VIDEO Dan Barna: Florin Cîțu nu mai are susținerea Alianței USR-PLUS/ Cerem întâlnire de urgență a Coaliției pentru retragerea sprijinului politic al premierului

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:54 Actualitate | Politic


Dan Barna si Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Dan Barna a anunțat că Alianța USR-PLUS nu îl mai susține pe premierul Florin Cîțu. El a cerut o întâlnire de urgență a liderilor Coaliției pentru a decide retragerea sprijinului politic al acestuia după „decizia unilaterală și imatură politic” de a-l demite pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu.

Dan Barna a calificat în aceiași termeni și decizia de a fi desemnat interimar la Sănătate, precizând că a „discutat cu președintele României și vom găsi o soluție”.

HotNews.ro a transmis LIVE declarațiile.




„România este într-un război cu pandemia COVID. În astfel de momente se testează maturitatea liderilor care o conduc. Demiterea, în această dimineaţă, de către premierul Cîţu a ministrului Vlad Voiculescu e o decizie unilaterală şi imatură politic, care ridică mari semne de intrebare asupra capacităţii premierului Florin Cîțu de a conduce o coaliţie funcțională într-o perioadă complexă. Ne-am asumat să luăm deciziile împreună prin consultare şi dialog, asta s-a întâmplat până azi. În această dimineaţă am fost chemat de premier la o discuţie în care mi-a comunicat o decizie deja luată și transmisă președintelui. Nu a existat o consultare prealabilă, nici ieri, cu atât mai mult cu cât agreasem că ieşim din acest joc de balet politic în care fiecare încearcă să-și mărească impresia politică. E o decizie prin care premierul Florin Cîţu nu mai are susţinerea USR-PLUS”, a spus Dan Barna, precizând că unilateral Cîțu l-a propus interimar la Sănătate, fără a-l consulta.

El a adăugat că o Coaliție nu poate exista dacă nu există respect.

„Cerem o întâlnire de urgență astăzi sau cel târziu mâine Coaliției pentru a avea un dialog responsabil pentru a discuta retragerea sprijinului politic al premierului Cîțu și cum va continua USR-PLUS să păstreze responsabilitatea alături de PNL și UDMR pentru ce înseamnă România după criză”, a spus Barna.

Liderul Alianței a afirmat că demiterea lui Vlad Voiculescu s-a făcut fără o evaluare și că i se reproșează lucruri „pe care nu le-a avut niciun moment în control”. El a dat exemplul campaniei de vaccinare, care e coordonată de premier.

Întrebat dacă Alianța USR-PLUS ia în calcul iesirea de la guvernare dacă PNL nu renunță la Cîțu, Barna a răspuns: „Am încrederea în înțelepciunea Coaliției de a găsi soluții pentru ca România să meargă mai departe”.

El a adăugat că a avut o discuție cu președintele Klaus Iohannis, neexcluzând o mediere a acestuia.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24630 vizualizari

  • -55 (131 voturi)    
    Vladut avea tot viitorul in fata! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:01)

    cenzuratul [utilizator]

    Nici n-a apucat saracul sa faca clinicile de 'schimbare de sex' pt copii precum in Occidentul progresist, nici n-a apucat ca oblige medicii sa foloseasca "oameni gravizi" nu "femei gravide" precum in Occidentul progresist, nici n-a prioritizat vaccinarea pentru minoritati etnice precum precum in Occidentul progresist. L-au schimbat si inca nu facuse nimic din agenda progresista.
    • +19 (71 voturi)    
      trolli rusi nu au odihna (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:40)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      esti dovada vie!
      • +9 (37 voturi)    
        păi pesedacii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ember

        stau la pândă, doar-doar or intra la guvernare cu pnl (așa cum sperau imediat după alegeri) să refacă usl-ul să continuie jaful.
        • +8 (36 voturi)    
          PNL si PSD, aceeasi mizerie! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:55)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Catu n-a trecut pe la USRPLUS ca sa-i instiinteze ca doreste demiterea lui Vlad Voiculescu, asa cum ar fi fost normal intr-o coalitie.
          A mers direct la Presedinte.
          USRPLUS trebuie sa paraseasca aceasta coalitie si sa lase PNL sa se prabuseasca sub incompetenta, furtul si dezastrul pe care il face la guvernare. Peste 3 ani, PNL nu va mai intra in Parlament si scapam de o falanga din USL. USRPLUS va deveni singurul partid de dreapta si cu asta basta!
        • 0 (30 voturi)    
          era clar! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:11)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Era clar ca va fi demis, odata ce a deranjat specialii, aratand transparenta si ca exista vaccinare paralela pt securisti! asta nu se iarta! era clar ca va fi invins de sistem!
          Practic aceleasi persoane si aceleasi televiziuni si trusturi de presa care cereau demiterea lui keovesi, aceleasi cereau si demiterea lui v. voiculescu! voiculescu era un corp strain intr-un sistem putred! sistemul a invins! sistem care tot timpul a invins intreaga romanie impunand salarii imense pt cei din sistemele de speciali si salarii mult mai mari ale celor din sistemele bugetare fata de nespecialii! in romania sistemul poate fi invins doar in starada!
          urmatorul corp strain din sintem ce ar putea trebui fi eliminat este C.Drula! acesta a deranjat si el sistemul si probabil va vi eliminat cat de repede se poate de catre sistem! el este urmatoarea tinta! specialii in romania inving mereu!
        • -2 (18 voturi)    
          era clar! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:11)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Era clar ca va fi demis, odata ce a deranjat specialii, aratand transparenta si ca exista vaccinare paralela pt securisti! asta nu se iarta! era clar ca va fi invins de sistem!
          Practic aceleasi persoane si aceleasi televiziuni si trusturi de presa care cereau demiterea lui keovesi, aceleasi cereau si demiterea lui v. voiculescu! voiculescu era un corp strain intr-un sistem putred! sistemul a invins! sistem care tot timpul a invins intreaga romanie impunand salarii imense pt cei din sistemele de speciali si salarii mult mai mari ale celor din sistemele bugetare fata de nespecialii! in romania sistemul poate fi invins doar in starada!
          urmatorul corp strain din sintem ce ar putea trebui fi eliminat este C.Drula! acesta a deranjat si el sistemul si probabil va vi eliminat cat de repede se poate de catre sistem! el este urmatoarea tinta! specialii in romania inving mereu!
        • +8 (32 voturi)    
          de ce sa-l demiti pe voiculescu? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:18)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          de ce sa-l demiti pe voiculescu?! ce i se reproseaza? ca ce?
          -ca nu merge vacinarea si suntem pe locul 26 in europa ?! pai de asta se ocupa catzu si specialul ghirghita!
          -ca scandalul de la Foisor?! pai ala are manger care tine de peimarie nu de vioculescu si managerul si arafata s-au ocupat de asta!
          -ca mortii erau badjocoriti si aruncati ingroapa in saci?! pai asta nu voiculescu a decis ci arafat si tataru!
          -ca nu sunt spitale noi si la i-au foc, pai cine a fost la guvernare 30 de ani nu USL-istii?!
          -ca ce sa-l demiti pe voiculescu?! dora din motive 'de USL' il poti demite! si mai ales cine sa-l demita o marionaeta de premier, care nu este in satre sa faca reforme adevrate!
          • +3 (15 voturi)    
            eh nu, decizii de mintea cocosului (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:14)

            jescu [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

            Ti se pare normal ca o localitate sa intre in carantina doar pentru ca nu face destule teste ? Poate ca toti care au nevoie sa fie testati au fost testati. Intr-o localitate cu 1000 de persoane daca saptamana asta sunt 3 persoane si saptamana viitoare mai apare o persoana pozitiva, localitatea intra in carantina, chiar daca toti cei 4 au fost testati si altii nu mai sunt. Hai zi ca nu e cretinatate ce au dat la miezul noptii :)
            • 0 (6 voturi)    
              pentru că probabilitatea spune (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:42)

