Tudorel Toader își scrie memoriile pe Facebook: I-am spus ambasadoarei Olandei- ”Uitați-vă în ochii mei, eu nu promovez OUG privind amnistia și grațierea. Prefer să plec”

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 23 iulie 2021, 12:24 Actualitate | Politic


Tudorel Toader la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Fostul ministru al Justiției în guvernarea PSD Tudorel Toader povestește, pe Facebook, despre o întrevedere pe care ar fi avut-o cu ambasadoarea Olandei la București în contextul scandalului legat de ordonanța de urgență privind amnistia și grațierea. El spune că diplomatul poate confirma că i-a transmis într-o discuție privată că nu promovează grațierea și amnistia și că preferă să demisioneze din guvern decât să facă așa ceva.

”La o întrevedere, în doi, cu ambasadoarea Olandei, la rândul dânsei preocupată fiind și îngrijorată, i-am spus: <<uitați-vă în ochii mei, eu nu promovez OUG privind amnistia și grațierea, prefer să plec și să îmi reiau atribuțiile de rector la Iași>>. Cu o atitudine total schimbată, a plecat de la MJ, fapt pe care sper să-l confirme în eventualitatea unei întrebări!”, a povestit Tudorel Toader, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Tudorel Toader a deținut funcția de ministru al Justiției din februarie 2017 (preluând mandatul de la Florin Iordache pe fondul protestelor privind OUG 13). El a exercitat această funcție în mai multe guverne PSD, până în aprilie 2019 când partidul condus atunci de Viorica Dăncilă i-a retras spijinul politic, forțându-l să demisioneze. Mai mulți social-democrați i-au reproșat că nu a promovat ordonanțele de urgență pentru modificarea codurilor penale și contestația în anulare.

Tudorel Toader rămâne însă cel care a determinat revocarea din funcția de procuror-șef al DNA a Laurei Codruța Kovesi, în prezent șefa Parchetului European.

De asemenea, este artizanul Secției de anchetare a magistraților, secție care continuă să fie un dosar nerezolvat, în contextul în care liderii actualei coaliții de guvernare PNL-USR/PLUS-UDMR nu ajung la un numitor comun privind desființarea acestei secții.

În cei doi ani de mandat, Tudorel Toader a primit mai multe ultimatum-uri din partea liderului PSD, Liviu Dragnea, pentru a da o Ordonanță pentru amnistie și grațiere pentru faptele de corupție, iar posibilitatea adoptării unei astfel de OUG a revenit constant în discuție. Tudorel Toader nu a dat OUG pentru amnistie, însă a adoptat Ordonanța 7 - "o aministie pe bucăți”. Ordonanța de Urgență 7 a fost adoptată în 19 februarie și modifica din nou cele trei legi ale justiției.

Tudorel Toader a mai promovat și dezincriminarea parțială a abuzului în serviciu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4684 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    un (Vineri, 23 iulie 2021, 12:45)

    vizirul [utilizator]

    fariseu sinistru cu tupeu!
    • -11 (15 voturi)    
      gresit (Vineri, 23 iulie 2021, 14:31)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Un om cu capul pe umeri, care a facut ce trebuia facut pentru Justitie. A dat jos o "doamna" care a ajuns la DNA cu aviz negativ si a transformat DNA intr-un instrument politic. Acum parchetul european este un instrument politic a aceleiasi axe de putere din Europa. Cand vom scapa de acesti politruci din axa Merkel, vom avea cu adevarat justitie. Ei nu au limite, capusaza justitia, presa, ambasadele, mecanisme europene, totul! Stanga europeana (si mai ales cea din US) trebuie sa dispara pentru o societate cu adevarat democratica.
      • +6 (10 voturi)    
        hehe (Vineri, 23 iulie 2021, 15:58)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Du-te cauta-ti un nume daca sunteti atstia ivani si catiuse incat nu mai aveti de unde nume.
        Si nu uita sa-ti iei medicamentele, trolule rus betiv.
  • +6 (10 voturi)    
    Puturel (Vineri, 23 iulie 2021, 12:53)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ��
  • +12 (16 voturi)    
    martafoi (Vineri, 23 iulie 2021, 13:03)

    Ilidia [utilizator]

    Un ticalos fara pereche...
  • +8 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 23 iulie 2021, 13:11)

    ursu_rebegea [utilizator]

    Ce-i dorim noi lui Tudorel?......
  • +12 (16 voturi)    
    Dispari, nene ! (Vineri, 23 iulie 2021, 13:11)

    Cuca [utilizator]

    Esti un mizerabil, Tudorele. Dispari !
  • +11 (17 voturi)    
    stai ca acum (Vineri, 23 iulie 2021, 13:15)

    liviu_ [utilizator]

    unul din groparii justitiei incepe sa se dea alba ca zapada

    slugarel: nesimtire si tupeu !
    • +5 (7 voturi)    
      Memoriile lui Toader merita sa fie (Vineri, 23 iulie 2021, 14:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      citite strict pentru un motiv: sa vedem cu totii pana unde merg micniuna, prefacatoria si slugarnicia.
      Altceva nu ai ce afla din ele.
  • +10 (16 voturi)    
    Un nenorocit cu ifose... (Vineri, 23 iulie 2021, 13:24)

    Observator roman [utilizator]

    ...ăsta a fost Tudorel Toader!
  • +4 (10 voturi)    
    Raportati-l la fb. (Vineri, 23 iulie 2021, 13:25)

    / [utilizator]

    .
  • +1 (13 voturi)    
    si ambasadoarea a spus (Vineri, 23 iulie 2021, 13:45)

    levierul [utilizator]

    va cred ca si eu mai mint
  • +7 (9 voturi)    
    Îmi dau lacrimile! (Vineri, 23 iulie 2021, 16:11)

    mr_mojo [utilizator]

    Cum se mai lupta el cu răii ăia care voiau să distrugă Justiția.
    Și cum e el cel mai corect decan in viață!
    Și cum are el un fiu care reușește în viață singur!
    Telenovelă, ce să mai…
  • -1 (3 voturi)    
    asa a fost scenariul: tudorel face rahatul, (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 7:54)

    Antenistontel [utilizator]

    ii pregateste si motul, apoi pleaca rector. plus doua pensii speciale, lasand totul ”la cheie”, dar cu alibiul ca n-a facut el toata nenorocirea.
    acum, pozeaza in erou si lucreaza sa infiinteze dinastia buborel la conducerea universitatii din iasi, astfel ca cei mai buni absolventi de liceu din moldova care raman sa studieze in tara fug de universitatea din iasi ca dracul de tamaie.
  • 0 (2 voturi)    
    ce bine ! (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 11:03)

    muscha mbanana [utilizator]

    Bine c-am scapat de ciovesy , mai avem sa scapam de joianis !