Seara alegerilor la PNL. Reportaj HotNews.ro

Cifrele care i-au innebunit pe liberali

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2009, 23:23 Actualitate | Politic


Crin Antonescu
Foto: AGERPRES
Pe la sapte si ceva, fiecare liberal scotea cifra lui. Radu Stroe: "Diferenta de aproape doua procente, in sondajele alea pe bune, nu facute de INSOMAR". Romeo Stavarache: "In marile orase i-am rupt. Pe sondajul de la ora 18 avem 0,5% peste Geoana." Mihai Voicu vine cu alte cifre, tot de la 18: "Cam doua procente in spatele lui Geoana". Fiecare cu sondajul lui. Sediul PNL din Aviatorilor se populeaza tarziu. Crin Antonescu isi face aparitia cu o jumatate de ora inainte de anuntarea exit-poll-urilor.

Putin inainte de punctul culminant, sediul PNL prinde viata, liberaii isi fac, pe rand, aparitia. "Puneti, ma, pe N24". Cineva zapaceste canalele cu telecomanda si de pe plasme dispar temporar Realitatea si Antena. Radu Stroe se enerveaza, televiziunile mogulilor apar la loc.

Liberalii se aseaza in poza de familie. 22% Crin Antonescu, treizeci si ceva restul. Cu ochii pe cele doua plasme din sala, candidatul PNL intampina prezentarea exit-poll-urilor cumva nefiresc: rade cu gura pana la urechi. Ceilalti liberali freamata si ei, susotesc vioi sa dea bine la TV. Vorebeste Basescu. Un liberal din sala: I-o trage Crin! Vorbeste Geoana. Alt liberal: Vanghelie ministru!

Antonescu ia microfonul si mitraliaza sondajele: "La orele 17, INSOMAR dadea 25-25. Domnule Vantu, domnule Voiculescu, sfidati vointa atator romani, va bateti joc de dreptul pe care atatia romani vor sa si-l exprime (...) Ii rog pe toti reprezentantii mei, pentru aceste sondaje sfruntat mincinoase, sa stea si sa numere voturile". Liberalii prind ceva curaj si aplauda furtunos. Intre timp, patru sondaje de opinie diferite ii dau lui Crin Antonescu cam acelasi procent: 22%.

Marea intrebare e cum vor juca liberalii in turul doi. Nimeni nu risca vreo declaratie. Neoficial, un lider liberal spune ca, daca se va vota in conducerea PNL, 80% vor merge cu PSD. Altii il injura cu sete pe castigatorul turului I: "Cu toata scarba fata de Geoana, nu mai poti sa-l ai pe Basescu inca o data".

Liberalii se imprastie repede. Dan Radu Rusanu, vicepresedinte PNL, risca un pronostic: "Vom avea 1 sau 2 procente in plus dupa numaratoarea oficiala."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7630 vizualizari

  • +33 (57 voturi)    
    nemernici ordinari! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 23:29)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    ar vota-o pe Matusa Tamara si pe Bunicutza Ilici Iliescu, numai sa-i faca pe plac Unchesului Costache Patriciu. Bine ca li s-a dat cu Referendumul peste bot!
    • -2 (6 voturi)    
      pro-crin (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:52)

      grig [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

      o sa votam si cu tata lu Stefan cel Mare numai sa nu iasa base :)))) adio propagandistilor
      • 0 (2 voturi)    
        foarte bine (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:11)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui grig

        si dupa aia stai cu rusii 5 ani. Sa te conduca reprezentantul tau, Vanghelie.
      • 0 (0 voturi)    
        prostanaci si.... (Luni, 23 noiembrie 2009, 15:28)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui grig

        ieri chiar Ilici a spus despre Geoana ca nu-l duce capul (c-a votat la referendum)...Geoana n-a fost in stare sa lege 2 vorbe aseara cand s-au anuntat rezultatele fara niste hartii scrise de altii, iar saracul Crin s-a lasat prostit de cine -stie ce aplaudaci care l-au facut sa se creada mare....cand a vazut rezultatul a acuzat si elmogulii ..si ...pe Basescu....JENANT !!!
  • +12 (48 voturi)    
    sorry, Crin (Duminică, 22 noiembrie 2009, 23:30)

    clujean [anonim]

    te-am votat ca liberal convins ce sunt, insa era clar ca n-ai sanse! ai mare grija cu cine te aliezi in continuare, astfel incat sa obtii maximum de oportunitati pentru liberalism, fiindca noua, sustinatorilor tai, ne e la fel de scarba de ambii finalisti!
    • 0 (28 voturi)    
      De aceeasi parere (Duminică, 22 noiembrie 2009, 23:59)

      drg [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Da, ai dreptate.
    • -1 (21 voturi)    
      asta e (Luni, 23 noiembrie 2009, 2:38)

      din_pacate [anonim] i-a raspuns lui clujean

      toti oamenii pe care ii cunosc au votat cu Antonescu. Pentru ca nu sunt nici amnezici, nici comunisti si nici pomanagii. Pur si simplu n-au inghitit seria de minciuni gogonate turnate de Basescu mai ceva ca Ceausescu.

