​VIDEO Răzvan Cherecheș: Nu este niciun motiv rațional pentru care să mai existe restricții pentru populația vaccinată. Toată discuția despre discriminare, o discuție falsă

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2021, 15:34 Actualitate | Sanatate


Razvan Chereches
Foto: Captura video
Nu există "niciun motiv rațional pentru care să mai existe restricții pentru populația vaccinată", iar Guvernul și Parlamentul trebuie să se mobilizeze și să ajusteze legislația, "pentru că în acest moment avem un vid legislativ", afirmă Răzvan Cherecheș, profesor de Sănătate Publică și fost consilier onorific în Ministerul Sănătății, la Interviurile HotNews LIVE.


"Mi se pare că politicienii au avut rețineri să facă acest lucru ca să nu supere electoratul care încă este sceptic sau chiar electoratul conspiraționist, care luptă cu organisme imaginare. Dacă legislația ar fi ajustată, am putea să relaxăm deja de astăzi pentru persoanele vaccinate, persoanele care au trecut prin boală sau persoanele testate recent", declară Răzvan Cherecheș.

El subliniază, de asemenea, faptul că, în cazul persoanelor vaccinate, riscul de infectare și de transmitere a infecției este foarte mic, în timp ce riscul de a dezvolta simptome grave sau de a ajunge pe un pat de spital este zero: "Pentru persoanele complet vaccinate, cu ambele doze plus perioada de după rapel (în care dezvoltă anticorpi - n.red.), în funcție de eficacitatea vaccinului, există într-adevăr riscul de dezvoltare și transmitere, dar este un risc extrem de mic. Riscul de dezvoltare de simptome ușoare sau moderate este mic, iar 100% dintre vaccinuri protejează de simptome severe, internări și decese. Un studiu făcut pe vaccinurile Pfizer a arătat că, dintre persoanele vaccinate cu două doze de Pfizer, 90% nici nu s-au infectat și nici nu au mai transmis infecția mai departe. Doar 10% au fost expuși acestui risc. Răspunsul este că probabilitatea să te infectezi și să transmiți infecția este una extrem de mică, în comparație cu să nu fii vaccinat deloc, probabilitatea să dezvolți simptome severe sau să fii internat este zero, după ce ai fost vaccinat, în timp ce, dacă nu ești vaccinat, toate riscurile sunt pe masă."

Răzvan Cherecheș este sigur că "un grad de relaxare vom avea fără îndoială în jurul datei de 1 iunie, afirmă expertul în sănătate publică, pentru că deja ratele de incidență au scăzut în foarte multe zone și avem o parte din populație deja vaccinată", dar subliniază că "nu există niciun motiv rațional pentru care să mai existe restricții pentru populația vaccinată".

"De exemplu, în acest moment, indiferent de rata de transmitere a virusului, dacă avem un restaurant în care tot personalul este complet vaccinat și care vrea să deschidă doar pentru persoanele vaccinate, nu există niciun motiv de sănătate publică pentru care acest lucru să nu se întâmple. Argumentul este doar acela că legea nu permite, dar din punctul de vedere al sănătății publice, nu există niciun risc dacă sunt doar persoane complet vaccinate. Iar aici, Guvernul și Parlamentul trebuie să se mobilizeze și să ajusteze legislația, pentru că în acest moment avem un vid legislativ - care este diferența dintre persoanele vaccinate și nevaccinate?; care sunt facilitățile de care beneficiază persoanele vaccinate? Pentru că persoanele vaccinate pot să beneficieze de unele facilități care pentru persoanele nevaccinate nu pot să existe în acest moment", afirmă expertul în sănătate publică.

"Toată discuția despre discriminare este o discuție falsă. În sensul că depinde cu ce comparăm. Dacă comparăm cu situația de dinainte de pandemie, atunci pare că unele persoane nu au aceleași drepturi. Dar nu acesta este standardul. Standarul în acest moment înseamnă restricții, testare, carantină. Iar persoanele vaccinate sunt persoanele care pot să sară peste rând pentru că au făcut un pas suplimentar și și-au securizat și sănătatea lor și sănătatea celor din jur. Iar acest lucru ar trebui să se reflecte și în legislație. Mi se pare că politicienii au avut rețineri să facă acest lucru ca să nu supere electoratul care încă este sceptic sau chiar electoratul conspiraționist, care luptă cu organisme imaginare. Dacă legislația ar fi ajustată, am putea să relaxăm deja de astăzi pentru persoanele vaccinate, persoanele care au trecut prin boală sau persoanele testate recent", este de părere Răzvan Cherecheș.


Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15234 vizualizari

  • -17 (75 voturi)    
    Toată discuția despre discriminare, o discuție fal (Miercuri, 5 mai 2021, 15:38)

    Alin Delin [utilizator]

    Citat
    Mi se pare că politicienii au avut rețineri să facă acest lucru ca să nu supere electoratul care încă este sceptic sau chiar electoratul conspiraționist, care luptă cu organisme imaginare. Dacă legislația ar fi ajustată, am putea să relaxăm deja de astăzi pentru persoanele vaccinate, persoanele care au trecut prin boală sau persoanele testate recent
    Nu omule, nu poti da restrictii unei parti din populatie doar ca nu is vaccinati. Nu e legal. Vaccinul il faci pentru tine, nu pentru altii.
    • +5 (75 voturi)    
      Dimpotriva (Miercuri, 5 mai 2021, 15:55)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Alin Delin

      pentru tine vaccinul il faci ca sa previi boala sau sa scazi intensitatea unei EVENTUALE si RARE infectii. Concomitent, vaccinul il faci si pt altii, din solidaritate sociala, ca sa eradichezi maladia (pt idioti anti vaxeri cautati in DEX "eradicare"). Nu puteai elimina variola ca boala daca se vaccina unul ci trebuiau multi. In mod similar, pt o boala mai putin frecventa, se vacineaza DOAR categoriile expuse nu tot imbecilul antivaxer. Da, are si acesta drepturi de om, dar drepturile lui se opresc in clipa in care dauneaza altora prin exercitarea lor !!!
      • -2 (46 voturi)    
        bine (Miercuri, 5 mai 2021, 16:05)

        Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        dar asta e vaccin scos recent, cata incredere sa ai in el?
        chiar nu observi ca de peste 1 an este o mascarada, un teatru, un fals altruism? covid nu este altceva decat o gripa mai severa!
        • +3 (29 voturi)    
          mai bine (Miercuri, 5 mai 2021, 16:55)

          emilm [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

          Zi-le asta alora care sunt la ATI si nu mai au aer! Si celor care au murit! (stiu, nu au murit de COVID)
        • +6 (24 voturi)    
          Gripa? Asa arata gripa? (Miercuri, 5 mai 2021, 19:49)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

          A fost vreo gripa pana acum care sa umple terapia intensiva cu zeci de mii de bolnavi? Gripa care care sa omoare intr-un an cateva zeci de mii de oameni? Uzual mor 300 de oameni, aproape toti peste 80 de ani.

          Te rog sa nu imi vii cu povesti cu "nu a fost covid". Eu personal cunosc doi oameni sub 60 de ani care au murit de Covid. Si care erau sanatosi, ar mai fi trait mult si bine altfel (unul era supraponderal, dar fara alte boli)

          Si nu e nevoie de nicio autopsie, evolutia a fost clara la amandoi: s-au simtit din ce in ce mai rau (febra, probleme de respiratie), au fost internati, plamanii au fost afectati progresiv si rapid si nu au reactionat la niciun tratament, La Bals au incercat orice, inclusiv plasma cu anticorpi sau Redemsivir, fara succes.
          • +1 (1 vot)    
            pai... (Joi, 6 mai 2021, 8:20)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            nu, nu e gripa, este viroza respiratorie acuta severa, provocata de coronavirus...nu picornavirus, nu influenza, nu para-influenza...corona virus, noul...coronavirus.
        • -1 (1 vot)    
          gigule (Joi, 6 mai 2021, 9:21)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

          Mai este un pic si serbam un an de la vaccinul Pfizer

          Astept cu mare interes raportul final si din faza de urgenta vaccinul va trece in faza normala de utilizare -

          practic pentru pacienti e tot la fel numai pentru producator se schimba/relaxeaza regulile...

