Traian Basescu: UNPR-ul este singurul partid care sustine in mod onest regionalizarea, PDL-ul in fata imi spune "da" si in spate sunt o liota care spun "nu"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 23:30 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat, luni seara, la TVR, ca proiectul privind reorganizarea administrativa a tarii este blocat de interesele politicienilor, care "nu se mai vad presedinti de consilii judetene". Potrivit sefului statului, UNPR este singurul partid care sustine "in mod onest" regionalizarea, in timp ce PDL "in fata spune DA, iar in spate sunt o liota care spun NU".

"Tara asta are 22 de milioane de oameni, iar unguri doar 1,5 milioane. Nu pot fi sacrificate interesele majoritatii, dar si ale minoritarilor unguri, pentru interesele unor politicieni. Vreti sa va spun care este esenta blocajelor? Presedintele UDMR de la Satu Mare nu se mai vede presedinte de consiliu judetean, sau cel de la Bihor sau de nu stiu unde... Pai sta Romania in doi oameni cu interesele lor politice meschine, fie ca ii cheama si Lajos, Ion ori Gheorghe? Va pot spune ca nu mai putin rezistenti sunt si presedintii de consilii judetene romani. Stiu foarte bine ca PDL-ul in fata imi spune DA si in spate au o liota care spune NU", a declarat Basescu.

"Au spus ca trebuie facuta si PDL si UDMR si UNPR.  UNPR e singurul care sustine regionalizarea in mod onest, asta pentru ca nu are presedinti in consiliile judetene. Asta arata cat de mici sunt politicienii romani. Ce sa mai spun de grozavia propusa de opozitie. Acestia propun sa mai cream un etaj, sa mai punem un consiliu regional, cand statul asta are ca principala problema birocratia. O desfiintare a consiliilor judetene in forma actuala si infiintarea lor la nivel teritorial mult mai mare ar reduce enorm birocratia si costurile de functionare a statului (...) Dar eu, ca sef al statului, nu pot sa le fac. Trebuie sa faca partidele treaba asta, in Parlament. Dar daca as tolera tacerea partidelor si primatul interesului de partid in defavoarea interesului national, as putea sa am sentimentul, ca si dumneavoastra, ca nu mi-am facut datoria de presedinte", a mai spus Basescu.


Citeste mai multe despre   


















1412 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Un partid de tradatori si lichele (Marţi, 26 iulie 2011, 0:13)

    CRIS [anonim]

    UNPR e un partid de tradatori veniti de prin alte partide, cat despre liderul sau Oprea este omul cu cei mai multi bani din guvern si cu cele mai multe imobile. Acest 'general' Oprea este un fost fripturist(facea chefuri si lingea sefii) care a avansat f rapid in grade si in politica. E BASESCU 2 si poate chiar mai periculos.
    • 0 (2 voturi)    
      usurel, (Marţi, 26 iulie 2011, 11:44)

      stef [anonim] i-a raspuns lui CRIS

      ca faci atac de cord...
    • -1 (1 vot)    
      Oprea e Basescu 2?!? (Marţi, 26 iulie 2011, 13:24)

      CRIS 2 [anonim] i-a raspuns lui CRIS

      OK. Nu e nici o problema daca pune cu botul pe labe parveniti precum Voiculescu, SOV etc.
  • +1 (1 vot)    
    Oprea onestu' (Marţi, 26 iulie 2011, 13:52)

    kinn [anonim]

    Cum sa nu, Oprea e cel mai onest, se stie. Curat si limpede ca cristalul, pupa-l-ar mama de ingeras.
  • +2 (2 voturi)    
    poftim? (Marţi, 26 iulie 2011, 14:22)

    annoying_orange [utilizator]

    unepere exista? poate doar in imaginatia marinarului!
    • -1 (1 vot)    
      Exista si inca cum (Marţi, 26 iulie 2011, 16:17)

      Grig [anonim] i-a raspuns lui annoying_orange

      E ca o s--a in coasta ipocriziei din opozitie.
    • -1 (1 vot)    
      Ba bine ca da (Marţi, 26 iulie 2011, 19:36)

      Antonescu [anonim] i-a raspuns lui annoying_orange

      Este un partid format din foarte multi ingineri, profesori, oameni care nu au mai avut pana acum de a face cu politica, oameni cu potential, patrioti si care, indrumati de cei cu experienta vor pune umarul serios la redresarea tarii noastre.
  • -1 (1 vot)    
    adevar sau provocare (Marţi, 26 iulie 2011, 14:36)

    liviu [anonim]

