Spitalul din Bistrița dă în judecată o femeie care a scris pe Facebook că medicii "te lasă să mori" dacă nu primesc șpagă

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:45 Actualitate | Sanatate


Spital din Romania
Foto: AGERPRES
Spitalul din Bistrița a pregătit toate documentele necesare pentru a da în judecată o mamă pe care o acuză că i-a jignit pe medicii de la pediatrie, după ce a scris pe Facebook că aceștia nu se ocupă de copii dacă nu primesc șpagă, relatează Mediafax.

"Dacă nu le dai bani te lasă să mori (...). Când am ajuns la Cluj cu copilul, medici de aici, de la Pediatrie 2, mi-au spus că viața copilului era contra cronometru, deci era să moară. M-o ținut o lună la Bistrița și m-a trimis cu copilu' la Cluj aproape mort", a scris femeia pe Facebook.

Tânăra mamă din comuna Rodna, județul Bistrița-Năsăud, care a ajuns cu unul dintre gemenii săi de 8 luni la spital, va fi dată în judecată de conducerea Spitalului de Urgență Bistrița-Năsăud, după ce medicii de la pediatrie au fost acuzați de aceasta pe Facebook că au fost la un pas să îi omoare copilul pentru că nu ar fi primit șpagă.

Postarea femeii a adunat mii de distribuiri și sute de comentarii, iar după verificarea situației, conducerea spitalului a decis să reacționeze.

Colegiul director al Spitalului de Urgență a stabilit ca femeia să fie dată în judecată pentru defăimare și acolo să aibă posibilitatea să probeze cele afirmate pe rețeaua de socializare.

"Noi am pregătit deja toate actele necesare, le-am înaintat avocatului care urmează în foarte scurt timp să le depună la instanță. Suntem deciși să mergem cu procesul mai departe pentru a-i oferi doamnei posibilitatea să probeze în instanță cele afirmate. Adunăm încă informații de la toate publicațiile, din toată țara, tot ce s-a scris pentru că au fost foarte multe... Noi mergem absolut pe calea legală: am solicitat și de la Colegiul Medicilor din Bistrița, în baza codului de deontologie medicală, să ne comunice dacă medicii de la Cluj susțin afirmațiile făcute de mămică în numele lor, pentru că nu este absolut nimic real din ceea ce a prezentat dânsa. A avut o explozie emoțională, din păcate fără să vadă ambele fețe ale momentului. Actele sunt pregătite pentru instanță și vor fi depuse în scurt timp pentru că nu vreau să las treburile așa", a declarat, pentru Mediafax, managerul Spitalului de Urgență Bistrița-Năsăud, Gabriel Lazany.

Tânăra mamă a ajuns la spital cu unul dintre copii, la finele anului trecut, după care a scris pe Facebook despre medici că nu s-ar fi ocupat de copil și că l-au trimis mai apoi spre Cluj, unde ar fi ajuns în stare foarte gravă.

Managerul Spitalului de Urgență din Bistrița, Gabriel Lazany, susține că nimic din cele afirmate de femeie nu este real, ci că aceasta ar fi ajuns cu copilul bolnav la spital la începutul lunii decembrie și după o săptămână s-a externat pe propria răspundere. A revenit apoi, după o săptămână, cu copilul în stare foarte gravă, ulterior fiind transferată la Cluj.

















