Majoritatea USL s-a destramat in Parlament, liberalii au votat contra proiectelor PSD. George Scutaru (PNL): De saptamana viitoare, veti vedea ca PNL va face cu adevarat Opozitie

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2014, 13:54 Actualitate | Politic

Liberalii au votat marti in Parlament impotriva proiectelor de lege initiate de PSD. La Senat, in sedinta de plen liberalii au votat impotriva legiilor organice aflate pe ordinea de zi si initiate de USL. Desi la Camera Deputatilor, liberalii au votat alaturi de PSD impotriva motiunii simple a PDL, liderul grupului PNL, George Scutaru, a anuntat ca este ultimul vot final la care liberalii s-au aflat de aceeasi parte a baricadei cu PSD.

"Acest vot final a fost ultimul la care am fost de aceeasi parte a baricadei. Am fost parteneri onesti ai Guvernului USL in Parlament si in Guvern si regretam faptul ca ati refuzat nominalizarea unui om precum Klaus Iohannis la Ministerul de Interne. Vreau sa va asigur ca, asa cum a fost partener loial, PNL va fi si un partid de Opozitie cu adevarat. De saptamana viitoare, veti vedea ca PNL va face cu adevarat Opozitie", a spus Scutaru de la tribuna Camerei Deputatilor.

La Senat, printre legile organice respinse se numara si proiectul de lege care prevedea participarea presedintilor de consilii judetene in asociatii de dezvoltare intracomunitara, si legea finantarii partidelor politice, care permitea efectuarea de imprumuturi de catre formatiunile politice.

De precizat este ca proiectele de lege aveau rapoarte si avize favorabile din partea comisiilor de specialitate.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4586 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Pare (Marţi, 25 februarie 2014, 14:21)

    Canache [utilizator]

    ca singura preocupare e sa-si dea unii altora la gioale.
    Oare o sa se ajunga sa conduca Romania familia prim-mi nisteriala Ponta ? ...sau Sirbu. Care o fi cocosul acolo ?
  • +4 (6 voturi)    
    Baricada? (Marţi, 25 februarie 2014, 14:22)

    Andrei__ [utilizator]

    N-ar trebui ca toate partidele sa fie pe aceeasi parte a baricadei? Sa lupte impreuna pentru tara? Sa voteze impotriva pentru ca nu aduce beneficii tarii, nu pentru ca propunerea vine de la partidul X sau Y?

    Nu exista un alt mod de a guverna o tara care sa nu implice partide si scamatorii de 2 bani si nevoi mari de a fura si de a se imbogati?

    Tabula rasa!
  • +5 (5 voturi)    
    Sistemul politic actual e gresit (Marţi, 25 februarie 2014, 14:23)

    xorgo [utilizator]

    Faptul ca dreapta face alianta cu stanga e ideologic gresit. Iar asta denota doar un singur lucru: ideologia e ca sa te stergi cu ea undeva. Conteaza doar sa fii la putere.
    • +2 (4 voturi)    
      De săptămâna viitoare... (Marţi, 25 februarie 2014, 15:40)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui xorgo

      „De saptamana viitoare, veti vedea ca PNL va face cu adevarat Opozitie”

      adică:

      „De săptămâna viitoare, tot ce am făcut noi până acum, inclusiv săptămâna asta, va fi bun de aruncat la gunoi, ideile noastre se vor schimba cu 180 de grade, albul va deveni negru, negrul va deveni alb, stânga va deveni dreapta”.
  • +3 (5 voturi)    
    mamma mia, (Marţi, 25 februarie 2014, 14:33)

    victor L [utilizator]

    penelistii vor face O pozitie.
    Cine sa va mai creada?
    • +2 (4 voturi)    
      Pai ei au facut tot timpul (Marţi, 25 februarie 2014, 15:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ...o pozitie: aceea de a sta capra la psd-isti.
  • +1 (3 voturi)    
    S-a urcat scroafa in copac... (Marţi, 25 februarie 2014, 14:40)

    JestersTear [utilizator]

    "De saptamana viitoare, veti vedea ca PNL va face cu adevarat Opozitie "

    Mai, tineti-i bine pe bravii penelisti, ca daca se incordeaza odata, darama guvernul! Cu tot cu caldire!

    Pfui...
  • +3 (3 voturi)    
    Baricade ??? (Marţi, 25 februarie 2014, 15:01)

    catalin72 [utilizator]

    In parlament sint baricade ?? Eu cred ca legile sau motiunile sint bune sau rele prin continutul lor independent de cine le initiaza !
    Cum poate sa afirme nefericitul asta ca de acum se va opune la toate initiativele PSD ??? Fac pariu ca "scutari" ca asta vor trece curind la USD :)
  • -2 (4 voturi)    
    niciun comentariu? (Marţi, 25 februarie 2014, 15:08)

    Gustav666 [utilizator]

    Sau se asteapta opinia basului...
    • +1 (1 vot)    
      Tu (Marţi, 25 februarie 2014, 15:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ..ai postat, deci ai avut opinia basului. Bravo "domnule", ai relatii sus, foarte sus. Sau ti-a dat poanta o dictare cu ce sa scrii?
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari doamna (Marţi, 25 februarie 2014, 15:35)

    pecereu [utilizator]

    Putem sa-i confiscam terenul de la Nana,chiar daca e pe numele ficei.
  • 0 (0 voturi)    
    treaba e simpla (Marţi, 25 februarie 2014, 22:50)

    ploiesteanu [utilizator]

    liberalii au trebuit sa-și voteze marirea salariilor pentru primarii proprii, apoi vor vota împotriva hotărârilor guvernului Ponta. Totul e politica si ciolan, nu se face nimic spre binele tarii. Se afla fata in fata un sarpe si un crocodil: Antonescu - Ponta.