Goluri: Bilasco 82 - Cristocea 20, Vali Badea (11m) 33

Steaua obtine toate punctele in deplasarea considerata "cea mai complicata". Cristocea a deschis scorul (20) si tot el a simulat perfect pentru a obtine un penalty din partea arbitrului A. Tudor (a transformat Badea 33).

Unirea Urziceni a dominat primul si ultimul sfert de ceas - Bilasco a redus diferenta (82), iar in al doilea minut de prelungire a trimis in bara!

"Arbitrul Tudor nu mai stia ce sa faca - era speriat ca vom egala si fluiera peste tot fault pentru Steaua..." - Dan Petrescu, antrenor Urziceni.

"Am avut si putina sansa, nu mai conteaza - am luat punctele. Inca nu suntem pe locul doi, speram sa se intimple marti, cind CFR merge pe Dinamo. Iar Dinamo are un blazon de aparat, nu poate juca cu rezervele..." -Goian, fundas Steaua.

Repriza I

Unirea Urziceni are un inceput energic si trimite balonul in bara (minutul 7). Replica a Stelei pe contraatac - Vali Badea nimereste bara laterala (minutul 12).

Steaua deschide scorul in minutul 20: Cristocea initiaza un contraatac, scapa usor de ultimul fundas si ramine singur cu portarul Unirii: 1-0 pentru Steaua.

Reusita mijlocasului ofensiv stelist a "taiat" elanul ialomitenilor - din ce in ce mai multe dificultati pentru baietii lui Petrescu sa depaseasca linia de mijloc a lui Olaroiu.

Penalty controversat in minutul 33: Cristocea cade fara a fi atins de portarul Unirii - transforma Vali Badea, 2-0 pentru Steaua! Dupa executia lui Badea, antrenorul Dan Petrescu il chestioneaza pe arbitrul Alexandru Tudor asupra motivelor care l-au facut sa indice fault la caderea lui Cristocea?

Pina in finalul reprizei nu se mai joaca aproape nimic.

Repriza II

Cu doua goluri avantaj, Steaua mai are o bara (transverala) prin Croitoru (minutul 47). Ocazie mare Vali Badea (61) - sut din intoarcere, fara preluare, scos greu de Grigore.

Olaroiu il schimba pe Cristocea si il arunca in joc pe Ochirosii (66).

Rabufnire de orgoliu a ialomitenilor: Jovanovici - torpila de la 30 de metri, deturnata de Cernea (68), si Mara - blocat in momentul sutului (69), au avut cele mai mari situatii ale perioadei.

Unirea reduce din diferenta (82) prin Bilasco - reluare splendida din careu, dupa o centrare sosita din flancul drept. In al doilea minut de prelungire, acelasi Bilasco trimite in bara!