VIDEO Accentul pus de premier în declarația de sâmbătă: Această coaliție de guvernare, condusă de PNL, cu un premier liberal, cu o politică liberală

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:34 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîțu a insistat, în declarația dată sâmbătă, pe tema deciziei S&P privind România, pe faptul că actuala coaliție de guvernare este condusă de PNL, are premier liberal și un program de guvernare liberal.

Intervenția vine pe fondul unui conflict în coaliție, după demiterea ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu, Alianța USR-PLUS spunând că premierul nu mai are susținerea ei.

Extrase din declarația premierului Cîțu de sâmbătă, în care acesta pune accentul pe PNL și pe politicile liberale:

  • Această coaliție de guvernare, condusă de Partidul Național Liberal, din care fac parte USR-PLUS şi UDMR, cu un premier liberal, cu o politică liberală, a reușit, în această perioadă dificilă, ce nu au putut să facă guvernele anterioare în perioade de creștere economică.
  • Coaliţia de guvernare condusă de PNL, cu un premier liberal, a câștigat clar și fără dubiu încrederea instituțiilor internaționale și a investitorilor străini.
  • Anul trecut, ca ministru de finanțe într-un guvern liberal, am vorbit despre încredere și am cerut să aveți încredere în mine, că voi lua măsurile cele mai bune pentru revenirea rapidă a economiei.
  • Ca premier al acestui guvern susținut de o coaliție care este condusă de PNL, din care fac parte și USR-PLUS şi UDMR, am promis că voi lua decizii care vor duce la schimbarea perspectivei de țară
  • Programul nostru de guvernare liberal este unul care asigură stabilitatea economică a României.
  • Așa cum am spus de foarte multe ori, economia liberală este singura soluție pentru a oferi bunăstare tuturor românilor. Toate aceste lucruri pe care le-am făcut - și le-am făcut bine - noi, liberalii, dar şi coaliția condusă de PNL, le-am făcut în condițiile în care PSD ne-a atacat constant şi ne-a pus în mod constant piedici







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9444 vizualizari

  • +36 (58 voturi)    
    Un program de guvernare liberal (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:39)

    robyzs [utilizator]

    Un program de guvernare liberal:
    - Euro este 4.95 la casele de schimb
    - Guvernul s-a imprumutat recent cu 10 miliarde euro, bani pentru Pensiile Speciale pe care PNL si Rares Bogdan se laudau ca le elimina in 30 de zile de la Guvernare, au trecut 2 ani
    - premierul liberal ignora faptul ca avem 200 de romani care mor zilnic de Covid, ca 1.500 sunt la ATI in stare grava, aplica restrictii doar acolo unde ii convine
    - Coaliția de guvernare, condusă de PNL, cu un premier liberal Florin Citu, cu o politică liberală a pierdut masiv din voturi cand a preferat sa acopere Securistii care se vaccinau in centre preferentiale iar romanii care platesc taxe asteapta de luni buna sa fie vaccinati
    • -4 (20 voturi)    
      Ai descris doar economiile in Covid (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:07)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Si faptul ca nu au fost anulate cresterile de cheltuieli cu salariile facute de pesedeu. Daca e stire pentru tine econonia tarii era deja afectata chiar si inainte de covid cu deficit bugetar mare.

      Una peste alta coalitia PNL-USR+ a stabilizat situatia economica. Ce e important acum e sa lase certurile de copii mici, discutiile in massmedia si sa puna in practica proiectele de crestere si fonduri europene.
      • -3 (21 voturi)    
        "stabilizarea" constand in....? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 14:57)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        "Una peste alta coalitia PNL-USR+ a stabilizat situatia economica. "
        ----------------------------------

        "stabilizarea" constand in....? In predictibilitatea caderii economice? In loc de crestere economica neregulata, a la PSD, cu 5%, cu 3%, cu 4%, acum ai cadere economica fixa si previzibila de 8%?

        Daca stii alta "stabilizare" economica, uimeste-ma, nu te rusina cu vorbele.
  • +32 (46 voturi)    
    dar... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:39)

    raspopitu [utilizator]

    peneleu cel plin de shmenuri USL.
    Cutzu e un pesedist vopsit...
  • +7 (23 voturi)    
    Competitia electorala e pe plan secund (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:40)

    relax4 [utilizator]

    Da, probabil Citu vrea sa promoveze in partid si vrea ca realizarile sa fie recunoscute PNL-ului. E ok. Si USR sa faca cunoscute propriile realizari. Si coalitia sa sublinieze toate realizarile facute impreuna.

