​AUDIO VIDEO Cum explica Gabriel Liiceanu absenta unui Havel la romani si de ce n-a fost dizident inainte de 89. Despre Ion Iliescu: A fost emanatia unui popor idiotizat de propaganda

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2011, 23:38 Actualitate | Esenţial

Gabriel Liiceanu in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
“Intelectualii praghezi, zeci de mii, in majoritatea lor, au ales sa spele vitrine si sa devina fochisti la blocuri. Chestia asta e povestita de Kundera si de multi altii. In timp ce, la noi, au ales sa se duca in Comitetul Central, iertati-ma, sa manance rahat cum se spunea, sa-si castige privilegiile unei vieti decente, placute, vanzandu-si constiinta”, a declarat filozoful Gabriel Liiceanu la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro – RFI realizata de Dan Tapalaga. Poate fi numita lasitate atitudinea unor intelectuali ca Liiceanu, care n-au avut profil de dizidenti inainte de 89? Ce a insemnat, de fapt, dizidenta romaneasca. Si de ce il considera pe Ion Iliescu “nesansa noastra”, care “ne-a tinut in loc 20 de ani?”.
  • Liiceanu: Havel a fost emanatia poporului ceh, care cum va spuneam avea o intelectualitate care prefer sa spele geamuri decat sa fie la o catedra platind pretul rusinii, in timp ce la noi a fost emanatia unui popor idiotizat de propaganda. Asta a fost. Ce putem face?
  • “Am trait cu o leafa mizerabila, nu aveam ce sa-i dau de mancare fiului meu. Am fost tinut o viata intreaga neica nimeni. Care-i lasitatea in povestea asta? Ca nu m-am dus sa stau la inchisoare. Poate ca m-as fi dus daca simteam ca are rost” 
  • Intra in articol pentru a asculta integral interviul in variant AUDIO si vezi fragmente VIDEO
Asculta interviul cu Gabriel Liiceanu in variant AUDIO


Cele mai importante declaratii facute de Gabriel Liiceanu la Discutia de Luni:
  • Haideti sa ajungem la marea deosebire: Havel si noi. Avem, n-avem Havel? Am avut, n-am avut? Evident ca exista oameni in Romania, au existat intotdeauna, oameni cu o constiinta de tipul Havel. Problema e ca aceasta constiinta sa nu fie proiectata in singuratatea ei pe fundalul unui popor. Totdeauna intre un om care face gesturi pe scena lumii si poporul care se afla in spate exista o relatie. Ori poporul se retrage, il ignora sau dimpotriva, se simte reprezentat de el. Din acest punct de vedere Havel a fost un conducator, dupa 90, emanat dintr-un popor. Cuvantul asta, de care a abuzat unul din presedintii nostri, acolo avea o acoperire. Relatia dintre Havel si comunitatea lui era una reala. El a fost copilul poporului aluia si pe urma si-a purtat acest popor ca pe un copil in brate pe celalalt mal al istoriei.
  • Dialogul lui de dizident, Carta 77, comportamentul lui in inchisore, s-au facut in dialog cu nevazutul poporului. Sunt convins ca el avea pe creier ca nu e singur. In timp ce Doina Cornea avea pe creier ca e singura cu Dumnezeu. Ce va spun acuma e purul adevar. Am avut o discutie cu dna Cornea acum cativa ani,o discutie formidabila, in care mi-a spus: domnule Liiceanu, mi-au trebuit zece ani ca sa-mi inving frica. Ce am facut a fost precedat de zece ani de antrenament. Daca nu as fi fost credincioasa si nu as fi dialogat cu Dumnezeu in acest fel nu as fi putut sa fac nimic. Havel, Walensa, samd nu dialogau cu Dumnezeu, Soljenitin da. Dialogau cu o rezerva umana, erau constiinte care se intalneau.


  • In 1968 trupele sovietice au intrat in Cehoslovacia. Ce s-a intamplat? Intelectualii praghezi, zeci de mii, in majoritatea lor, au ales sa spele vitrine si sa devina fochisti la blocuri. Chestia asta e povestita de Kundera si de multi altii. In timp ce, la noi, au ales sa se duca in Comitetul Central, iertati-ma, sa manance rahat cum se spunea, sa-si castige privilegiile unei vieti decente, placute, vanzandu-si constiinta. Ailalti, nu! Din moment ce acceptau sa spele vitrinele si sa devina un nimeni. Erau profesori universitari si au cazut acolo, au acceptat asta. Pai, cu ei discuta Havel! Pe cand Doina Cornea, la noi, cu cine sa discute? Cu scriitori care isi vindeau constiinta pentru ca sa fie publicati, jucati, pusi pe afise, avand casa, vila, masina, ca pret al tradarii misiunii lor?
  • Nu aveai cu cine sa discuti in Romania. Stiti, de cate ori au loc discutiile astea imi da senzatia ca ma apar sau ca trebuie sa ma dezvinovatesc.  Pentru ca si eu am fost un intelectual din acea vreme. Ei, bine, nu am a ma apara. Cred, din rasputeri, ca am avut un indice de comportament in regula in raport cu standardele istorice ale societatii noastre. Cand stiai ca nu ai cu cine dialoga si ca, daca scoteai pe Calea Victoriei o pancarta pe care scriai Jos Ceausescu cand ieseai de la Institutul unde eram cercetator III, stiam ca lumea va fugi (…) I-as spune un comportament natural, nu las. Un comportament natural istoric. Se pune intrebarea daca Doina Corna, Paul Goma si mai tarziu Dinescu au facut ce au facut, de ce n-au facut-o mai multi?


  • Eu am putut sa traiesc altfel datorita lui Noica. Noica mi-a spus:  viata ta are sens daca faci asta nu daca te duci sa iesi in strada. O sa-ti distrugi viata fara nici un rezultat. Stiti de ce n-a fost comod? Pentru ca n-am avut nici un fel de beneficii. Am trait in mizerie, am trait cu o leafa mizerabila, mancam mancarea intregii populatii si nu aveam ce sa-i dau de mancare fiului meu. Aveam bani uneori sa-mi iau tigari, ma imprumutam ca toata lumea de 100 de lei de la o leafa la alta. Am fost tinut o viata intreaga neica nimeni, am fost dat afara pentru ca eram segregat politic si pentru ca nu aveam voie sa ma duc la Universitate desi  eram in varful piramidei in domeniul meu. Am fost dat afara din Institutul de cercetare pentru ca nu eram membru de partid. Care-i lasitatea in povestea asta? Ca nu m-am dus sa stau la inchisoare. Poate ca m-as fi dus sa fac asta daca simteam ca are rost.  
  • Repet, Havel statea la inchisoare simtind suflarea calda a unor oameni in spatele lui. Eu trebuia sa simt numai suflarea lui Dumnezeu, cum a simtit Doina Cornea. Din acest punct de vedere nu am fost in regula. Ca n-am simtit suflarea lui Dumnezeu in spatele meu ca sa am dialog numai cu El. Am crezut ca sunt mai util – Noica intr-adevar avea o forta de influentare enorma – ca e mai bine ca sa ma pregatesc ca, la un moment dat, cand istoria va fi mai clementa cu noi. Asa ne spunea, va veni un moment cand… si mintile voastre, judecatile voastre, vor fi utile societatii.


