Discutia de Luni. O emisiune HotNews.ro - RFI 

AUDIO VIDEO De ce s-a certat Liviu Negoita cu greii PDL, cum a picat varianta Monica Macovei-premier si cat a cheltuit Sulfina Barbu in campanie

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2009, 19:44 Actualitate | Politic


Sulfina Barbu in studioul HotNews.ro
Foto: HotNews.ro
Europarlamentarul Monica Macovei s-a numarat printre optiunile PDL pentru functia de premier iar Liviu Negoita a fost propus si la formarea primului cabinet, cand Traian Basescu a preferat sa-l desemneze pe Lucian Croitoru, a declarat ministrul desemnat al mediului, Sulfina Barbu, la Discutia de Luni, emisiune difuzata de HotNews.ro si RFI si realizata de Dan Tapalaga. De ce a ales PDL varianta Negoita si ce sanse are sa treaca de Parlament pana dupa alegeri?  Ministrul desemnat admite ca Negoita a avut relatii tensionate cu greii PDL din cauza slabei mobilizari a sectorului trei la alegeri si din cauza intrarii la guvernare alaturi de PSD.
Asculta integral emisiunea Discutia de luni



Descarca emisiunea in format MP3


Vezi cele mai interesante declaratii facute de Sulfina Barbu la Discutia de luni: 

  • Eu am convingerea ca dl Liviu Negoita, impreuna cu o echipa de consilieri, atata timp s-a priceput in relatiile cu bancile in sectorul 3, atat timp cat s-a priceput sa gestioneze un buget complicat al sectorului 3, care este subordonat bugetului Primariei Capitalei, in conditiile in care s-a priceput sa gestioneze o relatie cu Guvernul, sunt convinsa ca se va descurca foarte bine si in relatiile cu FMI, Comisia Europeana si Banca Mondiala.



  • PDL este partidul care se aliniaza in spatele lui Liviu Negoita. Este foarte adevarat ca in sectorul 3 a fost o slaba participare la vot. Cand conducerea partidului a vazut aceasta participare slaba la alegeri in sectorul trei, ne-au intrebat pe toti parlamentarii din sectorul 3 si pe dl Negoita in calitate de primar. Si noi am fost nemultumiti de aceasta participare scazuta la vot si am avut discutii pe aceasta tema. Este normal sa-ti faci analize dupa campanie. Dar sunt la fel de certata de conducerea nationala ca si dl Negoita.
  • Este foarte adevarat ca pe campania electorala s-a pus problema ca domnul Vasile Blaga , ca sef de campanie, sa preia comanda pe Bucuresti, pentru ca dl Liviu Negoita, dupa cum stim, a fost solicitat de catre domnul presedinte Basescu in staff-ul domniei sale de campanie.Trebuie sa va marturisesc ca dl Negoita nu a agreat ideea de a face parteneriat cu PSD. Domnia sa si-a motivat aceasta adversitate fata de Partidul Social Democrat.



  • Am discutat in interiorul partidului si trebuie sa va marturisesc ca dupa prima nominalizare pe care noi am facut-o, domnul Emil Boc, la desemnarea primului guvern, a doua nominalizare a fost domnul Liviu Negoita. Nu am facut public acest lucru tocmai pentru a nu aparea titluri de genul Traian Basescu nu-l vrea pe Liviu Negoita. Dar ne-am mentinut aceasta varianta pentru acum. Noi aveam pe lista Monica Macovei, Liviu Negoita, deci am avut pe lista niste optiuni pe care le-am discutat cu avantaje si dezavantaje. Avantajul dlui Negoita, pe langa experienta politica, este si acela ca are un profil foarte apropiat cu al d-lui Klaus Johannis. Dezavantaje ar fi urmatoarele: dar de ce de la PDL? Si noi avem raspunsul: pentru ca PDL are cel mai mare numar de parlamentari.



