Germania va dona 10 milioane de euro Muzeului Holocaustului din Ierusalim

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 23:36 Actualitate | Internaţional


Ministrul german al afacerilor externe Guido Westerwelle, aflat in vizita la Muzeul Holocaustului Yad Vashem din Ierusalim, a semnat un act de donatie in valoare de 10 milioane de euro. Statul german va trimite acesti bani muzeului in decurs de zece ani, scrie Haaretz.

Gideon Sa'ar, ministrul israelian al educatiei a declarat ca donatia este extrem de importanta si ca va fi utilizata atat pentru dezvoltarea actiunilor muzeului, cat si pentru localizarea si achizitia documentelor legate de Holocaust ce se afla in diverse arhive europene.

Potrivit conducatotului muzeului Avner Shalev, actul de donatie intareste obligatia Germaniei ca stat si ca popor de a nu uita ceea ce s-a intamplat in timpul Holocaustului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















523 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    nemtii s-au prostit, nu as fi dat un sfantz (Joi, 2 februarie 2012, 0:16)

    andreiu [anonim]

    cat de idiot sa fii sa platesti pentru niste crime facute de bunicii tai? Daca copii tai ar fi facut niste crime , atunci da as fi achitat nota de plata dar totusi sunt peste 60 de ani de atunci

    Mai lasati-o moarta mai urmasi ai victimelor ca nu va mai suporta nimeni, sunt sigur ca daca s-ar organiza un referendum , nemtii de rand nu ar fi de acord cu aceste despagubiri, sunt taxele si impozitele paltite de ei...
    • -1 (5 voturi)    
      10 milioane in plina criza (Joi, 2 februarie 2012, 10:30)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui andreiu

      daca s-a luat aceasta decizie, oare cine conduce cu adevarat in germania??? cetatenii germani, mai ales somerii, oare nu-si pun intrebari atunci cand se SIFONEAZA o suma ca asta? cat de influent poti sa fi ca sa furi (efectivm, este furt) cu acte o asemenea suma din germania (tara p[uternica si "desteapta")
  • +3 (5 voturi)    
    Sublim!!! (Joi, 2 februarie 2012, 0:16)

    TK9 [utilizator]

    "actul de donatie intareste obligatia Germaniei ca stat si ca popor"

    Cu cit le dai mai mult, cu atit le esti mai indatorat.
    Astia nici sa zica multumesc nu stiu.

    Cica "donatia (...) va fi utilizata pentru (...) localizarea si achizitia documentelor legate de Holocaust".

    Pai, ce nevoie mai e de documente cind, in aproape toata Europa, faci puscarie daca ceri documente despre Holocaust?
  • 0 (6 voturi)    
    :) (Joi, 2 februarie 2012, 0:28)

    Adrian [anonim]

    sa nu uite Germania si de datoria catre Romania daca tot vrea sa isi respecte "oblicatiile".
    • 0 (0 voturi)    
      Dar banii pentru Holocaustul palestinian?! (Vineri, 3 februarie 2012, 16:40)

      kosmotrekker [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Banii astia cam pe cand ii vor scoate sionistii din buzunarul lor cusut ? Probabil niciodata. Fiindca nu-l recunosc.
      Dar polonezii ,unul dintre cele mai demne popoare
      din lume,care au murit cu milioanele ,si de mana nemtilor si de cea a sovieticilor, EI NU AU DREPTUL
      LA RECUNOASTERE LA JERTFA FACUTA.
      Dar cum finantistii internationali scriu si manipuleaza in general Istoria ....este de inteles.
  • +2 (6 voturi)    
    bani in vant (Joi, 2 februarie 2012, 1:22)

    evoque [utilizator]

    au trecut atatia ani de la razboi si evrei nu se mai satura de pomeni.
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo Israel (Joi, 2 februarie 2012, 1:44)

    eu [anonim]

    O tara - oricare ar fi ea - care investeste - nu conteaza de unde vin banii - in muzee, in cunoasterea istoriei proprii. merita laude. As vrea sa citesc si despre Romania ca s-au investit milioane de euro in muzee (nu in biserici), ca se incearca popularizarea momentelor importante din istaoria noastra.
    • 0 (4 voturi)    
      germania investeste, nu israel (Joi, 2 februarie 2012, 10:39)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui eu

      de ce oare? nimeni nu stie
    • +2 (2 voturi)    
      cadou cu japca?? :) (Joi, 2 februarie 2012, 20:43)

      ion [anonim] i-a raspuns lui eu

      cand oamenii iti fac "cadou' e normal sa vrei sa investesti in cunoasterea istoriei proprii:) ce gluma proasta
      pe cand o sa primim si noi 10 mil de la rusi ca sa facem un muzeu al ororilor traite sub stalinism?? never, ca nu suntem 'alesi" :)) i'm gonna throw up
    • 0 (0 voturi)    
      Da sinagogi , nu se poate? (Vineri, 3 februarie 2012, 16:46)

      kosmotrekker [anonim] i-a raspuns lui eu

      Stai linistit ,ca ei investesc in bisericile lor (care se numesc sinagogi,apropo ! ) si alte ''biserici '' care le iubesc tare mult numite Burse si Banci . Aici se roaga probabil astia ca tine pentru mantuirea buzunarului propriu. Pe seama buzunarelor altora mai fraieri. Shalom , Strul !