii.

    Trist, foarte trist. Steguletele de pe Magheru sunt acolo pentru a intari dependenta deja creata. Rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    30 februarie (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 14:19)

    Bill [anonim]

    Cam greu cu inceputul campaniei de promovare in Romania...pe 30 februarie !
  • 0 (0 voturi)    
    30 februarie? (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 14:24)

    Alina [anonim]

    Nu pot sa nu observ perspicacitatea celor de la Hotnews - campania Microsoft incepe pe 30 FEBRUARIE? Probabil emotionati de sosirea lui Bill Gates :))
  • 0 (0 voturi)    
    30 februarie (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 14:35)

    ac [anonim]

    hai ca suna bine.. sau e eroare micro$oft :))) ca de obiecei.. domnilor editori si redactori aveti grija ce scrieti ca acea campanie nu va aveam loc niciodata.
    N.R.: Multumiri, scuze, am corectat
  • 0 (0 voturi)    
    e multi si e... (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 14:41)

    Vali [anonim]

    zapezi.

    Campania de promovare va debuta in Romania pe 30 februarie urmand a fi incheiata pe data de 30 aprilie.

    Boss-ul Microsoft urmeaza
  • 0 (0 voturi)    
    vine Bill (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 14:54)

    mihai [anonim]

    Suntem penibili... vine Gates si trebuie sa punem stegulete pe strada principala.. ba mai mult Basescu si Tariceanu, hop si ei acolo poate, poate prind un loc liber la pupatul in fund
  • 0 (0 voturi)    
    stegulete (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 15:14)

    zed [anonim]

    Pe ce baza se foloseste Primaria de domeniul public pt afisarea de stegulete publicitare. Exista un contract de publicitate platit la preturile pietei intre PMB si Micusoft Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    Bill Gates (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 15:26)

    Florin [anonim]

    asa suntem noi,de la pupatul papucului turcesc,pup.CCCP la pupa.in c..,oriunde ,oricum ,oricat ,etc
  • 0 (0 voturi)    
    ratati (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 15:31)

    Andrei [anonim]

    Microsoft are o imagine foarte proasta nai in toata lumea civilizata datorita practicilor sale in afaceri. Doar romanii, ca de obicei, pupa in cur si se comporta ca niste scalvi pentru ca "OMG VINE BILL!!!." UE a respins cu chiu cu vai anul trecut introducerea patentelor (brevetelor de invetie) software, si asta pentru ca mai sunt oameni competenti in cateva state ale Europei care stiu despre ce e vorba si nu se lasa cumparati de Microsoft si alte corporatii ca ei. Sa vedeti cand se va reintroduce tema si vor vota si sclavii de rumani...
  • 0 (0 voturi)    
    Amintiri (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 15:45)

    pymoin [anonim]

    Toata agitatia asta imi aminteste de vizita Michael Jackson in romania: parca a venit un zeu printre noi.

    Pentru o mare parte dintre romani Gates este sinonim cu PC desi contributia lui la progresul tehnic nu este cu nimic mai mare decat cea a lui Steve Jobs & Co.
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 15:58)

    Claudiu [anonim]

    Nu sunt un fan al produselor Microsoft, dar asta nu ma opreste sa admir un om care a pus bazele unui business extraordinar. Mai mult decat atat este si cel mai mare filanptrop al lumii, adica isi cheltui averea pe problemele altora (care, intre noi fie vorba, nu o sa-i cumpere prea curand produsele). As vrea sa vad exemple similare date de miliardarii de carton romani. Dar sunt caractere prea mici pentru a ajunge la acest nivel.

    Nu inceteaza sa ma uimeasca ura asta pur romaneasca impotriva celor ce au reusit cu adevarat; incapacitatea de a recunoaste meritele cuiva. Asa ca, ne ducem repede in excese emotionale: unii flutura stegulete, altii isi scuipa obida, invidia, ipocrizia, si tot ce au mai bun in ei.
  • 0 (0 voturi)    
    gates (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 17:07)

    Dumitru [anonim]

    Cum nu avem si noi filantropi? Il avem pe Gigi...
  • 0 (0 voturi)    
    vizita lui bill, RESPEKT (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 17:41)

    lucky_me [anonim]

    Observ cu surprindere ca majoritatea comentariilor sunt scrise de oameni neadaptati valorilor vremurilor in care traim, adica: capitalism, individualism, initiativa, antreprenoriat, succesu etc.

