Oltchim a remizat in mansa secunda a finalei cu Byasen Trondheim, 29-29, dar si-a adjudecat trofeul dupa victoria din deplasare, de acum o saptamana, 30-24. In acest sezon, echipa din Valcea a castigat campionatul intern si Cupa Romaniei si va participa in sezonul viitor in cea mai importanta competitie europeana: Liga Campionilor.

Partida retur dintre Oltchim si formatia norvegiana a inceput cu 25 de minute intarziere din cauza unei pene electrice care a cufundat sala in intuneric. In tribuna oficiala s-au aflat presedintele Traian Basescu, insotit de consilierul prezidential Mariana Bitang si presedintele F.R. Handbal, Cristian Gatu.

Dupa un inceput echilibrat, prima repriza a apartinut romancelor care si-au asigurat trofeul inca de la pauza, cand conduceau cu 16-9. In partea secunda, echipa antrenata de Gheorghe Tadici care ocupa si functia de selectioner al nationalei, a redus motoarele, fiind egalata prima oara la 23, in minutul 50.

Norvegiencele au condus pe final la un gol diferenta (27-26 si 29-28) dar in ultima faza a jocului Ramona Maier a transformat o aruncare de la 7 metri, stabilind rezultatul final: 29-29.

In tribunele salii din Valcea au fost 2.500 de spectatori care umplusera sala cu trei ore inaintea startului partidei pentru a sarbatori primul trofeu al "nationalei" de la Oltchim, asa cum este numita actuala generatie de jucatoare adunata la Ramnicu Valcea, 13 jucatoare facand parte din reprezentativa Romaniei.

In urma acestui triumf, Romania va avea 2 reprezentante in sezonul viitor al Cupei Cupelor.

Este al treilea trofeu european care ajunge la Valcea, dupa cupele IHF cucerite in 1984 si 1989. Oltchim devine a doua echipa din Romania care castiga Cupa Cupelor, dupa Stiinta Bacau in 1989.