Sambata, 19 mai, incepand cu ora 14.00

HotNews.ro a transmis LIVE o dezbatere maraton on-line despre referendum

de     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 ianuarie 2005, 0:00

Macovei, in studioul HotNews
Foto: DGP / HotNews.ro

Sambata, 19 mai, HotNews.ro v-a invitat sa urmariti LIVE o dezbatere online - maraton, in care protagonistii scenei politice au comentat impreuna cu cititorii HotNews.ro, rezultatele referendumului si perspectivele Romaniei de dupa vot. Este pentru prima oara cand intr-o transmisie televizata LIVE pe internet au participat personalitati de prim rang ale scenei politice.

Intre orele 14.00 si 21.00, moderatorul Ioana Avadani i-a avut ca invitati in studio sau prin telefon pe Monica Macovei, Peter Eckstein Kovacs, Theodor Stolojan, Cezar Preda, Cristian Pirvulescu, Alexandru Lazescu, Cristian Ghinea. Primul invitat in studio a fost Cristian Diaconescu, vicepresedintele PSD.
Daca ati ratat transmisia in direct, puteti viziona inregistrarile pe HotNews.ro, incepand de duminica, ora 16.00.
Intrebari pentru Theodor Stolojan (transmisia intre 16.00-16.40) Vezi inregistrarea video
Intrebari pentru Monica Macovei (transmisia intre 18.00-18.40) Vezi inregistrarea video
Intrebari pentru Peter Eckstein Kovacs (UDMR, presedinte al comisiei juridice din Senat)- (transmisia intre 18.00-18.40)
href="http://www.hotnews.ro/articol_73214-Arhiva-video-Monica-Macovei-in-direct-cu-cititorii-HotNews-ro-moderator-Ioana-Avadani-19-05-2007.htm" TARGET="_blank">Vezi inregistrarea video
Intrebari pentru Cristian Diaconescu (vicepresedinte PSD) - (transmisia intre 14.00-14.40) Vezi inregistrarea video
Observatii, sugestii, Intrebari pentru moderatori (Ioana Avadani si Cristian Ghinea)
TARGET="_blank">Vezi inregistrarea video (I)

Vezi inregistrarea video (III)
Vezi inregistrarea video(II)
Vezi inregistrarea video - Cristian Parvulescu despre halul in care a fost organizat Referendumul


Pe langa discutiile din studio, reporterii HotNews.ro, plasati in punctele fierbinti ale zilei de sambata, au transmis cele mai importante stiri despre referendum.



















84 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    invitati (Vineri, 18 mai 2007, 22:57)

    radu [anonim]

    Cum se face ca in afara lui Diaconescu, majoritatea invitatilor sunt dintre cei apropiati presedintelui Basescu? De ce nu invitati si persoane din PNL, PRM?
  • 0 (0 voturi)    
    Contravaloarea referendumului (Sâmbătă, 19 mai 2007, 0:46)

    simion dumitru [anonim]

    in cazul in care in urma numararii voturilor, domnul Traian Basescu intruneste toate conditiile pentru a reveni la Cotroceni, tot bietul elector va suporta cheltuielile inutile de altfel ale acestui referendum?
    De ce nu le-ar suporta cei 322 de parlamentari inconstienti si anti Romania si UE? Pentru ca 99 la suta dintre ei si-au facut averile prin trafic de influenta, furt, inselaciune, santaj si alte magarii.
    Sa facem un calcul simplu 18 000 000 euro : 322 = 55 900 euro.
    Eu cred ca trebuie pusi la plata si acesti bani sa nu-i plateasca contribuabilul de rand.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce parere aveti despre faptul ca presedintele Traian Basescu a intrat in Cartea Recordurilor ca fiind presedintele care a raspuns cel mai rapid unei solicitari venite din partea unui cetatean? (Sâmbătă, 19 mai 2007, 2:14)

    Doru [anonim]

    Presedintele Traian Basescu a intrat in Cartea Recordurilor ca fiind presedintele care a raspuns cel mai rapid unei solicitari venite din partea unui cetatean, se anunta pe site-ul World Records Academy.