              Chilian [utilizator] i-a raspuns lui jescu

              că dacă dintr-o sută de teste ai trei confirmări, dintr-o mie vei avea cel mai probabil treizeci. Iar acești 30 adunați la cei deja existenți îți va da o altă valoare a numărului total de bolnavi raportați la cei 1000.
              Nu confunda procentele cu volumul. Dacă sigurul criteriu era incidența la testare, da, 3 la 100 era egală cu 30 la 1000 dar calculele se fac pe alt algoritm.
            • +3 (3 voturi)    
              Stii care e baiul? (Joi, 15 aprilie 2021, 1:16)

              Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui jescu

              Romanii suna la doctor sa le spune de simptome dar nu sint obligati sa faca testul iar acesti indivizi refuza ptr ca nu vor ca militia sa le bata la usa. Apoi “uita” ptr ca e o forma “usoara” iar ei oricum o au ce mai conteaza daca impart virusul in stinga si drepta si incep sa calatoreasca pe la primarie, pe la penny, pe la o pomana...normal ar fi sa conformi ca esti infectat si apoi carantina obligatorie. In felul asta am putea sa estimam corect, stiintific, cam cum stam...dar la noi, cind se incearca ceva ca la carte....vine secu cu plagiaturi si spune neah frate, noi sintem mioritici. Nu se poate.
              • +2 (2 voturi)    
                Romania/Spitale (Joi, 15 aprilie 2021, 4:04)

                FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

                Eu zic ca romanului ii este frica de spital ca o mierleste garantat daca intra acolo...nu numai de covid...dar sigur de stafilococi si alte infectii intraspitalicesti.

                Militia nu bate la usa...a batut atunci cand era lock down in primele luni...dupa nu a mai deranjat pe nimeni.
            • 0 (0 voturi)    
              ti se (Joi, 15 aprilie 2021, 12:01)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui jescu

              pare normal ca in localitati cu 2-3000 de locuitori sa ai 2-3 teste pe luna si doar intamplator? Ar trebui testari masive.
        • -1 (19 voturi)    
          de ce sa-l demiti pe voiculescu? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:20)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          de ce sa-l demiti pe voiculescu?! ce i se reproseaza? ca ce?
          -ca nu merge vacinarea si suntem pe locul 26 in europa ?! pai de asta se ocupa catzu si specialul ghirghita!
          -ca scandalul de la Foisor?! pai ala are manger care tine de peimarie nu de vioculescu si managerul si arafata s-au ocupat de asta!
          -ca mortii erau badjocoriti si aruncati ingroapa in saci?! pai asta nu voiculescu a decis ci arafat si tataru!
          -ca nu sunt spitale noi si la i-au foc, pai cine a fost la guvernare 30 de ani nu USL-istii?!
          -ca ce sa-l demiti pe voiculescu?! dora din motive 'de USL' il poti demite! si mai ales cine sa-l demita o marionaeta de premier, care nu este in satre sa faca reforme adevrate!
      • -4 (14 voturi)    
        Rusia vrea... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:02)

        Divergent [utilizator] i-a raspuns lui ember

        ...O Romania mai conservatoare decat ea, cu mai multa coruptie decat au rusii, cu mai multa saracie decat au rusii din Siberia (ca aia din Moscova se mai descurca). Rusia, desi cenusie ca o zi de noiembrie, vrea sa para alba in comparatie cu Romania, Bulgaria, Ucraina si alte tari pe care vrea sa le manipuleze.
      • +2 (4 voturi)    
        prostia nu are odihna (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:22)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui ember

        esti dovada vie... :) :) :)
      • 0 (0 voturi)    
        astia tot uita (Joi, 15 aprilie 2021, 1:10)

        alt.cineva [utilizator] i-a raspuns lui ember

        ca trolii romanesti is mai mari si mai numerosi pe plaurile noastre decat cei rusesti :)
    • -2 (48 voturi)    
      Oamenii ca Dvs. sunt loviți greu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:42)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      de propaganda PSD-isto așa zis creștină în care USR e văzut ca aducătorul de putregai occidental în România, ori o astfel de optică e profund greșită, profund mincinoasă. Nu are nimic USR-ul cu LGBT. Scoteți-vă din cap lucrul ăsta. Occidentul progresist și depravat vine de la tătuțul Iliescu trecând pe la Năstase, Dragnea, Antena 3 și Ghiță RTV.
      • -3 (25 voturi)    
        Lasa, nu fi suparat: VV e ca Hopa-Mitica (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:10)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Lasa, nu fi suparat: VV e ca Hopa-Mitica, cade-n koor si se ridica.
        Asa a fost si data trecuta, tot incompetent, tot cu agenda LGBT...da' unii au uitat. Il ridica iar Secu, ca nu degeaba vine de la uSRI+2,15 !

        Uite aici, sa-ti aduni lacrimile!
        (____________________)
    • +4 (36 voturi)    
      sfintia ta, treci în strană ! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:01)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      se vede ca nu lucrezi la ora asta părinte ! voi lucrati numai duminica si cand iese banul ochiul dracului, la pomeni, botezuri , nunti , inmormantari si alte ritualuri inutile pentru care ii dijmuiti pe amaratii incuiati. Stai pe HN si combati. Au scazut cumva incasarile la cutia milei sau iti lipsesc copilasii cu parul balai ca sa ii mangai pe crestet precum preotii Pomohaci ? Ai nota 2, comentariu pe laga subiect.
      Si in primul rand voi vorbiti si ridicati piatra ? sunteti plini de asa zisele pacate, eu le numesc vicii si infractiuni penale, coruptie, iubire de galbeni, sex cu minori, trufie, asta e BOR . Si tot o dati cu homosexualii, care de altfel au umplut manastirile. Si care, pana la urma, e problema lor atata timp cat sunt majori , pe cine iubesc.
      Nu degeaba ti-ai luat o multime de minusuri dupa cum vad, popo.
    • -7 (19 voturi)    
      Fobia progresismului... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:00)

      Divergent [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      ...sau criteriul dupa care ii identifici cel mai usor pe sosoci, psd-isti si pe aiuritii din aripa ultraconservatoare a PNL. Voi sunteti o frana in calea civilizatiei, trogloditilor!
      • +3 (5 voturi)    
        In calea civilizatiei ? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

        Ce inseamna " civilizatie" in acceptiunea ta ?
        • -1 (1 vot)    
          Civilizația este dată (Joi, 15 aprilie 2021, 0:35)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          de știință și dezvoltate tehnică ca suport pentru marile și epocalele descoperiri medicale agricole, industriale, de protejare a mediului cu alte cuvinte de bunăstare și formare a unei filozofii a descoperirilor și a explorării naturii. Pe această bază și filozofia și literatura și cultele se pot dezvolta armonios dacă bine înțeles nu se exagerează. Numai că, ce să vezi, biserica tradițională nu sprijină dezvoltarea științei, vaccinul e un rău asociat cu satana, tratamentele inovative cică transformă omul care devine necredincios și scârbavnic, nu mai se duce la biserică pentru că i-a intrat știința în cap și i-a luat mințile. O astfel de abordare care se întâlnește la unii preoți, ce-i drept nu mulți, pune biserica într-o poziție jenantă și face ca tinerii să se depărteze de ea, ne considerând-o un prieten apropiat.
  • -21 (47 voturi)    
    Se legitimeaza Partidul Domnului Haur (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:13)

    un domn [utilizator]

    Dan Barna, te Lepezi de Satana ?
    • +3 (25 voturi)    
      USR-ul are numai de pierdut in confruntare (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:50)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Acest partid cu vreo 7.000 de activi (+ alti 8.000 pusi pe liste ca "votanti" la alegeri interne organizate pe servere din Grecia ca sa iasa dl Barna) e in scadere lenta si constanta.

