UPDATE Luni, ora 20.00: Rezultate oficiale partiale la alegerile locale: Avansul politic al PSD la consiliile judetene scade - 37,55%/ Locul secund e al PNL cu 32,15%

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 6 iunie 2016, 10:05 Actualitate | Alegeri locale 2016

Alegeri locale
Foto: Hotnews
 documente
Potrivit rezultatelor furnizate de BEC la ora 20.00, votul politic pentru consiliile judetene arata astfel - PSD: 37,55%; PNL: 32,15%; ALDE: 5,98%; UDMR: 5,84%; PMP: 4,13%. Cifrele au fost furnizate dupa centralizarea datelor din 15.823 de sectii de votare, adica 91,12% din totatul de 17.364.

Potrivit rezultatelor furnizate de BEC la ora 20.00, votul politic pentru consiliile judetene arata astfel:

PSD: 37,55%
PNL: 32,15%
ALDE: 5,98%
UDMR: 5,84%
PMP: 4,13%


Cifrele furnizate sunt agregate dupa centralizarea datelor din 15.823 de sectii de votare, adica 91,12% din totatul de 17.364.

Prezenta la vot pentru consiliile judetene - 50,61%.

La alegerile pentru primari, dupa numararea voturilor din 94,63% din circumscriptii, PSD a obtinut 37,47%, PNL 32,98%, ALDE 5,56%, candidat independent 5,05%, UDMR 4,61%, PMP, 3,24%.

La consiliile locale, rezultatele sunt urmatoarele: PSD 35,84%, PNL 31,06%, ALDE 6,33%, UDMR 5,80%, PMP 3,89% (Sunt incluse si sectoarele municipiului Bucuresti).

Prezenta la vot pentru primari si consiliile locale - 51,52%.

Dupa numararea voturilor din 62,53% din sectiile de votare din Capitala, situatia la Consiliul General al municipiului Bucuresti este urmatoarea: Alianta electorala PSD+UNPR 40,94%, Uniunea Salvati Bucurestiul 24,45%, PNL 13,30%, PMP 6,87%, ALDE 6,35%.

In cadrul scrutinului pentru primarul general al Capitalei, dupa numararea buletinelor din 62,53% din sectii, Gabriela Vranceanu Firea are 43,53% din voturi, Nicusor Dan 29,76%, Catalin Predoiu 11,32%, Robert Turcescu 6,31% si Daniel Barbu 2,96%.

Prezenta la vot pentru alegerile din Capitala - 32,15%.

Cum aratau rezultatele partiale raportate de BEC la ora 17.00

documente
Potrivit rezultatelor furnizate de BEC la ora 17.00, votul politic pentru consiliile judetene arata astfel - PSD: 37,52%; PNL: 32,16%; ALDE: 5,94%; UDMR: 5,80%; PMP: 4,13%.

Cifrele furnizate sunt agregate dupa centralizarea datelor din 14.195 de sectii de votare, adica 81,74% din totatul de 17.364.

La alegerile pentru primari, dupa numararea voturilor din 87,47% din circumscriptii, PSD a obtinut 39,17%, PNL 32,94%, ALDE, 5,47%, candidat independent 5,18%, UDMR 4,35%, PMP, 3,21%.

La consiliile locale, rezultatele sunt urmatoarele: PSD 37,39%, PNL 31,29%, ALDE 6,32%, UDMR 5,54%, PMP 3,85%. (Sunt incluse si sectoarele municipiului Bucuresti).

Dupa numararea voturilor din 40,49% din sectiile de votare din Capitala, situatia la Consiliul General al municipiului Bucuresti este urmatoarea: Alianta electorala PSD+UNPR 41,51%, Uniunea Salvati Bucurestiul 24,27%, PNL 12,87%, PMP 6,92%, ALDE 6,15%.

In cadrul scrutinului pentru primarul general al Capitalei, dupa numararea buletinelor din 40,49% din sectii, Gabriela Vranceanu Firea are 43,96% din voturi, Nicusor Dan 29,15%, Catalin Predoiu 10,93%, Robert Turcescu 6,40% si Daniel Barbu 2,94%.

Cum aratau rezultatele partiale raportate de BEC la ora 12.00

documente
(6 Iun 2016) PDF, 11MB
Potrivit rezultatelor furnizate de BEC la ora 12.00, votul politic pentru consiliile judetene arata astfel - PSD: 38,71%, PNL: 32,61%, ALDE: 5,99%, UDMR: 5,05%, PMP: 4,14%.

Cifrele furnizate sunt agregate dupa centralizarea datelor din 1.838 de sectii de votare, adica 57,68% din cele 3.186 de circumscriptii.

La alegerile pentru primari, PSD a obtinut 42,90%, PNL 34,32%, ALDE, 5,46%, UDMR 4,57%, PMP, 3,26%. 

La consiliile locale, dupa numararea voturilor din 57,68% din circumscriptii, rezultatele sunt urmatoarele: PSD 40,48%, PNL 32,01%, ALDE 6,29%, UDMR 5,07%, PMP 3,72%. (Sunt incluse si sectoarele municipiului Bucuresti). 