    Potrivit sursei citate, presedintele Basescu a raspuns in mai putin de doua ore, pe 18 aprilie, unei solicitari pentru acordarea medaliei "Steaua Romaniei" profesorului Liviu Librescu, ucis in masacrul de la Universitatea Virginia Tech.

    Doua zile mai tarziu de la aceasta decizie, un emisar al presedintelui Basescu a prezentat vaduvei profesorului Librescu medalia "Steaua Romaniei", ca recunoastere a curajului sau si a contributiei sale la dezvoltarea Stiintei.

    Potrivit World Records Academy, certificatul prin care se atesta acest record va ajunge in cateva zile la presedintele Basescu, iar acesta va fi inscris in Cartea Recordurilor editia 2008.

    "Cel mai important element al acestei povesti, care ne-a convins ca este un fapt iesit din comun, a fost acela ca un presedinte care stia ca mai sunt cateva ore pana la aflarea deciziei daca va fi sau nu suspendat din functie de catre Parlament, un presedinte care trebuie sa aprobe si sa semneze zeci de documente in ulltimele sale ore ca presedinte, a renuntat la toate - asa cum i-a cerut un cetatean simplu, studenta in varsta de 23 de ani - si a facut ceea ce un presedinte trebuie sa faca inainte de toate: sa-si serveasca tara", a declarat Tom Howard, directorul sectiunii Recorduri a Academiei de Recorduri Mondiale.

    "Am sperat intotdeauna in schimbarea in mai bine a lumii, iar unii inca mai spera, nu-i asa? Daca tanara generatie inca mai are idealuri, este un lucru incurajator, in special cand cineva, un presedinte de exemplu, ii indeplineste visurile", a adaugat Howard.
  • 0 (0 voturi)    
    pt pct 1 (Sâmbătă, 19 mai 2007, 9:01)

    Alois [anonim]

    Sa se duca la Antena3, Relitatea, Tv1, si restul televiziunilor "libere" reprezentatii pnl, psd, prm, pc ...
  • 0 (0 voturi)    
    UNDE??? (Sâmbătă, 19 mai 2007, 10:28)

    bb [anonim]

    unde se transmite live? la ce TV? HotnewsTV? ca sa stiu...
  • 0 (0 voturi)    
    sectiile de votare (Sâmbătă, 19 mai 2007, 12:45)

    Traian Baicu [anonim]

    Din cine sunt compuse comisiile din sectiile de votare din tara? Din reprezentantii partidelor parlamentare, ale ONG-urilor sau ale ambelor?
  • 0 (0 voturi)    
    ingradirea dreptului de vot (Sâmbătă, 19 mai 2007, 13:57)

    Anna [anonim]

    Cum ramane cu ingradirea dreptului de vot pt. comunitatea adventista si cea mozaica? Restul cultelor nu prevad chestiuni stricte pt. practicantii lor religiosi, asa ca de ce nu s-a prelungit cu 2 ore perioada de votare in acelasi mod cum pt. votarea constitutiei UE, in care nici nu se stia daca vom intra, perioada de votare a fost de 2 zile ?!! Prea multe restrictii la acest referendum , facut fara sanse egale pt. actorii politici. ONG-urile, societatea civila, cetatenii au in vedere actionarea in justitie a celor responsabili cu organizarea referendumului? Daca da, vom asista la finalizarea anchetelor sau iar vom plati procese la CEDO sau alte organisme internationale???
  • 0 (0 voturi)    
    intrebari nevinovate... (Sâmbătă, 19 mai 2007, 14:14)

    monica L [anonim]

