Sotia capitanului care se afla in elicopterul prabusit a suferit un soc, fiind internata la Elias

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2010, 19:18 Ultima ora


Sotia capitanului Stefan Claudiu Dragnea, militarul aflat in elicopterul prabusit in judetul Brasov, gravida in cinci luni, a suferit un soc la aflarea vestii, sustin rudele care adauga ca nu au fost anuntate oficial despre decesul militarului, informeaza Mediafax.

Ion Dragnea, tatal capitanului Stefan Claudiu Dragnea (31 ani), afirma ca a aflat despre incidentul aviatic de la o ruda, care este de asemenea pilot.

Potrivit surselor citate, sotia capitanului, care este insarcinata, a fost consultata, medicii stabilind ca sarcina este bine.

Ministerul Apararii Nationale a anuntat, luni seara, ca alaturi de sase militari israelieni, la bordul elicopterului prabusit in judetul Brasov se afla capitanul Stefan Claudiu Dragnea, de 31 de ani, incadrat la SMFA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2485 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Sa o ajute Dumnezeu... (Marţi, 27 iulie 2010, 21:31)

    Daniel [anonim]

    Oh, saraca de ea... gravida in luna a 5-a...
    Sa ii dea Dumnezeu putere sa treaca peste toate si sanatate sa duca sarcina pana la capat...
    • +1 (1 vot)    
      Ambasada Israelului (Marţi, 27 iulie 2010, 22:02)

      alexa [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      este alaturi de ea!

      Nu stiu ce inseamna asta, dar asa au declarat.
  • +2 (2 voturi)    
    Condoleante (Marţi, 27 iulie 2010, 22:58)

    Costica [anonim]

    Prim-ministrul israelian, Binyamin "Bibi" Netanyahu
    mentioneaza in general eroismul militarilor, si in particular se refera la ofiterul roman.
    http://news.walla.co.il/?w=/1/1715305
    Si nu o face in engleza pt. presa internationala, ci in ebraica pentru israelieni.
    • -1 (1 vot)    
      da, ii vor tine loc de tata (Marţi, 27 iulie 2010, 23:51)

      corne [anonim] i-a raspuns lui Costica

      si vor ajuta la cresterea copilului.

      Merci!
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate,Corne!!!Asa este!!!! (Miercuri, 28 iulie 2010, 0:35)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui corne

        Regulamentul militar israelian stipuleaza ca apartinatorii celor care au murit sub drapelul Israelului, beneficiaza de pensie de urmas , respectiv de gratificatie
        de doliu.Iar elicopterul prabusit a fost in misiune, sub drapel.Regulamentul NU face diferentza de nationalitate, cetatenie ,sex sau religie.
    • -1 (1 vot)    
      nu ma pricep deloc la limbi semitice ... recunosc (Miercuri, 28 iulie 2010, 0:40)

      danut [anonim] i-a raspuns lui Costica

      dar cand incerc sa traduc stirea pe care ai trimis-o tu din ebraica in engleza cu google translate imi apare doar : "The helicopter was also on the Romanian observer."

      de asemenea, sa fim sinceri despre ce eroism ar putea sa afirme ? era totusi o misiune de antrenament.

      As fi crezut daca ai fi spus ca e alaturi de victime si e miscat de TRAGEDIE, dar sa legi conceptul de eroism de cel de accident, e putin cam mult pentru Europa secolului 21.

      Pacat de toti 7, si pacat de toti de toate partile care mor din cauza razboaielor !
      • +1 (1 vot)    
        Eroism (Miercuri, 28 iulie 2010, 2:10)

        Costica [anonim] i-a raspuns lui danut

        D-le Danut, ai facut armata?
        Armata -chiar si pe timp de pace-nu este o societate de asigurari.Iar tot ceea ce faci sub ordin
        este MISIUNE, iar o aplicatie -chiar si fara arme-este MISIUNE DE LUPTA.Militarii nu dorm, ei executa programul de somn.
        Moartea in armata -la orice arma, cu atit mai mult in aviatie,- unde dracul este in mii de detalii-
        te pindeste oriunde.Ca sa accepti asta si sa traiesti cu ea zi de zi este deja eroism-intreaba oricare militar iainte, in timp sau dupa misiune in Afganistan sau Irak.
        • 0 (2 voturi)    
          Da, bai e mare eroism (Miercuri, 28 iulie 2010, 2:43)

          daberdacu [anonim] i-a raspuns lui Costica

          E mare lucru sa zbori, mai tata, fiecare respiratie e un act de eroism si daca ajungi la pensie, pai sa te tii - ca aviatorii vor pensii mari si care sa creasca la infinit.