          grea este viata asta in stiinta - numai unii pot, restul...
      • +15 (41 voturi)    
        "solidaritate sociala" (Miercuri, 5 mai 2021, 16:10)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        Voi sunteti aia care in '45 faceati cu mana tancurilor sovietice. Cei care isi turnau vecinii la secu' pentru ca ascultau Europa Libera.
        Cei care cauta solutii colective pentru cele mai grave probleme ale lumii dar care nu sunt capabili sa-si faca ordine in propria ograda.
      • +8 (52 voturi)    
        m-am cam saturat de solidaritate (Miercuri, 5 mai 2021, 16:12)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        Sincer mi s-a acrit de "solidaritatea sociala", dragule din solidaritate sociala hai sa renuntam cu totii la fumat, sa nu mai mergem cu masina la lucru, sa renuntam la locuintele mari sa nu mai cumparam mai mult decat chiar avem nevoie.
        Ce zici?
        Solidaritatea ta sociala e comunism pur.
        • +1 (37 voturi)    
          te-ai saturat de ceva ce nu ai (Miercuri, 5 mai 2021, 16:57)

          emilm [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          Nu, prietene! solidritatea sociala nu are nici o legatura cu comunismul. Inseamna in primul rand bun-simt si empatie, cel putin in cazul asta. Bine, ar trebui sa le ai ca sa intelegi ce inseamna...
          • -5 (11 voturi)    
            Din pacate nu numai astea, ci si niste minte (Miercuri, 5 mai 2021, 21:14)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui emilm

            Ca sa mai si judece, macar putin. Pentru ca ar vedea ca multa lume deja a renuntat la fumat (fara sa fie vreo lege in sensul asta ci doar exista o limitare a locurilor de fumat si asta tot pentru a proteja pe ceilalti), la fel multi renunta la masini pentru a merge la servici de ex, si in general acolo unde se poate fara a-ti afecta prea mult viata, s.a.m.d.
        • -1 (17 voturi)    
          din minusuri inteleg (Miercuri, 5 mai 2021, 17:06)

          Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          Ca nu va prea convine.
          Dar de ce?
          E un bine colectiv, la fel ca si vaccinul covid.
          • 0 (2 voturi)    
            acuma... (Joi, 6 mai 2021, 9:45)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

            Matale esti liber sa procedezi asa cum vrei.

            Eu m-am vaccinat pentru ca personal consider ca ma protejeaza, reduce presiune asupra sistemului de sanatate si, iaici o sa razi putin, este practic o realizare deosebita vaccinul oferit gratuit pe piata, statul plateste pentru tine si niste unii si-au rupt creierele si mainile ca sa fie un vaccin pe piata.

            Zic matale ca fenomenul poate sa fie comparat cu un razboi sau o catastrofa naturala - prima data te pui pe tine la adapost si apoi vezi daca si vecinu este bine...

            cand mergi la serviciu nu depinzi numai de tine, depinzi si de vecinu daca este pe treaba sau nu - tot un bine colectiv...

            chiar si pe FB depinzi de vecin ca daca nu apare acolo vorbesti/scrii singur si nema bucurie ca te placa sau dislike vecinu...

            Armata de ce avem?
            Pentru ca nu putem sa se aparam singuri, tot la fel si cu sistemul de aparare al sanatatii -

            Nu lasa pe altii ceea ce poti face singur - vaccineaza-te!
        • +5 (17 voturi)    
          De unde atata solidaritate? (Miercuri, 5 mai 2021, 18:50)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          La cate ai renuntat tu pana acum din solidaritate sociala, de te-ai saturat deja?
          Vaccinarea asta este "comunism" la fel cum este "comunism" sa ceri tuturor soferilor sa respecte limitele de viteza. Da, limita este comuna, dar nu pui tu nimic la comun Nu te mai da lovit de parca ai fi trait sub talpa comunismului ca sigur nu ai fi scos tampenia asta daca stiai ce inseamna.

          Personal, nu sunt convins ca e un moment bun sa-i "premiem" pe cei vaccinati cu drepturi suplimentare pentru ca inca mai sunt destui care stau la coada, dar subiectul asta clar se va transa pana la sfarsitul verii in toata Europa.
          • +4 (12 voturi)    
            sa incepem (Miercuri, 5 mai 2021, 19:42)

            Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            -carantina de noaptea
            -masca peste tot(ca sa nu ucid bunica)
            -program mai mic peste tot
            -inchis restaurante in interior
            -telemunca
            • -6 (10 voturi)    
              Nu inteleg ce vrei sa spui cu astea... (Miercuri, 5 mai 2021, 21:21)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

              Asa ca sa le luam pe rand:
              1. Asta nici eu nu o inteleg, e stiut ca noaptea circula mult mai putina lume, deci posibilitatea si sansele de a infecta/fi infectat sunt mult mai reduse
              2. Daca vrei sa-ti omori bunica e treaba ta, din partea mea n-ai dacat sa o faci, suportand evident consecintele. Dar de ce vrei sa ma infectezi, eventual omori pe mine? Asa ca asta e o masura corecta.
              3. Asta iarasi nu inteleg, daca programul e mai redus si ai totusi nevoie de ceva, e clar ca aglomeratia va fi mai mare in orele de program. Asta relativ la magazine.
              4. Asta e iarasi o masura corecta, virusul se transmite mai usor in sdpatii inchise si uneori e si greu de impus distantarea.
              5. Aici chiar nu inteleg ce vrei sa spui. Poate precizezi.
            • +1 (3 voturi)    
              sa raspund, poate se aude pana mai sus (Joi, 6 mai 2021, 9:56)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

              1, Carantina de noapte este o prostie atat timp cat ai inchise magazile si bodegile si daca deranjezi spatiul public - pac ameda - ura si la gara. Deci practic este o masura INUTILA.

              2. Masca peste tot - bai baiete in spatiu liber, cand ai distanta mai mare trebe sa fii truli la cap sa porti masca - astia au nervul gandirii blocat de nu dau jos aceasta aberatie. APLICA CU CAP asta ar fi recomandarea mea.

              3. O aberatie - nu stiu cui i-a trecut initial prin cap asta si asa s-a rostogolit din pura prosite.

              4. Ma mai gandesc - selectiv, cu vaccin aplicat esti liber la interior.. SIgur ca este greu de implementat asa ca de aceea am zis ca ma mai gandesc...

              5. Telemunca - uneori este buna , alteori nu prea...

              Stiu o gluma buna:
              zidar lucrez online, zidesc de la distanta!!!!

              ce pacat ca anul trecut nemtii au ratat culesul sparanghelului la distanta - poate incearca tech anul asta!
          • -1 (1 vot)    
            de ce stau la coada??? (Joi, 6 mai 2021, 9:48)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            este tot o proasta gospodarire a resurselor.

            ! Gheorghita recunoaste ca inca sunt in Bucuresti oameni pe liste de asteptare - DE CE??? Care este treaba lui ca si coordonator sef in aceasta campanie???

            un om in varsta de 75 de ani a trebuit sa mearga la Bragadiru sa se vaccineze - de ce??? Ptr nu are masina si acolo l-a trimis medicul de familie - este normala asa?

            2. Tarile care inca nu au acces la vaccinuri nu au fost chiar rau atinse... Aici poate gresesc eu, corectati-ma, va rog.
        • 0 (0 voturi)    
          pe rand (Joi, 6 mai 2021, 9:36)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          1. Fumatul in locurile publice este interzis si daca nu poti fara tutun ai loc special de pufait - este stigmatizat. esti rezolvat.

          2. Fara masina cand mergi la lucru - nu este rau. Se poate extinde mergi cu masina cu colegii si in loc de 3 masini merge doar 1 masina. Nu este prea grav, parerea mea. Se pot folosi si picioarele din dotare pentru deplasarea pe jos sau pe bicicleta, trotineta, dupa posibilitati, Vedeti cate alternative aveti???

          3. Locuinta mare inca nu este interzisa de facto dar te rezolva constructorii/dezvoltatorii sa iti alegi corect locuinta ca te ustura rau de tot la buzunar - daca vrei sa fii latifundiar mergi matale mai departe de centru si locuieste matale in mediul rural ca deh...NU a spus otrava aia de ex premar ca lumea buna este in...Zic ca este ca si rezolvata problema. Natural, fara sa intre statul in joc, inca...

          4. Unii nu au alta bucurie decat sa stranga bunuri in dulap, in frigider, in casa - este asta modul in care vrei sa te bucuri de viata??? Nu este obligatoriu inca, dar merita??? Mai gandeste daca este cea mai buna alegere sau mai bine cheltui altcum banii pe care ii acumulezi - aici esti inca liber - ai scapat...