      Dar n-a fost de ajuns. Am fost neutru si am gresit. Poate acum si ei inteleg de ce au gresit. Neutru inseamna ca m-am limitat sa ii conving pe 10-15 prieteni sa voteze cu Antonescu; dar n-am facut asta cu rudele de la tara, cu taximetristii, cu florareasa si femeia de serviciu; cu vanzatoarea de la carrefour si cu bodyguard-ul de la serviciu. Pe ei i-a prostit Basescu. Lor le-a promis de pomana Geoana.

      Mare greseala. Inca o lectie de democratie. Pune mana si devine activistul ideilor tale. Nu lasa pe cei neinstruiti sa iti anuleze votul. Explica-le incet si fara aere de superioritate care sunt demagogiile. Invata-i. Nu face pe desteptul.

      Ca o sa-l ai presedinte pe "Marele Mincinos" inca 5 ani.
      • 0 (4 voturi)    
        "din pacate" iti dai importanta! (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:50)

        dobermann [utilizator] i-a raspuns lui din_pacate

        Oricum, "rudele de la tara", taximetristii, florareasa, femeia de serviciu, "vanzatoarea de la carrefour" si bodyguard-ul de serviciu au dovedit ca au si mai mult bun simt si mai multa minte decat tine! Din aceasta cauza nu te-ar fi luat in serios, nu te mai iluziona, moshule!
        • 0 (4 voturi)    
          "din fericire" are dreptate...moshule (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:42)

          mog [anonim] i-a raspuns lui dobermann

          te regasesti in categoria amintita?
          omul are dreptate, vorbele lui ma reprezinta...si pe mine si pe multi amici de`ai mei.
          toti sarmanii nu stiu decat de base si geoana.
          uita`te sa vezi ce a facut crin in bucuresti..unde oamenii sunt cei mai deschisi si majoritatea e infipta in realitatea dura a acestor timpuri.
          cat despre tine esti un aplaudac fsn`ist.
          • +1 (1 vot)    
            Vanghelie si Piedone unde au (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:06)

            dobermann [utilizator] i-a raspuns lui mog

            iesit primari? Nu in Bucuresti..."unde oamenii sunt cei mai deschisi si majoritatea e infipta in realitatea dura a acestor timpuri"? Ca si seful tau de partid, Scrin, vorbesti vorbe! Cat despre mine, afla ca sunt taranist, din familie de fruntasi taranisti care au fost la canal si la Onesti, impreuna cu Quintus (proaspat casatorit pe atunci). L-am cunoscut pe Domnul Coposu si in primavara lui `90 am luat-o pe carca de la "oamenii de bine" trimisi de Nea Nelu. Veniti cu alte texte!
    • 0 (2 voturi)    
      tur 2 (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:12)

      Darian [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Dupa 90 lui Iliescu i-au tinut piept doar partidele istorice PNT si PNL care au si incasat-o la mineriade. PNT a disparut iar din PNL a ramas doar denumirea, atata timp cat exista o alianta pnl-psd.
      As vrea sa stiu cat de apropiata este doctrina liberala de cea comunista devenita social-democrata. Cine si-a schimbat doctrina PSD (ma indoiesc) sau PNL?
      A ajuns PNL un fel de UDMR care se prostitueaza de dragul mentinerii la guvernare?
      Scarba, nescarba dar ai de ales intre unul care poarta cravata rosie (precum comunistii pe net sunt poze garla de la congrese pcr cu persoane cu cravata rosie) si unul cu cravata normala. Pentru cei finanteaza atat campania PNL cat si PSD inteleg ca le este indiferent dar pentru mine nu.
      • 0 (2 voturi)    
        Care "doctrine"? (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:09)

        dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Darian

        Darian, este vorba de BANI, mai precis, de puterea de a face bani pe carca statului, adica a noastra. Aici i-a lovit Base. Liberalilor li s-a flescait si sageata si doctrina cand au stat "capra" la PSD pe vremea guvernului lui Cucki Tariceanu! "Doctrina" PNL inseamna interesul lui Patriciu. Partidul a devenit un SRL patrician. Da` asa au fost mereu, incepand cu Tatarascu. Dupa ce Nea Nelu l-a dat jos pe idolul de la Apaca, in `91, PNL-ul s-a repezit sa faca parte din guvern, alaturi de FSN-ul pe care-l blameaza acum cu ipocrizie nesimtita! Venerabilul Quintus a fost ministrul Justitiei. Atunci, PNTCD-ul Domnului Coposu a ramas singur in Opozitia democratica.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce fel de liberal esti? (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:39)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Ia, faceti, mai "liberalilor", o sedinta de spiritism si vedeti ce parere au Bratienii! Sunteti niste epigoni, slugile lui Patriciu! Eu il sustin pe Base pentru ca a facut ceea ce si-a dorit Domnul Coposu, nu puscariabilul Patriciu! Eu nu vreau ca Romanica sa fie feuda unor jegosi parveniti ca Dinu al vostru, ca ciorditoru` FNI, sau Felix, iar securisti ca SRS si libarci ca Bogdan Chireac sa-mi verse hardaul cu laturi in cap!! Pacat de PNL ca a ajuns prizonierul petropenalului! Va faceti ca uitati ca ati intrat in Parlament pe cardasia lui Hrebe cu cap de piele Olteanu! Asa a devenit Scrin parlamentar, dupa ce a pierdut alegerile in colegiul lui.
  • +30 (38 voturi)    
    Curat murdar (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:04)