          Hai ba, ca sunteti caraghiosi. Asta-i viata, unii mai si moare, eroism sau nu prea. Iar israelul va plati pensie familiei militarului roman la sfantul asteapta. Asta e treba armatei romane.
          • +1 (1 vot)    
            N-am cu cine (Miercuri, 28 iulie 2010, 5:58)

            Costica [anonim] i-a raspuns lui daberdacu

            N-am cu cine sa discut pe acest forum.
            Pot sa cobor stacheta pretentiilor, dar in pamint n-am sa sap.
            Doar un sfat :incearca sa respiri in conditiile de cockpit asa la 1000 de noduri .Ai sa intelegi poate mai mult despre valoarea unei respiratii.
          • +1 (1 vot)    
            Costica esti limitat (Miercuri, 28 iulie 2010, 9:42)

            Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui daberdacu

            Asa e mai Costica. E usor sa vorbesti cand nu sti despre ce e vorba. Informeaza-te "daberdacu-le" ce venituri avea Capitanul Stefan Dragnea si daca tie ti se pare un lucru obisnuit sa-ti risti viata zi de zi pentru aproximativ 2000 de lei pe luna, din care ti se vor taia 25%. Asta este eroism prietene si dragoste de meserie!
            Dumnezeu sa te odihneasca Fane!
            • +1 (1 vot)    
              Rectific: Scuze Costica (Miercuri, 28 iulie 2010, 9:51)

              Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

              Scuzele mele Costica! Sunt de acord cu tine. Daberdacu e cam limitat.
            • -1 (1 vot)    
              Pt costica (Miercuri, 28 iulie 2010, 11:29)

              lica [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

              Tu zbori cu elicopterul la 1000 de noduri? Da' spor de zburat peste viteza luminii nu vreti? Chiar e neconstitutional sa nu vi se dea asa ceva.

              Bai frate, sunteti prea putin platiti pentru capacitatile voastre? Nu va tine nimeni in armata romana, haide, valea sa va faceti astronauti la NASA si sa zburati cu enshpe mii de noduri.
              • +1 (1 vot)    
                Sa dea (Miercuri, 28 iulie 2010, 13:20)

                Eu [anonim] i-a raspuns lui lica

                Sa nu dea Dumnezeu sa chemi armata sa te apere !
        • -1 (1 vot)    
          ok, nu am incercat sa diminuez (Miercuri, 28 iulie 2010, 10:43)

          danut [anonim] i-a raspuns lui Costica

          importanta pregatirii pentru fortele armate ale unei tari, dar legat de comunicatul premierului Israelian, n-am putut sa gasesc un pasaj care sa sustina ce ai declarat mai sus.

          repet, google translate nu e cine stie ce eficient in traduceri dar nu am gasit totusi nimic ...
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru toti scepticii privind moralul militar isra (Duminică, 1 august 2010, 4:30)

    costica [anonim]

    Articol aparut aici
    http://news.walla.co.il/?w=/1/1716539
    si traducerea bruta cu GOOGLE
    "Referitor la soarta ofiţer român cu statul Israel." MK Hasson (Landau NIR)
    MK Israel Hasson (Kadima) a lansat azi-noapte (sâmbătă) o scrisoare prim-ministru Benjamin Netanyahu, care a cerut ca Israelul va adopta familie de români de prabusire de elicopter Ahahharogi. Hasson a scris că "având în vedere Cumplita tragedie care a avut loc în zbor de formare în România, am recurs la tu, te rog că Israelul va adopta poală familie de ofiţer român, căpitanul Ştefan Dreganah Claudio, asiguraţi-vă că nevoile de bază ale bunăstării cât mai mult posibil şi după cum consideră adecvat. "

    Hasson a explicat că "cererea de necesitatea de regretabil şi fără nici o pregătire, legate de soarta ofiţer român cu statul Israel." Potrivit acestuia, există posibilitatea de a invita familia Dreganah o vizita oficiala in Israel in curand. "Din moment ce nu poate ignora soarta comună a mecanicii israelian piloţi ofiţer român", Hasson explică, în scrisoarea sa, "acest gest umanitar, nu numai pentru a aduce la consolidarea relaţiilor diplomatice şi militare cu poporul român, dar, de asemenea, servi ca un exemplu pentru familia naţiunilor, învăţaţi cum să umple o datorie evidenţiate nobleţe morală şi empatie din partea noastră. "

    Joi, presedintele Shimon Peres a vorbit la telefon cu omologul său român, Traian Vssko el mulţumit de asistenţă şi atitudinea cald în Israel a dat România-un accident de elicopter în termeni de Shearwater. Lvssko Peres a spus că "Vreau să vă mulţumesc din inimă şi în numele statului Israel privind implicarea personală, căldura că atitudinea furnizarea de pozitivă în ceea ce priveşte tratamentul de spatii de israelieni ucisi in elicopter accident de relaţia pe care Israelul şi-a mutat noi toţi în ţara dumneavoastră şi cu mine personal, în mare admiraţie.." Conversaţie Preşedintele român a dat Peres condoleanţe la moartea pilot român prabusire de elicopter.

    Capitanul elicopter isra
  • 0 (0 voturi)    
    Frate, esti bine? (Marţi, 3 august 2010, 9:55)

    m [anonim]

    Te citez:
    Hasson a explicat că "cererea de necesitatea de regretabil şi fără nici o pregătire, legate de soarta ofiţer român cu statul Israel."
    Incheiat citatul. Deci cum? :))