Dupa numararea voturilor din 14,53% din sectiile de votare din Capitala, situatia la consiliul general al municipiului Bucuresti este urmatoarea: Alianta electorala PSD+UNPR 39,81%, Uniunea Salvati Bucurestiul 24,95%, PNL 13,23%.

In cadrul scrutinului pentru primarul general, dupa numararea buletinelor din 14,53% din sectii, Gabriela Vranceanu Firea are 42,79% din voturi, Nicusor Dan 29,70%, Catalin Predoiu 11,21%, Robert Turcescu 6,60% si Daniel Barbu 3,00%.

Cum aratau rezultatele partiale raportate de BEC la ora 10.00


Rezultatele partiale transmise de BEC la ora 10.00, dupa numararea buletinelor de vot din 1.130 de sectii, reprezentand 35,46% din numarul total de 3.186 de circumscriptii. 

Dupa numararea a 57,32% de voturi, la alegerile pentru primari, PSD a obtinut 44,52%, PNL 34,6%, ALDE, 4,92%, UDMR 4,87%, PMP, 4,03%.

Votul politic pentru consiiliile judetene. Dupa numararea a 31,86% dintre voturi, PSD a castigat 39,15%, PNL 32,79%, ALDE 5,6%, UDMR 5,24%, PMP 4,03%.

La consiliile locale, dupa numararea voturilor din 35,46% din circumscriptii, rezultatele sunt urmatoarele: PSD 42,02%, PNL 32,27%, ALDE 5,84%, UDMR 5,4%, PMP 3,49%. (Sunt incluse si sectoarele municipiului Bucuresti).

Dupa numararea voturilor din 7,58% din sectiile de votare din Capitala, situatia la consiliul general al municipiului Bucuresti este urmatoarea: Alianta electorala PSD-UNPR 40,64%, Uniunea Salvati Bucurestiul 23,91%, PNL 12,97%, PMP 6,83%, ALDE 6,23%.

In cadrul scrutinului pentru primarul general, tot dupa numararea buletinelor tot din 7,58% din sectii, Gabriela Vranceanu Firea are 43,56% din voturi, Nicusor Dan 29,05%, Catalin Predoiu 10,74%, Robert Turcescu 6,36% si Daniel Barbu 2,93%.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
61036 vizualizari
  • +48 (58 voturi)    
    BNR pregateste deja moneda omagiala (Luni, 6 iunie 2016, 10:16)

    IoPaNet [utilizator]

    "Madam Pandele, cu voia lui Dumnezeu primarita, protectoare a coruptiei", cu autostrada suspendata a predecesorului inde-pesede-nt Oprescu pe revers.
    • +9 (19 voturi)    
      votul (Luni, 6 iunie 2016, 13:53)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui IoPaNet

      Problema este ca prezenta foarte slaba sub 20 la suta in Bucuresti nu legitimeaza PSD ! Prin urmare cei care nu s-au prezentat la vot vor trebui sa combata cu toate riscurile problemele in strada ! Ei au ales ! Sa le fie de bine la bu la ne !!
      • +9 (15 voturi)    
        zarurile au fost aruncate (Luni, 6 iunie 2016, 14:43)

        rsbl [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Prezenta scazuta la vot a avut si avantaje si dezantaje. Poate ar fi iesit mai multi alegatori PSD la vot.
        Cine nu a votat ar trebui sa taca pana data viitoare
        • +5 (9 voturi)    
          Nu exista mai multi de atat. (Luni, 6 iunie 2016, 17:39)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

          PSD-ul mobilizeaza tot.
        • +8 (8 voturi)    
          psd-istii sunt (Luni, 6 iunie 2016, 20:11)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

          in general o armata destul de disciplinata si asta ma face sa cred ca cei care au votat-o pe firea sunt cam toti care ar fi putut iesi la vot. eventual or mai fi 5% printre ceilalti.
          rezultatul se datoreaza celor 65-67% care n-au iesit la vot (lehamitea fata de clasa politica in general coroborata cu un sentiment de zadarnicie in ceea ce priveste schimbarea acesteia + nepasatorii).
          • +2 (2 voturi)    
            corect ! (Luni, 6 iunie 2016, 22:15)

            DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui nahir

            corect !
      • +13 (23 voturi)    
        ba da , legitimeaza (Luni, 6 iunie 2016, 16:03)

        NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        daca nu te-ai prezentat, nu prea ai dreptul la opinie despre cine si cat poate fi de legitim sau nu
        capisci, democratule ?

        EU MERG LA VOT tot timpul, merg pt tinerii care au murit in Decembrie 1989, pt ca eu sa pot face acest lucru, ma simt OBLIGAT de catre jertfa lor
        Ma mira cum unii ca voi, cu democratia si libertatea in gura ati stat in casa...si acum indraznesti sa vorbesti despre LEGITIMITATE?
        • -14 (20 voturi)    
          Imi este sila (Luni, 6 iunie 2016, 16:33)

          CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

          cand citest: "EU MERG LA VOT tot timpul, merg pt tinerii care au murit in Decembrie 1989, pt ca eu sa pot face acest lucru, ma simt OBLIGAT de catre jertfa lor"

          In numele crimei ai votat criminalii, asta e inevitabil.