    Dema-gogu [anonim]

    Ar fi de necrezut ca dupa 20 de ani urmasii Bratienilor sa-i voteze pe comunistii cu fata umana iliescieni.
    • +28 (36 voturi)    
      Daca se aliaza cu PSD acum, PNL-ul e mort pt mine (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:16)

      rdbda [utilizator] i-a raspuns lui Dema-gogu

      Daca isi vor da voturile cripto-comunistilor, aruncand tara in prapastie de dragul razbunarii pe Basescu, PNL-ul va fii mort pentru mine de acum incolo.

      Am votat cu Crin in primul tur. Sper sa nu ma faca sa regret alegerea facuta.
      • +15 (19 voturi)    
        Liberali garantati Vanghele (Luni, 23 noiembrie 2009, 1:04)

        Dema-gogu [anonim] i-a raspuns lui rdbda

        Votantii liberalilor sunt oameni cu carte, tineri.
        Nu cred ca un liberal ar putea vota Vanghele.
        • +2 (4 voturi)    
          Gogule, tata, (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:23)

          dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Dema-gogu

          mitul liberalilor "cu carte", boieri si eleganti s-a cam dezumflat. Pana si papionul, pe care-l afiseaza cu nesimtire acu`, l-au ciordit de la Ion Ratiu, un veritabil domn european! Uita-te cine este in Senatul partidului: Quintus care a dat 180 de note Securitatii, Balaceanu-Stolnici cu nume de cod "Laurentiu" si Radu Campeanu care a spart Opozitia democratica si in `91 si in `92! Ehei, gentleman-ii liberali cu onoare sunt in gropile comune de la Sighet! Ei nu s-ar alia niciodata cu partidul lui Iliescu si n-ar face cardasie cu Felix!
      • +6 (8 voturi)    
        si eu la fel (Luni, 23 noiembrie 2009, 7:17)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui rdbda

        bunicu meu a murit in puscaria comunista; eu am fost batut de mineri cu ranga; acum sunt de mult plecat din Romania, nu prea ma mai gindesc sa ma intorc , dar daca vad liberalii cu care am votat de cind ma stiu, ca se aliaza cu comunistii, ar fi prea dureros sa mai suport sa spun ca sunt roman.
        Basescu are si el multe bube in cap, dar macar nu s-a dus la Moscova sa-i pupe in fund pe rusi ca rahatul ala de Geoana.
    • -1 (3 voturi)    
      Ar fi insa si mai de necrezut... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:23)

      albescu [anonim] i-a raspuns lui Dema-gogu

      ...ca liberalii sa voteze cu comunistii cu fata inumana de tip Basescu. Dupa opinia mea, fosta securitate a infiltrat cam toate partidele dar mai cu seama PDL si PSD. PDL-ul cu cei care se ocupau de dezinformare, de manipulare iar PSD-ul cu cei care se ocupau de tranzactiile economice care nu puteau fi aduse la lumina din diverse motive. PNL-ul are alternativa intre aceste doua ipostaze.
  • +16 (28 voturi)    
    de la un liberal:va apune steaua (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:11)

    chaves [anonim]

    va apune steaua liberali comunisti-patricieni ce sunteti,ati uitat cine va sunt alegatorii,nu stiti nici macar cine a fost Maniu,sobolani rozalii ce sunteti.
  • -1 (17 voturi)    
    Variante pt Crin si PNL (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:13)

    Cristi [anonim]

    Cred ca ar fi o greseala f. mare vorul pentru Geoana si PSD si va indeparta din propriul electorat (care e in crestere).

    Fie sa se mearga cu Basescu insa conditionat de pilda in a face guvern PDL-PNL cu Iohannis prim ministru, fie sa se spuna ca nu vrem sa ne compromitem si sa se stea in opozitie pana la alegerile parlamentare.

