Gabriela Firea: Autobuzele vor putea circula pe liniile de tramvai, acolo unde structura acestora permite

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 7 septembrie 2017, 12:57 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Captura Antena 3
Autobuzele vor putea circula pe liniile de tramvai, acolo unde structura acestora permite, a anuntat joi, primarul general Gabriela Firea. Proiectul va demara in acest an si liniile de tramvai vor avea statutul de benzi unice. Un astfel de proiect s-a incercat deja pe Sos. Iancului din Capitala, dar nu s-a concreetizat deoarece autobuzele nu incapeau in refugiile de tramvai.

"Intr-o perioada nu foarte indepartata vom lansa un alt proiect menit sa decongestioneze circulatia si sa mai rezolve, partial macar, aglomeratia din Capitala, si anume, pe liniile de tramvai, acolo unde structura acestora permite, va circula si autobuzul. Acestea sunt deja benzi unice create. Nu va mai fi nevoie sa avem o situatie de genul celei care s-a intamplat cu pilotul din zona de nord a Capitalei, in zona Baneasa - care pe de o parte rezolva problema, dar cetatenii considera ca, prin rezolvarea uneia, creezi alte doua-trei probleme - si atunci am spus ca, pentru inceput, benzile unice din Capitala sa fie cele care sunt deja create si au aceasta infrastructura, si anume autobuzele sa poata sa intre pe linia de tramvai. Avem deja cateva trasee pe care le-am stabilit, acest proiect poate sa demareze in scurt timp. Etapa a doua va fi aceea in legatura cu care linia de tramvai va trebui sa fie amenajata, astfel incat sa poata sa intre si autobuzul. Si, fireste, exista si zone unde nu se poate aceste lucru, din cauza constructiei si nivelului ridicat al liniei de tramvai", a declarat joi primarul Gabriela Firea, potrivit Agerpres.

Gabriela Firea a mentionat ca nu doreste sa anunte o data exacta pentru inceperea proiectului, avand in vedere ca sunt implicate decizii de la nivelul mai multor institutii.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4886 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    acum am inteles de ce a pus gard ;la linia 21! (Joi, 7 septembrie 2017, 13:02)

    JoeM [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21991202-gabriela-firea-saptamana-viitoare-inaugurata-linia-tramvai-soseaua-oltenitei-linia-21-beneficia-curand-gard-protectie.htm
    • -13 (19 voturi)    
      O idee buna dealtfel (Joi, 7 septembrie 2017, 13:21)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui JoeM

      Sa o vedem facuta
      • +11 (11 voturi)    
        Le pune și boghiuri! (Joi, 7 septembrie 2017, 13:44)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Firea se întoarce în timp.Prin anii 80 sau produs în România câteva vehicole șină-șosea,dar fabrica nu mai există.O fi găsit vreo unul la fier vechi.
        • +15 (15 voturi)    
          Foarte bine! (Joi, 7 septembrie 2017, 14:38)

          Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Super idee: sa circule si autobuzele pe linia de tramvai... ca doar ele nu circulau pe acolo, in rest toti "o fentau" pe liniile de tramvai :)
          • +16 (16 voturi)    
            Cum sa pui un jurnalist de doi lei... (Joi, 7 septembrie 2017, 14:49)

            LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

            ...sa fie primar intr-un oras de dimensiunile Bucurestiului???
            • +15 (15 voturi)    
              Jurnalist ? (Joi, 7 septembrie 2017, 16:17)

              sipu [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

              hahaha , promterita (citeste de pe un monitor) .............................
          • +9 (9 voturi)    
            As propune altceva (Joi, 7 septembrie 2017, 18:30)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

            Ce-ar fi daca pe liniile de tramvai ar circula.. tramvaie!??

            Avem inclusiv fabrică de tramvaie în București. Avem linii care zac nefolosite pentru că niște cretini nu sunt în stare să ducă un proiect până la capăt și lărgim șosele, facem poduri sau pasaje de sute de milioane, dar la final uită să mai conecteze sinele de tramvai cu linia existentă sau să facă stațiile.

