Orban: Preferința pentru colegul și prietenul meu Florin Cîțu în funcția de premier i-a aparținut USR-PLUS / Avertismentul șefului PNL către „orice ministru care atacă premierul” - „Dacă nu și-a scris demisia, trebuie să știe că va pleca acasă, exact ca Voiculescu”

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:16 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Președintele PNL Ludovic Orban a insistat sâmbătă, într-o postare pe Facebook, asupra declarației făcute anterior în cursul zilei, anume că „orice ministru, înainte de a-și ataca premierul, trebuie să își scrie demisia”. De altfel, liderul liberal „avertizează” miniștrii că „nu este o chestiune de moft, este pur și simplu obligația premierului de a revoca din funcție orice ministru care atacă premierul”.

„Dacă cineva din guvern vrea să dea declarații critice la adresa premierului întâi să scrie demisia, apoi să dea declarații critice (...) Dacă nu și-a scris demisia, trebuie să știe că va pleca acasă, exact cum a plecat acasă Voiculescu”, a reiterat Orban.

Postarea lui Ludovic Orban:

„Coaliția merge mai departe. Partidul Național Liberal este un partid responsabil, un partid care s-a angajat în procesul de dezvoltare al României și care, în momentul în care și-a asumat răspunderea guvernării, ca principal partid de guvernământ, a făcut-o pentru a pune în practică un program de guvernare serios, care să asigure dezvoltarea României. Deci, coaliția merge mai departe.

În ceea ce privește condițiile, răspunsul meu este foarte clar, coaliția a stabilit candidatul la funcția de prim-ministru, chiar aș putea să spun că preferința pentru colegul și prietenul meu, Florin Cîțu, în poziția de premier, i-a aparținut USR-PLUS. Nu poți să schimbi premierul numai pentru că nu-i convine unui partid din coaliție, că a fost schimbat un ministru lipsit de performanță, în mod evident, căruia opinia publică i-a apreciat în mod negativ gafele și lipsa de performanță. Așteptăm nominalizarea unui ministru care să facă lucrurile care, într-adevăr, sunt foarte importante.

Orice ministru să știe că, înainte de a-și ataca premierul trebuie să își scrie demisia. Dacă nu și-a scris demisia, trebuie să știe că va pleca acasă, exact cum a plecat acasă Voiculescu. În nicio țară democratică din lumea asta niciun ministru nu-și permite să atace premierul. Premierul e cel care conduce Guvernul, în momentul în care ataci premierul înseamnă că nu mai ai ce să cauți în Guvernul respectiv.

Avertizez miniștrii că nu e o chestiune de moft, este pur și simplu obligația premierului de a revoca din funcție orice ministru care atacă premierul. Dacă cineva din guvern vrea să dea declarații critice la adresa premierului întâi să scrie demisia, apoi să dea declarații critice.

Aici nu suntem într-o competiție, nu mai există război, între PNL, USR-PLUS, UDMR, grupul minorităților, există o înțelegere pentru România privitoare la guvernarea țării, nu este vorba despre un campionat de orgolii sau o competiție între oameni care suferă de vedetism. Este vorba de o răspundere uriașă pe umerii noștri, să guvernăm România.”


Ludovic Orban a făcut declarații dure și sâmbătă la prânz, în timpul unei conferințe de presă, el afirmând că „orice ministru care își atacă premierul trebuie să își scrie mai întâi demisia”, iar acel ministru nu mai are ce căuta în Guvern. Declarațiile șefului liberalilor vin după o serie de atacuri ale miniștrilor USR-PLUS la adresa premierului Cîțu.

"Așteptăm să se termine exercițiul acesta de supărare, de orgolii și să fie desemnat un ministru de la USR PLUS care să pună în practică toate obiectivele stabilite prin programul de guvernare”, a spus liderul PNL.

Orban l-a atact direct și pe Vlad Voiculescu, despre care a spus că nu a îndeplinit mai multe proiecte necesare pentru atragerea fondurilor europene și nu a aprobat proiecte pentru dotarea spitalelor.

„Am alocat 1,3 miliarde pentru dotarea spitalelor, dar Ministerul Sănătății nu a aprobat decât 20 de proiecte în primul rând”, a susținut Orban.

