Traian Basescu ar putea anunta astazi numele premierului

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:23 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu ar putea sa anunte, astazi, cine va fi noul premier. Presedintele Traian Basescu ar putea sa anunte, astazi, numele noului premier. Tot astazi, sunt prevazute intalniri intre reprezentantii PSD si PD-L, dar si intre liderii PNL si cei ai UDMR, transmite Radio Romania Actualitati.

Social-democratii si democrat-liberalii s-au inteles sa formeze o majoritate parlamentara si isi impart fotoliile in ministere. PNL si-a pregatit parlamentarii pentru opozitie, iar UDMR si minoritatile sunt in stand-by.

La finalul discutiilor de marti seara, liderul social-democrat Mircea Geoana a declarat ca PSD intentioneaza sa incheie un protocol politic de colaborare cu PD-L pana miercuri.

Intre timp, presedintele UDMR, Marko Bela a declarat ca a primit "cu stupefactie" decizia PSD de a nu colabora cu Uniunea si de a cere excluderea UDMR de la guvernare. "Chiar zilele trecute, PSD ne propusese o colaborare mai stransa si guvernare comuna. Prin aceasta decizie, PSD doreste, probabil, sa atraga electoratul PRM, fara sa observe insa ca PRM nu a mai obtinut voturi la ultimele alegeri", a adaugat Marko Bella.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1462 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Numele premierului e Traian Basescu (Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:30)

    romani, deschideti ochii [anonim]

    Stimati cititori, nu va lasati inselati. Premierul numit va fi o marioneta. Adevaratul premier care va lua deciziile importante in Guvern si va demite ministrii va fi Basescu. Din aceasta cauza nu s-a constituit alianta PDL-PNL pentru ca liberalii, partid vechi de 130 ani, nu vor sa fie subordonati Marinarului. Un guvern PDL+PSD VA FI DE STANGA si o tradare la adresa electoratului de dreapta care a a votat PNL si PDL.
    • +2 (8 voturi)    
      Basescu nu are nici o justificare pentru PDL+PSD (Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:51)

      solutii mai bune decat PSD+PDL [anonim] i-a raspuns lui romani, deschideti ochii

      Pentru constituirea aliantei PDL+PSD dupa ce Basescu a atacat PSD ca ar fi exponentul sistemului ticalosit.Basescu avea urmatoarele solutii:
      1.guvern minoritar PDL+UDMR;
      2.guvern PDL+PNL CU Tariceanu premier;
      3.intrarea PDL in opozitie care ar fi demonstrat ca PDL are principii si nu alearga dupa ciolan;
      4.Alegeri anticipate.
      De ce Basescu nu a adoptat una din celelalte variante posibile? Pretextul legat de criza nu tine. Un guvern care sa infrunte criza putea fi si unul PSD+PNL. Astept opiniile voastre.
      • 0 (6 voturi)    
        Sa-l SUSPENDE bine! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:10)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui solutii mai bune decat PSD+PDL

        Abia astept noul referendum pentru suspendarea presedintelui.
        Ghiciti cum vor vota romanii?
        • 0 (2 voturi)    
          NUMELE PREMIERULUI (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:32)

          ZZ [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          ... este... draga Stolo'! Tu m-ai facut presedinte, eu te fac premier. Tu, iar ma vei face presedinte, ca si eu te voi face... ha, ha, ha... Iti amintesc ce spuneam odata...  Sa vezi ce va urma!... Ha, ha, ha...
      • +3 (5 voturi)    
        INTRAREA PDL IN OPOZITIE-SOLUTIA MORALA (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:11)

        Trist, dar adevarat [anonim] i-a raspuns lui solutii mai bune decat PSD+PDL

        sloganul pdl in campania electorala-ei cu ei, noi cu voi- a fost o minciuna. daca ar avea coloana vertebrala si ar respecta principiile morale pe care le clameaza,basescu ar trebui sa desemneze un premier al unui guvern psd+pnl+udmr=63%. pdl nu respecta sloganul de campanie si intra la guvernare cu psd-exponentul sistemului ticalosit- dintr-un singur motiv-liderii pdl si baronii locali psd vor la ciolan cu orice pret.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu e "moral" sa dai absoluta libertate RAULUI (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:25)

          morala RAULUI [anonim] i-a raspuns lui Trist, dar adevarat

          Se numeste favorizarea infractorului
          PNl a refuzat sa intre la guvernare, insa PNL la guvernare era acelasi lucru cu PSD