          Mai lasati pozezia pe seama poetilor ca asta e doar gargara patetica.

          Nota: am votat de fiecare data cand am putut, nu vreau sa apar frecangii care stau in casa si comenteaza in fata tembelizorului lui un pahar de bere cu hormoni.
          Sa folosesti insa patetisme din astea e mizerabil.
          • +8 (10 voturi)    
            ??? (Luni, 6 iunie 2016, 17:10)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

            Pai stii tu PRECIS pe CINE a votat??!!
            Care sunt "criminalii" cu care a votat el?
            ?????
          • +3 (7 voturi)    
            nu trebuie sa te supere userul anterior... (Luni, 6 iunie 2016, 17:24)

            Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

            ca ar putea sa se incadreze in lozinca "noi votam, nu gandim".
            P/S: mai conteaza si pe cine loveste cu stampila :)
          • +3 (3 voturi)    
            indiferent de opinia lui (Luni, 6 iunie 2016, 20:13)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui CuriosulSef

            politica, are dreptate.
            sa respiri nu iti este sila? pentru ca asta s-a intamplat in decembrie '89. am inceput sa respiram.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Marţi, 7 iunie 2016, 9:15)

          clam [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

          tinerii au murit pentru ca noi sa avem OPTIUNEA de a merge la vot. sa nu mergi la vot este si asta, in sine, o alegere, pe care fiecare o poate face LIBER, datorita celor care s-au jertfit ca noi sa beneficiem de aceasta libertate. dumneata n-ai inteles nimic. democartie inseamna ca eu daca vreau stau acasa,
          • 0 (0 voturi)    
            Stai acasa, prietene... (Marţi, 7 iunie 2016, 13:54)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui clam

            E dreptul tau.
            Cum tot dreptul tau va fi sa te minunezi filosofic cum, dupa cateva ture de stat acasa, o asa vina la putere unii care nici macar n-o sa te mai invite la vot.
            Si, bineinteles, nu exista nicio legatura intre statul tau acasa si faptul ca diverse jivine ajung la putere.
    • +20 (26 voturi)    
      Multumesc PNL! (Luni, 6 iunie 2016, 13:55)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Tin sa multumesc pe aceasta cale Partidului National Liberal care prin actiunile politice ale liderilor (alegeri intr-un singur tur) a reusit sa predea intreg Bucurestiul hoardei de hoti a lui Iliescu, Nastase, Ponta si Dragnea.
      Pentru asta si alte o mie de motive, sper ca PNL care isi trambita pe toate caile radacinile istorice, sa intre cat mai repede in istorie!...
      • +6 (6 voturi)    
        Asta e o hoarda noua (Luni, 6 iunie 2016, 16:35)

        CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        sunt 'doctoreii' ... Ponta si Dragnea

        Iliescu e pensionat, iar Nastase s-a dedicat hobiurilor dupa ce a aprofundat delicata stiinta a sodomiei.
      • -7 (13 voturi)    
        Pentru cei cu memoria scurta... (Luni, 6 iunie 2016, 16:55)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        ... USB inseamna Uniti Salvam Bucurestiul. A crezut ND vreodata asta? O alta pacaleala pentru bucurestenii nemultumiti.
      • +5 (5 voturi)    
        fii atent ce am descoperit (Luni, 6 iunie 2016, 17:16)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        un link din 2011 cand s-a votat ca alegerile sa fie intr-un singur tur. N-ai sa crezi pe CINE avantaja legea! Intra si te vei CRUCI de ce vei descoperi! Sa nu uitam in mandatul CUI (Presedintie + Guvern) se intampla asta!!

        http://www.cotidianul.ro/primarii-vor-fi-alesi-intr-un-singur-tur-de-scrutin-147688/

        PS: acum cred ca rad boii din PSD cu fundul de Blaga si ai lui...
  • +10 (10 voturi)    
    ceva e neclar. (Luni, 6 iunie 2016, 10:30)

    victor L [utilizator]

    doar 7, 58% numaratoare in Bucuresti?
    • +7 (7 voturi)    
      e prematur (Luni, 6 iunie 2016, 11:35)

      c.radu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pentru a trage o concluzie. În București se numără mai greu, se pare. Mai sunt șanse ca la sectorul 1 să iasă Clotilde Armand.
      • +4 (10 voturi)    
        nu știm dacă/ cât se fură la numărătoare (Luni, 6 iunie 2016, 14:36)

        c.radu [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

        De fapt, nu înțeleg de ce C. Armand a dezarmat atât de ușor, dimineață considerându-se înfrântă, după numărarea a unui număr mic de buletine de vot. Sau înțeleg așa: De fapt, era atât de obosită, încât nu s-a mai întrebat câte buletine au fost numărate. Apoi, ceea ce s-a abținut să spună public este faptul că știe că la numărătoare se fură, de aceea ar fi afirmat că ar fi trebuit să se distanțeze cu cel puțin 5 procente față de candidatul PSD. Era nevoie de mai mulți observatori pentru USB și regret că nu m-am putut înscrie și eu.
        • -3 (9 voturi)    
          Dar de unde stie ca se fura (Luni, 6 iunie 2016, 15:05)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

