Traian Basescu: Cred ca, in decizia sa, Curtea Constitutionala a exagerat. Politicienii stiau ca sunt obligati sa-si faca publice averile

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 26 aprilie 2010, 19:25 Actualitate | Politic


"In decizia sa legata de Agentia Nationala de Integritate, Curtea Constitutionala a exagerat dintr-un motiv simplu: averea demnitarilor nu este o chestiune de confidentialitate", a declarat, luni seara, presedintele Traian Basescu. "Toti cei care sunt legati de legea ANI, mai putin judecatorii, au stiut ca trebuie sa-si dea o declaratie cu datele precise", a spus seful statului, intr-o declaratie de presa facuta la sfarsitul consultarilor pe care le-a avut cu partidele parlamentare, cu exceptia PNL, pe tema Agentiei Nationale de Integritate. Basescu s-a declarat "optimist" dupa discutiile avute cu partidele ca legea ANI va fi adoptata rapid.

Iata cele mai importante declaratii facute de seful statului:
  • vreau sa fac o declaratie in legatura cu controversa iscata de consultarea pe care am cerut-o
  • consultarea am facut-o in baza mai multor articole din Constitutie
  • in primul rand am tinut cont de Articolul 148 din Constitutie, aliniatul 4
  • in ceea ce priveste intrebarea "De unde s-a stiut sa se modifice legea?", se poate vedea foarte simplu pe site-ul Curtii Constitutionale, unde este decizia Curtii care cere abrogarea unui numar de articole din actuala lege de functionare a ANI
  • obiectivul acestei consultari a fost legat de tratarea cu prioritare a modificarii legii ANI
  • am propus partidelor politice ca in termen de 10 zile sa avem o noua lege a ANI care sa satisfaca exigentele Curtii Constitutionale
  • vreau sa fac un comentariu personal, care nu mai poate influenta in niciun fel deciziile Curtii
  • in decizia sa, CCR a exagerat dintr-un motiv simplu: nu este o chestiune de confidentialitate sau de secret al datelor personale averea demnitarilor
  • nu avem niciun demnitar care sa fi fost ales inainte de aparitia legii ANI
  • toti au fost alesi dupa 2007
  • toti cei care sunt legati de legea ANI, mai putin judecatorii (dar se pare ca aici avem o problema), au stiut ca trebuie sa-si dea o declaratie cu datele precise ale bunurilor pe care le detin
  • daca nu vroiau sa-si faca publica averea, puteau sa nu candideze la functii
  • toti acesti alesi, odata cu depunerea candidaturii, si-au depus si declaratia de avere
  • este o acceptare tacita de a-si face publice averile
  • toti oamenii politici stiu ca sunt obligati sa-si faca publice averile
  • am vrut sa informez partidele si despre reactia Comisiei Europene dupa decizia CCR
  • toate partidele au fost de acord ca trebuie sa actionam rapid in termen de maxim 10 zile pentru a avea o lege ANI functionala si care sa atinga scopurile pentru care a fost creata
  • sunt optimist dupa discutiile pe care le-am avut cu partidele
  • faptul ca nu m-am limitat la a discuta cu formatiunile din arcul guvernamental este explicat ca Constitutia responsabilizeaza si Parlamentul
  • a existat si o exceptie: inteleg ca unii se surmeneaza foarte repede, nu au anduranta la lucrul indelungat. Probabil dupa-amiaza trebuie sa se odihneasca pentru a merge seara la televizor
  • una din ingrijorarile pe care le am e legata si de faptul ca am putea reactiva ceea ce unele tari au sustinut mai demult: cuplarea responsabilitatilor noastre de lupta impotriva coruptiei cu aderarea la spatiul Schengen
  • multumesc public tuturor partidelor care au participat la consultarile de la Cotroceni


Citeste mai multe despre   


















2696 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    oare de ce (Luni, 26 aprilie 2010, 18:53)

    curios [anonim]

    PNL si al sau Ipo-Crin nu vor sa participe la ANI?
    • -17 (21 voturi)    
      bai ma lasi.. (Luni, 26 aprilie 2010, 21:19)

      liuy [anonim] i-a raspuns lui curios

      Da cine este acest acest Dumnezeu care stie el ca a exagerat Curtea Cobnstitutionala, pai ce ma e si vreun savant in Constitutionalitate.

