Pe ce sunt cheltuiti banii bucurestenilor: Primaria Sectorului 4, condusa de Daniel Baluta (PSD), va plati aproape 45.000 lei catre Antena 3 pentru transcriere de interviuri

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 4 iulie 2017, 10:36 Actualitate | Administratie Locala

Daniel Baluta
Foto: Facebook
Inca o parte din banii platiti de bucuresteni ca taxe si impozite se duc la firmele controlate Dan Voiculescu. Primaria Sectorului 4, condusa de Daniel Baluta (PSD), a incheiat un contract de circa 45.000 lei cu Antena 3 pentru servicii de transcriere declaratii/interviuri, potrivit site-ului de licitatii publice.

Contractul a fost atribuit pe 12 iunie 2017 si vizeaza servicii de transcriere integrala ale tuturor interventiilor radio/tv a declaratiilor/conferintelor/interviurilor sustinute de catre reprezentantii Primariei, realizate la cererea acesteia.

Contractul de publicitate TV a fost atribuit prin procedura de cumparare directa.



E al doilea contract de care beneficiaza Antena 3 din bani publici de la Primaria Sectorului 4. Primul fusese atribuit in 15 iunie - un contract de publicitate media in valoare de aproape 25.000 de euro, potrivit informatiilor din Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP). Contractul de publicitate TV a fost atribuit prin procedura de cumparare directa si vizeaza conceptia, productia si difuzarea de materiale informative referitoare la activitatea primariei. ​Situatia a fost sesizata pe pagina de Facebook - Banii nostri.

























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

11427 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    unitati de invataman public NU au bani (Marţi, 4 iulie 2017, 10:46)

    un domn [utilizator]

    sa zugraveasca in Sectorul 4, iar latrina 3 ia banii copiilor !
  • +16 (16 voturi)    
    "V-am tras-o, fraierilor" pare a ne spune Baluta (Marţi, 4 iulie 2017, 10:50)

    Susufler0 [utilizator]

    din poza !

    PS. Si cam are dreptate !
  • +15 (15 voturi)    
    normal... (Marţi, 4 iulie 2017, 10:53)

    liviu_ [utilizator]

    lingaii trebuie recompensati!
  • +12 (12 voturi)    
    Hai mai... (Marţi, 4 iulie 2017, 10:57)

    tartoru [utilizator]

    "Rautaciosilor, rautatilor ce sunteti, lasati-i ma sa fure si ei linistiti, nu-i mai dati in vileag, cum poate dl primar sa isi faca treaba daca voi comentati o asemenea achizitie/plata. Lasati PSD-ul sa guverneze si sa-si faca treaba. Ciocul mic acum ca ei sunt la putere.
    Da? Nu mai patati imaginea institutiei cu astfel de stiri."
  • +15 (15 voturi)    
    Un talhar (Marţi, 4 iulie 2017, 10:59)

    Tzepe [utilizator]

    Banditul asta ne baga in cutiile postale tot felul de pliante color si pe hartie scumpa, pline de ineptii. Inutile, bineinteles, si tot pe banii nostri.
    Unde sunt promisiunile din campanie (parcari, reabilitari blocuri etc.)?
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 4 iulie 2017, 13:38)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui Tzepe

      Toate cele promise sunt la locul lor. Adica tot pe hartie.
      Mai rau e de voi care l-ati votat pentru vorbe in vant. Daca sunteti creduli aia e. Partea interesanta e ca nu sunteti singurii. Si daca veneau altii cam tot acelasi rahat era. La mine in oras buda de la primarie a costat 2 miliarde iar o amarata de bara de inox in primarie 200 milioane.
  • +15 (15 voturi)    
    Asa le trebuie (Marţi, 4 iulie 2017, 11:00)

    mitg [utilizator]

    Cei din sectorul 4 asta au ales, asta au. Interviuri transcrise.
  • +13 (13 voturi)    
    Ajutor social (Marţi, 4 iulie 2017, 11:03)

    miss saloane [utilizator]