  • Iliescu avea un destin, avea o biografie, care era limitata la istoria partidului communist roman dupa 50. Micile frecusuri dintre ei, faptul ca Iliescu a ajuns sa fie mazilit ca prim-secretar de partid la Iasi, asta era biografia lui Iliescu, nu era biografia lui Havel, care in 1977 semneaza celebra Carta 77 in centrul careia statea revendicarea fundamentala numita drepturile omului. Care era abilitatea acestei revendicari? Cand revendici drepturile omului  revendici dreptul de a spune ce gandesti. Adica subminezi piatra de temelie a comunismului, care-i minciuna. Deci, ei au facut un gest mascat politic, loveau comunismul in centru. Iliescu nu lovea comunismul in nici un centru. 
  • In vremea lui, altii au exprimat public ce credeau: Doina Cornea a exprimat public, Goma a exprimat public, Dinescu in anii 88 a exprimat public, si altii. Daca vroia sa exprime public avea calea deschisa catre Europa Libera. Dl Iliescu, aici nu-l judec, e biografia lui, alegerea vietii lui a fost comunismul. A crezut in idealurile comunismului dupa ce a vazut un popor intreg trecut prin infernal comunismului. Dupa 90, a venit si a spus ca ii condamna pe Ceausescu si pe sotia lui pentru ca au tradat idealurile generoase ale comunismului. (…) 
  • Pacostea noastra, spre deosebire de fericirea poporului ceh, e ca noi am avut in fruntea noastra un om ale carui idealuri politice vreme de multi ani erau  sub nivelul istoriei cu princina. De asta, cand se spune, fara patima, ca ne-a tinut pe loc 20 de ani, nici macar nu ia forma unui repros, ci a unei constatari istorice. Cand ai in fruntea ta un om care crede in idealurile generoase si luminoase ale comunismului terfelit de unii, dar care ar merita incercate mai departe pe spatele unui popor, nu te poti astepta la altceva.  Un astfel de om nu poate avea o gandire liberal autentica. Asta a fost nesansa noastra.  Havel a fost, in timp ce noi nu l-am avut in fruntea poporului. Havel a fost emanatia poporului ceh, care cum va spuneam avea o intelectualitate care prefer sa spele geamuri decat sa fie la o catedra platind pretul rusinii, in timp ce la noi a fost emanatia unui popor idiotizat de propaganda. Asta a fost. Ce putem face? Altfel, iesea altcineva. 
NOTA: Asculta integral interviul cu Gabriel Liiceanu in varianta AUDIO. Discutia de Luni poate fi ascultata si pe frecventele Radio France International incepand cu orele 19.10 (Bucuresti - 93, 5)


Citeste mai multe despre   






















7561 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    dureros (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:16)

    ginel [anonim]

    dureros dar adevarat. n-ai cu cine.
    • +12 (14 voturi)    
      Poporul roman (Marţi, 20 decembrie 2011, 5:15)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui ginel

      Jos palaria domnule Liiceanu, am avut acest sentiment de deznadejde, imediat dupa Revolutie, cand participam la mitingurile opozitiei de-atunci.N-am putut si nu voi putea intelege veci pururi, cum s-a putut tranforma acest popor, in rau in decurs de mai putin de 50 de ani.
      Stati asa, ca se pregatesc de alte surprize, pentru anul viitor, ciuma rosie bantuie mintile obosite...
      • +5 (7 voturi)    
        Nici o diferenta acum (Marţi, 20 decembrie 2011, 7:28)

        George CA [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        Sa taca si sa supravietuiasca prin mancatul de rahat, pupincurism, tradare, mancatorie,turnatorie, etc. La asta a fost bun poporul Roman de-a lungul secolelor. Are si partea lui buna acest comportament si anume aceea ca am supravietuit de-a lungul secolelor. Acesta este secretul faptului ca Romanii au supravietuit ca o oaza de latinitate in mijlocul unei mari slave si la granita dintre 3 mari imperii, Rus, Turc si Austro-Ungar. Este bine ca am supravietuit, dar este rau ca am supravietuit ca niste rame taratoare, pentru ca in continuarene comportam ca atare si nu vom reusi sa ne scuturam curand de aceasta meteahna, fapt pentru care ne meritam soarta si conducatorii. Aproape toti conducatorii autohtoni in mod direct sau indirect si-au pierdut tronurile si viata datorita tradarii si turnatoriei semenilor lor. Tocmai de aceea Romanii nu au prosperat niciodata sub un conducator autohton si au fost usor de subjugat de catre altii. Nu era nevoie ca altii sa ocupe teritoriile romanesti pentru ca noi faceam o treaba foarte buna in locul lor, turnandu-ne unii pe altii, furandu-ne si asuprindu-ne unii pe altii si platind birurile fara cracnire, cu foarte putine exceptii. Tot de aceea Kogalniceanu dupa domnia intrerupta de tradare a lui Alexandru Ioan Cuza, a ales sa aduca un rege Neamt, pe Carol I si tot de aceea Romanii nu o vor duce-o bine niciodata sub conducerea altor Romani. Oricine altcineva strain va veni sa ne conduca vom fi foarte incantati, si ne vom vedea de treaba noastra aducand prosperitatea in tara. Cine nu ma crede n-are decat sa priveasca la comunitatile romanesti din afara tarii si se vor convinge ca atata vreme cat Romanii sunt amestecati cu strainii isi vad de treaba lor, sunt foarte harnici, muncitori si supusi. Daca din nefericire se inhaiteaza cu alti Romani, s-a terminat pt ca se apuca de hotii, talharii, se toarna intre ei, tot tacamul binecunoscut.
        • -8 (10 voturi)    
          Propaganda capitalista de azi e mult mai (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:03)

          idiotizati fara frontiere [anonim] i-a raspuns lui George CA

          ticaloasa decat cea comunista, pentru ca azi esti idiotizat dar nu stii
          nu-ti mai spune nimeni, ca-n comunism, ca esti supus propagandei si idiotizarii, ci apar doar cate unii care-ti "indica" exact" pe cine sa urasti si de ce sa-ti fie frica
          Exista asadar un control exact al urii si-al acceptarii de catre poporul idiotizat, exact ca-n comunism, cu deosebirea ca azi lipsesc apostolii dezintoxicarii de propaganda, din era comunista

          Problema, dle. Liiceanu, este deci ca toti intelectualii de azi, din libertate, sunt complet depasiti de tehnologia manipularii capitaliste; mai mult, sunt asimilati sau folositi de ea, unii fara macar sa-si dea seama, daca nu chiar participa activ la ea, cum e cazul altora, mai lipsiti de noroc ca dvs

          in cazul dvs. nu ma pot hotari din ce categorie faceti parte, pt. ca mi-e imposibil sa cred ca nu sunteti la curent cu criticile la adresa tehnologiei manipularii, aparute in chiar tarile "capitaliste" care au creat-o (noam chomsky, etc)
          • +2 (4 voturi)    
            manipulantii (Marţi, 20 decembrie 2011, 11:34)

            ginel, admiratorul dnei aura v. :-) [anonim] i-a raspuns lui idiotizati fara frontiere

            manipulatorii n'ar exista daca n'ar exista manipulimea.
            ei se chiama azi leaderi, vorbesc tare si ne trec prutul, vrand-nevrand.
            si au o armata de postaci.
            o armata multicolora, care a invadat internetul.
            o armata care'si minte apropele, constient sau ba.
            uneori pe arginti, alteori pen' ca, nu'i asa, manipulatia se face pe etaje.
            adica, fiecare este manipulat la randul sau.
            manipularea a fost inventata de kafka sau eugen ionesco.
            sau, sa fi existat dintotdeauna ?!
            • -2 (2 voturi)    
              Deosebirea fara de comunism e ca atunci (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:31)

              idiotizati fara frontiere [anonim] i-a raspuns lui ginel, admiratorul dnei aura v. :-)

              eram invatati sa recunoastem manipularea comunista, caci ni se spunea ca manipularea comunista "e rea" pentru ca face victime