    Optiunea a doua mi se pare ca are rolul de a incerca (re)transformarea PNL in forta numarul 1 din dreapta eschierului politic si pe Crin (revizuit pt ca a facut si multe prostii in campanie) in candidat cu sanse mai mari la prezidentialele de pe ste 5 ani... Personal asta as alege...
    • +3 (5 voturi)    
      Mda... (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:33)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      da` de ce Iohannis premier? Ce-l face ca rupt din soare? Este mai competent decat Croitoru? Sau mai cinstit decat Boc, de pilda? Daca ma convingi ca se pot cumpara trei apartamente si trei case in Sibiu din doua lefuri de profesori, atunci dascalii nu mai au ce cauta in strada sa ceara lefuri mai mari! Este mai bun ca este neamt? Ti se pare ca aduce cu Carol I? Este un primar mai bun decat Negoita? Aud?
  • +20 (28 voturi)    
    vaci (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:29)

    Dan [anonim]

    Mergea bine treaba si chiar si Base ne-a ajutat un pic pe ultima suta de metri. Crin a dat-o rau in bara cu faza aia cu Tudor Chirila. Cine dracu l-a sfatuit ar trebui linsat. Avea sanse clar.

    Iar voi papusarilor daca voi credeti ca ne poate convinge cineva in veci sa punem stampila pe rosu si mai ales pe o panarama telecomandata ca Geoana, va insealati masiv. Mai bine stau acasa, desi sincer nu stiu daca il urasc intratat pe Base. Mai ales ca Patriciu iar a sustinut mai degraba PSDul decat pe Crin.
    • +15 (19 voturi)    
      mai dane (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:55)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Dan

      subscriu, atata numa` ca, din pacate, crin a facut mai multe greseli si mai mari decat aia cu tudor chirila. de aia a plesnit-o.
    • +1 (3 voturi)    
      Faza cu Tudor Chirila a fost picanta, dar (Luni, 23 noiembrie 2009, 11:48)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      nu cred ca a contat prea mult. A fost si o mitocanie, avandu-l pe Neagu Djuvara in spate ca sustinator. Mai degraba, la Scrin, s-a vazut lipsa de consistenta. A vorbit vorbe si n-a spus nimic concret. Si-a mascat lipsa de substanta cu glumite. S-a vazut ca nu cunoaste nici macar programul propriului partid ca sa citeze din el. In loc sa vorbeasca de agricultura sau sanatate, a venit cu can-can-uri legate de madam Udrea sau cu subiecte rasuflate ca "flota". La un moment dat a spus ca el nu are un program ci o "viziune".
  • -8 (24 voturi)    
    Raul cel mai mic (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:40)

    Montesquieu [utilizator]

    Logica zica ca din doua rele trebuie ales raul cel mai mic. Analizand la rece, fiecare roman e in pozitia managerului care trebuie sa aleaga un individ pentru a ocupa un post din organigrama propriei companii. Fisa postului specifica niste idei clare: mediator, factor de stabilitate, diplomat. Degeaba pui un economist de exceptie ca presedinte cand stii clar ca presedintele, conform constitutiei, n-are nici o treaba cu economia. Cu atat mai putin un individ care in afara de o manie patologica de a provoca crize doar pentru a putea poza in salvator nu mai stie sa faca nimic altceva.
    Liberal fiind, n-am sa-l votez niciodata pe base asta al vostru care in ultimii 5 ani a facut tot ce-a fost in stare sa distruga PNL si sa-l dizolve in strutzo-camila PDL-ului (si azi vine c-un tupeu nemarginit si pune iar placa aliantei de dreapta). Mai bine-l prefer pe Geoana, chiar daca n-are carisma nici de doi bani. Pana la urma nu carisma lui o sa restabileasca relatiile diplomatice cu UE, SUA si Rusia ci abilitatile lui de diplomat. Sper doar ca PNL-istii sa-si vanda pielea pe niste principii gen Johannis premier si nu pe ciolanul promis de portocalii lui base.
    In concluzie, pentru PNL si pentru Romania, Geoana e de departe raul cel mai mic. Cine stie, s-ar putea in timp sa fie chiar o chestie reusita. Basescu in schimb nu mai prezinta nici o garantie. Amarnic regret ca l-am votat acum 5 ani si mi-e rusine c-am facut-o. M-am invatzat insa minte.
    Mai am s-inc-o speranta: sa-l vad pe crin urcand PNL-ul suficient de sus cat sa coaguleze toata dreapta, si sa absoarba PDL-u asa cum a-ncercat si base sa faca cu noi
    • +12 (16 voturi)    
      ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:56)

      raul cel mai mic [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      crezi tu ca geoana este raul cel mai mic, sper sa nu trebuiasca sa vezi ca nu-i asa...
    • +11 (15 voturi)    
      INTREBARE (Luni, 23 noiembrie 2009, 1:15)

