Un consilier din Medias vrea sa-i oblige pe cetateni sa scoata corzile vocale ale cainilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2016, 13:35 Actualitate | Administratie Locala

Ioan Ciulea, consilier municipal la Medias, a depus la Primarie o propunere de hotarare prin care cere ca toti cetatenii din oras care au caini de curte ce latra prea tare sa le scoata corzile vocale sau, daca nu vor sa-si opereze animalele de companie, sa le 'instraineze', scrie Agerpres.

'Propun modificarea si completarea Hotararii Consiliului Local Medias 52/2009 privind normele si regimul contraventiilor privind cresterea, detinerea si protectia animalelor in municipiul Medias. Propun modificarea articolului 7 prin introducerea unui aliniat nou, respectiv aliniatul 6, cu urmatorul continut: obligarea detinatorilor persoane fizice si juridice de caini care tulbura linistea publica a locatarilor la casa prin latratul continu prin intensitate mare, acest lucru sa se faca cu acordul vecinilor in scris si totodata sa-si opereze animalul la corzile vocale sau dupa caz instrainarea animalului', propune consilierul Ciulea, in documentul inregistrat luni, la Primaria Municipiului Medias.

Purtatorul de cuvant a Primariei Medias, Ioana Fagadar, a explicat, miercuri, ca Ioan Ciulea urmeaza ca luni, 22 februarie, sa prezinte aceasta initiativa, colegilor sai, in sedinta Consiliului Local.

Daca aceasta initiativa va fi si pe placul colegilor sai din Consiliul Municipal de la Medias, atunci propunerea privind scoaterea corzilor vocale la cainii din curtile cetatenilor va fi supusa unei dezbateri publice.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
5379 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    Propunerea poate fi extinsa ! (Miercuri, 17 februarie 2016, 13:46)

    NicolaeA [utilizator]

    Se pot scoate si corzile vocale ale parlamentarilor ! Ar fi foarte simpatic sa- vedem la tribuna facand ca pestii !
    Un alt avantaj ar fi ca vor trebui sa faca promisiuni electorale in scris, cu semnatura; asta deja ar fi opozabila juridic in caz de minciuna !
  • +15 (17 voturi)    
    sigur! (Miercuri, 17 februarie 2016, 13:47)

    AdriEu [utilizator]

    Si odata cu scoaterea corzilor vocale de la animale sa adauge distinsul domn un paragraf si cu scoaterea prostiei din creierul lor mic prin procedeul chirurgical de eliminare a singurului neuron ramas in capetele "politicienilor" Romani.

    Sunt tare curios sa vad cat de departe poate duce prostia si lipsa de judecata a unora.
  • +12 (14 voturi)    
    eu sunt de acord... (Miercuri, 17 februarie 2016, 13:51)

    liviu_ [utilizator]

    cu o singura conditie... sa inlocuim din lege cuvantu "Caini" cu "politicieni"

    acu serios vorbind... have you lost your fucking mind?!
    este ilegal! maltratarea animalelor este infractiune! nu poti da o asemenea lege!
  • +10 (14 voturi)    
    despre om (Miercuri, 17 februarie 2016, 13:58)

    Tomis [utilizator]

    "Ciulea Ioan Vasile
    Data naşterii: 14.05.1962
    ...
    Studii: Liceul Octavian Goga, Sibiu
    Profesie: Lucrător MAI
    Naţionalitate: Română
    Apartenenţă politică: PPDD"

    Nu stiu ce inseamna "lucrător MAI", banuiesc ca a fost securist sau militian. Votant al lui Dan Diaconescu, deci ori prost, ori avid de putere. Ce altceva sa zic?

