AUDIO Mariana Campeanu (PNL): Daca o economie in criza cheltuie pe panselute, inseamna ca avem bani pentru salarii si pensii

de RFI     RFI Romania
Marţi, 14 decembrie 2010, 11:00 Actualitate | Politic


"Legea salarizarii creeaza discrepante foarte mari intre diverse categorii de salariati", a declarat la RFI deputatul PNL, Mariana Campeanu, fost ministru al Muncii. Ea a afirmat ca nu intelege de ce se cheltuie bani pe "floricele, panselute si fantani arteziene", in loc sa se dea pe salaii si pensii mai bune.



"Legea salarizarii creeaza in continuare discrepante foarte mari intre diverse categorii de salariati, ceea ce nu este normal pentru o lege a salarizarii. Acest lucru nu poate fi acceptat. Mai mult decat atat, sunt categorii total defavorizate de aceasta lege si ma refer la profesori si medici, aproape cel mai prost platite categorii de bugetari stabilite prin aceasta lege", a spus Campeanu.

"In Romania s-a instaurat un mod de lucru foarte, nu stiu daca neaparat nedemocratic, oricum neprofesionist. Aceasta lege a mai fost asumata de catre Guvern. A avut la dispozitie un an de zile sa corecteze ceea ce nu a fost bine stabilit in prima lege. Ei bine, suntem in luna decembrie si de-abia acum Guvernul vine sa-si angajeze din nou raspunderea, fara ca dezbaterea publica sa se fi desfasurat intr-un mod democratic, fara sa se tina cont de dialogul social, de amendamentele facute la aceasta lege. In aceste conditii, cum poate un Parlament responsabil sa treaca o lege, care stim ca are aceleasi imperfectiuni ca si anul trecut?", s-a intrebat deputatul liberal.

"Daca o economie aflata in criza isi permite sa cheltuie banii ineficient pe sali de sport, pe patinoare, pe floricele, pe panselute, pe fantani arteziene si alte minuni de genul acesta, inseamna ca de fapt avem bani, pentru ca daca n-am avea bani, n-am putea sa facem astfel de lucruri", a afirmat Mariana Campeanu.

Ea a criticat si proiectul de buget pe 2011: "Proiectul de buget pe anul viitor este total nerealist, pentru ca are prevazute niste cresteri ale veniturilor, care nu se sustin nici macar dupa adoptarea acestor legi, ma refer la cea a salarizarii si a pensiilor. Ca atare, este clar ca in 2011, veniturile nu se vor realiza si din nou se va recurge la ajustari de cheltuieli, dar speram ca de data aceasta, ajustarea cheltuielilor sa nu se faca tot numai pe seama populatiei".


Citeste mai multe despre   
















1554 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    . (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:09)

    Ivanu [utilizator]

    Uneori parlamentarii parca traiesc in spatiu. Cheltuielile cu panselutele le face administratia locala din bugetul propriu (tot bani aruncati ii consider), nu le face guvernul.
    Magarii astia sunt fenomenali. Cand, la privat, oamenii au stat in concediu neplatit sau somaj tehnic cate 2 luni pt ca nu erau cereri si se oprea productia, cand erau dati afara ca se inchidea fabrica, cand le erau scazute salariile ca nu erau bani tot din cauza slabei activitati, a murit cineva? Frate da' toata lumea care munceste la privat a trecut prin reduceri salariale, taieri de bonusuri si alte privilegii, concedieri, somaj tehnic, etc, dar nimeni nu a murit din asta. Spaniolii au 20% somaj si tot nu mor.
    Parlamentarii astia sunt niste nenorociti.
    • +9 (9 voturi)    
      ai foarte mare dreptate (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:58)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      dupa aberatiile dnei Campeanu, nu e voie de asfaltat o strada la Aiud -DIN BANII CETATENILOR DE ACOLO- pt. ca la Husi nu sunt bani de ajutoare sociale. Alo!!! cei din Hateg, ati trimis in parlament o experta in ineptii si un ZERO in autonomie locala.
      • -4 (6 voturi)    
        totusi... (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:09)

        pericle [anonim] i-a raspuns lui bula

        Sigur ca sportul e esential pentru sanatatea unei natii, dar cand Titanicul se scufunda, nu se investesc banii in sali de sport!
        Pot fi investiti, de exemplu in unele sectoare agricole, care genereaza locuri de munca si papica de care planeta va suferi intr-un viitor.
        Dar pentru ca masina de praduit banii e setata pe sali de sport, atunci facem sali de sport si SPA-uri in toate catunele, chiar daca mai traiesc acolo vreo 35 de batrani...
        • +6 (6 voturi)    
          . (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:00)

          Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui pericle

          Am spus ca mi se pare o aberatie sa cumperi flori cand e criza si strazile arata oribil, insa tot o aberatie mi se pare sa se ia banii din bugetele locale pt a ii directiona catre pensii, salarii, ajutoare de somaj, etc.
        • +7 (7 voturi)    
          mi-e scarba (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:35)

          ...... [anonim] i-a raspuns lui pericle

          Hai sa iti explic cum e cu salile astea de spor, tocmai de ceva timp a fost inaugurata una din asta in comuna la mine.Aceasta sala a fost inceputa pe timpul liberalilor, o ditamai sala de sport pe jumate de teren de fotbal , pt ce le-a trebuit asa mare cladirea cand comuna nu are mai mult de 3000 locuitori??Au angajat acum 3 trantori la ea ca deh sa manance si ei ceva.Sala era finalizata in proportie de 80% in 2008 , prin 2009 nu s-a prea lucrat la ea si anul asta probabil gandindu-se ca dc o lasa de izbeliste se degradeaza au dat bani sa o termine.Probabil acelasi lucru e valabil in toata tara, sali incepute de guvernul PNL+PSD care acum tb finalizate de PDL pt ca altfel ne-ar costa mai mult sa le pastam asa.
          In sali de sport, in pensii, in salariie bugetariilor, cam in astea au bagat cei din PNL banii in vremuri de crestere economica.
          As intreba-o si eu pe baba asta de ce nu au incurajat de pe vremea guvernarii lor ca aceste discrepante sa fie mai mici??E usor sa dai vina pe altii ca nu fac dar oare cat e de moral sa mai vorbesti cand de fapt tu nu ai facut acest lucru??Mi-e scarba
          • -3 (3 voturi)    
            Raspuns (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:56)

            pericle [anonim] i-a raspuns lui ......

            Stimabile anonim, Eu nu fac "diferente politice" - pnl, pdl, psd, etc. Dupa parerea mea, prostia si hotia (subliniaza-le!) merg mana in mana. Intrebarea este: Daca se vede de la o posta marlania inaintasilor, de ce s-au planificat multe zeci de sali de sport sub actuala putere? (In privinta finalizarii celor incepute, cred ca ar fi corect!)
        • +4 (4 voturi)    
          iar vorbesti de bani locali! (Marţi, 14 decembrie 2010, 15:47)

          bula [anonim] i-a raspuns lui pericle

          beneficiarii sunt autoritatile locale. Si de cand TU, decizi asupra oportunitatii de a face ceva, undeva???? Nu locuitorii din Husi decid? decide Campeanu din Hateg? as vrea sa o vad pe aceasta doamna ca ORDONA primarului din Pui (comuna din zona) sa faca sau sa nu faca ce a hotarat consiliul local. E PENAL!!!
      • -4 (4 voturi)    
        ma bula (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:19)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui bula

        doamna s-a referit la panselute care sunt o cheltuiala. nu la strazi care sunt investitii.
        tie ti se pare normal ca in bucuresti, sect 6, primaria sa cheltuie 47 milioane de euro in 3 ani pentru panselute?
        valabil si pentru ivanu - bugetul local este format din taxe locale + bani de la bugetul de stat.explicati-mi si mie daca e normal ca primaria sect 6 bucuresti sa cheltuie banii pe panselute in loc sa-i redirectioneze catre metroul drumul taberei. metroul, mijloc de transport local, este subventionat de la bugetul de stat. oare bugetul local este prea sarac pentru a contribui? cred ca NU, din moment ce are 47 milioane pentru panselute
        • +4 (4 voturi)    
          Repet (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:49)

          Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Mi se pare o idiotenie, dar nici nu mi se pare normal sa se trimita banii catre ajutoare si plati, in loc sa se foloseasca pentru metrou, de exemplu.
        • +5 (5 voturi)    
          Mariana bate Campeanu (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:52)

          Gelu [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Primaria sect 6 face ce vrea consiliul local al sector 6 cu banii respectivi .panselute sau palmieri sau ce vrea pixul lu consiliul local sector X sau Y .Asta se cheama administratie locala cu banii lor si raspunderea lor. Daca nu le convine la cetatenii din sect 6 : fac referendum si demit primarul si consiliul local sau nu ii mai voteaza la urmatoarele .
          Mariana Campeanu amesteca lucrurile cu buna stiinta in scop de dezinformare si deruta a oamenilor cu informare redusa.
          Pensiile si salariile mai bune nu se dau de la bugetul administratiei locale sector 6 . Se dau de la bugetul de stat .Acolo unde este Boc primar . Nu se pot amesteca lucrurile.
          Cand a fost ministru Campeanu Mariana nu a dat salarii si penii bune de la bugetul sectorului 6 . Le-a dat din privatizarea BCR .Adica a vandut lucruri din casa ca sa dea salarii si pensii bune .Cu un singur scop : sa ia PNL un scor cat mai mare in alegeri.Atata .Stia ca nu este sustenabil dar a trebuit sa faca manevra ca i-a cerut-o partidul.Stie Vosganian unde sunt banii.Ca Tariceanu i-a garantat ca nu pateste nimic.
          Mariana bate campii acum ca deputat .Deputatii au voie sa minta si sa bata campii sub titlul declaratii politice.mariana bate campeanu a inceput o glorioasa activitate alaturi de aura vasile regina autobazelor
        • +3 (3 voturi)    
          adriane, esti mafalda? (Marţi, 14 decembrie 2010, 15:51)

          bula [anonim] i-a raspuns lui adrian

          candideaza tu in sec.6, daca nu-ti place ce a hotarat CONSILIUL LOCAL ales de cetateni. Daca nu te aleg cetatenii, inseamna ca scrii o scrisoare trista acasa si te muti din sector. Dar daca nu executi hotararea consiliului local E PENAL! te duce creierul pana acolo, sau te inspiri din putzul gandirii lui Campeanu?
    • +4 (4 voturi)    
      Primarului Chiliman i-ati spus? (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:03)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Primarului liberal de la Sect.1 Bucuresti i-ati spus parerea Dvs. despre plantarea panselutelor? Nu de alta, da a umplut sectorul cu niste "bonsai" in super-ghivece, exact la sfarsitul toamnei, ca sa se usuce si sa fosneasca frumos in crivat..
  • +13 (13 voturi)    
    Doamna...sinteti cam "confuzata"... (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:15)

    Claude [anonim]

    De atita "dezbatere" la iRealitatea si Antene, dumneavoastra nu prea mai stiti pe ce lume traiti. V-au pus ministresa citeva luni si deja va credeti mare analista politica.

    E o diferenta intre administratia centrala si cea locala, dar dumneavoastra sinteti prea priceputa ca sa sesizati diferenta. Mai puneti mina si cititi legile pe care le votati cu ochii inchisi in Parlament.
  • +12 (12 voturi)    
    Chiar asa . . . (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:18)

    Gheorghe [anonim]

    . . . . doamna. ce atatea flori? De ce sa mai mergem la teatru sau la opera? Ce ne mai trebuie noua parcuri si muzee? Si in general ce atat distractie si amuzament pe capul nostru. Iar de cultura? Pai de cultura ne arde noua acuma? Aste sunt apucaturi burgheze! Ia sa clocim noi la PNL un fel de revolutie culturala mao-ista si sa ne axam numai pe burta si nevoile ei. Motto: Cretini au fost cretini sunt inca.
  • +9 (9 voturi)    
    Şi cu Casa de pensii cum rămâne? (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:22)