          Sanatate!
      • +6 (22 voturi)    
        Cine sunt acei "altora"? (Miercuri, 5 mai 2021, 16:13)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        Cui face rau cel nevaccinat?...
        • -5 (13 voturi)    
          le poate face rau celor din familie sau anturaj! (Miercuri, 5 mai 2021, 17:27)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          ceea ce poate insemna un bine pentru societate!
          • -1 (1 vot)    
            pai... (Joi, 6 mai 2021, 8:36)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

            stimabile, sunt singurul nevaccinat dintre cei 4 care locuim in acelasi imobil si nimeni nu se simte nici amenintat, nici nu e afectat de lipsa solidaritate sociala de care se tot face vorbire...mi se respecta optiunea pur si simplu si...punct. Nu ca nu vreau sa ma vaccinez, ci pur si simplu am considerat de la bun inceput ca, fata de mine care am facut toate formele posibile de VRA in adolescenta si deci s-ar putea sa am oarece imunitate, sunt altii care ar avea intaietate...iar daca tot am ajuns in punctul asta, ce rost are sa dau navala acum dupa ce m-am flendurit pe jumatate de mapamond de cand cu toata nebunia asta? Sa auzim numai de bine!
            • +1 (1 vot)    
              tine-o tot asa! (Joi, 6 mai 2021, 12:58)

              Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

              oricum, eu n-am zis ca anturajul sau familia unui prost este alcatuita din inteligenti, am sperat doar sa se imunizeze natural intre ei.
              • 0 (0 voturi)    
                pai... (Sâmbătă, 8 mai 2021, 6:44)

                gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

                stimabile...care parte din "Sa auzim numai de bine!" trebuie s-o traduc?
        • -4 (12 voturi)    
          Le face rau celor care au nevoie de acces la ATI (Miercuri, 5 mai 2021, 19:59)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Caci nu e chiar de joaca sa blochezi aproape 2000 de paturi la ATI pentru Covid intr-o tara ca Romania. Te apropi de 50% blocaj. Ce fac cei care au nevoie de tratament post-operator? De cei cu accidente de masina sau accidenta vasculare?

          Ca sa nu mai zic ca discutam nu doar de ATI, dar si de spitale intregi alocate pentru tratarea Covid. Sa nu mai vorbim de cei cu boli cronice care au acces cu dificultate la tratament. Sa nu mai vorbim de cei cu probleme de imunitate, care NU se pot vaccina din motive medicale, de exemplu cei cu tratamente oncologice sau cu boli autoimune grave. Ei nu pot sa fie protejati decat prin imunitatea de turma, adica prin vaccinul tau.

          Si, atat timp cat ATI-ul e plin, nici industriile legate de mase mari de oameni nu se pot debloca: HORECA, concerte, divertisment, sali de sport si asa mai departe. Alti oameni care sufera.

          Sunt o gramada de oameni afectati, daca te gandesti mai bine. Chiar e nevoie sa stopam odata pandemia si alta solutie decat vaccinul eu nu vad.

          Si discutam deja de sute de milioane de oameni care s-au vaccinat in tari "normale" in ultimele 6 luni, gen USA, UK sau Israel, fara efecte adverse deosebite de orice alt vaccin.
        • -5 (15 voturi)    
          mie, de exemplu... (Miercuri, 5 mai 2021, 21:03)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          pentru ca eu m-am vaccinat, da' din cauza celor nevaccinati sunt obligat in continuare sa port masca, iar copilul meu va face si pe mai departe scoala on-line.
          E vorba de nenorocita aia de imunitate de turma care nu se atinge din cauza ca proportia celor nevaccinati e mare si virusul are in continuare "gazde" garla.
          Ai inteles acum?
          • +3 (11 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 23:52)

            [anonim] i-a raspuns lui festina

            • +2 (6 voturi)    
              masca mi-o pun singur... (Joi, 6 mai 2021, 8:50)

              festina [utilizator] i-a raspuns lui

              nu trebuie cineva sa-mi dicteze asta.
              Nu stiu ce meserie ai, dar eu sunt medic stomatolog si inteleg potentialul periculos al bolii. Mi s-au imbonavit multi prieteni/colegi, unii cu forme medii/severe. 2 cunoscuti au murit. Si vorbesc despre persoane sub 50 ani.
              Ura ta fata de Catu si Arafat (nici mie nu-mi place Arafat de la Colectiv incoace) te fac sa nu vezi ca de fapt toate tarile au adoptat aceleasi solutii cand s-a imputit treaba. Cine nu le-a adoptat reprezinta exceptia, nu regula. Pana si Bolsonaro zice acum ca singura arma e vaccinul, dupa ce timp de 1 an a zis ca el nu poarta "botnita" si ca e o simpla viroza.
              Port masca la munca de cand ma stiu, m-am saturat sa o port si in timpul liber. Iar copilul face scoala on-line de peste 1 an. Desi e o scoala privata, on-line-ul tot o "frectie" e. Asa ca de-aia ma oftic cand oamenii refuza vaccinarea.
              Nu-i obliga nimeni, dar unii nu inteleg ca fara vaccinare in masa nu scapam de restrictii. Oricat ai crede tu ca cifrele sunt scoase din burta. Unele popoare mai civilizate au inteles asta si se vaccineaza masiv. Vor iesi mai repede din criza. Noi nu...
              • +1 (1 vot)    
                Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 mai 2021, 15:50)

                [anonim] i-a raspuns lui festina

                • +1 (1 vot)    
                  ma bucur ca polemizam in mod civilizat... (Joi, 6 mai 2021, 17:04)

                  festina [utilizator] i-a raspuns lui

                  intrucat nu stiam cum sa va "abordez", avand in vedere fraza cu Motorhead :). Apropos, eu prefer Metallica.
                  Soacra mea a murit tot in 4 zile anul trecut de la un AVC nediagnosticat imediat, din cauza aglomeratiei salvarilor (victima "colaterala" a covidului).
                  Sa revin la subiect. Restrictiile nu vor disparea pana nu se atinge imunitatea de turma. Adica se relaxeaza, virusul isi reincepe circulatia extinsa in populatie, se reaglomereaza spitalele/ATI-ul si reincep restrictiile. Yo-yo-ul asta cu valurile 3-4...15 va dura pana ne imunizam COLECTIV. Alta soluite nu exista cand se colmateaza spitalele.
                  Din punctul meu de vedere strit egoist, restrictille se pot elimina de azi definitiv. Eu, familia (mai putin copilul,ca e prea mic), prietenii si marea majoritate a cunoscutilor fiind vaccinati. Am putea sta "pe tusa", sa mancam seminte si sa asistam la "spectacol". Dar nicio societate cat de cat civilizata nu sta impasibila,fara sa traga "frana de mana" (restrictii) cand se-mpute rau treaba.
                  Si sunt de acord ca suntem in aceeasi barca (vaccinati si nevaccinati). Nu-mi va fi mie bine daca Dvs va va fi rau si vice-versa.
                  Dar problema ramane pt amandoi pana la atingerea nenorocitei de imunitate de turma.
                  Da, cifrele privind vaccinarea arata rau (cel putin sondajele), de-aia ma oftic. Nu ajungem la 10 mil nici la anul, daca nu trecem de blocajul mental/frica/lipsa informatiilor referitor la vaccin.
                  Tarile din Vest o sa atinga imunitatea de turma inaintea toamnei, noi....
                  Si mie mi se pare ca prin vaccinare masiva am avea si noi sansa sa o atingem mai usor/mai repede/ cu mai putini morti/cu economie mai putin distrusa.
                  Sanatate!
                  • +1 (1 vot)    
                    Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 mai 2021, 17:43)

                    [anonim] i-a raspuns lui festina

                    • 0 (0 voturi)    
                      Va dau perfecta dreptate... (Vineri, 7 mai 2021, 8:19)

                      festina [utilizator] i-a raspuns lui

                      Nici eu personal nu dau doi bani pe politicieni/comunicatori. Insa m-am resemnat sa le cer prea mult, in fond, la scara istoriei, conducatorii nu se pot ridica prea mult peste nivelul poporului. Mai apare cate unul mai "rasarit" si e inghitit sau dat la o parte de sistem.
                      Insa nici ideea de a nu ma vaccina din fronda sau ca sa le dau o palma politicienilor nu mi se pare cea mai fericita alegere.
                      M-am vaccinat pt mine, nu ca sa le fac pe plac.