    Fiind o persoana care crede pana la religiozitate in valorile de mai sus ma declar extrem de entuziast sa am ca oaspete in Romania unul dintre cei mai mari antreprenori din lume.

    Nu sunt un fan Microsoft insa sunt categoric un fan al modelului de business MS, fascinat de abilitatea unui mare intreprinzator.

    Ar trebui ca in loc de modele sociale anacronice, paternaliste ale romanilor precum, "sa se dea la toti", "sarac si cinstit" , "modest " , "la locul lui" sa incepem sa construim un alt nivel aspirational bazat pe: initiativa, individualism, curaj, risc, competitie, succes, business etc.

    Din partea mea, cu entuziasm:
    "Bill bine ai venit ! " si sa fiu putin argotic "RESPECKT !"

    Dragos S.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne ce stupizi (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 17:46)

    Bogdan [anonim]

    Chiar ca e ca atunci cand a venit Michael. Si domnul Tiberiu Cristea are dreptate. Noi punem stegulete pe Magheru cand prin alte parti destul de apropiate se zbate in procese anti-monopol. Dar ce sa ii faci, tot romanu are copia de Windows pe calculator si nu stie altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui lucky_me (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 18:23)

    CRIS [anonim]

    Jos palaria pt. mesajul postat.
    Din pacate, putini gandesc in acest mod, care inca o data cred ca ar treui admirat, chiar daca nu esti de acord cu doctrina liberala (si totusi, cine nu e, macar un poquito?)
    DAr totusi chestiunea cu monopolul e ceva de discutat.
    Si, BTW, sper ca admiratia pt. valorile liberale, precum si faptul ca avem un Presedinte nu foarte cultivat, nu te fac sa sustii o perosna avida de putere, mincinoasa si imorala precum presedintele de azi al PNL.
    Hai liberalismul, si hai schimbarea lui Tariceanu de la carma PNL!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    haida de! (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 18:56)

    io [anonim]

    Hai, bre, c-acilea nu-i vuorba de inadaptati la valorile matale. Acilea-i vuorba tocmai de faptul ca valorile lu matale sint ingradite in a se desfasura liber din cauza concernului cu pricina. Valorile lu matale nu se vor putea esprima liber intr-un mediu monopolizat de giganti ca el.

    Hai, ca daca nu vrei sa bei cola, poti sa-ti procuri si altceva de baut. Dar daca nu vrei sa rulezi WMPlayer sau IE7, ai fo sansa cu noile platforme ale mai sus mentionatului? Sigur, exista mereu alternative, da' vorbim de libertatea pe care ti-o ofera variantele noi de Windows.
  • 0 (0 voturi)    
    valori (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 19:22)

    sergiu b [anonim]

    ca tot veni vorba de "valori"...luati bill gates
    http://www.youtube.com/watch?v=llBJbObBXZM
  • 0 (0 voturi)    
    romanul nu stie decat sa se puna contra (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 19:27)

    Eu [anonim]

    Cati dintre voi stiu ce inseamna cu adevarat sa creeze ceva, sa produca ceva ?

    V-ati intrebat vreodata de ce stati pe net doar cu 9 dolari pe luna ?

    Ma declar fan Microsoft.
    By the way, credeti ca pune monopol ? Ia mai uitativa si la Google, Adobe, ei nu pun monopol ?

    De ce tot timpul romanul cauta alternativa si nu e concentrat mai mult asupra solutiei, in loc sa nu faca nimic altceva decat sa se puna contra ? ... Urasc aceasta tara ...
  • 0 (0 voturi)    
    billy boy (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 19:46)

    jaques [anonim]

    Drept urmare .... mergeti si faceti upgrade la coampe daca vreti sa rulati noua varianta piratata de vista. Si te intrebi de unde face bani omul.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 20:32)

    morena [anonim]

    si daca a venit, si ce daca????...nu ma incalzeste cu absolut nimic ca a venit un mare magnat in tarisoara asta a noastra amarata si furata non-stop de cei ce i-am ales...brava lui ca a fost destept si l-a dus mintea sa faca atata amar de banet!...macar l-au intampinat cu paine si sare, daca tot asa de important pentru PIB-ul tarii este??
    bafta tuturor la facut bani!...vedeavash milionari ca el:))
  • 0 (0 voturi)    
    bun venit Bill Gates ! (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 22:13)

