Viorel Tudorache si-a retras candidatura pentru Colegiul 1, in favoarea lui Honorius Prigoana. Silviu Prigoana: Mi-am pregatit bidineaua cu clei si ma duc sa pun afise. Nu-mi convine, dar il sprijin

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2009, 18:14 Actualitate | Politic


Democrat-liberalii l-au propus pe Honorius Prigoana drept candidat la alegerile parlamentare din Colegiul 1 al Capitalei. Anuntul a fost facut de purtatorul de cuvant al Biroului electoral de circumscriptie al Municipiului Bucuresti, Iulian Ivan, care a declarat pentru Mediafax ca PD-L a retras candidatura lui Viorel Tudorache. O alta candidatura depusa luni este cea a lui Remus Cernea, din partea Partidului Verde. Pe acelasi post candideaza si secretarul general al PNL, Radu Stroe.

Honorius Prigoana: Imi pot finanta singur campania
Honorius Prigoana a declarat la Realitatea TV ca isi poate finanta singur campania, din venituri personale. "Eu sunt un om care are deja o oarecare notorietate si nu cred ca va trebui sa investesc chiar asa de mult", a precizat el. Intrebat care sunt modelele sale politice, Honorius Prigoana a raspuns: "Traian Basescu este pe primul loc, la o distanta foarte mare. Eu am intrat in PD-L pentru Traian Basescu, am fost langa domnia sa in campanie, pentru ca el a pus bazele reformarii statului roman modern".

Silviu Prigoana: Mi-am pregatit bidineaua cu clei si ma duc sa pun afise
Deputatul PD-L Silviu Prigoana a declarat la Realitatea TV ca nu a fost de acord ca fiul sau sa candideze, "pentru ca este vorba despre o jumatate de mandat si pentru ca stiam ca lumea va interpreta ca un nepotism". "Am vrut sa evit o asemenea discutie publica", a precizat Prigoana. A subliniat, insa, ca odata decizia luata il va ajuta. "Sunt pus intr-o situatie dificila, dar orice s-ar intampla este copilul meu si am sa-l sustin. Nu-mi convine in momentul de fata ca a intrat intr-o competitie electorala de jumatate de mandat", a continuat Prigoana. "Deja mi-am pregatit bidineaua cu clei si ma duc sa pun afise. Orice imi cere il ajut, este copilul meu", a incheiat deputatul democrat-liberal.

Luni dupa-amiaza, democrat-liberalul Viorel Tudorache a anuntat ca si-a retras candidatura la alegerile parlamentare din Colegiul 1 al Capitalei, in favoarea lui Honorius Prigoana. "Am avut o discutie de aproximativ 15 minute cu Emil Boc, care a fost un domn elegant si finut, mi-a explicat despre ce este vorba, iar eu am acceptat decizia partidului", a declarat pentru NewsIn Viorel Tudorache.

Alegerile anticipate in Colegiul uninominal 1 din Capitala vor avea loc pe 17 ianuarie, iar campania electorala va incepe la 2 ianuarie si se va incheia la 16 ianuarie, la ora 7.00.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8216 vizualizari

  • +16 (62 voturi)    
    Gunoiurius Prigoana (Luni, 28 decembrie 2009, 18:18)

    CezarN [utilizator]

    Probabil ca mergand pe principiul "mogulii nostri sunt mai buni decat mogulii lor" PDL si Traian Basescu incep a-si plati datoriile de campanie prin numiri si candidaturi foarte dubioase.
    A inceput cu Elena Udrea, un fost, actual si, probabil, viitor ministru foarte controversat. Nu doar ca a fost reconfirmata la Ministerul Turismului, dar i s-a dat pe mana si purcoiul de bani de la Ministerul Dezvoltarii Regionale. Probabil ca din bugetul mic de la turism nu se puteau sifona catre rechini, curcani sau cocosi sume de marimea datoriei acumulate in campanie de diversi candidati la prezidentiale. Asa ca El Jucatore Maximo a facut big blind cu sumele de la dezvoltare regionala.

    Acuma vin alegerile pentru un post de deputat in Colegiul 1 din Bucuresti, loc ramas vacant in urma plecarii "marelui finantist" Bogdan Olteanu la BNR. In loc sa profite de aceste alegeri pentru a-si demonstra buna credinta si atasamentul la anumite valori democratice incompatibile cu nepotismul, in loc sa numeasca un candidat de Doamne-ajuta incercand sa castige increderea electoratului care va fi greu incercata in urmatoarele luni de masuri dure, PD-L vine cu un candidat de valoare indoielnica, proaspat prins de politie conducand fara permis de conducere (ceea ce inseamna automat dosar penal), insa, nu cred ca intamplator, fiul unui patron de televiziune, abonat la contracte de salubrizare cu primariile PD-L si aprig sustinator al candidatului Traian Basescu in campania prezidentiala care tocmai s-a incheiat.

    Ambele numiri(Elena Udrea si fiul lui tata care se vrea deputat) vor costa PD-L, care plateste astfel, electoral, si pentru lipsa de implicare a activistilor sai in campania presedintelui Basescu. Mai multe voturi stranse de PD-L pentru Basescu nu l-ar fi fortat pe acesta din urma sa incheie intelegeri cu astfel de cocosi care cucuriga dupa punguta cu doi bani de pe gramada de gunoi.
    • +21 (41 voturi)    
      E foarte trist... (Luni, 28 decembrie 2009, 18:44)

      Kaz [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      ca am ajuns aici...din a alege raul cel mai mic am ajuns sa vedem ca de fapt nu exista un "rau mai mic", ci un mare clan de fripturisti de profesie numiti "clasa politica din Romania".

      Sunt sigur INSA ca exista foarte multi romanii care gandesc liber si ca ei vor avea parte de o adevarta "revolutie" a modului de a face politica in Romania in anii ce vin; pt. ca pur si simplu cei care ne conduc acum nu mai sunt pregatiti pentru vremurile pe care le traieste Romania in EU. Falimentul statului care ne paste este dovada falimentului generatiilor lui Ceausescu, care nu prea au inteles mare lucru din economia de piata decat datul spagii si furtul statului.

      Oamenii astia pur si simplu sunt depasiti de vremuri.Iar NICI cu garniturile de generatia a doua fara pregatire si rezultate, scosi de la petreceri de fitosi si adusi pe usa din spate la filiala de partid nu se poate face nici o treaba. Sper ca romanilor le-a ajuns cutitul la os sau desteptarea va fi dureroasa.
      • +5 (39 voturi)    
        REGRETE .....?! (Luni, 28 decembrie 2009, 19:10)

        Carmen [anonim] i-a raspuns lui Kaz

        Aha ...a-ti deschis ochii abia acum... e tardiv ! Avem la dispozitie un cincinal datorita naivitatii unora sau inconstientei . Fara lacrimi va rog, e gretos si nu se face....locul de plangacios sef, e luat de BASE'. Poate mai ai nevoie de inca 20 de ani sa intelegi ce inseamna democratia ?! Avem conducatorii pe care-i meritam....suficient popor.
        • -1 (29 voturi)    
          Si care era alternativa... (Luni, 28 decembrie 2009, 19:26)

          Kaz [anonim] i-a raspuns lui Carmen

          dupa tine Carmen, Geoana sau Crin?? Pt. mine astia erau mai "tulburi" decat Basescu cu Paunestii lui.

          Da, regret, ca am fost mintit, dupa motto-ul "gata cu sistemul ticalos si corupt" ca acum sa vad exact contrariul, dar nu sunt prost sa fiu aburit de "oamenii de casa" a unor finantisti scurpulosi si egoisti.
          • +3 (37 voturi)    
            ba uite ca eu cred (Luni, 28 decembrie 2009, 21:30)

            IuliaCM [anonim] i-a raspuns lui Kaz

            eu chiar cred ca erau mai buni Crin si Kluaus decat Udrea, EBA, Umbrarescu, Berceanu, Popoviciu si toata shleafta lor de la PDL.
            • -2 (12 voturi)    
              Nu noi alegem, electoratul va alege (Luni, 28 decembrie 2009, 23:25)

              cristiaan [utilizator] i-a raspuns lui IuliaCM

              PD-L stie ca aceasta decizie poate fi nepopulara in randul electoratului. Si-au asumat-o; daca electoratul ii va penaliza, vom vedea.

              Pana atunci, e clar ca va dati de ceasul mortii degeaba. Nu voi decideti, cei ce il injurati sau il sustineti pe fiul lui Prigoana, ci electoratul din colegiul respectiv decide daca va penaliza sau nu decizia PD-L.

              Sa fim calmi.
            • +9 (15 voturi)    
              unu (Luni, 28 decembrie 2009, 23:30)

              unu [anonim] i-a raspuns lui IuliaCM

              ofocial - nu-mi convine dar il sprijin.
              in realitate - la cati bani am bagat in campania lui basescu macar atat merit si eu.
              si o sa castige honorius asa cum a castigat si eba, cu cate voturi trebuie (nu vreau sa vorbesc cu pacat dar e cam suspect cum base castiga mereu la mustata)
              • -1 (13 voturi)    
                Honorius e un tip foarte inteligent (Marţi, 29 decembrie 2009, 7:30)

                Misu2k9 [anonim] i-a raspuns lui unu

                Terminati cu timpeniile, Honorius e un tip foarte inteligent. E plin de viata si e mult mai bun decit fosilele care sint acum in parlament.
                • +2 (2 voturi)    
                  unu (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:56)

                  unu [anonim] i-a raspuns lui Misu2k9

                  m-ai convins, nene. imi fac mutatie si votez cu el.
                • +1 (3 voturi)    
                  privire inteligenta (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:01)

                  Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui Misu2k9

                  E foarte inteligent, se vede dupa privire.

                  Se mandreste cu faptul ca a studiat la DePaul University.
                  Pai la nivel undergraduate trebuie doar sa te inscrii si sa-ti plateasca tata tuition.

                  Oricum daca ajunge ala cu privirea lui inteligenta in Parlament, se pot mandrii PDLeii.
                • +3 (3 voturi)    
                  Sunt multi tineri inteligenti in tara asta (Marţi, 29 decembrie 2009, 15:49)

                  marc73 [utilizator] i-a raspuns lui Misu2k9

                  Sunt multi tineri inteligenti in tara asta, care si-au cladit cariere prin munca, dar care nu au nicio sansa in spatiul public, fie ca e vorba de politica sau administratie, pentru ca acolo au succes doar oamenii de casa ai unui grup comunisto-securist care stapaneste tara de 20 de ani.
                  As vrea sa stiu cum s-a rezolvat dosarul candidatului Prigoana in urma conduceruu autoturismului fara permis.
                  Sau daca Basescu poate conduce sub influenta alcoolului atunci e de la sine inteles ca slugile pot conduce fara permis?
                • +1 (1 vot)    
                  Mostenire de familie (Marţi, 29 decembrie 2009, 16:06)

                  Constantin [anonim] i-a raspuns lui Misu2k9

                  Aceasta nominalizare imi confirma dorinta imensa a familiei Prigoana de parvenire si notorietate; si fiul se foloseste din plin de mostenirea sa genetica.
                • 0 (0 voturi)    
                  asa e, are aceleasi calitati ca base (Marţi, 29 decembrie 2009, 20:51)

                  ipse [anonim] i-a raspuns lui Misu2k9

                  adica se descurca la femeile maritate, precum popeye cu lenutza...
            • +5 (9 voturi)    
              Ok. (Luni, 28 decembrie 2009, 23:35)

              C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui IuliaCM

              Dar Crin si Klaus nu aveau cum sa fie acolo fara Geoana, Vanghelie, Hrebenciuc, Ilici..etc. Deci cum dracu o sa rezolvam problema asta vre-odata ???
            • 0 (6 voturi)    
              nu uita ca vin la pachet (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:35)

              par-alb [anonim] i-a raspuns lui IuliaCM

              Vanghelie, Hrebe, Pacuraru, Chiuariu, Adomnitei, Prosta-Nica etc. Asa ca ai de unde alege!
            • +3 (5 voturi)    
              de acord cu tine... (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:15)

              bogdan [anonim] i-a raspuns lui IuliaCM

              Klaus imi placea mult ca premier, are o prezenta deosebita si ca om, impune respect prin prezenta sa, iar crin e ok !
              • 0 (4 voturi)    
                Klaus...de acord, Crin...ha, o paiata. (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:53)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