                      Am facut-o si pt copilul meu, ca sa-i dau o sansa la educatie mai buna (desi la prima vedere n-are nicio legatura, cu cat dureaza mai mult criza, cu atat mai mult va face o scoala de rahat si va soclaliza mai putin, intr-o perioada a vietii cand are nevoie de amandoua). Copilul meu va intra in competitie cu copilul israelian,danez,german sau chinez si nu sunt foarte optimist in sansele lui de reusita cu scoala de acum.
                      Si, poate suna idiot/patetic/a patriotism de mucava, am facut-o un pic si pt altii (de exemplu Dvs). Ca sa ne acordam o sansa ca popor sa iesim mai repede din rahat/sa nu ramanem si mai in urma.
                      Ca sa rezum, impreuna ne salvam sau impreuna ne ducem la fund...

                      *Apropos de Metallica sunt de acord, desi nuantat. As dezvolta un pic subiectu', dar trebuie sa plec la munca.

                      ** Tre' sa recunosc ca Lemmy Kilmister a fost un basist foarte bun. RIP
            • 0 (2 voturi)    
              sa nu imi spui... (Joi, 6 mai 2021, 10:10)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

              ca ne vaccinaram mai toti, in turma, ca nu mai bantuie molima prin zona si numa Citu nu vrea sa ridice restrictiile???

              Parol conashule/conitza ca ne dadu statul mura in gura, drept este ca nu era si mestecata, si noi tot nu o luam...

              Mda, da, toate cadrele medicale si toti dascalii sunt vaccinati..

              Conashule/conitza zic sa mai lucram putin asupra noastra!
              • +1 (1 vot)    
                Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 mai 2021, 15:44)

                [anonim] i-a raspuns lui ..13

        • -4 (10 voturi)    
          Tuturor (Miercuri, 5 mai 2021, 22:15)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui Alius

          Cu cat infecteaza mai mult cu atat virusul se poate muta intr-o varianta mult mai agresiva care posibil sa nu fie acoperita de vaccinuri. Daca nu intrerupem ciclul prin vaccinare poate aparea o noua varianta de virus care i-ar pune din nou in pericol si pe cei vaccinati.
        • +2 (2 voturi)    
          pai este simplu (Joi, 6 mai 2021, 10:03)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          1. Tie - nu cred ca iti doresc canula in gat la ATI- nu ai nici o ganrantie ca nevaccinat ca nu ajungi asa. Dur, dar asta e!

          2. celor din jurul tau -
          Mama, tata, sotia/sotul, copiiilor. Daca esti profesor - elevilor. Daca este cadru medical - pacientilor. daca lucrezi in retail - clientilor

          3. SIstemului medical, in general - si mie ca ma pui la cheltuiala pentru tine nevaccinatule. Plateste sistemul medical pentru tratamentul tau si implicit si eu, suport si eu consecintele nevaccinarii tale ca nu stii daca nu se inroseste iarasi zona mea...
      • +7 (29 voturi)    
        crezi tu ca o eradichezi!!! (Miercuri, 5 mai 2021, 16:20)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        or sa fie campanii de vaccinare anuale de acum incolo si Militie Medicala peste tot. Welcome to the New Era, The Age of Covid!!!
        • -7 (15 voturi)    
          Israel, ieri: sub 100 cazuri, trend descendent (Miercuri, 5 mai 2021, 18:17)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          Poate fi eradicată în maxim câțiva ani.
          • +7 (13 voturi)    
            Cum fu gripa asa-i? (Miercuri, 5 mai 2021, 19:48)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Ca ai vaccin de vreo 70 de ani, doar!
            ps: oh no, dar recent gripa fu eradicata cu mastile, nu mai exista gripa, guvidul e in valul 3.
            • +1 (1 vot)    
              valul 3 (Joi, 6 mai 2021, 10:14)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

              Pentru ca nu respectam masurile de bun simtz.

              1. Purtat masca corespunzatoare pe nas si pe gura
              2. Limitat expunerile la tigara, la masa si chiar si deplasarile
              3. Aplicat vaccin - meniu complet.
      • +11 (37 voturi)    
        Nu pricepi (Miercuri, 5 mai 2021, 16:27)

        ManeTekelFares [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        Restricționarea unor drepturi fundamentale este discriminatorie. Dacă dreptul la muncă, la educație, la asistență socială și medicală va fi limitat pe baza vaccinării, aia e discriminare! Până una alta, e vorba de intrat în restaurant, mers la concert sau in vacanță. Stai să înceapă cu mersul la școală, păstrarea locului de munca etc. Și dacă tot încep, de ce să nu continue și cu altele: de ce sa consumi mai mult de 5m3 de apă pe lună, de ce să mănânci carne, de ce să umbli cu avionul de mai multe ori pe an, de ce să nu ai copii....
        • -2 (12 voturi)    
          Exemplele sunt exagerate (Miercuri, 5 mai 2021, 20:05)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui ManeTekelFares

          Poate ca sunt multe lucruri pe care unii le-ar considera nepotrivite pentru traiul in societate: fumatul, bautul, zborul exagerat cu avionul sau traiul fara copii.

          Sunt insa decizii care nu pot sa fie comparate cu cazul de fata: adica stoparea unei pandemii care afecteaza milioane de oameni. Aici actiunea ta ii afecteaza direct pe ceilalti, pentru ca nu discutam de baut si de fumat (decizii ce iti afecteaza doar sanatatea ta), ci de o boala transmisibila.
        • -4 (10 voturi)    
          Ai gandit macar putin inainte de a posta? (Miercuri, 5 mai 2021, 20:43)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ManeTekelFares

          Cine limiteaza dreptul la munca, la educatie, etc.? Nimeni! Numai ca pentru anumite posturi, tipuri de invatamant, vor fi niste cerinte. Asta ca si pana acum, deci nu va fi nici o discriminare.
          • +10 (12 voturi)    
            Eu. (Miercuri, 5 mai 2021, 21:52)

            Crop [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Firma mea a foat inchisa de restrictii. Complet. Am concediat toti angajatii. Nu este restrangere la dreptul la munca?
            • -5 (13 voturi)    
              Ce fel de firma? (Miercuri, 5 mai 2021, 22:22)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Crop

              Apoi, nu inseamna ca li s-a interzis angajatilor sa se duca in alta parte. Abia atunci ar fi restrangere a dreptului la munca. Altfel, toti somerii se pot plange ca li se interzice dreptul la munca.
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Joi, 6 mai 2021, 8:41)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            cerinte care vor ii vor diferentia pe toti cei eligibili pentru un post in albi si ...verzi!
            • 0 (0 voturi)    
              Exact (Joi, 6 mai 2021, 17:54)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

              Asa este si acum. De ex. eu nu pot ocupa un post de inginer in tehnica nucleara, pentru ca nu indeplinesc cerintele pentru acest tip de post. Dar asta nu inseamna ca cineva imi restrange dreptul la munca, pot sa ma duc in alte posturi.
              • 0 (0 voturi)    
                pai... (Sâmbătă, 8 mai 2021, 6:51)

                gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                vorbeam de cei eligibili...adica de cei care au calificarea, studiile si experienta necesare pentru a ocupa un post...e.g. de la... masini unelte la technica nucleara...e cam mare diferenta...
                • 0 (0 voturi)    
                  Pai tot asta am spus si eu (Sâmbătă, 8 mai 2021, 22:22)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

                  Trebuie sa fii eligibil pentru functie, iar criteriile le stabileste angajatorul, inclusiv criteriile relative la siguranta la locul de munca.
      • +5 (41 voturi)    
        Vaccinarea anti-covid (Miercuri, 5 mai 2021, 16:33)

        Geadau Cristian [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        Cu scuzele de rigoare, vaccinul pentru Covid, conform specialistilor, nu protejeaza pe nimeni impotriva bolii (o persoana vaccinata poate face boala si o poate transmite mai departe persoanelor cu care intra in contact), sigurul beneficiu al cestuia fiind faptul ca persoana vaccinata va face o forma mai usoara (cel putin teoretic, tinind cont ca vaccinul este inca in stadiul de testare). Tinind cont de acestea, va rog sa ma lamuriti cum, vaccinindu-ma, reusesc sa protejez persoanele apropiate? Cum, vaccinindu-ma, contribui la eradicarea acestei boli?