Miniștrii care l-au criticat pe premierul Cîțu:

Cătălin Drulă: Cîțu, un zombie politic
Demiterea lui Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății de către premierul Florin Cîțu, fără negocierea în prealabil în coaliția de guvernare, a fost „un gest iresponsabil, de imaturitate politică, un gest meschin aproape, un gest pe persoană, nu instituțional”, a declarat Cătălin Drulă, vicepreședintele USR-Plus într-un interviu acordat g4media.

„Nu a fost un gest al unui om politic responsabil, care înțelege ce responsabilitate are într-o coaliție”, a spus Drulă. „Acest comportament în care răstorni masa pentru că te simți sfidat, în care întotdeauna arunci responsabilitatea pe ceilalți – deși USR PLUS a fost un partener extraordinar de loial al premierului, poate mai loial decât propriul partid – este un comportament de anti-lider, este o dezamăgire, o spun direct”, a declarat Drulă.

Claudiu Năsui: Azi, Mafia din sistemul de Sănătate a cîștigat
„Demiterea unui ministru nu pare mare lucru, dacă ne uităm la ultimii 31 de ani. Pleacă unul, vine altul, iar sistemul acesta de cumetrii, și numesc aici, din păcate, statul român, merge „tot înainte, că înainte era mai bine”, lejer, spre pensia specială”, a reacționat miercuri ministrul Economiei, Claudiu Năsui, după ce ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu a fost demis de premierul Cîțu.

„Iată că mafia din sănătate a câștigat și azi. A câștigat pe linie toate luptele, nu ne mirăm. Presiunea infernală la care a fost supus Vlad Voiculescu a fost făcută de acest sistem, care, vă zic din proprie experiență, se urcă pe cadavre să rămână mufat la banii din taxele și impozitele plătite de fiecare om care lucrează în România. Bani ai nimănui, bani dați sub semnături din acest sistem grotesc”, spune ministrul Năsui.

Ciprian Teleman: Cîțu a picat un test de leadership
Ministrul cercetării, inovării şi digitalizării, Ciprian Teleman, afirmă că ”premierul a picat un test de leadership”. ”A ales calea scurtă de a scăpa de o grijă în loc să aleagă calea mai anevoioasă a comunicării şi a colaborării”.

Dan Barna: Florin Cîțu nu mai are susținerea Alianței USR-PLUS
Vicepremierul Dan Barna a anunțat că Alianța USR-PLUS nu îl mai susține pe premierul Florin Cîțu. El a cerut o întâlnire de urgență a liderilor Coaliției pentru a decide retragerea sprijinului politic al acestuia după „decizia unilaterală și imatură politic” de a-l demite pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10376 vizualizari

  • -33 (39 voturi)    
    da, da, da (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:25)

    cucuveauamov [utilizator]

    Citu nu doar sa-i demita, sa-i bage la puscarie! ,,,,ce ne mai distram!!!!
    • +5 (17 voturi)    
      Cel mai deștept tace primul (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:01)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sarabanda asta de declaratii fără sens pentru nimeni mai bine e ignorată. Citu fură scaunul lui V, Orban îi fura căciula si microfonul lui Citu. blah, blah. Ce se aude cu trenurile, spitalele, fondurile, reforma, polițiștii care nu au proceduri etc? Adică viata reala? Domnule Orban ca tot sunteți vorbăreț?
  • +26 (78 voturi)    
    PNL isi permite cam multe cu USR. Cine se cred? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:28)

    Gryphus [utilizator]

    Au 23% in alegeri dar se comporta de parca au 50%

    Sa dai afara peste noapte, fara consultarea USR, fara motive intemeiate un ministru al unui membru al coalitiei e prea mult. daca USR accepta asta inseamna ca PNL poate face ce vra cu ei
    • -5 (17 voturi)    
      Asteptati urmatoarele alegeri, (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:54)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      sa vedeti atunci USR!))
      • -1 (1 vot)    
        Ia de aici ultimul sondaj! USR este peste PNL! (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:50)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