            Exemplu: Pe Barbu Văcărescu se poate face legătura lejer intre metroul de la stația Stefan cel Mare și birourile din Pipera/Băneasa, dar momentan tramvaiele circulă la 30 de minute și stația este fix în mijlocul drumului...
            • +2 (2 voturi)    
              pe (Joi, 7 septembrie 2017, 19:06)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              prompterul pe care-l foloseste si acum de cate ori apare la televizor, nu-i scrie sa gandeasca. si sa fim seriosi si umani. chiar vreti sa-si scurtcircuiteze dovleacul, daca cumva incearca sa-l puna sa functioneze mai mult decat ii permite 1/2 de neuron pe care-l mai are-papa, pipi, kk? pai pandele pe cine mai mangaie pe crestet?
      • +11 (11 voturi)    
        Mai bine nu o vedem (Joi, 7 septembrie 2017, 14:50)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Daca ai un autobuz oprit în stația de tramvai, pe sensul opus nu poate trece nici un tramvai..
    • +11 (11 voturi)    
      asta nu-i nimic... (Joi, 7 septembrie 2017, 16:11)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui JoeM

      in curand va propune ca tramvaiele sa coboare de pe sine si sa circule pe sosea!
      • 0 (0 voturi)    
        adrenalină! (Vineri, 8 septembrie 2017, 19:58)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        sau sa circule pe pistele de biciclete
    • +1 (1 vot)    
      Nu e o idee rea, am vazut-o si in alte parti (Joi, 7 septembrie 2017, 19:13)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui JoeM

      De ex. in Torino autobuzele circula pe centrul strazii.
      Bine, infrastructura e facuta in asa fel incat ele sa nu fie nevoite sa iasa din acea zona si in asa fel incat calatorii sa ajunga usor catre statii (care sunt comune cu cele de tramvai).
      Din pacate in Bucuresti se incepe cu finalul. Ce se intampla unde nu incap autobuzele acolo? Vor reveni pe banda 1 unde reincep problemele. Se lucreaza in vreun fel la mentinerea acelor linii libere de alt trafic? La noi se stie ca nu se tine cont de nimic.
  • +27 (27 voturi)    
    Asta-i ultima! (Joi, 7 septembrie 2017, 13:03)

    Johanis [utilizator]

    Autobuzele sa circule pe linia de tramvai!
    Foarte tare!
    De ce sa nu le punem pe linia de metrou?!
    • +12 (12 voturi)    
      mda (Joi, 7 septembrie 2017, 13:14)

      Cosmin-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      sau pe cablurile electrice
    • +15 (15 voturi)    
      asta e nebuna... (Joi, 7 septembrie 2017, 13:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      cum sa urci autobuzele pe linia de tramvai? La ordinul agentilor de circulatie, eu am urcat cu masina pe linia de tramvai (m-au pus agentii ca sa decongestioneze traficul).
      Abia ai loc cu un turism pe aceste linii, (gen Passat) sau un SUV (maximum de marimea Mercedes ML). Cum sa sui autobuzul? Nu va avea loc, sigur.
      Doamna a pierdut contactul cu orasul.
      • +2 (2 voturi)    
        aaaa, stiu eu, stiu eu (Joi, 7 septembrie 2017, 19:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        mareata si unica mirobolanta a dat voie la autobuze pe linia de tramvai ca sa poata duce toti elevii la scoala, cu ele. nu asa propunea mai zilele trecute? sa vezi acum fluidizare trafic si conditii decente de trai.
    • +21 (21 voturi)    
      Faza e ca (Joi, 7 septembrie 2017, 13:16)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Problema nu ar fi asta. E ok, daca ar fi sa fie culoarul si pentru autobuze. Doar ca statiile de tramvai nu sunt in acelasi loc cu cele de autobuz. Deci autobuzul o sa intre si o sa iasa din culoarul respectiv. Iti dai seama, in trafic aglomerat, sa vrea sa iasa autobuzul inapoi pe banda auto?! Atata incompetenta precum la aceasta maimuta, eu nu am vazut.
    • +14 (14 voturi)    
      Gabita (Joi, 7 septembrie 2017, 13:34)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      nu stie ca benzile de tramvai sunt ocupate de multa vreme de autoturisme?.. ca na, ce sa faci. Oameni sa adapteaza la haosul de aici.
    • +15 (15 voturi)    
      gaina, a mai cotcodocit un ou.. (Joi, 7 septembrie 2017, 13:40)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      bai, eu am plecat. Imi fac bagajele si plec. Tara asta se duce pe copca.
      • +5 (5 voturi)    
        exact asta vor si psedeii (Joi, 7 septembrie 2017, 13:58)

        drop [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Sa plece ei.
      • +2 (2 voturi)    
        Foarte adevărat! :) (Joi, 7 septembrie 2017, 14:10)