      TUDOR30 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      ce are comun doctrina PNL cu doctrina liberala ?
      pe bune
      O seara buna
      • +1 (3 voturi)    
        ptr. TUDOR30 (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:04)

        dobermann [utilizator] i-a raspuns lui TUDOR30

        Excelenta intrebare!
    • +3 (5 voturi)    
      Ca veni vorba despre rau` ala mic... (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:27)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Daca zici ca e Geoana, e clar ca nu ai nici un punct comun cu liberalismu`. Mai zici ca Basescu face tot ce poate sa distruga PNL-ul. Eu as zice ca actualii "fruntasi" liberali fac tot ce le sta in putinta sa distruga partidul si sa-l transforme intr-o anexa a PSD-ului. Da iti dau o veste proasta tovarase: liberalismul nu poate fi distrus, iar in momentul cand alegatorii vor simti ca au fruntasi ok, totul va veni de la sine. Cu alte cuvinte, daca azi are 5%, peste un an poate sa aiba 30%. Si asta fara pomeni si alte trucuri. Totul e ca alegatoru` sa simta ca si fruntasii sunt pe aceeasi lungime de unda cu el........
    • +3 (5 voturi)    
      Raul cel mai mic? (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:48)

      DianaH [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Dar sa nu uitam totusi cine ii este alaturi lui Geoana..
    • +1 (3 voturi)    
      Musiu Montesquieu, (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:01)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Cand am vazut "mai bine-l prefer pe..." m-am lamurit. In alta ordine de idei, ai impresia ca PNL-ul va urca in sondaje cata vreme este condus de sugelii lui Patriciu? Numarul vostru de parlamentari nu reflecta realitatea, ci este rezultatul manarelii si schilodirii votului uninominal. Daca Hrebe si Cap de Piele Olteanu n-ar fi batut palma, ati fi fost mai putini decat minoritatile in Parlament! Scrin al vostru nici macar nu a castigat alegerile in colegiul lui! Oricum, sunteti voi "liberali", cum e Nea Nelu Cucuvelu crestin-democrat!
  • -6 (18 voturi)    
    x (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:41)

    dobrin mihail [anonim]

    adica pd-l-ul nu e tot o ramasita a comunismului? :D

    acum putin timp refacea fsn-ul impreuna cu psd :D
  • +10 (22 voturi)    
    bai voi nu sunteti normali?? (Luni, 23 noiembrie 2009, 0:59)

    Andrei.Ohha [utilizator]

    pai ce liberal se da ma oligarhu asta de crin - chuckie??

    n`am vazut in viata mea un liberal sa spuna ca mai bine se aliaza cu moscova !!

    voi astia cu suflet liberal care alegeti... treziti`va si observati blana de oligarhi moscovieni ma inainte sa dati cu tampila !!
  • -2 (14 voturi)    
    alegeri (Luni, 23 noiembrie 2009, 1:08)

    catalin [anonim]

    Sper ca in 2014 sa avem presedinte liberal. Sunt dezgustat de ce am vazut, dar se pare ca exista o tendinta care ma face sa ma gandesc la viitor.
    Sunt liberal si nu pot sa ma compromit votand pe Geoana sau pe Basescu. Pur si simplu nu ma duc la vot in turul 2.
    • -1 (13 voturi)    
      Imposibil (Luni, 23 noiembrie 2009, 1:31)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Nu se poate nici in 2014 nu vom avea Presedinte Liberal,prea cretin acest popor...ne meritam soarta;nu trebuie sa ne ascundem dupa deget,ne place sa murim de foame si sa ne batem joc unul de celalalt...urata rasa!
      • -3 (9 voturi)    
        Urit esti tu, gogoasa! (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:53)

        aac [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Pai trebuia sa va ginditi inainte de a-l sustine pe crinul ofilit.
    • +2 (4 voturi)    
      Bine faci! (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:18)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Nu cumva sa te compromiti! Stai acasa ca noi vom supravietui.
  • +11 (15 voturi)    
    Adio cota unica! (Luni, 23 noiembrie 2009, 2:01)

    Dianora [utilizator]

    Cu Gioana presedinte, adio cota unica! Sa va vad pe cine iubiti sau urati la impozit progresiv ca pana in 2004. Oricum, multi tineri nu mai raman in Romania! Poate importam din China, ca aia sunt obisnuiti cu comunismul.
    • -1 (5 voturi)    
      Ma indoiesc (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:26)

      albescu [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      Cu Geoana se mai poate negocia, cu Basescu ba. Oare sa uite asa de repede liberalii ce le-a facut BAsescu in urma cu cativa ani. Daca da, atunci nu merita decat sa se nenoroceasca pe ei si o tara intreaga.
  • +12 (18 voturi)    
    Logica mea (Luni, 23 noiembrie 2009, 3:23)

    lili [anonim]

