Savoarea unei experiente unice

de G.G.     Smile Media
Vineri, 29 iunie 2012, 13:28 Sky Tower


Cladirea SkyTower
Foto: Sky Tower
De multe ori, cladirile, in special cele de birouri, sunt doar atat, cladiri. Sticla, beton, otel, spatii compartimentate etc. Provocarea apare atunci cand vrei sa iesi din tipar. Cand vrei sa creezi nu doar un spatiu de munca, ci o experienta a unui mod de a munci. Cand vrei ca, de la planuri si pana la ultimul element de finisare, acea cladire sa transmita senzatia unei experiente agreabile, pe care vrei sa o traiesti din nou. Sa dea un sentiment de bine celor care utilizeaza spatiul respectiv, un sentiment de a fi la locul potrivit. SkyTower si-a propus sa fie un astfel de loc. (Aticol webPR)

Ponorama SkyTower/ Foto: Sky Tower
SkyTower este cea mai inalta cladire din Bucuresti, ceea ce in sine ii permite sa dea experienta unica a Capitalei privita de la 
peste 100 de metri inaltime, mai exact de la 137. In plus, pozitionarea la etajele 35 si 36 a unui sky-bar si a unui centru de 
conferinte face aceasta eperienta cat mai accesibila. Si o cafea buna la 130 de metri va da savoare unui inceput de zi. Dar SkyTower este mai mult decat atat. Este locul in care toate spatiile de birouri au lumina naturala. Iar fatada de sticla permite intrarea doar a luminii naturale, nu si a caldurii sau a razelor UV. Este o cladire cu un control climatic performant care permite
incalzirea si racirea unor spatii diferite in acelasi timp. Cu lifturi de mare viteza pentru etajele superioare care scurteaza timpul intern de deplasare. Cu o parcare generoasa de peste 500 de locuri. Este altfel spus un loc gandit sa creeze un spatiu de lucru cat mai placut si confortabil pentru angajatii viitorilor chiriasi. Este gandita ca, prin ajungerea la  etajul de destinatie si confortul ambientului pe durata programului de munca, nimic sa nu  constituie o sursa de probleme si dificultati pentru utilizatori ci, dimpotriva, totul sa se transforme intr-o experienta placuta.

Panorama SkyTower 2
Foto: Sky Tower

Statutul de cea mai inalta cladire din Bucuresti ii permite sa fie din start un nou punct de reper pentru bucuresteni. Un punct de reper care deja poate fi vazut din mai multe zone din Capitala si de unde se poate vedea mult in afara ei. SkyTower isi respecta acest statut insa si prin inovatie si viziune. In plus, mult timp se va putea vorbi despre ritmul rapid  si in acelasi timp ridicat calitativ al lucrarii, si despre "da, iata ca se poate construi cum trebuie si in Romania". Si diferenta nu este facuta de nivelul investitiei, de peste 100 milioane de euro. Diferenta este facuta de dorinta de a crea altceva. De a merge cu un pas inainte spre un Bucuresti modern si performant. De a construi azi un spatiu al unei experiente unice, care sa devina un standard obisnuit pentru cladirile viitoare si un model al Bucurestiului pe care ni-l dorim cu totii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5572 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Sky bar (Vineri, 29 iunie 2012, 14:00)

    Voicu [anonim]

    Am aflat ca acest turn va avea spatii pentru amenajarea unor sky-bar-uri la ultimul nivel.
    Am trimis cerere de oferta catre Raiffeissen Evolution in vederea contractarii unui astfel de spatiu. Nu am primit nbiciun raspuns nici pana astazi. Se pare ca aceste locatii sunt destinate deja celor care au influenta in jurul companiilor care le-au construit.
    • 0 (0 voturi)    
      te pot ajuta (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Voicu

      chiria este de 50.000 de euro pe luna pt ultimele doua etaje....e pachet complet...ultimele 2 etaje in 50.000...e gandit ca sus la 36 sa faci un restaurant si la 35 un spa.....nu se merita....prea scump...si app deja s a dat
  • +3 (9 voturi)    
    Partile frumoase... (Vineri, 29 iunie 2012, 14:53)

    Victor [anonim]