        Bubico [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Urma scape turma
    • +5 (5 voturi)    
      Briliant (Joi, 7 septembrie 2017, 14:09)

      Bubico [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Da, da, da! La asta nu s-a gândit madam...
    • -1 (3 voturi)    
      am vazut in bremen (Joi, 7 septembrie 2017, 14:30)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      dar folosesc numai statiile de tramvai, au statii comune cu tramvaiul. la drum insa, au banda speciala marcata bus, de obicei banda de langa trotuar. numai inainte de statii se trag pe linia de tramvai si opresc in aceiasi statie.
      folosirea de statii comune face mai usoarea, schimbarea pt. pasageri. totodata nu mai blocheaza banda din dreapta, oprind in statii.
      • +1 (3 voturi)    
        corect (Joi, 7 septembrie 2017, 20:27)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        functioneaza perfect..

        http://www.retter.tv/bildergalerie_ereig,-Acht-Verletzte-bei-Kollision-zwischen-Bus-und-Strassenbahn-in-Bremer-Innenstadt-_ereignis,16189.html
    • +1 (1 vot)    
      Sa le punem pe metroul Drumul Taberei ! (Joi, 7 septembrie 2017, 20:31)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Sa punem autobuzele pe metroul de la Drumul Taberei, asa poate au si cretinii aia care spun "noi nu ne lalaim" vagoane sa mearga metroul din Drumul Taberii !!!

      Noi nu ne lalaim !!! ��������
  • +22 (22 voturi)    
    a inceput revolutia in trafic (Joi, 7 septembrie 2017, 13:07)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    acolo unde structura acestora permite, adica nicaieri. Pai desteapto, ce latime are un tramvai si ce latime are un autobuz?! Sau introducem niste autobuze cu forme si roti de tramvai?!
    • +12 (12 voturi)    
      rabdare (Joi, 7 septembrie 2017, 13:31)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      "Intr-o perioada nu foarte indepartata vom lansa un alt proiect menit sa decongestioneze circulatia"

      deci stati sa vedeti ce o sa faca Firicica dansatoarea. O sa ne descongestioneze de o sa ne sara mucii pe pereti
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Joi, 7 septembrie 2017, 13:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      cat timp masinile circula pe linia tramvai or reusi si auobuzele. Ideea e o prostie din multe motive, oricum
    • +9 (9 voturi)    
      Nu fi rau, Cosmine! (Joi, 7 septembrie 2017, 13:44)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      Ai dreptata, dar tine cont ca strista Varanului nu a mai circulat de muuult cu transportul public, iar in tramvai nu cred ca s-a urcat vre-o data, asa ca nu are de unde sa stie!
    • +1 (1 vot)    
      cred ca va scrie pe tramvaie cuvantul (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      AUTOBUZ si gata, s-a rezolvat probema: autobuzele circula pe liniile de tramvai.
  • +9 (9 voturi)    
    Noul Cod Rutier Dupa Firea (Joi, 7 septembrie 2017, 13:20)

    t4v1 [utilizator]

    Care OUG 195/2002?! Astept propuneri in comentarii.
  • +14 (14 voturi)    
    ma da... (Joi, 7 septembrie 2017, 13:23)

    liviu_ [utilizator]

    cu revolutia aia in trafic ce se aude?!
    sa cingura revolutie e ca am devenit cel mai aglomerat oras din europa!