          Inainte de alegeri s-a anuntat ca, pentru prima oara, procurorii DNA si ofiterii SRI vor fi prin sectiile de votare si prin preajma si ca vor supraveghea atent tot procesul electoral. Adica si numararea voturilor. S-au mobilizat peste o suta de mii de organe, doar tancurile au lipsit de pe strazi. In aceste conditii, poate ne lamuriti cine fura: guvernul Ciolos-Johannis, SRIul, DNAul sau cine, ca doar ei mai au puterea s-o faca. Vreti adica sa spuneti ca insusi statul de drept fura la numararea voturilor?! Nu de alta dar multa lume inclina sa creada asta.
          • +3 (9 voturi)    
            altfel (Luni, 6 iunie 2016, 16:12)

            nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

            intr-o comuna de 5000 locuitori, cu 1000 votanti, aduci 300 flotanti. Si se schimba orice decizie, fara a smenui in sectia de votare.
            Mai si demobilizezi cu lozinci " nu conteaza ce votezi, tot ai lor ies", "partidul [acela] si partidul [acesta] aceeasi mizerie", "n-avem pe cine vota".
            • +1 (3 voturi)    
              Era sa ai dreptate (Luni, 6 iunie 2016, 16:39)

              CuriosulSef [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

              insa:

              " nu conteaza ce votezi, tot ai lor ies" e pentru prostovani. Cu putin efort Bucurestiul incerca ceva nou, cu drept la speranta.

              "partidul [acela] si partidul [acesta] aceeasi mizerie" si nu e asa?
              Mai lasa-ne.
              Asta nu inseamna sa stai acasa, la locale se voteaza niste oameni, primari si liste de consilieri.

              Nu te mai justifica, stim ca nu ai votat, ti-a fost lene, formula unu si alte dude la frigider...
            • +1 (1 vot)    
              N-ai fost la vot (Luni, 6 iunie 2016, 22:27)

              Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

              Altfel ai sti ca duminica, la 11 milioane de voturi n-a fost NICI UN SINGUR VOT MULTIPLU. Pentru ca s-au scanat CI. Asa ca aia trei sute de flotanti voteaza tot o singura data.
          • +1 (1 vot)    
            se fura (Luni, 6 iunie 2016, 18:51)

            toxx [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

            pentru ca, in 156 de sectii de votare, USB a avut reprezentanti si C.Armande era pe primuml loc, iar in 32 nu a avut reprezentanti si PSD a fost pe primul loc. capisci ? concluziile le tragi si singur, un mic indiciu: dragnea e condamnat penal in dosarul ciordelii de la alegeri.
    • +3 (9 voturi)    
      Nu s-au sculat morții lui Dragnea! (Luni, 6 iunie 2016, 13:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cred-că în București au votat majoritatea morții lui Dragnea.Că dacă au votat bucureștenii și a ieșit Firea,ceva nu-i în regulă cu nivelul de inteligență a lor. Oricum,Bucureștiul va continua să se împută din toate punctele de vedere,Civilizație,moralitate corupție.Ce-i împuțit acum,va deveni greu de locuit și nespălat de acum în colo.Oprescu ca medic a fost cel mai nespălat primar general,iar Firea-priviți ce a făcut Pandele din Voluntari.A transformat un paradis într-o cocină cu parfum oriental și catedrală pentru fanatizat proștii.
      • -2 (6 voturi)    
        Putin neclar,chiar ambuscat... (Luni, 6 iunie 2016, 14:23)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Zicea maestrul Eugen Barbu.
        Totul pute in Buc zic "avangardistii strazii ai reactiei johanienene",mai nene.. .
        Pute in Buc?
        E nespalat chirurgul Oprescu.
        Si e de vina Pandele zice "asavreau"..
        Care a distrus un paradis.Neclar ala paradisu".
        Buc.sau Voluntari???
      • +7 (9 voturi)    
        procentul psd-ului e constant (Luni, 6 iunie 2016, 14:42)

        c.radu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Faptul că Firea a luat peste 42% nici nu reprezintă un merit personal, nici nu este mai mult decât a luat PSD în alegerile precedente. Electoratul lui a rămas constant. Pe partea dreaptă (ca să zic așa) electoratul este dinamic și dacă a văzut că PNL s-a stricat, s-a reorientat către un partid nou și credibil. PSD a câștigat PG pentru că alegerile au fost într-un singur tur. Dacă ar fi fost două tururi, foarte probabil ar fi pierdut din nou. Și nu doar la PG, ci și la unele sectoare.
  • +34 (40 voturi)    
    ALDE (Luni, 6 iunie 2016, 10:30)

    stefansb [utilizator]

    Eu nu inteleg de unde ia ALDE 5%. Aia care voteaza dreapta nu pot vota cu liberalii vopsiti ai lui tariceanu, care-s principalii aliati ai PSD. Aia de stanga nu prea pot vota cu ALDE pt ca se dau liberali. Nici cine stie ce popularitate n-au, deci cine ii voteaza?
    • +13 (23 voturi)    
      M-am intrebat si eu... (Luni, 6 iunie 2016, 10:58)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      ...dar sa stii ca am intalnit oameni foarte educati din Romania care voteaza ALDE. Tariceanu prinde(a) la o anumita categorie de persoane care nu suporta invectivele si confruntarile politice.

