Cel mai bun sezon al andaluzilor a luat final odata cu castigarea Cupei Spaniei, in finala careia a trecut de Getafe cu 1-0, prin golul marcat de Frederic Kanoute in minutul 10.

Sezonul Sevillei a inceput cu triumful din Supercupa Europei si a continuat cu castigarea pentru a doua oara consecutiv a Cupei UEFA si clasarea pe locul trei in campionat care le va permite participarea in premiera in preliminariile Ligii Campionilor.

Unicul gol al intalnirii de pe stadionul Santiago Bernabeu din Madrid a venit in urma unei actiuni individuale a lui Kanoute care a marcat dupa o eroare imensa a unui fundas advers care l-a lasat singur cu portarul lui Getafe, la 16 metri. In finalul partidei, atacantul din Mali a fost eliminat dupa proteste in urma unui fault asupra sa.

Cosmin Contra a fost titular la Getafe, fiind inlocuit in minutul 83. Romanul a primit un cartonas galben in minutul 23 pentru un fault. Desi a pierdut finala, Getafe va participa in Cupa UEFA, deoarece Sevilla va lua startul in prima competitie europeana, Liga Campionilor.

FC Sevilla castiga trofeul pentru a patra oara, dar ultimul lor succes in Cupa data din 1948.

Kanoute inscrie unicul gol al finalei: Sevilla - Getafe 1/0