    Nu stiu de ce, dar cand ma gandesc la PNL imi aduc aminte cum chinezii si-au creat propria versiune de Dalai lama. Apoi ma gandesc cum fondatorii PNL, Amadeus Lazarescu si Stolnici isi turnau prietenii fara nici un pic de rusine.Sincer l-as fi votat pe Crin,dar nu pot,e imoral.Asadar,ce ramane?Din pacate, Base. Macar nu a adus minerii in Buc sa ne dea in cap si nici turnator nu e.Ca sunt mediocrii, asta e, altceva mai bun nu e.Sa traiasca bine!
    • -4 (6 voturi)    
      base nu a adus minerii (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:26)

      oaspetele [anonim] i-a raspuns lui lili

      gurile rele zic ca ar trebui sa te mai informezi
    • +2 (6 voturi)    
      Lili, (Luni, 23 noiembrie 2009, 12:41)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui lili

      1. Base a dat dosarele Securitatii. De ce nu le-a dat Constantinescu?
      2. A condamnat crimele comunismului. Un gest simbolic dar necesar.
      3. Datorita lui avem vot uninominal. Mutilat de parlamentari, da` avem.
      4. Tot datorita lui vom avea Parlament unicameral din 300 de parlamentari.
      5. In mandatul lui au aparut primele dosare penale ale unor inalti demnitari. Procurorii au prins curaj sub niste sefi pusi de Monica Macovei si cu spatele acoperit de presedinte.
      6. Base se lupta sa curete Justitia si aici i-a lovit rau pe potentatii puscariabili. Daca v-a reusi sa schimbe structura CSM-ului, si sa responsabilizeze judecatorii, s-ar putea sa avem si solutii in dosare si sa se stie ca nimeni nu-i mai presus de lege!
      • -1 (3 voturi)    
        Gramatica... (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:41)

        Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

        Amice, ma gandeam ca daca tot combati aici pe forum absolut orice alta opinie in afara de portocaliul calauzitor, tre' sa fii un individ pasional si de buna credinta dar care-a facut o alegere proasta.
        Din pacate insa tu intri perfect in profilul postacului platit: comentarii la tona, argumente si formule identice luate cu copy-paste din manualul ala-l vostru cu coperti portocalii.
        S-inca ceva, tot o caracteristica a talibanismului vostru: niciunul dintre voi n-are nici o treaba cu gramatica limbii romane. Speram ca Blaga, creatorul grupului vostru, sa puna ca si conditie de recrutare o decenta cunoastere a limbii romane. Sau poate-i fi si pus-o, dar, ghinion, oamenii cat de cat instruiti nu se prostitueaza postand la tona pentru nishte maruntzis.
        • 0 (0 voturi)    
          Monty dear, moshule, (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:56)

          dobermann [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

          de ce te ambalezi si abordezi subiecte delicate pentru tine? Tu, care "mai bine-l prefer pe Geoana", vorbesti de "o decenta cunoastere a limbii romane"? Chiar: la banii lui, ma asteptam ca Patriciu sa gaseasca "postaci" mai scoliti, cu ceva condei si putere de convingere, nu pretiosi si suficienti ca tine! Ma rog...chestie de gust. De prost gust.
  • 0 (10 voturi)    
    inapoi la evul mediu (Luni, 23 noiembrie 2009, 4:23)

    dxro [utilizator]

    Dupa 20 de ani de cand tinerii cu inima curata au murit ucisi de canaliile comuniste, azi istoria se repeta. Din fericire nu mai sunt nevoit sa mai aleg dintre un gangster comunist si unul fascist.... Azi plec din Romania definitiv... Cine pleaca ultimu sa stinga lumina....
  • 0 (2 voturi)    
    liberalii trebuie sa creasca prin munca (Luni, 23 noiembrie 2009, 6:33)

    crap [anonim]

    asta e. intr-o competitie ca asta, cand esti mic nu ai cum sa cresti decat muncind pe branci. daca antonescu va intelege "amanuntul" asta esential, pnl'ul va castiga urmatoarele alegeri. daca nu.. pa si pusi. crin a sperat de pomana, era evident ca nu prea are sanse. important e sa stranga din dinti si sa intre la guvernare cu pdl'ul, sa le sufle in ceafa; au nevoie de asta ptr expunere publica, si au nevoie de oameni de caracter si priceputi. daca se aliaza cu psd'ul.. ura o sa-i scoata pe usa din dos a istoriei.
  • -2 (4 voturi)    
    Sophie's Choice (Luni, 23 noiembrie 2009, 7:39)

    roberto [anonim]

    Ca un dobitoc ce sunt, in 2000 am avut de ales intre Iliescu si Vadim in turul 2, si de drakul salvarii a ce mai putea fi salvat am votat cu bolsevicul.

    Acum am de ales intre doi oameni de aceeasi factura.
    Voi spune pas.

    Dar oare cate apa trebuie sa curga pe Arges pentru ca romanii sa aiba (macar) un candidat cu sanse reale?

    Imi pare rau de Emil si guvernarea CDR si marea dezamagire adusa unui student care alerga de fericire prin Bucuresti cand Nelu a fost invins. Imi pare rau ca am cartea de identitate blindata de abtibilduri cu VOTAT.

