Cumulul salariului de stat cu pensia ce depaseste salariul mediu brut, interzisa prin act normativ

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2009, 20:48 Ultima ora


Cumulul pensiei cu salariul de stat va fi permis doar in cazul persoanelor care au o pensie in limita maxima de aproximativ 1.700 lei, potrivit deciziei Guvernului din sedinta de miercuri. Acest cumul va fi interzis in cazul persoanelor cu o pensie peste plafonul respectiv, care este echivalent cu valoarea salariului mediu pe economie.

Comisia Nationala de Prognoza indica un salariu mediu brut de 1.693 lei pentru 2009. Pentru 2010, acesta este estimat la 1.832 lei, informeaza televiziunile de stiri.

Prevederea aprobata miercuri de Guvern prin act normativ ar viza in jur de 21.000 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5256 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Obiectivitate (Miercuri, 1 aprilie 2009, 21:03)

    x [anonim]

    (Nu ma atinge pe mine; deci cred ca sunt suficient de obiectiv.)
    Daca as avea o pensie de 1699 lei, pot avea un salar de ORICIT?
    Daca as avea o pensie de la 1700 (sau1701) lei in sus, NU MAI POT PRIMI SALAR?
    Este, oare, drept?
    • +2 (2 voturi)    
      p (Miercuri, 1 aprilie 2009, 21:30)

      ion o. [anonim] i-a raspuns lui x

      da.
    • -1 (1 vot)    
      Ghinion... (Joi, 2 aprilie 2009, 10:37)

      nam [anonim] i-a raspuns lui x

      La asta se rezuma faptul ca te-ai nascut in mijlocul romanilor. Ei muncesc, nu gandesc... Inca mai esti convins ca traiesti intr-o tara populata de oameni normali la minte?
    • 0 (0 voturi)    
      ca-ntotdeauna (Joi, 2 aprilie 2009, 12:23)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui x

      romanii sunt exceptionali in identificarea problemei, dar la solutii se fac ca ploua. in concluzie, aceeasi lege cum ai formula-o tu?
      altfel spus, te crezi in stare de o formulare in care eu (sau oricine) sa nu-ti demonstrez(e) ca dezavantajezi pe cineva?
      daca nu reusesti, atunci mai bine taci.
    • 0 (0 voturi)    
      trebuie trasa linia undeva (Joi, 2 aprilie 2009, 13:09)

      ion [anonim] i-a raspuns lui x

      Este la fel ca la scoala ala cu 9.49 ia 9 si ala cu 9.51 ia zece. Trebuie undeva trasa o linie. Daca sunt un numar de persoane in o situatie de genul asta atunci linia fost trasa prost. Daca nu atunci cei in cazul asta au ghinion. Cum ai vre sa fie. ala cu 1701 sa poata si el cumula salarul. Atunci sare si ala cu 1702 ca si el vrea ca ce ii 1701 ce ii 1702. Daca poate ala cu 1702 de ce nu si ala cu 1703 si tot asa Pana la salarii de zeci de milioane cumulate cu pensii de zeci de milioane
  • +1 (1 vot)    
    SUPER (Miercuri, 1 aprilie 2009, 21:03)

    fghj [anonim]

    foarte bine le face cersetorilor. nu va mai satura...
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 1 aprilie 2009, 21:32)

    Dan [anonim]

    Poate cineva sa ma lamureasca daca suma de 1700 lei serefera la pensia bruta sau neta ? Multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns dan (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:01)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Dan

      mi se pare corect ca unitatea de masura sa fie aceeasi, adica la salariu mediu brut sa se tina cont de pensia bruta
  • 0 (0 voturi)    
    cumulpensierefugiatcusalar (Miercuri, 1 aprilie 2009, 21:49)

    salariatul [anonim]

    Daca beneficiez de pensie de refugiat ardelean si cumulat cu salariul depasesc 17 milioane, trebuie sa renunt la salariu?
    Am varsta de pensionare pentru limita de varsta dar am mai ramas pe post!
  • -2 (2 voturi)    
    Nu este corect (Miercuri, 1 aprilie 2009, 21:54)

    gogu [anonim]

    Corect ar fi ca si cei care au o pensie in cuantum mai mare decat suma precizata sa poata cumula pensia cu salariu.
    Dar sa primeasca de la stat, ca pensie, aceeasi suma de max. 1.700, la care sa se adauge castigul pentru munca depusa.
  • 0 (0 voturi)    
    1693 lei (Miercuri, 1 aprilie 2009, 22:10)

    emi [anonim]

    salariul mediu brut luat in calcul la bugetul de asigurari sociale pe anul 2009,este de 1.693 lei si se compara cu pensia din decizia de pensionare adica pensia bruta.adica de la 1 aprilie 2009 ,daca ai pensie peste numarul de puncte de 2,35662

    pentru ca 2,35662x718.4=1693 lei
  • -1 (1 vot)    
    pensie (Joi, 2 aprilie 2009, 8:31)

    anonim [anonim]

    atentie nu va bucurati ca moare capra vecinului, in curand o sa moara si a voastra. tineretea trece foarte repede.
  • 0 (0 voturi)    
    cumul pensie -salariu (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:13)

    stefan [anonim]

    am iesit la pensie la 40 de ani ofiter MApN prin Legea 164......... care imi permitea sa lucrez la stat indiferent de venitul realizat............. am facut o facultate de teologie sa lucrez in acest domeniu pt ca-mi place.............acum imi spuneti ca nu mai pot sa lucrez................. este corect.................rog Guvernul roman sa ma incadreze in functia de ofiter MApN daca legea prin care am cedat postul de ofiter nu mai este valabila.....................
    Daca aveam pensie de 1000 ron si salariul de 50 000 ron nu era nicio problema?
    Va rog sa stabiliti o suma rezonabila care sa includa si pensia si salariul........... este mult mai corect..................