        Daca azi s-ar organiza anticipate, PNL ar obtine 22,3 % din voturi, PSD-28,9%, USRPLUS-22,5% iar AUR-10%, conform unui sondaj realizat de Biroul de Cercetari Sociale, in perioada 30 Martie - 11 Aprilie, pe un esantion de 1.420 de persoane.
        La incredere in liderii politici, pe primele patru pozitii se afla Klaus Iohannis, urmat de Emil Boc, Florin Citu si Dacian Ciolos.
        Dintre ministrii, Vlad Voiculescu si Catalin Drula se situeaza pe primele doua locuri. Vlad Voiculescu se afla pe primul loc si la intrebarea "Cine este cel mai potrivit sa conduca Ministerul Sanatatii?", urmat de Raed Arafat, Nelu Tataru si Alexandru Rafila.
        BCS este format din 8 sociologi si psihologi independenti si este condus de sociologul Bruno Stefan, pe care eu il stiu atasat valorilor liberale.
    • +2 (10 voturi)    
      pregătesc alegeri interne în PNL? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:13)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Cred ca încearcă sa câștige bunăvoință colegilor vechi din anii '90 care nu mai înțeleg ce se întâmplă cu atâtea schimbări. Eu n-as mai răspunde public la prostii de astea. Doar ăia slabi vin si tot se dau rotunzi în presă.
    • +6 (14 voturi)    
      ABC politic (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:32)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dacă domnul Barna declara ca prim ministrul Citu nu mai are susținerea politica a USR Plus ar trebui ca toți miniștrii USB Plus sa își dea demisia si coalitia sa sa renegocieze guvernarea. Acest 'Adio dar rămân cu tine' nu este benefic tarii și denota o labilitate și neseriozitate a USR Plus în frunte cu copresedintele Barna.
      • +3 (5 voturi)    
        Depuneti motiune de cenzura (Duminică, 18 aprilie 2021, 18:05)

        Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

        impotriva guvernului din care faceti parte, stimati USR-PLUSisti, dupa metoda patentata de Liviu Dragnea.
        Succes garantat !
    • -5 (37 voturi)    
      Orban are dreptate (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:14)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Daca prim-ministrul nu poate demite un ministru atunci nu vad ce rost are sa fie in fruntea guvernului, ministrul e mai tare ca prim-ministrul. Pentru comitete si comisii avem parlamentul.
      • +3 (15 voturi)    
        Nu a zis nimeni ca nu poate dar nu in halu asta (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:20)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        adica primul ministru trebuie sa anunte USR si sa ii invite la discutii sa le transmita care e problema URGENTA pt care vrea sa demita un ministru

        atfel demiterea se face dupa minim 6 luni, la evaluare. care a fost urgenta sa fie demis Vlad V acum dupa 4 luni?
      • +2 (12 voturi)    
        Aici e vorba de coaliție nu doar de premier singur (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:37)

        relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Catu e premierul unei coaliții, nu e singur acolo. În coaliție discuti, negociezi nu te trezești noaptea si decizi singur ce faci mâine si-i lași perplecsi pe parteneri. Despre asta e vorba, despre coaliție.

        Dar, oricum discuțiile astea sunt inutile. Hai sa vorbim despre ce proiecte vor face tara atractivă, educata, curata.
      • +2 (12 voturi)    
        este mai complicat (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:03)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        dupa cum spune si cel de mai sus, prim-ministrul nu este lipit de scaun. Nu a fost ales de popor, ca presedintele. El a fost pus acolo de o alianta formata din PNL, USR si UDMR.
        Constitutional poate sa dea afara ministru, si, la fel de constitutional, USR-ul poate sa-l trimita la plimbare (bine, daca baga o motiune si mai voteaza si PSD-ul).
        Motivul invocat de Citu este incredibil de bullshit, momentan se bazeaza ca USR-ul nu vrea sa distruga alianta. Dar se stie ca USR-ul este mai impulsiv; se joaca cu focul.
        • -1 (9 voturi)    
          Să înțelegi un lucru. (Duminică, 18 aprilie 2021, 9:38)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

          Când pleacă Primul ministru pleacă tot Guvernul. Așa-i legea și guvernezi respectând legile în vigoare, altfel ajungi la pușcărie. Ce spui tu ,este anarhie. Fă-ți ordine în gânduri și nu amesteca sentimentele cu legile. Nu întotdeauna se împacă.
          • +1 (1 vot)    
            esti ok ? (Luni, 19 aprilie 2021, 23:26)

            georgebb [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Asa.. pleaca prim-ministrul. si apoi poate fi ales altul, cu aceasi ministri, dureaza sub o saptamana, PSD-ul ne-a aratat asta de doua ori. Iar in timpul asta se alege un pm interimar, nu ratezi nimic.