        Multumesc!
        • -5 (19 voturi)    
          Uite asa: (Miercuri, 5 mai 2021, 17:02)

          emilm [utilizator] i-a raspuns lui Geadau Cristian

          In primul rand, facand o forma mai usoara, organismul se va vindeca mai repede, deci vei transmite mai putin timp virusul. In al doilea rand, facand o forma mai usoara, nu vei ajunge la ATI, prin urmare vor fi locuri mai multe disponibile pentru cei care fac forme grave si pentru alte cazuri non-COVID. Si mai sunt si altele, te las pe tine sa le gasesti
        • -6 (12 voturi)    
          Vaccinul reduce clar numarul de infectari (Miercuri, 5 mai 2021, 20:16)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Geadau Cristian

          Vaccinul protejeaza masiv impotriva oricarei forme de boala - 60%. Nu faci boala DELOC. Asta arata studiile de pana acum. Anticorpii reactioneaza imediat. Nu faci boala = nu esti contagios

          Pentru restul, adica undeva la 40% din cei vaccinati, se fac forme foarte usoare. In aceste forme, concentratia de virus din mucoasa nazala e foarte mica, iar faza in care poti teoretic infecta pe cineva se reduce la 2-3 zile de la cam 14 zile inainte. Adica esti mult, mult mai putin contagios.

          De altfel, rezultatele din UK, USA sau Israel au aratat asta. Nu doar ca s-au redus dramatic cazurile grave, dar s-au redus chiar si numarul total de infectari. Epidemia a fost tinuta sub control. Isarelul a ajuns la 80 de infectari pe zi dupa vaccinarea masiva din ultimele luni, pornind de la 10.000 de cazuri pe zi in ianuarie. Numarul de decese e acum aproape zero, 2-3 decese in anumite zile.
          • 0 (0 voturi)    
            plus (Joi, 6 mai 2021, 10:22)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            Bine explicat.

            dar ma grabi si apasai pe ...
        • +1 (1 vot)    
          Probabilitati (Joi, 6 mai 2021, 13:13)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Geadau Cristian

          Specialistii de care mentionezi sunt rau intentionati si nici nu prea sunt specialisti (Adina Alberts, Monica Pop).
          Da, e posibil ca un vaccinat sa faca boala si chiar sa o transmita mai departe.

          DAR

          Daca esti vaccinat, 90% nu o sa faci boala deci nu o poti aduce acasa la familie de la serviciu sau transportul in comun. Cati oameni poarte masti in casa, chiar si daca au protocol strict de protectie la exterior.
          Daca totusi te imbolnavesti, nu mori - deci poti aduce in continuare un venit familiei.
      • +11 (35 voturi)    
        Buna creștere (Miercuri, 5 mai 2021, 16:40)

        Rolly [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        Încerc să trec peste tonul tău agresiv și absolut jignitor și îți voi vorbi ca unui persoane civilizate.

        Ok, deci după logica ta ar trebui interzis și avortul, fiindcă avortul afetează natalitatea țării, deci binele comun. Tu de „my body, my choice” ai auzit?

        Pentru informarea ta, nu toți cei reticenți sunt antivaxeri. Pur și simplu sunt oameni care nu se regăsesc în poziția de cobai și nu se grăbesc să își introducă în corp chestii insuficient testate. Faptul că au procedat corect, o dovedește numărul de victime, adică decese provocate de aceste vaccinuri. Multe, puține, asta decide fiecare, însă au fost suficient de multe ca un număr de guverne să interzică anumite vaccinuri.

        Și încă o chestie. Mă îndoiesc că cei care s-au vaccinat au făcut-o din solidaritate socială. Au făcut-o de frică, din teamă, strict pentru ei și siguranța lor. Deci, melodia asta cred că ar fi frumos să o fredonezi unor copii doi ani care nu știu să citească.
        • -6 (14 voturi)    
          Cifre (Miercuri, 5 mai 2021, 17:03)

          emilm [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

          Poti sustine cu cifre afirmatia "Faptul că au procedat corect, o dovedește numărul de victime, adică decese provocate de aceste vaccinuri" ?
          • +5 (11 voturi)    
            Bineînțeles (Miercuri, 5 mai 2021, 17:37)

            Rolly [utilizator] i-a raspuns lui emilm

            Sigur, Hotnews au acoperit foarte bine toate incidentele încă de la început. Vei găsi inclusiv cifre.

            Caută pe google și vei găsi știri, începând cu primele cazuri, de la reacții grave, până la decese. Vezi știrile legate de AstraZeneca etc.

            Pe bune, eu de aici m-am informat.
            • +1 (1 vot)    
              stii care este treaba??? (Joi, 6 mai 2021, 10:30)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

              Daca s-au inregistrat decese este ca urmare a unei slabe cunoasteri a unor efectele generate de unele vaccinuri.

              Dar producatorii fac ceea ce fac de multa vreme.
              De indata ce se constata astfel de cazuri analizeza si revin rapid cu indicatii suplimentare - vezi ce a facut si J&J - nimic nu este perfect si nimic nu merge perfect aplicat pentru ca suntem unici fiecare.

              SI cand trecem strada ne asumam un risc.
              Vine un nebun cu viteza si... S-au vazut cazuri de oameni ucisi pe trotuar de catre...

              viata este plina de riscuri si de necunoscute.

              dar asta nu explica numarul relativ scazut de vaccinati.
        • -3 (11 voturi)    
          my body, my choice (Miercuri, 5 mai 2021, 20:24)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

          E absolut ok, atat timp cat nu ii afectezi direct pe ceilalti. Doar ca aici e un pic mai delicat, discutam de o boala contagioasa.

          Dar, pana la urma, e decizia fiecaruia si e normal sa fie asa. Ar fi absurd sa vaccinam fortat oameni. Dar sa stiti ca e normal sa apara si legi care sa le dea celor vaccinati mai multe chestii. De exemplu, posibilitatea de a nu intra in carantina dupa ce se intorc din alte tari.

          P.S. Sa stiti ca eu am facut vaccinul si pentru altii. Caci eu am facut boala impreuna cu sotia si copiii, toti - o forma usoara. M-am vaccinat pentru ca studiile au aratat ca sunt sanse mari sa nu fiu contagios deloc, daca ajung din nou in contact cu virusul. Pentru mama mea, de exemplu. Care are peste 70 de ani si are probleme de sanatate, dar refuza sa se vaccineze. caci a aflat de la televizor ca oamenii mor ca mustele dupa ce fac acest vaccin. La fel ca si dumneavoastra. Probabil aveti surse similare de informare.
        • +7 (9 voturi)    
          Sa nu uitam (Miercuri, 5 mai 2021, 21:51)

          wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

          Ca o mare parte s-au vaccinat doar pt a putea merge in concediu. Nu mai suportau o vara sa nu iasa din tara. Din solidaritate sociala, evident :))
          • 0 (0 voturi)    
            este dreptul lor (Joi, 6 mai 2021, 10:34)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

            sa fie solidari cu grupul cu care impartasesc aceleasi valori, macar in concediu.

            Uneori sunt consecinte nebanuite pozitive sau negative - depinde de unde privesti.
      • +11 (23 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 17:00)

        [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        • -3 (7 voturi)    
          Este complet ilegal pana se schimba legea (Miercuri, 5 mai 2021, 20:43)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui

          Si atunci o sa fie legal. Sunt tari care stau bine in indexul democratiei si au facut-o deja (Canada, Noua Zeelanda)

          Poate v-ati gandit la "anticonstitutional", adica va bazati pe o respingere a legii la CCR. Aici e de discutat ce va face Dorneanu si compania. Nasol, nu, sa fii asa de cool, barbos, antisistem, sa mai asculti si Motorhead pe deasupra, si sa ajungi sa te bazezi pe ce va face Dorneanu, nu?

          Mai departe: guvernul are initiativa legislativa, adica poate propune legi parlamentului spre adoptare. E trecut in constitutie. Mai rau, guvernul are la indemana bomba atomica legislativa numita "Ordonanta de urgenta". Au folosit-o multe guverne si nu a propus nimeni serios sa elimine mizeria asta. O arunci in piata si produce efecte de maine, similar unei legi. Si poate sa nu mai ajunga never-ever la un control parlamentar, sunt OUG-uri care stau de ani de zile prin sertarele parlamentului. Poate ajunge la controlul CCR, doar daca se misca in directia asta madam Weber, avocatul Poporului. Vezi ce scriam mai sus de Dorneanu.