    Daca ar fi vrut sa rezolve o problema ar fi propus interzicerea tinutului cainilor in lant, ani de zile, ca sa functioneze ca sonerie cand vine cineva la poarta. Asta ar fi o propunere normala. Sa le tai corzile vocale este greu de comentat fara sa scoti injuraturile din dulap.
    • +7 (7 voturi)    
      POATE A FOST... (Miercuri, 17 februarie 2016, 15:26)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Catelar! De acolo i se trage!
    • +5 (5 voturi)    
      Vasilica (Miercuri, 17 februarie 2016, 16:19)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      L-am vazut la TV azi dimineata cum se agita. Vasilica nu stie nici macar sa vorbeasca corect romaneste. Nu stiu cum a terminat liceul. Serios, deci orice panarama are in ziua de azi functie. As muri de ras daca nu ar fi defapt de plans.
  • +7 (7 voturi)    
    mare e gradina (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:01)

    snowflake [utilizator]

    si multi alearga liber prin ea :)
  • +13 (13 voturi)    
    astia nu trec totusi o proba psihologica (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:05)

    __alex__ [utilizator]

    inainte sa candideze? Un test de IQ macar.
    Dar o lege prin care prostii sa nu se mai reproduca nu vrea sa propuna?
  • +12 (12 voturi)    
    sa puna mana sa invete legile! (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:50)

    JaxSoaSoa [anonim]

    Acest distins papagal ar trebui sa stie in primul rand ca o hotarare locala nu poate sa se substituie unei legi! - pt cultura sa generala - Legea 205/2004
    Art. 6
    (2) In sensul prezentei legi, prin cruzime fata de animale se intelege:
    i) interventiile chirurgicale destinate modificarii aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, cum ar fi codomia, cuparea urechilor, sectionarea corzilor vocale, ablatia ghearelor, coltilotul ciocului si dintilor;
    j) provocarea de suferinte fizice si psihice prin orice mijloace;
  • +1 (3 voturi)    
    dA (Miercuri, 17 februarie 2016, 17:18)

    Babilou [utilizator]

    Problema e ca Romania e semnatara a Acordului European de Protectie a Animalelor de Companie (European Convention for the Protection of Pet Animals - valid din 1992) unde este mentionat expres la paragraful 10 ca e interzisa scurtarea urechilor, operatia pe corzi vocale sau scoaterea dintilor. Deci parlamentarul nu s-a informat.
    Pe de alta parte il inteleg, de cate ori merg in Ro e un calvar sa dormi noptea din cauza latraturilor, amplificate de linistea noptii si de spatiile dintre blocuri. E un element in plus la nevrozarea si stresarea romanilor, pe langa altele.
    Aici in Canada se practica, de ex. operatia pe corzile vocale la caini (doar se reduce nivelul sunetului la latrat), sau taierea ghearelor la pisici in special (altfel iti distrug mobila si ti se urca pe perdele...:)
  • +2 (2 voturi)    
    Adevarul?! Fara ipocrizie! (Joi, 18 februarie 2016, 19:24)

    noturs [anonim]

    Cand am intentionat sa-mi iau un catelus, i-am intrebat, prudent, sa nu zic "temator", pe vecinii de palier si de tronson, daca ar fi de acord, iar ei mi-au spus ca n-au, pricipial, nimic contra, totusi, "Atentie: sa nu carecumva sa latre!", m-au avertizat, spre perplexitatea mea, vecinii astia, toti ca unul, indiferent de generatie!
    Am renuntat asadar la mititelul si irezistibilul terrier si mi-am luat o pisicuta persana, care a izbutit sa traiasca 14 ani completamente "indoor": vecinii, aceiasi, imi declarasera ca lor nu le plac nici pisicile, cum de n-am observat ca pisicile sunt...rele!?!
    Aceiasi vecini, ultra-gospodari, bateau sub ferestrele mele, cu mare sarg, covoarele (luate de la Comtourist?!), in speta la orele repausului de dupa-amiaza, mari gospodari ortodocsi, cu proprietati prin provincie si pe "la tzara", si-au modernizat repetat apartamentele, mutand si pereti de rezistenta, astfel producand ore in sir de zgomot industrial, avantul lor inca e irepresibil, perfect majoritari!...
    Un fain cartier in kkkpitala patriei dvs...