      Nu neaparat din cauza mitocaniei simpatizantilor si arogantei prostesti a liderilor, cat pentru incapacitatea de a avea un comportament "de echipa" in coalitie si un discurs cumpatat catre electorat.

      Atitudinea agresiva de genul "ori se face cum zicem noi ori sunteti toti securisti si mafioti" e una de-a dreptul infantila si a devenit insuportabil pentru electorat si clasa politica.

      Talibanismul USR va afecta grav orice coalitie din care aceasta miscare stangista va face parte.

      Pentru naivii care s-au lasat dusi de nas de pretextul oportun sesizat de USR, al "coruptiei": aceasta miscare userista este un proiect strain, implementat in Romania pentru a echilibra influenta germana asupra PNL si a dlui Iohannis.

      De aceea i-a fost luat vehiculul politic dlui Nicusor Dan, de aceea au fost eliminati din partid toti opozantii considerati prea "de dreapta", de aceea puterea in USR e detinuta de o mica grupare Barna-Ghinea, de aceea se va face fuziunea cu partidul "liberal de stanga" al dlui Ciolos (protejatul dlui Macron).

      Nu pleaca USR de la putere pana nu vine ordin pt asta, indiferent ce cred istericii din "poiana lui iocan" si simpatizantii feisbuchisti.

      Dl premier Citu trebuie sa ramana tocmai pt ca e vorba de stabilitatea la guvernare invocata ipocrit de USR-PLUS.

      Nu pui in balanta un ministru cu un premier, altfel nu mai are sens puterea unui premier, devine o gluma si un fake.

      Ideea de a schimba premierii Romaniei ca asa vrea dl Barna e una proasta si USR nu ar trebui sa promoveze o astfel de imagine pt ca nu va fi aprobata decat de talibanii din partid, atat.

      USR-PLUS trece niste teste de maturitate acum si atitudinea nu e cea potrivita, nu le mai sunt acceptate mofturile si arogantele.

      Sper sa ramana la guvernare, cu alt ministru al Sanatatii sau cu alt minister la schimb.
      • +3 (7 voturi)    
        Sa nu uiti ca aia mentionati de Voda (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Lapusneanu, multi, prosti, aia vad Aur in fata ochilor!
        Maturitatea PNL si USR e un subiect duminical!
        Veve este un licean in atitudine, inca are cosurile pubertatii pe fata, nu era momentul sa fie ministru! Maxim sa fie sef la DSP, in rest este inca un Carlan
  • +4 (98 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:16)

    [anonim]

    • +2 (66 voturi)    
      Ba penibil e Catu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:54)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui

      Barna a explicat clar care e situatia. Catu a luat decizii privind un minister si un ministru care in alianta revine USR+ fara sa se consulte cu nimeni. O alianta n-are cum functiona asa. Nu-i nici un fel de fudulie. E doar o magarie din partea lu' Catu. E ca atunci cand doi asociati fac o firma, cu unu' administrator si celalalt ceva angajat, sa zicem director tehnic, si la un moment dat administratorul il anunta asa, din senin, pe directorul tehnic ca-l da afara.

      Catu, presupun io, s-a lasat luat de val - valul mafiei din sanatate, deranjata serios de Voiculescu. Da' aia nu schimba cu nimic situatia, ba chiar cu atat mai mult face necesara debarcarea lu' Catu. La faza asta, Catu a demonstrat ca sau e macar in parte pe felie cu mafia transpartinica care-a fost mosita de PSD vreme de trei decenii, si care controleaza in buna masura si PNL, sau ca e un om slab, prea usor de determinat sa faca boacane. N-ai cum sa te astepti ca asa un om sa nu mai faca greseli de gen de-acu' inainte.

      Daca de fiecare data cand un ministru USR+ devine incomod din cauza ca forteaza varii schimbari care strica afaceri vechi e demis, nu ne putem astepta la nici un fel de schimbare de fond din partea unui guvern condus de Catu.
      • +3 (25 voturi)    
        Dar cat de tare li se rupe lor de tara? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:04)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Ca parca avem pandemie continua si lor le arde de jocuri politice.
        • -6 (22 voturi)    
          dacă (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:29)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          i se rupea de sănătatea oamenilor domnișoara Cîțu nu-l demitea aiurea pe Voiculescu, dar baronetul penalist chițăie din toți bojocii după ciubucurile pe care le-ar pierde dacă Voiculescu păstorea examenele care urmau să se dea și nu ajungea din cauza asta cine trebuie la ciubucărit poala de bani.
          • -2 (6 voturi)    
            Pai l-a demis acuma cand loveste in sondaje (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:48)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Si o face doar pentru a preveni scaderi mai mari in sondaje. Trebuie sa intelegi ca e groasa rau daca prin asta afecteaza mult iubita alianta a "dreptei" de stanga.
      • +9 (25 voturi)    
        Catu e sefu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:04)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ce nu ti-e clar?
      • +12 (30 voturi)    
        @Eu the first (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:20)

        dm602s3 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Ministerul nu a fost luat de la USR+, doar omul a fost schimbat.
        Daca ar fi bine intentionati, responsabili si constienti de riscurile instabilitatii politice, liderii USR+ ar propune alt om, ministerul este tot la ei.
        In teorie, partidul are mai multi specialisti, nu doar pe Voiculescu.
        • +5 (15 voturi)    
          da,dar... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:56)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui dm602s3

          se pare ca doar in teorie. cel putin asta e semnalul pe care il dau cu reactiile astea de copii ofticati
      • +10 (22 voturi)    
        Deci Barna si Hunor sunt prim ministrii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:34)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        doar peste ai lor din guvern? Un ministru raspunde doar in fata sefului sau de partid? Cum Citu nu-i sef de partid doar prim ministru pentru cea ce face trebuie sa ceara voie?
        Ati modificat pe sest constitutia cumva?
      • +9 (31 voturi)    
        "Barna a explicat clar care e situatia" (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:41)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        zici tu.
        eu zic: Citu a explicat clar care e situatia.
        echipa trebuie sa fie formata din jucatori, nu din chibiti.
        u$ereul nu a demonstrat pana acum ca este altceva decat o echipa de zgomote, de chibiti, de neterminati.
      • 0 (12 voturi)    
        ru esti unul din aia (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:55)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ..cum le zice..a. fanatici. daca tu esti sustinator usr plus deci voiculescu,gata. nu conteaza ce face ce nu face..e cel mai bun.
        vreti nu vreti,a fost un ministru FOARTE slab. si altii ,inclusiv numiti de pnl sunt la fel de slabi.dar usr-plus face politica ca copiii la locul de joaca
      • +3 (7 voturi)    
        Scârț Marghioală ! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:28)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Discuții tembele care îi compromite ca oameni politici. Voiculescu trebuia să plece singur din cauza multor evenimente greșit manageriate. Într-o situație de criză Voiculescu a fost parcă dezinteresat de criza medicală și era impresia că Ministerul Sănătății nu era condus de Voiculescu. Coaliția PNL, USR+ și UDMR trebuie să meargă mai departe, să nu se poticnească de un om, chiar și dacă acesta este Voiculescu, orgolios și tăcut. Prea tăcut când trebuia să vorbească și să explice avalanșa de probleme apărute, multe false, dar era obligația lui Voiculescu să clarifice.
      • 0 (0 voturi)    
        vedeti voi (Joi, 15 aprilie 2021, 10:24)

        csan [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        din pacate VV a fost vandut de Barna. Catu l-a informat pe Barna si asta a fost deacord cu demitera si preluarea interimatului. Ciolos a reactionat si javra de Barna s-a intors si face pe ranitul. Sper ca USR sa aiba maturitatea de a-l da jos pe Barna Altfel sunt dusi , ii mananca codosii batrani si harsiti in ale aranjamentelor politice pnl -psd-udmr.
  • -3 (55 voturi)    
    balbe, inexactitati, anacolut (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:16)

    mmmircea [utilizator]

    asa a fost conferinta lui Danut, iar el foarte emotiv, pierdut pe alocuri.
    • -4 (12 voturi)    
      Pai banuiesc ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:26)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      ... ca stie si el ca e cu musca pe caciula. Catu a jucat la cacealma.