            Auzi tu.. anarhie.
      • +1 (9 voturi)    
        Disciplina în Guvern obligă. (Duminică, 18 aprilie 2021, 9:34)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Să fie disciplină în țară. Fără disciplină un Guvern nu este eficient.
        • +1 (1 vot)    
          pai atunci sa se tina de disciplina (Luni, 19 aprilie 2021, 23:28)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          cine il pune pe smecherasul asta sa ne buseasca ministrul sanatatii ?
          Ah.. sau tu esti d-ala cu "sa stea lumea drept si sa zica cu domn director". De ce crezi boss ca s-a dus dracului tara sub comunism ? Ca s-a umplut tara de d-astia care preferau sa bage minciuni din burta decat sa-l supere pe dom' director.
    • +2 (22 voturi)    
      Hmm (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Parca mai stiu eu unul care voia democratie, zicea ca o sprijina, ca te lasa sa iti dai cu parerea, dar daca o faceai ,te dadea afara din partid. Acum se gandeste de cate ori pe zi sa-si rada mustata in puscarie.

      Orban sustine si el democratia si o vrea. Citu la fel. Dar daca zici ceva, te zboara de la guvernare.

      E si asta un fel de democratie. Mai ruso-turco-chineza asa. Dar tot democratie e, nu? Se vede, toti care ajung la putere sunt orbiti de dorinte dictatoriale.
      • 0 (10 voturi)    
        Mai tineti minte (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:27)

        Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Cati oameni a epurat Barna din USR pentru delictul de libera exprimare? Niciunul dintre partide nu este fara de pacat.
    • +4 (14 voturi)    
      Premierul trebuie sa-si prezinte demisia. (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:05)

      Mihai II [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Organ este impertinent.
      El trebuie sa stie ca, intr-o coalitie, premierul, daca este atacat de un membru al coalitiei, premierul trebuie sa-si prezinte demisia.
    • -4 (24 voturi)    
      poftim? (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:11)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      1. Are dreptate
      2. USR are un rahat de 11%. 23 e de 2 ori mai mult si totusi PNL nu are de 2 ori mai multi ministrii
      Deci nasul mai jos si joc de picioare
    • -2 (6 voturi)    
      Fara motive intemeiate? (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:33)

      Ionut F. [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Serios?

      Lasand deoparte toate incendiile care i-au fost imputate, toate deciziile luate fara consulatare, v-ati uitat la vreo declaratie de presa de-a lui?

      Omul era varza. Atat...

      A luat si unele decizii bune, ca transparentizarea vaccinarii dar in afara de asta...numai gafe.

      Mai mult, dupa ce a fost demis a inceput sa urle de diversi morti si de o mafie de a ajuns sa convinga toata lumea de asta. Mie asta-mi suna de Cumpanasu sincer.

      Nu zice nimeni ca nu e coruptie in sistem, ca nu sunt manageri numiti politic, care mai comit si alte porcarii, dar intre a face legatura intre asta si motivul pentru care a fost demis VV e cale lunga, baieti.
      • 0 (0 voturi)    
        Eronat! (Duminică, 18 aprilie 2021, 22:41)

        mihaivls [utilizator] i-a raspuns lui Ionut F.

        Incendiile si manipularea cifrelor, sunt strict ale lui Tataru si Orban, deci, implicit, strict ale PNL!
        Vezi "paturile ATI" facute "pe genunchi"!
  • +11 (49 voturi)    
    Vrem alegeri anticipate (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:46)

    galeo [utilizator]

    Momentul adevărului, sa vedem daca mai are tupeu PNL-ul după anticipate
    • -2 (6 voturi)    
      Mult tupeu a prins SECU, (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:58)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ca a intrat in parlamentul ROMANIEI! Unde in lume securitatea face si politica?????
    • +8 (14 voturi)    
      Ne asteptam atunci (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:29)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      La un guvern PSD - AUR. S-ar putea sa regretam atunci cu totii.

