FCSB este noua campioană a României. Gruparea antrenată de Elias Charalambous a câștigat disputa cu Farul pe Arena Națională, scor 2-1, și și-a asigurat titlul din punct de vedere matematic, în etapa cu numărul 7 din play-off-ul SuperLigii României.

Jucătorii FCSB-ului celebrează câștigarea titluluiFoto: Victor Cozmei / HotNews.ro

FCSB își ia revanșa în fața Farului și câștigă titlul

Așteptarea a luat sfârșit.

După 9 ani de așteptare, FCSB a câștigat în sfârșit titlul de campioană a României.

Echipa antrenată de Elias Charalambous avea nevoie de un egal în fața campioanei Farul Constanța, iar gruparea roș-albastră, împinsă de la spate de cei aproximativ 30.000 de spectatori prezenți pe Arena Națională, a obținut victoria.

După un start de meci timid din partea ambelor formații, Darius Olaru a inventat o pasă excelentă, mingea a ajuns la David Miculescu, iar acesta l-a învins pe Buzbuchi (min 26).

Octavian Popescu putea majora avantajul echipei gazdă, dar extrema FCSB-ului a fost blocată de Buzbuchi.

În a doua repriză, dominația celor de la FCSB s-a accentuat, aceștia având ocaziile de a marca.

Gazdele nu au avut însă un final de meci liniștit. Louis Munteanu a trimis o centrare excelentă pentru Rivaldinho, iar brazilianul l-a executat pe Târnovanu cu o lovitură de cap excelentă (min 79).

Alexandru Băluță a stabilit scorul final al partidei în minutul 84, după ce a marcat din marginea careului de 6 metri.

FCSB - Farul Constanța, 2-1, în etapa 7 a play-off-ului SuperLigii României

Final.

Min 90+3: Darius Olaru trimite în bară.

Min 84: GOOOOOL FCSB! Alexandru Băluță marchează din careu.

Min 79: GOOOOL FARUL! Rivaldinho marchează cu o lovitură de cap din centrarea lui Louis Munteanu.

Min 77: Darius Olaru scapă singur cu portarul, dar nu reușește să îl învingă pe goalkeeperul Farului. Ocazie uriașă.

Min 62: Octavian Popescu face o cursă senzațională și trimite mingea în fața porții, dar Grameni intervine și respinge în corner.

Min 49: Șansă de gol pentru FCSB. Octavian Popescu șutează la colțul lung, mingea trece pe lângă poartă.

Min 46: A început a doua repriză. Benchaib și Rivaldinho îi înlocuiesc pe Sîrbu și Andronache.

Pauză.

Min 42: Octavian Popescu putea face 2-0, dar a fost blocat excelent de Buzbuchi.

Min 34: Crețu trimite o centrare la bara a doua, însă Darius Olaru trimite cu capul peste poartă.

Min 26: GOOOL FCSB! Darius Olaru îi pasează pe poziție viitoare lui Miculescu, iar acesta îl învinge pe Buzbuchi.

Min 21: Acțiune periculoasă a oaspeților. Louis Munteanu a recuperat o minge pierdută de Ngezana, i-a scos balonul la marginea careului lui Grameni, dar căpitanul constănțenilor a tras slab, peste poartă.

Min 15: Prima ocazie de gol aparține campioanei en-titre. Louis Munteanu a șutat din marginea careului, mingea a fost deviată și respinsă și de Târnovanu.

Min 10: Fără situații de gol după primele 10 minute de joc.

Min 1: A început partida. Atmosferă superbă pe Arena Națională din București.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Ov. Popescu – Lixandru, Șut, Olaru – Miculescu, Băluță, Oct. Popescu.

Rezerve: Udrea, Vlad, Panțîru, Haruț, Pandele, Antwi, Toma, Alhassan, Popa, Radaslavescu.

Antrenor: Elias Charalambous

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, M.Popescu, Henrique - Vînă, Queiros, Grameni – Ganea, Munteanu, Andronache.

Rezerve: Mușat, Grosu, Dănuleasa, Kiki, Boli, Nedelcu, Casap, N. Popescu, Deaconu, Benchaib, Rivaldinho.

Antrenor: Gheorghe Hagi