          Cand lasi de bunavoie RAUL sa se instaleze si sa FACA RAU - esti mai rau decat el
        • -1 (3 voturi)    
          Chiar este Tariceanu marele bau bau? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:33)

          romani, ati fost manipulati [anonim] i-a raspuns lui Trist, dar adevarat

          Cauzele diabolizarii lui Tariceanu de catre o parte a presei si a politicienilor sunt extrem de simple-Tariceanu nu face parte din oamenii Securitatii care conduc Romania din 1989. Tariceanu a fost diabolizat pentru ca refacerea FSN, adica PDL+PSD, sa fie inghitita mai usor de catre sarmanii naivi care mai pun botu la asa ceva. Pe mine ma amuza teribil sarmanii naivi de pe forumuri care dau vina pe Tariceanu pentru refacerea FSN=PSD +PDL.Oameni buni, ati fost manipulati de Securitate care e mai activa ca oricand. O zi buna.
        • 0 (2 voturi)    
          Te crezi probabil foarte destept... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:45)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui Trist, dar adevarat

          Te-a invatat bine Finkelstein si Andronic. PDL in opozitie, nu-i asa? Sa va bateti in continuare voi, PNL si PSD, joc de ei, sa nu le dati bani la primari si sa faceti jocurile lui Iliescu si Patriciu? PDL trebuie, cu orice pret, sa fie la guvernare, chiar daca se "face frate cu dracul sa treaca puntea". Cea mai mare prostie si distrugerea partidului (dorita de Iliescu si Patriciu) si eliminarea lui Basescu, singurul presedinte care a incercat sa schimbe Romanaa in bine si i s-a raspuns numai cu rau si toate marsaviile posible, ar fi sa treaca in opozitie. Asa ca nu ne jigni inteligenta!
          • 0 (0 voturi)    
            Deci PDL la ciolan chiar si cu Diavolul? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:00)

            la ciolan cu orice pret [anonim] i-a raspuns lui judex1

            Ai dreptate, liderii PDL vor la ciolan chiar si daca s-ar alia cu Stalin sau Hitler. Cetatenii inteligenti isi dau seama de asta si vor vota in noiembrie 2009 la prezidentiale in cunostiinta de cauza.
            • 0 (0 voturi)    
              Da! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:11)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui la ciolan cu orice pret

              PNL si PSD si UDMR nu au fost la cilan pana acum? Sau numai astia au vie la ciolan si PDL nu? Hai, renunta sa ne mai jignesti inteligenta, ca nu tine! Si...retine, in 2009, tot Basescu va castiga alegerile prezindentiale.
      • -1 (3 voturi)    
        dlui anonim (liberal sau udmrist) (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:18)

        elf [anonim] i-a raspuns lui solutii mai bune decat PSD+PDL

        daca nu esti cumva dl traian ungureanu, ocupat cu sinuciderea, , du-te si te culca. odihnit, poate vei judeca nitel mai lucid. ca doar n-ai crezut vreodata ca pdl-ul e partid de dreapta?! daca totusi ai facut-o, insemna ca esti dl traian ungureanu
      • 0 (2 voturi)    
        compromisuri (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:28)