    Vor sa ajute un varan nevoias.
  • +12 (12 voturi)    
    Greu (Marţi, 4 iulie 2017, 11:09)

    placintacubranza [utilizator]

    E greu de cand nu mai au reclame!
  • +16 (16 voturi)    
    Sunt curios... (Marţi, 4 iulie 2017, 11:10)

    djcopilu2u [utilizator]

    Sunt curios sa aflu de la ce firma a cumparat Domnu' Primar sutele de tuya pe care le-au plantat pe tot Bulevardul Tineretului in locul gardului viu care rezistase fara nicio intretinere din 1982 cand fusese plantat ...

    Sunt curios sa aflu unde s-au dus in aceasta primavara zecile de remorci pline cu lemn de la copacii "toaletati" (a se citi ciuntiti)...

    Sunt curios sa aflu de ce la Sincai in intersectie s-a montat o fantana arteziana care dupa o saptamana a fost demontata si montata alta in locul ei ...
    • +8 (8 voturi)    
      hihihi (Marţi, 4 iulie 2017, 13:40)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui djcopilu2u

      Romprest. Adica Miron Mitrea, Borcea, Walter (fost Busca) si altii care au mai fost prin actionariatul aceste firme.
  • +16 (16 voturi)    
    PSD = ciuma rosie (Marţi, 4 iulie 2017, 11:16)

    lp [utilizator]

    Cred ca este un fel de sindromul Stockholm, oamenii ii voteaza cu entuziasm pe cei care-si bat joc de ei. Cum se trateaza oare un astfel de sindrom la nivel de societate ?
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 4 iulie 2017, 13:44)

      Yo_yo [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Si celelalte partied tot rahat au facut. Sindromul de care vorbesti ne-a afectat inca din '47. Ne place mult bataia de joc. Se vindeca in zeci de ani. Prin schimbarea generatiilor. Cand vor iesii la pensie cei nascuti in anii 80-90. Cand nu or sa mai fie indoctrinati in frunte si in norod tot felul de fricosi carora le este frica sa vorbeasca sa nu cumva sa ia o palma peste bot ca in communism.
  • +14 (14 voturi)    
    Evident... (Marţi, 4 iulie 2017, 11:47)

    vio7 [utilizator]

    Uite de asta pupa in fund Antenele cu atata sarg si abneganta! Daca iese banu' gros pupa Badea orice dos!
  • +10 (10 voturi)    
    Pai, daca e asa generos... (Marţi, 4 iulie 2017, 12:08)

    Olyx [utilizator]

    de ce nu plateste din banii lui. Ca asa e clar ca isi face campanie pe banii contribuabililor ... Tupeu, nu le trebuie mult astora din PSD sa se dedea la borcanul cu miere...Le mai "toarna" celor din sector cateva sute de mii de panselute, le mai planteaza 100 de copaci si cateva fantani si gata...mai sta un rand la Primarie. Primul (mandat) e de acomodare, pana scot vechile firme si le "planteaza" pe ale lor, mai fac ceva prin sector si atat ; al doilea este dedicat BUZUNARULUI PERSONAL ... Asa a facut de-a lungul timpului in sector 3 L.Negoita si acum R.Negoita...
  • +13 (13 voturi)    
    Electorală (Marţi, 4 iulie 2017, 13:01)

    Celbland [utilizator]

    Este evident fraudă electorală: Antena 3 i-a făcut campanie primarului, gratuită și dezinteresată, în aparență, iar acum primarul le plătește din banii noștri.

    E fraudă mascată, aplicând talentul și rafinamentul lui Dragnea la fraudat alegerile.
  • +5 (5 voturi)    
    in timpul asta (Marţi, 4 iulie 2017, 13:53)

    Itsoc [utilizator]

    bucurestenii se bucura de concediul anual in grecia si ii doare in fund, ca de obicei.