              In locul manipularii comuniste, cei care ne-nvatau atunci ca manipularea comunista e rea, ne-au adus manipularea capitalista
              mult mai desteapta decat cea comunista,
              pentru ca victimele ei nu-si mai pierd viata, ci libertatea


              Elitele noastre au fost "re-educate" in intregime, cu mult mai eficient decat pe vremea comunismului: acum stiu - dar nu vorbesc, desi vorbitul e "liber"
              Asa arata "libertatea" predicata in Romania - de la stanga la dreapta,
              si-napoi
              • 0 (0 voturi)    
                Minusurile, dle Liiceanu arata puterea manipulari (Marţi, 20 decembrie 2011, 14:54)

                manipularea de azi [anonim] i-a raspuns lui idiotizati fara frontiere

                Arata cat de privilegiat e cineva cat timp nu se atinge de manipularea zilelor pe care le traim
        • +4 (4 voturi)    
          totusi, se uita niste amanunte: (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:22)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui George CA

          Romania este singura tara din est care a avut rezistenta armata impotriva comunsimului. Este vorba de grupurile de partizani din munti (Ion Gavrila Ogoranu, Maria Rizea, colonelul Argentoianu, etc), al caror caracter de otel nu poate fi pus la indoiala. Cel mai mult a rezistat grupul lui Ogoranu, cred ca pana in 1957.
          Numai ca, in Romania a fost cel mai negru si mai crunt comunism din est, exceptand Uniunea Sovietica, lucru care a facut imposibila o primavara de la Praga sau afirmarea unor intelectuali gen Vaclav Havel. Numai prin sange se putea schimba ceva in Romania (avand in vedere cat de teribil a fost comunismul aici), lucru care s-a si intamplat in 1989.
      • +1 (7 voturi)    
        Bine, bine...atunci nu, dar acum? (Marţi, 20 decembrie 2011, 8:38)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

        Acum cine va impiedica pe voi, intelectualii sa luati atitudine ?
        Tot asa....cu caciula in mana , pe la stapanire, cersind un post caldutz, o sinecura, ceva....
        Vedeti cum o ia razna Romania, in vesnic originala ei "democratie" si taceti malc, ba chiar aplaudati.
        Asa ca....
        • +2 (6 voturi)    
          atunci si acum (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:04)

          panfilica [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          atunci, inteleg frica doamnei cornea, inteleg viata linistita, cu imprumuturi de o suta, a dlui liiceanu.
          a fost viata a milioane de oameni din romania.
          dar, pe vremea lui era mai usor decat a fost in anii cinzeci, cand floarea intelectualitatii, crescuta in alt fel de scoli, fala ofiterimii din armata regala a romaniei, au fost exterminati la pitesti, aiud, canal, stuf.
          in vremea lui ceausescu au existat proteste, au existat disidenti.
          n'a fost nimeni impuscat, canalul nu mai era , nici stuful.
          a fost tot regim totolitar, exist oprimarea celor ce ridicacu glasul, dar nu mai era pericolul glontului in ceafa, nu mai erau pitestiul, nicloski, nici macar draghici.
          lumea era cu ochii pe ce se petrecea in ..lagar.
          pedeapsa maxima pe vremea marelui scornicean era cativa ani la mititica si daca, tot nu te linisteai, erai facut pachet si trimis in putrefactia occidentului.
          deci, sa nu vina cineva cu scuze de astea.
          da, pe vremea lui havel, nici in romania nu era pericol mai mare, pentru disidenta, decat cel din cehoslovacia.
          romanul are o vorba, frate cu dracul pana treci puntea.

          iar acum..
          regrete tardive la noi..
          am avut o miscare buna, alianta civica.
          parea ca elita intelectuala si'a inteles menirea.
          il aveam pe paul goma, intelectual, dizident, mare admirator al lui havel si wallesa.
          dar, asa'i la noi, cand totul este spre bine, apare unul, ca marele prof. manolescu, si strica tot.
          sa nu mai vorbim ca aveam un partid istoric cu un om valoros in frunte, taranistii si coposu.
          daca aceste forte nu erau dezbinate, daca manolescu nu rupea alianta civica, care sa fi ramas cel mai important sprijinitor al tzaranistilor, daca paul goma era sprijinit sa candideze la presedentie...
          dar, la noi, elita intelectuala n'a fost unita, a ratat momentumul (nu numai odata) cand ilici putea fi trimis unde'i era locul.
          cand parea ca fortele de dreapta au invins, au aparut altii, milu, don pedro, base care au rupt
          conventia democrata, au readus rosul la putere. regrete eterne.
          • -1 (1 vot)    
            suntem diferiti, actionam diferit de altii (Marţi, 20 decembrie 2011, 11:38)

            Doorel [anonim] i-a raspuns lui panfilica

            Ai dreptate, am avut 2 perioade diferite de comunism. Multi zic ca perioada Ceausescu a fost una patriotica, de nationalism-comunist. In afara de ultimii 4-5 ani, cei 25 sub Ceausescu ar fi avut multe perioade bune, de glorie si demnitate nationala.
    • +5 (7 voturi)    
      iliescu (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:54)

      cici [anonim] i-a raspuns lui ginel

      daca iliescu apare inca la televizor si ne da lectii de democratie asta este culmea ipocriziei...la revolutie aveam 25 ani, astazi am 47 si iliescu asta inca face legea in Romania, cu ajutorul lui ponta si altii ca el...trebuie sa nu mai votam PSD PNL la urmatoarele alegeri, macar pt copiii nostri...
      • +3 (5 voturi)    
        absolut corect... (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:46)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui cici

        si eu am exact aceeasi senzatie, cu o mica diferenta - in 89 aveam 18 ani, acum am 40
    • -2 (4 voturi)    
      Din pacate D-l Liiceanu (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:26)

      Cititor [anonim] i-a raspuns lui ginel

      ca si altii, dau dovada de lasitate si in prezent. Sa rezolvi problema aruncand intreaga vina pe istorie, geografie ori pe Iliescu e cel mai futila explicatie a neputintei si complicitatilor de tot felul, ca sa nu mai spunem ca in cei douazeci si ceva de ani, patru a fost presedinte Constantinescu iar de vreo sapte ne "coduce" Basescu. Imediat dupa revolutie toata lumea dadea vina in exclusivitate pentru starea negativa a lucrurilor pe Ceausescu. Acum se procedeaza in acelasi mod cu Iliescu. Asa sa fie in realitate ? Altii n-ar trebui sa se simta vinovati d-le Liiceanu ?
      • +2 (2 voturi)    
        Arunci cu pietre in cine nu trebuie (Marţi, 20 decembrie 2011, 11:35)

        Lalaila [utilizator] i-a raspuns lui Cititor

        De unde dorinta asta de a astupa gura care-ti deschide ochii? De ce nu dai cu pietre in cei ce tac? Ce ti se pare atat de curajos sa arunci un coment din spatele monitorului ca apoi sa-ti bei berea si sa te duci la somn linistit de anonimitatea oferita de internet?
        Te supara faptul ca Liiceanu iti spune ca pentru starea de fapt, la baza, responsabilitatea este a tuturor?
  • -5 (17 voturi)    
    mamaliga (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:28)

    Nashu' Pantelica [anonim]