      Ca ALDE in frunte cu Tariceanu este o mizerie mai mai decat partidul mama nu incape nici o indoiala. Oricum, nici PNL-ul din care vin nu-s cu mult mai breji.
      -------------------------
      Cu totii vin din FSN, deci ce rost are sa discutam. Astia toti sunt pusi pe capatuiala. PSD, PNL, PMP, ALDE, UNPR - tot dracu' ala e.
      • +8 (16 voturi)    
        nu! (Luni, 6 iunie 2016, 12:52)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

        PNL(partea fara PDL) nu a fost in FSN! L-au avut candidat pe Campeanu in '90! Crin si Orban, de ex. nu au fost in FSN. Dar, daca asa-ti place tie sa crezi.....whatever
        • +5 (13 voturi)    
          Dragul meu... (Luni, 6 iunie 2016, 13:16)

          AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          ...situatia nu poate fi putin gravida. PDL nu mai exista. Exista PNL - punct. Co-pilotii (era sa spun altceva) sunt AG si V. Blaga, da? Am zis Vasile Blaga, am zis FSN. Despre ce vorbim aici?

          Te rog sa nu ii aduci ca exemple pozitive pe Crin si pe Orban. Acesti doi domni nu ma intereseaza. Acu', daca vrei sa ma/te convingi de irelevanta dumnealor zic sa-i puneti pe lista la alegerile generale si sa vedeti ce se va intampla. Sper ca mai aveti numerele de telefon ale colegilor de la PNTze sa-i scoateti la o berica.
          • +2 (14 voturi)    
            Stii sa citesti? (Luni, 6 iunie 2016, 14:22)

            EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

            Ce a spus Basescu s-a intamplat. Oamenii PDL din tara au castigat mai mult decat oamenii din vechiul PNL. Cat despre Crin si Orban sunt doua caricaturi de care Romania trebuie sa se simta fericita ca a scapat. Mai ales de Crin, care era gata sa ne scoata din NATO cat a fost temporar presedinte.
        • +7 (11 voturi)    
          Adica guvernarea minoritara a lui Tariceanu cu psd (Luni, 6 iunie 2016, 13:48)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          a fost colaborationismul pnl care atunci de declara si era de stanga -ce a fost ? Apoi au renuntat la acoperire si au facut USL si acum sunt in alianta ! In pnl sunt psd-isti care nu au prins locuri destul de in fata in psd !
          Singura lor doctrina, comuna e praduirea , n-au nici o treaba cu stanga/dreapta ci doar folosesc limbajul, temele , manipularea proprii stangii !
        • +3 (5 voturi)    
          daca pnl spune ca nu-i permite..statutul (Luni, 6 iunie 2016, 14:07)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          sa declare ca nu-l mai sustine pe Sava, ce sa cred ca poate face pnl pentru cetatean vre-o data ?! A doua zi modificam statutul astfel incat sa-l dau afara ! Daca nu puteam, imi asumam eu conducator ca rog alegatorii sa nu voteze pnl la sectorul 4! !!
          Ce-au facut macar din 2014 ? Nu au nici 3000 de membrii in Bucuresti pe care sa-i cheme in strada , voteaza un tur de alegeri, pensii speciale si nu misca in front (economic), nu au nimic de comentat in guvernarea Monta ?! La ora la cereau lui ND sa renunte in favoarea pnl, stiau ca el e nr.2 ceeace s-a si confirmat !! In toamna pnl va fi sters de cetateni din actualitate caci numai asa o sa ramana un partid istoric respectabil ..
          • 0 (8 voturi)    
            Ma cam indoiesc ca vor deveni istorie! (Luni, 6 iunie 2016, 14:25)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui deval

            Deocamdata au 33% national. Nu are cine sa-i ia din voturi la nivel national! USB(viitor USR) va alerga pe culoarul lui Macovei(au exact aceeasi votanti in Bucuresti, desi doctrinele sunt diferite), la nive; national! Daca mai intra si partidul ei in alegeri, vor imparti 3% la 2 national! :)vestea buna e ca si Tariceanu si UNPR vor fi praf! Pe diaspora se voteaza exact ca-n tara! Zugravii si instalatorii vor vota PSD(indiferent ca-s in Pascani, Bucuresti sau Roma, programatorii vor vota altceva, samd)
            • +1 (3 voturi)    
              USR, o alta idee ND (Luni, 6 iunie 2016, 17:08)

              Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

              Sub ideea de a crea o dreapta reformata, ND pare a distruge orice sansa a M10, USR sau PMP de a intra in parlament.