    Dna. Parlamentar Nicolai Norica are voie sa-si trimita nepoata la sectia de votare sa-si exercite dreptul de vot prin interpusi? Dar dl. Parlamentar Tanasescu (terminatorul Mogosoaiei) are voie sa voteze de doua ori la referendum? ... Au procedat asa in casa Poporului si nu au fost sanctionati... asta inseamna ca este permis... atunci intrebare de final: eu am aceleasi libertati?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari pentru transmisie (Sâmbătă, 19 mai 2007, 15:13)

    Andra Miron [anonim]

    Felicitari, este prima transmisie de acest fel pe care am intalnit-o pe un site romanesc si mai ales pe o asemenea tema, intr-un asemenea moment! Sper sa existe mai des asemenea ocazii.
  • 0 (0 voturi)    
    link ... (Sâmbătă, 19 mai 2007, 15:57)

    mumu [anonim]

    poate sunt eu chior, dar UNDE CARE E LINKUL pentru transmisia live?
  • 0 (0 voturi)    
    referendum (Sâmbătă, 19 mai 2007, 16:00)

    Sergiu Petrovici [anonim]

    Milioane de romani n-au strictul necesar pentru un trai decent. In lipsa de ocupatie o haita de mafioti rascolesc sufletele oamenilor si pierd enorme cantitati de timp si de bani pentru demiterea presedintelui ales o data. Cred ca trebuiesc luate masuri si sa plateasca autorii acestui jaf si a atator lipsuri pe care le capata romanii, batrani, copii. Si asta pentru distractia unor tampiti care se plictiseau.
  • 0 (0 voturi)    
    Link transmisie live (Sâmbătă, 19 mai 2007, 16:29)

    TS [anonim]

    http://www.hotnews.ro/live1.php
  • 0 (0 voturi)    
    Raspundere (Sâmbătă, 19 mai 2007, 17:05)

    Edi [anonim]

    Interesant ar fi fost ca pe buletinul de vot, la acest referendum, sa existe si intrebarea urmatoare: Daca sunteti sau nu de acord cu demiterea celor 322 de parlamentari in cazul in care dl.Basescu revine in functie.

    Pe de alta parte, ca majoritatea romanilor de bun simt, consider inutila cheltuiala facuta cu ocazia referendumului ca si referendumul in sine si, ca atare, sumele cheltuite trebuiesc suportate de catre cei 322 de parlamentari in frunte cu mascariciul de Geoana, iar suma ce le revine fiecaruia dintre ei e derizorie chiar daca ar fi si 100 000 de euro. Si daca ar fi onesti si s-ar respecta pe sine, nu mai vorbesc de popor, ar trebui sa-si dea demisia in bloc. La ora cand scriu aceste randuri referendumul este inca in desfasurare, dar rezultataul il stim cu totii dinainte, pentru ca poporul l-a ales si nu cei 322 de parlamentari.... Mofturi parlamentare pe banii cetatenilor...
    Ii sugerez domnului Presedinte Traian Basescu sa initieze un referendum pentru demiterea celor 322 de parlamentari, conrolul averilor acestora...etc.
    Prin urmare cei 322 de parlamentari sa-si asume raspunderea si pentru cheltuielile inutile efectuate cu organizarea si desfasurarea referendumului si sa le plateasca.
    Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 19 mai 2007, 17:39)

    Gergiana Matache [anonim]

    Felicitari hotNews pt ce ati facut in aceasta zi!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine ca vedeti de treaba (Sâmbătă, 19 mai 2007, 18:07)

    Sorin [anonim]

    Stati aici si dati mesaje de o parte sau alta ca disperatii. Credeti ca daca trece sau pica Basescu o duceti voi mai bine. Vine Basescu sau cel din locul lui si va pune cate un Mercedes la scara blocului si va da si cate o casa? Oricine e acolo la putere isi vede interesul si voi va agitati pe aici cu unii sau cu altii...
  • 0 (0 voturi)    
    technical issue (Sâmbătă, 19 mai 2007, 18:11)

    vasy [anonim]

    daca as si putea sa aud sau sa vad ce bine ar fi
  • 0 (0 voturi)    
    technical issue 2 (Sâmbătă, 19 mai 2007, 18:18)

