PSD cere scutirea de penalizari pentru firmele care isi achita datoriile in sase luni

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 29 iulie 2010, 15:28 Actualitate | Politic


Senatorul PSD Marius Sorin Bota i-a solicitat, joi, ministrului Finantelor Publice, Sebastian Vladescu, sa negocieze cu Fondul Monetar International si Uniunea Europeana posibilitatea de a emite o ordonanta de urgenta prin care sa se scuteasca de la plata penalizarilor firmele care isi platesc datoria curenta in termen de sase luni.

"In acest fel, vor fi salvate mii de firme, iar bugetul va incasa sume considerabile. Majoritatea datoriilor au fost generate direct sau indirect tot de stat prin neplata la timp a facturilor catre furnizorii de servicii, produse sau lucrari publice - obicei vechi si nesanatos al companiilor de stat, al autoritatilor publice centrale si locale -, iar firmele care au avut contracte directe cu statul au antrenat astfel mii de firme pe orizontala economiei", a aratat Bota, intr-o scrisoare deschisa transmisa ministrului Finantelor si citata de Agerpres.

Senatorul PSD sustine ca scutirea de la plata penalizarilor ar fi o masura extrem de importanta pentru firmele serioase, multe dintre ele ajungand sa aiba datorii din cauza neplatii la timp de catre stat a facturilor catre furnizori.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















932 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    sper sa nu pateasca ceva omul asta,,,, (Joi, 29 iulie 2010, 15:39)

    Dedalus [anonim]

    Uite in sfarsit unul care stie ce spune!

    Doamne, mai fa sa fie inca macar unu!

    Nu credeam sa mai aud o voce de om normal la cap.

    Precizez ca nu sunt nici anti-PDL nici pro-PSD. Nici nu ma intereseaza din ce partid e omul asta...

    Are absoluta si perfecta dreptate. Stiu un caz in care un amarat a uitat sa plateasca un TVA de 200,000 lei vechi. Stia ca a platit tot, a fost insa o greseala de calcul. Cum diferenta era mica, nu a vazut-o. Ei bine, in doi sau trei ani (nu mai retin exact) datoria a urcat la vreo cinci-sase milioane de lei si ANAF-ul i-a blocat conturile!!!!

    Amenzile si penalizarile sunt absolut nerusinate. ANAF a ajuns de fapt un soi de camatar care te inseala daca nu te prinzi la timp. Orice fisc sanatos din lume vrea de fapt sa te faca sa paltesti datoria, nu sa te insele precum Nutu Camataru...

    Asta am propus si eu: scutirea de penalizari. Adica, firma care are o datorie rezultata din declaratii mai vechi sau din nedepunerea la timp a delcaratiilor sa fie lasata sa depuna diferenta si/sau declaratiile fara penalizari si amenzi.

    S-ar incasa bani la greu, garantat. toata lumea s-ar grabi sa-si "curete" relatia cu statul/fiscul.
    Statul/bugetul ar incasa, intreprinzatorii s-ar simti usurati. Totul e simplu si clar.

    Mai scoateti si forfetarul si deja incepem sa vorbim de masuri reale pentru sectorul privat.

    Masurile de pana acum sunt pentru Videanu, Udrea etc. Nu pentru sectorul privat.
    • +1 (3 voturi)    
      apropo de greselile de calcul (Joi, 29 iulie 2010, 16:32)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      la care cu multa mila te referi... imi permit sa iti amintesc o vorba din popor: prostia se plateste!
  • +2 (6 voturi)    
    mi se pare o idee buna ... (Joi, 29 iulie 2010, 15:57)

    ov [anonim]

    nu sunt eu cine stie ce econimist, dar mi se pare o idee buna, presupunand ca firmele se vor "inghesui" sa-sti plateasca datoriile ca sa scape de penalizari.
  • 0 (6 voturi)    
    Deci vai de voi, si ideile voastre (Joi, 29 iulie 2010, 15:59)

    vamaiot [anonim]

    Cum adica?
    '-' acest fel, vor fi salvate mii de firme, iar bugetul va incasa sume considerabile''

    *daca tot nu si-au platit datoriile, or sa faca ele rost de bani in urmatoarele 6 luni? ha ha ha
    *deci sa intelegem ca ele aveau active si profit pus deoparte si acum negociaza poate scapa de penalizare?

    Si pana la urma care e diferenta intre o firma corecta care plateste la timp, si un grup de semi-evazionisti care invart banii in altceva decat sa-i dea la stat?

    mare solutie... incredibil... genial !!!


    PS:
    PSD isi da ultima suflare !
    • +1 (1 vot)    
      Ok, n-ai firma, (Joi, 29 iulie 2010, 16:36)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui vamaiot

      nu stii nici ce-i ala cash flow (practic, nu definitia din manual, pe aia poate o cunosti), nici cum cresc penalitatile la stat ca Fat Frumos - in 30 zile la noi ca la altii intr-un an.

      Da, e genial. Pentru ca una e sa tragi pentru o firma pe care o poti salva, alta e sa te gandesti daca are rost sa muncesti un an de zile ca sa-ti platesti penalitatile enorme la stat si sa preferi s-o lasi sa moara si sa-ti cauti un job. Ingrosand randurile somerilor, semnificativ daca ai avut si ceva angajati.