    Nu e ori tu, ori eu ci impreuna. In anii '90 romanii de la tara au saracit pentru ca n-au vrut sa se asocieze. La astept ca dupa 30 de ani oameni scoliti inteleg ca Romania se face bine doar impreuna.
  • +42 (48 voturi)    
    Premierul PNL Florin Citu (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:44)

    clement234 [utilizator]

    - Premierul Florin Citu a promis ca nu va accepta nepotismul dar Coaliția de guvernare, condusă de PNL, cu un premier liberal Florin Citu, cu o politică liberală ... a instalat-o pe fiica lui Vela fara concurs intr-un post de conducere
    - Premierul Florin Citu nu a luat nicio masura in urma reportajului Recorder de la Ape unde sefii sunt pusi pe pile
    - Premierul Florin Citu a uitat ca PNL a avut un ministru la mediu care a primit mita de 2 ori niste tabla, Costel Alexe, care si-a pus vicepresedinte la CJ pe finul sau, care si-a angajat sotia florareasa la Muzeul de Istorie din Palatul Culturii
    - Premierul Florin Citu vrea sa avem incredere in Guvernul PNL dar a uitat ca Ministrul Lucian Bode a facut accident depasind romanii care stateau la coada in trafic, ca politistii au omorat 2 tineri si Lucian Bode nici nu a reactionat
    - unde se vede cresterea economica cu care se lauda Citu? poate la el in buzunar si la sefii Unifarm pe care ii acopera
    - Premierul PNL Florin Citu a blocat accesul al informatiile furnizate de Vlad Voiculescu despre vaccinare

    PNL devine un PSD in galben sub conducerea premierului PNL Florin Citu
    • -11 (21 voturi)    
      Oare PNL devine PSD in galben? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:06)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui clement234

      Vai ce prostii aberezi. As vrea sa vad PSD cu o asemenea politica. Daca ramanea PSD (si aici a fost greseala PNL ca a acceptat sa gestioneze criza epidemiei), azi aveam 25% din populatie dusa " pe vesnicile plaiuri ale vanatorii), aveam un sfert de populatie vaccinata, si imprumuturi : neam de neamul nostru nu le-ar fi platit. Asa am avut culmea si crestere economica.Ca sunt probleme ca in orice tara afectata de Covid este absolut normal. Toata lumea il critica pe Arafat dar daca nu era el, va zic era dezastru.
    • -9 (11 voturi)    
      Nu fii naiv. Schimbarea e mereu grea (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:13)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui clement234

      Iti dai seama ca in PNL sunt diferite grupuri. Da, e adevarat ce ai scris. Intrebarea e daca vrei sa accepti ca nu poti schimba peste noapte totul si sa aduci Romania de la 1 la nota maxima si sa o aduci la 6 prima data apoi sa ai tinta nota 10. Alternativa fiind ca risti totul pe o carte, intri in opozitie si tara ramane la nota 2. As face asta doar la poker, nu in realitate.
      • +13 (19 voturi)    
        aa, nu se poate peste noapte? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:43)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        io eram sigur că se poate, de la Vlad Voiculescu se aștepta tătă lumea să facă tăt peste noapte
    • +9 (15 voturi)    
      PNL a fost mereu febra galbenă... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 14:43)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui clement234

      ...complementară ciumei roșii, desigur!
    • +10 (12 voturi)    
      Cuvinte (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:49)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui clement234

      Dacă chiar ar fi atât de liberal, nu ar fi nevoie să folosească cuvântul „liberal” de atâtea ori.
  • +19 (29 voturi)    
    :(( (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:45)

    bancheru83 [utilizator]

    foarte monstruos suna cuvantul ,,liberal" din gura ta!!!usl este in inima ta!ratiu,daca ar fi in viata,ti at fi spus in privat(decent) ca nu e de acord cu fatarnicia ta...RIP Romania usl...
  • +21 (23 voturi)    
    cu cine guverneaza? (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:48)

    andimi [utilizator]

    pai cu mandatele pe care le au cu cine guverneaza PNL? Fara USR-Plus stim bine cu cine, cu...... PSD! Nu, multumim!
  • +8 (22 voturi)    
    ce sa zic... Catule (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:58)

    John_Re [utilizator]

    ratingul Ro este un pic mai sus de Junk.

    ti-au zis Agentiile ca esti bun sa te indemne sa imprumuti mai multi bani.

    fix ca la piata.
  • +17 (23 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:05)

    Adr1@n [utilizator]

    propaganda infecta, in cel mai comunistoid stil. cutu este un gunoi.