      E evident pentru oricine vrea sa se informeze ca responsabilul pentru scandalul Foisor e directorul spitalului. Da' sa-l urnesti pe ala de-acolo, unde-i infipt din '97, inseamna sa-ti pui in cap toata mafia transpartinica, din sanatate si nu numai.

      Catu s-a gandit ca scoate din foc doua castane deodata, pe barba USR: demite un ministru tot mai incomod lmafie si gaseste si-un tap ispasitor pentru scandal.

      Numa' ca aparent nu i-a iesit, ca USR+ nu pune botu'. De obicei, cand joci la cacealma, si-ti ghicesc ceilalti jucatori cacealmaua, pierzi.

      Orban a anuntat ca PNL o sa tina cu dintii de coalitie. Aia cam il pune pe Catu la colt. Singuru' atu pe care-l mai are e faptul ca e premier, si schimbarea premierului e o aventura costisitoare, dpv. politic, pe care foarte probabil nici USR+ nici PNL nu si-o doresc.

      USR+ insa n-are nici un motiv sa se resemneze cu situatia. Pentru ei, daca demiterea ramane fara reprercursiuni, orice varianta e o pierdere - si cedarea ministerului, si numirea altui ministru tot de la USR, si iesirea de la guvernare. Asa ca PNL - de retinut, nu Catu, ca premier, ci PNL, ca membru al coalitiei - tre' sa le dea ceva destul de important ca sa compenseze.

      Mai o chestie de luat in calcul e ca Orban e din ce in ce mai incomodat, in partid, de capitalul politic ce-l castiga Catu din pozitia de premier.

      Toate astea puse cap la cap lasa loc de-un meci interesant. Pe care insa nici una dintre partile aliantei nu si-l doreste de durata sau spectaculos, ca e costisitor. Mingea e insa la PNL.
      • 0 (2 voturi)    
        Bun comentariul d-voastra... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:35)

        Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ... as adauga: 1. "autorii" crizei politice nu prea par "copti" politic - lucru totusi care pe mine personal nu ma deranjeaza absolut deloc 2. se doreste reformarea statului dar nu prea mai au cu cine, oamenii buni au plecat demult 3. domnul Citu a mizat cu atuul din maneca (bunul mers al vaccinarii= reducerea epidemiei), insa l-a decartat prea devreme, pentru ca situatia inca este "fierbinte"
  • +25 (51 voturi)    
    Cârtițele și infiltrații vor să spargă coaliția (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:17)

    nick24 [utilizator]

    în beneficiul PSD!
    • +1 (39 voturi)    
      era clar de multa vreme (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:38)

      dm602s3 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      ca Barna e un impostor.
      I s-a cerut demisia de la conducerea USR dupa prezidentiale, inainte de legislative, pe fondul epurarilor din partid si dupa esecul de la legislative.
      Din pozitia unui lider de partid care a pierdut sustinerea electoratului, Barna nu este legitimat sa retraga sustinerea nimanui.
    • +3 (15 voturi)    
      Vorbim de Nasui aici? sau de cine? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:45)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      ?
    • -3 (7 voturi)    
      care... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:04)

      iqwe [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      care PSD surpriza...a castigat alegerile...
  • +20 (50 voturi)    
    Da (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:18)

    mitg [utilizator]

    Sa scape urgent de aceasta scarba.

    Nu le convine, alegeri anticipate. Si daca castiga pesede macar stim unde ne scaldam.
  • -20 (38 voturi)    
    nu se poate! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    Citu are sustinerea mea, la fel si Voiculecu, si Barna, dar mai ales girafa din Piata Victoriei!
    • +8 (22 voturi)    
      tu sustii un alt Voiculesc, nu? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:42)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pe numele sau de suflet Varanul.
  • -2 (42 voturi)    
    *Dragul nostru Diamant de Rezervă(DR), (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:20)

    Rescator [utilizator]

    Este foarte frumos ca PM-ul să se păruiască public
    cu vicele PM.Frumoasă și captivantă țară avem și
    prea mulți ipochimeni corupți și habarniști la guvernare.Se pare că și matale DR ai pierdut sprijinul electoratului pentru coteria neomarxistă
    USR(aveți acum undeva între 5 și 8%).Toți miniștrii și secretarii de stat din partea USR sunt nulități
    absolute,cu o sigură excepție,numitul Drulă.
    Ieșiți mai repede de la guvernare și praful să se
    aleagă de voi!
  • -5 (41 voturi)    
    corect (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:20)

    liviu_ [utilizator]

    in sfarsit mai vorbeste si ceva corect Barna!

    USR nu trebuie si nu poate sa se lasae calcat in picioare de aceast atac clar la adresa USR!
  • +6 (48 voturi)    
    Cîţu este o marionetă... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:22)

    expert2 [utilizator]

    A executat ordinele mafiei USL. Trebuie sancţionat de USR-PLUS. Problema e: cine poate fi premier de la PNL în locul lui?
    • -1 (5 voturi)    
      iti dau doar o sugestie, dar sunt si altii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:20)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      Siegfried Mureșan. sunt mai multe chestiuni care il recomanda, era un nume greu pe care il asteptam dupa ce trecea perioada de criza, in perioada de refacere economica. dar mi se pare potrivit si intr-o situatie de avarie pentru ca este un mediator care s-a descurcat cand mizele erau mult mai mari. si la randul sau a avut de suferit din partea taberei uslamiste, deci ar avea motivatia necesara.
  • -3 (47 voturi)    
    Greseli politice (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:24)

    Caligula [utilizator]

    Criza asta ar fi putut fi evitata daca Vlad Voiculescu si-ar fi dat demisia. Nu cred ca ar fi fost o surpriza.
    • +12 (26 voturi)    
      mda (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:50)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      adevaru` ca daca te-as pune sef la o firma, unde angajatii sunt niste lepre care in loc sa munceasca pt firma, ei doar fura...

      tot tu esti de vina si sa-ti demisia, ca angajatii sa ramana acolo la furat, si sa nu-i mai deranjeze nimeni :DDDD

      KEKT minte de roman odihnit...
      • +2 (6 voturi)    
        Functia politica nu e ca sef la firma (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:08)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Daca Voiculescu si-ar fi dat demisia ar fi oprit scandalul politic curent. Asa, avem un meci URS contra PNL, iar PSD cu AUR impotriva lor. In plus, un ministru cu autoriatea stirbita e mai putin eficient in reformarea ministerului.