    Razvan Droscaru [anonim]

    de-acord cu vasy!
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Sorin, nr. 16 (Sâmbătă, 19 mai 2007, 18:32)

    C.A. [anonim]

    Nu astept sa-mi dea Basescu Mercedes. Probabil spre surprinderea ta, care consideri ca Mercedesul e suprema realizare in viata, nici macar nu imi doresc un Mercedes, sau vreo alta masina de acelasi calibru.
    Aici nu este vorba de masini care apar in fata casei ca prin minune, si nici de alte castiguri nemeritate. Este vorba de faptul ca drepturi si libertati pe care romanii le-au castigat greu, sunt, din nou, in pericol de a fi furate. Pentru interesele personale ale unor grupuri restranse, care in nici un caz nu reprezinta poporul roman.
    Nu ma intelege gresit, nici macar nu sunt fan al lui Basescu... Pur si simplu m-am saturat de mafia pesedista.
  • 0 (0 voturi)    
    Buton/link LIVE (Sâmbătă, 19 mai 2007, 18:37)

    horatiu [anonim]

    Interesanta initiativa. Trebuie sa spun insa ca din punct de vedere al design-ului site-ului e destul de neinspirat. Ar trebui pus un buton ceva pe care sa scrie LIVE. E doar o imagine Hotnews Live care se deschide intr-un pop-up
    Eh... poate webmasterul e dus la vot :-)
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei care nu au sunet sau au calitate proasta (Sâmbătă, 19 mai 2007, 18:42)

    nobody [anonim]

    probabil ca nu aveti banda destul de puternica sau nu aveti peering.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de mama noastra! (Sâmbătă, 19 mai 2007, 18:50)

    gogu [anonim]

    Era zilele trecue un destept pe aici numit englezu csi un sondaj tampit care spunea ca participarea la vot va fi de peste 70% si ca Base ia 80% din voturi. Acu ce mai spune ca participarea la vot e mai mica decta in 2004 si Base o sa ia sigur mai putine voturi decat la investitura ab mai mult are sanse , mici dar are chiar sa fie demis. Si ca sa-i raspund la un mesaj de acu cateva zile aprpopos de cand 2 iti zic ca esti beat du-te acasa asa pot sa-i spun ca mereu prostia e constanta si trece usor de 70%.
    Asa ca luati-va sondajele bagati-le in kurulet si papati-le cu pofta si apoi sa dati Vantu-ri cu ele cu toti baietii destepti care s-au mobilizat zilele astea pe neturi disperati ca tatucul oligarh nu o sa le mai poata da licitatii trucate sa pape si ei o bordura sau un tronson de drum. Nu v-ar fi rusine de pramatii cata ipocrizie...
  • 0 (0 voturi)    
    technical issues reloaded (Sâmbătă, 19 mai 2007, 18:58)

    C.A. [anonim]

    Ok, nu am sunet, nu am imagine, am incercat cu 3 browsere diferite, si nu se pune problema de banda prea ingusta. Fiindca pana acum nu mi s-a intamplat sa nu pot urmari o transmisie live... Sugestii?
  • 0 (0 voturi)    
    puneti inregistrarile pe site (Sâmbătă, 19 mai 2007, 19:10)

    resp [anonim]

    Felicitari Hotnews pentru aceste dezbateri in direct. Extrem de interesante. E adevarat ca s-ar fi putut face o configuratie mai conviviala a sitului, cu un buton clar "live". Sugerez sa puneti inregistrarile pe internet, disponibile pt consultare video, veti fi surprinsi ce vizitate vor fi. Eu nu am putut de pilda sa prind interventia Dlui Diaconescu si as vrea sa o vad (nu sint fan PSD, dimpotriva).
    Inca o data felicitari!