    Imi pare rau ca trebuie sa pierd aproape de fiecare data. Gata cu exercitiul electoral. Gata cu votul.

    Sa traiti bine, agricultori si medici, tineri si muncitori, femei eroine si batrani.
    • +2 (2 voturi)    
      vot (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:37)

      donache [anonim] i-a raspuns lui roberto

      macar du-te si pune stampila pe amandoi, sa rezulte ca nu esti de acord cu niciunul.
    • +1 (1 vot)    
      Bye, bye, Robertino! (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:18)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui roberto

      Vom supravietui.
  • -2 (10 voturi)    
    alegator liberal dezamagit! (Luni, 23 noiembrie 2009, 8:52)

    kitto [utilizator]

    pentru prima data in romania la alegeri romanul ar fi putut alege si altceva in afara de raul cel mare si rau cel mic...basescu si geoana cine este raul cel mare si cel mic nu conteaza...dar romanul a avut a treia varianta: crin antonescu...sunt dezamagit de o astfel de romanie.
    antonescu era cel mai potrivit ca presedinte!
    eu am votat antonescu si sunt pus in a alege unul din cei doi candidati pe care ii urasc..
    cu toata strangerea de inima il voi vota pe geoana pentru ca m-am saturat de basescu!
    • +2 (8 voturi)    
      pt. kitto si cei ca el... (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:02)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui kitto

      sa inteleg ca de Ilici nu te-ai saturat...tocmai ii faci pe plac...Ii urez succes. Crin nu e o varinata viabila atata timp cat mare lucru nu a facut un viata..din pacate.
      • 0 (2 voturi)    
        ha (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:52)

        mim [anonim] i-a raspuns lui marlene

        cred ca vrea sa vada cum e si cu vanghelie.
    • 0 (2 voturi)    
      Si tu te dai liberal? (Luni, 23 noiembrie 2009, 14:29)

      dobermann [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Voi sunteti aia care in `90 il urati pe Domnul Coposu pentru ca era in varsta si nu ranjea ca Nea Cucuvelu! Voi sunteti aia care il urati pe Ion Ratiu pentru ca n-a mancat cot la cot cu voi salam cu soia! Acu` il urati pe Base ca a ridicat presul de pe gunoiul sefilor vostri, ca in loc sa taca impaiat ca Emil Constantinescu si complice ca Nea Nelu, a iesit si ne-a spus! Sa vezi ce-o sa jelesc ca esti tu dezamagit de o Romanie mai inteligenta ca tine!
      • -1 (1 vot)    
        dar voua nu va este rusine (Luni, 23 noiembrie 2009, 16:47)

        viomobil [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

        sa tot pomeniti de Coposu si Ratiu si/sau sa'l comparati pe golanul-sef cu acestia, asa cum facea un aplaudac prezidential prin vara? asta cand matelotul a pus cu brio umarul la distrugerea PNTCD-ului?
        si desi moralitatea nu a fost niciodata o virtute in pesede, constat tot mai mult ca socialistii lui ilici sunt mult mai de bun-simt (chiar si'n furat) decat voi. ati ajuns un partid de retarzi needucati, din fericire, caci oricum nu promiteati.
        sa aberati bine!
        • 0 (0 voturi)    
          Mutantule, (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:30)

          dobermann [utilizator] i-a raspuns lui viomobil

          recunosc ca va pricepeti la diversiuni.
          1.Nu l-am comparat niciodata pe Base cu Domnul Coposu, sau cu Ion Ratiu. Am spus ca Base a infaptuit cateva din dezideratele Seniorului.
          2. PNTCD a decontat si execrabila prestatie a liberalilor din CDR si impotenta lui Emil Constantinescu. PD-ul nu avea obligatii fata de noi, dar liberalii da! Ca si Marele Invins.
          3. Tocmai voi vorbiti de bun simt, voi, cu venerabili turnatori in Senatul partidului? Voi vorbiti de lipsa de educatie, colegii lui Orban?
  • +1 (5 voturi)    
    Raul cel mai mic (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:18)

    geo [anonim]

    L-am votat pe Antonescu dar in turul doi stiu sigur cu cine Nu o sa votez: cu Geoana si toata haita de Hrebenciuci, Iliescci si analfabeti ca Vanghelie sau distrugatori ai invatamantului ca Ecaterina Andronescu. Mai bine inca 5 ani de Basescu decat 5 ani de socialism moscovit
  • +2 (6 voturi)    
    MARE TOAPA (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:19)

    MB Bucuresti [anonim]

    Crine, esti o mare toapa!
    Te-am votat, dar vad ca esti un individ plin de surprize neplacute.
    Nu ca Voiculescu si cu Vantu ar fi altceva decat niste tipi f. dubiosi (de teapa lui Patriciu de altfel), dar dupa ce ai fost la ei pe sticla aproape non-stop sa te dai la ei in felul asta...
    Esti lipsit de onoare!