        Tudor [anonim] i-a raspuns lui solutii mai bune decat PSD+PDL

        1. Exact ceea ce nu se vrea imediat dupa niste alegeri(guvern minoritar).E ca si cum nu ai lua in seamna votul tocmai dat.
        2. Tariceanu a tradat exact din pozitia pe care a cerut-o acuma si a tradat pt cine?...pt. PSD. In politica se iarta mai usor tradarea decat prostia crunta, si pentru PDL sa ia aceeasi teapa a doua oara era prostie crunta.
        3. O solutie posibila si onorabila. Faptul ca PNL a tinut la principii si nu a renuntat la cererile exagerate in comparatie cu votul primit a fost probabil motivul pentru care PSD si PNL nu s-au inteles. Sau poate Basescu ar fi mers pe guvern minoritar in cazul asta si le-a fost frica. Basescu din pozitia actuala are dreptul sa-si joace cartile.(inclusiv drept moral)
        4. Anticipate imediat dupa alegeri ... o solutie si mai proasta decat a guvernului minoritar. Daca ies aceleasi rezultate ?(foarte probabil)
        Pe mine ma mira faptul ca PSD a acceptat. N-are nicio parghie in situatia propusa la momentul actual si PNL poate sa se rasgandeasca si sa vrea la guvernare si peste 6 luni...bag mana in foc ca PDL ii debarca si-i ia pe pnl sub brat.
        P.S. Oricum is toti o apa si-un pamant asa ca-mi place sa urmaresc jocul politic mai mult ca un sport. Lucrurile cele mai importante pentru mine ar fi independenta justitiei si a presei, doua institutii in societatea democratica.Sunt anti PSD pentru ca guvernarea lor a fost cea mai atroce impotriva ambelor institutii.
      • 0 (2 voturi)    
        Deoc.nu exista alte solutii mai bune decat .. (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:31)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui solutii mai bune decat PSD+PDL

        Dar ce are Basescu cu ciolanul si Tariceanu nu?
        Hai sa fim un pic oameni cu cap si sa nu vorbim cu cravate de pioneri penelisti,pesedisti sau pedelisti!
        Un Guvern minoritar nu se poate!Ro.nu are capacitatea financiara sa suporte alegeri anticipate.
        Nicaieri nu se fac guv.minoritare(in Ro.a existat,dar cum,este alta intrebare,rezultatul totusi al avem-goliciunea visteriei).Tu stai la calculator si esti un pseudo analist politic,dar am impresia ca nu vezi ca in tara zi de zi sunt anuntati sute sau chiar si mii de oameni care intra in somaj.Deci criza este in plina floare si-n asemenea caz un Guvern minoritar este solutia cea mai debila!
        Cu ce drept Tariceanu PM?A castigat alegerile sa puna asemenea conditii?Avem o economie chiar care duduie sau Ro.este deja a nu stiu cata putere economica in Europa?Minciuni!
        De ce sa intre PDL in opozitie?Are dreptul egal cu PSD sa faca un Guvern,deci nu are de ce sa se ascunda ptr.preferintele unora sau altora!Ce-i asa de tragic in aceasta coalitie?
        Voi ai faceti mici inainte de a oferi ceva,inainte de a incepe ceva,inainte de a avea vreun rezultat.
        Rezultatul ce-l pot trage eu,este ca voi sunteti niste "agitatori"pe care situatia-i intereseaza mai putin decat partidul lor preferat.
        Nu este o gandire si afirmatie corecta!
        In Ro politica se intelege ca o casnicie,se personifica prea mult,nu se accept si alte situatii.Politica facuta la carciuma este f.diferita decat cea reala!
      • 0 (2 voturi)    
        Varianta 4 cade (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:31)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui solutii mai bune decat PSD+PDL

        Alegeri antcipate intr-o perioada de criza ar face praf economia, si asa cu mari probleme.
        Iar varianta 3 ar fi lasat tara cu PNL+PSD, deci ar fi fost guvernata ca in ultimii doi ani (adica deloc).
        Solutia gasita este cea mai buna solutie de compromis, de ce este cea mai buna? Pt. ca prim ministrul va fi de la PDL, deci va asculta si parerea lui Basescu (mai ales criticile) si nu va face ce-l taie capul pe Patriciu sau pe nush cine mare cârnat cu bani.
      • 0 (2 voturi)    
        Manipularea prin presa-Cele 2 PSD-uri (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:41)

        ei cu ei, noi cu noi [anonim] i-a raspuns lui solutii mai bune decat PSD+PDL

        Oameni buni, Securitatea a creat prin presa aservita iluzia ca exista 2 aripi in PSD-una condusa de Geoana si Diaconescu-reformista si una a lui Iliescu si Nastase-corupta. Iluzia a fost creata cu un scop precis-ruperea PSD si aservirea acestuia locatarului de la Cotroceni. Doamnelor si domnilor,adevarul este ca Geoana=Diaconescu=Ponta=Mitrea=Hrebenciuc=Iliescu=Dragnea.
        • 0 (0 voturi)    
          care presa aservita? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 12:03)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui ei cu ei, noi cu noi