                Cred ca o sa sarbatoresc singur in casa momentul cand Crin o sa fie ejaculat de la conducerea PNL-ului. Sper sa se intample asta cat mai repede, chiar si maine daca se poate.
          • +2 (2 voturi)    
            dar VERZII.... i am uitat ? (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:25)

            escu [anonim] i-a raspuns lui Kaz

            Mai exista si ,,VERZII " lui Cernea. Incet, incet ii vom vota pe acestia. Sunt inca cei mai apolitici si imi plac pt. ca sunt singurii care vorbesc de curatzenia pe strazi frate
        • -3 (19 voturi)    
          Ce sa spun? (Luni, 28 decembrie 2009, 23:05)

          domino63 [anonim] i-a raspuns lui Carmen

          Invata mai intai gramatica si abia apoi stma de vorba!
          Cat despre Prigoana al mic, il prefer lui geoala cel mare! Hai sa fimn seriosi, e cu 10 clase deasupra lui vanghelie, hrebe...
          Si apoi, tanti carmen, nu crezi ca pesedeii tai si fratii lor de aceeasi culoare, nu ar fi procedat la fel?
          Ce indignata esti? Dar cand amaratul de vanghelie fura dosare, nu te/am vazut oripilata!
          Esti o amarata de comunista care refuleaza pe net, O tipa stearsa care nu are curajul sa deschida gura decat atuci cand nu este nimeni pe langa ea. Il ai mentor pe ilici sau pe cocoselul ala cu ochii de peste fiert, crin...
          Mi/e mila de voi! Niste amarati care au opinii cand nu stiu ce sunt alea.
          • +4 (8 voturi)    
            Vanghelie nu e Parlamentar (Luni, 28 decembrie 2009, 23:52)

            geo [anonim] i-a raspuns lui domino63

            sau e ?
            eu stiu ca nu e.
            Legat de Prigoana Jr. nu ma uimeste nimic.
            • -2 (8 voturi)    
              Era vorba de competenta, (Marţi, 29 decembrie 2009, 8:16)

              domino63 [anonim] i-a raspuns lui geo

              nu de ce fel de politician este unul sau celalalt!
              Daca tu gasesti ca scuza faptul ca unul este si celalalt nu este parlamentar, este treaba ta!
              Unul e scolit in SUA, alalalt in ... ferentari!
              In principiu nici eu nu sunt de acord, dar, repet, crezi ca pesedeii nu ar fi facut la fel?!
              Vreau replici inteligente, nu bazate pe instincte sentimentale!
              Gandeste logic, pragmatic si abia atunci stam de vorba!
              Daca vrei vanghelioane si anul asta stai acasa, e treaba ta! Si vanghelie are de decontat o groaza de bani. Ai habar cate dosare il asteapta?!
              • +1 (5 voturi)    
                Scoala aia in US (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:08)

                Lampedusa [anonim] i-a raspuns lui domino63

                A tinut cat avea prigornacul afaceri imobiliare in Hamburgerland. Ca si un alt geniu economic cu studii in US, Tarau.
                • +2 (6 voturi)    
                  ai studiat? (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:39)

                  curios [anonim] i-a raspuns lui Lampedusa

                  macar un an in USA? stii cum se face, sau nu te-au instruit suficient la scoala de postaci de la partid? NU SE IAU diplome pe bani in USA ! nu esti la Spiru Haret etc de la Bucuresti
                  • +3 (3 voturi)    
                    si in S.UA. se conduce fara permis? (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:55)

                    Nicu Paleru [anonim] i-a raspuns lui curios

                    si daca tot studie beizadaua pe branci atata amar de vreme in State si veni in Romanica sa impresioneze damele de Dorobanti cu masini de fitze, se cade sa conduca fara permis?
                    sau asa se conduce la PD liniuta L? Parca EBA a absolvit Romano-Americana, nu? parca madam Udrea a absolvit Dimitrie Cantemir, unde cica ar avea si ceva ore la predat...
                    Univeristati de mare prestigiu inteleg ca sunt...Scoliti mai e astia de la PD liniuta L !...
            • -1 (1 vot)    
              Dar Coana Aurica e.. (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:01)

              Dianora [utilizator] i-a raspuns lui geo

              .. parlamentar. Protejata lui Vanghelie, cu haina de blana si cocul aferent, coana Aurica Vasile a sarit direct de la gardul de barfa din Rahova la politica inalta din parlament! Garantata de Vanghelie..
          • +4 (6 voturi)    
            Greselile gramaticale se pot corecta, votul insa . (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:46)

            Carmen [anonim] i-a raspuns lui domino63

            Domnule "incognito" - domino63....fi atent !!! Pe langa aspectul "badaranesc" ( care nu tine de gramatica, insa tine de cei 7 ani de acasa), ani pe care i-ai cam sarit....dar trecem si peste asta, uiti un lucru ; frustrarea ta ca l-ai votat pe matelot nu e responsabilitatea mea sau a altuia de pe acest forum . Asa cum am scris mai inainte "jalea" ta nu mai poate incalzi supa istoriei in care fierbem cu totii , doar pentru ca "TU" ai votat cu o alta parte a corpului decat capul ?! Asa ca te vei consola cei 5 ani, doar cu regretul ca si "TU" ai prelungit cosmarul/agonia unui popor catre deziteratele scrise cu sange la REVOLUTIE. Apropo de remarca orientarii mele politice : sunt de dreapta , deci cu CRIN, sunt din Timisoara, AM TRAIT REVOLUTIA, si am 37 de ani, deci nu sunt " un pui de comunist ", precum batjocoritor o spunea mentorul tau ...basescu cu litera mica . Sti ceva , nu problema mea gramaticala trebuie sa te supere asa de mult ci grija zilei de maine . Eu sunt un graunte in desert , pe cand acesti trepausi te-au facut pe tine din stampila "VOTAT" . Cu asta sa te impaci !Si inca ceva pentru ca nu ai astampar , ATI FESTELIT-O !!!! Acum e corect ?!?!
          • -2 (2 voturi)    
            unu (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:01)

            unu [anonim] i-a raspuns lui domino63

            te-nteleg, carmen, te-n teleg, nu mai fi suparata!
        • +4 (12 voturi)    
          Regrete...? Destule..... (Luni, 28 decembrie 2009, 23:27)

          C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

          Am destule regrete cu numirea asta dar nu pentru ce scrii tu, caci tu scrii "A-TI DESCHIS" in loc de "ATI ...." si astfel ne dam seama de nivelul tau intelecual (..cei care suntem in stare) si de faptul ca votul tau a fost egal cu votul unuia care stie sa scrie corect. De 20 de ani mai avem nevoie, sunt convins, dar si mai convins sunt ca daca iesea Geoana era vorba de vre-o 60. In rest...rusine PD-L si "mintilor luminate" de acolo care am impresia ca dupa alegeri sunt mai mult infierbantate sau imbibate cu alcool.
          • +1 (1 vot)    
            Tardiv.. (Marţi, 29 decembrie 2009, 17:43)

            io [anonim] i-a raspuns lui C.T.C

            va mai dati seama, oho..., si asta nu e decat inceputul ! Hotnews parca era al dlor postaci PD.L-isti, chiar nu mai puteai avea o opinie diferita, pentru ca nu -ti posta comentariul.Fratilor, eu stam si citeam si pe unii si pe ceilalti si nu-mi venea sa cred cat ii ridicati in slavi pe unii(dica p.d.l.)Voi atunci chiar asa de CORECTI SI NEPATATI II VEDEATI ?, eu ma gandeam ca ori sunt in mare parte platiti, ori v-au hipnotizat,sau ma rog, au umblat la MENTALUL unor cetateni .Credeti-ma -asta a fost parerea mea-Erati ca o mireasa indragostita care nu mai vede si nu mai aude pe nimeni decat pe mirele ei....
      • +2 (28 voturi)    
        Si mai e ceva... (Luni, 28 decembrie 2009, 19:11)

        Kaz [anonim] i-a raspuns lui Kaz

        am impresia ca la PD-L exista deja un mic "batalion" de activisti neimportanti dar flamanzi de a se afirma care, in ture, nu fac altceva toata ziulica decat a da voturi negative tuturor comentariilor critice la adresa presedintelui iubit, a familiei de renume international si a partidului unic de la guvernare.

        E naspa de tot...dupa 20 de ani iaca vin din urma generatiile care nu l-au prins pe Ceasca sa repete aceleasi greseli!
        • +15 (19 voturi)    
          Acum am vazut la tv... (Luni, 28 decembrie 2009, 19:55)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Kaz

          Un interviu cu Viorel Tudorache...
          La sfarsitul lui il intreaba : "Cu ce credeti ca e mai bun Honorius Prigoana decat dvs?"
          Si ce zice el...vizibil enervat : "Nu stiu...probabil cu numele."
          Cred ca asta subliniaza tot...
        • +4 (4 voturi)    
          Kaz de necaz (Marţi, 29 decembrie 2009, 7:34)

          sdajkviuqce [utilizator] i-a raspuns lui Kaz

          Amice, departe gandul de a fi un activist PDL, dar ma simt lezat pt ca gestul democratic prin care imi exprim opinia votand (fie el si pe site) este luat ca un act extremist. De ce sa vars bale aici asa cum faceti unii dintre voi, pe cata vreme este mai simplu sa va penalizez sau aplaud ideile cu un vot ?
    • +8 (18 voturi)    
      Sa nu speram degeaba... (Luni, 28 decembrie 2009, 19:38)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      ... PDL-ul nu va plati nimic electoral din aceste cauze (as mai adauga si cazul "EBA") Si stii de ce? Pentru ca 5 milioane (5.000.000) si ceva de romani l-au votat pe Traian Basescu in ciuda a tot ce s-a intamplat in ultimii 5 ani. Electoratul a aratat ca apreciaza asemenea "miscari" prin vot. Avem conducatorii pe care ii meritam...
      • +2 (20 voturi)    
        Nu-i asa (Luni, 28 decembrie 2009, 20:47)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Electoratul a aratat ca nu mai este dispus sa voteze cu "ceilallti" doar pentru ca "astia" sunt sub asteptarile sale. Nu mai este dispus sa faca o schimbare DOAR de dragul schimbarii, adica sa scape de dracu pentru a da de tac'su. "Ceilalti", daca vor puterea, nu mai este suficient sa vina doar cu demonizarea "astora", ci si cu propuneri decente si oameni noi. Or, singura propunere a lui Geoana a fost "SUBVENTII", la orice problema intalnita, si singurii oameni noi au fost UNUL, anume Iohannis. Iar eu cred ca ceea ce s-a intamplat a fost un semn de maturizare a electoratului nostru, semn de care, pe viitor, trebuie sa tina seama toti politicienii care ii vor votul.
      • -4 (12 voturi)    
        Acei 5 milioane , (Luni, 28 decembrie 2009, 22:28)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Nu au invatat nimic nici din 20 de ani de ceusism , asa ca ...
    • +3 (15 voturi)    
      situatiunea (Marţi, 29 decembrie 2009, 0:27)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      La 20 de ani de la izbucnirea revoluției de la Timișoara, România s-a ales cu un premier, fost șef UTC la Cluj, la vremea aceea în subordinea actualului așa zis reformist pesedist, Ioan Rus. Trăim în Kafka. Sau dacă vreți într-una din piesele absurde ale lui Ionesco, mai ales că îi sărbătorim centenarul la acest sfârșit de an când speram cu toții că ne vom despărți de blestemul roșu.
      Subsecretarul de stat la Transporturi în cabinetul Dăscălescu, Traian Băsescu, numit de Elena Ceaușescu în octombrie 1989, membru la aceea vreme al nomenclaturii comuniste, ajuns între timp președinte, îl numește în 17 decembrie 2009 premier pe șeful UTC-ului de la Cluj, celebrul Emil Boc.

      Comuniștii strigă Jos Comunismul.

      La începutul anilor 20 ai secolului trecut, Trotki avea un plan genial pentru prezervarea unei democrații de fațadă în Rusia: inventarea unor partide fantomă pe scheletul celor istorice pentru a da impresia că ar exista democrație.

      Trotki a intrat in dizgratie, dar planul său a fost folosit cu succes. Și în România de dupa 1990. Partidelor istorice li s-au contrapus fantome. Brătianu Cartof sau țărăniști șantajabili.

      Azi, omul care a distrus PNTCD, Traian Băsescu, vrea să preia numele partidului lui Iuliu Maniu pentru partidul său care până mai ieri cânta din toți bojocii Internaționala.

