VIDEO Bucuresti: Discutii aprinse cu primarul Robert Negoita si proteste in legatura cu retrocedarea unor parcuri din Sectorul 3

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 martie 2017, 20:13 Actualitate | Administratie Locala

Discutii aprinse cu primarul Robert Negoita dupa demolarea unui loc de joaca
Foto: Captura Facebook
Primarul Robert Negoita a avut sambata discutii aprinse cu locuitorii din Sectorul 3 al Capitalei in legatura cu retrocedarea a doua parcuri pe care erau amenajate locuri de joaca, oamenii reprosandu-i edilului ca nu a salvat spatiile verzi, relateaza Agerpres.

Negoita a organizat sambata intalniri cu locuitorii din Sectorul 3, pentru a discuta despre retrocedarea a doua parcuri, pe care erau amenajate si locuri de joaca, situate pe strazile Postavarul si Pictor Gheorghe Tattarescu.

Primul parc, cu o suprafata de aproximativ 3.000 de mp, a fost retrocedat in iunie 2012 de primarul general al Capitalei la acea vreme, Sorin Oprescu, iar Primaria Sectorului 3 a primit notificare prealabila de evacuare a terenului.

Robert Negoita a explicat ca noul proprietar are si o decizie in instanta, astfel incat Primaria Sectorului 3 a fost nevoita sa desfiinteze spatiul de joaca.

"Nu este o situatie singulara, mai avem astfel de cazuri si toate procesele de tipul acesta le-am pierdut in instanta. Pierzand un proces de tipul asta, platesti niste sume pe care instanta le considera ca proprietarul are dreptul atata vreme cat a fost lipsit de posesie. Cu banii care pleaca de la Primaria Sector 3 consideram ca este normal sa facem lucruri, nu sa-i dam unora sau altora, fara sa ma apuc eu sa ii cataloghez in vreun fel pe cei care pun in posesie parculete sau locuri de joaca. Sa pui in posesie un loc de joaca sau un parc este profund ilegal. Dar nu noi suntem cei care stabilim ce este ilegal, ci instantele. (...) Acum trei ani, noi am reabilitat parcul, pentru ca nu stiam ca a fost retrocedat. Primaria Generala nu ne-a anuntat. (...) S-a comis o ilegalitate. Sa pui in posesie un parc, dupa cate cunosc eu, este ilegal", le-a spus Negoita celor aproximativ 50 de oameni veniti in parcul de pe strada Postavarul.

Primarul le-a propus oamenilor amenajarea a doua locuri de joaca in apropiere, dar de mai mici dimensiuni, insa aceasta solutie a fost respinsa categoric de parinti, care i-au reprosat edilului ca nu a facut tot ce era posibil sa salveze parcul.

Discutiile au fost mult mai aprinse in cazul parcului desfiintat de pe strada Pictor Gheorghe Tattarescu, unde peste 100 de parinti insotiti de copii au venit cu pancarte si au organizat un protest spontan.

Terenul de 4.432 mp a fost retrocedat in anul 2007 de fostul primar Adriean Videanu, iar noul proprietar a dat in judecata Primaria Sectorului 3 in anul 2016, solicitand in instanta evacuarea terenului si plata a 50.000 de euro reprezentand daune pentru lipsa de folosinta.

De data aceasta, Robert Negoita a fost primit cu ostilitate de oameni, iar copiii i-au strigat: "Vrem parcul inapoi!".

"Acest parc a fost construit pe timpul lui Gheorghiu Dej. Cum este posibil ca acest teren sa fie retrocedat, cand el a fost parc? Unde se mai joaca copiii? Aici exista gradinita, cresa, scoala. Toti copiii vin sa se joace si sa se recreeze aici. Unde sa se duca acum, in parcul IOR? Nu este posibil asa ceva. Acesti copii au plans cand s-a demolat locul de joaca. Rusine! Cand ati venit primar, ati promis ca faceti parcuri, nu sa le distrugeti", i-a spus un batran lui Robert Negoita.

"Imi dau seama cand eu nu fac parte din regia asta", i-a replicat Negoita, moment in care a fost intrerupt de un tanar: "Vreti sa spuneti ca am fost cumparati? Nici cu caini nu am venit".