          Cam greu sa fii "Fuck social." pana la capat in conditiile astea.
          • +5 (7 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 23:57)

            [anonim] i-a raspuns lui sile_v

        • 0 (0 voturi)    
          Noua Zeelanda si Australia (Joi, 6 mai 2021, 13:23)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui

          au printre cele mai stricte regimuri de carantina, dar astfel au avut un numar foarte redus de cazuri.
          Vezi cum au tinut tenismenii la Australian Open sau amenintarea cu inchisoarea a celor care se intorc din India.
      • +15 (21 voturi)    
        Alin Delin are dreptate. (Miercuri, 5 mai 2021, 17:09)

        Felics [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        este o IDIOTENIE sa crezi ca ”Standardul în acest moment înseamnă restricții, testare, carantină.”

        Numai o minte bolnava poate gandi o discriminare atat de evidenta.
      • +7 (23 voturi)    
        Variola există și astăzi (Miercuri, 5 mai 2021, 17:15)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        Indiferent ce vaccinuri a reușit să facă și câți oameni au fost vaccinai cu ele, omenirea nu a eradicat nici măcar o singură boală provocată de virusuri.
        Drepturile unor oameni există independent de drepturile altor oameni, adică dreptul meu de a merge pe stradă cu fața neacoperită chiar dacă am muci nu intră în conflict cu drepturile dtale atât timp cât dta ai acces la mijloacele prin care să te protejezi de mucii mei (prin măști, prin vaccinuri, prin traversatul pe altă parte a străzii); abia atunci când îți arunc mucii în gât fără să am acordul dtale poți să faci panaramă, până atunci, ciocul mic și vaccinează-te, dacă ți-e frică să nu răcești.
        • -1 (15 voturi)    
          Chiar așa, să mințiți cu nerușinare? (Miercuri, 5 mai 2021, 18:22)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          Variola există azi doar în laboratoare, unul în US și altul în Fed.Rusă. Nici să citiți bine nu v-au învățat mămicile voastre, altfel ați fi putut deschide măcar o Wikipedia.
          • +7 (9 voturi)    
            Virusul Variola există și astăzi (Miercuri, 5 mai 2021, 19:27)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            chiar în afara laboratoarelor; el trebuie să întâlnească anumite condiții pentru a putea provoca la om epidemiile provocate în trecut, iar riscul ca acele condiții să se întâmple nu a fost - și nu poate fi - eliminat.
            Plus că are și o serie de frați gemeni care pot oricând să infecteze omul, producând pandemii.
        • -6 (10 voturi)    
          Cautati pe net niste poze de copii cu poliomielita (Miercuri, 5 mai 2021, 20:48)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          Ca sa vedeti ce a reusit sa faca vaccinul anti-polio, e doar un exemplu.

          Cat despre tonul adoptat, cu "muci, masca si sictir", nu pot spune decat atat: sper ca lui Citu sa ii creasca niste chestii finalmente si sa faca ce trebuie. Nu, nu sa va fugareasca cu jandarmii sa va vaccineze fortat sa sa va puna masca pe fata. Asta nu se poate, depinde doar de bunul simt al fiecaruia.

          Doar sa va taie de la nunti, botezuri, vacante, hoteluri, iesiri si intrari din tara, restaurante, meciuri, concerte si asa mai departe. Nu sunt drepturi fundamentale, puteti sa traiti foarte bine si fara ele.
          • -1 (1 vot)    
            pai... (Joi, 6 mai 2021, 8:52)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            stimabile, vezi cazul Cutter aka The Cutter incident...
      • 0 (2 voturi)    
        pai... (Joi, 6 mai 2021, 8:15)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        stimabile... vorbim de 2-2.5 milioane de vaccinati, in cat, in 5 luni, din cati...18 milioane de inhabitanti...deci vorbim de o minoritate de "speciali"care capata niste drepturi, drepturi care celorlalti le-au fost ingradite... prin urmare actul este, in mod egal, anticonstitutional si discriminatoriu... vaccinarea nu este obligatorie, este o optiune personala si n-are nimic cu cel de langa si nici cu solidaritatea sociala...un vaccinat este protejat de vaccin si un nevaccinat nu poate reprezenta pentru cei vaccinati un pericol mai mare decat un alt vaccinat...daca un vaccinat poate purta si transmite virusul (fapt demonstrat deja) care este pericolul reprezentat de un nevaccinat? Sa auzim numai de bine!
        • 0 (2 voturi)    
          Prostii nu au cum sa fie discriminati (Joi, 6 mai 2021, 13:37)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

          un nevaccinat are sanse mult mai mari sa se imbolnaveasca, deci sa il imbolnaveasca si pe vaccinat dar mai ales pe alti nevaccinati cu care ar intra in contact.
          Degeaba jumate de restaurant, birou, autobuz sunt vaccinati daca celalalta jumate tine epidemia sus ca le e frica de aculet.
    • -5 (39 voturi)    
      Vaccinul... (Miercuri, 5 mai 2021, 16:02)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      il faci SI pentru altii.

      Dar e mai bine sa ne gandim doar la noi nu si la altii, si dupa aia sa urlam ca ni se incalca drepturile.

      Dar dreptul meu de a NU fi infectat?! Dar drepturile mele DUPA ce m-am protejat pe mine si pe altii?!

      Din punctul meu de vedere discriminarea este inversa. Mie dupa ce m-am vaccinat si am facut tot ce pot pentru protectia mea si a altora nu imi sunt respectate drepturile din cauza altora egoisti sau idioti! Sau ambele!

      P.S. Si nu, nu am terminat sa ma vaccinez inca.
      • +13 (23 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 17:04)

        [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        • -6 (10 voturi)    
          Doar ca nu se poate (Miercuri, 5 mai 2021, 20:54)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui

          Nu exista spatiul public separat pentru vaccinati sau nevaccinati, cu sau fara masca. Nu exista trotoare separate, nu exista mijloace de transport in comun separate, nu exista magazine separate.

          Ce le propuneti celorlalti, adica "sa faca bine sa isi poarte singuri de grija" nu se poate in conditiile astea, decat daca nu mai ies din casa. Si da, exista o raspundere sociala sa incerci sa nu dai o boala contagioasa altora. Alte tari au inteles asta, gen Taiwan sau Coreea de Sud. Noi nu putem face asta, pentru ca ne doare in dos de ceilalti
          • +7 (7 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 mai 2021, 0:00)

            [anonim] i-a raspuns lui sile_v

            • 0 (2 voturi)    
              si E-urile sunt legale (Joi, 6 mai 2021, 10:48)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

              Numai ca apare inscriptionat pe eticheta.

              asta este pana la urma -
              cei fara de vaccin vor purta o eticheta.
              • +1 (1 vot)    
                Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 mai 2021, 15:55)

                [anonim] i-a raspuns lui ..13

        • 0 (2 voturi)    
          din nefericire (Joi, 6 mai 2021, 10:46)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

          chiar si cu vaccin poti sa o faci - nu este 100% acoperitor, depinzi de niste parametri interni generati de propriul organism.

          Unul infectat si nevaccinat are o rata de contagiune ca urmare a unei durata mai mare de activare a virusului si il face sa fie fff daunator pentru sine si pentru toti cei aflati in jurul sau.

          Sigur masca protejeaza si de aceea nevaccinatii mi se pare normal sa poarte in continuare masca. Obligatoriu, prin lege.

          Este la fel cum esti obligat prin lege sa nu treci pe rosu
          • +1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 mai 2021, 15:58)

            [anonim] i-a raspuns lui ..13

    • -5 (13 voturi)    
      Ar putea fi corect în alte condiții (Miercuri, 5 mai 2021, 16:10)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Dar - ne convine sau nu - avem un sistem PUBLIC de îngrijire a sănătății. Din motive care au mai mult de-a face cu indolența administrativă generalizată decît cu pandemia, acest sistem este în acest moment depășit sau pe punctul de a fi depășit de numărul cazurilor grave concomitente.

      Cît timp această criză se menține și cei care vor să se vaccineze încă au de așteptat la rînd cel puțin pentru a doua doză și, încă, unii, pentru prima, este normal să se facă o diferențiere între cei care riscă să aglomereze spitalele și, în general, rețeaua medicală și cei care nu sînt au risc semnificativ de îmbolnăvire gravă.