    Din acest moment cred ca putem sa ne asteptam la cele mai mari magarii de la matale!
  • +3 (3 voturi)    
    Ne trebuie guvern (Luni, 23 noiembrie 2009, 9:50)

    Cocor [anonim]

    Liberalii pot sa decida cine va fi presedinte si cine va fi prim ministru.
    Daca Base accepta Iohanis vor face alianta cu Base, daca nu, vor face alianta cu rosii. In primul caz vor impune prim ministrul pe care si l-au dorit iar in al doilea pastrarea cotei unice. A treia varianta ar fi sa ramina in opozitie inca 3 ani, dar in acest caz dau un picior in cur tarii, pentru ca iliescienii vor introduce impozitul progresiv (e limpede ca Gioana va cistiga turul 2 daca liberalii vor fi neutri).
  • 0 (6 voturi)    
    Un betiv si un repetent (Luni, 23 noiembrie 2009, 10:35)

    vasile [anonim]

    Sorry, dar eu nu pot sa votez cu doua slugi a unui partid privat acaparat de Patriciu, care fac totul (se infratesc si cu dracu ala de Ilici) ca sa-l scape pe patron de bratul lung al legii.
    Un repetent care si-a bazat toata campania electorala sustinut de camarila lui Vintu si a lui Voiculescu numai in a-l mascari pe presedinte, nu a avut un plan concret o strategie...nimic. Dar de fapt ce te poti astepta de la un repetent si de la un betiv (Orban) ?
    ce a realizat Antonescu asta in cei 20 de ani decind este in politica? nimic. zero, nada...cum poti sa votezi asemenea specimen?
    • 0 (0 voturi)    
      las' ca si base e ca nescafe, 3 in 1... (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:02)

      viomobil [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      ...inainte de a arunca cu noroi te'ai documentat de ce a ramas crinutz repetent? iti spun eu, desi goagal te'ar fi luminat mai bine (cu putin exercitiu se poate folosi eficient fara a citi manualul de partid), a ramas repetent in anul 2 deoarece in al doilea semestru ii murise tatal, iar in ultimul an pentru ca a vrut sa termine in acelasi timp cu viitoarea (si prima) sotie a lui crin. dar probabil asta e o scuza inventata de moguli.
      • 0 (0 voturi)    
        Putin imi pasa de repetentia lui Scrin! (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:50)

        dobermann [utilizator] i-a raspuns lui viomobil

        N-are relevanta din punctul meu de vedere. In schimb, te intreb, poate esti mai informat: ce a facut Scrin ca ministru CDR? A fost ministrul tineretului si sportului, ce-a facut notabil? A fost parlamentar din `92, exista vreo lege care sa aminteasca de el?
        Cat despre Orban, Patriciu a zis ca nu mai bea de opt ani.
  • 0 (2 voturi)    
    Apel la postaci (Luni, 23 noiembrie 2009, 13:48)

    Montesquieu [utilizator]

    Mai oameni buni, daca tot faceti carcei la degete postand la comanda copy-paste-uri din cartzulia cu coperti prtocalii, faceti macar o treaba buna care sa aiba finalitate. Voi chiar nu va dati seama cat de usor sunteti de identificat? Cat de usor e sa faci in cateva ore o lista cu cei de pe forum care scriu la comanda?
    Cum naiba va inchipuiti ca dupa ce l-ati facut pe Crin albie de porci (atentie, voi portocalii fiind; sa zicem ca m-as fi asteptat de la rosii psd-ului, dar de la voi in nici un caz) o sa veniti la noi cu tupeu sa ne cereti voturile pentru base al vostru.
    Dom' Blaga, retrageti de pe-aici gherilele cu munitie multa si minte putina ca nu ne mai prostiti.
    Orice liberal cu bun simt il va vota pe geoana odata ce va fi de-acord cu Johannis prim-ministru. Niciun liberal cu minte nu-l va mai lasa inca 5 ani pe basescu la cotroceni. Niciodata
  • 0 (0 voturi)    
    mmda (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:18)

    deni [anonim]

    Dezamagit, chiar daca doar s-a confirmat ceea ce se banuia de cateva saptamani, speram la o minune asa cum unii spera sa apara creierul lui Boltzmann din nimic . N-a fost sa fie, poporul nu greseste niciodata. Se poate dovedi ca a fost cea mai rea varianta dintre cele cu sanse.
  • 0 (0 voturi)    
    Romani pacaliti (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:05)

    Tatu [anonim]

    Cei care au acceptat mita de la Basescu, vor regreta amarnic. Basescu isi va bate joc de ei !!
  • 0 (0 voturi)    
    CRIN CEL MAI TARE (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:08)

    geani [anonim]

    sa recunoastem ca este o crestere mare mai ales ca Crin este la prima candidatura . Eu il felicit , a facut un efort foarte mare si sa nu uitam el doreste in continuare alaturi de joahannis sa scoata lumea din criza.