    Dom' Liiceanu, lasati lasati ca asa e viata: mai un cercetator 3 mai una alta "pe aici prin partile esentiale" si gata cariera. Mai lipseste sa ne scrie si dom Plesu ceva "hegelian la ceas de cumpana pragheza". Facem cultura ce mai. Bre, nu ati facut nimic, in fond aveati practica si ore prin facultate, marxism alte d'astea la care aplaudati frenetic. Tacit nu ati facut nimic. Cum se dadeau burse la Viena, hai spuneti-le si la copii astia? Tata nu a luat bursa nici la Sofia, ca nu avea dosar... Cum aveati locuinta in centru Bucurestiului? Dar job? Aaaa erati capabil stim, stim. E usor sa dai exemplul unui Havel si greu sa il ai pe Dinescu drept varianta romaneasca. Havel e un virtuos iar noi pe aici un fel de Salam Pustiu' .... stie nea Dinescu si Plesu ce zic..;) ca doar's de acelasi contrast. Hai sa vad ca sunt publicat...
    • +2 (10 voturi)    
      sorici (Marţi, 20 decembrie 2011, 2:20)

      Finu' Caramida [anonim] i-a raspuns lui Nashu' Pantelica

      Esti publicat da' faci parte exact din poporu' idioizat de propaganda, asa ca nici o sansa sa intelegi ce vrea sa zica Liiceanu. Exact in pricina indivizilor ca tine n-am fost niciodata ca Cehia.
      • +7 (11 voturi)    
        Corect (Marţi, 20 decembrie 2011, 4:22)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui Finu' Caramida

        Mare dreptate ai. Romanasul imaculat, destept, frumos, patriot si cu constiinta (bine reprezentat de Nashu Pantelica) nu va incerca nimic altceva, toata viata lui, decat sa dea vina pe altii ... sa gaseasca vreun tap ispasitor. Daca mai apare cate unul precum Liiceanu, care macar incearca sa dea cate un raspuns onest ...devine numai bun de aruncat in trocul porcilor.

        Pantelica, uita-te numai putin pe istoria romanilor si nu mai incerca sa pari vreun ipocrit care da lectii de morala.

        Nu suntem cehi sau nemti iar asta e o realitate. Aia care ar fi incercat macar sa urmeze pilda intelectualilor cehi ar fi avut soarta lui Iorga, un mare roman si intelectual care a devenit victima prostimii (legionarilor).

        La cehi sau polonezi, lucrurile se sfarseau de cele mai multe ori la puscarie ... iar la noi se terminau la groapa, dupa tortura si persecutiile de rigoare indreptate impotriva celor apropiati (familia).


        Ca pana la urma au fost masele care au construit nuanta specific romaneasca a comunismului si nu vreo 2-3 marionete impuse de la Moscova. Tortionarii si fanaticii regimului veneau de printre oamenii de rand.

        Comunism a fost si in Cehia si in Ungaria sau Polonia. Totusi comunismul cel mai brutal (cu exceptia celui din Rusia) a fost la noi, mai Pantelica, iar asta din vina (in primul rand) oamenilor de rand, a masei critice care-i dadea putere.
        • 0 (0 voturi)    
          istoria noastra (Miercuri, 21 decembrie 2011, 0:37)

          Nashu' Pantelica [anonim] i-a raspuns lui mvr

          Dom'e eu ma uit in istoria noastra ca si a altora care au trait acelasi calvar al comunismului. Nemtii au exclus toti fostii colaboratri ai fostei securitati est-germane din viata publica. La noi sunt inca la putere. Ai cumva idee de ce lui Dinescu i-a mers asa bine dupa revolutie si cat a suferit inainte de '89? Iti zic eu, nu a suferit nimic, ginerica de 'jmechera evreica bine conectate in partid. Pe urma a venit revolutia si are acum grija de arhiva si comisia aia renumita. Inca nu te-ai prins ca asta e lup paznic la oi sau tragi petarde pentru credulii cati mai sunt pe forum? Pe urma nu are de ce sa imi fie rusine cu istoria romanilor, ce complex sa am. Spune-le la aia care iti jignesc istoria sa isi aminteasca de Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Micrea cel Batran sau Ferdinand.
      • 0 (0 voturi)    
        Caramida din chirpici (Miercuri, 21 decembrie 2011, 0:28)

        Nashu' Pantelica [anonim] i-a raspuns lui Finu' Caramida

        Ai' ma Finicu: de unde stii ca fac parte din acest popor de care zici. 1. Romanii ii nu sunt cum ii crezi tu sau altii din faina lu' nea Brucan. 2. Nu sunt roman, nici evreu, nici rus si nici ungur or tzigan. Da e ca scriu misto' romaneste? 3. Nu mai traiesc demult in Romania, sunt mandru pentru asta si nu regret nimic. Am invatat in schimb sa vad farsorii, poltronii si gargaragii de departe, de aceea am reactionat asa! Altminteri toate bune ca ramane cum am zis: nici Guta nu-i ca Puceanu dar nici Liiceanu nu-i Havel.
    • -1 (11 voturi)    
      BRAVO - asa e ! (Marţi, 20 decembrie 2011, 2:26)

      bun [anonim] i-a raspuns lui Nashu' Pantelica

      l-ai articulat pe Hegelica Liiceanu bine de tot.

      aplauzele mele !

      suntem condusi de aceleasi cozi de topor de vreo 70 de ani.
      • -5 (7 voturi)    
        Cehi au Havel, noi d-alde Pleşu & Limbriceanu (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:16)

        Mitică (Pălărierul) [anonim] i-a raspuns lui bun

        Cehi au Havel, noi d-alde Pleşu & Limbriceanu !

        "Patria şi Dreptul Meu!"
        .
  • -3 (17 voturi)    
    Câteva remarci! (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:42)

    Marius Andreescu [anonim]

    Încetul cu încetul domnul Liiceanu devine un pic nesimtit; adica nici el nu a fost disident pâna în '89 dar se supara pe români ca nu au fost disidenti cu kilotonele!Masochismul sau e unul de parada, el probabil crezând ca asa e normal sa fii în zilele de azi, scuipând pe români si pe tot ce este românesc, aruncând cu invective în ei si arogante ieftine si rasuflate("popor de idioti"). Stie oare Liiceanu câti cehi au semnat acea renumita Carta '77?? Stie oare Liiceanu ca cehii au fost singurii care în '46 i-au ales voluntar si nesilit de nimeni pe comunisti la putere? Stie oare Liiceanu de crimele cehilor din '45-'46 la adresa germanilor, crime nici pâna azi asumate în mod real si prelucrate de istorici? Stie oare ca azi în Cehia exista în Parlamentul lor un partid comunist nereformat care câstiga la alegeri tot mai mult? Si uite ca asa am gasi daca am vrea si pete negre pe vesta lor! Cum putem gasi la FIECARE popor, daca cautam cum trebuie! Numai ca Liiceanu vrea sa se convinga pe el si pe altii ca românii sunt ultimii, cei mai lasi, popor idiotizat, etc. etc. Numai românii au fost idiotizati de propaganda, altii nu!Probabil doar o încercare de a-si extrapola lasitatea de pâna în '89 si de a da vina pe români pentru lasitatea sa personala; dpdv psihologic usor de explicat, dar nu si de justificat! Sunt deja enervanti si agasanti acesti pseudo-filozofi si intelectuali, care în mod inconstient(sau poate nu!) fac jocul lui vc tudor si voiculescu-felix si în general al PSD-ului, care vor sa induca în români ideea ca sunt lasi, niste idioti si ca toti sunt o apa si un pamânt!Adica sa-i demoralizeze si astfel sa demobilizeze electoratul urban si educat! Iar Liiceanu cu masochismele sale de parada le cânta acestor impostori sus numiti în struna! Iar în ceea ce priveste asa zisa lasitate a românilor: Liiceanu ar face bine sa consulte niste carti de specialitate si sa vada cum s-au opus românii comunismului si apoi sa faca o comparatie cu rezistenta din Cehia!Fara suparare!
  • +3 (9 voturi)    
    Punctul pe I (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:44)

    jorj [anonim]