      PSD si AUR au deja sloganul gata facut: radeati de noi ca am dat jos premierul nostru in 6 luni, uite ca adversarii si l-au dat jos in 4.
    • +3 (5 voturi)    
      Cine vrea alegeri anticipate ? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:38)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ...
      • -2 (4 voturi)    
        Cîțu (Duminică, 18 aprilie 2021, 11:40)

        Wn [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

        prin ceea ce face.
    • +2 (8 voturi)    
      Tu ești Ciolacu?? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:41)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Văd niște comentarii așa războinice că aș crede că sunt de la PSD :) Dacă citeai si articolul Orban a spus ca, coaliția merge mai departe si USR sa numească alt ministru.
    • -2 (20 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:40)

      stefan.a.a [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      USR va trece pragul electoral ? e in picaj continuu din mai 2019
    • 0 (12 voturi)    
      PSD vrea alegeri anticipate (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:54)

      dm602s3 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      dar nu prea e momentul, inca avem pandemie iar economia merge prost.
      Ar fi de preferat sa se calmeze useristii si sa nu mai ameninte ca-si dau foc singuri.
    • -2 (6 voturi)    
      Periculos-pot pierde ciolanul pe vecie (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:05)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Fara Dragnea, catalizatorul urii, usr-ul ia mai putine voturi decat aur.
    • -1 (17 voturi)    
      esti facut zob (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:13)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Daca se fac alegeri acum rezultatul va fi:
      PSD 30-35%
      PNL 16-18%
      USR ~5% - cu mentiunea ca e posibil sa fie mai degraba 4
      • -5 (7 voturi)    
        AUR 50%!!! (Duminică, 18 aprilie 2021, 3:00)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        hAur o sa pape voturi de la absolut toate celelalte partide, chiar si de la iudemere!
  • -1 (11 voturi)    
    Partidul lui Bârnă si Ghinea (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:49)

    Razvan_M [utilizator]

    Anticoruptii astia se comporta de parca toata Romania este a lor. Pentru ca se declara cei mai curati, si au prostit pe multi cu pacaleala asta, considera ca doar ei au dreptul sa decida ce este bine si ce este rau in Romania.

    Bine ca nu au decat 10% in Parlament. Sunt sigur ca multi dintre cei ce i-au votat au inceput sa vada ce le poate pielea.
  • -2 (8 voturi)    
    Pe Cîțu nu-l ajuta nici numele, nici fata, nici... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 21:49)

    Popcea [utilizator]

    Cand te cheama Cîțu si ai si moaca aia, e foarte greu sa fii lider. Adica Cîțu asta chiar a plecat cu doua handicapuri mari. Al treilea e ca il are sef pe Sică Mandolină. Cum draq sa te ia cineva in serios daca ai fața aia, ai numele de Mâțu si mai ai si un sef natâng poreclit Sică Mandolină. Si pentru ca nu se poate impune ca un lider, Mâțu da afara oamenii care nu-l pupa in dos. In loc sa aprecieze faptul ca Voiculescu a inceput sa le-o traga /// numiti politic (e fapt pe interesele Big Pharma), in loc sa se bucure ca are un ministru care a inteles ca Ministerul Sanatatii nu e doar despre medici, ci e mult mai mult despre pacienti, in loc sa e puna la masa cu el si sa sustina un om ce poate sa schimbe mentalitati... Cîțu Mâțu il demite. De fricos si de slab ce e. Si apoi se baga inapoi in gaura lui de râmă, asteptand sa vada ce se intampla. Si ce sa vezi! A iesit Sică Mandolină la o cantare. Comic si trist.
  • +12 (20 voturi)    
    Catuleeee (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:06)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Salutari de la fiica lui Vela si multumiri ptr postul fara concurs !
    • +6 (8 voturi)    
      Sunt mult mai mulți care saluta (Duminică, 18 aprilie 2021, 8:09)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Cred ca primele au fost de la gen Ciuca.
  • -1 (9 voturi)    
    In actualul context politic din Romania, (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:33)

    Dilematic [utilizator]

    USR-PLUS nu are alternativa la participarea in coalitie cu PNL si UDMR la guvernarea tarii.