              Chestia asta cu "Uniti" este de un cinism genial. Ma tem mai mult de USR decat de PSD.
            • +1 (1 vot)    
              Hmmm, prea sumara judecata (Luni, 6 iunie 2016, 17:56)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

              pentru sistemele in dinamica: USR alearga pe culoarul de centru, care pana acum nu era deloc acoperit, decat prin miscari de baleiere si ale stangii, care se facea ca ia masuri de centru dreapta cat si ale dreptei. Si care are capacitatea de a scoate la vot nehotaratii si nemultumitii ambelor brate. Intr-adevar, vestea buna e ca toate faramitele de partide politice "de dreapta" conduse de fosti lideri cu mari pretentii si foarte vocali, Traian Basescu si Monica Macovei, care pareau a canibaliza dreapta s-au micsorat pana la sublimare: PMP, M10, nu scot 4% pe tara. Nici ALDE cu Tariceanu nu se simte mai bine, scorul lui e foarte fragil. In total, gruparea "canibala" a dreptei nu scoate 10%. Mai departe, UNPR=PSD, sa nu ne facem iluzii, n-or sa mearga niciodata in alegeri separati, orice ar fi. UNPR e "magnet de frigider". Iar comentariul tau despre diaspora e complet neavenit si fals.
              • 0 (0 voturi)    
                Fals?! (Luni, 6 iunie 2016, 18:48)

                Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                Am cel putin 10 cunostiinte;oameni plecati afara! Prieteni din copilarie, pe care nu ti-i alegi. Cei care au votat Iliescu sau Vadim in tara, pe cine crezi ca au votat 2014 acolo?..asta in cazul in care s-au dus la vot, ca majoritatea erau prea obositi sau prea lenesi sa faca vreun efort! Ce crezi?...ca s-au apucat pe acolo sa citeasca Platon si Kant?:))
                • +1 (1 vot)    
                  Pai, da, fals, pentru ca, probabil (Luni, 6 iunie 2016, 19:20)

                  dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                  n-ai vazut statisticile de vot din 2014 din diaspora. Au votat 400.000 de cetateni romani (cat un oras mare, cat un judet, nu te gandi ca e vorba de cam 10% din cei plecati si oricum, au votat cu mare greutate si numarul votantilor e in crestere din 2009, 100%) si din astia din majoritatea tarilor au votat cu Iohannis, intr-un procent foarte mare, peste 60% minim).A fost exceptie nu mai stiu care tara - Coreea de Nord, cam asa ceva. Ia cauta si tu pe net statisticile! Dintre prietenii mei, cam 100 de persoane plecati afara, au votat minim 70, cum spui tu aici, de toata mana si mai asa si mai asa.
              • +1 (1 vot)    
                Aaa, si mai vreau sa adaog ca (Luni, 6 iunie 2016, 18:48)

                dbdb [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                dispora conteaza cu adevarat numai la votul la prezidentiale; la generale, mandatele diasporei sunt o frectie si ca numar si ca relevanta in parlament si ca implicare in problemele lor. Parlamentarii de "diaspora" au fost tot timpul niste miti-fliti de 'opereta". Ar si trebui desfiintate locurile asa zise ale disaporei, nu folosesc cu adevarat nimanui, in orice caz diasporei nu ii folosesc la nimic.
      • +2 (4 voturi)    
        exact! (Luni, 6 iunie 2016, 16:15)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

        cu aceasta mentalitate nu au iesit la vot 70% in Bucuresti. Exact asta e manipularea de la Stefan Gheorghiu [Claudiu Craciun].
    • +7 (11 voturi)    
      Exact asta face ALDE (Luni, 6 iunie 2016, 12:57)

      A_Radu [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Este iepurasul PSD vopsit in liberali ... PSD-ul ex comunist aplica cu succes aceasta tactica de a crea partidulete satelit pentru a fragmenta un anumit electorat ... la fel au procedat si cu PC, UNPR ... partide diversiuni ... de fapt aceeasi psdisti vopsiti in liberali, conservatori, etc ...
    • +4 (4 voturi)    
      coafura rezista (Luni, 6 iunie 2016, 14:58)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      ALDE supravietuieste pe electoratul PC, cei care nu voteaza cu PSD dar au aceeasi capacitate de intelegere. acopera acelasi gol pe care se bate si unpr.
    • +2 (2 voturi)    
      îți spun eu de unde ia (Luni, 6 iunie 2016, 17:13)

      lucus [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Sunt oameni cărora nu le pasă de doctrină, stînga, dreapta etc. Ei consideră că Tăriceanu a fost un bun premier, că ceilalți toți îs niște nenorociți etc. Mai sunt cîțiva(puțini, ce-i drept) care votează ALDE(partid de dreapta cică) că PNL-ul s-a stricat, nu mai merge. Plus, rudele celor înscriși în partid.

      Dacă Tăriceanu dispare, dispare și ALDE.
    • 0 (0 voturi)    
      ALDE? si eu ma intreb... (Marţi, 7 iunie 2016, 8:19)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      ...cum poate cineva care se da liberal autentic sa voteze o grupare care tine mortis sa stea lipit de un partid ca PSD-ul?