        La urma urmei, nimeni nu e batut in cuie pe scaunul de ministru si sunt multi altii care sunt competenti sa conduca ministerul. Nu vad de ce atata drama.
    • 0 (20 voturi)    
      Și ar fi venit la cârma ministerului un liberal (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:50)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Să vezi atunci cum ar fi fost evitat incendiul de la Bals, ar fi fost evitate incidentele terminate cu morți din tirurile ucigașe, totul ar fi mers ca pe roate. Să pice coaliția, asta îmi doresc, alegeri anticipate, de data asta nu mai votez cu USR - PNL votez cu PSD - AUR să vină Șoșoacă la ministerul sănătății, fără restricții , fără mască, viața și petrecerea, ce contează că mor 2000 pe zi? Noi să fim sănătoși! Câțu viitorul Președinte al țării. E tare băiatul ăsta! :))
      • 0 (8 voturi)    
        Medicul Adrian Wiener, senatorul din USR (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:46)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Medicul Adrian Wiener, senatorul din USR care se lupta cu coronavirusul pare mult mai bine pregatit decat predecesorul sau la acest minister.
        • +1 (1 vot)    
          Foarte bine (Miercuri, 14 aprilie 2021, 19:59)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Să-i ia locul lui Voiculescu dar să aibă mai mult noroc decât acesta, incendiu, morți din lipsa oxigenului, refuzul de a elibera spitalul Foișor cu deplasarea bolnavilor seara (nici n-a fost vinovat Voiculescu ci mai degrabă a lui Arafat), etc.
    • +5 (17 voturi)    
      super (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:52)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      urmeaza apoi drula, stelian ion, ghinea si am rezolvat cu usr la guvernare, prin urmare cu orice speranta de reforma, dar mai ales de schimbare de paradigma.
    • +2 (8 voturi)    
      criza asta (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      politică nu ar fi existat dacă penaliștii (salut bocule; pe unde ești că nu prea te mai vedem) nu se ofuscau pentru demiterea unui anumit directo de spital județean din Cluj.
  • +10 (56 voturi)    
    In sfarsit Barna a avut c...e (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:25)

    MhT [utilizator]

    Nu poti sa vii tu PNL, Citu, Rares Bogdan, F. Roman etc. ca si cum ar fi luat cine stie ce procent la alegeri, sa se trezeasca la realitate. Cea mai mare greseala a lui V. Voiculescu parerea mea e ca a fost lipsa totala de comunicare, unde frate in asemenea pandemie nu ai cum sa nu iesi in fata, trebuia sa fie comunicarea la nivelul lu V. Gheorghita dar nici macar 10% din comunicarea lui nu a avut-o.

    Clar trebuia o discutie si un plan legat de modul prin care V. Voiculescu sa conduca sa nu ministerul in continuare insa in cadrul coalitiei.

    Masura luata de Citu, a vrut sa para smecher, dar nu prea are pe ce baza sa fie asa ca D. Barna a facut declaratii corecte care arata ca nu sunt niste mielusei care sun aripa PNL.
    • -4 (18 voturi)    
      procente (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:39)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      "...ca si cum ar fi luat cine stie ce procent la alegeri,..."
      Ai dreptate: nu foarte multe, da' aproape dublu fata de USR cruce( 28,9 % vs 15 %) Ce sa vezi!
    • +3 (17 voturi)    
      Istoria se repeta! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:05)

      bcorina [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      Pacat ca USR nu invata nimic din istoria CDR din 1996 cand au castigat detasat si s-au certat 4 ani nu au facut nimic si PSD a castigat mereu.
      Daca nu sti procentele in alegeri fara redistribuire au fost:
      PSD - 28,9%;
      PNL - 25%;
      USR PLUS - 15%,
      AUR 9%.
      Intre PNL si USR exista o diferenta la nivel general de 10 procente, iar Vlad Voiculescu a gresit fundamentall, cum a gestionat problemele aparute in mandatul sau.
      Mie imi pare rau ca am votat cu ei, am crezut ca vor lasa la o parte orgoliile si vor guverna alaturi de PNL dar USR nu se schimba ci vor avea soarta CDR din 1996.
  • -4 (48 voturi)    
    Cu regret, domnule Barna... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:28)

    Tutea [utilizator]

    .. aveți cam tot atâta carismă și vă bucurați de tot atâta încredere cât are și... Marcel Ciolacu. Cu o persoană la conducerea partidului precum domnul Drulă și cu un copreședinte al alianței precum Dacian Cioloș, s-ar putea ca USR-PLUS să fie o variantă puternică. Altfel... Revenind, cu Drulă la conducerea USR, Cîțu nu-și permitea un astfel de comportament fașă de un ministru
    USR-PLUS și nici nu ar fi luat o astfel de decizie. 100%.
    • -5 (19 voturi)    
      Corect. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:42)

      SvT [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      ... dar nici USR nu ar fi trimis in guvern o persoana atat de empatica precum VV. De cand a plecat Nicusor s-a dus totul de rapa. Au iesit in fata numai nesuferiti plini de importanta si mai les de suficienta. Dancila era mult mai buna decat VV, cu toate ale ei.
    • 0 (0 voturi)    
      dar nici Catalin Drula (Miercuri, 14 aprilie 2021, 22:43)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      nu ar fi reactionat precum Don Berna
  • +6 (62 voturi)    
    Bravo USR (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:29)

    galeo [utilizator]

    Decizia normala și corectă.
    Bine că nu ați acceptat să fiți cârpă de șters pe jos a PNL.
  • +14 (50 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:30)

    Adr1@n [utilizator]

    ori va luptati cu mafiotii din sistem ori plecati acasa!! nu merge cu jumatati de masura. si totul este despre asta pana la urma, citu isi imagina ca merge sa faca pace temporar cu mafia din sanatate, bagand bete in roate la MS. nu se poate asa.
  • -2 (32 voturi)    
    Fâssssssssssss (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:32)

    Cataleya [utilizator]

    .....ce repede s-a dezumflat gogoasa.

    Cu cine vrea Barna sa discute despre retragerea sustinerii lui Cîtu?
    Cumva cu UDMR, ca altii nu mai sunt.
    PNL il sustine automat pe Cîtu, iar Kelemen a anuntat deja public ca ei vor respecta decizia Premierului in legatura cu Voiculescu, indiferent care va fi aceasta.
    Probabil ca Barna se gandeste la o discutie intre el si Ciolos.
    Despre ce? Despre faptul ca Voiculescu e de la Plus, iar acum e randul USR sa numeasca ministrul?
    Spor la discutii!
    • +4 (14 voturi)    
      cum il sustine PNL? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:39)

      Djokovic [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cu cele 25 de procente?
      Pai daca maine e motiune de cenzura, cum il sustine PNL singur pe Citu?
      • 0 (12 voturi)    
        Tu stii sa citesti? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:36)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Djokovic

        E vb de discutii in coalitia de guvernare!

        Iar daca, in cazul unei motiuni, trupele lui Barna si Ciolos vor vota alaturi de PSD si AUR pt caderea guvernului, e treaba lor. Inseamna ca sunt cei mai mari dobitoci pe care i-a avut politica romaneasca, in ultimii 100 de ani..
        Dar nu cred ca se va ajunge aici.
        • +4 (10 voturi)    
          principii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:45)

          Djokovic [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          E o chestiune de princpii. Nu poti sa guvenrezi mai departe cu un om care iti da afara oamenii dictatorial, fara consultari. Daca continua asa sunt doar niste fripturisti gata de orice sacrificiu pt a ramane in guvern.
          Atitudinea normala e sa arate PNL ca trebuie sa ii trateze cu respect. Si asta inseamna ca trebuie sa il demita pe Citu. Altfel nu pot vorbi d eimpunerea niciunei reforme. Cum sa faci reforme cand partenerul politic te mazileste fara conescinte?
          • -1 (15 voturi)    
            Le cam incurci. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:59)

            Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Djokovic

            Daca un premier considera ca un ministru trebuie demis, il demite si gata. Fara alte discutii, cu absolut nimeni.
            O face pe raspunderea lui, isi asuma riscul, dar este absolut conform legilor in vigoare si Constitutiei.
            Nu mai inventati voi articole de lege, asa, aiurea.
            Si cat respect i-a aratat Voiculescu lui Cîtu, cand acesta din urma a trebuit sa afle din presa ca in Monitorul Oficial a aparut o modificare a legilor carantinei, hotarate de Voiculescu, de capul lui?
            Hai ca sunteti caraghiosi cu vaicarelile voastre.
            • -2 (6 voturi)    
              legi (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:22)

              Djokovic [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

              tot conform legilor in vigoare e sa iti retragi sprijinul politic. Deci, nu te mai vaicarii atat ca si-au retras unii sprijinul politic. :)))
        • +1 (9 voturi)    
          adica... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:16)

          amdox [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          USR trebuie sa inghita orice rahat din partea PNL pe principiul ca ei trebuie sa fie aia mai responsabili si sa se gandeasca la binele tarii...abia atunci o sa isi piarda din electorat, cand o sa se faca pres. Si daca o sa voteze sa cada guvernul, nu inseamna ca s-au inteles la furaciune cu PSD si cu AUR, doar o sa le arate astora din PNL ce inseamna sa nu ai sustinere in parlament si sa te crezi zmeu.
  • 0 (32 voturi)    
    tafna (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:33)

    traiang [utilizator]

    Coalitia nu sta intr-o singura persoana dar nici in Barna Personal nu prea vad cu cine poate face coalitie USR-eulRadicalismul lor aduce mai mult a tafna !!!
    • +6 (24 voturi)    
      persoana (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:38)

      Djokovic [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Daca nu sta intr-o singura persoana inseamna ca nu sta nici in Citu...
      Sa propuna alta persoana. Sau lozinca asta merge numai cand vorbesti de persoane din alt partid?
    • +6 (22 voturi)    
      Așa e (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:48)

      JohnnyBGoode [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      În schimb PNL a dovedit deja ca poate face coaliție inclusiv cu PSD-ul. Traiasca USL!
  • -12 (24 voturi)    
    Cum ar spune umilul bobe: "conspiratia planetelor" (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:34)

    newlook [utilizator]

    Cum ar spune umilul bobe (emil bobu, ala mai prost, de pe forum): "conspiratia planetelor".

    S-au aliniat impotriva uSRI+2,15!
  • +2 (24 voturi)    
    USR-PLUS (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:37)

    cristian.l [utilizator]

    Din pacate aici se vede diferenta de experienta politica ..... daca rup coalitia USR se va duce mult in jos.
    Citu are sustinere nu numai politicia ci si electorala.
    Voiculescu oricat de bun ar fi fost el trebuia sa plece ..... ca a se demarsoze bomba.
  • +8 (26 voturi)    
    In maxim 6 luni, PSD va reveni la guvernare... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:37)

    IoPaNet [utilizator]

    De data asta pentru mult timp. "România nu stă într-o singură persoană", dar suntem dispusi sa dam foc tarii pentru Vladut... In schimb, Vladut nu era dispus sa dea ochii cu presa cand mureau oamenii in spitale. Nu din vina lui, dar este irelevant. Cand ocupi o functie, trebuie sa ti-o asumi, sa faci si lucrurile mai putin placute pe care le presupune acea functie, nu esti numit doar ca sa fii "mandru" de ceea ce scrie pe cartea de vizita.
  • +3 (21 voturi)    
    sa vina anticipatele - no problem (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:40)

    John_Re [utilizator]

    va spune Ciolos din experienta cum a dus PSD-ul la cele mai mari procente din istorie.

    deh, nu vreti responsabilitate. atunci lasati pe altii mai buni.
  • -6 (16 voturi)    
    Oricine (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:47)

    Costi888 [utilizator]

    Ar veni in locul lui Catu, tot marioneta va fi.. asa ca..
  • -5 (17 voturi)    
    Barna, dar de pensii fara contributivitate nu vorb (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:47)

    hopsinoi [utilizator]

    m? Nici noi nu mai sustinem USR +
    • 0 (6 voturi)    
      minti (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:20)

      amdox [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      tu nu i-ai sustinut niciodata
  • +1 (21 voturi)    
    Ipocrizie (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:47)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Barna il acuza pe Citu ca a luat decizia de demitere a lui Voiculescu fara sa aiba o consultare in coalitie dar Barna la randul lui retrage sprijinul lui Citu fara sa faca o consultare in coalitie.

    Si intrebare: daca in coalitie, majoritatea partenerilor (fie numeric, fie proportional cu locurile din Parlament) ar fi decis demiterea lui Voiculescu Barna nu ar mai fi avut nimic de obiectat oare?
  • +4 (18 voturi)    
    cand (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:48)

    Watcherss [utilizator]

    propriile interese sunt mai importante decat tara, te superi, iti iei jucariile si pleci. riscati mult baieti, si din pacate o sa pierdeti ca AUR va va intrece la urmatoarele alegeri.
  • -2 (20 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:48)

    SoulSearcher [utilizator]

    sa vina PZD-ul la guvernare..

    uraaa.. uraaa

    vine iar veorica, iese si conu` dragnea din puscarie
    si se reface echipa de la teleorman :DDDD

    abea astept
  • 0 (22 voturi)    
    omg (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:51)

    Alin Delin [utilizator]

    Astia chiar vor sa dispara din parlament.
    • -1 (7 voturi)    
      ba PNL (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:21)

      amdox [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      cred ca vrea sa dispara de la guvernare
      • +2 (4 voturi)    
        si ce faci dupa aia? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:01)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui amdox

        Probabil vor fi 2 guverne demise ,dizolvarea Parlamentului si anticipate.
        Chiar crezi ca USR va strange 10%, tare mi teama pentru ei ca nu vor intra in parlament.
  • -8 (20 voturi)    
    Asa ceva nu trebuie tolerat (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:55)

    Irina25 [utilizator]

    USR nu va pieri. Securistii vor dainui pe vecie!
    • -1 (9 voturi)    
      hehe (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:20)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Zice lumea ca nu-ti msi iese daddy de la Rahova. Cica acolo o sa ramana pe veci teleormaneanul flausat.
  • +6 (18 voturi)    
    ? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:59)

    Elfu [utilizator]

    nu inteleg pana la urma unde este problema daca USR-PLUS isi gaseste alta persoana pentru ministrul sanatatii ....
    • 0 (12 voturi)    
      copii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:21)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      mici si prosti. semnalul e: asta l-am avut mai bun in toata laianta noastra usr-plus. altun n-avem.
    • -2 (10 voturi)    
      problema este ca (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:29)

      dm602s3 [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      Barna si Ciolos sunt cartite plasate care urmaresc o agenda ascunsa, nu interesul national.
      Refuzul de a propune pentru MS un alt specialist din partid sau din afara este dovada ca Barna isi arunca in aer partidul si invita PSD sa guverneze in locul lor.
    • -2 (4 voturi)    
      nu intelegi pt ca nu vrei (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:27)

      amdox [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      Daca USR+ accepta situatia, arata ca PNL poate face ce vrea, cand vrea in coalitie. Arata ca orice ministru care vrea sa reformeze ceva si deranjeaza interesele PNL zboara. Pana la urma nici un ministru nu face dupa capul lui, respecta agenda si programul partidului. De fapt PNL nu are ceva cu VV, are cu USR+.
  • +6 (22 voturi)    
    !? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:00)

    bogdanrech [utilizator]

    Păi PNL=PSD, la ce să te aștepți? PSD și PNL și-au împărțit acest minister de 30 de ani (cu mici excepții). Toate nulitățile și hoții s-au perindat pe-acolo ocupând această funcție ani de zile. Ani de zile au murit oameni cu zile fără nicio pandemie și nu s-a sesizat nimeni. Exact Vlad e problema aici care a fost ministru 3 luni. Demiterea lui ne va scăpa de probleme.
    • -2 (8 voturi)    
      In astea 3 luni Vladut a tot calcat pe bec . . . (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:50)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui bogdanrech