    Cand are dreptate Basescu, are! Sa sacrifici interesele unei intregi natiuni din cauza unor minusculi politicieni, nu se cade. UNPR-ul nu are niciun interes in cauza asta, asa ca bine apreciat.
  • +2 (2 voturi)    
    No savezi cum e ..... (Marţi, 26 iulie 2011, 14:55)

    GGUU [anonim]

    No s vezi si tu cum e cand omu iti spune " Sa traiti bine " si dupa ce-si face mendrele iti spune " Afara Ploua"

    si sa mai stie dl. presedinte ca asa se comporta toti nerestructuratii, puturosii, tampitii....... si pentru asta intradevar este nevoie de chelneri si tinichigi
  • -1 (1 vot)    
    CE trebuia sa mai spuna Basescu (Marţi, 26 iulie 2011, 15:02)

    Marginea [anonim]

    UNPR este primul partid care a readus interesul national in dezbaterea publica, primul partid care a reusit, intr-un timp atat de scurt de la infiintare, sa joace un rol atat de important in mentinerea stabilitatii politice si guvernamentale a tarii
  • 0 (0 voturi)    
    frumoasa declaratie de dragoste politica si (Marţi, 26 iulie 2011, 17:08)

    vlase [anonim]

    Potrivit sefului statului, UNPR este singurul partid care sustine "in mod onest" regionalizarea, in timp ce PDL "in fata spune DA, iar in spate sunt o liota care spun NU".
  • 0 (0 voturi)    
    Transparenta totala (Marţi, 26 iulie 2011, 17:34)

    Petrache [anonim]

    UNPR nu s-a limitat doar la sustinerea Guvernului si a contribuit activ la gasirea solutiilor pentru depasirea dificultatilor economice si pentru protejarea categoriilor cele mai greu lovite de criza. Sustinerea neconditionata a regionalizarii este un pentru ca UNPR nu are moguli, baroni locali in judete.
  • 0 (0 voturi)    
    Am reusit datorita lor (Marţi, 26 iulie 2011, 21:58)

    Nutu C. [anonim]

    UNPR susţine reorganizarea teritorial-administrativă a României. Din păcate, această discuţie a fost deturnată politic şi reorientată către o discuţie cu o temă etnică, care, deşi este extrem de importantă pe un anumit palier, nu răspunde la toate întrebările.
  • 0 (0 voturi)    
    unpr (Miercuri, 27 iulie 2011, 9:18)

    panfil flecaru [anonim]

    este partenerul perfect pentru pdl.
    unpr este o formatie de centru stanga, formata din oameni de stanga, dezamagiti de psd.

    psd, care a devenit un partid cu doctrina aproape comunista si cu deprinderi oligarho-mosieresti. mosierii lui ilici, cuvantatori de marxism si pusi pe strans.

    unpr este o formatiune de dezamagiti in politichia de dumbovita.

    pdl a devenit prea mare si prea uniform. a devenit un partid al mosierilor cu discurs de dreapta si apucaturi pesediste, de la mama de acasa. mama fiind fsn si tatuca, ilici.

    la primul esec major, pdl se va frange in segmente.

    alde blaga, videanul, se vor retrage, probabil, langa viorica si geoana. caci, sa fiti siguri ca geoana va reveni. ilici va fi chemat la marea judecata, iar bombo, sa speram, va fi judecat pe pamant.
    ponta si tineretul compromis, negoitza, sova..vor fi debarcati de parghia dragnea-zgrebenciuk.
    o parte, in special cea a fostilor liberali si multi noi intrati in pdl, vor merge mai spre dreapta si, probabil,vor fuziona cu liberalii dezamagiti de antenescu.

    crin va fi basculat, de paturiciu si ai sai, si se va creia oportunitatea unirii dreptei.

    masa mare a pedelistilor, cei fara ..legaturi, vor gasi ce cauta la marian sarbu si diaconescu.
    unpr va deveni un important jucator de centru.
    acolo il vad si pe boc.

    vom trai si vom vedea.
    s'auzim de bine !
  • 0 (0 voturi)    
    asa o fi "onestitatea" in viziunea lui Basescu... (Joi, 28 iulie 2011, 9:59)

    costica [anonim]

    la UNPR e mare lider, l-am vazut la Cotroceni la discutii cu Basescu din partea UNPR, pe celebrul MIki Spaga !!!! Cel mai cel spagar din Romania post decembrista, intrat bine mersi in gratiile lui Basescu!!! Bravo UNPRului devotat lui Basescu!!!!!!!!!