      În același timp, marinarul informator pune la cale o copie a PSD prin mâna șefului mafiei personale a lui Adrian Năstase, Gabriel Oprea, care va fi uns ministru al apărării. Securitatea reinventată va avea astfel și stânga și dreapta la purtător.

      În februarie 1990, șeful agenției France Presse scria o carte, uitată între timp, în care numea Revoluția română marea minciună a secolului 20. Mă tem că s-a înșelat. Ce se întâmplă anii aceștia în România este marea minciună a secolului 21 Mult mai mare decât aceea din decembrie 1989.
      Agenții Securității prostesc poporul că luptă cu Securitatea. Activiștii roșii revin în prin plan pozând în opozanți ai regimului comunist. Ar fi de râs,
      • +1 (1 vot)    
        In sfarsit - (Marţi, 29 decembrie 2009, 16:43)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        , citesc cu infinita placere comentariul TOTAL OBIECTIV pe care l-ai elaborat, ma bucur ca existi taranistule ! Dar sa stii ca ,,talibanii spalati la materia cenusie" nu vor ,,musca'' niciodata la aceste exemple mai mult decat elocvente ! LA MULTI ANI iti doresc , multa rabdare si intelegere! Dar am o curiozitate : ce varsta ai ?
        • +2 (2 voturi)    
          31 (Marţi, 29 decembrie 2009, 20:19)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          31!
          Si mai sunt multi ca mine, inca n-am murit!
          PS: Recunosc ca nu e elaborat de mine, l-am preluat de la un cititor www.gandul.info Mi s-a parut ca gandeste cu mintea mea cel ce l-a scris, l-am copiat si il transmit tuturor celor ce gandesc ca mine si, mai ales, celor care nu gandesc (deocamdata) ca si mine.
    • 0 (12 voturi)    
      situatiunea 2 (Marţi, 29 decembrie 2009, 0:28)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Azi, omul care a distrus PNTCD, Traian Băsescu, vrea să preia numele partidului lui Iuliu Maniu pentru partidul său care până mai ieri cânta din toți bojocii Internaționala.

      În același timp, marinarul informator pune la cale o copie a PSD prin mâna șefului mafiei personale a lui Adrian Năstase, Gabriel Oprea, care va fi uns ministru al apărării. Securitatea reinventată va avea astfel și stânga și dreapta la purtător.

      În februarie 1990, șeful agenției France Presse scria o carte, uitată între timp, în care numea Revoluția română marea minciună a secolului 20. Mă tem că s-a înșelat. Ce se întâmplă anii aceștia în România este marea minciună a secolului 21 Mult mai mare decât aceea din decembrie 1989.
      Agenții Securității prostesc poporul că luptă cu Securitatea. Activiștii roșii revin în prin plan pozând în opozanți ai regimului comunist. Ar fi de râs, dar e de plâns!

      Securitatea a murit! Trăiască securiștii!
      Comunismul a murit! Trăiască comunișt
    • +1 (5 voturi)    
      dar fratele lui Mazare (Marţi, 29 decembrie 2009, 7:16)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      ce a facut de a ajuns deputat?>Dar Daciana Sarbu- Ponta care la 24 de ani era ministru secretar de stat la Tineret si acum e europarlamentar ce a facut in afara ca e fata lui tata?Dar hai sa vedem cati copii, neveste,frati si surori( amantele nu le mai numaram)sunt in parlament sau in posturi super,din ce partide sunt,si cu ce se ocupa.
      • 0 (0 voturi)    
        sirbu (Marţi, 29 decembrie 2009, 16:29)

        cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

        un ins a sunat din austria la emisiunea nesul ref. la sirbu senior.
        cic'ar fi fost administratorul episcopiei din timisoara si cel ce'a zavorat portzile catedralei in zilele de razmeritza....
        pe treptele catedralei au fost omoratzi oameni.
        ar fi interesant de aflat adevarul...
        poate ne ajuta justitziarul ponta, cel care zicea c'ar vrea sa se intoarca in justiitzie, satul da demagogial politica....
    • 0 (8 voturi)    
      calitati si defecte (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:07)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Prigoana jr.
      la plus :
      - este tanar (foarte tanar);
      - nu este "patat" cu diverse mizerii politice si/sau financiare;
      - este scolit in SUA, purtand astfel o apremnta occidentala asupra gandiri.

      minusuri :
      - se numeste Prigoana
      - este cunoscut publicului doar datorita lu' tata;
      - romanii sunt foarte suspiciosi la aceste relatii copil/parinte sau alte rudenii cand vine vorba de politica sau colegul de servici.

      Parerea mea, nu dati cu pietre! Nici mie si nimanui nu i-ar placea sa fie judecat pentru cum se numeste sau dupa sex sau chiar mai grav decat atat.
      Ma gandesc cum ar decurge o campanie electorala in RO daca ar candida nevasta unuia dintre politicienii de pe la noi, ceva gen Hillary Clinton.
      Sunt romanii inca misogini si au taburi !?
      M-am uitat ieri la o talk-show TV unde se discuta despre Prigoana jr si unde ziaristii il criticau doar prin prisma tatalui sau. E penibil! In ce societate traim!
      • +1 (3 voturi)    
        calitati si defecte (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:49)

        ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Hai sa nu ne facem ca nu vedem ca e deochiata chestia. Sunt foarte multi alti tineri inteligenti si foarte pregatiti cu studii in SUA.
        De fapt raspunsul lui privind modelul sa politic lamureste deplin situatia.
      • 0 (0 voturi)    
        Defecte - dosal penal (Marţi, 29 decembrie 2009, 16:00)

        marc73 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Conducerea fara permis si musamalizarea dosarului nu o contorizam la defecte?
        De fapt la popurul de manelisti acesta va fi un mare merit, care chiar poate sa-l faca parlamentar.
      • 0 (0 voturi)    
        calitatzi ca_calitatzi (Marţi, 29 decembrie 2009, 16:36)

        cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui Radu

        dar chestiunea nasoala e c'a fost inlaturat unul confimat de organizatzia locala si inlocuit cu eminentul absolvent de amerika, hororius prgoana jr.
        deci, pestele dela cap se impute si demokratzia dela centru se impune :-))
        cam asa lucra si temutul partid unic..se numea centralizm demokratik.

        cat de studii in amerika, si milu se lauda c'un consilier cu studii amerikane, unul marian si mai nu stiu cum..
    • +2 (2 voturi)    
      nu electoratul decide? (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:32)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      decid jurnalistii si analistii politici? daca votantii spun da, restul devin comentarii mai mult sau mai pertinente
  • +9 (39 voturi)    
    Traiasca dinastiile (Luni, 28 decembrie 2009, 18:23)

    GMarga [anonim]

    Au inceput si astia...
    Nu erau de ajuns: Hrebenciuc, Basescu, continuam cu Prigoana.
    Noroc ca au trecut 20 de ani de la dinastia Ceausescu. Poporul roman a inceput sa uite.
    Sa ne traiti bine!
    Alo, domnu' presedinte: "nu am sa uit mesajul dvoastra (dupa ce m-ati votat)"? Cam scurta memoria.
    P.S. Pentru clica de aplaudaci (si cenzori de pe hotniuz): l-am votat pe Base, ca nu aveam alta solutie.
    Hai noroc!
    • -1 (13 voturi)    
      Dinastii (Luni, 28 decembrie 2009, 21:09)

      DinuA [utilizator] i-a raspuns lui GMarga

      Faptul ca doi politicieni sunt rude nu incalca in sine cu nimic principiile democratiei.
      Exemple: Bratienii, Kenedy, Bush, pentru a aminti numai cativa.
      • -1 (19 voturi)    
        sa compari Bratienii, Kenedy (Luni, 28 decembrie 2009, 21:32)

        IuliaCm [anonim] i-a raspuns lui DinuA

        cu Basescu - EBA, Prigoana_ Bahmuteanu_ Prigoana Jr. e REVOLTATOR! Sincer!!!! :( Mi-e grata de portocaliu.
      • 0 (14 voturi)    
        Amice... ia fa o socoteala si tu (Luni, 28 decembrie 2009, 21:32)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui DinuA

        1. Cati ani au trecut intre Kennedy si Bush Jr?
        2. Cati ani intre EBA si Prigoana?

        3.Compari fratii Bratieni cu EBA si Prigoana?
        PTIU!!
      • +2 (10 voturi)    
        ... wow ce replica (Luni, 28 decembrie 2009, 21:33)

        Gmarga [anonim] i-a raspuns lui DinuA

        Maestre,
        Confuzi Rrrromanica cu o democratie. Vorbim de democratia originala in care din pacate traim.
        Nu am nimic cu dl Prigoana, dar pana la Bratieni si Kennedy e ceva cale. O fi mai aproape de Bush...
      • +5 (11 voturi)    
        Dinastii (Luni, 28 decembrie 2009, 22:06)

        DinuA [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

        Am spus: "Faptul ca doi politicieni sunt rude nu incalca in sine cu nimic principiile democratiei."

        In consecinta, daca aveti ceva de criticat la un politician criticati ce stiti ca a facut sau face si nu faptul ca este ruda cu cineva.

        Iar daca nu am fi o democratie, dvs. nu v-ati permite sa scrieti ceeace ce scrieti.
    • +2 (10 voturi)    
      Pardon? Care Hrebenciuc? Ala e cu bun simt! (Luni, 28 decembrie 2009, 21:26)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui GMarga

      Care dinastie Hrebenciuc?
      Ala macar s-a multumit cu cat a furat si nu ne-a poluat cu progeniturile.
      A trebuit sa-l bagi si pe asta pentru ca restul erau doar de la PDL si-ti dadea cu virgula?
    • +5 (9 voturi)    
      Aici ai dreptate (Luni, 28 decembrie 2009, 22:32)

      mihai_42 [utilizator] i-a raspuns lui GMarga

      si PDL-ul ar trebui sanctionat prin nealegerea junelui Prigoana. Problema e ca ailalti nu isi dau seama ca punand unul credibil in locul celor cu care au venit, puteau castiga. Totusi, o bila neagra pentru Basescu si PDL.
    • 0 (2 voturi)    
      si alte dinastii (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:44)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui GMarga

      Kennedy, Bush, Clinton, Mitterand, Sarkozy. Daca te lasau pe tine ii impuscai pe toti si USA n-ar fi avut un Ministru de Justitie care s-a luptat pentru integrarea rasiala, 2 guvernatori si doi presedinti, un secretar de stat foarte capabil, etc. Esti gata sa pui banii tai la un pariu ca Honorius este mult mai capabil decat vrei tu sa admiti?
  • +8 (34 voturi)    
    bravo... (Luni, 28 decembrie 2009, 18:24)

    geo [anonim]

    felicitari marii familii portocalii... desi nu contest faptul ca oricum prigoana e cu 10 clase peste EBA nu pot sa nu remarc un alt caz de nepotism... ma astept ca in curand udrea jr ( cocoselu ala mic) sa fie urmatorul ales
    • +11 (27 voturi)    
      Mai grav e altceva... (Luni, 28 decembrie 2009, 18:38)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui geo

      Daca pana acum...toate chestiile astea se faceau pe la spate, fara sa se afle....acum au inceput sa se faca pe fata ! Urmeaza niste decrete de numire au unor copii din astia in fruntea unor companii nationale...si am ajuns de unde am plecat.
      Succesuri.
      • +9 (25 voturi)    
        Nu pot sa nu observ (Luni, 28 decembrie 2009, 19:13)

        cicci [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Nu am votat, nu prea am preferinte politice fiindca toti sunt la fel, dar nu pot sa nu observ ca cei de la PDS isi faceau manevrele pe la spate pe ascuns, in timp ce PDL-ul sfideaza pe fata. In ceea ce il priveste pe acest Honorius, din cate am citit prin ziare e scolit in America, etc, dar umila mea parere e ca de la ipostaza de concurent la "Te pui cu blondele" pana la cea de parlamentar ar trebui parcurse niste etape intermediare.
      • +3 (15 voturi)    
        deja a inceput, la nivele mai joase (Luni, 28 decembrie 2009, 20:31)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        un terchea din asta portocaliu a ajuns, in 3 ani, din ospatar direct sef de serviciu si apoi, dupa alti doi ani, director la sucursala unei companii nationale (de stat, fireste); asta la doar 26 de ani, fiindca, bag sama, geniile pedeliste se coc iute!
      • 0 (12 voturi)    
        Transparenta este Grava? (Luni, 28 decembrie 2009, 21:12)