      ..
    • 0 (0 voturi)    
      Micile exceptii erau udmr. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 21:28)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui bogdanrech

      Deci despre aceasta ar fi vorba. S-ar reface vesnica alianta psd+pnl=usl sustinuta de udmr. guvernul tariceanu redivivus.
  • -3 (25 voturi)    
    eu v-am spus (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:02)

    tahomir [utilizator]

    ca astia de la USR+ sunt complet batuti in cap. Sunt atat de aroganti incat nu isi dau seama ca rezultatul inevitabil este aducerea PSD+AUR la guvernare.
    Daca nu as fi fost printre ei mai mult de un an nu as fi crezut ca poti avea aceasta concentratie de imbecilitate cronica si nesimtire intr-un partid.
    • -6 (6 voturi)    
      lol (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:30)

      qwertyasd [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      cred ca e mai simplu de atat. probabil Orban vrea sa fie PM. :)
    • -2 (2 voturi)    
      nu te cred (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:36)

      amdox [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Daca ai fost in USR (ceea ce ma indoiesc) si ai plecat, ai facut fix ce le reprosezi ca vor sa faca acum. Mai mult, daca stii vreun partid care iti reprezinta mai bine idealurile alea pe care le-ai avut cand te-ai inscris in partid, zi-mi si mie. Sa dai cu pietre in singurul partid decent din momentul asta mi se pare mizerabil.
  • +3 (27 voturi)    
    Dan Barna - acest Adrian Nastase de rit nou (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:02)

    BernierC [utilizator]

    Danut Barna pentru noi / Este Adrian Nascase Doi!
    Ii iubim la fel de mult, pe amandoi! Viata e pustiu fara Danut!
    • +4 (12 voturi)    
      cu o mica diferenta (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:30)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Nastase a fost PM in schimb Barna n-a fost nimic.
      • +4 (4 voturi)    
        Barna din ochiul lui (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:23)

        BernierC [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        E totusi vicepremier, n-asa? Si se simte in privirea lui cum doreste sa i se numere ouale!
        • +1 (1 vot)    
          Vicepremier (Joi, 15 aprilie 2021, 4:28)

          FortApache [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

          Vice este si Turcan :))))))
          • +1 (1 vot)    
            Ziua Recunostintei (Joi, 15 aprilie 2021, 20:32)

            BernierC [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

            Ah, Curcanul Polivalent joaca in alta liga. In Liga Bezmeticilor fara Creier, care au viermuit pe sub biroul lui "draga Stolo".
  • +5 (13 voturi)    
    l-ati uitat pe KWI (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:04)

    mike_the_hunter [utilizator]

    L-ati uitat pe KWI , ca el a semnat demiterea. Fara semnatura lui nu putea fi demis Vladutz. Lui nu ii retrageti sprijinul?
  • -3 (11 voturi)    
    frrg (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:10)

    orizontereditar [utilizator]

    ha ha, ce ma amuza dezbaterile astea, savurațile, că o să fie ultimele. Urmează Psd și Aur la guvernare și nu mai ratează șansa să ne transforme în Moldova sau Ucraina. În schimb, o să murim demni, pentru vlăduț, copilul minune al Sănătății. Ce prostie....
  • -4 (8 voturi)    
    Exod (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:11)

    emigrez [utilizator]

    Abia astept exodul cadrelor medicale, precum si demisia in masa a lor, asa cum incepe sa se auda. Bravo, romania
  • +7 (19 voturi)    
    Trist (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:18)

    cristian.l [utilizator]

    Aveam asteptari de la Voiculescu - dupa ce s-a gestionat prost Ministerul Sanatatii acum ca a fost dat jos pe buna dreptate aveti pretentii sa-l dati jos si pe Catu.
    USR-PLUS - dezamgaitor ......
    Cum un secretar de stat poate sa ajunga sa publice in Monitor Oficial un ordin de modificare a caraninarii fara discutii in coalitie. Nu cumva voi sunteti cei care ati incalcat un protocol....
  • +9 (23 voturi)    
    Jalnic (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:19)

    Imperialistu [utilizator]

    In astfel de momente se testeaza maturitatea politica a liderilor care o conduc, spune domnul Barna. Si de aceea acelasi Barna arunca in aer guvernul de dragul lui Vlad Voiculescu. Bun asa. Pentru un ministru ridicol, care a facut gafa dupa gafa si nu a reusit sa depaseasca postura de individ ajuns intr-un post pe care nu il poate controla. Ridicol. Si nu, nu am votat vreodata PNL.
    • -1 (9 voturi)    
      Maturitate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:11)

      JohnnyBGoode [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      In schimb Câțu e f matur politic. El doar informeaza colegii din alianța despre deciziile luate unilateral și se așteapta ca totul sa mearga ca și înainte. Da, asta e maturitate politica, ce sa-ți povestesc!
    • +4 (4 voturi)    
      barna and voiculescu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 18:18)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      sitting in a tree..
      )))
  • +6 (14 voturi)    
    Superbe declaraţii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:20)

    A.S [utilizator]

    "...vom găsi o soluţie pentru...pentru această soluţie"

    -no comment.
  • -5 (9 voturi)    
    Sa-si dea demisia (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:29)

    vasile-roaita [utilizator]

    Citu cu tot guvernul lui sa vina altul si mai mare si mai frumos pe riu in jos. Adica scapam de dracu si-l punem pe tac-su. Astia sint cu totii la fel. ce mi-e PSD PNL.USR plus. la fel sint cu totii.
  • -2 (18 voturi)    
    Exact ca Dragnea:sa ne dam jos propriul guvern (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:31)

    CezarN [utilizator]

    prostul, daca nu-i fudul, parca nu e prost destul!
    Dupa ce ca li s-a acordat o sansa de care nu au stiut sa profite, USR Plus o da tare rau cu oistea-n gard. Este evident ca ei nu vor avea niciodata 51% din voturi sa vina singuri la guvernare, este clar ca daca este sa realizeze ceva din programul lor progresist nu o pot face decat intr-o coalitie, si acesta a fost examenul pe care ar fi trebuit sa-l treaca: pot ei, sau nu pot, sa fie parteneri intr-o coalitie politica si sa faca ceva pentru propriul elecorat si sponsori? Caci, dupa parerea lor, ei nu pot face coalitie decat cu unii mai corupti, si mai politicianisti, si mai rau decat ei este evident. Asa cred ei, ca sunt diamantul politicii romanesti. Insa pot ei sa se acomodeze cu aceasta situatie? Pot face compromisuri pentru a implementa unul, doua puncte din aspiratiile lor politice? Evident ca nu.
    • -1 (7 voturi)    
      Compromisul (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:08)

      JohnnyBGoode [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Nici PNL nu vor avea niciodata 51%. Si sper ca nici PSD. Deci cum e?

      Care are fi compromisul cu care sa fie de acord? Sa joace cum li se canta si apoi sa fie ciuca batailor cand muzica e proasta?
  • -2 (10 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:52)

    ladrone [utilizator]

    S-au separat apele. Poate acum are si DNA-ul curaj sa se apuce de dosarele lui Barna.
  • -1 (7 voturi)    
    Si Iohannis? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:56)

    comentacu [utilizator]

    Oare Iohannis i-a dat lui Barna, neoficial, un sms ca sa-i spuna: Sal Prajina, vezi ca mi-a trimis piticania de la Victoria o hartie ca il concediaza pe Vladut. Joac-o p-asta!
  • +6 (18 voturi)    
    De ce Catalin Drula e ok ???? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:07)

    cristian.l [utilizator]

    Pentru ca nu e cu nasul pe sus si isi vede de treaba.