    N.R. Multumim pentru aprecieri sin pt observatii. Inregistrarile vor fi pe site in aceasta noapte.
  • 0 (0 voturi)    
    din Bruxelles (Sâmbătă, 19 mai 2007, 20:19)

    ingrid [anonim]

    Inca o data, ne-am aratat setea de libertate si de democratie. Am aratat lumii ca ne dorim sa fim o natiune de elita, unde claritatea discursului democratic, convingerile politice si sociale anti-coruptie sunt crezuri puternice ale unei natiuni napastuite dar mandre! Va rugam sa vegheati la pastrarea acestei democratii atat de fragede, atat de dorite si de cautate de romanii aflati pe toate continentele acestei planete.
  • 0 (0 voturi)    
    Am votat NU! (Sâmbătă, 19 mai 2007, 20:26)

    Carmen Stoicescu K?pe [anonim]

    Pacat ca prezenta in Romania lasa de dorit. Am fost la 200 Km distanta, la Bonn ca sa votez. Si nu am fost singura. Prezenta la vot a fost foarte buna aici. Si am fost mandra ca atatea persoane si-au petrecut ore bune pe drum, doar pentru acest exercitiu civic. VIVAT ROMANIA!
  • 0 (0 voturi)    
    referendum (Sâmbătă, 19 mai 2007, 20:35)

    TEO [anonim]

    Si cu, si fara acest referendum, in Romania nu se va schimba ceva. Cel mult guvernul, cu alti hoti. Multumesc tuturor guvernelor care s-au perindat dupa '89, pentru politica sociala dusa, care m-a determinat sa plec din tara cu toata familia, si ma tine in continuare departe de minariile crase ale clasei politice si pentru care platesc talpetii (sau palmasii, dupa caz). Oricum, mai este de platit alta factura (facatura!). Citiva, destui de putini, se distreaza copios pe banii celor multi (... dar multi Maria Ta). Cum se va numii imnul? ASTEPTA-TE ROMANE!
  • 0 (0 voturi)    
    din Cairo (Sâmbătă, 19 mai 2007, 20:41)

    Octavian [anonim]

    Si in continuarea mesajului din Bruxelles, prin prezenta la vot am aratat ca nu ne prea pasa de soarta noastra si ne-o meritam cu prisosinta. Trist, dar adevarat. Nu ma bucura foarte tare faptul ca 70-80% din 40-50% de votantii care ar fi trebuit sa se prezinte la urne au votat NU. Pe cand niste procente de prezenta ca in Franta? Nu ar trebui sa ne fie rusine ca oameni la mii de kilometri distanta au facut eforturi uneori uriase pentru a vota, pe cand jumatate din romani au stat acasa si s-au scarpinat in cap?!?
  • 0 (0 voturi)    
    REFERENDUM (Sâmbătă, 19 mai 2007, 20:43)

    BASESCU.WEBLOG.RO [anonim]

    "SUNTETI DE ACORD CU DIZOLVAREA PARLAMENTULUI?"
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii din tara (Sâmbătă, 19 mai 2007, 21:17)

    maria 73 [anonim]

    Romanii din tara au muncit pana la ora 18 sau 20. Romanii au fost obligati sa voteze intre-o zi lucratoare. Ziua de vot a inceput la 8 dimineata, nu la 7 sa apuce a voteze si ala de munceste de la 8 dim. !!! A fost o jale!!! Vanzatoarea din fata blocului meu se plangea ca nu poate vota, ca spera ca o sa poata vota pana la 22, dar...