    Cam asa e... nu e usor sa te uiti in oglinda si sa iti recunosti partea urata pe care o ai.Dl Liiceanu o face natural si sincer, asta e adevarul, nu sintem un exemplu de verticalitate ca popor... avem noi si parti bune da asta ne lipseste.Nu discutam motivele acestei stari dar ea ne urmareste din pacate prin istorie.
    • +3 (3 voturi)    
      Avem totusi o constanta (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:21)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui jorj

      in comportamentul nostru, cautam si alegem mereu calea cea mai usoara intr-un mediu dat. Nu ne concetram asupra conditiilor, pe care le consideram un dat de la Dumnezeu, insa avem o capacitate extraordinara de a ne adapta si a ne strecura pe langa ele.
    • 0 (0 voturi)    
      cand a fost dl liiceanu sincer.. (Marţi, 20 decembrie 2011, 12:21)

      geniul geto-dac [anonim] i-a raspuns lui jorj

      cand a topit cartea lui goma ?!
      cand lucra ca cercetator 3 ?
      dupa ce a vorbit cu dna cornea ?

      dece n'a vorbit cu dna cornea cand avea securist la poarta ?

      n'au fost disidenti ?
      pai au fost si romani care au semnat carta lui havel.
      au fost romani care au facut slomr, au fost persecutati, arestati, expulzati.
      au fost muncitorii din brasov si minerii din jii.
      am auzit de goma, de cana, de calciu dumitreasa, de ursu, de caraion.
      n'am auzit pana dupa lovirutie de liiceanu, plesu, dinescu.
      nu le neg calitatile profesionale, ci cele de intelectuali formatori de opinii.

      auzeam europa libera, unde altfel vorbea hurezeanu. eram tzinuti la curent cu ce faceau soljenitin, havel, wallesa...

      si daca vrem sa vedem evolutia intelectualului roman, hurezeanu este un exemplu bun.
      atunci ce pretentii sa avem dela cei ce traiau cu o suta de imprumut ? azi sunt mosieri, scriu sau vorbesc vehement..

      au fost chiar comunisti care si'au riscat cariere serioase, nu de cercetator 3.
      ma refer la prof. frunza dela cacademia de partid, care a publicat in strainatate.

      liiceanu, plesu, manolescu, disidenti de sertar.
      ilegalisti ?!

      cine i'a oprit sa plece dincolo, sa vorbeasca poporului, sa incerce sa incinga mamaliga, s'o faca sa explodeze ?
  • 0 (14 voturi)    
    Continuare! (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:57)

    Marius Andreescu [anonim]

    Continuare: Aceasta idee cum ca românii sunt lasi si nu ar fi facut chipurile nimic, nu este decât o tentativa de a-si escamota sau extrapola propria lasitate si remuscarile de constiinta ca nu au facut nimic sa combata acest regim criminal! Si nici nu li s-ar imputa asta daca nu ar face-o cu atâta ardoare si atât zel idiotic! Românii nu sunt nici mai buni, dar fara îndoiala nici mai rai decât altii! Au pacatele lor istorice----uciderea în masa a evreilor, romilor si ucrainenilor în timpul razboiului mondial----, dar asta gasesti la aproape fiecare popor în Europa! Vaclav Havel a fost o personalitate de exceptie, un om cum rareori întâlnesti; restul cehilor sunt oameni normali, de rând am putea spune, asa ca si românii, nemtii, bulgarii, ungurii, etc.etc. Românii au rezistenta foarte acerba contra comunismului, asa cât s-a putut pe vremea aceea, atât armata cât si fara arme! Cine ar putea sa le faca vreun repros ca nu au luptat si mai mult decât au facut-o? Probabil doar un pseudo-filozof de genul Liiceanu, frustrat ca românii dupa '89 nu au ascultat îndemnurile si indicatiile sale pretioase care i-ar fi dus de la bun început pe cele mai înlate cai ale democratiei si bunastarii! Taranii au opus si ei o rezistenta acerba contra colectivizarii, cu multe rascoale taranesti, cu multi morti, arestati, schingiuti si deportati; oare si ei au fost niste lasi si idiotizati de propaganda? Minerii din Valea Jiului din '77, muncitorii de la Brasov din '87, nenumaratele greve si actiuni contra guvernului criminal al lui ceausescu, toate astea sunt doar expresii ale lasitatii si idiotizarii românilor, nu?Da, intelectualii români de atunci nu fac figura prea buna în aceasta privinta, dar Liiceanu face parte din ei, asa ca nesimtirea sa se întoarce ca un bumerang contra lui! Iar pentru a mai spala un pic din rusinea de intelectual las care a fost, da acum vina pe toti românii, care chipurile au fost toti lasi si idiotizati de propaganda comunista! Sunteti un pic cam nesimtit d'le!
    • +2 (4 voturi)    
      te aprob ! (Marţi, 20 decembrie 2011, 5:14)

      jk [anonim] i-a raspuns lui Marius Andreescu

      ai zis bine romane !

      avem o istorie si un spirit ce a rezistat in fata la cele mai mari mizerii ale istoriei - probabil ca ne-am garbovit si am rezistat in fata celor mai puternice curente si dezastruase curente istorice.

      asa e.

      in final nici un popor nu merita asa o critica.
      ca niste analfabeti ne conduc - stim.

      ca mai vin cozile lor de topor sa ne si spuna cat de smecheri sunt ei de fapt - nu acceptam !
    • +1 (5 voturi)    
      Daca tot ai deschis gura pe subiect... (Marţi, 20 decembrie 2011, 6:50)

      Eurobalauru [anonim] i-a raspuns lui Marius Andreescu

      poate oferi si niște referințe la enormitatea: "Romanii...Au păcatele lor istorice----uciderea în masa a evreilor, romilor și ucrainenilor în timpul războiului mondial----".
      In rest, de buna seama ca se poate discuta pe subiectul dizidentei mult și bine. Regimul lui Ceașca a fost mult mai represiv decât altele din fostul bloc Sovietic. Romanii au în mod cert acea componenta mioritica ce ii face mult mai puțin dispuși spre confruntarea directa cu adversitățile istorice. Pe de alta parte, marea masa adormita a votat in Duminica orbului, dar nu s-a rezumat la asta, a mai votat odată si încă odată, in schimbul unui post călduț, a dreptului la furat sau chiar si a ajutoarelor "de Stat" pentru puradei. Iliescu nu a ajuns singur la putere. S-a cățărat spre putere dar a rămas acolo prin voința unei majorități idiotizate inclusiv a unui număr deosebit de mare de țigani cu drept de vot, din a căror etnie face parte. Asta este tristul adevăr, fiecare popor are conducătorii pe care si-i merita! Decât sa despicam firul în patru despre dizidenta lui Liiceanu, despre care nu vreau sa am nici o părere, mai bine căscam ochii data viitoare la vot (apropo de asta, exista și pătura aceea a semidocților "dezgustați", care au impresia ca dacă nu votează își exprima astfel oprobiul pentru clasa politica; greșit, nu fac altceva decât sa lase masele de idioți să-și exprime opțiunile!). Noroc Bun!
      • 0 (0 voturi)    
        Absenta unui Havel la romani (Marţi, 20 decembrie 2011, 23:32)