      Doamne in ce tara traim...
      • +15 (17 voturi)    
        nu-ti convine ca ANI isi revine? (Luni, 26 aprilie 2010, 21:47)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui liuy

        Iar asta-ti creeaza o stare de disconfort psihic.Altfel nu se justifica iesirea ta marlaneasca,tu care esti un om fin,cult.
      • +4 (6 voturi)    
        Cu isteti ca tine! (Marţi, 27 aprilie 2010, 7:05)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui liuy

        Da jos ochelarii de cal pe care ti i-ai pus voit si gandeste logic: nu este normal si corect ca atunci cand un demnitar vine pe functie sa isi declare averea iar cand pleaca sa o declare din nou? In perioada in care este demnitar nu cumva este platit de la buget adica din banii nostri?
      • +5 (5 voturi)    
        da.. (Marţi, 27 aprilie 2010, 7:51)

        Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui liuy

        Acestea spuse, ai demonstrat cine esti tu.. Fara sa spuna presedintele ceva e clar pentru orice copil in tara asta , CC nu a exagerat, a abuzat!
      • +5 (7 voturi)    
        Da, traim intr/o tara, (Marţi, 27 aprilie 2010, 8:20)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui liuy

        in care sunt dobitoci ca tine.
        Omule, deschide ochii!
        Daca nu ai nimic de ascuns de ce sa iti fie frica de lege?
        Da' tu, nu, doar esti consumator de antene, nu?
      • +1 (3 voturi)    
        pt Liuy (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:02)

        Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui liuy

        Pune mâna pe Constituţie şi citeşte!
        Art. 53 din Constitutia Romaniei, pe care CCR il ignoră ( după cum vedem) :

        "CONSTITUŢIA ROMÂNIEI - ARTICOLUL 53
        (1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, a sănătăţii ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.

        (2) Restrângerea poate fi dispusă numai dacă este necesară într-o societate democratică. Măsura trebuie să fie proporţională cu situaţia care a determinat-o, să fie aplicată în mod nediscriminatoriu şi fără a aduce atingere existenţei dreptului sau a libertăţii. "


        Deci este posibilă restricţionarea drepturilor cetăţeneşti pe motive de ordine, morală publică, desfăşurarea instrucţiei penale... Şi trebuie făcută prin lege, ceea ce legea de funcţionare a ANI tocmai făcea !
    • 0 (0 voturi)    
      crin (Marţi, 27 aprilie 2010, 19:33)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui curios

      face ce stie el mai bine, adica chiuleste. Cred ca asa o sa faca si copilul cu nevasta-sa, tot chiulind.
  • -11 (15 voturi)    
    ...cu totii ar trebui ...! (Luni, 26 aprilie 2010, 19:41)

    bm [anonim]

    ....sa ne publicam averea...!...dar mai intai dati o amnistie fiscala pentru oamenii cinstiti...! ...nu-i mai furati cu smecherii fiscale ...!
  • -18 (28 voturi)    
    GRAV (Luni, 26 aprilie 2010, 19:52)

    eu [anonim]

    un presedinte nu are pareri personale de la tribuna Palatului Cotroceni, nu intr-o lume normala...

    plus ca a instiga public la nerespectarea legii prin emiterea unor pareri cum ca o decizie nu e buna il descalifica total....

    Sa traim bine!
  • +20 (20 voturi)    
    SI NOI SPERAM (Luni, 26 aprilie 2010, 19:57)

    IOLANDA [anonim]

    Si ne rugam sa inceapa sa functioneze cu adevarat,sa gasim o solutie pentru democratizarea tarii .Sa inteleaga cat mai multi ca a fi liber nu inseamna a fura.Democratia inseamna egalitate in fata legii ,cei care sunt alesi nu pot dispune de bani dupa bumul plac.Exista atatea comentarii pro hotie,incat noua nu ne mai ramane decat speranta !
    • +14 (18 voturi)    
      Impreuna vom reusi (Luni, 26 aprilie 2010, 20:30)

