Premierul Tariceanu: Daca se majoreaza salariile cu 50%, banii vor cantari mai mult ca hartie decat ca valoare

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 14:09 Actualitate | Politic


Romania este tara cu ritmul de crestere cel mai ridicat din Europa, a declarat joi premierul Tariceanu, aflat in campanie electorala la Isaccea, judetul Tulcea. Primul ministru a precizat ca majorarea cu 50% a salariilor este o promisiune pur electorala, care are drept scop castigarea de voturi: "Banii vor cantari mai mult ca hartie decat ca valoare".

Declaratii premierul Tariceanu:
  • salariile au crescut cu 140%
  • exista multe zone in tara in care investitiile se lasa inca asteptate
  • PNL este partidul competentei economice din Romania
  • va garantez ca salariile si pensiile vor creste in continuare
  • banii vor cantari mai mult ca hartie decat ca valoare
  • majorarea salariilor este o promisiune pur electorala, care are drept scop castigarea catorva voturi
  • economia romaneasca in acest moment este solida, bine asezata, dar daca luam masuri gresite riscam sa ducem economia in criza
  • trebuie sa punem accentul pe investitii pentru a crea noi locuri de munca si nu sa punem accentul pe consum.



















744 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Asa e !!! (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:18)

    Alex S [utilizator]

    Orice economist va poate confirma ceea ce spune Tariceanu. Daca maine se face salariul minim 2000 de lei, maine vei cumpara cu 2000 de lei ceea ce azi cumperi cu 600 de lei. Marirea salariilor cu 50% este o prostie imaginara. Nu exista asa ceva.
    • +2 (12 voturi)    
      coleg de banca (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:45)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Probabil ca ai fost coleg de banca cu premierul si ati atins acelasi nivel de inteligenta si cunostinte economice....
      Uite unde erau geniile economiei - conduse de un premier care in liceu era slab la invatatura, acumuland repetate corigente si medii de trecere de 5 si 6 si care in facultate a ramas repetent....

      PNL partidul competentei economice condus de un mediocru repetent. Rad si curcile de voi...de aceea probabil avem 5 km de autostrada si tunele carora le sar capacele de canal la o zi de la inaugurare....

      Doamneeeee...scapa-ne mai repede de napasta asta, ca parca nu mai vine 30 noiembrie odata!
      • -4 (6 voturi)    
        esti jalnic tovarase (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:48)

        zz [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Asta e tot ce poti 'argumenta" la postul anterior???
        • +3 (3 voturi)    
          Hai sa incercam o argumentare.. (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:14)

          sile [anonim] i-a raspuns lui zz

          E corect in principiu ce se afirma acolo: cresterile mari si brustre de salarii inseamna bani inflationisti care vor creste preturile.

          Dar cine ne spune noua asta? Dom Tariceanu.. Si de ce sa il credem? Pentru ca ii pasa de viitorul tarii...

          Hai ma lasi..

          Acest guvern a majorat pensiile cu 60% in ultimul an pentru 6 milioane de pensionari (verifica valoarea punctului de pensie septembrie 2007 - octombrie 2008). Aia nu sunt bani inflationisti? Si vorbim de 6 milioane de pensionari. Da-o la naiba de inflatie, vorbim de 6 milioane de voturi

          Guvernul asta a aruncat practic din bugetul de rezerva 600 de milioane de euro peste primariile "prietene", asa de alegeri. O sa imi spui ca alea sunt investitii.. Hai ma lasi.. Ce investitii se mai pot face in doua luni cu vreme rea, cu bani aruncati din scurt. O fi vreme pentru Studii de frezabilitate, licitatii, etc. Pai nu prea e. O fi timpul bun pentru afsfaltari, constructii, scoli, spitale. Pai nu prea e. Se vor transforma in Loganuri, televizoare, mobila si cai verzi pe pereti. Tot inflatie. Cine nu crede sa verifice inflatia din ianuarie, cand a "supt" Isarescu la greu bani de pe piata, ca au aruncat bugetarii cu bani in decembrie ca nebunii. Asa o sa fie si acum.