        Miha [anonim] i-a raspuns lui Eurobalauru

        Procentul revoltatilor anticeausisti fata de cel al revoltatilor anticomunisti se regaseste la alegerile din 20 mai 1990 cand stanga neocomunista a castigat cu un procent foarte mare. Partidul Comunist Roman a dat o serie de avantaje (loc sigur de munca indiferent de pregatire, apartamente cu chirie mica, aproprierea veniturilor salariale) astfel ca in special cei din partea de jos a societatii, care au reprezentat un procent important, au imbratisat socialismul. Pe acestia oricum nu i-a deranjat faptul ca elitele societatii burgheze au umplut inchisorile comuniste, multi chiar <aplaudand> aceasta. Masurile represive deosebite din Romania anilor 50 se datoreaza si caracterului romanilor , care urasc pe cei care reusesc prin merite proprii si dau vina neputintei proprii pe altii.
        Aceasta este explicatia ca putinii disidenti romani au fost in special anticeausisti si mai putin anticomunisti si ca d-l I.Iliescu a obtinut un procent atat de mare la primele alegeri.
  • +3 (13 voturi)    
    Tehnica minusurilor de pe site. (Marţi, 20 decembrie 2011, 2:17)

    Costin [anonim]

    Sunt de acord cu cea mai mare parte din interviu, si cand spune ca e incorecta afirmatia unora: toti au fost vinovati, fiindca suna ca o stergere cu buretele a istoriei, ca si cum nu ar fi fost calai si victime.
    Dar nu sunt de acord cu prima parte in care vorbeste despre inactiunea românilor de dupa anii 50. Si aici cel cu pseudonimul Marius Andreescu are in parte dreptate, degeaba i-ati dat voi minus. Adica daca otomanii au trecut pe la noi, si daca in anii 50 au fost atatea crime, atunci sigur nu se putea face nimic pe urma. Dar si in Ungaria au fost torturi in anii 50 si in multe din tarile satelite...
    Daca Liiceanu a fost las, tot poporul a fost. Daca el a vorbit cu Doina Cornea, inseamna ca a inteles-o, ca s-a ridicat peste ceilalti români, si ca isi poate spala propria lipsa de initiativa si lasitate in ochii posteritatii. De fapt si el provine din sistem, afirmatiile din prima parte a interviului par realmente o scuza pentru inactiune. In fine, Doina Cornea a actionat cu carnea ei, el a ajutat-o cu ceva in perioada respectiva? Toti i-au intors spatele acestei femei.
    Sa spuna despre el insusi de ce nu a actionat, dar sa nu vorbeasca ca un fel de constiinta a românilor. Doamne fereste de acest fel de constiinta moale. Ma deranjeaza acest fel de indulgenta envers soi-même ridicata la rang de pozitie intelectuala curata si valida.
    Sa recunoasca : nu am avut curajul si nici configuratia interioara a Doinei Cornea pentru a ma opune unui sistem ! Sa o spuna simplu. Dar noi stim asta si fara ca domnul Liiceanu sa se explice intr-un interviu.
    Asta nu are nici o legatura cu toate motivele istorice si de mentalitate insirate la inceput. Sau daca are, atunci Doina Cornea si ceilalti disidenti pur si simplu nu sunt români.
    • +4 (4 voturi)    
      o precizare (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:07)

      mgc [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Prima parte a comentariului as vrea sa o comentez si nu as vrea sa fiu inteles gresit, cum ca ii dau dreptate lui Gabriel Liiceanu...Diferenta intre Romania si celelalte tari a facut-o faptul ca toate celelalte tari comuniste, in afara de Romania si Bulgaria, erau catolice... si va rog sa nu imi dati exemplu Iugoslavia si Grecia. Aici e marea diferenta. Ele sunt catolice(ma repet) iar din 1982 au avut un Papa. In aceste tari (Polonia, Cehoslovacia, Ungaria) comunismul nu a avut Biserica la mana, pentru ca nu aveau cum. Copiii acelor vremuri(ca si cei de acum) catolici erau (sunt) altfel fata de copiii ortodocsi, in sensul ca la o varsta in care puteau sa inceapa a discerne faceau catehizare destul de importanta(pentru a primii prima impartasanie).... si cine credeti ca ii duceau la biserica? Parintii.... Sunt multe aspecte....Aveau o sustinere extraordinar de mare, pe care nicio tara ortodoxa(comunista) nu a avut-o. (Sunt ortodox si asa voi muri.) Revenim.... Din aceasta cauza polonezii, cehii, ungurii, slovenii, croatii, etc. sunt unde sunt, iar romanii cu bulgarii....Pe langa asta, mai avem si problemele noastre care tin de felul nostru de a fi, titpic romanesc si ma refer aici la atitudinea ciobanului mioritic in fata mortii urmata de atitudinea de a-i da in cap aluia care e mai bun ca noi, care face ceva bun, care iti vrea binele si iti face un bine... Aici nu mai tine de ortodoxism ci de instinct primar romanesc.
  • -4 (12 voturi)    
    nu va meritam domnule Liiceanu. iertati-ne! (Marţi, 20 decembrie 2011, 2:36)

    Mortar [anonim]

    "Care-i lasitatea in povestea asta? Ca nu m-am dus sa stau la inchisoare. Poate ca m-as fi dus daca simteam ca are rost”

    ehhh, saracul Liiceanu. ce figura tragica!! nu-l merita poporul asta. altfel s-ar fi dus la inchisoare. s-ar fi jertfit. dar pt asa oameni ca cei din tara asta....

    infinita scarba din partea lui pt noi si viceversa....
  • +5 (13 voturi)    
    conducatorul & poporul (Marţi, 20 decembrie 2011, 2:55)

    cimabue1500 [anonim]

    Mi-am pus intotdeauna problema electoratului in Ro., desigur, succesiv anului 1989. Termenii de irationalitate si/sau rationalitate in regimul alegerilor libere in Romania, nu-mi pare sa fi fost un subiect de dezbatere des intalnit. Dl. Liiceanu a oferit raspunsul cel mai lamuritor cu putinta: conducatorul este o emanatie a unui popor (cat pe ce sa spun, doar electorat!) idiotizat de propaganda. Daca logica dumnealui functioneaza, atunci urmatorul nostru conducator - dupa 20 de ani de tranzitie ce a reusit sa puna in ecuatie valorile, sa nu ne elibereze de comunisti si sa nu promoveze decat partial justitia - va fi un dictator. Sa nu fie! N-as dori sa pun accentul pe romanii din diaspora, dar imaginati ce-ar fi insemnat o Romanie in versiunea Presedinte Geoana si Guvern strutocamila, de tip USL. Monica Macovei a declarat odata ca sovietizarea societatii romanesti va fi aproape daca strutocamile politice de tip USL vor ajunge la putere. Doar imaginati cum ar fi o "antenizare" generala a Romaniei sau o "abramburizare" totala a invatamantului!
  • 0 (6 voturi)    
    ochelarii de cal ai lu' liiceanu si havel... (Marţi, 20 decembrie 2011, 8:40)

    geo [anonim]