  • Monica Macovei n-a fost propusa pentru ca cei din coalitie ar fi spus imediat ca n-a fost aleasa uninominal, dumneaei fiind aleasa ca europarlamentar pe lista. Dansa, intr-adevar, nu a trecut printr-un vot uninominal. Era primul argument pe care l-ar fi adus cei din Coalitie comparativ cu propunerea pe care dumnealor o au in persoana domnului Klaus Johannis. Si conteaza voturile pe care le are un politician in spate, dar acum existand acest vot uninominal sigur ca este un argument in plus. Au fost discutii si cu doamna Macovei. Eu cred ca vor amana acest vot prin procedurile urmatoare. Regulamentul parlamentului spune asa. Din momentul in care premierul desemnat trimite lista si programul catre birourile celor doua camere, ele trebuie sa se reuneasca intr-o sedinta comuna si sa stabileasca un calendar. Pana anul acesta, intotdeauna acest calendar a fost foarte strans. In doua trei zile s-au desfasurat audierile ministrilor desemnati si s-a dat votul in plen. Termenul legal este de maxim 15 zile. Deci in maxim 25 noiembrie, termenul maximal, ar trebui sa fie votat. Dar cu siguranta PSD si PNL nu vor stabili un calendar strans, ci vor amana cat mai multi iar atunci cand va fi vorba de sedinta de plen sunt convinsa ca, daca nu sunt multumiti de moment, nu se vor prezenta in aceasta sedinta pentru a nu fi cvorum. Nefiind cvorum, aceasta sedinta se va reprograma. Trebuie sa-si asume PSD si PNL prelungirea acestei crize pe care au generat-o.

  • Am investit in campania electorala 127 de milioane de lei vechi, o parte din buzunar o parte din donatii la partid. Dar in mare parte bani proprii. Este foarte mult, din punctul meu de vedere este o suma mare si reprezinta un efort pentru orice candidat. Dar daca trecem si peste acest aspect, ganditi-va ca sunt parlamentari care au ajuns in Parlament fara sa castige colegiul. Au iesit pe locul doi, cum este domnul Crin Antonescu in sectorul unu.



  • Ce veti face pe 18 noiembrie, cand expira interimatul guvernului Boc? Guvernul interimar devine ilegal, guvern investit nu exista? "N-am luat in calcul aceasta situatie, pentru ca noi facem toate eforturile posibile si transparent pentru ca Guvernul Negoita sa treaca. Aceasta solutie rezolva toate problemele pe care Romania le are astazi daca vorbim despre formula guvernamentala si daca vorbim de ceea ce avem de facut pentru promovarea legilor. Daca aceasta majoritate nu doreste ca acest guvern investit sa mearga mai mult de trei luni, poate s-o faca in orice moment. Daca majoritatea este solida, dupa ce promovam legea raspunderii fiscale, legea bugetului de stat pe 2010 si legea sistemului unitar de pensii - sunt cele trei conditionalitati cu FMI - are libertatea aceasta majoritate sa demita acest guvern. De ce nu foloseste acest drept? Totul se judeca din punct de vedere electoral"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3481 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    2 chestiuni interesante (Luni, 9 noiembrie 2009, 20:09)

    julienne [anonim]

    am gasit in aceste declaratii 2 pasaje care sunt mai mult decat graitoare: de ce azi nu s-a pus pe ordinea de zi a parlamentului si subiectul Guvernul Negoita si tupeul unora sa candideze la presedentie cand ei nu au reusit sa castige un colegiu la alegerile parlamentare. In primul caz mi se pare firesc, prelungind criza politica mai rezista parlamentul si isi pot face domnii de la PSD si PNL jocurile, iar in cel de-al doilea... credeti ca noua ne trebuie un presedinte de mana a 2-a, care nu a reusit sa faca fata unei campanii pe colegiu, dar apoi sa tina o tara.... sau un om care a castigat un refendum national avand curajul de fiecare data sa iasa in fata romanilor si sa le vorbeasca deschis? Eu as opta clar pentru ultima varianta.
    • +7 (9 voturi)    
      reprezinta PNL poporul cu doar 2 judete castigate? (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:12)