    doar vorbe ca sa se vada pe sticla! daca ii e dor sa aara la tv trebuia sa ramana la a3, nu sa isi bata joc de noi, cu ajutorul a 11% din bucuresteni care probabil erau beti cand au votat!
    • +5 (5 voturi)    
      Mulțumesc pentru răspuns. (Joi, 7 septembrie 2017, 14:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Tocmai vroiam să știu cine a votato pe Firea și ce au gândit.Estee clar că erau beți.
      • +1 (1 vot)    
        nu erau beti, (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:33)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        insa traditional candidatul PSD castiga alegerile in turul 1, si le pierdea in turul 2 (indiferent cu cine concura). Ei bine, in 2016, ca sa nu piarda iarasi alegerile, candidatii la primarii s-a stabilit in turul 1. Asa au castigat Firea si altii de la PSD in Bucuresti...daca era si turul 2, nu iesea unul.
    • +1 (1 vot)    
      nu neaparat (Joi, 7 septembrie 2017, 19:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      beti ci mai curand erau fanii Floricicai Dansatoarea, aia de se tinea asta iarna de gardul de la Cotroceni. pacat insa si de nesimtitii care au absentat de la vot, preferand Valea Prahovei, litoralul sau mai stiu eu ce destinatie de vacanta, in dauna unei ore de votat o data la 4 ani. acum probabil ca injura la greu traficul, mizeria si hotia din administratia Bucurestiului.
  • +11 (15 voturi)    
    Si cocalarii cu BMW pe unde mai circula? (Joi, 7 septembrie 2017, 13:30)

    tahomir [utilizator]

    E prima oara cand PSD ia o masura ce ii loveste pe cei din elita PSD, recte cocalarii cu BMW.
    Deci o sa fie tramvai contra BMW contra autobuz, fiecare contra fiecare.
    Macel! Scandal! Razboi!
  • +10 (10 voturi)    
    De unde autobuze? (Joi, 7 septembrie 2017, 13:41)

    of of [utilizator]

    In conditiile in care nu a cumparat niciun autobuz de la preluarea mandatului, poate ne spune de pe ce linii urbane a scos autobuze ca sa le bage pe noile linii preorasenesti, la dragii ei ilfoveni.
    E primar de Bucuresti, nu de Ilfov, iar sustinerea financiara a RATB e asigurata de bucuresteni, nu din bugetul comunelor si oraselor din Ilfov. Cei care s-au mutat la vile in Ilfov si lucreaza in Bucuresti nu prea sunt din categoria celor ce vin la serviciu cu autobuzul, mai ales daca circula la 30 de minute.
    E cel mai prost primar al Bucurestiului. Asa ne trebuie daca nu ne-am urnit la vot. A avut doar 70.000 de voturi mai mult decat urmatorul clasat, Nicusor Dan. La cca 1,8 milioane de votanti in Bucuresti, asta e nimica toata.
  • +10 (10 voturi)    
    Si uite asa... (Joi, 7 septembrie 2017, 13:41)

    raulito [utilizator]

    ....se pregătește autostrada suspendată....de cabluri .
  • -9 (15 voturi)    
    se practica cu succes in Occident... (Joi, 7 septembrie 2017, 13:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Amsterdam, Cologne, Berlin, etc.

    haterii hotnews ar trebui sa se abtina macar atunci cand sunt copiate integral cele mai bune practici din West.
    • +6 (6 voturi)    
      Da, se practica in in vest intr-adevar, (Joi, 7 septembrie 2017, 13:57)

      __Bogdan_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dar numai acolo unde linia de tramvai se gaseste pe prima banda, langa trotuar. Cand tramvaiul circula pe mijlocul drumului si intre linii ai gazon, nu am vazut autobuze. Primaria Bucuresti vrea sa revolutioneze traficul fara sa investeasca. On ne peut pas avoir à la fois le beurre et l’argent du beurre.
    • +3 (3 voturi)    
      in occident (Joi, 7 septembrie 2017, 15:24)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sunt si benzi unice pentru autobuze..da' uite ca l-a bucuresti nu s-a putut.
      in occident ti se ridica masina in 2 miscari daca parchezi ca bou' In bucuresti nu s-a putut
      in occident preferi sa iei transportul in comun cand te grabesti. la bucuresti nu se poate
      in occident se repara orice crater din drum relativ repede. in bucuresti trec ani..
      ai prins ideea..
  • +6 (6 voturi)    
    Firea - noua "legista" a circulatiei (Joi, 7 septembrie 2017, 13:50)

    averageJoe [utilizator]

    inafara de hotii, unde sunt planificari bine facute, madam Firea doar reactioneaza si o face prost. Dar e aleasa Bucurestenilor... ce sa mai comentam..
  • +5 (5 voturi)    
    sa nu cumva sa va atingeti de autoturisme (Joi, 7 septembrie 2017, 14:10)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    suiti autobuzele in copaci, tramvaielor puneti-le aripi, numai cocalarii care umplu sinele de tramvai sa nu fie deranjati.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce mai urmează? (Joi, 7 septembrie 2017, 14:13)