        DinuA [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        De ce este grav? Se numeste TRANSPARENTA, si nu putem decat sa ne dorim ca toate partidele sa actioneza cu transparenta.
        Bravo PDL!
        • +4 (4 voturi)    
          Hahahahaah (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:22)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

          Fantastic modul cum reusiti sa o scoateti. Pur si simplu hilar....
          Nu se cheama transparenta domnule...ci tupeu nesimtit. Eu unul preferam metoda PSD-ista...cand stiam ca tot pe pile se ajunge sus, insa nu prea se vedea. Si nu toata lumea stia. Insa noi practic promovam nepotismul, numirile pur pe pile si pe nume, pe bani. O sa ajungem sa ni se para normal asa ceva....
          Daca PSD-ul distrugea tara....obserc cu stupoarte ca PDL-ul nu distruge tara ca si PSD-ul insa distruge intr-un mod incalificabil societatea. O tiganeste....o manelizeaza. Dupa chipul si asemanarea lor.
          Daca a ajuns sa jure stramb Presedintele...iti dai seama? Sa ne minta pe fata in legatura cu lovirea unui COPIL !!! Asta e exemplul ce trebuie dat unei societati si-asa manelizate?
        • 0 (0 voturi)    
          glasnosti (Marţi, 29 decembrie 2009, 17:02)

          cucuvaia [anonim] i-a raspuns lui DinuA

          neeee..
          se numeste centralizm demokratik si era unul din principiile de baza ale pecere.
  • +14 (26 voturi)    
    Activistul Musetel (Luni, 28 decembrie 2009, 18:29)

    Dianora [utilizator]

    Nu despre Dl. Prigoana, pe care nu-l cunosc vreau sa va zic, ci despre rivalul sau proaspat anuntat de la liberali: Dl. Radu Stroie, fost activist UTC/PCR la ministerul transporturilor, unde ca tanara inginera am avut placerea sa primesc sarcini de la el. Recunosc ca am contribuit si la numele de cod Musetel, acordat pentru una dintre sarcini: adunarea de plante medicinale. Cand dupa curatirea de cartofi toamna, seceris de recolte vara, carat de caramizi si iesiri la mitinguri in toate anotimpurile am primit si sarcina de colectat plante medicinale si castane, recunosc c-am zis ceva de genul "Fi-iar musetelul.." Si asa i-a ramas numele!
    Ce nu ma asteptam era sa-l mai vad la 20 de ani de la revolutie- mosul cred ca are vreo 70- gata sa ne conduca din nou si sa ne faca legi! Bre, Crin baiatule, nu aveti si liberali mai tineri?
    • +8 (16 voturi)    
      Ce are coada calului cu stampila primariei? (Luni, 28 decembrie 2009, 19:16)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

      Nu este clar sensul postarii dvs:sa inteleg ca este de preferat accesul in Parlament al unor indivizi pe criterii strict de potenta financiara in detrimentul unor fosti activisti?Personal,cred ca ambele sunt extreme care ar trebui aruncate la gunoi fara remuscari.
      • +2 (8 voturi)    
        Proclamatia de la Timisoara (Luni, 28 decembrie 2009, 19:30)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jaffu

        ..de care se vorbea ca o sprijina liberalii cerea vechilor activisti comunisti sa se duca acasa! Cat despre potenta financiara, daca nu trebuie sa judeci pe fiul unui general de securitate (recte Dl.Gioana) dupa ce a facut taticul, nu inteleg de ce fiul unui om de afaceri trebuie infierat cu manie proletara fiindca are bani. In fond, acum au amindoi dreptul sa se prezinte electoratului si sa-si apere sansa. Sunt curioasa cine va refuza s-o faca si se va ascunde dupa fusta partidului!
  • -3 (23 voturi)    
    mda (Luni, 28 decembrie 2009, 18:31)

    luc [anonim]

    partid de 2 lei. poate la alegerile parlamentare de peste 2 ani o sa am si o optiune cu adevarat buna pentru Romania... asta daca nu cumva reusesc sa plec pana atunci si nu o sa ma mai intereseze.
  • 0 (16 voturi)    
    HONORIUS - ONOAREA PDL-ULUI (Luni, 28 decembrie 2009, 18:39)

    CETATEANUL TURMENTAT [anonim]

    Am inteles ca valoarea lui consta in tinerete.
    Oricum, constat ca numai valori deosebire are PDL-ul.
    Dar, dupa re-re-re-realegerea lui Boc ca Prim Ministru, dupa re-realegerea domanei Udrea ca ministru, dupa anuntarea candidaturii dlui HONORIUs, dupa anuntarea zecilor de mii de someri din domeniul bugetar,dupa anuntarea saraciei care va urma, nu-si mai dau cu parea votantii PDL.

    Macar voi tinerii din PDL sa va adunati si sa va votati pe cel ce va va reprezenta in Parlament: pe domnul HORATIUS( sange latin).
    • -3 (5 voturi)    
      PM se desemneaza (Luni, 28 decembrie 2009, 19:53)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui CETATEANUL TURMENTAT

      nu se (re re re) alege! nu e mai bine sa pui manuta pe carte?
  • +11 (23 voturi)    
    Honorius Prigoana? (Luni, 28 decembrie 2009, 18:39)

    simion [anonim]

    Da' ce fapte de vitejie a facut asta micu a lu" Prigoana, regele pubelelor, de a ajuns a fie propus pentru candidatura in parlament? Ca eu in afara de fitzele facute prin Bamboo n-am auzit?
    • 0 (6 voturi)    
      si daca nu ai auzit TU (Luni, 28 decembrie 2009, 19:54)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui simion

      ce? esti si tu vreo marca de chiloti?
  • +2 (24 voturi)    
    hmmm! (Luni, 28 decembrie 2009, 18:47)

    sorin [anonim]

    Deci: si-a decorat cu medalii, imediat dupa alegeri, doua treimi din angajatii de la Administratia Prezidentiala, si-a desemnat, in ciuda imaginii dezastruoase/a credibilitatii reduse, (aceeasi) sluga docila in functia de prim-ministru, a avansat si a acceptat cu o netarmurita mandrie nominalizarea Elenei Udrea ministresa peste doua institutii (la ziua careia a si tinut sa participe mai ieri, alaltaieri), l-a acceptat pe patatul Adriean Videanu (care a si scos repejor pe gurita treaba cu Rosia Montana, ca, deh!, campania electorala s-a realizat si cu bani, nu doar cu vorbe-n vant), l-a propus pe imberbul Oprea la sefia Armatei si l-a decorat cu stele intr-un mod care a sfidat logica, cinstea, onoarea militara si memoria nationala a eroilor cazuti pe campul de lupta, a recunoscut, fara nicio apasare, dupa alegeri, gesticuland in forta lovitura cu pricina, ca "stiam ca l-am lovit, dar..." si ar mai fi, dar le-am enumerat pe cele mai importante, care mi-au venit in minte acum. Si, iata!, pe modelul patentat de Elena Basescu si Daciana Sarbu, mai apare si baietasul asta de bani gata, care de ce n-ar avea si el o functie de parlamentar? N-ar fi cool? Pe langa scutece si femeie de menaj acasa, sa aiba si secretara si sofer la scara, in Parlament? S-ar combina si mai usor cu gagicile, ar avea un aer mai superior... Cool! Super cool, bro'!
    Revenind la Basescu: am folosit "si-a", nu "a", deci a facut niste lucruri pentru sine si pentru apropiatii sai (a se citi camarila, dupa caz), nu cu gandul la Romania si la ceea ce are nevoie ea acum, ceea ce arata ca omu' nu a invatat din greselile trecutului si nu are de gand in ruptul capului sa se schimbe. Tot cu tupeu, tot cu minciuna. Basescu, deh! Si adevarul e Ca Cam stiam asta cand l-am votat. Macar directiile de actiune generale sa fie corecte. O cat de mica reforma a statului, o deparalizare a justitiei, o reducere a coruptiei endemice din societatea romaneasca. Macar de atat sa fie capabil, daca altminteri...
    • -5 (17 voturi)    
      Nu ne ramane decat... (Luni, 28 decembrie 2009, 18:58)

      Kaz [anonim] i-a raspuns lui sorin

      sa ateptam urmatoarea suspendare a lui Basescu- la care sa votam PRO- si algerea unui ADEVARAT independent in rolul de presedinte.
      • +3 (5 voturi)    
        cine? (Luni, 28 decembrie 2009, 19:45)

        meteorasky [utilizator] i-a raspuns lui Kaz

        Unul gen Remusica?
        Cam ce alternative ai in Romania? Ma faci sa rad cu asa-zisii candidati independenti.
        Hai sa vedem ce alternative avuram acum: Oprescu, care numai independent nu e, rasarind de sub poalele lui Ilici, lasand la o parte jigodenia innascuta, Vadim si Becali, pe care nici n-are sens sa-i mentionez, sau un dezaxat ca Remus Cernea, aparand din ramasitele MISA, probabil dupa ce Gregorica Bivolaru le-o fi trimis din tari straine revelatia.
        Cred ca a fi lider e o vocatie dar si o scoala. Care la noi nu exista.
        Si tinand cont de mafia care exista la cel mai inalt nivel in tara asta nu stiu daca s-a nascut omul care sa fie in stare sa ne mai scoata cat de cat din rahatul in care suntem.
        • -1 (5 voturi)    
          Exista solutie! (Marţi, 29 decembrie 2009, 7:46)

          Aristo [utilizator] i-a raspuns lui meteorasky

          Vedeti ca am ajuns in aceeiasi situatie care i-a fortat pe Bratieni sa aduca monarhia? E SINGURA SOLUTIE! Asta e "mintea romanului cea de pe urma". Nu am inteles niciodata insa de ce suntem un popor de masochisti care se mai si minte singur si se mai lasa si mintit cu nerusinare de toti golanii? Cum nu exista alternativa la vot? MAI ERA VOTUL NUL!!! De ce sa alegi pe unul pentru ca nu-l vrei pe celalalt, desi nici asta nu-i bun de nimic? Ii dai puterea sa-si bata joc de tine fluturindu-ti prin fata ca a fost votat acolo? Ce crezi ca era criza mai mare la un vot nul decit o poate face jecmaneala unui golan intrigant si a gastii lui de flaminzi de-a lungul a 5 ani? Nici dupa astia 5 ani sau cati vor fi nu va fi alternativa valabila pentru presedentie. NU ARE CUM!
      • -1 (3 voturi)    
        si cine ar fi? (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:49)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Kaz

        Ipo-Crinul, care a semnat un pact politic cu PSD abia IERI???? dupa ce in public a anuntat ca s-a terminat alianta de doua saptamani dintre turul 1 si 2?
  • +19 (23 voturi)    
    Vorbe politice (Luni, 28 decembrie 2009, 18:49)

    jaffu [utilizator]

    Cateva reflectii valabile pentru grupul portocaliu si nu numai:

    Dacă nu citeşti ziarele eşti neinformat, dacă le citeşti eşti dezinformat.
    - Mark Twain

    Să zicem că eşti un idiot. Şi să zicem că eşti membru al parlamentului. Dar asta înseamnă că mă repet.
    - Mark Twain

    Eu cred că o ţară care încearcă să prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stând într-o găleată, încearcă să se ridice trăgând de mâner.
    - Winston Churchill

    Un liberal este cineva care se simte îndatorat faţă de aproapele său, care datorie este de acord să o plătească din banii tăi.
    - Gordon Liddy

    Democraţia trebuie să însemne mult mai mult, decât doi lupi şi o oaie care votează ce să mănânce la cină.
    - James Bovard

    Ajutorul extern trebuie înţeles ca un transfer de bani de la oamenii săraci din ţările bogate către oamenii bogaţi din ţările sărace.
    - Douglas Casey

    Guvernul este o mare invenţie, prin care toata lumea se chinuie să trăiască pe cheltuiala altora.
    - Frederic Bastiat

    Dacă crezi că sistemul de sănătate este scump acum, stai să vezi cât va costa, când o să fie gratuit!
    - P.J. O'Rourke

    În general, arta de a guverna constă în capacitatea de a lua cât mai mulţi bani de la o parte de cetăţeni, pentru a o da altora.
    - Voltaire

    Nici o viaţă, libertate sau proprietate nu este în siguranţă, atâta timp cât aparatul legislativ este în sesiune.
    - Mark Twain (1866)