          Te referi la aproape toata mass media din mainile lui Patriciu, Voiculescu si Vantu?
      • 0 (0 voturi)    
        bobor (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:10)

        V [anonim] i-a raspuns lui solutii mai bune decat PSD+PDL

        / daca 33% din bobor a votat cu psd, nu era normal sa participe la guvernare? Crezi ca Basescu nu ar fi dorit sa aiba 51% din voturi PD-L-ul ca sa nu trebuiasca sa se alieze cu dracul? Zici ca intrarea PD-L in opozitie e solutie?  pana acum tot in opozitie a fost si s-a vazut ce bine au mers treburile. Vroiai sa se alieze cu udmr? pai astia o tin una si buna ca vor sa se separe de romania, asta era conditia ca sa il sprijine, crezi ca merita astfel de compromis? Bine ca sunteti toti destepti dupa catastrofa de vot. Romanii voteaza (sau mai rau, nu voteaza) ca niste gaini proaste si pe urma tipa ca nu le convine.
    • 0 (4 voturi)    
      Frustrare mare (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:06)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui romani, deschideti ochii

      Din fericire stim cu totii de ce nu s-a format alianta cu PNL Cuvintele ''ori cu PSD ori in opozitie" vin de la seful vostru liberal. Ati pierdut si va obisnuiti greu cu ideea ca trebuie sa va schimbati conducerea. Sa ramaneti cu bine acolo in opozitie impreuna cu prietenii vostrii UDMR-isti poate va vine mintea la cap.
    • +3 (3 voturi)    
      130 de ani dar... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:12)

      thor [anonim] i-a raspuns lui romani, deschideti ochii

      a cam pierdut continuitatea si mai ales reprezentatii si valorile...la fel ca si pntcd de altfel...mi-ar placea sa-si revina dar cel putin 20 de ani mai au de furca...
  • +1 (1 vot)    
    Inapoi la realitate (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:01)

    Dianora [utilizator]

    Iesiti din transee domnilor liberali si recunoasteti in ceasul al 12lea ca ati gresit ! Viitorul ministru va fi probabil Stolojan si daca Tariceanu nu se incapatana sa stea lipsit de fotoliul de premier alta era situatia in Romania. Cred ca cea mai mare gresala a lui a fost eliminarea din patid a aripii pro PDL dezeechilibrand complet raportul de forte. PNLul a pierdut orice potential de negociere cu alte partide la nivel central. Pericolul cel mai mare pentru voi nu este Basescu ci tradarile care vor urma (de, cine a inceput?) si modificarea legii electorale la uninominal pur. Asa ca e momentul sa coborati cu piciorele pe pamant. Puteti sa ma injurati, dar get real!
    • +3 (3 voturi)    
      8 Decembrie: Apelul Societatii civile catre PNL (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:27)

      PNL=PSD [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      Nu o vor face, nu-i lasa Patriciu si Iliescu
      Si cred ca "ascultarea" de ei nu e o gluma pare ORDIN nu obligatie


      Trebuie inteles ca refuzul acestui Apel inseamna abandonarea ULTIMEI sanse ca PNL sa faca parte dintr-o viitoare constructie de DREAPTA in Romania


      SORIN ILIESIU

      Scrisoare deschisa. Apel pentru alianta postelectorala a PNL cu PD-L adresata liderilor liberali

