Inaintea jocului de la Timisoara, oficialii Craiovei au sugerat ca Poli va face un meci "strategic" cu Ceahlaul. Banatenii si-au demonstrat onoarea si asteapta scuzele Craiovei.

Poli-Ceahlaul 2-0 nu a fost un meci simplu - banatenii au avut 1-0, au ratat o sumedenie de ocazii, dar s-au trezit ca intra in ultimele 20 de minute cu doi jucatori eliminati...

Poli Timisoara - Ceahlaul 2-0

Banatenii deschid scorul in minutul 7: Cinu inscrie din 10 metri, impingind in plasa o minge respinsa de portarul Multescu.

Nemtenii, obligati si de situatia din clasament, au o atitudine ofensiva si sunt aproape de egalare in minutul 11, cind bara il salveaza pe portarul lui Poli, Pantilimon.

In debutul partii secunde, Poli declanseaza un adevarat iures ofenisv la poarta Ceahlaului: 10 minute "de foc" pe care nemtenii le traverseaza fara sa primeasca vreun gol.

Mai mult, in minutul 58 Ceahlaul are o sansa buna de egalare - Mircea Ilie reia cu capul de la mica distanta de poarta, insa pozitia nu i-a permis sa trimita precis!

Timisorenii joaca ultimele 20 de minute cu doi oameni mai putin pe teren! Au fost eliminati Plesan si Sorin Radoi.

Contraatac rapid al timisorenilor in minutul 83: Multescu il faulteaza pe Torje - penalty si eliminare pentru portarul nemtenilor! Karamian transforma: 2-0 pentru Poli!

Pandurii - Farul Constanta 1-0

O prima repriza in care ambele echipe au avut sansa deschiderii scorului. Constantenii cauta sa profite de starea suplimentara de oboseala a gorjenilor (elevii lui Neagoe au jucat joi in Cupa, la Timisoara).

Pandurii sunt aproape de gol in minutul 58 - Vintilescu este singur la 10 metri de poarta, dar lovitura de cap este superficiala.

In minutul 68, Farul rateaza un penalty - Apostol trimite slab, iar portarul Guso prinde fara probleme. In minutul 83, arbitrul A. Tudor acorda o alta lovitura de la 11 metri, insa la cealalta poarta: Iordache este mai inspirat si aduce victoria Pandurilor.

Infringerea coboara Farul pe locul 14, primul peste linia retrogradarii!

UTA - Otelul Galati 1-1

Un joc foarte deschis - UTA a atacat din toate pozitiile pentru o victorie care sa ii ridice deasupra zonei tulburi a clasamentului. Prima parte a apartinut echipei aradene (baietii lui Lacatus au ratat 4,5 ocazii mari).

Profilul jocului s-a schimbat la reluare - Otelul a devenit extrem de periculoasa pe contraatac si a irosit citeva sanse de a da lovitura la Arad.

Intr-un moment in care galatenii dominau tactic, UTA reuseste sa deschida scorul - Edson a transformat o lovitura libera de la 20 de metri ('70)!

Egalarea se restabileste dupa numai 5 minute, dupa un autogol: Danalache deviaza neinspirat o minge centrata de Semeghin si arunca mingea in propria poarta: 1-1.