Theodor Stolojan: Estimarile arata ca populatia vrea guvernare de dreapta; un guvern minoritar nu e viabil

de Bety Blagu     HotNews.ro
Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:47 Actualitate | Politic


Theodor Stolojan a declarat ca "Pina la terminarea numararii voturilor, PD-L nu discuta cu nimeni; abia atunci vom incepe discutiile. Estimarile arata ca populatia vrea guvernare de dreapta, PNL este unul dintre partenerii cu care vom incepe discutii. Nu este nici primul, nici ultimul".

Intrebat daca PD-L va incepe negocieri cu PSD in cazul unui esec in discutiile cu liberalii, Stolojan nu a dar un raspuns clar, repetind ca primul partener de discutii este PNL.

"O guvernare minoritara nu este viabila", a mai spus Theodor Stolojan.



















1286 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    "...Nu este nici primul, nici ultimul". (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:59)

    criss [anonim]

    Ca si cand ar avea vreo 10-15 partide la dispozitie si isi permite sa aleaga!
    N-o fi viabila guvernarea minoritara dar...buturuga mica rastoarna carul mare. Cred ca toata lumea sufera cumplit la capitolul orgolii. Astea nu-i lasa sa priveasca lucrurile realist.
    • 0 (0 voturi)    
      Greata de unguri extremisti (Luni, 1 decembrie 2008, 9:33)

      Un roman [anonim] i-a raspuns lui criss

      Buturuga mica sunt romungurii care vor rasturna Romania? Ma indoiesc foarte mult!
      Abia astept sa apara si la noi legi reale care sa sanctioneze discriminarea, si atunci nu vor mai avea sens astfel de discutii
  • -1 (5 voturi)    
    boala , bat-o vina ! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:06)

    nufarul alb [anonim]

    nu va mai doare capul D-le Stolojan , ca in 2004 ?

    atentie votanti PD-L :

    nu exclude nici o varianta onor vicele lu' ZEUS !

    asta este abia politica pe picior mare !

    oricum , PD-L-ul si-a scos din statut imposibilitatea de a guverna alaturi de PSD !

    asa ca ATENTIE LA ... NEATENTIE !
  • -2 (4 voturi)    
    ??? (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:10)

    bogdan [anonim]

    Stau si ma uit si eu ca prostu'... Oare ce partide de dreapta au mai intrat pentru ca PD-L-ul sa faca o guvernare de dreapta.

    P.S. Astept demisia lui bOC
  • +1 (3 voturi)    
    mumiile (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:11)

    un elector [anonim]

    Stolo se pare ca nu a stiut niciodata ce inseamna dreapta. Declaratia este o prostie in conditiile in care electoratul este inca stangist, de fapt putin informat. S. stie insa bine ce inseamna stanga, curent politic in care a lucrat ani in sir, iar "prietenie" cu Geoana nu va "pupa".
    Baselul se pare ca va avea mari probleme in a-l numi pe "pretenarul" incompetent de la PD-L ca PM. De-abia astept sa vad ce ii va mai "base" mintea presedintelui si ce formula de guvernare va putea sa mai "coaguleze".
  • 0 (2 voturi)    
    Cocota masculina (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:14)

    Alex [anonim]

    A trecut prin citeva partide si tot vrea la ciolan.
  • +1 (3 voturi)    
    draga stolo ! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:17)

    chilul meu ! [anonim]

    asta-i ori nebun ,ori fanatic !el nu vede ca din criza care e "ucigatoare " nu se iese decat cu programe de stanga ,adica ajutand pe cei saraci sa supravietuiasca pentru ca apoi sa-i foloseasca ca sclavi ,refacandule averile ?e "balalau de stolo " ce mai !
  • -1 (3 voturi)    
    Ba e viabil (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:21)

    Octavian Ion [utilizator]

    De 2 ani incoace guvernul Tariceanu2 este viabil, a condus tara fara probleme majore.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm, guvern minoritar (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:39)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Octavian Ion

      1. Aia nu a fost o guvernare minoritara: PSD a sustinut guvernul destul de clar (legislativ, in plus a evitat orice motiune de cenzura). PNL a platit ce era de platit: numiri de oameni psd mai mult sau mai putin ascunse in aparatul guvernamental, "ascunderea" lui Nastase+Mitrea de justitie prin votul parlamentarilor, bani guvernamentali dati direct spre administratiile locale psd-iste
      2. Da, nu au fost probleme majore, pentru ca au fost ascunse bine sub presh. Bugetul a crescut odata cu PIB-ul, dar a crescut si deficitul. S-a cheltuit in draci, dar mai mult pe consum. Cresterea pensiilor a depasit bugetul alocat fondului de pensii deja pe 2008 (si e vorba doar de cresterile din ultimele 3 luni), iar in ianuarie 2009 punctul de pensie creste iar. O sa vezi tu ce probleme "minore" o sa fie dupa alegeri prin ianuarie-februarie 2008: sa te uiti bine pe curs si pe rata inflatiei. Inflatia pe ultimul an ajunsa la 9% e doar inceputul. Daca nu se strange tare robinetul pe cheltuielile astea scapate de sub control o sa fie o mare veselie cu noul guvern
  • +3 (3 voturi)    
    Tariceanu a condus de 2 ani ,cu UDMR+PSD (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:33)

    emi [anonim]

    PNL+UDMR a fost la guvernare si sprijiniti de PSD
  • 0 (0 voturi)    
    Legea 247! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 23:22)

    Toma Alimos [anonim]

    Sa respecti legile proprietatii!