      Petru [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      Asa este, Democratia fara Stat de Drept nu este democratie autentica, ci una "originala" cum a fost instalata de regimul Iliescu.
      • -15 (21 voturi)    
        Ai cazut intr-o... (Luni, 26 aprilie 2010, 21:06)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Petru

        Gaura temporala...
        De 6 ani e un marinar demagog la Cotroceni nu Ilci-Frunze...
        Deci roaga-l pe el sa o instaleze...doar e acolo de peste un cincinal...
        Sau incepi cu "mostenirea grea".....
        • +11 (13 voturi)    
          Lui cristian (Luni, 26 aprilie 2010, 21:34)

          Inganduratul [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          Pai sigur ca este vorba de greaua mostenire! Privind in urma se observa clar la tine: Mamita si tatutul care te-au conceput ti-au transmis genele lui Stalin si Ilici Iliescu ca de, erau importante si oportune la vremea conceptiei! Plus ca mai faci si tu atmosfera de rahat pe bloguri identica (atmosfera!) ca la partidul tau!
        • +3 (5 voturi)    
          Lui cristian (Luni, 26 aprilie 2010, 21:34)

          Inganduratul [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          Pai sigur ca este vorba de greaua mostenire! Privind in urma se observa clar la tine: Mamita si tatutul care te-au conceput ti-au transmis genele lui Stalin si Ilici Iliescu ca de, erau importante si oportune la vremea conceptiei! Plus ca mai faci si tu atmosfera de rahat pe bloguri identica (atmosfera!) ca la partidul tau!
          • -12 (14 voturi)    
            Iliescu a conceput si pus in aplicare (Luni, 26 aprilie 2010, 22:29)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui Inganduratul

            un sistem politic functionabil in Romania. E adevarat ca acest sistem are gene bolsevice ca doar acolo s-a scolit. Omul asta a stiut asta a facut. Ce-ai fi vrut, sa iasa un sistem politic asemanatoare celor din vest?

            Basescu ma indoiesc ca are in cap cum trebuie sa arate un sistem politic fie el de stanga centru sau dreapta.
          • -4 (4 voturi)    
            Ma cobor la nivelul tau si... (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:20)

            Cristian [anonim] i-a raspuns lui Inganduratul

            Constat ca e inutil pt mine sa te fac sa pricepi..
            Sunt total apolitic dar demagogia ma revolta si ma ingretoseaza.
            Si acum on-topic..
            Repeta dupa mine cosmarul tau...'.noi suntem la putere de 6 ani si suntem incapabili.'...
    • -6 (10 voturi)    
      CRED CA SPERI DEGEABA!!! (Luni, 26 aprilie 2010, 23:41)

      ee [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      Sa argumentez: intr-o tara in care presedintele impreunca cu guvernul spun clar ca ei nu ne pot scoate din criza si ca noi nu avem ce face, si totusi 5 milioane de romani ii dau votul pentru inca un mandat, atunci noi despre ce vorbim....???
      Ce reforma statului? Ce democratizare??Dar de reformarea populatiei ai auzit???
      E trist, dar asta e adevarul demonstrat: 5 milioane voturi pentru niste oameni care recunosc ca sunt incapabili...

      Daca 5 milioane romani ii gireaza asa incapabili, de ce s-ar stradui sa se imbunatateasca??
      • +4 (6 voturi)    
        Mai draga, (Marţi, 27 aprilie 2010, 7:12)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui ee

        Pai ei te-au bagat in criza? Nu. Lumea financiara internationala alaturi de guvernul Tariceanu-Vosganian - ei te-au bagat in criza. Cand il aud pe scriitorul Vosganian ca banii din privatizarea BCR sunt in cont dar NIMENI in afara de el se pare ca nu stie sa ii gaseasca. Daca as fi in locul lui Boc (dar si el ...) l-as pune pe Vosganian sa aduca banii inapoi in 2 minute (cum afirma pe cele 2 canale de stiri - WC) iar daca nu l-as acuza de SUBMINAREA ECONOMIEI NATIONALE.
        Dar corb la corb nu-si scoate ochii.
        Nu mai fi asa patimas ca NIMENI nu se gandeste la tine. Asta evident daca cumva nu faci parte din sistem.
  • +15 (17 voturi)    
    Clar,politicianul TREBUIE sa-si dovedeasca cinstea (Luni, 26 aprilie 2010, 20:36)

