Ponta il lauda pe Basescu pentru ca a cumparat un autoturism de productie autohtona

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2010, 22:09 Actualitate | Politic


Victor Ponta considera laudabil si frumos gestul presedintelui Traian Basescu de a cumpara un autoturism de productie autohtona si a precizat ca ar fi nevoie ca si alte produse autohtone sa fie promovate intr-un fel sau altul de catre seful statului si de ceilalti politicieni.

"Gestul domnului Basescu a fost unul frumos. Eu nu pot sa-l critic pentru asa ceva, are cine sa-l critice tot timpul, este un gest foarte bun ca presedinte al unei tari sa incurajezi productia nationala. Cred ca as fi facut acelasi lucru in locul dansului", a declarat vineri liderul PSD, citat de Mediafax.

Ponta a mai precizat ca nu il considera pe Traian Basescu un competitor politic, intrucat ei doi fac parte "din generatii politice diferite".

"Eu nu am nicio competitie cu domnul Basescu. Eu voi face politica la nivel inalt, cel putin asa sper, daca sunt in stare, dupa ce domnul Basescu nu va mai face politica. Domnul Basescu are un anumit fel de a face politica si eu vreau sa propun un altfel de a face politica si un altfel de societate. Cred ca e de datoria mea si a celor de varsta mea, nu doar din opozitie, ci si din PDL, sa ne gandim cum va fi Romania dupa ce nu va mai fi domnul Basescu presedinte", a adaugat liderul social-democrat.


Citeste mai multe despre   


















4326 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Mickey Mouse (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:17)

    jos_iliescu [anonim]

    Ce smecher. Stie ca n-o sa concureze impotriva lui Basescu in 2014, si din cazua astea zice toate astea. si pe undeva spera sa obtina si sprijinul lui prin 2014. N-o sa tina.
    • +1 (3 voturi)    
      la PSD se mananca autohton? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 10:36)

      curios [anonim] i-a raspuns lui jos_iliescu

      pantofii lui Ponta, costumul lui Nastase sunt cumva autohtone? sau obisnuita fatarnicie PSD? Si daca TB cumpara o camioneta Ford nu era bine?
    • -1 (1 vot)    
      Ponta da semne de normalitate (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:45)

      trandafir [anonim] i-a raspuns lui jos_iliescu

      Ceea ce e foarte greu de gasit la alti politicieni. Oricum, pare mai onest ca Urban sau Preda.
  • +6 (12 voturi)    
    No draci! (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:18)

    cet23 [anonim]

    No draci! E gluma de-a hotnews-ului stirea asta? Un PSD-ist sa laude o fapta de-a lui Basescu?
    Eu stiam ca Basescu pentru PSD-isti si PNL-isti e vinovatul universal: de la criza financiara universala pana la problemele de erectie ale cetateanului Popescu din orasul X.
    Ponta asta se joaca de-a normalitatea! E un joc periculos in PSD!
  • +6 (10 voturi)    
    toti dorim (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:34)

    Petrovici [anonim]

    Din 90 am tot sperat o noua societate. Am preferat un rau mai mic dupa societatea lui Ilici bolsevicul. Ce solutii poate sa ne aduca Ponta ca eu nu vad cu prea multele lesturi atarnate de pantaloni : Vanghelie, Tamara, Hrebenciuc, Mazare, Ilici revolutionarul de la 48, aliatul Voiculescu, baronii, prostanacul. E greu de imaginat cum vor disparea acestia. Asta vrea si Base, un Stat nou modern fara politicienii ticalositi.
    In tot cazul este de remarcat pozitia constructiva a lui Ponta. Am putea spera la un efort comun pentru prosperitate !?
  • +5 (9 voturi)    
    lasa poantele puriule (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:36)

    tepes [utilizator]

    Din fericire nu prea ai veleitati de lider,sa speram ca nu te mai vedem mult timp facind politica la nivel inalt,mai jos un pic acolo esti bun ca fitilist.
  • +7 (11 voturi)    
    lupul isi schimba parul... (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:37)

    pehash [utilizator]

    si PSD isi schimba megafonul..
    Oare prin politica la nivel inalt Ponta se refera la declaratia de pe 17 februarie? .„Am vrut să îl bat pe Emil Boc şi nu m-a lăsat Dan Nica. Şi pe 1 octombrie mi-a zis: «Victore, de ce nu te-oi fi lăsaz?! Şi acum regret, dar poate mai am ocazia»"
    E suficient sa te uiti la 'echipa' de conducere a psd ca sa intelegi ce politica si ce societate isi doreste pupilul lui nastase.
  • +2 (2 voturi)    
    subiect (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:38)

    ekek [anonim]

    WOW!!!!
  • +3 (9 voturi)    
    serios? (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:41)

    srt [utilizator]

    Si eu care credeam ca asta e un gest clar ca Basescu-i dictator iar PDL partid stat care duce tara de rapa.
  • +6 (8 voturi)    
    remarcati ceva ciudat la PSD ? (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:55)

    Ovidiu [anonim]

    de cand e Ponta presedinte al psd nu mai auzim de la liderii partidului ca Base le fabrica dosarele si DNA-ul e la comanda politica..