      ● Apel pentru o guvernare de dreapta

      ZIUA 08 Decembrie 2008

      Vicepresedintele Aliantei Civi¬ce (AC) Sorin Iliesiu i-a ce¬rut, printr-o scrisoare deschisa, presedintelui PNL Calin Popescu Tariceanu sa isi asume alaturi de PD-L o guvernare de dreapta, amintindu-i ca Alianta D.A. "a ramas datoare electoratului fata de promisiunile facute si refacute in recenta campanie electorala".
      "Subliniem ca reformarea societatii romanesti este posibila numai prin decomunizarea reala si totala. Aceasta e posibila numai printr-o guvernare de dreapta sustinuta de o majoritate parlamentara de dreapta. Sansa de astazi a poporului roman este ca aproape doua treimi din Parlament sunt ale dreptei. O situatie atat de favorabila dreptei nu a mai existat in Romania postcomunista. Partidele de dreapta, PNL, PD-L si UDMR, trebuie sa dea dovada de responsabilitate, moralitate si patriotism", spune Iliesiu in scrisoare. El insista: "Domnule presedintele al PNL, o alianta postelectorala a PNL cu partidele succesoare ale PCR (PSD-PC) ar reprezenta o sfidare extrem de grava a vointei cetatenilor Romaniei exprimata clar la 30 noiembrie". In opinia liderului AC, o majoritate parlamentara de "stanga-dreapta" si o guvernare de "stanga-dreapta" ar insemna un non-sens, un act politic derizoriu, ilogic si imoral, o tradare condamnabila posibila doar in numele unor interese oligarhice transpartinice si transdoctrinare. Sorin Iliesiu avanseaza si ideea ca o decizie de o asemenea importanta, precum alianta postelectorala a PNL, ar trebui luata in mod democratic, de un congres extraordinar sau de un substitut al acestuia.
  • -2 (4 voturi)    
    decat liberali.... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:02)

    Nicky [anonim]

    Decat sa vad liberali in guvern, mai bine rosii sau bruni sau PNG sau orice altceva...
  • -3 (3 voturi)    
    Va santajaza cu ceva UDMR ??? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:11)

    vlad [anonim]

    Domnule Boc daca dvs aveti "obligatia" sa luati  UDMR in barca atunci si noi avem obligatia sa nu va mai votam.
    • 0 (0 voturi)    
      Fara UDMR, situatia din 2007 s-ar repeta (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:28)

      PNL=PSD [anonim] i-a raspuns lui vlad

      PSD ar da afara PDL si ar ramane PSD+UDMR
  • +2 (2 voturi)    
    guvern nou (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:13)

    dorin [anonim]

    Fratilor, treziti-va...daca doream un anumit guvern, votam cu o majoritate. Sunt adept al PDL, dar inteleg ca si din vina noastra, a celor multi, nu s-a putut forma o majoritate. Sper doar ca la nivel politic lucrurile vor avea un curs cat de cat firesc. Cred, de asemenea ca o pozitie gen PNL, intransigenta, aroganta si de ce nu, superficiala, nu ar fi stabilit premizele unei colaborari politice functionale. Inainte de a acuza alianta ce sta sa se nasca, haideti sa privim si la votul nostru. Repet, sunt adept al dreptei, dar felul in care PNL a inteles sa trateze situatia a descalificat-o in ochii multora si nu a facut decat sa lase loc PSD-ului. Ne vedem peste trei luni cu analize si concluzii???
    • 0 (2 voturi)    
      Esti r(r)oman din pacate! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:28)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui dorin

      Am am zis asta, dar repet:

      Alianta PDL PSD e un lucru firesc in Romania pentru ca stim cu totii ca politica la romani = prostitutie.
      Dar cel mai tare ma intristeaza romanii ca tine care cauta scuze si justificari prostitutiei din politica romaneasca.
      Ma intristeaza pentru ca realizez ca pentru Romania, NU MAI E NICI O SPERANTA ca se vor schimba lucrurile in mai bine.
      • 0 (0 voturi)    
        esti r(r)oman din pacate (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:52)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Consider ca acea chestie cu r(r)oman se datoreaza unei carente de educatie si nu comentez...In alta ordine de idei, crede-ma ca nu sunt entuziasmat de ceea ce se intampla. Dar daca am fi in transee nu as da inapoi doar ca al meu comandant e un cretin. M-as gandi la familie. Romania are o sansa doar daca nu suntem dezbinati, dar suntem al naibii de dezbinati. Totusi, ma mandresc ca sunt ROMAN. Indiferent de ce se intampla.
    • +1 (1 vot)    
      Raul cel mai mare: CONTINUAREA GUVERNARII PSD+PNL (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:31)

      PNL=PSD [anonim] i-a raspuns lui dorin

      PSD-si-PNL au reusit in ultimii 4 ani sa actioneze SOLIDAR LA RAU.