    Prin urmare, are de ales:
    Ramanere la guvernare alaturi de PNL sau paraseste coalitia si se retrage in opozitie alaturi de PSD, ceea ce va insemna sfarsitul politic al USR-PLUS.
  • -3 (5 voturi)    
    Schimbati legea electorala si.. (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:36)

    John_Re [utilizator]

    ...Anticipate.

    ...altfel telenovela continua si tara pierde.
  • +1 (11 voturi)    
    Orban, consecvent ca boul. (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:40)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +3 (9 voturi)    
    preteni cu epoleti? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    tovarasi, cine nu e cu noi e impotriva noastra. nu miscati in front ca va dam la cap....urs ar trebui sa invete sah sau sa plece. cu infractorii nu poti forma o coalitie.
  • +4 (14 voturi)    
    Stiam ca-i dobitoc (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 22:57)

    Luk [utilizator]

    Acum vad ca-i si las.
    In regula, moaca, da-i afara pe toti aia de la USR din guvern si asteapta sa ramai sef la Camera deputatilor.
    Sunt satul de cretini.
  • -2 (22 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:44)

    Florinm11 [utilizator]

    Usr la 14% și ar dori sa nu aibe șef. Sa existe un prim ministru de paie ca Viorica. Sa le aducă cafele dimineața. Putina rabdare, sa ajungă la 34% și o sa fie ei șefi. Sa i aleagă lumea și or sa aibe șefia.
  • -2 (14 voturi)    
    Orban, acest animal politic (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:47)

    R.Stoian [utilizator]

    animal (a se citi sobolan) ar trebui ca inainte de a deschide gura sa se gandeasca la poza in care statea atarnat de gatul lui Cocos, si cu Udrea alaturi. Jegul asta da lectii de onoare si respect?
  • +2 (14 voturi)    
    in ianuarie 2020 PNL avea 47%, acum are 25% (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:57)

    robyzs [utilizator]

    Sa nu uitam ca atunci când Ludovic Orban si PNL au preluat Guvernarea, la primul sondaj efectuat in februarie 2020, 47,4% dintre respondenți au susținut ca ar vota PNL si doar 20,5% cu PSD.

    După Guvernarea lui Ludovic Orban, la alegeri, PNL a scăzut la 25%, iar PSD a luat 28,9% din voturi.

    Acum, după Guvernarea cu scandal a lui Florin Vasile Citu, PSD a urcat la 34%.

    Daca miniștrii l-ar fi atacat pe premierul Ludovic Orban, poate ca PNL nu ar fi căzut de la 47% la 25% intr-un an aflat la Guvernare, cu toți banii aruncați in presă.

    Se pare ca Ministrul Florin Citu face aceeași greșeală si nu se oprește pana nu duce PNL la sub 20%.
  • +3 (23 voturi)    
    Drula vs. PNL (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:01)

    clement234 [utilizator]

    Daca PNL il elimina si pe ministrul Catalin Drula atunci PNL poate sa isi faca bagajele pentru ca lumea va iesi in strada.

    Sau poate ca asta dorește Klaus Iohannis si FLorin Citu, sa se unească cu PSD si AUR ca pe vremea lui Liviu Dragnea.