    Nae [anonim]

    Hoaşca asta care a fost preşedinte la Casa de pensii ar face bine sa spuna cum se procedează dacă un funcţionar al Casei de pensii greşeşte în plus calculul pensiei. Aseară i s-a arătat la iRealitatea o pensionară căreia i se reţine din pensie o cotă importantă timp de 6 ani pentru că până atunci "se îmbogăţise fără justă cauză" primind de la Tăriceanu o pensie prea mare.
    Evident, n-a fost în stare să stabilească dacă funcţionarul care a greşit răspunde pentru calculul greşit, pentru că vezi-Doamne acum se pricepe doar la horticultură.
  • +10 (10 voturi)    
    Doamne fereste! (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:31)

    dana [anonim]

    Femeia asta ori e ori se face!!
    Nu punem panselute ca sa dam salarii la bugetari? Asta e culmea culmilor! La spectacole avem voie sa mergem,d-na Campeanu? Sa ne imbracam frumos putem? Sa fim mandri de orasul nostru putem? Sau sa traim intr-o cloaca , sa muscam dintr-o halca de slanina si o bucata de paine, sa ne luam cizme de cauciuc sa traversam strada, dar platim bugetarii! Nu credeam ca va ajunge cucoaa asta sa scoata asa aberatie pe gura! Ajuta Doamne Romania si nu o da pe mana astora!
  • +6 (6 voturi)    
    Doamna PNLista e dusa cu pluta (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:10)

    Ionel [anonim]

    In Bucuresti sector 1 e primar Chiliman un PNList care schimba panselutele in fiecare saptaman.
    Madam cred ca poate rezolva usor problema panselutelor. Ce nesimtiti sunt liberalii astia.
  • +4 (4 voturi)    
    Doamna cu prosopul galben ! (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:20)

    martin [anonim]

    Din 2008, aceasta doamna cu aparente respectabile, a devenit un pion de baza la televiziunile de stiri false Realitatea si Antena 3, unde s-a dovedit o partizana ireductabila a lui Crin Ochi de Peste si a fost rasplatita cu titlul de ministru in guvernul leberal fantoma..
    Mai recent a fost trimisa la lupta pentru un post de deputat devenit vacant, in cadrul unui desant bine garnisit, condus chiar de marea floare Crin si chiar a si castigat,desigur cu mari cheltuieli, dar acum au produs o inregistrare ca PDL a strans si dat bani. Despre ce au dat leberalii nu o sa aflam,dar in orice a fost mult mai mult decat prosopul galben primit de la Madam Campeanu la Bucuresti la alegerile in care nu a facut nici o branza si despre care mi-e rusine sa spun la ce-l folosesc.
    In schimb s-a castigat parlamentului o mare experta in panselute !
  • +5 (5 voturi)    
    Campeanca este apta ca bunica si nu de politica (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:20)

    Victor [anonim]

    Pana acum am vazut totul din prisma humoristica,dar incet dar sigur trecem la tragedie.
    Unii politicieni isi deschid gura atunci cand ar fi bine sa-o
    tina inchisa
    Mai mult nu am de spus,deoarece parerea mea este aceasi cu a danei & Co.
  • +6 (6 voturi)    
    Demagogie (Marţi, 14 decembrie 2010, 12:27)

    doru [anonim]

    Dna Campeanu stie f bine ca nu guvernul se joaca cu extravagante gen fintani arteziene muzicale.....astea sunt produse locale de" capa si spaga" pentru alesi,din fondurile lor.
    E demagogic sa spiu ca acolo sunt banii de pensii,dar prostesti electoratul .
  • +4 (4 voturi)    
    cu salarii bune (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:21)

    mareana c [anonim]

    si pensii nesimtite, putem trai in glod.
    cand pe strada e gunoi
    ne simtim ca pe la noi !
  • +4 (4 voturi)    
    Cucoana... (Marţi, 14 decembrie 2010, 13:25)

    fefe [anonim]