          Nici nu mai vreau sa vorbesc de banii risipiti in agentiile guvernamentale, de dublarea ajutorului la caldura, de banii scosi din scurt pentru daciile cumparate in 1800 toamna, etc. etc etc. Aia nu sunt bani inflationisti, sunt bani pt partid si pentru votanti..
  • +7 (7 voturi)    
    Campanii (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:23)

    Catalin [anonim]

    "....aflat in campanie electorala la Isaccea, judetul Tulcea".
    Parca se dorea deputat de Snagov/Ilfov....cam departe de Tulcea. Si o atitudine cam dispretuitoare la adresa alegatorilor din circumscriptia sa.
    De ce nu se duce in Liceul Teoretic Mihail Kogalniceanu din Comuna Snagov (langa vila domniei sale) sa vada acolo realitatea din invatamantul romanesc? Oricum, pana apare el acolo, invit presa sa verifice cate investitii si la ce calitate s-au efectuat in acel liceu, cate posturi de profesori sunt libere inca (posturi care acum o luna erau repartizate unor cadre - de ce oare au abandonat intre timp?), cate sunt suplinite de pensionari si cate de necalificati...in circumscriptia premierului - zona rezidentiala de lux Snagov.

    De ce nu-si face campanie in circumscriptia in care candideaza?

    Probabil fiindca e trecut primul (doar e sefu' partidului) pe lista suplimentara, si indiferent de scorul obtinut in circumscriptie daca partidul trece pragul electoral e automat ales...
  • +4 (4 voturi)    
    minunatii economisti (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:27)

    wiseguy [anonim]

    Imi pare rau ca nu am urmat o facultate care sa ma faca economist. Poate asa as fi inteles cat de stresat este dl de la asociatia aceea aeronautica de veniturile lui si cum apasa acestea asupra bugetului de stat. Poate asa as fi inteles cat de "stresante" sunt pt economie si buget veniturile anumitor persoane.
    Poate asa as fi inteles de ce o lege a fost votata in unanimitate (inclusiv de catre multi "economisti") ca pe urma sa nu fie votata....
    Acum inteleg, nu am urmat scolile care ar fi trebuit (ex.Stefan Gheorghiu)....
    • -1 (5 voturi)    
      ce este asa de greu de inteles ? (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:55)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui wiseguy

      P M, tariceanu a explicat foarte clar : eu prefer sa investesc in ''oameni'', nu in tancuri
      • +5 (5 voturi)    
        inainte sau dupa ce a distrus Invatamantul? (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:01)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

        "tariceanu a explicat foarte clar", dar a omis sa termine fraza. Fraza corecta era:
        "Eu prefer sa investesc in oamenii mei si in Loganuri".
        • +3 (3 voturi)    
          Razvan (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:27)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

          in postarea mea oamenii sunt intre ''-'' ,in viziunea mea EI sunt CLIENTELA POLITICA
          am vrut s a fiu subtil ,dar se pare ca am esuat
  • +6 (6 voturi)    
    banii nostrii sunt de plastic (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:41)

    florin [anonim]

    :)
  • +2 (6 voturi)    
    Tariceanu nu are dreptate (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:45)

    anonim [anonim]

    Sa zicem ca un economist confirma. Eu nu sunt economist si nu sunt de acord cu Tariceanu. Cresterea salariala nu influienteaza cresterea preturilor=inflatie. Din 1990 pana in 2005 mai intai au crescut preturile si abia apoi veniturile(dupa proteste, greve, mineriade... sau investitii(concurenta)). Care ar fi concluzia?
    Sa incercam si invers.
    • -3 (3 voturi)    
      economie cls a 9a (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:00)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui anonim

      pune mana pe manualul de economie de clasa a 9a sau a 10a sa vezi legatura dintre cresterile salariale fara acoperire si inflatie.
    • -3 (3 voturi)    
      cum e cu inflatia (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:54)