    Voiculescu nu si-a facut treaba si punct.
    Nu se poate continua cu el in perioada urmatoare ca suntem in plin razboi pandemic.

    Care era prima decizie de cand a venit ministru - sa asigure organizarea cat mai eficienta a infrastructurii medicale .... in plina pandemie.
  • +5 (17 voturi)    
    pacat (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:09)

    Scarface1000 [utilizator]

    Catu este un premier bunicel, pragmatic, cinstit...

    spuneti voi draga USR altul mai bun
    • +1 (3 voturi)    
      zici tu? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 22:14)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      E o petarda cu o agenda personala de a castiga presedintia partidului, care ne pune in pericol pe noi toti cand da asteptari nefondate (idioate) ca prin august vom renunta la masca si vor fi peste 10 mil. de romani vaccinati.
      Cand vaccinarea e sub coordonarea lui directa (nu a Ministerului Sanatatii ori a lui Arafat), ar trebui sa stie exact ca acest lucru nu va fi posibil.
      Dar e ok, lucrurile aste se vor intoarce impotriva lui peste 3 luni.
      • 0 (0 voturi)    
        prietene (Vineri, 16 aprilie 2021, 0:39)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

        Sub conducerea lui Citu si a lui Arafat suntem pe locul 4 la numarul de vaccinati pe cap de locuitor... LOCUL 4 intre tari ca Germania,Franta, Austria, Italia.... eu zic ca e ok, sau nu?
  • +5 (11 voturi)    
    USR are pozitia disponibila (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:31)

    mgbyte [utilizator]

    Nu poti sa arunci in aer o guvernare s-asa fragila, si sa-ti iei jucariile si sa pleci - Voiculescu desi am votat cu usr, a facut gafe impardonabile, desi in multe situatii a fost bine intentionat.
    Catu a procedat corect, daca USR continuua sa se cramponeze, nu face altceva decat sa asigure victoria PSD la uramtoarele alegeri.
  • +5 (13 voturi)    
    Aștept maturitatea politică a USR+. (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:33)

    asavreau [utilizator]

    Adică să numească alt ministru și să continue guvernarea. Dacă vor să-și pună poalele în cap ,să o angajeze pe Șoșoaca. Aia să facă bâlciul, ei să guverneze.
    • 0 (2 voturi)    
      Tu nu intelegi ca PNL i-a umilit??? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 22:04)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      si-a batut joc de ei, tu ai accepta asa ceva?
      • 0 (2 voturi)    
        USR/Barna (Joi, 15 aprilie 2021, 4:43)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Nicio umilire, USR (Barna) a insistat cu baiatul asta Voiculescu aiurea, nepregatit si probabil ca facea anumite jocuri pe directia minister/privat/medicamente/echipamente....pentru spitale...asa se explica nepasarea lui fata de hartiile din minister. (Foc fara fum nu se poate) .

        Daca Barna vrea sa scoata USR de la guvernare....va fi dat afara din partid in urmatoarea luna....si va fi mult mai bine pentru USR, e nevoie de Lider!!!
  • +5 (15 voturi)    
    USR-PLUS (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:34)

    Ponta [utilizator]

    O gasca de inepti politici, pe scurt niste la..gii.
    Daca asa vor ei la conducere, vai steaua lor.
    In acest fel, tembelii astia USR-PLUS vor asfalta drumul PSD pentru inca 10 ani. La..gii politici imaturi.
  • +3 (13 voturi)    
    Barna/Ministrul Sanatatii (Miercuri, 14 aprilie 2021, 17:54)

    FortApache [utilizator]

    Este singura solutie din care USR sa ramana totusi in picioare.

    Barna sa verifice macar fitzuica aia care zice Voiculescu ca e diploma lui de studii superioare...sa nu-l creada pe cuvant. :)))
  • +1 (7 voturi)    
    (v)orbeste lumea ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 19:47)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    impresia generala e ca neica barna asta deja se considera buricu-pamantului ... e jale de nu se poate si dumnealui solicita largi consultari agale ... precis se asteapta si ca numai alegerea dumnealui sa fie pe deplin indeplinita ... ce mizerie ... pai el nu vede ce ramane in urma lui voiculescu ...???
    • +4 (8 voturi)    
      Barna (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:09)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

      E un om care nu inspira cu absolut nimic.Nici leadership, nici loialitate. E doar acolo, temporar, pana DNA-ul il va da jos si va târâ tot numele USR dupa el...
  • +4 (8 voturi)    
    Bârnă fuge de raspundere (Miercuri, 14 aprilie 2021, 20:30)

    Razvan_M [utilizator]

    ... precum Dracu' de tamâie. Mare branza ca a fost demis un ministru al Sanatatii! Cand iti mor 100 de oameni zilnic in spitale de la gripa si neglijenta, multi care nu ar trebui sa moara, nu te mai dai de ceasul mortii ca ti-a fost demis un ministru.

    Jmecheria este ca tara trece prin momente foarte dificile, ministerul este unul direct implicat in managementul pandemiei - cu rezultate nasoale pana acum. Problema si mai mare este ca oricine se baga acum la minister si-o va lua pe parte de imagine: deci Câțu. Bârnă este un ticălos, arogant si incompetent, dar nu este prost deloc. Știe că a promovat numai incompetenți in fruntea partidului, pe criterii de pupincurism si loialitate fata de el, după niște concursuri cu "alegeri" masluite. Cam nimeni de la USR nu are experienta practica de conducere a unei organizatii complexe si asta se vede. Curatii si tinerii din USR sunt precum cei 15.000 de specialisti ai CDR-ului de trista amintire: niste fripturisti abonati la ciolan care nici macar tineri nu sunt. Sunt doar specialisti in prostirea propriilor alegatori naivi.
  • +3 (7 voturi)    
    Cine este Barna? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 21:29)

    constan [utilizator]

    Ma intreb cum se explica faptul ca in Sibiu orasul in care s-a nascut dl Barna si in satele parintilor si bunicilor domniei sale Poiana si Rasinari marele politician al vremurilor noastre a obtinut un scor umilitor de scazut la ultimile alegeri.Ca sa vedeti ca marginenii stiu sa aleaga graul din neghina uitati-va la scorurile actualului presedinte.
    • +4 (8 voturi)    
      In esenta, un profitor (Miercuri, 14 aprilie 2021, 22:17)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui constan

      Care s-a dovedit mai smecher intr-o mare de naivi si alti oameni de bine; a confiscat partidul datorita unor erori de strategie apartinand lui Nicusor Dan.
  • -3 (3 voturi)    
    Un guvern cu trei premieri (Miercuri, 14 aprilie 2021, 22:23)

    Dilematic [utilizator]

    este o creatura neconstitutioanal sortita pierii !

    Solutia e sa reformulati protocolul de constituire si functionare a coalitiei cu un singur premier.
  • +1 (3 voturi)    
    CNAS (Miercuri, 14 aprilie 2021, 23:05)

    mef [utilizator]

    Vlad incepuse sa deranjeze...auzi tu posturi cu concurs, unde te crezi nene? https://ziaristii.com/de-ce-s-zvarcolit-mafia-sa-l-lichideze-pe-vlad-voiculescu-de-la-sanatate-inceput-concursul-pentru-numirea-noilor-sefi-la-cnas-miza-45-de-miliarde-de-lei/
  • +2 (4 voturi)    
    Cine nu susține premierul? (Joi, 15 aprilie 2021, 6:02)

    niciolae [utilizator]

    NU "Alianța USR-PLUS nu îl mai susține pe premierul Florin Cîțu".
    Ci barna și fracțiunea lui.
    Tare mi-e teamă că se sparge usr-ul...