      Au actional LA FEL in tot ce a avut legatura cu interesul national si la orice incercare reforma/de schimbare a raului mostenit de 18 ani

      ● PSD+PNL au guvernat IMPREUNA,

      CEI MAI MULTI ANI LA PUTERE

      PSD+PNL = 16
      2= ‘90-92
      2= ‘92-’94
      4= ‘96-2000
      4= 2000-2004
      2= 2005-2006
      2= 2007-2008

      PDL = 8
      2= ‘90-92
      4= ‘96-2000
      2= ‘2005-2006

      8/16 - diferenta fata de PSD+PNL este : PDL a fost cu 8 ani mai putin la putere, 8 ani = 2 legislaturi complete, si doua iesiri fortate de la guvernare, datorita sustinerii REFORMELOR, cu pretul renuntarii la CIOLAN.

      ● PSD+PNL au guvernat IMPREUNA 7 ani din cei 10 ani de crestere economica din care nu ne-am ales cu nimic.

      ● PSD+PNL au IMPREUNA cei mai multi HOTZI

      ● PSD+PNL au IMPREUNA cei mai multi BOGATZI

      ● PSD+PNL au IMPREUNA cei mai multzi PATATI
      ______________________________________

      De aceea, Prima prioritate este ca aceasta suma de rau sub numele de "combinatie" politica intre PSD-si-PNL sa nu mai continue sa functioneze inca 4 ani - impreuna -

      O grupare sau alta din aceasta combinatie - PSD sau PNL - trebuie inlocuita la guvernare cu alt partener, si e preferabil ca acesta sa fie PUTERNIC, astfel incat sa impiedice orice noua miscare centrifuga PSD+PNL
  • 0 (0 voturi)    
    PRM a plecat urmeaza UDMR (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:23)

    doru [anonim]

    PRM a plecat a venit timpul sa plece si UDMR. Oricat de camuflata ar fi docrina lor UDMR nu este un partid iubit de catre romanii. PRM a pierdut pt ca a fost condus de un nebun. UDMR are mult mai multi dusmani decat alegatori. Daca nu profitati voi de asta o sa profite altii.
  • +2 (2 voturi)    
    mai sper (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:26)

    nicubila [anonim]

    sincer inca intr-o cacealma. adica sa le traga presu in ultimul moment PSD-ului. Inca e f plauzibil, e doar o chestie de negociere in care PDl se face ca vrea uc PDL iar Basescu poate zice oricand NU.
    Cu Tariceanu premier, nu vad ce merite ar avea sa revina. Ca a fost crestere economica, nu-i meritu lui. Pana si in vremea lui Nastase a inceput, e doar o chestie de integrare.
    Opozitie pt PDL nu e o optiune pt ca ar da unda verde PSD-ului care abia asteapta sa revina sa bage mana adanc dupa 4 ani de tusha (vezi declaratiile lor - "faceti ceva si reveniti la guvernare, aici in teritoriu nu mai rezistam").
    importanta guvernului de acum nu e atat pe termen scurt (criza) cat una pe termen lung - sansa de curatenie politica. asta vine rar.
    Ce PDL trebe sa urmareasca e sa impinga PSD la un 15-18% pana se curata de lichele, dupa care vor apare in PSD oameni de stanga cu capacitate (cunosc multi oameni de stanga in romania dar care nu vor vota cu un PSD decat daca ar fi cuatat si cu o doctrina mult mai coerenta).
    Oricum, psi s-au acut, incet electoratul romanesc se educa, iar faptul ca PRM nu mai e pe scena spune mult. Apoi, un PSD la 34% chiar in conditiile de f scazuta prezenta la vot spune multe. mai sunt si romanii care incet se vor intoarce, cu orientari mult mai democtarte. directia e buna.
  • 0 (0 voturi)    
    Poate o solutie ptr.viitor (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:59)

    Walter [anonim]

