Klaus Johannis, reales la conducerea Forumului Democrat al Germanilor din Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 18:11 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Agerpres
Primarul Sibiului, Klaus Johannis, a fost reales, sambata, la conducerea Forumului Democrat al Germanilor din Romania, anunta Mediafax. Klaus Johannis era singurul candidat la aceasta functie si a obtinut voturile a 27 dintre cei 28 de delegati cu drept de vot. El conduce FDGR din 2002, iar candidatura sa a fost propusa de Consiliul de conducere al formatiunii.

"Este o onoare pentru mine sa conduc in al treilea mandat Forumul German. Imi propun sa realizez in continuare tot ceea ce este necesar pentru a promova interesul minoritatii germane si sa ma implic in rezolvarea problemelor asa cum apar ele. De exemplu, acuma este foare actuala legea invatamantului, dar sunt si alte probleme care cer implicarea presedintelui", a afirmat Klaus Johannis.

Forumul Democrat al Germanilor din Romania are 40.000 de membri de etnie germana si alti 10.000 de membri-simpatizanti care au alte etnii.


Citeste mai multe despre   


















950 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Ultima.. (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 19:16)

    ioan [anonim]

    Bucurie mare pentru Iohannis! Alegerea va fi ultima din cariera lui de politician pentru ceea ce a facut la alegerile prezidentiale in concubinaj cu Antonescu. La locale, pentru primarie, cu tot sprijinul pe care-l va primi de la PSD, PNL si ceilalti, rezultatul va fi acelasi ca la cele 2 tururi de prezidentiale. Minciuna ca locuitorii Sibiului nu au dorit ca el sa plece la Bucuresti ca premier de Grivco se va demonta in 2012. In plus poate vom afla si adevarul despre copiii pe care i-a intermediat sa plece in Canada.
    • 0 (6 voturi)    
      Bai pedeleule! (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 19:20)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui ioan

      Oare de ce nu va dezmintiti nici o clipa voi pedeleii si intinati cu noroi si minusuri tot ce nu e cu voi?Aveti mintea prea odihnita?
  • -1 (7 voturi)    
    Si, ce-i cu asta ? (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 19:18)

    badgeo [anonim]

    Si la noi in bloc s-a reales administratorul.
    Cu filmuletul facut de Felix ce se mai aude ?
  • +1 (5 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:33)

    sibian [anonim]

    omul asta era pentru mine un zeu dar a ajuns un rahat.
    Am vazut si eu reportajul in care spunea ca a primit cadouri dupa ce a intermediat o vanzare de copii in Canada( undeva dupa revolutie). Ma dezgusta omul asta
  • -1 (5 voturi)    
    nu ma pricep la politica... (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 20:34)

    Ioan [anonim]

    ...dar pot spune ca omul acesta are o fizionomie placuta, nu ca pocitaniile care sunt acum la putere.
  • -1 (5 voturi)    
    Boc plus infinit= Johannis (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:23)

    radu [anonim]

    Ce conteaza, noi ne-am ales cu un... Boc . Asta vrea poporul portocaliu, asta avem, cel mai slab premier din ultimii douazeci de ani. Un fel de Bobu.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu trebuie sa te pricepi la politica (Duminică, 18 aprilie 2010, 12:21)

      arminius [anonim] i-a raspuns lui radu

      pentru a pricepe de ce unii il denigreaza pe Johannis: pentru ca e neamt...ergo este inevitabil inferior romanului neaos, cocalar, autentic, amator de mici, bere si muzica populara.
  • 0 (4 voturi)    
    FDGR stie? (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 22:15)

    dl.tzusca [anonim]

    cat ia shefu la metru patrat de pavele montate prin sibiu? se aude ca 10 lei de astia noi. maximal
  • +1 (5 voturi)    
    la al fdgr congres johannis reales (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 23:34)

    pb80tm [anonim]

    ce scor dom'le 99,99%. credeam ca nemtii au coloana vertebrala. se pare ca aia au plecat acasa, au ramas doar fdgristi. singurul candidat?? nici o finala nu s-a disputat? profund democratic.
  • -1 (5 voturi)    
    In 2012 doresc sa fie presedintele Romaniei (Duminică, 18 aprilie 2010, 7:38)

    un cetatean [anonim]

    Multa sanatate si putere de munca pentru domnul Klaus Johannis.

    As dori, ca in 2012 romani sa se destepte, sa se trezeasca la realitate si acest om sa fie sprijinit si votat de milioane de romani, la functia de presedinte.
    Haide-ti romani, sa vedem cum va fi cu un presedinte care are educatie germana.
    Sigur, vom avea liniste, locuri de munca, pensii si salarii decente.
    Cu un astfel de om, tara aceasta numita ROMANIA, sigur va deveni prospera.
  • 0 (4 voturi)    
    Frumos,dar gaunos. (Duminică, 18 aprilie 2010, 12:45)

    mircea [anonim]

    E bine ca nu a ajuns premier.Astfel au ocazia sibienii sa vada spoiala numita Johannis.La cati bani sau cheltuit in Sibiu si cu un neamt la primarie,trebuia ca lucrarile sa fie durabile si frumoase.Se pare ca sunt numai frumoase,pentru-ca partea cu durabile numai sau luat banii si sau inpartit.Johannis o fi bucuros,dar ceilalti nu ar trebui sa fie,pentru-ca ii face de rusine.
  • +1 (3 voturi)    
    De altfel... (Duminică, 18 aprilie 2010, 16:04)

    Costache2009 [utilizator]

    ... in asemenea exercitii de ura excelau si comunistii, bashishtii nu au inventat nimic, doar s-au inspirat! De la Lenin, Stalin, Beria...