    ROV [anonim]

    cu respect .
  • 0 (0 voturi)    
    hahahahahaha (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 22:44)

    radu_c [anonim]

    A revolutionat lumea IT ? :)))))))))))))))))))) hai sa fim seriosi. Nu neg, nenea Gates are o viziune si in mod cert, nu oricine poate sa faca ce a facut el. Totusi, mi se pare de prost gust tambalaul care se face apropo de shederea lui in Romania. Sunteti patetici, probabil ca asta zice si el: "Pathetic worms". NU, n-a revolutionat lumea IT, NU, Microsoft nu inseamna IT, NU software-u' nu e ceva mistic, de neinteles, pentru genii, etc, cum vad ca multi worshipers zic in necunostinta de cauza. Ma sperie atata "incultura informatica" si nu pot sa nu observ ca mai marii nostrii se comporta exact ca si nenea Iliescu cand maimutza de Mihai Jackson o avut netzarmurita generozitate sa poposeasca in Romania. Nu intelegeti? omu' asta d-aia o facut atatia bani pentru ca sunt destui ignoranti care sa-i cada la picioare cum faceti voi acum, el pur si simplu o avut instinctu sa copieze/speculeze/cumpere concurentza. Lucru de respectat. E un om care s-a cazat la Continental, foarte probabil ca o sa faca pipi in toaleta romaneasca, o sa-i zica lu' Melinda la telefon: "Fa, astia m-or primit ca pe Mesia, ce drec, astia nu-s oameni sau ce? parca ar fi ca si ultimu' portar din Redmond....". Cam asta ii, sunteti niste ignoranti.... Si sunteti in mod inutil ignoranti, pentru ca pe tzatza Floare si baciu' Vasile ii doare in cot, ei au lucruri mult mai importante de facut in shura (pe buna dreptate), decat sa le pese ca Bill o venit in Romania. Got it? Am zis in scop educativ ce am zis....
  • 0 (0 voturi)    
    Bani (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 23:12)

    B [anonim]

    Pentru Rom cel mai important este sa faca bani si sa progreseze. Ideologia legata de monopol vs libertate conteaza mai putin cand ai pantolonii un pic rupti in fund. Mai bine ii lasam pe IT-istii din vest sa se preocupe de probleme dintr-astea. Marea majoritate a firmelor mari de pe afara folosesc Windows intr-o forma sau alta si capitalul cel mare acolo este. As zice ca monopol sau nu, bani sa iasa pentru tine, familie si Rom.
  • 0 (0 voturi)    
    Gates - satana pe pamant (Miercuri, 31 ianuarie 2007, 23:16)

    Monahu' [anonim]

    Ce cauta asta in tara noastra, e satana pe pamant. Vai noua ca n-ea subjughat prin internetul lui. Ne-a legat ntre noi de maine si de pcioare....ca pe sclavi. Slava tie, Tata ceresc, sa ne scapi de asta care sta pe banii evreilor...ca banu' e ochiul dracului si cine are asa multi e omul satanei...Jos cu Gats si cu subjugarea popoarelor si a natiunilor...Sa luptam neinfricat pentru librtatea noastra. Sa ne adunam sa luptam impotriva RAULUI. Aleluia, fratilor. La lupta, frati de sange si de gand!
  • 0 (0 voturi)    
    gringo : go home ! (Joi, 1 februarie 2007, 0:14)

    leecher [anonim]

    Ce faci Bilica tata ? Ai venit sa faci bani in Romania ? Cred ca te-ai tampit complet daca tu crezi ca suntem atat de cazuti in cap sa dam sute de parai pe cacaturile tale de softuri. Win Vista si Oficce 2007 sunt de mult in calc a sute de mii de useri care nu s-au sinchisit sa dea o para chioara pe ele. Du-te si vinde - le la idiotii tai din State. Aici doar 1 % din userii privati catadicsesc sa arunce ceva pe soft.
  • 0 (0 voturi)    
    Reflectii despre unele comentarii (Joi, 1 februarie 2007, 8:43)

    Eclesiastul [anonim]

    Doamne, cata prostie bantuie pe langa noi!
  • 0 (0 voturi)    
    leecher taci (Joi, 1 februarie 2007, 22:04)

    Marius [anonim]

    leecher, esti tembel? Windows Vista s-a lansat oficial alaltaiei. Daca tu il aveai e fiindca l-ai luat fara licenta. Shut up.