    PAS(h)OL NA TURBINCA 322
  • 0 (0 voturi)    
    furt calificat? (Sâmbătă, 19 mai 2007, 21:33)

    George [anonim]

    Ce parere aveti de faptul ca Basescu a confiscat un telefon de la un reporter? Considerati ca e normal sau ca intra sub incidenta legii ?
  • 0 (0 voturi)    
    catre george (Sâmbătă, 19 mai 2007, 21:38)

    shar pei [anonim]

    este furt.
    daca ai un cod penal citeste la furt.
    e furt indiferent de scuze si alte argumente
    daca presedintele fura....cum mai pot sustinatorii lui sa se planga de altii ca fura?
    care e diferenta dintre prostanac, felix si base?
  • 0 (0 voturi)    
    Art. 209 (Sâmbătă, 19 mai 2007, 21:41)

    shar pei [anonim]

    FURT CALIFICAT
    savarsit in loc public
  • 0 (0 voturi)    
    Unde se gasesc inregistrarile? (Sâmbătă, 19 mai 2007, 21:47)

    radu [anonim]

    De unde pot fi descarcate/vazute inregistrarile emisiunilor de azi?
  • 0 (0 voturi)    
    bv.domnule basescu! (Sâmbătă, 19 mai 2007, 21:51)

    geo_constanta [anonim]

    bv .domnule basescu! ati reusit sa demonstrati ca meritati sa ne fiti din nou presedinte.in ciuda tuturor criticilor de la psd care nu recunosc infrangerea psd a fost tradat in fieful de la constanta tara lui mazare unde in campania electorala au mituit alegatorii cu mici si bere.pe tv neptun,evident tot a lui mazare o doamna relata ca la vot au fost barbugii ,betivi ,si inculti.o contrazic romanii care au primit mici si bere aceaia nu au votat.electoratul nu mai poate fi pacalit ca in anii 90"
  • 0 (0 voturi)    
    INTREBARE PENTRU HOTNEWS (Duminică, 20 mai 2007, 12:03)

    va rog, [anonim]

    unde sunt link-urile cu inregistrarile?
  • 0 (0 voturi)    
    M.Macovei (Duminică, 20 mai 2007, 13:14)

    Petrescu [anonim]

    Va doresc sa fi-ti numita in functe,si sa face-ti ce trebuie facut pentru binele Romaniei.Sa incepeti prin a anula toate deciziile acestui procuror numit de cumunistul vadim tudor(prin intermediul lui vacaroiu).E vorba de chiureanu.Trebuie spus ca daca nu existau in parlament in acesti doi stilpi ai comunismului din Romania,vadim si vacaroiu,nu se ajungea la aceasta situatie (referendum).Vadim lupta din rasputeri sa acrediteze pe plan international, ideia ca romanii sunt adeptii unui sistem comunist corupt.Sa-i fie rusine nemernicului.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Doru de la nr.3 (Duminică, 20 mai 2007, 13:40)

    Gill [anonim]

    M-am bucurat foarte tare cand am vazut ca Presedintele Traian Basescu a intrat in Cartea Recordurilor ca fiind presedintele care a raspuns cel mai rapid unei solicitari venite din partea unui cetatean. M-am bucurat si mi-am imaginat ce a simtit presedintele pentru acest erou, mi-am imaginat ce a simtiti deoarece eu am fost cutremurata cand am auzit cum a murit acel OM. Aceasta m-a facut sa cred ca este un Om care simte ca mine si ca multi altii dintre noi, si mi-a intarit convingerea ca el este un bun presedinte pentru noi...
  • 0 (0 voturi)    
    unde sunt inregistrarile (Duminică, 20 mai 2007, 17:16)

    Alina [anonim]

    ok.. unde sunt?
  • 0 (0 voturi)    
    depinde cine comanda (Miercuri, 23 mai 2007, 12:48)

    dionis [anonim]

    Orienterea hot news este clara, inca inainte de a deschide ghicesti ce vei citi. Traiasca dl. Basescu, toata stima d-nei Macovei, laudat fie numele d-nei Udrea, mult succes d-lui Boc etc. Geoana este un prostanac, Iliestcu = KGB etc. Acest lucru nu il consider insa condamnabil. Cine plateste comanda, iar daca esti platit trebuie sa executi. Nu? Dar ... chiar, cine plateste?