      Cat timp era Basescu la putere, liberalii gaseau o justificare pentru lipirea de PSD in lupta cea mare.
      Dar acum?
  • -29 (41 voturi)    
    pare (Luni, 6 iunie 2016, 10:32)

    Mazeta [utilizator]

    O mare înfrângere pt DNA. Șeful de campanie ar trebui să-și dea demisia.
    • +10 (14 voturi)    
      Fractura de logica (Luni, 6 iunie 2016, 10:59)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bai, adevarul ca intre penalii PSD si penalii PNL era greu de ales!

      Ca sa-ti mai topesc bucuria, voi PSD-istii ar trebui sa nu va imbatati cu apa rece.
      Chiar si la asa participare, in afara de Bucuresti, n-ati luat asa mult cum doriti sa apara.

      Ca urmare, in toamna cifrele vor fi cu totul altele!

      PS: DNA-ul va va lua in continuare....la tine n-a ajuns inca?
      • -3 (9 voturi)    
        Deocamdata (Luni, 6 iunie 2016, 15:18)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        DNAul a luat o smetie peste organul vorbirii. Pentru prima oara participant activ in politica, DNAul a fost un esec total. Poate se retrage din politica, recomandabil, si are mai multa grija cu coruptia din institutiile de forta si musamalizarile tip Hexi, Microsoft, EADS, etc., etc., etc.
    • +4 (4 voturi)    
      parerea mea... (Luni, 6 iunie 2016, 14:50)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      parerea mea este ca aceste alegeri le asigura alora de la dna o paine de mancat. momentan 1 din 4 primari are treaba ori cu DNA-ul, ori cu ANI ori cu restul procuraturii romanestii, confirmata definitiv sau inca pe rol. o sa le fie tare greu.
  • -3 (25 voturi)    
    adio pmp si alde (Luni, 6 iunie 2016, 10:38)

    The Great Cornholio [utilizator]

    PMP si ALDE abia daca vor atinge pragul electoral la toamna. ADIO!!!
    • +8 (14 voturi)    
      Basescu nu mai e basist (Luni, 6 iunie 2016, 10:58)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Din pacate Basescu nu mai este basist de ceva vreme
      • -1 (3 voturi)    
        Fix de la inceputul lui 2015 ! (Luni, 6 iunie 2016, 17:07)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        A amestecat voit actiunea DNA cu cea a Parchetului, coruptia cu evaziunea , furtul si abuzul in serviciu ! A sarit pur si simplu in cealalta barca (prea aglomerata) ! Chiar in ultima emisiune cu Orcan a spus ca :
        -spaga e "traditie" la romani
        - procurorii prigonesc clasa politica (fix aceeasi de care ne-a cerut sa-l aparam in 2012)
        -aceea era anti-coruptie cand procurorii-pe vechiul cod- faceau 10 ani un doasar (cat 2 camioane) si priponeau 1 din 100 corupti pentru cea mai mica fapta..
        Ba ne-a mai facut si DEZAXATI spunand ca intram in "fibrilatii"cand vedem... catuse facandu-se ca nu intelege ce e coruptia si cum se pot obtine probe in de ex. in imparatia unui baron cand banii se duc in pereti, in pamant, la rude sau conturi in strainatate...
      • +2 (2 voturi)    
        Basescu n-a fost "basist" decat in (Luni, 6 iunie 2016, 17:58)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        ochii adoratorilor. El, de fapt, e acelasi din totdeauna.
    • +12 (16 voturi)    
      PMP poate nu intră (Luni, 6 iunie 2016, 11:21)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Dar ALDE (a.k.a. PUR, PC) sigur ajunge în parlament, doar este parazitul etern. Găsesc ei pe dosul cui să se înfigă iar.
    • +1 (1 vot)    
      Corect. Se adauga M10. (Luni, 6 iunie 2016, 17:57)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Perfect!
  • +16 (30 voturi)    
    bravo romani, bravo pupatori de moaste sfinte (Luni, 6 iunie 2016, 10:57)

    GeorgeT [utilizator]

    Inca un vot intelept din partea romanilor, bravo pupatori de moaste sfinte, ne meritoam soarta glorioasa

    bonca si paraschiva , cu moastele lor sfinte cu tot au fost alaturi de noi si ne-au iluminat calea catre victorie mai tare decit un bec de 100W.

    In cinstea acestei zile o sa donam si mai mult, cu ajutorul alesilor nostri, pentru catedrala neamului ...
    • +8 (14 voturi)    
      iti dai seama... (Luni, 6 iunie 2016, 11:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      ca o sa suspende pasaju din bveceni si o sa dea banii la biserica ...
      e mai importanta...
      mi-e greata...
      gandu ca o sa o vad pe paparuda asta la tv... si o sa mai aud si comentarii gen "cel mai important om din bucuresti" ma face sa emigrez intr-un oras cu oameni mai cu capul pe umeri... de exemplu vaslui
    • +5 (5 voturi)    
      true (Luni, 6 iunie 2016, 12:05)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Lotrii si au ales capeteniile. Restul e can can.