    Să vorbeşti este ieftin, în afară de atunci când o face parlamentul.
    - Necunoscut

    Răul inerent al capitalismului este împărţirea neechitabilă a bogăţiilor. Bunul inerent al socialismului este împărţirea echitabilă a sărăciei.
    - Winston Churchill

    Ceea ce are nevoie ţara asta, sunt mai mulţi politicieni fără loc de muncă.
    - Edward Langley

    Un guvern suficient de mare, încât să-ţi dea tot ce ai nevoie, este suficient de puternic să-ţi ia tot ce posezi.
    - Thomas Jefferson
    • +1 (3 voturi)    
      splendid! (Luni, 28 decembrie 2009, 20:23)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui jaffu

      mai ales aceea cu oaia si lupii se potriveste de minune Romaniei de azi!
  • +6 (18 voturi)    
    Nepotismul si coruptia la putere in Romania (Luni, 28 decembrie 2009, 18:50)

    Frankie [utilizator]

    Nepotismul si coruptia la putere in Romania
  • +8 (18 voturi)    
    Iarasi ma intreb (Luni, 28 decembrie 2009, 18:54)

    Andrei [anonim]

    unde sunt toti cei care urlau pana acum o luna despre ce bine o sa fie daca inhata Basescu inc-un mandat ? Off, nici nu va dati seama cat de naivi ati fost ... Nu ca ar fi fost mai bine cu alt presedinte, dar sa vezi genul asta de acte, deja mi se pare sfidare.
  • +11 (21 voturi)    
    EBA si Honorius (Luni, 28 decembrie 2009, 18:57)

    Lars [anonim]

    Daca baseii au considerat ca EBA e buna de PE atunci Prigoana asta micu' e excelent la parlament.
    Penibil.
  • +5 (21 voturi)    
    nervozitate (Luni, 28 decembrie 2009, 19:00)

    tiana [utilizator]

    Ce atata nervozitate?! Nu-l votati si gata! Simplu! Daca ma gandesc bine ar fi ceva ca acel gaunos, mare scula in PNL sa fie invins... de unul cu cas la gura... Hmmmm!
    • +7 (19 voturi)    
      Votul (Luni, 28 decembrie 2009, 19:09)

      DUmi [anonim] i-a raspuns lui tiana

      Ha, ha... Votezi sau nu baiatu' iese - e prea bine uns mecanismul la pedei.
  • +6 (20 voturi)    
    Aia cu banutzi ies in fata (Luni, 28 decembrie 2009, 19:01)

    Bibicu [anonim]

    Asa e si cu dama ministereasa, asa e cu multi altii.
    PDL e un partid de corupti.
    Mai corupti decat ceilalti.
    Aaa, parca era si o domnisorica care a avut numa "succesuri".
    Sictir !
    • +3 (3 voturi)    
      asa e... (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:27)

      max [anonim] i-a raspuns lui Bibicu

      Sunt din Teleorman- ceea ce se intampla aici e revoltator si normal pt Romania!! Toti corupti din PSD au migrat la PD-L, erau cativa oameni cinstiti in PD-L si le-a fost luat locul de acei care au venit cu banul si gataaaaa.... !!!!! asta a fost
  • +6 (20 voturi)    
    l-am votat pe Basescu (Luni, 28 decembrie 2009, 19:02)

    GeorgeT [anonim]

    sper sa isi tina promisiunile .
    Am mai votat pentru restringerea parlamentului , sper sa nu uite nici acest lucru ..
    • +2 (10 voturi)    
      Fraier (Luni, 28 decembrie 2009, 19:28)

      maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui GeorgeT

      Ce sa restringa? Sint tare multi de numit, tare multi de rasplatit. De unde, daca nu in Parlament? Facem pariu ca Base va zice peste juma' de an ca e nevoie de doua camere, ca asa cere UE? Sa votati bine!
    • 0 (6 voturi)    
      L-ai mai vota o data? (Luni, 28 decembrie 2009, 19:45)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      L-ai vota pe Geoana sau nu te-ai prezenta? Ce ai alege acum?
  • +4 (10 voturi)    
    nu-i de mirare... (Luni, 28 decembrie 2009, 19:24)

    proto [anonim]

    A ajuns ea EBA in Parlamentul European, de ce n-ar putea sa ajunga Honorius in Parlamentul Romaniei, ca macar printul pubelelor (tat-su fiind regele) e totusi cu o clasa peste mostenitoarea tronului tarii.

    Te intrebi totusi, ce au facut oamenii astia pentru tara si ce experienta au ei pentru a vota legi si mai ales pentru a intelege ce voteaza acolo?

    Singurul criteriu pt. a accede intr-o asemenea pozitie, la ora actuala, e notorietatea. Taticul lui si-a castigat notorietatea gratie numeroaselor divorturi si recasatoriri cu Bahmuteanca, toate regizate ca sa apara la TV.
  • +1 (5 voturi)    
    Facies! (Luni, 28 decembrie 2009, 19:32)

    marc [anonim]

    Am citit /rasfoit o carte despre fizionomii si personalitate. Cei care l-au propus pe Prigonius ar trebui sa o consulte. Nu e frumos sa te legi de fizicul nimanui dar nici nu poti sa faci abstractie de evidente si de studii de specialitate. Alooooo,psihiatri si psihologii n-au nimic de spus?????
  • 0 (8 voturi)    
    aberatii (Luni, 28 decembrie 2009, 19:40)

    laur [anonim]

    mama ,ori eu sunt dus ,ori pe aici sunt prea multi tampiti..............mai oameni buni, asta mic e doar la nivel de propunere ,nu e votat(asta o fac unii la alegeri),apoi ce aveti cu bietul baiat ,are bani ,are si ceva studii pe afara ,e baiatul lui tata ,parca sunteti tampitii aia de urlau dupa revolutie NU NE VINDEM TARA ....................si ce credeti ma ca va face asta mic ,ce va face diferit de ceea ce afost pana acuma sau de ceea ce ar fi facut ceilalti,mai fratilor asta se intampla in toata lumea asta (presedinti SUA,POLITICIENI,AVOCATI)dar ce vreti mai oamenilor?,, CARE ESTE,, ,nu e bun ca e tigan si prost,PRIGOANA nu e bun ca e tac.su gunoier si are bani ,BECALI (care a facut bani din cacat de oaie )nu e bun ,atunci cine dracu sa fie mai nene;VOI.......vai de mine in ce tara de id...... am fost nascut..................................fereasca DUMNEZEU ca ginerele lui BASESCU sa ajunga presedinte CA DRACU .L IA
  • -1 (9 voturi)    
    foarte tare (Luni, 28 decembrie 2009, 19:46)

    unu [anonim]

    tocmai l-am vazut pe candidat la tv ... prima impresie .. plin de cosuri :).
    si cred ca e si ceva cam complexat, fapt care nu cred ca e nefiresc cu asa nume.
    cat despre tacsu, pot sa zic doar ca tre sa fii retard sa iti botezi copilu "honorius". Mai bine ii zicea "Mekles" sau *ulea spataru :)
  • -1 (9 voturi)    
    Ce sila imi este!.... (Luni, 28 decembrie 2009, 19:47)

    cetatean [anonim]

    Intr-un fel ma asteptam... Dar ce urmeaza va fi si mai si... mandatul ebei e pe sfarsite si trebuie sa se repatrieze... Ei popor dobitoc! Nici acum nu te trezesti?! Cat o sa mai inghiti din opium-ul demagogiei portocalii? Te vei trezi intr-un sfarsit dar va fi muuuult prea tarziu, din pacate.
  • +4 (8 voturi)    
    ???? (Luni, 28 decembrie 2009, 19:49)

    laur [anonim]

    si inca ceva ......a cautat cineva pe net ca sa afle cine este d.libralul ala care a cedat locul sau lui PRIGOANA ,EU NU STIAM DAR CICA E FOSTUL VICEPRESEDINTE al marelui partid PNG,HUOHUOHUO E OMUL CIOBANULUI ,tot mai bun PRIGONEL ,NU?
  • -4 (8 voturi)    
    tot eu (Luni, 28 decembrie 2009, 19:57)

    laur [anonim]

    asta e PRIGOANA cel mic http://www.prigoana.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=29:comunicat-de-pres-honorius-prigoan-in-senatul-statului-illinois-sua&catid=3:comunicate-de-presa&Itemid=16..asa ca mai lasati.ma fratilor cu aberatile
    • +1 (7 voturi)    
      lol (Luni, 28 decembrie 2009, 20:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui laur

      how much did Prigoana Sr. pay for all that mess?
  • +4 (10 voturi)    
    Scoala lu' Peste (Luni, 28 decembrie 2009, 19:59)

    Birlic [anonim]

    Mai bine va interesati sa vedeti ce scoala lu' Peste a facut Honorica la Chicago. S-a dus Bou si s-a intors Vaca pe banii lui taica-su.
    Poate nu stiti, dar tot pe banii lu' Prigoana senior i-au facut lui asta micu filiala PDL la Chicago, pe care au inchis-o la cateva luni, fiindca era ilegala. S-a vrut sa fie o platforma pentru lansarea in politica romaneasca, dar nu prea le-a iesit.
    Insa nu va ajunge in Parlament, fiindca, chiar daca va obtine cel mai mare numar de voturi, tot Stroe va intra in Parlament conform algoritmului. Nu uitati ca Olteanu a intrat in Parlament de pe locul 3, dupa PDL si PSD.
  • +1 (13 voturi)    
    Preferinte. (Luni, 28 decembrie 2009, 20:04)

    mircea [anonim]

    Intre Stroie si Honorius il prefer pe Honorius.Stroie ar face mai bine sa-si plimbe nepotii prin parc.
    • -1 (9 voturi)    
      invers (Luni, 28 decembrie 2009, 20:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      mai bine un ticalos vechi si satul decat un ticalos nou-nout si flamand!
      • +1 (1 vot)    
        Prefect de acord... (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:28)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Exact asta ne mai lipseste...sa-i educam pe astia tineri in acelasi mod...
  • +3 (11 voturi)    
    alegere (Luni, 28 decembrie 2009, 20:27)

    saladin [anonim]

    Daca liberalii nu au altceva decit aceasta "fosila gargarisita", pe numele lui, Stroe - cu penibile aparitii la televozor, mai bine Honorius, care indiferent de studii macar a trait in America si a vazut capitalism adevarat la fata locului.
  • 0 (4 voturi)    
    esti de-a dreptul..pur si simplu (Luni, 28 decembrie 2009, 20:37)

    danM [anonim]

    Domnul GeorgeT...asa cum am spuneam in titlu....
    De ce ai scris aici? ce promisiuni? esti la PD-L?
  • +5 (9 voturi)    
    interesant (Luni, 28 decembrie 2009, 20:48)

    Mumulea [utilizator]

    va fi prima confruntare pur uninominala pentru un loc in parlament, deoarece alegerile se organizeaza intr-o singura circumscriptie.
    Niciuna din cele doua parti nu-si permit pierderea unui vot in parlament, asa ca, probabil am asistat la o miscare tactica specifica unui sistem uninominal prin care opozitiei i-a fost anulata ultima mutare aducand-o in criza de timp.
    Din acelasi motiv PSD a stat probabil in asteptare cu un candidat ce se dorea castigator, dar care s-a dovedit insuficient versus Prigoana. Dar cum timp pentru gasirea altuia si mai tare n-a mai ramas, asta e , vor sustine Stroe, doar nu va inchipuiti c-ar fi fost vreo intelegere preelectorala intre PSD-PNL, nu?
    Cel mai important factor pentru castigator va fi notorietatea candidatului, iar PDL nu-si poate permite sa piarda un mandat de parlamentar.
  • -1 (3 voturi)    
    honorius un nume predestinat politicii romanesti (Luni, 28 decembrie 2009, 20:49)

    Mache [anonim]

    bine ca l-ati luat voi acolo, altfel, va multumim romania! astia sunt asa de predictibili, ii vezi cine sunt de la o posta:

    http://www.acasatv.ro/emisiuni/la-povestiri-de-noapte-honorius-prigoana-atractia-verii.html


    http://www.youtube.com/watch?v=igpTfY5adzs
    • 0 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:07)

      muller [anonim] i-a raspuns lui Mache

      Nu mai sunt intelectuali in tara asta asa ca haideti cu cocalarii la inaintare....