    L-ati vazut pe Marcel Ciolacu sa spuna ceva de ministrul Lucian Bode sau de Raluca Turcan desi ar avea zeci de motive? normal ca nu, ei sunt din partidul PNL, buni prieteni cu PSD.
    • -1 (23 voturi)    
      Inteleg (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:15)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui clement234

      Ca la serviciul dvs va criticati seful zi de zi iar seful va pupa pt atitudine
      • +1 (13 voturi)    
        Tipic! (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:52)

        Popcea [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Oameni buni, intelegeti un lucru simplu: cand lucrezii la stat, salariul ti-l plateste, nu seful, ci contribuabilul. Seful nu face absolut nimic pentru a colecta banii de la contribuabil. In privat patronul isi risca banii, ia decizii, incearca sa creasca vanzari, risca falimentul. Insa seful bugetar nu face nimic din astea. Asa ca cel pentru care tu lucrezi, ca bugetar, e in primul rand contribuabilul. Asta e diferenta intre o munca la privat (unde salariul tau, strategia de dezvoltare, investitiile, etc sunt decizia actionarilor/asociatilor) si munca la stat, unde lucrezi pentru comunitate. Daca seful privat face prostii, le dace pe banii lui iar tu esti liber sa gasesti alt job. Daca seful bugetar face o prostii astea afecteaza interesele contribuabililor (vezi decizia abuziva de carantinare a Timisoarei, vezi organizarea de centre de vaccinare pt "speciali", vezi numirile politice de la DSP-uri cu bugete de 9 miliarde de euro, vezi centralizarea eronata a mortilor de Covid...) si atunci tu ca bugetar, fie ca esti ministru sau simplu salariat intr-o institutie a statului, esti obligat sa iesi si sa spui ca ce face seful tau nu e ok, ca omul a luat-o razna. VV s-a grabit sa semnaleze si sa repare porcariile, poate ar fi trebuit sa mai astepte, sa le documenteze bine si sa le dea direct la DNA. Dar VV vine dintr-o lume reala cu oameni normali, unde incerci sa repari cat mai repede, inainte de a gasi vinovati. Poate a gresit. Sau poate noi suntem o societate defecta.
        • 0 (10 voturi)    
          Vv/lumea reala (Duminică, 18 aprilie 2021, 6:52)

          FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

          :))) de la Wiena poate...din cauza asta nu stie ce scrie in hartia pe care tocmai o semnase :))))
      • +3 (11 voturi)    
        Înțelegeți după sistemul dvs de repere (Duminică, 18 aprilie 2021, 8:22)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        De acord că asta-i gândirea în pnl. De aia nici nu se înțeleg cu aia din USRplus. Si tot de aia nu vor câștiga micile războaie cu scheme de șantierist ca asta cu demisul lui VV.
        O sa ii hartuiasca ăștia din USR pana o să îi arate asa goi cum sunt. Asta ar trebui sa înțeleagă pnl. I s-a dat a doua șansă să se reformeze și în 5 ani de zile, nimic. Dar nimic.
    • +1 (9 voturi)    
      nu stiu ce sa zic. (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:01)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui clement234

      nu cred ca este momentul de proteste.

      dar un blat cu mafia din sistem nu lasa electoratului reformist nicio alternativa. ce sa facem, sa pierdem inca 4 ani pana cand sa vedem lucrurile schimbate? nu se poate...

      prioritatea ar fi o formula fara Citu, Orban s-a asigurat ca nu poate exista reconciliere in formula asta. si in coalitie se poate realiza o rocada pastrand stabilitatea politica si decizionala necesara in aceasta perioada. desigur, exista si varianta motiunii de cenzura care ar trece indiferent cat zbiara PNL. daca vor flexare de muschi, se poate si asa.

      PNL nu-si permite scenariul uslamist, pot sa renunte la ideea de "liberalism" in cazul unei noi aliante cu trecuturile comuniste. USR+ ce are de pierdut, sa revina in opozitie? asa, si? nu pierde nimic (decat intr-o coalitie in care nu-si pot implementa ideile, mai bine oricum in opozitie). ecuatia este simpla. iar varianta in care PNL intelege ca nu poate bloca proiectele partenerilor de coalitie ar fi una buna pentru toata lumea... solutia nu poate fi decat una singura, desigur, s-ar putea sa nu fie cea la care se ajunge, dar PNL are doar de pierdut. mai devreme sau mai tarziu pe scenariul asta.
    • 0 (2 voturi)    
      Care lume in strada... (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:03)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui clement234

      Poate sindicatele sa mai protesteze plus Sosoaca.

      Drula se comporta copilareste/n-are experienta de conducere iar de viata...se vede ca n-are deloc. (Zombie).