    Bubico [utilizator]

    După ce vor începe să intre autobuzele pe liniile de tramvai, vor intra şi autoturismele, buluc. Precedentul a fost creat!
  • +2 (2 voturi)    
    Cu conditia , (Joi, 7 septembrie 2017, 14:38)

    A310 [utilizator]

    ca politia sa vegheze ca autoturismele nu ocupa liniile de tramvai , asa cum se intampla pe linia travaiului 5 , intre cartierul Aviatiei si Baneasa , si sunt sigur ca adest fenomen nu se petrece numai in aceasta zona a orasului
    • +2 (2 voturi)    
      corect,corect! (Joi, 7 septembrie 2017, 15:26)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Doar ca politia are treaba la iesirea din orase.in interior..mai rar. Asta fiind,de fapt unul din principalele motive pentru haosul din trafic.
      Fiecare face ce vrea ,la jmekerie,iar cei corecti,care vor sa respecte regulile..sunt luati de prosti.
      • +1 (1 vot)    
        Mare dreptate aveti , (Joi, 7 septembrie 2017, 21:10)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Politia (Miliitia ) rutiera , la noi sta in boscheti , si este la vanaroare de soferi . Iar majoritatea politistilor ( militienilor ) sunt bara bara cu clanurile si cu retelele de infractori
        • 0 (0 voturi)    
          hai ca exagerezi (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:35)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui A310

          jumate stau la ridicat permise, insa cealalta jumatate dirijeaza traficul. Probabil nu circuli dimineata cand merge lumea la serviciu...
          • 0 (0 voturi)    
            Ma deplasez si (Vineri, 8 septembrie 2017, 18:35)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            dimineata , dar din pacate acelasi fenomen se petrece si dimineata , cand valorile de trafic sunt ridicate . lipsa de educatie si bun simt sunt la cote foarte inalte la romani .
  • +1 (1 vot)    
    Viceversa (Joi, 7 septembrie 2017, 15:12)

    Sati [utilizator]

    O fi vrut sa spuna ''mutarea tramvaielor pe langa trotuare''ca altfel ar fi circul Bush si autobuzele ar merge hais si cea sau din gard in gard.
  • +2 (2 voturi)    
    Parafrazandu-l pe Nicolae Labis, (Joi, 7 septembrie 2017, 15:13)

    Stapanu [utilizator]

    rad, mananc & plang / gabrielle e dusa rau cu pluta!
  • +7 (7 voturi)    
    BBB (Joi, 7 septembrie 2017, 15:33)

    Dedalus [utilizator]

    Solutia mea:

    - sa circule pietonii pe liniile de tramvai
    - sa circule autobuzele in locul tramvaielor
    - sa circule tramvaiele in locul pietonilor.

    Mutam zona verde pe mijloc, sinele doar pe o parte a strazii, punem politistii in copaci si copacii ii taiem si ii prindem cu prenadez de bordure (sa nu-I fure).
  • +7 (7 voturi)    
    Pana acum cocalarii PSD blocau doar tramvaie (Joi, 7 septembrie 2017, 15:47)

    BokassaOficial [utilizator]

    De-acum, vor fi și autobuze.
    Îți dai seama ce tare ești doar după ce blochezi în strada vreo 3-5 mii de pensionari și, cu toate astea, nu ți se întâmplă nimic.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Joi, 7 septembrie 2017, 18:15)

    DT34 [utilizator]

    si acolo unde spatiul aerian va permite, autobuzele or sa zboare.
  • +1 (1 vot)    
    Firea presedinte! (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:32)

    _cutare [utilizator]

    Dar cat mai repede, pana nu isi dau toti seama ca are "decat" un neuron.