    Probabil ca asta se va si intampla,daca PDL este inteligenta.In Germania SPD a intrat in marea coalitie cu democratii si avea un rezultat de 34%.Astazi SPD-l gasesti undeva la 23 %,deci iese cam sifonata din coalitie.Democratii au punctat cateva procente in plus,dar partenerii lor loaial,liberalii(uite ca-n alte tari functioneaza si niciodat nu au pus conditiile ptr.cancelarie)sunt in crestere.
    In comparatie cu Ro.in Germ.se face politica si nu tragere de sforuri din spatele cortinei,comenzi de la latifundari de partide,orgolii ranite si teatru de prost gust.
  • 0 (0 voturi)    
    ai tradat (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:00)

    bogdan [anonim]

    Domnule Basescu ai facut cel mai urat lucru pe care nu l-am crezut niciodata ca ai sa-l faci...ai tradat cetatenii democrati din tara asta.
    Cum ramane cu cei 322 de ticalosi?
    Ai scapat si tu si PDL-ul de votul meu cum cred ca ai scapat si de votul a numerosi oameni inca cinstiti din amarata asta de tara......ai tradat un ideal.
    Pacat
    • 0 (0 voturi)    
      daca Basescu este mai rau si mai imoral... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:17)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      decat Iliescu, Constantinescu si Tariceanu, n-ai decat sa nu-l mai votezi! Si asa nu te duci la vot. Toti astia care va vaicariti pe forum-uri nu mergeti la vot ci faceti numai propaganda desantata si de prost gust. Hai, mai zi, ca mai ai putin si ramai fara bani si putere si o sa alergi sa ajungi PNTCD-ul/Milut+Pavelescu din urma.
      • 0 (0 voturi)    
        te inseli (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:28)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui judex1

        ...prietene, eu sunt unul care a mers pana acum mereu la vot, dar ceea ce s-a intamplat acum m-a convins ca votul meu nu conteaza. Sigur, Tariceanu este o rusine pentru ca a facut exact acelasi lucru pe care l-a facut Basescu acum, dar nu la vedere....iar toti pe care i-ai enumarat au fost si vor ramane niste catastrofe...iliescu care a facut ce a facut cu minerii, constantinescu care mai avea putin si plangea la televizor ca l-a infrant securitatea...deci suntem un popor de avortoni, nu crezi?
        • 0 (0 voturi)    
          si cine te-a convins ca votul tau nu... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 12:07)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          conteaza? Cine a fost organizatorul alegerilor? Cine a fixat data alegerilor, in asa fel incat intelectualii sa nu voteze? Cine a impus aceasta lege parsiva? Cine a dat pomeni electorale si a readus pe Nastase si ceilalti hoti si corupti in parlament? Cine este de vina ca viitorul nostru si actuala situatie politica a fosr decisa de analfabeti, pensionari si tiganii amarati si flamanzi? Poti sa ai un moment de luciditate si sa vezi adevarul?
          • 0 (0 voturi)    
            ai dreptate (Miercuri, 10 decembrie 2008, 12:44)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui judex1

            sa stii ca ai mare dreptate...suntem condusi de analfabeti , exact pentru asta nu am sa-l iert pe Basescu...te rog sa ma crezi ca am avut mare incredere in el si de aceea sunt asa de pornit
      • 0 (0 voturi)    
        da si nu (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:33)

        olandezu [anonim] i-a raspuns lui judex1

        am ales PDL nu pentru programul lor (care partid din RO are de fapt un program politic coerent ?) nici pentru ideologia lor (care partid are o ideologie coerenta si asumata ?) ci pentru pozitia anti coruptie si actiunile pe care le-au intreprins in a pune justitia pe picioare. Dracul negru, exponentul coruptiei si hotiei a fost prezentat de PDL ca fiind PSD (pe buna dreptate).

        Acum ingroapa justitia definitiv, facand alianta asta cu PSD. Spune-mi si mie, care mai e diferenta intre PSD, PNL si PDL? Numele?
        • 0 (0 voturi)    
          iti recomand si tie un scurt moment de... (Miercuri, 10 decembrie 2008, 12:10)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui olandezu

          luciditate. Cu Monica Macovei si guvern minoritar ce ar fi putut face PDL? Ai uitat ce s-a intamplat acum doi ani? Raul se repeta intotdeauna.
  • 0 (0 voturi)    
    guvern (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:09)

    psd [anonim]

    mai bine mort de cit comunist pardon penelist