3464 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    un cont (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:48)

    Kosmos [utilizator]

    unde sa donam sa o ajutam pt cativa avocati buni
  • +11 (11 voturi)    
    Apãi dragilor... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:52)

    brifcor [utilizator]

    Geaba câstigati voi în "instanta" daca sentimentul românilor ãsta e !
  • +14 (14 voturi)    
    Adevarul doare, nu? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:54)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Falimentul si inchisoarea va asteapta, scarbelor.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:56)

    tirolez [utilizator]

    Sa le fie rusine.
  • +12 (12 voturi)    
    aha (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:57)

    Soljenitin [utilizator]

    Uite asa cer medicii singurei sa fie inregistrati.
    Nu zic ca este neaparat cazul celor din Bistrita, insa sunt inregistrari cu medici care iau spagi.
    Asa ca este cel mai bine sa inregistrezi pe cei care conditioneaza actul medical de spaga si sa ii arzi.
    • +5 (5 voturi)    
      Ar fi bine (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:25)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      dar este o problema mai dificila. de obicei o sa iti spuna ca: nu poate rezolva atunci, sunt alti in fata la rand, etc ..... Dupa care tu vei da de buna voie pentru ca ......de obicei in Rromania se ajunge la medic de urgenta.
  • +8 (8 voturi)    
    Sa-l dam si noi in judecata pe acest Lazany (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:12)

    KTerinca [utilizator]

    Pentru ca nu acceptam ca banii nostri, platiti la bugetul de stat, din care sunt ei finantati, sa fie folositi pentru procese si plata de avocati, pentru ceva ce nu este legat de actul medical.
    Pe asta se duc banii pentru sistemul medical din Romania ?
    E dovada de lipsa de decizie manageriala corecta.
    In loc sa chiverniseasca banii alocati pentru ceva util in imbunatatirea serviciilor mediale, isi bat joc de ei.
    Pentru ca nu sunt banii lor, sunt banii contribuabililor si putin le pasa de cum ii cheltuiesc, cu folos sau nu.
    Daca vrea proces, acest director, sau oricare alt medic din acel spital, n-are decat sa o dea in judecata pe doamna respectiva in nume prorpiu, sa achite din propriul buzunar cheltuielile cu avocatii, pentru motive de defaimare, in nume propriu.
  • +6 (6 voturi)    
    asta e romania (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:17)

    liviu_ [utilizator]

    sub domnia psd....

    achitam infractorii si dam in judecata oamenii care se plang de infractori!
  • +11 (11 voturi)    
    e propun mimozelor (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:21)

    liviu_ [utilizator]

    care se oftica pt un post pe facebook
    sa accepte sa fie controlati la intrare si la iesire din spital ORICE cadru medical sa se vada cu cati bani intra si cu cati iese!
    sunt de acord?!
    de asemenea ANAF sa verifice averile medicilor si de unde au bani!

    nu sunt toti hoti sau spagari... dar la pariu ca aia spagari sunt EXACT astia care sau acu de c** in sus!

    sa spun cat a costat operatia "gratuita" a bunicii mele la spital de stat?!
    sa spun cat a costat spitalizarea de asemenea "Gratuita" a unei verisoare care a suferit un accident rutier acum cativa ani?!
    sau cat a costat operatia de asemena "Gratuita" a mamei mele care e si medic?!

    si astea sunt doar cazurile vazute cu ochii mei!
  • +5 (5 voturi)    
    subscriu (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:58)

    rdi_ [utilizator]

    Daca doamna are nevoie de bani pentru avocat si eu sunt dispus sa donez. Nu imi vine sa cred ca jegurile de la spital o dau in judecata. Probabil se bazeaza pe faptul ca e greu de probat cat sunt de spagari.
  • +3 (3 voturi)    
    Aici ne-a adus PSD. (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 14:55)

    asavreau [utilizator]

    Să fim dați în judecată dacă reclamăm ceva.Curând vom face pușcărie,Tudorel asta lasă să se înțeleagă.Să nu-i blestemăm pe cei care susțin PSD-ALDE?
  • +1 (1 vot)    
    asta-i Romania infractorilor (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 18:23)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dupa ce te jecmanesc, tot ei te ameninta cu judecata.
    Tupeu de borfasi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe când ... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 20:33)

    BlaBla1234 [utilizator]

    Va avea curaj cineva să pună în aplicare privatizarea sistemului de sănătate din România ... să reușim să scăpăm de corupția din el?