      Hormonis asta e insasi definitia cocalarului cu bani din Romania...

      Si sa ma scutiti cu "scolit in America" ca in cazul lui nu are nici o valoare...banii lu' taticu' l-au dus acolo. Daca ai bani de scoli straine nu inseamna ca esti si destept.
  • +4 (4 voturi)    
    Trebuie sa facem politica activa (Luni, 28 decembrie 2009, 20:55)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Trebuie sa facem politica activa.
    Daca numai vom comenta nu vom rezolva nimic.
    Avem nevoie de vot uninominal majoritar si de O LEGE ELECTORALA care sa nu mai permita contributii din partea celor care au bani.
    SISTEMUL NOSTRU ELECTORAL seamana acum cu sistemul CENSITAR din perioada anterioara Primului Razboi Mondial !
  • +3 (5 voturi)    
    Ai banu' (Luni, 28 decembrie 2009, 20:59)

    szasz [anonim]

    Am asteptat de mult momentul in care sa defileze si acest geniu. Ai banul poti sa iti cumperi voturile sau scoala si ajungi ce vrea tata.Crezi ca esti destept si deosebit ca doar ai facut soala in state dar meritul nu este a ta. Vai de capul nostru.
  • +3 (3 voturi)    
    eu il propun pe (Luni, 28 decembrie 2009, 21:05)

    nea caisa [anonim]

    Maximus. Asta e cel mai tanar.
  • +5 (9 voturi)    
    e trist, dupa 20 de ani... (Luni, 28 decembrie 2009, 21:14)

    Ovidiu [anonim]

    tot gunoaiele ajung sa ne conduca...
  • +4 (6 voturi)    
    junirul prigoana (Luni, 28 decembrie 2009, 21:35)

    \impartialul [anonim]

    suntem bolnavi sa alegem un pusti care nu sa remarcat cu nimic constructiv (la fel ca si taica-sau dupa alegeri). cine este acest individ si ce ar putea face el in parlament?
    nimic, in afara afacerilor personale...
  • +4 (6 voturi)    
    asa incepe sfarsitul! (Luni, 28 decembrie 2009, 21:52)

    bic [anonim]

    Gretos...!
  • +4 (6 voturi)    
    Vorbele spun totul (Luni, 28 decembrie 2009, 21:57)

    Iuda [anonim]

    "Am avut o discutie de aproximativ 15 minute cu Emil Boc, care a fost un domn elegant si finut, mi-a explicat despre ce este vorba, iar eu am acceptat decizia partidului"
  • -1 (7 voturi)    
    nu fiti asa suparati (Luni, 28 decembrie 2009, 22:23)

    mike [anonim]

    Am vazut acum aproape 2 ani cand a fost ales Medvedev presedinte in Rusia un interviu cu un baiat foarte destept (si nu sunt ironic) de la ei care spunea intr-o engleza perfecta pe Euronews ca in Rusia nu e democriatie ci mai curand "managed democracy". Pentru cei care stiu care disting semantic intre democracy si managed democracy cred ca paralela a fost facuta. Imi pare nespus de rau dar in Romania avem deja "managed democracy"
    • +2 (6 voturi)    
      managed pe dracu' (Luni, 28 decembrie 2009, 23:01)

      mache [anonim] i-a raspuns lui mike

      daca ar fi "managed", n-ar mai umbla astia ca prigoana jr. in lamborghini intr-o tara saraca asa ca romania.

      deci pana la urma, nu e decat prostie, adica numele mai putin popular ar democratiei. cum dracu' sa-l votezi pe unul ca asta sa te reprezinte, sau pe una ca eba, decat daca esti prost?

      te asigur eu ca in illinois unde si-a facut scoala tanarul honorius, nu-si permitea sa conduca cu carnetul suspendat. in romania, nu numai ca-si permite asta dar partidul la putere il si pune candidat, asta ca sa arate tuturor prostilor care i-au votat ca nu e nimic "managed", ci doar democratie.
      • +1 (5 voturi)    
        cred ca nu m-ai inteles bine (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:19)

        mike [anonim] i-a raspuns lui mache

        Tu nu vezi ca oamenii care voteaza lucruri de tip Prigoana jr. sunt majoritari. Ce vrei sa zic, ca nu e asa. Prigoana jr. este doar unul din seria de baieti propusi de PDL in dispretul tuturor lucrurilor si ideilor pe care le clameaza dar .... surpriza! - LE MERGE. Eu am spus managed democracy pentru ca baietii astia isi impun toate ideiile. Chiar daca sunt ridicole, ei le imbraca intr-un pachet care devine foarte coerent. Hai sa-ti amintesc despre ce spunea Blaga in 2008 : "In partid e loc si pentru Paleologu si pentru Talpes". Ce poti sa mai spui la asha ceva, cand ei sunt primii care il infiereaza pe Iliescu....Mai stii cum era Carol Sebastian, dovedit securist, la dreapta Presedintelului si nimeni nici nu clipea? Problema e ca toate lucrurile astea sunt certificate si intarite ca fiind corecte prin votul popular. !
        • +3 (3 voturi)    
          Da mai...si stii care-i metoda? (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:34)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui mike

          Il pui pe unu care nu are nici o treaba...gen Udrea, si dupa aia incepi sa ataci contra-candidatul tare tare. Dupa ce ai pus contra-candidatul la pamant...e normal ca pulimea o sa voteze acel candidat "tip Udrea"...pt ca stiu "ce rau" e celalalt.
          Bai...daca place poporului, ce vrei? Poporul tiganizat si manielizat, evident.
  • +2 (4 voturi)    
    nu am mira (Luni, 28 decembrie 2009, 22:44)

    eva [anonim]

    O tara de ..... cu politicieni de.... Nici nu ne-au facut de ras...
  • +1 (5 voturi)    
    alegeri (Luni, 28 decembrie 2009, 22:51)

    democratie [anonim]

    Curatenie in viata politica din Romania nu se mai poate face din pacate. Asa zisa democratie se bazeaza pe niste alegeri la care participa candidatii a 3 partide, daca se adopta votul majoritar mai raman doua partide. Seful de partid face legea, te numeste sau nu candidat in colegiul X. Cum statistic cele 2 sau 3 partide vor culege 20 - 30% din voturi evident ca 20-30% din candidati vor fi votati. Deci pe scurt secretul democratiei este sa te pui bine cu seful de la partid pentru ca acesta sa te desemneze candidat. Iar alegatorii in ziua Y se vor duce si vor vota candidatul unuia din cele 2-3 partide. Cred ca acest sistem asa zis democratic de desemnare a candidatilor ar trebui reevaluat. Altfel ramanem prizonierii lui Prigoana tatal si fiul. Apropos acest Honorius cu ce s-a remarcat pana acum in viata profesionala, stie cineva?
  • +1 (11 voturi)    
    portocalelor, gura mica! (Luni, 28 decembrie 2009, 23:14)

    gimini [utilizator]

    Sa nu va aud! Ati vrut Basescu, luati Basescu! Din partea mea, va felicit pentru ca, de teama mogulilor, a rusilor, a extraterestrilor, a fiintelor umma, a tatarilor, a hunilor lui Attila etc., ati reusit sa dati Romania pe mana unor clanuri oligarhe de cea mai de prost gust sorginte post-sovietica. Nu-i nimic, asa va trebuie. Si nu va faceti iluzii, micul Honorius se va alege pentru ca mecanismul de partid si de stat se pare ca functioneaza... zeiss! In fond, poate ca asta e Romania pe care o meritati... va urez somaj placut, sub papucul micului idiot Boc, cel care a ... "negociat" cu FMI cresterea economica, si multa invidie pentru junele beizadele oranj parvenite. Urmeaza Cocos, tinerii Videni etc. Somaj placut si invidie acra!
    • -3 (3 voturi)    
      Mey, suparatule! (Marţi, 29 decembrie 2009, 12:47)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Gata? Te-ai racorit? Si acum, sezi bland; sezi calm, calm, calm...
      Pace tie, pretene!
  • +4 (8 voturi)    
    mickey mouse (Luni, 28 decembrie 2009, 23:15)

    george dragomir [anonim]

    Vad ca a comentat lumea la greu pe acest subiect...nu ma intereseaza daca citeste cineva ce scriu dar!!! o familie de maimutoi, de desene animate...scuze pentru mickey mouse etc. Nu conteaza partidul. Imi aduc aminte cum se dadeau in stamba la diverse televiziuni, aceasta familie...cu soacrele, cu toate alea...Poate sunteti rromi si nu am stiut...ca la usa cortului. Eu cred ca niste de astia nu merita sa vada de interesele altora. Fara sa lezez pe rromi, astia se tiganesc in familie, la tv...si dupa aia se pupa. Nu avem nevoie de showbiz...avem nevoie sa se scurga apa la canal, nu sa stea balta...sa dispara cainii, etc...lista e lunga. Ramaneti la tv..zau, e mai bine
  • +3 (11 voturi)    
    Bine ca era Olteanu mai grozav (Luni, 28 decembrie 2009, 23:38)

    Cristina [anonim]

    Miza e sa afle Bucurestii Noi ca sunt alegeri pe 17. N-am nici o emotie ca Prigoana o sa puna mai multe afise ca PNL.
    Trebuiau sa aleaga pe cineva cunoscut de la PDL. Nu e timp sa promovezi noi vedete.
    Poporul din colegiul 1 nu vrea PNL ! Se va face mult tam tam cu Olteanu de pe locul 3. Daca castiga Honorius avem mai multe sanse sa aruncam PNL in. istorie, unde ii e locul. N-au decat sa se contopeasca cu PSD. Auzi tu, PSD nu propune nici un candidat.
    • +1 (1 vot)    
      Tu n-ar trebui sa ai drept de vot ! (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:36)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Cristina

      .
  • 0 (6 voturi)    
    TARA A AJUNS.... (Marţi, 29 decembrie 2009, 0:06)

    mircea [anonim]

    sa se asemene cu un ,,maldar de gunoaie'' care mai si pretind sa-si transmita puterea urat mirositoare din generatie in generatie . Am ajuns clar, intr-un capat de istorie de unde chiar noi Romanii nu ne mai putem urni. Poate o meritam deoarece am fost prea usor indusi in eroare de atatea ori . Rezultatul este o RASTURNARE A VALORILOR , O PIERDERE A IDENTITATII DE POPOR, FARA PRECEDENT IN ISTORIE ! , insa acest proces va continua, sfidandu-ne cu neobrazare. Doar o minune ne mai poate salva .
  • +5 (7 voturi)    
    Traducere... (Marţi, 29 decembrie 2009, 0:25)

    Catalin [anonim]

    "Am avut o discutie de aproximativ 15 minute cu Emil Boc, care a fost un domn elegant si finut, mi-a explicat despre ce este vorba, iar eu am acceptat decizia partidului"

    Traducere:

    "Am avut o discutie cu Boc care mi-a transmis pe de o parte faptul ca Prigoana a contribuit cu multi bani la campanie si partidul ii e dator, iar pe de alta parte mi-a inmanat suma consistenta de la Silviu Prigoana pentru a ma da la o parte din calea lui fiu-sau. Iar eu voi accepta decizia partidului, normal !"
    • 0 (0 voturi)    
      translator.. (Marţi, 29 decembrie 2009, 20:30)

      io [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      perfect sau chiar mai mult ca perfect.Pentru Catalin.Bine gandit !
  • +2 (10 voturi)    
    http://taranimanui.wordpress.com/ (Marţi, 29 decembrie 2009, 2:22)

    Catalin [anonim]

    EBA a fost posibil...si atatia altii...De ce nu si HoHoHonorius?!
    Mai railor...are experienta...22 de ani, educatie...in Dorobanti...si multe altele pe care "alte tinere vlastare PDL" nu le au $$$ ca sa ajunga in Parlament.
    Hei! Psssst...Tineri PDL-isti...! Va ofticati ca Honorius e in depasire?!
    Asa va trebuie...hohohonorius
  • +1 (7 voturi)    
    Se pun bazele dinastiilor oligarhice (Marţi, 29 decembrie 2009, 6:31)

    Dumitriu [anonim]