    Se tot subliniaza aspectele pozitive dar nimeni nu spune adevarul legat de aceste cladiri.
    Pe langa faptul ca sunt urate ele nu sunt nici ecologice si nici sanatoase pentru oameni.
    Cladirile aceastea au nevoie de sisteme centralizate de climatizare pentru ca sunt ineficiente dpdv. energetic.
    Vara se incalzesc iar iarna se racesc prea repede.
    In tubulatura instalatiei de climatizare se dezvolta colonii de microorganisme care provoaca boli.
    Americanii le spun "cladiri bolnave" dar noi ne repezim sa le laudam.
    • +8 (8 voturi)    
      cladiri bolnave sau pt bolnavi? (Vineri, 29 iunie 2012, 19:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Victor

      macar daca marcati cu un (P) articolul?

      sa ridice mana cine crede ca o cladire cilindrica de beton si sticla de 40 de etaje e 'o experienta unica' si 'un model al Bucurestiului pe care ni-l dorim'....

      oare cum ar arata aceeasi experienta unica daca dorinta proprietarilor s-ar indeplini si peste 2-3 ani ar fi inconjurata de alte 5-6 cladiri asemanatoare, eventual ceva mai inalte?..
  • +1 (7 voturi)    
    Banal (Vineri, 29 iunie 2012, 16:46)

    daniel [anonim]

    O cladire cu arhitectura jenant de banala, din otel si sticla. De anii 70. Bucurestiul se urateste cu acesta cladire.
  • +5 (5 voturi)    
    Cum? ueb piar? (Vineri, 29 iunie 2012, 17:56)

    Ion_Roaita [anonim]

    Pai de ce nu spuneti pe romaneste fratilor? Ati uitat limba romana? Ce magarie e asta ueb piar? Vrei sa sune pompos, sa dea bine, sa poti cere un pret mai mare pentru ceeea ce faci, nu? Ma duc la mol, intram in uichend, ce rahaturi sunt astea? Nu mai stim sa vorbim romaneste? Eu cred ca in Romania trebuie sa vorbim si sa folosim ca in Franta expresiile traduse.
  • +4 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 29 iunie 2012, 18:04)

    gnd [utilizator]

    Pentru voi nimic nu e bine, ca e urata, ca e nasol ca e etc. Mie imi place si ma bucur ca se construieste. Impreuna cu podul cel nou si cladirile de birouri din zona s-a schimbat radical in bine aspectul acelei zone. Cand treci pe pod te incearca o senzatie de tara occidentala.
    • +2 (6 voturi)    
      In mediul rural nu existau vitrine luminate... (Vineri, 29 iunie 2012, 19:28)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui gnd

      Stimabile, senzatia de tara occindentala pe care ti-o inspira formele simple din otel si sticla este una cam nesanatoasa.
      Doar oamenii de la tara raman uimiti cand vad arhitectura aceasta, nu si cei care cunosc lumea.

      Nu orice creatie nonconformista trebuie sa fie considerata frumoasa.
      Sa nu uitam ca aceste cladiri sunt rele pentru ocupantii lor si extrem de costisitoare la intretinere.

      Daca ai vazut Europa probabil stii ca turistii sunt atrasi cel mai mult de cladirile vechi, construite dupa regulile bunului simt si ale bunului gust.
      Un paralelipiped sau un cilindru nu sunt forme prea rafinate, nu au nimic organic in ele, proportiile lor nu au nici o legatura cu idealul uman de frumusete.
      Artitectura asta merge pe planeta Kripton, pentru ca acolo erau la moda cristalele fatetate din care isi extragea puterea Superman.

      Sfat: citeste istorie, viziteaza tarile Europei, incearca sa intelegi principiile esteticii si fereste-te de superficialitate.
      Nu folosi radicalii in vorbire si nici nu confunda podurile cu pasajele supraterane.
    • +3 (3 voturi)    
      sa construim oricum (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 4:05)

      tui [anonim] i-a raspuns lui gnd

      cladiri precum aceasta la fel de urate se pot construi oricand si oriunde cu zecile cu sutele sau cu miile. Asta nu inseamna progres si nici occident. Cladiri asemanatoare cu cele (multe) de patrimoniu care zac in paragina ( prin bucuresti sau prin alte orase ale tarii) nu se vor mai construi insa vreodata. Eu nu am vazut straini inghesuindu-se sa fotografieze cladirile noi, pe cele vechi insa da, fie si pentru faptul ca romanii isi distrug cu perseverenta istoria
  • 0 (0 voturi)