    President Havel was brought into his position, in then-Czechoslovakia, under unclear circumstances during the last days of 1989 (a few weeks after the so-called Velvet Revolution). He was never elected as president, but was nominated to his presidential position by people he supposedly helped to overthrow and was confirmed in his chair by the Czechoslovakian parliament (consisting, again, exclusively of communists -- and not a single democratically elected deputy) who themselves, after confirming Havel, were summarily dismissed from their posts with fat pensions.
    As you may recall, Czechoslovakia before 1990 was a communist dictatorship on par with North Korea or Nazi Germany, having nothing to do with democracy. However, after Vaclav Havel was so conveniently brought to the presidential chair by the communist themselves, none of the countless crimes committed by the communists during the previous years were investigated, prosecuted or punished. President Vaclav Havel, not surprisingly, has seen to it. He can be held solely responsible for the fact that none of the previous communist ruler's crimes, including close to 300 political murders and tens of thousands who died in communist prisons, were ever punished. He became a guarantor to past tyrants, that they never will be held responsible for their murders and crimes against humanity, and he was instrumental in installing former communists back into government positions. Havel's former crony, then Prime Minister Vaclav Klaus (now chairman of Czech parliament), took care of keeping former communists in positions of power in the economic sphere. All this under the watchful Havel's "democratic eye."

    mai multe aici:
    http://www.jrnyquist.com/aug20/new_page_1.htm
    http://www.tldm.org/news4/cibulka.htm
    http://www.wnd.com/index.php?pageId=10556
    http://www.jrnyquist.com/bolshevik_inquisition_1.htm
    http://www.jrnyquist.com/bolshevik_inquisition_2.htm
    http://www.jrnyquist.com/bolshevik_inquisition_3.htm
    http://www.praguepost.
  • -2 (6 voturi)    
    Sa ramanem filozofi (Marţi, 20 decembrie 2011, 8:45)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Logica Liiceana! Nu ai Haveli pentru ca nu ai popor! Dar, dupa legea oului si a gainii, nu ai popor pentru ca nu ai Haveli! Iata o Dilema, care va sa zica, din care nu putem iesi! Sa lasam martirajul havelian si sa ne ducem la exemplul absolut. Oare naivul Iisus a cui rasuflare calda o va simtit in ceafa, pe cruce? ACU, sa ne intoarcem la Havel care nu a facut altceva decat sa doreasca sa se intoarca la lumea pe care pierduse odata cu venirea comunistilor, asemenea majoritatii cehilor. Pai, unde se putea intoarce Iliescu si majoritatea romanilor? La Romania fanariota antebelica cu lumpenul, camarilele, si...intelighentia ei versatila! Ma tem ca Liiceanu nu are perceptia absolutului, cea care te consacra ca filozof.
  • +3 (5 voturi)    
    Sa privim adevarul in fatza (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:02)

    Victor [anonim]

    Havel a fost disident, a fost inchis, dar dupa Revolutia ceha, a ajuns Presedinte si mereu in conducerea tarii.
    Paul Goma a fost disident, inchis, batut si a fot si ramane exilat in Franta, nu se stie exact daca i s-a restituit sau nu cetatenia. Cat despre membru al Uniunii Scriitorilor, din care face parte si dl Liiceanu...nici gand sa fie premiat, nici gand trimis cu burse de ceratie, nici gand sa aiba indemnizatie de merit cum are si dl Liiceanu...si FOARTE MULTI ALTII..
    Dvs dle Liiceanu, in ce tiraj l-ati publicat pe Paul Goma la editura Humanitas, ce va apartine?
    Deci, despre ce vorbim?
  • +3 (5 voturi)    
    "Havel a fost emanatia poporului ceh" (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:15)

    Emanatul [anonim]

    Dar Petre Tutea emanatia cui a fost, domnule Liiceanu? Dar Corneliu Coposu? Dar Elisabeta Rizea? Dar fratii Arnautoiu? Dar sutele de mii de intelectuali romani morti in inchisorile comuniste si la Canalul Dunare-Marea Neagra?

    Nu incercati sa va scuzati lasitatea dand vina pe un "popor idiotizat de propaganda"!

    Poporul roman nu a fost si nu este un popor de idioti!
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarul (Miercuri, 21 decembrie 2011, 7:43)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui Emanatul

      Spre deosebire de Havel care avea sprijinul activ al poporului,Tutea, Coposu ,etc il aveau doar pe dumnezeu, pt catu su eu si altii stateam chitic in carapacea nostra , de frica si lasitate !!!! Asa ca lasa-o mai moale ca n-ai dreptate.
  • +1 (7 voturi)    
    lamentari (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:23)

    gimini [utilizator]

    Oare cand o sa incetam sa ne mai plangem ca Iliescu ne-a tinut pe loc 20 de ani?! Tot Iliescu e de vina si pentru 1996-2000?! Tot el e de vina si din 2004 incoace?!

    La asa popor, asa intelectuali si asa conducatori. In clipa in care romanii vor invata sa-si accepte greselile proprii si sa nu mai dea vina pe cate un tap ispasitor, vor merge mai departe. Pana atunci... mucles.
  • +2 (2 voturi)    
    Poporul roman... (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:35)

    Andrei [anonim]

    ... este organizat pe modelul mioritic si anume: ciobani, argati si oi (mioare). Intelectualii seamana cu cei care cumpara branza iar unii dintre ei considera cateodata necesar sa o critice, dand vina ba pe ciobani, ba pe argati sau chiar pe bietele mioare.
    Havel nu cred ca manca, in orice caz, atata branza...
  • +3 (3 voturi)    
    subiectul e usor (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:45)

    Hard ball [utilizator]

    insa facut sa para greu.
    Domnul Liiceanu isi poate da orice explicatie, insa acea explicatie este cuminte si bine sa ramina doar la adresa dumnealui( adica doar cu referire la persoana dansului) in masura in care a influentat cumva intelectualii pe timpul comunismului.
    Masura in care aceasta explicatie are importanta acum , sa o stabileasca altii, eu nu am dreptul asta si cred ca ar avea dreptul doar acei care au luptat cu adevarat pentru un ideal ( cu sau fara sprijin mai putin conteaza, si aici este o intoarcere de condei pentru care domnul Liiceanu ar trebui sa mai reflecteze).
    Nu ai nevoie de suflarea lui Dumnezeu sau a cuiva ca sa poti legitimiza un ideal.
    Au fost destui cei care au spus" mai bine mort decat comunist". Unii au murit la canal, altii in puscarii,altii au experimentat fenomenul Pitesti,altii au facut cunostinta cu tortionari in adevaratul sens al cuvantului.

    Intrebarea este: Oare toti cei care au fost in puscarii pe motive politice au simtit ca ar avea rost?
    Oare ei au facut acest calcul meschin?Ar avea sens sa te sinucizi in chinuri pentru un ideal si sa nu accepti umilinta?

    Greu raspuns.Din pacate, cei care pot raspunde ii vedem in Memorialul Durerii ca pe niste strigoi,pomeniti dupa nume si trecuti in piatra sau pe cateva documente pe care istoria le tine minte.