    PDL-ul sub conducerea inteleapta a lui El Comandante, pune bazele dinastiilor in conducerea statului. Noi fraierii de votanti, trebuie doar sa alegem. Ce contureaza principiul: Fii parlamentarilor nostrii, vor fi parlamentarii copiilor nostrii. ( In tara si la Bruxelles).
  • -1 (5 voturi)    
    Alternativa (Marţi, 29 decembrie 2009, 6:56)

    vlad [anonim]

    dupa cum inteleg, candideaza si REMUS CERNEA. Cei din colegiul 1 au o alternativa absolut decenta la aceste dinastii republicane.
  • +2 (8 voturi)    
    Propunere (Marţi, 29 decembrie 2009, 7:15)

    gigi [anonim]

    Eu o propun pe Columbeanca, macar aia nu are pe nimeni care sa o sustina, sau pe NIkita care le-o da fara perdea la toti. Ce veniti si voi cu propuneri d-astea!
    Parca sunte-ti drogati? Va spalat Base creierii? Hai mucles...
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Marţi, 29 decembrie 2009, 17:50)

      tiana [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Am inteles ca si tu ai o propunere... Da-i curs!... N-ai cui? :) Mai, mai, mai...
  • -2 (8 voturi)    
    Daca voi forumistii . . . (Marţi, 29 decembrie 2009, 7:50)

    gheorghe [anonim]

    . . . . aveti cumva ideia ca posturile de deputat sau senator se dau gratis pe mana unor neica- nimeni, va inselati amarnic, Fie sunteti niste visatori la epoca de aur(nu aia al lui Ceausescu) fie naivi in ale politicii. Partidele traiesc cu BANI. Si acesti bani vin de la oamenii potenti din partid. Acest lucru se intampla oriunde in lume pana si in l democratia suprema - SUA -, asa ca nu va mai repeziti sa dati cu pietre. M-a dezamagit profund CezarN! Dar nu cred ca e aceiasi persoana care posta acum cativa ani si pentru care aveam un respect deosebit. Apoi a disparut de pe forumuri si a reaparut acum ceva vreme sub aceasta denumire.Doamna Udrea dupa semnalele pe care le am de la oameni din subordinea dumneaei este considerata de acestia cel mai bun ministru pe care l-au avut dupa 1989. Asa ca nu stiu pe ce va bazati cand blamati un om? Silviu dupa cate stiu a fost scolit pe la universitati de prestigiu nu pe la Spiru Haret asa ca oricat de prost ar fi tot are mai multe in cap decat un mioritic. Dar nu e prost! Si daca mai are si bani pentru partid este un bun castigat.
  • -3 (7 voturi)    
    Orice pentru majoritatea Parlamentara (Marţi, 29 decembrie 2009, 7:51)

    sdajkviuqce [utilizator]

    Si totusi. Cred in PDL pentru ca este un partid unitar si deschis la reforme. Tocmai pentru intarirea majoritatii in Parlament, in vederea ducerii la bun sfarsit a promisiunilor din campanie, lupta pentru castigarea oricarui vot in plus este dreapta. Adevarat ca aici, la Honorius, notorietatea tatalui este pe primul loc. Dar mamanc si o pisica moarta numai sa vad ca e o majoritate acolo care sa adopte reducerea numarului de parlamentari la 300. DOAMNE AJUTA!
    • +5 (5 voturi)    
      pofta buna! (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:26)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui sdajkviuqce

      ma angajez sa-ti sacrific eu matza, ba chiar sa ti-o "fezandez" o saptamana, ca la majoritatea pe care o visezi, mancarica asta va fi o delicatesa! in rest, rabdari prajite!
  • +5 (7 voturi)    
    Nu este pentru cine se pregateste... (Marţi, 29 decembrie 2009, 8:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Legiferarea pragului inferior "23", pentru intrarea in forul suprem de conducere a tarii, se dovedeste a fi fost o ineptie.
    Cum poate dovedi un om de aceasta varsta ca are realizari de nororietate in profesie, in cunoasterea temeinica a problemelor societatii , ale tarii sale si ale tarilor de la care avem de invatat?
    Cum poate fi lasata puterea legiuitoare pe mana unui copil? Ma mir ca nu a fost stabilit pragul minim "18". Puterea legislativa trebue sa faca legile dupa care se conduce intreaga tara. In America, aceste personalitati sunt numite "law makers".
    Pragul minim "35" ar fi fost destul de generos pentru promovarea marilor valori, "sangele proaspat". Legiferarea "23" s-a facut pentru cei grabiti sa-si institue propriile dinastii si pe cele ale comanditarilor politicii de atunci. Dar, asa cum se intampla in viata, "nu este pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste".
  • -2 (12 voturi)    
    faceti loc, faceti loc! (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:05)

    eeeuuuu [utilizator]

    pentru eba, pentru udrea, pentru ridzi, prigoana-tatal, prigoana-junior etc! asa va treb'e bizoni-dumneavoastra, ati pus botu' la portocale, acu' vedeti ca-s_acre! le multumesc celor doi prigoana ca s-au grabit (dupa alegerea spanchiului) sa confirme ce tot afirm eu pe aici, ca la pdlici in ograda functioneaza sloganul "nepotismul nostru e mai strasnic decat al lor"! in rest, zic si eu cum zicea hasdeu "degraba usa-n laturi dati/ sa intre domnii deputati"! poate-si mai aminteste cineva cum sa sfarsea poemul.
  • -1 (7 voturi)    
    politica (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:07)

    pasare [anonim]

    din pacate se confirma pentru a milioana oara ca politica e curva, deci de ce n-ar intra si honorius in ea?
  • -3 (7 voturi)    
    Republica (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:14)

    popescu [anonim]

    Nu va place monarhia! Acum aveti republica-dinastica, sau cum s-o fi numind promovarea Ebei ,a lui Honorius ,etc.Astia, da , astia stiu ce sa faca cu tara ! Ce , Radu Duda, ce fonfaitul de rege cu fetele lui crescute in Elvetia! ? Noi avem produsele noastre autohtone! Ce familie respectabila Prigoana , Basescu!!
    Bravo, natiune, halal sa-ti fie!
  • +1 (3 voturi)    
    Atentie la CV (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:17)

    tty [anonim]

    verificati un pic pe google cv-ul lui honorius, si nu cautati asa doar pe google.ro... veti avea multe surprize... nu a terminat university of chicago (o universitate de top10) ci depaul university din chicago, una care nu intra in top500, liceul pe care l-a urmat e York Community High School, unul public si care e cunoscut ptr alergatorii de distanta pe care ii scoate...

    halal cv
  • +1 (5 voturi)    
    singura solutie (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:35)

    kllaus [anonim]

    este sa mai fi ramas ceva din lotul Ciorogarla. Si putem repeta episodul de acum 20 de ani , cand a inceput mascarada asta nationala.
    • +1 (1 vot)    
      proasta solutie! (Joi, 31 decembrie 2009, 8:07)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

      daca si acum omori numai un bou si lasi in viata restul turmei, n-ai facut nimic, cel mult, repeti istoria. problema este nu daca, sau pe cine sa impusti, ci cati trebuie lichidati!
  • -3 (5 voturi)    
    >>>>>> (Marţi, 29 decembrie 2009, 9:45)

    Invincible [utilizator]

    Gata tata, facurati ochi?
    votam Vadim la urmatoarea tura?
    • +1 (5 voturi)    
      Pe cine? (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:21)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Invincible

      Pe dementul ceausist, mancator de rahat cu polonicul? Poate daca-si depune candidatura pentru Bellu!
      • -1 (1 vot)    
        >>>>>>>> (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:41)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

        aha, ca cei care te conduc is curati ca lacrima. mantreb ce-o fi petele alea maronii galbene si rosii de pe ei, si tocmai ce-au iesit de la "Nufarul".

        sa te tarasti bine!
        • 0 (0 voturi)    
          Sa-ti explic (Miercuri, 30 decembrie 2009, 11:41)

          Lucian [anonim] i-a raspuns lui Invincible

          Ca n-or fi astia curati ca lacrima nu-i un motiv sa-l votez pe turnatorul-sef vidanjor cu gura sau partidul lui de fosile. Altceva mai bun decat acest deseu urat mirositor al regimului comunist n-ai gasit? Daca admiri o asemenea japita care s-a tarat in fata lui Ceausescu si l-a pupat in dos pe Iliescu esti de plans mai invincibilule.
  • +2 (6 voturi)    
    Nesimtire Maxima !! (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:11)

    Ion Ion [anonim]

    Ce tara de doi bani; au ajuns mafiotii sa-si bage copii cu spaga in parlament . Total nesimtiti. Vai noua!
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Miercuri, 30 decembrie 2009, 22:23)

      Aristo [utilizator] i-a raspuns lui Ion Ion

      Ce mafioti frate? De unde atita consideratie pentru niste.....conlocuitoare? Hai sa fim seriosi...! Nebagarea de seama si iuteala de mana e deviza si miscarea... E mult mai simplu decit pare si mult mai penibil... Te apuca si rasul...
    • +1 (1 vot)    
      da' pe taica-su' cine l-a votat? (Joi, 31 decembrie 2009, 8:15)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Ion Ion

      ca a intrat si el in parlament, pe votu uninominal, mai an, nu-i mult de-atunci. nu cumva tot maria-sa electoratu'? de ce, in perspectiva desfiintarii senatului, n-am transforma camera deputatilor in camera... prigonitilor?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu-l votati si gata! (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:18)

    Lucian [anonim]

    Eu nu votez beizadele din principiu. Daca e competent si valoros s-o demonstreze mai intai in alte domenii si apoi sa ceara voturi, nu "foaie verde barosan, m-a facut mama politician"! Despre numitul H.P. stiu doar ca are un Lamborghini, in rest nimic.
    • +2 (4 voturi)    
      Eu mai stiu ca a fost prins beat (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:44)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Conducand prin Bucuresti...dar n-a patit nimic, ca multi altii.
      Problema e ca PDL-ul are un mecanism de furt foarte bine pus la punct...si acest Gonorius va castiga fara probleme.
      Da oare cat mai suportati oameni buni chestii din astea? Mai aveti loc? Eu unul m-am saturat....dar singur nu pot iesi in strada.
      • +1 (1 vot)    
        nu ştie nici ţaru'/ cât duce măgaru! (Joi, 31 decembrie 2009, 8:27)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        nu-l mai intreba pe bizonu' mioritic cate suporta, ca n-ai memorie in terabyti sa tii tu minte! guvidele majoritar e rabdator din fire, indolent si las, asa ca nu-ti pune nadejdea in revolta lui! in plus, vezi si tu unde candideaza: sectorul 1, fieful smecherilor de dorobanti! chiar si pentru asta, sigur se alege!
  • 0 (4 voturi)    
    sa crestem moguleti (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:25)

    Mardare [utilizator]

    Este clar exemplul EBA este luat de HOPR (Honorius Prigoana) ; Baiatul este chiar simpatic si nu are nicio vina, partidul se va mobiliza si il va duce cel mai probabil pe bancile parlamentului; Aceasta realitate o vor inghiti greu simpli militanti PD (deoarece PLD -isti sunt deocamdata servitori in noul partid), au strans din dinti sa iasa marele conducator de frica mogulilor, iar acum l-i se serveste un exemplu de mic mogul pe care vor trebui sa-l poarte-n "suflet" ;Canalul Etno si de acum dupa implicarea masiva in politica PDL ETNO -PDL patronat de Prigoana Senior trebuia sa fie rasplatit, intocmai ca la PSD; Pana una alta acest partid nu reuseste sa plateasca salariile, ba mai mult mai are ca prioritati in marele program de guvernare si alte disponibilizari si eliminari de drepturi salariale ptr cei care se vor mai numi salariati; Îi urey succes lui HOPR pt ca este un exemplu de cariera politica in PDŞ
    • +1 (5 voturi)    
      Exemplul EBA (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:05)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Mardare

      Nu ma pot pronunta cu privire la Honorius Prigoana, insa cita vreme nu aduce cineva probe ca alegerile sint fraudate in litera si spiritul legii (fara a lua in calcul iresponsabilitatea alegatorilor insisi) EBA a fost aleasa democratic.

      Candidatura ei ca independenta (pe modelul Oprescu-Vanghelie) a adus PDL un loc in parlamentul european pe car altfel nu l-ar fi putut obtine, cu sau fara EBA pe lista PDL. Pina acum, victoria ei in alegeri a fost un succes important pentru PDL.

      Si fiindca veni vorba de succesuri, Vanghelie nu este odios prin faptul ca nu stapineste subtilitatile romanei literare - exprimarea lui este suficient de limpede - ci prin politicile sale colectiviste si prin stilul mafiot de a face politica. Oprescu este un primar mai incompetent decit Vanghelie cu toate ca vorbeste o romana literara in general corecta.