      Din momentul în care cazurile de COVID la ATI vor scădea sub o mie și vaccinările se vor face fără liste de așteptare în toată țara - în una-două luni, în funcție de calitatea birocrației medicale românești - fiecare va trebui să fie liber să își asume răspunderea pentru sănătatea proprie, fără discriminări.

      Sau, dacă fiecare și-ar fi croit asigurarea medicală după opțiunile proprii, din nou, singurul criteriu de diferențiere ar fi fost disponibilitatea unui pat de ATI pentru persoana respectivă, nu vaccinarea sau imunizarea „naturală”.
    • -10 (26 voturi)    
      INCORECT! (Miercuri, 5 mai 2021, 16:43)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Vaccinul il faci SI pentru tine SI pentru altii! Cine e vaccinat nu mai e purtator de virus. Daca ar fi sa o luam asa, dupa tine si faptul ca dai voie sa conduca masini numai celor care poseda permis e tot o discriminare.
      • +13 (17 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 mai 2021, 17:05)

        [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

        • -6 (6 voturi)    
          Pai si de unde stii ca nu se va da o lege? (Miercuri, 5 mai 2021, 19:13)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

          Mie se pare evident ca si pentru asta va trebui data o lege, vreun act normativ (ca in cazul permiselor de conducere). Nu ar fi nici macar corect ca sa fie lasat fiecare sa faca ce vrea, abia atunci ar fi discriminare. Iar asta va fi tot ca o identificare, sa dovedesti ca nu esti purtator de virus. Daca poti dovedi asta si fara vaccin, sunt sigur ca nu-ti va impune nimeni restricii, nu te va "discrimina" cum zice. Numai ca asta nu e posibil (deocamdata cel putin), asa ca de ce sa risti? Pentru ca fiind poate purtator de virus, poti infecta pe unii care nu s-au vaccinat inca din diverse motive, dar independente de vointa lor (de ex. nu le-a venit inca randul). Asa ca, iarasi deocamdata, se alege calea cea mai putin riscanta.
          • +1 (1 vot)    
            stii cum este cu BI provizoriu??? (Joi, 6 mai 2021, 10:56)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Asa esti si matele cu boala peste care zici ca ai trecut.
            esti provizoriu imun.

            Sunt tari in care nu te primesc daca Pasaportul tau are mai putin de 6 luni pana la expirare. este o cutuma desi tu nu stai poate decat cateva zile dar ei vor pasaport cu limita de valabilitate mai mare de 6 luni.

            reguli si reguli.

            Pana la urma o societate se masoara prin masurile care sunt intelese si aplicate voluntar de populatie - cum este chestia cu spalatul...

            cand nu se poate altfel prin lege si aplica regulile.
            asta este - la unii este numai cu biciul!
      • +4 (12 voturi)    
        statistica spune (Miercuri, 5 mai 2021, 17:08)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Statistica spune ca mai poti fi purtator(te poti reinfecta) dar expertii spun ca nu.
        Noi pe cine sa credem ? Realitate sau ce spun specialistii?
        • -2 (4 voturi)    
          Asta e alta discutie. (Miercuri, 5 mai 2021, 19:05)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          De acord ca sunt inca multe de vazut, statisticile sunt clar imcomplete avand in vedere timpul scurs si modalitatile de testare. Eu insa am discutat doar faptul ca anumite reguli nu pot fi interpretate (neaparat!!) ca discriminare.
    • -4 (16 voturi)    
      Auzi, nu ca dau doi bani pe Chereches, (Miercuri, 5 mai 2021, 16:59)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      dar pe mine iti convine sa ma tii afara din restaurant, in ploaie, in frig, in canicula (cand tu stai la caldura sau la aer conditionat) cand fumez, ca sa nu te imbolnavesc pe tine, sa nu ti imbolnavesc copiii, etc?! Sincer, care e diferenta? Eu fumez de 27 de ani, nu am nici pe dracu' de la tigari, deci nu exista boala de la fumat, deci pot sa dau fumu' pe copii tai - asa as zice daca as aplica ''logica'' alora care nu ''cred'' in nimic, nu?! Poate ca si eu cred ca nu ai mare branza de la fumu' meu, dar daca asta e conventia, ce sa fac! Nu stiu daca e constitutional ca eu sa stau in ploaie si ala cu restaurantu' sa nu aiba doua spatii - de fumatori si de nefumatori, dar asta e! Crezi ca mie mi a fost usor (in sensul fizic, sa merg de doua ori la Mogosoaia, sa stau sa ma inscriu, etc) sa mi fac vaccin, desi am facut covid doar cu nas infundat vreo 2 zile? Covidu' e caca maca pt mine, nici nu as fi stiut ca am ceva daca cei din jur nu faceau febra, dar, am facut dupa aia si vaccin FIX pt formalitati din astea! Las-o cu discriminarea, ca asta e!
    • 0 (0 voturi)    
      tot pentru tine inveti, nu pentru mama, tata (Joi, 6 mai 2021, 9:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      si cand apare un job pe tine cu carte te ia, pe ala fara de carte il lasa deoparte - nu este discriminare.

      Unul a vrut sa invete, altul nu a vrut sa invete.
      Este f legal.
  • -10 (24 voturi)    
    Ma sustine Pfizer (Miercuri, 5 mai 2021, 16:04)

    Arminius [utilizator]

    Sa-ti spun eu un motiv (ma mir ca un rationament atat de simplu nu poate fi facut de Chereches).
    Nu toti cei vaccinati reactioneaza la vaccin. Raman 5-10% la care vaccinul nu are efect. Acesti 5-10% pot infecta pe toti cei nevaccinati.
    Pana nu se vaccineaza 100% din populatie nu exista niciun motiv pentru care cei vaccinati sa aiba drepturi suplimentare
    • +3 (13 voturi)    
      De ce? Sa se vaccineze cine vrea sa se vaccineze (Miercuri, 5 mai 2021, 18:18)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      si atat! Ce mi pasa mie ca ramane AUR fara votanti? Cine nu se vaccineaza, avand acces la vaccin si o mierleste, duca-se (la loc cu verdeata, oricum, ei sunt si ''crediniciosi'', nu? ...abia asteapta. Eu daca as fi convins de existenta lui D-zeu, cum se declara ei, abia as astepta sa ajung in rai)!
      • +1 (1 vot)    
        pana o mierleste (Joi, 6 mai 2021, 11:32)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        te costa si pe tine -

        sunt zgarcit, stiu, nu as da nici un ban pe aia nevaccinati dar in democratie, ce sa ii faci, dai un ban ca sa apuci un loc si pentru ei...
    • +1 (1 vot)    
      legea numerelor mari (Joi, 6 mai 2021, 11:06)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      care exclude procentele de certitudine gen 100% vaccinati...

      100% trecem toti pe verde? NU...
      Conform legii sunt aparat daca vine un nebun si ma raneste, caz relativ fericit, cand eu trec pe verde, reglementar - legea zice...

      Cést la vie!
      Sunt inca lucruri putin intelese, chiar periculoase, dar asa functioneaza si ne putem relativ apara in caz ca...
    • 0 (0 voturi)    
      deja in RO deja sunt liste de vaccinare goale (Joi, 6 mai 2021, 13:50)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      deci e la liber, nu vrei sa te vaccinezi atunci poti sa stai la coada sa iti faca test de covid (pe banii tai), la restaurant sa puna la interior pe cei vaccinati, etc
  • -8 (20 voturi)    
    //// (Miercuri, 5 mai 2021, 16:05)

    GemstonePig [utilizator]

    Daca dai dezlegare prea repede o sa umble toti bombardierii si șoșocii fara masca si efectiv nu ai cum sa-i verifici pe toti , asa de bine de rau de frica tot mai poarta cate ceva
    • +4 (14 voturi)    
      Asta-i o prostie (Miercuri, 5 mai 2021, 17:06)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      O prostie din ciclul "lasa ca stii tu de ce te-am batut."
      Mai sunteti multi?
      • +1 (1 vot)    
        stiti cum este? (Joi, 6 mai 2021, 11:09)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Prosti si multi.