    Dan B.Charles [anonim]

    Declaratiile de avere sunt OBLIGATORII, si normal Fiscul trebuie sa verifice pe baza EGALITATII in fata legeii toti cetatenii dar pentru POLITICIENI in mod deosebit , declartiile de avere trebuie facute publice si in mod normal acestea nu trebuie sa arate adresa sau alte date confidentiale sa puna in pericol propietatea sau viata politicianului.
    Pentru ANI si DNA informatiile trebuie sa fie clare.precise si fara MINCIUNA. Mincuna,inselaciunea si incercarea de a ascunde,TREBUIE sa DEVINA UN ACT CRIMINAL.
  • +6 (8 voturi)    
    Vorbe in vant (Luni, 26 aprilie 2010, 21:00)

    florin [anonim]

    O justite mai buna mai curata mai Europeana?
    Ce se mai aude de noile Coduri?
    "Marsul fortat" de acum un an prin care au fost trecute prin parlament, a fost un foc de paie asa incat la data raportului pe justitie sa se vada ceva fum....
    Si? Avem coduri noi?
    Pentru cei care nu stiu intre timp guvernul si parlamentul prefera sa dea legi de modificare a codurilor existente decat sa isi canalizeze eforturile inspre cele noi....
    Vorbe in vant......
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:26)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui florin

      Pe de alta parte, nu cumva e mai bine fara ele? Macar cu monitorizarea asta, 6 luni pe an mai vedem si noi o catusa la tv, mai auzim o convorbire, o stenograma... Iar peste 4 ani ii votam pe ceilalti, ca sa vedem catuse si de alta culoare :-)
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:32)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Fara noi coduri nu poate fi mai bine.
        Unele prevederi din actualele coduri sunt in totala neconcordanta cu legi mai recente sau cu tratate internationale.
        Nu zic ca cele noi sunt bune asa cum au fost ele adoptate.
        Zic ca avem nevoie de coduri noi.
  • -9 (11 voturi)    
    minciuni sfruntate (Luni, 26 aprilie 2010, 21:50)

    korson [anonim]

    Miciuni sfruntate, ca de obicei. Eu ca medic sef de sectie am ocupat functia prin concurs inainte ca legea ANI sa prevada ca trebuie sa mi se puna pe internet cate scaune, carti sau timbre mostenite am in casa, ca sa stie orice spargator ce si la ce adresa exacta sa vina sa caute. Ca sa nu-mi periclitez familia, desi n-am primit nici macar 1 (un) leu peste salariu ca urmare a functiei de sef de sectie, a trebuit sa-mi dau demisia dintr-o functie de raspundere pur medicala si nu politica sau administrativa, pe care am ocupat-o dupa multi ani de truda si invatat. Sacalii de politicieni au inclus prin legea ANI intre cei "cercetati" si categorii care sa largeasca "baza de masa" si sa disipeze atentia publicului de la modul in care au jefuit si jefuiesc banii statului. Dl presedinte minte astfel de stinge cand spune ca toti cei vizati de legea ANI au fost alesi dupa 2007 etc, etc.
    • +8 (10 voturi)    
      timp (Luni, 26 aprilie 2010, 23:24)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui korson

      cam mult cred ca ai matale don doftor. de stai sa scrii asemenea lucruri pe "retea" cum probabil iti place sa ii spui la partid.
    • +7 (9 voturi)    
      Oare.... (Luni, 26 aprilie 2010, 23:30)