      desteptarea [utilizator] i-a raspuns lui julienne

      Intrebarea la care a raspuns dansa era despre costurile de campanie. Se referea la costurile de campanie ale candidatului care a iesit pe locul 1 in sectorul 1 si care nu a intrat in parlament. Dai o gramada de bani pe campanie, castigi alegerile dar nu intri in parlament fiindca legea uninominalului a fost "aranjata" de PNL sa ii avantajeze pe ai lor. I-a interesat pe PNListi ce vrea poporul atunci cand au facut legea? Sau au pus in fata interesele lor? Sunt PNL reprezentati ai poporului roman cu doar 2 judete castigate dar cu mult mai multe mandate primite dupa redistribuirea inventata de Tariceanu?
      • -4 (6 voturi)    
        Toti parlamentarii reprezinta poporul Roman (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:29)

        Hiama [anonim] i-a raspuns lui desteptarea

        Chiar si in cazul in care ar castiga 50% dintr-un judet, ar reprezenta poporul Roman. Doar in cazul marinarului basescu nu se pune problema sa respecte poporul Roman, ci doreste ca cei 35 % din parlamentarii romani alesi de popor sa conduca pe cei 65% de parlamentari alesi de acelas popor.
        Daca aceasta decizie nu este o decizie dictatoriala, va rog respectuos sa-mi spuneti de ce Hitler, Stalin au fost dictatori.
        • 0 (0 voturi)    
          Da ma, da' ... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 3:49)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Hiama

          ... mai bine de 80% n-au luat in circumscriptiile lor nici 50%, nici majoritatea simpla, ci au ajuns in parlament pur si simplu ca asa a vrut seful de partid. Doar 90 de parlamentari din cre' ca 471 au ajuns in parlament de pe prima pozitie din circumscriptiile lor electorale. Adica mai bine de patru cincimi au ajuns acolo desi oamenii din circumscriptiile din care vin astia au votat explicit cu altul. Daca matale asta ti se pare parlament reprezentativ, io zic ca la matale la scoala nu prea s-a pus accent pe logica.

          Spre deosebire de Hitler, Stalin si altii ca ei, Basescu a respectat legile statului roman in totalitate, de cand este presedinte, si n-a fortat parlamentul prin politie politica sau forta armata sa emita legi dupa bunul lui plac. Si nici nu pare ca are de gand s-o faca - in loc de asta el convoaca referendum, care e cea mai democratica modalitate de a decide in privinta unei decizii legislative.
    • -4 (6 voturi)    
      De ce nu respecta Basescu POPORUL (Luni, 9 noiembrie 2009, 23:35)

      Hiama [anonim] i-a raspuns lui julienne

      Daca cei 65% de parlamentari alesi prin vot de acelas popor care l-a ales pe Basescu nu au voie sa conduca guvernul dar Basescu doreste ca cei 35% din parlamentari sa conduca guvernul, atunci ce inseamna democratia si ce inseama dictatura, deoarece eu stiam ca democratia inseama ca majoritatea hotareste iar minoritatea accepta decizia majoritatii, asa cumacum 5 ani in primul tur Basescu a fost votat de 30%, iar Nastase de 37%.
      • 0 (0 voturi)    
        Basescu respecta. Sefii de partide insa nu. (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 3:54)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Hiama

        Din cei pretins 471 de parlamentari alesi de bobor, in fapt doar 90 au ajuns in parlament pen'ca asa a vrut boboru', restu' au ajuns acolo pen'ca asa a vrut sefii de partide.

        Mai exact, doar 90 de parlamentari din peste 450 au ajuns in parlament avand majoritate simpla in colegiile lor electorale. Restul au ajuns dupa redistribuire. Redistribuirea aia ce-a insemnat: din lista de catindati ce-au pierdut in fapt alegerile in colegiile lor, sefii de partide au ales efectiv dupa bunul lor plac pe cine-au vrut ei, pana s-a umplut numarul locurilor alocate partidului respectiv.