    .. eu nu platesc impozite ca sa-si umple burta milioane de functionari incompetenti care oricum nu-si misca curul de pe scaun decat contra spaga. Cheltuiala cu panselutele e una dintre putinele cheltuieli de care beneficiez in mod real facuta din banii pe care ii platesc la impozite.
    • -2 (2 voturi)    
      ma minunez (Marţi, 14 decembrie 2010, 14:41)

      georgel [anonim] i-a raspuns lui fefe

      Citesc comentariile pe acest forum si ma crucesc sa vad atata obtuzitate a multora. Mai fratilor, ca sunt bani folositi de guvern sau de primarii, ei tot de la mine si de la tine provin. Faptul ca ei se cheltuiesc pe zambile si pe sali de sport cand noi ne afundam in mocirla, cam tot aia este.
      Faptul ca aceasta doamna Campeanu a folosit sintagma cu pensiile, este ca sa sublinieze ca "Tara arde si baba se piaptana", cand e vorba de puterea din romania, indiferent la ce nivel...prostie+hotie
      • +3 (3 voturi)    
        si cine hotaraste? (Marţi, 14 decembrie 2010, 15:53)

        pragmatic [anonim] i-a raspuns lui georgel

        unde se pun pansele, unde se asfalteaza, unde se fac cismele etc? TU? Biroul PNL de la Bucuresti? sa desfiinteze primariile ca incapabile sa ia hotarari pe gustul tau?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai aruncati flori (Marţi, 14 decembrie 2010, 16:08)

    Petre [anonim]

    pe doamna Campeanu. Este insensibila la panselute!
    Are atatea (prostii) de spus la cele doua tveuri incat si-a pierdut sensibilitatea. Ca Aura, Olguta.

    Madame Mariana, mai usurel cu ideile fixe. Mai gandim si noi. Sfaturile Dvs sunt nepretuite!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu calcati panselutele - by Kay Kuzma (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:39)

      LI [anonim] i-a raspuns lui Petre

      [...}
      „O, Doamne,
      Dă-mi cuvinte blânde,
      mâini blânde
      și picioare blânde,
      Ca să nu calc peste panseluţele plăpânde.”

      Nu calcati panselutele - by Kay Kuzma
  • +3 (3 voturi)    
    pnl (Marţi, 14 decembrie 2010, 17:31)

    danarad [anonim]

    pai nu fostul lor lider, spunea ca economia duduie si sa ne cumparam case in america , caci acolo sint m-ai ieftine , acum ii put panselutele ?
  • +1 (1 vot)    
    O doamna expirata (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:11)

    Emily [anonim]

    Da femeia asta e chiar senila. Stie ea ca sunt bani de salarii si pensii si oriunde se duce spune asta.
    Panselutele alea or fi fost livrate mai tarziu, or inflori poate la primavara, se putea si fara ele dar cred ca e un alt subiect. Orice numai sa criticam.
  • +1 (1 vot)    
    VAI DE CAPUL NOSTRU (Marţi, 14 decembrie 2010, 19:57)

    nicustrom [anonim]

    Vai de capul nostru ,pe cine am votat ,parca am avut orbul gainii. Fratilor asta este tara pe care o meritam .Iarta-ma doamne, ca nu am stiut cine este madam Campean
  • 0 (0 voturi)    
    populism ieftin (Marţi, 14 decembrie 2010, 20:52)

    argoman [utilizator]

    Si daca PIB-ul tarii ar fi dublu,tot nu ar trebui dati banii pe pensii si salarii.Resursele financiare trebuie consumate in proiecte majore pentru dezvoltarea tarii,nu pentru consum.Dar nu putem astepta o astfel de abordare de la PNL,care a tocat toate fondurile tarii numai pentru consum.
  • +1 (1 vot)    
    Unde erai (Marţi, 14 decembrie 2010, 23:06)

    mercedes [utilizator]

    Doamna Campeanu cand Tariceanu, pe ultima suta, a "cumparat" sute de mii de calculatoare pentru sate neiluminate? Ca si Doamna Bertzi ma faceti sa-mi imaginez ca ati lasat oala la fiert pe aragaz ca sa dati fuguta la televiziuni.