      DOCTORU' Cinstit [anonim] i-a raspuns lui korson

      N-ai primit un leu ? .. Tovarase Doftor nu mai pimesti Lei, ci Dolari sau EUROI...
      Spune cinstit.... cu mana pe Biblie ca n-ai primit SPAGA; si daca raspunzi NEGATIV minti mai rau decat Dl. Presedinte. Se pare ca esti cam puriu si educat la scoala medicala .....ceausista.
      Hai Bafta Domnule Doctor sef si lasa SPAGA.... ai mostenit si tu cumva de la .... MATUSA TAMARA ? timbre si tablouri sau le-ai achizitionat din "atentiile groase si obligatorii" ale pacientilor ?
      • -7 (11 voturi)    
        spaga (Marţi, 27 aprilie 2010, 5:04)

        korson [anonim] i-a raspuns lui DOCTORU' Cinstit

        Cu mana pe 3 biblii, baietel, n-am primit nici macar un leu, dolar, euro sau leva spaga niciodata de la nimeni. Problema este ca Base' al tau minte de ingheata apele cand spune ca cei vizati de ANI "sunt toti alesi dupa 2007" si stiau cand candideaza ca trebuie sa-si afiseze rufele pe internet pt guzgani ca voi, plini de ura si de frustrari, pusi de sefu' de la pe-de-leu (ca la ultimele alegeri) sa latre pe site-uri pentru a manipula pe cei din diaspora, care nu mai au alta legatura cu dezastrul pe care l-ati provocat in tara... Va doresc sa castigati zilnic cat am primt eu spaga in 20 de ani de munca. O sa muriti baietei de foame in mai putin de o saptamana ...
        • +4 (6 voturi)    
          Atunci nu esti medic. (Marţi, 27 aprilie 2010, 7:14)

          Audit [utilizator] i-a raspuns lui korson

          Esti maturator.
  • +9 (11 voturi)    
    la revedere schengen!!! (Marţi, 27 aprilie 2010, 0:34)

    gb [anonim]

    nu mai pupan niciun schengen..si asa legea ANI era stirbita la maxim de PSD+PNL ; acum e si mai stirba..practic s-a terminat cu investigatiile de presa privind averile demnitarior....tipic pentru societatea noastra...orice numai sa putem fura linistiti!
  • 0 (4 voturi)    
    In 80% din cazuri ANI (Marţi, 27 aprilie 2010, 7:18)

    Audit [utilizator]

    se sesiza din presa cum au afirmat responsabili din aceasta institutie. Prin modificarea adusa presa nu mai are unde sa faca investigatii. CC si-a atins scopul. In loc sa dea atributii suplimentare lui ANI, au indulcit-o.
    UNDE E MONICA MACOVEI. M-ar interesa parerea ei despre ceea ce a iesit. Eu in ea am incredere; Boc ... Doamne! L-ati vazut aseara? Ori ne crede foarte prosti ori nivelul lui e de gradinita.
  • +2 (4 voturi)    
    C.C nefiind controlata de nimeni face ce vrea (Marţi, 27 aprilie 2010, 7:48)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    ca asa este romanul ,cand nu este controlat,recurge la nerespectarea legii. Curtea Constitutionala a devenit un 'guru"in Romania si asta numai pentru faptul ca nu avem o constitutie care sa elimine toate
    neclaritatile in functionarea institutiilor statului
  • +4 (6 voturi)    
    RUSINE ! (Marţi, 27 aprilie 2010, 9:34)

    CARAGIALE [anonim]

    Adica barosanii se pitesc in spatele legii si pot fura cat vor ei , protejati de legi !
    RUSINE !

    Cei care se pun in slujba interesului public sa-si faca cunoscute public averile ! Nu le convine, sa munceasca la PRIVAT , sa-si plateasca impozitele si sa castige bani curati, nu pe spinarea Statului, si NIMENI nu are nimic cu ei !

    RUSINE !
  • +2 (4 voturi)    
    Exagerare (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:14)

    doru [anonim]

    Dl Presedinte e prea finut.Membrii CC nu au exagerat ,au facut jocul celor ce i au trimis acolo,au urmat interesul acelei parti a clasei politice care are multe de ascuns privind SURSA averii,au urmat propriul interes.
    Firesc ar fi ca noi "freierii"platitori de impozite,naivii ,ce cred in justitie pentru toti,sa putem ai da afara cu suturi in fund.
    Avem dreptul sa stim ce averi au si cum le-au dobindit demnitarii si mai ales ce impozite si taxa au platit,daca le au platit la milioanele de euro strinsi in conturi si padurile de vile.