      Evident, masura trebuie aplicata firmelor care au fost in mod clar afectate de criza - adica cele care pana in 2008-2009 si-au platit corect obligatiile. Trebuie facuta o diferenta intre evazionisti si patronii cinstiti (nu e un oximoron, cum cred proletarii de pretutindeni).
  • +5 (5 voturi)    
    Deci recunoastem... (Joi, 29 iulie 2010, 16:09)

    ddanescu [utilizator]

    Ca o buna parte din economia romaneasca e de fapt finantata de catre stat. Si cum sa nu fie PSD interesat de economia finantata de stat? Ca doar de acolo au adunat 20 de ani la rand...

    Si mai mult ca sigur ca asta ar salva si Realitatea, Antenele, etc. de datorii...
  • +3 (3 voturi)    
    Serios?! (Joi, 29 iulie 2010, 16:10)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Si pentru perioada de dinainte de cele 6 luni vor face puscarie, sau le vor fi confiscate averile?
  • -2 (4 voturi)    
    De bun simt (Joi, 29 iulie 2010, 16:10)

    Roberto [anonim]

    Propunere fair. Dar ca toate propunerile bune, nici aceasta nu va fi preluata de "competentul" Vladescu si primarul navetist, Boc.
    • +2 (2 voturi)    
      Pianistule in ale economiei ia spune tu drept (Joi, 29 iulie 2010, 17:06)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Roberto

      Aberatia asta nu incurajeaza cumva ilegalitatea si nu creaza cumva un precedent periculos? Cat priveste firmele care si-au platit la vreme datoriile catre stat... cu ce sunt acestea mai fraiere ca respecta legea? "Fair" e poate doar pentru amicii politici ai tovarasilor de la PSD. Cum ar fi fratii Negoita, de exemplu. Propunerea asta e incorecta si ii sfideaza cu nerusinare pe toti patronii care isi platesc la vreme darile catre stat. Chiar nu te prefaci ca nu realizezi ca smecheria asta e cu dedicatie pentru indivizi ca alde fratii Negoita?????
    • 0 (2 voturi)    
      Mda... (Joi, 29 iulie 2010, 17:08)

      George [anonim] i-a raspuns lui Roberto

      "Fair" pentru unii si unfair pentru altii. Nu? O "propunere" mai "buna" ca asta nIci ca putea sa vina de la partidul mafie care este PSD.
  • +2 (4 voturi)    
    firmele "serioase" (Joi, 29 iulie 2010, 16:17)

    zaboo [utilizator]

    nu sunt alea care isi achita la timp obligatiile catre stat, furnizori etc. ??? sau sunt alea care cotizeaza "serios" la psd??? ca nu mi-e clar...
    • 0 (2 voturi)    
      robert negoita (Joi, 29 iulie 2010, 16:47)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      sunt alea ale lui robert negoita, magnatul cu 1600 case, care are 33 milioane de euro de platiti si care poate poate scapa de penalitati asa
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 29 iulie 2010, 16:31)

    Laura [anonim]

    Ar fi cazul sa vedem un pic de ajutor din partea Statului intr-o perioada atat de grea !!!
  • +2 (2 voturi)    
    o propunere idioata! (Joi, 29 iulie 2010, 16:36)

    sache [anonim]

    cine isi va mai plati atunci impozitele la zi? de ce sa le mai platesti daca nu te penalizeaza nimeni? probabil ca sint ceva mahari prin psd care au datorii la buget
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Joi, 29 iulie 2010, 16:42)

    Dorin [anonim]

    O fi cumva vorba si despre firmele lui Vantu, Patriciu, Voiculescu si cele ale fratilor Negoita? Pai de ce nu amnistie fiscala totala asa cum au propus tovarasii Geoana si Patriciu cu ceva timp in urma? Ca sa fie furtul legalizat pe fata, ce naiba!
  • +2 (2 voturi)    
    ok, ok sunt scutite de penalizari (Joi, 29 iulie 2010, 16:45)

    titi [anonim]

    daca platesc in 6 luni.

    Ce ar opri toate firmele sa-si plateasca taxele dupa 6 luni. Sa zicem ca nu se mai incaseaza nimic la finante timp de 5-6 luni, sa vezi atunci blocaj financiar.
  • 0 (0 voturi)    
    In momentu` in care faci chestia asta... (Vineri, 30 iulie 2010, 9:35)

    Ronin [utilizator]

    ....nimeni nu va mai plati. Cine-i prost sa dea banii la stat cand stie ca se poate folosi de ei o juma` de an fara sa i se perceapa penalizari. Sa vedeti atunci incasari zero la buget. In nici un caz nu e o solutie sanatoasa salvarea a nustiu` cate firme prin iertarea de la plata. In schimb si statul tre` penalizat la fel in cazul neplatii datoriilor (cam asta ar trebui sa faca legea raspunderii fiscale). Solutia e reciprocitatea. Indiferent ca esti firma sau stat, nu ai platit, te-am tuns!