    pnl insista sa aiba aceiasi soarta ca psd, pacat ca un alt partid istoric o ia in halul asta pe aratura, dupa modelul pntcd. oricum, nu cred ca se poate declara cineva surprins, chiar daca toti speram la o coabitare de fatada macar.
  • +23 (29 voturi)    
    pai.... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:12)

    mamenervat [utilizator]

    nu mai bine ramaneti voi singuri la guvernare, daca tot sunteti "in tot si toate", mai..."hiliberalilor"! Fir-ar samanta voastra de ciori vopsite in mari democrati/aparatori ai drepturilor romanilor! Ratingul lu' peste prajit, platit la inceputul anului din banii fraierilor, n'asa? Ca d'aia ai marit valoarea taxei platite de Romanica catre agentiile de rating, sa te umfli tu in pene si sa castigi (ai vrea tu) conducerea PNL ot USL! Ce scursuri umane in partidul istoric (sau...devenit istorie?), pentru ciolanul vostru partinic ati pus la cale tot circul cu Ministerul Sanatatii in perioada asta crtica pentru toti romanii! Hai sictir!
  • +13 (15 voturi)    
    Lasati lozincile si afirmatiile neargumentate (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:37)

    Rdu [utilizator]

    "Această coaliție de guvernare, condusă de Partidul Național Liberal, din care fac parte USR-PLUS şi UDMR, cu un premier liberal, cu o politică liberală, a reușit, în această perioadă dificilă, ce nu au putut să facă guvernele anterioare în perioade de creștere economică."
    Si anume, concret...?
    https://cursdeguvernare.ro/crestere-semnificativa-a-dobanzii-pe-termen-lung-topul-dobanzilor-la-care-se-imprumuta-statele-ue.html
    "Așa cum am spus de foarte multe ori, economia liberală este singura soluție pentru a oferi bunăstare tuturor românilor"
    Si anume, concret...?
    https://universul.net/turcan-in-romania-saracia-in-munca-si-prin-munca-este-aproape-dubla-fata-de-media-ue/
    "Ministrul Muncii, Raluca Turcan, afirmă că în România numărul oamenilor care muncesc, dar care se află în situaţie de sărăcie este dublu faţă de media europeană.
    Dacă media europeană a sărăciei în muncă este aproximativ 8,2%, în România sărăcia în muncă şi prin muncă este de 15% ceea ce înseamnă că sunt foarte mulţi care muncesc de dimineaţă până seară şi nu le ajung banii..."
  • -3 (9 voturi)    
    parerea mea este ca (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 14:04)

    ..13 [utilizator]

    Stabilitatea cu prespectiva stabila este data de mentinerea consumului, cu niste costuri inregistrate in balanta si o crestere a datoriilor, ca urmare a unor masuri sustinute de catre stat - nu zic ca si bancile erau pregatite sa intervina si sa ajute agentii economici si persoanele individuale care se confruntau cu dificultati, dar statul a venit repede si a preluat mult din sarcina - dar asa cum spuneam cu niste costuri...

    deci ca mesaj ca ne aduce aminte de antreprenori - nota 10 din partea mea, dar nu de acolo ne-a venit sustinerea

    faptul ca exista un priogram relativ clar de masuri pentru viitor, ca exista sustinere pentru politicile fiscale si monetare in tara si in afara e, toatei au facut ca sa schimbe perspectiva

    Si sa nu uitam ca nu numai guv a miscat ci au mai fost si altii - este bine de spus ca si altii cu vorbit frumos despre guv.

    lucrurile trebuiesc continuate/consolidate si cu adevarat sa vedem o reforma a statului dar si o dezvoltare a sectorului privat, a antreprenorilor.

    Parerea mea este ca mai este mult pana departe
    catinel, usor impiedicat, putem ajunge pana departe.
  • -4 (12 voturi)    
    stai ca acum pune Citu biciul pe (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 14:05)

    ..13 [utilizator]

    Ministri - nu este rau. doar sa urmarim cu maxim interes
  • +10 (14 voturi)    
    Catu vorbește de parca (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 15:42)

    galeo [utilizator]

    PNL ar avea vreo 80 în parlament și intenția de vot.
  • +1 (5 voturi)    
    hai ma cutzule (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 19:19)

    ras-putin [utilizator]

    zi-ne cum ai depasit recolta la hectar in juma' de cincinal. comunistoizii lu' peshte, refaceti useleul ala odata, sa stim cu cine votam la anticipate. nu va ma ascundeti dupa adjectivul "liberal", ca nu e de voi.