​Antreprenor de succes Episodul I: Edulce.ro

(P) VIDEO Servicii made in Romania: Ne surprindem mereu clientii. In locul unui tort de 2 kg livram unul de 2.1 kg

de G.G., B.B.     HotNews.ro
Luni, 15 august 2011, 7:01 Antreprenor in Romania

Nu investeste la bursa, nu joaca la ruleta si nici nu pariaza la cursele cu cai pentru ca nu crede in noroc. Este un jurnalist care s-a apucat de antreprenoriat. edulce.ro s-a lansat in luna decembrie a anului trecut - un moment propice pentru un business specializat in livrarea de torturi si prajituri la domiciliu. Vanzarile bune din preajma Craciunului le-au dat celor doi actionari optimismul de a continua. (Antreprenor de succes este o campanie sustinuta de EximBank)



Vlad Telibasa are 29 de ani si este un tanar antreprenor de succes, al carui pesimism nativ l-a determinat sa invete si sa nu se lase dus de val.

Nu a incercat marea cu degetul, s-a documentat, si a inteles, printre altele, ca orice om de pe lumea asta, in momentul in care primeste ceva gratis, iti devine client fidel. Nu este descoperirea secolului, dar in vremurile pe care le traversam este o solutie de succes. "Trimitem frecvent cadouri clientilor nostri. E mai bine sa fie surprinsi de un cadou decat sa anuntam mare pe site ca primesti un bonus daca se aboneaza la newsletter", sustine Vlad.

Viata si afacerile i-au mai format o deprindere importanta: sa fii acolo unde trebuie, cand trebuie si cu ce trebuie. "Am invatat ca daca spunem ca livram la ora 11.00, sa fim la usa clientului la 10.59. Daca am primit o comanda de 2 kg, tortul trebuie sa aiba 2.1 kg."

"Am invatat si sa nu conditionam o comanda de plata in avans. Clientii ne pot plati si la cateva zile dupa, lucru care ne face sa fim oarecum speciali in piata de comert electronic".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

11558 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    :) altii gandesc altfel. (Luni, 15 august 2011, 6:55)

    adi [anonim]

    Comand la tip-top tort de 1,5 kg, imi aduce tort de 2,1kg si imi cere sa il platesc ca asa a iesit, este personalizat si nu poate fi vandut. A fost ultima comanda la ei.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Luni, 15 august 2011, 17:04)

      just_me [anonim] i-a raspuns lui adi

      Asta vroiam sa scriu si eu, bine ca nu-ti aduc un tort dublu si te pun sa-l platesti. Se folosesc de faptul ca este necesar, ca e ocazie speciala si ca te-ai bazat pe ei si te mai "surprind" cu niste bani in plus.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Marţi, 30 august 2011, 11:02)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui adi

      Salut, lucrez in bransa si iti pot confirma ca, niciodata nu poti aproxima de la luarea comenzii, cat anume exact va cantari tortul. Evident ca exista retetare, de pilda daca pentru un tort de 1,2 kg ai un retetar fix, daca vii D-ta si ceri un tort de 1,5 kg nu aplici pur si simplu regula de 3 simplu ca s-a dus naibii reteta si iese altceva. Daca exista o eroare a cofetariei, este aceea ca trebuie sa te avertizeze ca este posibil sa nu poata fi livrat exact la 1,5 kg. Sa stii ca pot fi acceptabile si tolerante de pana la 50 % la torturile pentru evenimente.
  • 0 (0 voturi)    
    Depinde (Luni, 15 august 2011, 22:32)

    lol [anonim]

    Depinde ce anume e in acele 0.1kg in plus.
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt (Marţi, 16 august 2011, 8:01)

    Ion [anonim]

    a fost o eroare de fabricatie de 5%.
    • 0 (0 voturi)    
      Si daca nu platesti eroare....? (Marţi, 16 august 2011, 13:11)

      corina [anonim] i-a raspuns lui Ion

      E ceva daca nu platesti "eroarea" si achiti doar ce-ai comandat. Serizitatea si corectitudinea in afaceri te mentine pe piata si clientii devin fideli.
      • 0 (0 voturi)    
        clientul e pe plus :) (Marţi, 16 august 2011, 14:03)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui corina

        Intre noi fie vorba, daca nu plateste eroarea, asa cum spune Corina, clientrul a iesit pe plus si poate mai comanda si data viitoare. Sincer, serviciile pe care aces domn spune ca le face, pot fi modele de inspiratie pentru multi asa zisi comercianti, care trag la cantar si te pacalesc la bani
  • +1 (1 vot)    
    reclama (Marţi, 16 august 2011, 15:16)

    Leo [anonim]

    Voi nu vedeti ca este o reclama ??? Are afisat (P) de la publicitate ...
  • 0 (0 voturi)    
    ::)) (Miercuri, 17 august 2011, 9:32)

    eferalgun [utilizator]

    asa si dai 5% pe care clientul oricum ti-l plateste, chiar daca pui pret pe 2 kg, nimic nu este gratis, totul are un cost de fabricatie... balarii si da publicitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Extra calitate (Miercuri, 17 august 2011, 13:14)

    cerasela [anonim]

    In Managementul Proiectelor oferirea unui tort mai mare de 2kg se numeste Gold Platinum - adica un extra serviciu (extra calitate) la acelasi pret sau, uneori la un pret un pic mai mare, serviciu nesolicitat de client.
    Exista dezavantajul crearii unor asteptari care, atunci cand nu vor mai putea fi satisfacute, clientii sa renunte la serviciile acestei firme.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vi se pare prea scump?? (Vineri, 26 august 2011, 17:00)

    John [anonim]

    Exista cofetarii excelente in Buc si cu livrare on-line pt care platesti maxim 50 RON /Kg si nu 90 RON cum vad aici . Apreciez spiritul antreprenorial , dar mi ese pare prea mare jegmaneala !!!!

    Probabil si de aia merge asa prost !!