      Voiculescu a fost un amator impins fortat intr-un post care-l depaseste.

      Usr nu are oameni de conducere, cei care faceau bascalie pe net acum cativa ani au devenit Parlamentari si Ministrii :))) E cam aiurea.
  • +10 (28 voturi)    
    Asa e in dictatura.... (Duminică, 18 aprilie 2021, 0:14)

    mdumitrescu [utilizator]

    Se preaslaveste Primul Intelept al tarii, parintele poporului si inteleptul inteleptilor.

    Daca ai iesit din pluton, ti s-a luat capul...

    Asa e in Romania din 47 incoace.
    • -4 (8 voturi)    
      i-auzi (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:14)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mdumitrescu

      deci din '47 incoace te obliga sa fii ministru?
    • +2 (12 voturi)    
      Democrație liberala, strâmbă și strâmtă (Duminică, 18 aprilie 2021, 8:28)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui mdumitrescu

      Sper să nu mai ajungă nici Orban la șefia guvernului, după așa o declarație. Mă întreb dacă așa gândește și președintele?
  • +10 (12 voturi)    
    Si cei care v-au votat,incep sa regrete (Duminică, 18 aprilie 2021, 1:41)

    persuasiv [utilizator]

    ca au facut-o.Ati luat-o in jos.
  • 0 (8 voturi)    
    demisia (Duminică, 18 aprilie 2021, 9:08)

    sareta [utilizator]

    Ai uitatat sa ne spui daca dupa ce au fost DEMISI au voie sa-l atace pe onor Premierul ?Asta a si fost situatia reala
  • 0 (6 voturi)    
    D-le Orban, (Duminică, 18 aprilie 2021, 13:22)

    URD [utilizator]

    Ne-ai aratat cum ganditi, asa facea si raposatul ceasca. Nu uitati ca, PNL -ul guverneaza in coalitie cu inca doua partide fiind indispensabile altfel, va trebui sa refaca USL-ul de trista amintire.
    In democratie, se analizeaza, se discuta pe date si fapte, se negociaza cu partenerii de coalitie. Nici un om nu este perfect, nu trebuie sa fie intangibil sa nu poata fi criticat sau sa nu i se aduca corectii.
    Inca o data s-a vazut cum se gandeste in PNL ca, nu a avut loc nici o reformare a partidului.
    Nu ma asteptam la astfel de afirmatii din partea dvs.
  • -3 (5 voturi)    
    nici PNL-ul si nici USRPLUS (Duminică, 18 aprilie 2021, 15:57)

    ..13 [utilizator]

    Nu doresc sa puna batista pe tambal si sa mearga mai departe.

    USRPLUs ar trebui sa il cheme la apel pe VV si sa ii spuna sa taca sau se abtina - fata televiziuni o perioda.

    Pe partea cealalalta ar trebui ca PNL iarasi sa faca ciocul mai mic ca are nevoie de USRPLUS si de UDMR si ar trebui sa se inteleaga ca transparenta ii va ajuta pe toti sa treaca cu bine asa cum isi doresc cei care i-au votat peste aceasta perioada.

    scandalul asta care se stinge si iarasi se reaprinde serveste perfect ciumei rosii - ea sta intr-un colt cu pop-corn si asteapta, daca nu cumva chiar ii intarata in scandal, sfarsitul dramei...

    Urat si neproductiv - de asta s-a votat PNL si USRPLUS???
  • -1 (1 vot)    
    bineinteles (Duminică, 18 aprilie 2021, 19:24)

    kostake [utilizator]

    La ce naiba mai trebuie atatea comentarii( exceptind faptul ca toti scriitorii sunt mebri de partid)? Bineinteles ca are dreptate: cine a mai vazut ca un subaltern sa vocifereze si sa comenteze ordinele unui sef? La rahat, decit asa, mai bine cautati variante!
  • 0 (0 voturi)    
    Scheletele din sifonier nu se lasa "plecate"! (Duminică, 18 aprilie 2021, 22:51)

    mihaivls [utilizator]

    Atitudine securisto-comunista la baietii astia... Mergeti in Coreea de Nord, in China, in Rusia, mai baieti... Nu aveti nimic in comun cu democratia!