      A [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Adica recunosti ca nu te pricepi da zici si tu asa ...
      Si nici nu spui adevarul. Spirala inflationista din '90 a fost creata tocmai de "protectia sociala" a lui Iliescu, care a indexat salariile fara acoperire, in conscurs si cu alti factori (lipsa reformelor structurale, a investitiilor etc). Adica au dat toti banii la consum, ceea ce vor sa faca si acum de se opune Tariceanu.
      Eu nu inteleg altceva in atitudinea ta: pai daca toti economistii din tzara si de peste hotare, de la Isarescu la FMI zic ca e o lege proasta, si tu recunosti ca nu esti economist, nu e mai simplu si mai logic pur si simplu sa-i *crezi* pe aia care se pricep, decat sa zici "Sa incercam si invers" ? Nu ti se pare ilogica atitudinea ta, hazardata, macar putin asa ?
  • +3 (5 voturi)    
    Intrebare (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:39)

    Catalin [anonim]

    Am o intrebare pentru premierul expert in economie, al acestui partid al competentei economice:
    - de ce euro a sarit azi la 3,7148?

    Ca profesorii stau cuminti(cel putin pana luni), parlamentul e in vacanta, nu voteaza nimic, ceferistii au renuntat la greva, bancile au fost cumintite de guvernatorul BNR.... cine mai e de vina acum?

    Ca inafara de declaratia plina de intelepciune politica si economica a lui, nu avem alt eveniment azi.....

    Ce nasol ca euro asta creste cand profesorii nu zic nimic...uite cum nu ii mai putem acuza pe ei de destabilizarea cursului...ghinion!

    In rest economia din Romania duduitoare, guvernata taricean de acest partid al corigentilor si repetentilor (scuzati, al competentei economice vreau sa zic...) este in maini bune.
    • -4 (4 voturi)    
      cum de ce (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:59)

      io [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      De ce a sarit ? Pai de aia, ca profesorii stau cuminti numai "pana luni", Parlamentul nu doarme, ci luni vrea sa promulge legea cu marirea de 50%, asa de-ai naibii, ba mai voteaza si-o motiune mica de cenzura initiata de PDL. Tu ca investitor te-ai simti bine, ti-ar da incredere situatia actuala ?
      De la voi din sediul PDL tot vina lui Tariceanu se vede si aici, nu ?
    • -1 (3 voturi)    
      Esti destept de bubui, amice! (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:59)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Te plangi ca a sarit euro la 3,7148 lei? Sa vezi cand o sari la 7,3148 lei, datorita majorarilor salariale ale iubitului tau Geoana! Bineinteles ca leul scade, toata lumea vrea sa scape de lei in perspectiva luminoasa a guvernarii PSD-PNL! Vad ca sunteti tare nerabdatori sa va puneti latul de gat, nu-i nimic, o sa va reamintiti voi ce inseamna s-o duceti prost!
  • +4 (4 voturi)    
    Adevarul (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:27)

    Razvan_M [utilizator]

    Realitatea este ca Tariceanu a cheltuit fara cap intr-o perioada de 4 ani de crestere economica, a inglodat Romania in datorii, a distrus Justitia (cata mai era) si a slabit cat a putut statul. Urmarile se vor vedea in anii viitori, el doar incearca sa-si acopere urmele acum.

    P.S. Cred ca o sa fie o adevarata disputa intre istorici cand or sa decida care a fost cel mai dezastruos guvern postdecembrist: guvernarea Psd-Vacaroiu sau guvernarea Psd-Pnl-Tariceanu. Macar Vacaroiu avea o scuza: venea direct din comunism...
  • +3 (3 voturi)    
    citate memorabile... (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:46)

    Razvan Marin [utilizator]

    [...] Economia românească de astăzi, din acest an, pot să vă spun că funcţionează nu bine, ci foarte bine”- a spus premierul Tăriceanu.

    “Economia românească- ştiţi cum se spune româneşte- duduie''. [;...]

    Sincer nu imi dau seama daca duduie a incompetenta sau rea-vointa...
  • +3 (3 voturi)    
    mai frate... (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:09)

    mihai [anonim]

    Sa inteleg ca tara merge bine si totul e stas daca profesorii si alti bugetari au salarii mici si cheltuiesc putin.
    In cazul asta Tariceanu ar trebui sa-i medalieze pe profesori pentru sacrificiul pe care il fac pregatind viitoarea generatie pe bani de nimic si in acelasi timp pastrand echilibrul economic.
    Se poate face un calcul foarte exact in privinta efectelor maririi cu 50% dar pentru ca nu am vazut asa ceva pana acum pot sa concluzionez ca e o minciuna.