    e un lucru bun, care merita salutat, sper ca nu e doar ceva trecator..

    am remarcat cum Ponta nu a dat declaratii publice despre dosarul lui Voicu si a sustinut ca tre sa isi urmeze cursul justitia....

    desi are si el o doza de "tupeu" pe care parca nu as vrea sa o vad la un poltiican ( si aici ma gandesc la episodul cand a spus ca a vrut sa il bata pe Emil Boc ) sper sincer sa fie din alt aluat decat Geoana si Nastase....

    nu tin cu nici un partid, ci tin doar cu Romania si imi doresc sa vad o clasa poltiica cu bun simt si sincer interesati de progresul tarii...
    • +2 (2 voturi)    
      ocazie de aur! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 10:38)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      pentru Ponta ca sa scape de Geoana si ai lui DEFINITIV. Daca nu cumva Voicu o sa mai spuna si altele.
  • +7 (9 voturi)    
    Interesant (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:59)

    Cristi [anonim]

    Nu-mi place defel Ponta dar comentariul lui privind gestul lui Basescu mi se pare impresionant. Il felicit pe Ponta pentru decenta limbajului si aprecierile sincere pe care, contrar tutorelui sau Adrian Nastase, nu le face deloc ironic. Pe de alta parte... Ponta are o sansa (nu foarte mare) de a incerca si de a reusi (pentru ca, la urma urmei, rezultatul incercarilor conteaza cu adevarat) reformarea PSD. Din nefericire, prezenta in acest partid a unei adevarate retele mafiote al carui prizonier pare ca este si Ponta, il va impiedica pe acesta sa realizeze mare branza in partidul pe care-l conduce vremelnic. Inca o data, in incheiere, apreciez sincer comentariul lui Ponta. Si, iata, nu pot sa nu remarc, Antonescu a ramas iar repetent (oare pentru a cata oara?)! Individul asta nu este in stare sa vada nimic altceva decat obsesiile sale antibasesciene si anti PDL. Asta nu este politica de "bun simt" pe care a tot invocat-o in ultima vreme si in care nu mai crede nimeni. S-a dovedit doar ca este un mesaj fals, o impostura electorala. Condamnabila.
  • 0 (4 voturi)    
    bla bla bla ... (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:17)

    alex [anonim]

    ...
  • +5 (5 voturi)    
    ponta, intr-un moment de luciditate... (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:23)

    eu [anonim]

    ... cand a uitat temporar de porcaiala din politica romaneasca.
    • +4 (4 voturi)    
      Ponta se pune remorca la tractorul Basescu (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:13)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Asa, intr-un moment de luciditate dl. Ponta si-a dat seama ca Basescu a castigat absolut toate meciurile importante impotriva PSD. Cum Basescu nu mai are meciuri importante de castigat, acum Ponta incearca sa-si lege imaginea de cea a lui Basescu, doar-doar se va lipi ceva si de el. Sunt multe in joc, jocurile din 2015 nu sunt inca facute si va avea loc schimbarea de generatie.

      Parerea mea este ca PSD inca mai are de facut schimbarea de moralitate, care la ei se pare ca nu depinde de generatie. La fel cum Crin Antonescu nu m-a impresionat desi chipurile se adresa tineretului, Victor Ponta mai are mult pana sa schimbe imaginea partidului.

      Dar aceasta schimbare cere mult mai mult decat doar simple declaratii. Deocamdata stim doar ca in casa lor se afla o menajera filipineza, un detaliu deloc linistitor in ce priveste transparenta pe care este dispus s-o ofere, dat fiind ca este om politic, de acum de prima mana.
  • +2 (4 voturi)    
    pe cine vrei sa pacalesti tu, ponta? (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:07)

    nu vei fi niciodata presedinte [anonim]

    vitelul asta iesit de sub pulpana lui nastase, de fapt nu a laudat pe nimeni, decit pe el insusi, ca de obicei.
    se lauda ca va fi presedinte.
    poate cind va zbura porcu (sau porcii, ca e multi tare in psd)
  • +4 (6 voturi)    
    sa-si ia si ponta o bicicleta (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 0:07)

    giani vexatu' [anonim]

    daca e destept. si sa le ceara pesedeilor de frunte sa ia cu asalt metrourile, troleele, tramvaiele. numai asa ar putea castiga o credibilitate de 1%, demonstrand ca sunt de stanga, cu poporul:)
    daca-si mai doneaza si 90% din averile lor, castigate in proportie de 90% ilegal, atunci da, nu o sa-mi mai doresc sa-i vad pe toti dupa gratii. Surupaceanu a devenit singurul frecventabil de acolo. baiat de stanga, finut, cu convingeri, nu un derbedeu tipic pesedist, pus pe mangleala.
  • +1 (1 vot)    
    Diferenta (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:35)

    George [anonim]

    Diferenta dintre cei doi oameni politici este aceea ca in timp ce Ponta isi da cu parerea, Traian Basescu este un om al faptelor. Intotdeauna, i-a pus pe ceilalti politicieni in fata exemplului personal de implicare fara prea multe vorbe.
    Acum a dat un semnal clar catre toti cetatenii, ca este necesar sa sustinem economia nationala si prin aceasta forma de patriotism economic.