    La fiecare si la toti din cei care fac parte din clasa politica actuala le-as da posibilitatea sa le invete numele pe de rost si sa le tine minte pentru totdeauna.
  • +1 (3 voturi)    
    ce ingust gandesti, gimini... (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:48)

    Nicu [anonim]

    ...pacat ca ti-ai luat drept nume "o constiinta" pentru ca nu te ridici la nivelul lui (al numelui).
    Sigur ca Iliescu ne-a tinut in loc 20 de ani,pentru ca sub el s-a format caracatita, sistemul care,iata, nu prea poate fi dezmembrat. Constantinescu a recunoscut ca a fost "infrant de sistem" iar acum uite si tu cat de greu este sa starpesti raul din societatea romaneasca. Costica Voicu a spus ce sistem bun si functional exista inca din vremea lui Iliescu. De asta nu inaintam....pentru ca nu avem privire de ansamblu. Nimic nu se transforma peste noapte, cu atat mai putin mentalitatile. Da, asa este, ne lamentam pentru orice, dand vina pe altii, sdar oare ne intrebam:noi ce am facut ca sa fie lucrurile drepte, corecte? Revenind la Havel si cehi, ai citit ca acolo, profesorii universitari au preferat sa fie spalatori de vitrine. La noi ce fac cand li se cere sa respecte legea?
    • 0 (0 voturi)    
      frica si lasitate (Miercuri, 21 decembrie 2011, 11:50)

      alexa [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      stii de ce scriu anonim , pt ca in spatele vostru sta ceva ce tot blamati "Securitatea", In 7 ani de cand este presedinte Basescu si 4 ani cat a fost presedinte Constantinescu, daca se vroia se putea schimba ce a gresit Iliescu...Asa ca e mai bine sa avem oarece nuante...Toti trei sunt emanatia poporului la momentele date...sa nu ne mai plangem atata, si sa spunem clisee , forumurile sunt pline de postaci platiti, constiinta romanesca nu exista pentru ca in aer planeaza frica si teama...Nu conteaza ca poti sa spui ce gandesti, conteaza ce patesti dupa aceea, aici e diferenta dintre o dictatura totalitara si o aparenta democratie...Exemple de dizidenti au fost dar nu a fost solidarizarea cu ei...
  • -1 (3 voturi)    
    ipocrit (Marţi, 20 decembrie 2011, 9:51)

    un [anonim]

    " In timp ce, la noi, au ales sa se duca in Comitetul Central, iertati-ma, sa manance rahat cum se spunea, sa-si castige privilegiile unei vieti decente, placute, vanzandu-si constiinta”
    -exact asta face acum liiceanu, in loc de cc se scrie pedele.

    “Am trait cu o leafa mizerabila, nu aveam ce sa-i dau de mancare fiului meu. Am fost tinut o viata intreaga neica nimeni. Care-i lasitatea in povestea asta? Ca nu m-am dus sa stau la inchisoare. Poate ca m-as fi dus daca simteam ca are rost”
    - asa au trait 80% din romani , nimic nu-l face mai special

    Sa condamni comunismul dar sa fii pe aceasi " unda" cu un om care se comporta, se exprima ca si un comunist, e ipocrizie, domnule liiceanu.
    Dar a fost ales de catre un popor indobitocit.Asa ca nu cautati nici un Havel, mai degraba gasiti altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    asociatia ptr o societate sanatoasa mintal (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:01)

    Petre Petre [anonim]

    Dl Liiceanu aici aveti raspunsul ASSM la intrebarea dvs. Exista asociatii de revolutionari ptr a fi aparati de cei care au realizat lovitura de stat. E logic !
  • 0 (0 voturi)    
    daca am fi avut un Havel (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:56)

    mihai [anonim]

    Domnule Liiceanu, Romania a avut foarte putini dizidenti autentici. Ii voi respecta intotdeauna. Dar...din pacate nici unul nu a avut prestanta si anvergura lui Havel. Existau in Romania personalitati culturale, intelectuali de prima marime, care se bucurau de notorietate si apreciere - scriitori, artisti, regizori – nici unul dintre ei nu s-a numarat printre dizidenti. Daca era asa, cine stie – poate poporul asta “idiotizat de propaganda” nu era atat de insensibil si lipsit de reactie, poate putea deveni “rezerva umana” de care au beneficiat Havel si Walesa. Asa...s-au regasit in Iliescu.
    Dar daca am fi avut un Havel, oare lucrurile stateau mai bine? Intram in UE mai devreme de 2007, in NATO mai devreme de 2004? Nu am mai fi avut securisti in politica si in afaceri (sunt si in Polonia de ex, din cate stiu)? Am fi avut o clasa politica plina de moralitate si oameni de afaceri sensibili si stilati? Am fi beneficiat – probabil – de o imagine ceva mai buna in primii ani de dupa 1990. In rest...nu cred ca lucrurile ar fi evoluat cu totul altfel.
  • -1 (1 vot)    
    Gasirea de scuze.... (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:15)

    Alexandru Ionescu [anonim]

    Dl. Liiceanu isi gaseste scuzele ca sa explice propria lasitate a sa si a intregii generatii de "intelectuali" care au rasarit dupa revolutie...Plesu, Patapievici, toti au esuat in a deveni Havel pentru Romania.
    Ma amuza nespus aceasta "explicare" a neputintei, a lasitatii.
    Cum Iliescu a fost de vinia, cum ca el a fost foarte rau si ca el a luat 20 de ani...
    NU DOMNULE LIICEANU, dumneata si restul lasilor care ar fi putut lua atitudine in epoca, ne-ati luat demnitatea si dumneavoastra v-ati complacut in aceasta lasitate pe care o reprosati poporului român.
    Nu sunt un aparator al "virtutiilor" poporului român, nu sunt un patriotard a la "vadim" nu rezonez cu populismul imbecil, insa nu pot sa nu imi aduc aminte din epoca de aceasta lipsa a liderului opozitiei...Nici unul dintre dvs., alde Plesu, Liiceanu, Patapievici nu v-ati asumat acest risc si dvs. a-ti pierdut acum, o buna ocazie sa taceti...cu demnitate si jena, despre aceasta lipsa a noastra.
    Va salut, dl. Liiceanu...
    • 0 (0 voturi)    
      Nici acum nu sunt lideri, (Marţi, 20 decembrie 2011, 13:33)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alexandru Ionescu

      partide politice care sa se opuna celor ce-si sug seva din comunism si securitate. Alternativa nu exista desi romanii tanjesc dupa ea.
  • 0 (0 voturi)    
    nu stiu (Marţi, 20 decembrie 2011, 23:16)

    idiotizatu 21.305.723+1 [anonim]

    Ganduri frumoase din partea unui exponent de frunte al idiotizatilor. Pacat ca nu imi mai pot permite sa pierd vremea sa-l citesc. Sunt sigur ca spune ceva foarte interesant.
    V-ati imaginat vreodata cum ar fi daca, printr-un accident absurd, ne-am trezi intr-o dimineata constatind ca ne-am transformat cu totii in niste fiinte superioare, superinteligente, avind singura dorinta de a munci cat mai mult si bine?
    Nu va grabiti, mai ganditi-va un pic.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai intereseaza ce-ai facut in ultimii (Miercuri, 21 decembrie 2011, 14:45)

    Radu Humor [utilizator]

    Conteaza ce-ai facut in primii cinci de dupa '89 cand
    puteai sa te simti si sa te exprimi liber !
    ce-au facut intelectualii nostri ?
    Spre deosebiri de intelectualii din Cehoslovacia care spalau geamuri in semn de protest, ai nostri spalau/lingeau in coor puterea si asa au continuat sa faca pana in prezent !
    Cand si-au dat seama ca doar cativa au beneficiat cu adevarat la maximum de prestatia lor, unii ca Tismaneanu, Patapievici, Feldman Alexandru s.a. au profitat si de apartenenta la neamul ales si le-au luat-o inainte. Dar de acuma era prea tarziu !
  • 0 (0 voturi)    
    Liiceanu (Vineri, 23 decembrie 2011, 0:36)

    Doru [anonim]

    Cred ca acest om, fara opera personala, un fel de chibit de-al lui Noica este lipsit de un bun simt elementar. Cine l-a impiedicat sa spele vitrini, asemenea intelectualilor cehi ?!