Primarul Sectorului 3 a admis ca acel teren poate fi cumparat de la noii proprietari, insa numai PMB are atributii in acest domeniu.

"Vrem ca acesti copii sa fie sanatosi, sa se bucure de joaca. Avem nevoie de parcuri, suntem sugrumati de betoane si masini. Nu orice mama cu un copil mic se poate urca in masina sa mearga nu stiu cate strazi pentru a ajunge la singurul parc care a mai ramas in Sectorul 3. Cum poate fi retrocedat un spatiu verde? Mergem la DNA", i-a spus un barbat primarului.

Edilul a explicat ca nu are nicio vina si le-a spus oamenilor ca, daca noul proprietar solicita autorizatie de construire si are toate avizele legale si el nu aproba acea autorizatie, atunci poate fi acuzat de abuz in serviciu.

Si in acest caz parintii nu au fost de acord cu amenajarea spatiilor de joaca in alta parte si i-au solicitat lui Robert Negoita sa faca demersuri la Primaria Capitalei si la Consiliul General pentru cumpararea terenului si mentinerea parcului.



Citeste mai multe despre   






















8261 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    cand votezi cu picioarele.. (Sâmbătă, 4 martie 2017, 20:57)

    pehash [utilizator]

    Daca insistati poate gaseste proxenetul PSDului si o solutie - primaria va cumpara terenurile inapoi cu un pret de 5 ori mai mare decat ar trebui, cu un imprumut pe care il vor plati si nepotii nepotilor vostri. Evident, spagile de rigoare se vor vira in conturile off-shore.. unde se prajeste la soare si Sebastian Ghita.
    • +5 (5 voturi)    
      e bine ca s au trezit votantii P$D (Duminică, 5 martie 2017, 12:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      tovarashu primar nu ar fi venit daca nu stia profilul cetatenilir, adica TOTI votanti P$D de la..cum se spunea Gheorghiu dej incoace...
  • +32 (32 voturi)    
    Panselute si tobogane (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu uitati si de astea ... asta e unul dintre cele mai mari lichele...
    • +7 (7 voturi)    
      P$D este Agora Lichelelor (Duminică, 5 martie 2017, 12:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      de la Oprisahn la tata one egg sirbu ..sunt 100 % Lichele
  • +27 (27 voturi)    
    Expropriere! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:08)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Domn primar stie sa faca licitaii mamut pentru "panselute" pentru vreo " 350 de milioane de lei ". Ce ar fi daca ar folosi o parte din banii astia pentru a expropria spatiile verzi retrocedate in sectorul 3? Daca nu are drept de ce nu cere PSD sa modifice legea? Sau poate sa ii ceara primarului general sa inceapa exproprierea si sa contribuie si ei cu bani!
    Dar nu vrea!
    • 0 (2 voturi)    
      hm (Duminică, 5 martie 2017, 14:01)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      E greu sa expropriezi un loc de joaca...cand ai alte optiuni in zona.
  • +20 (20 voturi)    
    trezirea prostime (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:12)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    astia revoltatii care acum vocifereaza cand sunt ei afectati merg la protestele organizate de psd si apara hotia,dragnea e de-al nostru'
    nea caisa, pentru decizii si politici oneste, juste, legale etc s-a iesit in Pta Victoriei la proteste, poate o sa intelegeti si voi astia, adoratorii canaliilor de la rtv si antena 3 ca daca se ''mareste'' ceva dar se fura inzecit din alte parti pana la urma sufera toata tara.

    da' voua va plac astia cu radacini in ceausism care va magulesc cu vorbe dulci, va fraieresc cu lozinci la care va grabiti ca la moaste si apoi va lasa in q*ru gol.
  • +17 (17 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 22:35)

    Natasa [utilizator]

    Dincolo de obraznicia lui Negoita, maestru in cumparat flori si leagane la pret de avioane, e de remarcat ca oamenii au inceput sa nu mai stea dupa perdele, au inceput sa iasa in strada si sa isi ceara drepturile! Inca nu a aparut niciun imbecil care sa ne spuna cun proprietarul are dreptul sa faca ce vrea cu terenul lui si cum dreptul nostru sa mai respiram e anulat de leprele astea, dar apare el!
  • +7 (7 voturi)    
    hahahaha (Sâmbătă, 4 martie 2017, 23:41)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta sigur nu s-a votat singur primar. ...
  • +1 (5 voturi)    
    stfndumi (Duminică, 5 martie 2017, 7:14)

    sun [utilizator]