      Bleah
    • 0 (0 voturi)    
      Militantismul ateu la lucru (Marţi, 7 iunie 2016, 9:11)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      De ce trebuie să faceți din orice subiect o dezbatere pe teme religioase ? Chiar atât de sărac este bagajul de idei pe care-l dețineți ? Pentru informarea dvs:
      1) o foarte mare parte dintre cei „scârbiți” care au stat acasă sunt atei. De ce am da vina exclusiv pe „pupătorii de moaște” pentru că a ieșit PSD în București, și nu am discuta și de responsabilitatea „celor fără Dumnezeu”, care au preferat să facă orice altceva decât să meargă la vot ?
      2) o bună parte dintre votanții Firea-PSD sunt atei. Unii chiar militanți activ, ca dvs. Ceea ce ne indică de ce întrebarea retorică din finalul 1) e la fel de stupidă ca afirmația dvs. inițială.
      3) o bună parte dintre votanții „dreptei”, (am pus ghilimele pentru că Neicușor Dan numai de dreapta nu e...) sunt credincioși.
  • -4 (8 voturi)    
    adio guvern ,adio DNA (Luni, 6 iunie 2016, 13:53)

    xanti [utilizator]

    Sa ducem o cruce in fata la DNA.
    Este o institutie inmormantata.
    • +5 (7 voturi)    
      Pune cruce si tarii (Luni, 6 iunie 2016, 15:37)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pt ca borfasii o sa se dezlantuie de data asta.
  • -3 (13 voturi)    
    Eu consider ca firea a fost inscaunata de : (Luni, 6 iunie 2016, 14:51)

    deval [utilizator]

    1 cei care au votat pnl si turcescu si
    2 cei care nu au votat.
    Dintre acestia blamabili si care vor fi incontinuare sanctionati de catre mine va fi pnl , pe care nu-l recunosc ca fiind nici partid(ci organizatie mafiota) , nici de dreapta(doctrina unica a fost si e capatuiala).
    Pe cei care nu au votat nu pot sa-i condamn dar acestia trebuie sa stie ca au aderat pasiv la firea/psd si au lasat o cantitate normala in orice societate de ambuscati, dependenti, asistati (aprox.13-15%) sa decida pentru ei si sa devina decisivi pentru toti !
    Firea a fost aleasa cu 1/2 din voturile cu care au fost alesi oprescu/basescu adica aprox 250000 voturi...
  • +3 (5 voturi)    
    si totusi... (Luni, 6 iunie 2016, 16:38)

    liviu_ [utilizator]

    DNA nimic de "Rasturnarea" de situatie de la sectorul 1?!
    • +2 (6 voturi)    
      DNA salveaza Bucurestiul? (Luni, 6 iunie 2016, 17:11)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Uniunea Salvati Bucurestiul, dupa cum spune si numele, indeamna bucurestenii sa-si salveze orasul din mana ciorditorilor. La sect. 1 era nevoie de vreo 200 de observatori, nu au avut decat 150. Daca USB a avut o problema cu numarul de voluntari pt. observarea alegerilor (adica oameni peste 18 ani, dispusi sa stea 36 de ore intr-o sectie de vot), problema nu este de competenta DNA, ci este a bucurestenilor.
      Alegerile nu sunt doar entertainment si niste cifre seci, ci inseamna implicare in treburile orasului. Pesedistii au fost mai implicati in treburile orasului, d-aia au castigat. Este o realitate trista, iar DNA poate doar sa constate si sa pedepseasca niste infractiuni, dar nu poate suplini lipsa de implicare a opozitiei.
  • -1 (7 voturi)    
    scor national excelent PNL (Luni, 6 iunie 2016, 17:20)

    demaGOGU [utilizator]

    ..in ciuda analistilor de serviciu care se intreceau sa ii cante prohodul!
  • 0 (6 voturi)    
    psd +alde=psd=38,71+5,99=44,70 ! (Luni, 6 iunie 2016, 17:21)

    deval [utilizator]

    O specie si mai dezgustatoare decat psd mi se par puscariabilii alde ! Astia barem recunosc ce sunt. 44.70% la 35-40% participare la vot e o jale care poate fi spulberata data viitoare daca nu ne mai jucam de-a pnl/pmp si alte caricaturi asemenea ...
  • -1 (3 voturi)    
    fitz mah verticali!! (Luni, 6 iunie 2016, 17:58)

    CalugaruVaxile [utilizator]

    pai ... nu spuneati voi ieri in jdemii de articole ca peneleu' e terminat si ca gata, principala forta de opozitie de cheia usebe?

    azi o intorsaratz ca la ploiesti, si acu' peneleu' are scor istoric?

    si unde e draga rezultatu' de la sectoru' unu' (cu articolele aferente)? sau nu atz digerat inca faptu' ca atz patzat exact ca mircea "joana"?
  • 0 (0 voturi)    
    daca se mai numara 2 zile,castiga PNL (Luni, 6 iunie 2016, 23:21)

    mihaitzateo [utilizator]

    Daca se tine asa si mai tine 2 zile numaratoarea,o sa iasa PNL castigator.