        La unii nu functioneaza decat asa.
        Bata la vedere! Istoria a demonstrat.

        acum ca si grup uman unde se afla romanii???
        Aflam din testele PISA precum ca...
  • +3 (13 voturi)    
    daca politicienii de la putere nu-si asuma decizia (Miercuri, 5 mai 2021, 16:10)

    Antenistontel [utilizator]

    de a ridica imediat toate restrictiile pentru cei vaccinati, sa stie ca anti-vaccinitii sunt oricum psdauristi, deci nu vor castiga niciun vot, doar vor pierde.
    iar la maxim 2 luni din momentul cand nu va mai fi un flux semnificativ de vaccinari, trebuie ridicate toate restrictiile pentru toata lumea si eliminate toate masurile pandemice, inclusiv sa fie desfiintate spitalele covid si rezervarile speciale de paturi ati.
  • +13 (21 voturi)    
    Nu ar mai trebui restrictii nici pt nevaccinati (Miercuri, 5 mai 2021, 16:24)

    HankRearden [utilizator]

    In momentul de fata, oricine vrea sa se vaccineze o poate face, fara prea mari batai de cap.
    Deasemenea, dupa peste un an de vazut la stiri non-stop doar panica legata de COVID, chiar putem lasa oamenii sa isi asume, ca niste adulti responsabili care suntem, daca vor sa se expuna riscului de imbolnavire sau nu, deci restrictiile impuse de guvern nu isi mai au rostul.
    Dati, fratilor, drumul economiei si lasati oamenii sa munceasca.

    Eu personal m-am vaccinat cat de repede am putut, asta a fost decizia mea. Lucrez de acasa, nu sunt afectat dpdv economic de restrictii (din contra - economisesc de cand cu munca de acasa, stau cu familia mai mult), dar nu pot sa nu ma gandesc la categoriile intregi din economie care fac foamea de peste un an.

    Renuntati la restrictii, dati drumul economiei!
    • -4 (12 voturi)    
      corect, dar vor urma smulgeri de par din cap, (Miercuri, 5 mai 2021, 17:21)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui HankRearden

      in direct, ca nu are fiecare covidat locul sau rezervat la ati.
      ca sa se acopere legal, guvernul trebuie sa trimita fiecarui nevaccinat o notificare in care sa specifice un interval de timp si locurile in care se poate programa/prezenta pentru vaccinare.
      • -1 (1 vot)    
        de ce atata efort? (Joi, 6 mai 2021, 11:18)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        Te cred pe cuvant pentru ca esti major si daca te verific si esti nevaccinat si nici nu porti masca acolo unde trebe pac amenda. Banii din amenda dirijati catre MS.
        • -1 (1 vot)    
          repet, ca sa se asigure legal! (Joi, 6 mai 2021, 13:02)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          covidiotul, cand da boala in el, daca se simte rau, face scandal ca vrea musai in pat la ati si cele mai scumpe ingrijiri!
    • -6 (8 voturi)    
      Putem lasa oamenii sa isi asume... (Miercuri, 5 mai 2021, 21:02)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui HankRearden

      Sa isi asume ce?

      Caci cei care se vor imbolnavi si vor face forme grave nu isi vor aprinde o lumanare la cap si vor ramane linistiti acasa, ci vor merge la spital. Exact asa cum a fost si pana acum.

      Si se va duce dracu treaba cu responsabilitatea individuala, o sa fie responsabilitatea statului sa ii trateaze prin orice mijloace.

      Si asta nu e doar problema statului roman, asa a functionat chestia asta in toata lumea vestica. Societatea nu va accepta ca oamenii sa moara acasa, in salvari sau in corturi improvizate. Ce miscari avem acum anti-vaccin sau anti-masca sunt pistol cu apa fata de ce am avea atunci ca miscari sociale.

      De asta au ales toate tarile vestice aceiasi calea: masuri de raspandire a infectiilor pana apare vaccinul. Imunizarea naturala dobora orice sistem medical de urgenta, chiar si unul ca al Germaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      daca ati stii cati sunt cei (Joi, 6 mai 2021, 11:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui HankRearden

      care vorbesc despre reptilieni, efecte adverse legate de vaccin...
      SI pareau oameni intregi la minte dar...

      Mai iesiti in piata, mai vorbiti cu oamenii si o sa aveti o mare deziuluzie
      Asta nu inseamna ca nu trebuie ridicate cu cap restrictiile.

      Astia cu reptilienii sa poarte masca, dar ei nici masca nu o vor.

      POate doar amenzile mari cat o casa sa ii potoleasca- unica solutie - cu retinere din salariu pentru ca acum poti verifica rapid, baza de date unificata CNP -revisal, unde lucreaza astia.
  • +1 (25 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 5 mai 2021, 16:39)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Pai cum? Copiii erau purtatori si aducatori de boala si pentru asta i-ati tinut in case needucati. Tinerii la fel. Nevulnerabilii la fel. Acum, vaccinatii sunt dovediti neimprastiatori? CUm asa? Elvetia de exemplu nu baga in seama cai sau nu vaccin (carantina 10 zile). Pana si in Egipt vor test negativ si vaccinul are valoare 0. Numai in Romania s-a demonstrat ca vaccinatii nu mai sutn pericol? Aha...pana acum ati discriminat la greu (punand grasii si babalacii in aceeasi oala cu sportivii de performanta) si acum, dintr-o data va doare la basca de discriminare.
    • +1 (1 vot)    
      peste tot in lume (Joi, 6 mai 2021, 11:26)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      este un proces de ajustare la noile conditii.

      Unele masuri, fie ca sunt in Elvetia sau ROmania, nu sunt cele mai potrivite. Se pot aduce argumente.

      Ajustarea se face in functie de resursele pe care vrei si poti sa le aloci.
      De abia acum se vede cum si in ce fel se gandeste in lumea asta.

      It/s a big lesson that can be taken
    • 0 (0 voturi)    
      exista deja procoale medicale care cer ori dovada (Joi, 6 mai 2021, 13:06)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      vaccinarii, ori test pcr negativ.
      si sunt cazuri in care trebuie sa faci dovada saptamanal.
  • +5 (15 voturi)    
    in Ro discriminarile sunt regula (Miercuri, 5 mai 2021, 17:00)

    John_Re [utilizator]

    .. una in plus ce mai conteaza.
  • +1 (9 voturi)    
    Lucrul cel mai groaznic (Miercuri, 5 mai 2021, 17:36)

    VOX. [utilizator]

    E ca, daca nu ne vaccinam, nu ne mai lasa sa-i votam!
  • +1 (17 voturi)    
    de acord (Miercuri, 5 mai 2021, 18:03)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Germania a inteles asta si cei vaccinati nu mai au nici o restrictie....nici macar aia de noapte.
    E cand vine vorba de aici, unde prostia e la rang de cinste de la presedinte in jos, altfel se pune priblema....se pierd alegatorii multi, ca asa sunt prostii,multi, si asta din totdeauna.
  • +1 (5 voturi)    
    Discutia drepturi (Joi, 6 mai 2021, 8:19)

    Alex2016 [utilizator]

    Se pune total gresit. Cei vaccinati NU primesc "drepturi in plus". Ei reprimesc exercitarea unori drepturi fundamentale ce sunt ingradite de catre stat prin forta de peste 15 luni.
    Este o reparati, o re-recunoastere a drepturilor si libertatilor pierdute in numele pandemiei.
    Chiar si fara accesul generos si liber la vaccin (cum este acum cazul) cei vaccinati tot ar trebui sa se poata bucura de toate drepturile - de la calatorie la a nu mai purta masca - ce le sunt restrinse fortat de peste un an.
    Avind in plus un acces liber al oricui la vaccinare, statul este deja cu mult in urma in a restabili libertatile celor vaccinati.
    Statul este dator sa verifice (cind si unde poate, nu ma intereseaza) cine e vaccinat si cine nu. Tot asa el verifica daca ai permis de conducere, daca ai buletin sau nu, daca esti hot sau nu. Nu e treaba mea ca si cetatean, este treaba statului.
    Eu personal nu mai port masca in aer liber deloc, si o pun de forma cind intru undeva ca sa nu ma cert cu orice paznic de magazin sau martor psihopat a lui covid de pe aiurea.
    Sunt vaccinta cu 2 doze si a trecut si termenul de iminizare Ii arat bucuros certificatul de vaccinare fie in format hirtie fie de pe telefon oricui vrea sa il vada.
    Situatia de discriminare se aplica acum celor vaccinati, si se face doar din motive politice. Dar politrucii sa nu uite ca si vaccinatii voteaza. Iar bataia de joc trebuie se inceteze. De ieri.