        Si eu stiam ca majoritatea hotaraste. Da ete ca "democratia originala" legiuita de PSD in 18 ani de guvernare din cei 20 trecuti din decembrie '89 e din aia in care 2-3 sefi de partide hotarasc in proportie de 80% componenta parlamentului. In conditiile astea, nu mi-o lua te rog in nume de rau, da' eu ma simt cam tot atat de reprezentat de parlamentul roman cat ma simt reprezentat de cel din Congo.
  • -5 (7 voturi)    
    Raspuns (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:04)

    un roman [utilizator]

    Ne trebuie presedinte, si nu numai, care demonstreaza prin fapte ca este capabil, nu doar da din gura, face bai de multime si mai varsa cate o lacrima pe ici pe colo.

    Vrem un om cultivat si caruia ii pasa de viitorul acestui popor mai mult decat de persoana proprie.
  • -5 (7 voturi)    
    Basescu a ESUAT politic (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:04)

    www [anonim]

    Se inversuneaza doar sa se razboiasca cu toti, nimeni nu e mai bun ca el. A distrus toate majoritatile posibile. A incepand distrugand majoritatea PD + PNL, de curand a distrus majoritatea PSD + PDL, iar acum nu este in stare sa foloseasca majoritatea PSD + PNL. Si pentru ca nu mai exista nici-o posibilitate inseamna ca A ESUAT politic si trebuie de urgenta inlocuit.
    Sincer in 2004 l-am votat pe Basescu crezand ca poate fi acel lider care poate indrepta moralitatea in Romania. Dar m-am inselat amarnic.
    Acum militez pentru Miscarea de Rezistenta din Romania si votez pentru candidatul Remus Cernea, singurul de care mi se mai leaga Speranta.
  • -8 (8 voturi)    
    Pardon! (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:45)

    anonim [anonim]

    referendumul pentru suspendare a aratat de fapt ca numai 44,45% din electorat s-a prezentat la vot, ca numai 75% din cei prezenti au votat impotriva suspendarii ceea ce inseamna ca pentru presedinte au luptat doar 11% din totalul votantilor.
    Cam putin pentru un presedinte asa mare!
    Declinul a inceput de atunci!
    • +5 (7 voturi)    
      Scuze, dar ... (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:16)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Cam putin pentru OAMENI, pentru ca acel referendum a fost pentru ca oamenii sa VOTEZE uninominal.
      Ca au facut apoi legea schioapa asta este marca PNL-PSD.
      Daca sunt unii care nu vor sa voteze oamenii ci LISTE nu ai decat sa contabilizezi acel referendum CUM vrei, nu sunt insa toti atat de ingusti in gandire dupa cum vor PNL-PSD.

      Eu vreau ca toti cei alesi sa fie votati uninominal si mai vreau sa poata exista posibilitatea revocarii lor in timpul mandatului, tot prin votul alegatorilor. Nu cativa uninominal si restul redistribuiti ...


      Iar privitor la forma de Republica, eu vreau sa pot sa-mi votez Presedintele nu sa las pe cei cateva sute din Parlament sa o faca pentru mine. Vad ca PNL-PSD prosteste pe multi, din pacate.
      • 0 (0 voturi)    
        Pacat ca nu pot sa-ti dau doua plusuri (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 4:04)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Ai enuntat cele doua cele mai grave dintre durerile mele de cap relativ la sistemul politic romanesc.

        Argumentatia cu aberatia asta de vot uninominal proportional, daca-mi aduc eu bine aminte, desi s-ar putea sa gresesc, provine de la Parvulescu, care zicea ca daca se face uninominal pur se nedreptatesc cei care voteaza cu un anume partid in circumscriptiile in care nu iese candidatul partidului respectiv. Ce nu s-a gandit probabil dl. Parvulescu la vremea aia e ca votul uninominal proportional ii nedreptateste pe mult mai multi oameni: din 100% circumscriptii electorale, in ciuda votului intr-un anumit fel, doar 20% din circumscriptii sunt reprezentate in parlament de parlamentari intr-adevar doriti de oameni.