      Cu privire la Honorius Prigoana si contracandidatii sau se pot pronunta alegatorii din Colegiul 1 Bucuresti, un colegiu care cuprinde o felie destul de diversa si de reprezentativa a capitalei. Daca va pierde, PDL poate fi acuzat de nepotism; daca totusi cistiga, nepotismul este la cetatenii colegiului.
  • -1 (5 voturi)    
    sa traiti bine, (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:31)

    elena [anonim]

    voi cei care ati votat PDl si Traian Basescu. Poate macar acum deschideti si voi ochii. din pacate vom plati cu totii, chiar si cei care nu am votat portocaliu.
    • +1 (5 voturi)    
      ai votat un repetent?! (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:46)

      tiana [utilizator] i-a raspuns lui elena

      Sa inteleg ca n-ai votat TB... ca ai votat un repetent... unul f.citit, 7ani de facultate de istorie... care vorbeste de "armada" (armata pe mare) " de la Nicopole" .... nu crezi ca ai o problema?
      • +3 (3 voturi)    
        am mai multe probleme, (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:10)

        elena [anonim] i-a raspuns lui tiana

        dar nici una legata de crin antonescu. presupun ca la el te referi. Pur si simplu nu sunt de acord cu promovarile unor persoane ca Eba, Prigoana jr. etc pe aceste criterii. Nu am nimic cu acest baiat, dar nu cred ca a avut vreun rol sau vreo realizare in viata sociala si politica romaneasca, in afara de a fi fiul tatalui sau.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu crezi... (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:46)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui tiana

        Ca e mai bun un repetent decat un bataus de copii ? Sau decat un prostanac?
    • +3 (5 voturi)    
      Baiatul candideaza (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:48)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui elena

      Cui nu ii convine sa nu il voteze. Simplu...
      • 0 (4 voturi)    
        nelocuind in circumscriptia (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:07)

        elena [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        respectiva, nici nu am cum sa il votez. Dar daca acest baiat va ajunge in Parlament, va sta acolo si pe banii din taxele si impozitele pe care le platesc eu. deci nu e chiar atat de simplu.
        • -1 (3 voturi)    
          Banii (Marţi, 29 decembrie 2009, 12:45)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui elena

          Oricine va fi ales nu va fi ales pe banii celorlalti. Daca nu ar fi dupa populatie ci dupa impozitele platite, probabil ca acolo ar fi mai multe colegii, nu doar unul singur. Cetatenii care voteaza in colegiul 1 Bucresti mai tin in spate financiar citiva parlamentari din zone rurale, subdezvoltate si/sau cu colectare proasta a taxelor si impozitelor.
          • +2 (2 voturi)    
            nu ma refer la procedura (Marţi, 29 decembrie 2009, 12:55)

            elena [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

            alegerii, ci la cheltuielile pe perioada mandatului unui parlamentar.
            • -1 (3 voturi)    
              Exact (Marţi, 29 decembrie 2009, 13:14)

              bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui elena

              Cetatenii Bucurestiului in general contribuie direct si indirect (prin persoanele juridice) peste medie la taxe, impozite si contributii. Prin urmare, cei de acolo chiar platesc pentru ce voteaza, nu doar pentru scrutin, nu doar pentru indemnizatiile parlamentarului ales, ci si pentru eventualele legi strimbe pe care acesta le voteaza.
  • +1 (5 voturi)    
    Pentru toti care vb pe langa subiect (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:36)

    Ion [anonim]

    nu va place prigoana, nu il votati!! Ce e atat de greu?
  • +2 (4 voturi)    
    Oameni buni, (Marţi, 29 decembrie 2009, 10:54)

    giga [anonim]

    am citit parte din comentarii; toti sunt scandalizati. Hai sa facem ceva constructiv - se pare ca va candida si Remus Cernea (de exemplu, or fi si altii). Nu stiu cit e de bun baiatu' dar putem sa-i facem loby ca sa nu iasa ce ne vira pe git partidele. Sincer sa fiu nu mi-e rusine nici cu Stroe, Tudorache (am inteles ca e finul lui Becali). Hai sa cautam unul ce pare mai de bun simt si sa-l sustinem toti de aici. Sa incercam sa-i influentam in sensul asta pe votantii din colegiul 1. S-ar putea sa reusim ca nu e miza foarte mare si ar fi si o palma data partidelor.
    p.s. Nu stiu nimic de nici un candidat (nici nu stiu care sunt) dar nu-mi place chestia. Sunt votant Basescu.
    • +2 (2 voturi)    
      Scandalizati (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:50)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui giga

      sau nu cei de pe forumul asta-nu conteaza.Conteaza ce vor vota bucurestenii din colegiul 1.E f.interesant de vazut.Pot fi un barometru al modului de gandire post-prezidentiale al romanului.Voteaza Honorius-inseamna ca au cedat in fata viitorului Partid Unic.Voteaza Stroe-un personaj sters-inseamna ca voteaza doar anti-PDL.Voteaza Cernea-inseamna ca s-au saturat de toti politrucii astia,cu toate ca nimeni nu se asteapta ca omul asta va rasturna lumea invers,ca sa nu spun altceva.Sa fim atenti la alegerile astea.Merita.
    • +3 (5 voturi)    
      Cernea (Marţi, 29 decembrie 2009, 13:09)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui giga

      O idee interesanta. Dar trebuie mai intii ca Cernea sa isi faca un program. S-a vazut de la Geoana & Antonescu ca nu este suficient sa fii contra ca sa cistigi alegerile chiar si atunci cind dispui de resurse net superioare adversarului.

      Ecologismul nu tine de foame, protectia mediului trebuie facuta astfel incit sa creeze valoare in cel putin aceeasi masura in care are costuri. Pe de alta, un parlamentar nu poate face nimic singur. Fie vine cu un proiect de lege atit de popular si de bun incit va trebui sustinut si de alti parlamentari, fie reuseste sa se foloseasca de pozitia sa pentru a comunica si a promova proiecte private (care?), in cadrul societatii civile.

      Cernea ar putea incerca sa propuna masuri legislative de rezolvare a problemei traficului (masuri de promovare a transportului public, liberalizarea a pietei taximtetriei astfel incit orice sofer profesionist cu o masina in buna stare sa poata profesa, restrictionarea traficului la orele de virf astfel incit pe arterele aglomerate/poluate sa poata circula doar autoturismele cu cel mult un loc neocupat, etc.) ori legate de obligativitatea prevederii de spatii verzi minimale in toate PUZurile, etc.

      Partea cealalta de activism pe banii statului tine de implicarea lui efectiva de pina acum in diferite proiecte si in diferite cercuri ale societatii in afara soferului in afara soferului civile. Aici pozitia sa "umanista", pe cit de respectabila este in sine, pe atit de incomoda ii este in alegeri si altceva relevant nu am prea gasit in reperele lui biografice. Totusi poate ca are cm sa se foloseasca de experienta sa in domeniul educational.

      Abia dupa ce are un program de oferit poate spune, ca Basescu in 2000: "Vin in Parlament!" Ca sa o spuna efectiv, ii trebuie propaganda o masinarie de propaganda care necesita multi bani sau si mai mult voluntariat. Ambele depind de ce oferta are in afara mesajului anti-sistem.
  • -3 (7 voturi)    
    H.P (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:04)

    TheOne [anonim]

    Imi place de Honorius Prigoana . Daca stam sa ne gandim toti fostii mari fondatori de partide din Romania au fost "scoliti" in afara . Din ce stiu eu a invatat in SUA pe bursa ceva in jur de 5000 de dolari ca taticu n-a acceptat sa-i plateasca studiile . Iar mai recent un "idiot", un "tampit" de senator american i-a mai dat si cuvantul in senatul american . No comment ! Dupa comentariile de mai sus imi dau seama ca mai aveam nevoie de un veac ca sa ajunge la cultura nu mai vorbim de cultura politica.
    • +2 (6 voturi)    
      daca prigoana jr (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:25)

      elena [anonim] i-a raspuns lui TheOne

      este asa un salvator al politicii romanesti, atat de apreciat peste hotare si cu multe merite si realizari, de ce nu s-a afirmat inainte de intrarea in politica a tatalui sau? Si daca toii t apreciezi atat de mult pe politicienii americani, prsupun ca ai auzit si tu ca unul dintre ei a tinut un discurs sub influenta alcoolului. In acest caz, nici nu sunt surprinsa daca i-au dat cuvantul si unui no-name fara realizari din Romania.
    • +2 (6 voturi)    
      Citeste-i CV-ul... (Marţi, 29 decembrie 2009, 11:48)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui TheOne

      Si dupa aia vin-o si da-ti un minus singur...
  • +1 (5 voturi)    
    Ţara lu’gâgă (Marţi, 29 decembrie 2009, 12:24)

    Mirciuc [utilizator]

    Un alt gâgă ce moare de SĂ TRĂIŢI BINE şi nu mai poate de INTERESELE NAŢIUNII, şi e gata să-şi dea duhul pentru "reformarea româniki"

    Poate cineva să-mi descrie cam cum ar arăta satul reformat după T.B.?
  • -1 (3 voturi)    
    Honorius (Marţi, 29 decembrie 2009, 14:33)

    VULPY [anonim]

    Este uluitor ca unii nu pot scapa de un pesimism excesiv si vad totul in negru.Pentru ei totul este " aranjament/nepotism"
    Ceva urat mirositor.Aceste persoane isi varsa veninul in public,comentand orice in culori sumbre si defavorabil lui Basescu,
    indiferent daca Presedintele are sau nu vre-un amestec in problema respectiva.Este una sa critici avand argumente si alta sa faci acest lucru de dragul denigrarii fara nici un temei!
    In general sunt persoane care nu au reusit in viata! Vad totul in negru.Sunt niste persoane acrite,fara chef de viata desi cred ca majoritatea lor sunt tineri inca.
    In privinta lui Honorius,cred ca merita sa incerce,face pe credibilitatea si pe banii lui!
    L-am vazut sporadic la TV.
    Honorius are curaj si va intra intr-o competitie cu un alt candidat.Care e problema?
    Nu figureaza pe o LISTA de partid.
    Unde este aranjamentul?
    Mi-a placut si il sustin!
    Faptul ca modelul D-lui este PRESEDINTELE BASESCU - este o garantie ca este un tip onest si luptator!! II urez mult succes!!
    VULPY
  • +2 (2 voturi)    
    filiaţia (Marţi, 29 decembrie 2009, 14:42)

    villa [anonim]

    Prigoană s.-am avut o părere bună despre tine,dar m-am înşelat amarnic,deci:Ceauşescu=prigoană?,de la prigonire...
  • -2 (4 voturi)    
    care dinastie (Marţi, 29 decembrie 2009, 15:19)

    rochiri [utilizator]

    Oameni buni!
    Prigoan Jr. nu este numit, este votat.
    Acei oameni car vor iesi la vot au de ales intre Stroe sprijinit de PSD+PNL (doamne ce alianta) si Prigoana Jr. sprijinit de PDL.
    Deci cine vrea voteaza pentru Prigoana cine nu, nu!
    Totul este Democratic , nu isi are rostul comparatia cu Ceausescu!
  • 0 (0 voturi)    
    libertate (Marţi, 29 decembrie 2009, 23:50)

    gheo [anonim]

    nu stiu ce va agitati atat
    e democratie, adica puterea poporului
    si dincolo de asta, ala de-si permite conduce mai mult popor decat ala de nu are bani sa treaca strada. asa a fost mereu asa o sa fie si de aici incolo
    o sa iasa lejer parlamentar, chiar daca o sa coste voturile cat au costat la stefanesti - ilfov
    caci daca inmultesti voturile necesare cu plata maxima si tot nu costa prea mult comparativ cu 1-2 super masini sau cateva luni de spart in figuri prin bamboo
    din pacate nu pe munca se obtin lucruri si in curand cred ca extremistii se vor intoarce cu valu' pentru ca asa se intampla cand se sare calu'
  • 0 (0 voturi)    
    ROSU GALBEN SI ALBASTRU...? (Miercuri, 30 decembrie 2009, 22:16)

    Aristo [utilizator]

    Din pacate ROMANIA E UN ADINC, NEFERICIT SI INTERMINABIL MARO! SA NE FIE DE BINE PENTRU CA MAI MULT DECIT ATITA NU PUTEM!