    Eu nu sunt asa sigur ca primaria sect 3 si prefectura nu au luat parte la aceste,, retrocedari,,! ? Eu cred ca aceste ,, retrocedari,, au aparut acum la comanda ( si sunt zeci in ultimii 5 ani!). Altfel acolo, conf. pozelor din 1964 (poze de alta data) era un camp pe care s-a tras o str. in curba si s-a construi un topogan de beton care pe noi copiii de atunci nu ne-a atras niciodata. Daca l-am crede pe Negoita trebuie sa stiti ca ori ce decizie de restituire data de PMB se comunica automat prefectului si primariei de sector . Deci de aceste decizii ale pmb -ului (daca ele au existat !?) primaria de sector a stiut si a construit locurile de joaca ca sa praduiasca sume mari de bani si ca sa faca propaganda politica printre taranii mutati la oras si deveniti bucuresteni! In 2007 acolo era un camp neamenajat .Adica primaria de sector a construit zeci de locuri de joaca fara sa verifice situatia juridica a terenurilor? Acesta se numeste abuz de primar , un abuz pe care protestatarii il aprba cand este in interesul lor ! Imi pare rau dar sunt sigur ca aceste ,, retrocedri,,(si multe din ultimii 5 ani din sect.3-pe care s-au ridicat imediat blocuri!) sunt de fapt niste aranjamente de culise si nu au in vedere vechii proprietari , care au dosaele de restituire aruncate la ANRP, in beciuri(smecherie comunista )! In ceea ce priveste protestatarii, ar trebui intrebati daca maine guvernul ar hotara sa le nationalizeze casele si tereurile de la tara, de la mama lor din curte ! ce ar mai zice! Vorbiti cu Firea sa verifice actele, sa faca o revizuire in instanta si daca este totul legal sa cumpere terenul cu pretul de la notariat. Va asigur ca daca nu este un aranjament care vizeaza constructii(si Negoita e implicat pana peste gat in astfel de proiecte) proprietarii vor vinde! Dar nu cred eu ca din 2007 ( perioada bumului imobiliar) nu se vindea terenul! Sigur e o facatura! Mergeti la Cartea funciara si consultati actele de la respectiva adresa ! O sa aveti mari surprize!
  • +7 (7 voturi)    
    Retrocedari (Duminică, 5 martie 2017, 9:43)

    termopan [utilizator]

    Ok o fi castigat ala in instanta, dar nici primaria nu s-a luptat pt el, gen sa-i dea un teren pe langa centura si compensatii.

    In alta ordine de idei, daca ridica bloc sau mall acolo primaria are legi prin care poate sa-i blocheze autorizatia sau sa-i dea autorizatie doar pt spatiu verde.

    Miroase a spaga.

    Aflam in curand cum o sa faca si cu 1/2 retrocedata din IOR. :)
    • +1 (1 vot)    
      Baronii P$D au active insumat 10 miliarde (Duminică, 5 martie 2017, 12:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      eur, cel putin !
  • -5 (7 voturi)    
    Retrocedarile ilegale (Duminică, 5 martie 2017, 13:38)

    FloceaIo [anonim]

    ,,,au reprezentat intotdeauna apanajul ciumei portocalii. Si amintim aici...Basescu, Videanu, Liviu Negoita, Poteras (locuitorii sectorului 6 va pot spune mai multe ce prapad a facut asta)...si sa nu uitam marii rechini: oltean, bica, cocos, udrea etc
  • 0 (0 voturi)    
    care-i noutatea? (Luni, 6 martie 2017, 10:38)

    Crioan [utilizator]

    Punctual, desfiintarea locului de joaca ESTE o noutate, si una foarte neplacuta.
    Insa atitudindea dlui Negoita nu este de lco o noutate, in toamna lui 2014, cand i-am reprosat ca in parcuri precum IOR si Tineretului sunt taiati pomii, ne-a replicat ferm: "cui nu ii convine, nu are decat sa se mute in alt sector!"