        A doua durere e lipsa unui mecanism de control a alegatorilor asupra parlamentarilor pe care i-au ales. Daca pe presedinte il poate suspenda parlamentul, dupa care populatia poate vota pentru demitere in cadrul unui referendum, in caz ca doreste, un parlamentar nu poate fi demis in nici un fel. Ceea ce e aberant, si incalca un principiu elementar al democratiilor de tip occidental: alegatorii trebuie sa aibe control asupra celor pe care-i aleg.

        Mai ales la modul in care se voteaza acuma parlamentul (vot uninominal proportional, adica o aberatie de hibrid intre uninominal si liste), eu in mod cert un vreau sa las parlamentul sa voteze presedintele. Nu de alta, da' asta ar insemna ca 80% din voturile pt. presedinte sa fie dictate de parlamentari numiti in mod direct de sefii de partide, nu alesi de alegatori. In plus, ar fo o chestie nedemocratica. Democratia de tip occidental presupune separarea puterilor in stat, ori cum presedintele e persoana din varful executivului (desi si aici democratia noastra e schioapa: presedintele e in fapt lipsit de putere, cel care trage sforile in executiv e premierul), e not OK ca acesta sa fie desemnat de parlament - ar insemna ca parlamentul sa domine executivul.
    • +5 (5 voturi)    
      problema e clasa a 2-a (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:38)

      fab [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      daca s-au prezentat 44,45% si 75% din acestia au votat nu suspendarii....cati au votat "nu" din totalul electoratului?

      raspuns: 33,1%

      si la asta se mai adauga si un considerent de bun simt: daca nu te prezinti se considera in mod automat ca nu esti de acord cu suspendarea, deci se formeaza totusi o majoritate de 33,1%+55,5%=88, 6% care de iure nu au vrut suspendarea...mi se pare destul de relevant
    • +2 (4 voturi)    
      "Artimetica in stil Vanghelie" (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:44)

      AR [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Ai ramas corigent la "artimetica".
      Mai socoteste de cateva ori pana iti iese 33 %. Asta in cazul in care s-ar fi prezentat si ceilalti 55% dintre alegatori si ar fi votat toti in favoarea suspendarii.
      Am o banuiala - ca nu va mai fi nevoie de un tur II.
    • +2 (2 voturi)    
      Artimetica asta... (Luni, 9 noiembrie 2009, 22:52)

      Matache M. [anonim] i-a raspuns lui anonim

      ...calculeaza mataluta 75% din 44.45% si vezi ca iese cu totul altceva decat 11% (ies chiar 33%). Asta netinand seama de faptul ca intr-o democratie cine voteaza conteaza, restul accepta ce au votat cei care s-au deranjat sa mearga la vot. Orice lege statistica spune ca 44.45% din populatia unei tari este complet reprezentativa ca esantion.
      Asa ca invata ceva matematica si apoi vino sa ne inveti cum este cu democratia... stai jos!
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Luni, 9 noiembrie 2009, 21:53)

    Porumbelul pacii [anonim]

    sefilor psd-pnl care conduc parlamentul le este frica ca parlamentarii ar putea vota pentru guvernul negoita si atunci ii impiedica pe parlamentari sa voteze...
  • 0 (0 voturi)    
    stiti ce mi se pare interesant? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 8:41)

    gheorghe [anonim]

    Toti sau aproape toti politicienii inclusiv Dna Sulfina nu se sfiesc sa spuna ca important este sa pacalim FMI cu un guvern legal de fatada si dupa ce ne vedem sacii in caruta il daramam, Ce mare lucru! Oamenii astia chiar cred ca FMI nu stie in orice moment ce se intampla in ograda Romaniei si ca syunt atat de naivi incat sa fie pacaliti de niste amatori in ale politicii?Uluitor!
  • -1 (1 vot)    
    Sulfina (Marţi, 10 noiembrie 2009, 11:06)

    George [anonim]

    Asa baieti, bagati-o pe Sulfina asta la inaintare si-o sa vedeti ce rezultate veti avea... Ca in Sectorul III !
    Da io zic ac tot Madam Ridzi este cea mai buna !